Tweede Kamer. INGEZONDEN. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Zondag 16 Deoember 1906. NED. HERV. GEMEENTE te: Winkel, Ds. Scholte van Heer Hugowaard. Kolhorn, v.m. 91/, uur, Ds. Engelkes. Hannghuizen, v m. 9»/, n., Ds. v. Loon. Callantsoog, v.m. 10 n., Ds. De Boer. JN oord-Zij pe, geen dienet. Burgerlijke Stand. M arktberichten. Binnenlandsch Nieuws paar dezer dieren zyn intussohen afgemaakt. Aan de Noordbrabantsch-Belgische grenzen tusschen de streek van Val kens waard naar Tilburg komen in den laats tan tyd vele ver dachte gevallen van dit kwaad voor. Keil oiigewenschie visite. Eenige dagen geleden hebben wy aan de Gelderl. een bericht ontleend omtrent een zonderling bezoek, dat een zaakwaarnemer zou hebben afgelegd by een weduwe te Nymegen. In de Prov. Geld. en Nym. Ct. komt thans volgende advertentie voor: De ondergeteekende verklaart met redenen van wetenschap en naar waarheid het in De Gelderlander opgenomen redactioneel arti keltje onder den aanhef „Een ongewenschte visite" voor onwaar, beleedigend en lasterlijk. De ergerlijk belasterde, eveneens naamloos onrechtvaardig en smartelijk gekrenkte, deed reeds klachte bij de justitie. C. A. STEUR. Nijmegen, 11 Dec. 1906. De Geld. zegt naar aanleiding van deze advertentie Daargelaten, of de justitie, na onderzoek der feiten, die klacht ontvankelijk zal achten iets wat wy meenen in twijfel te mogen trekken, zullen we na het bovenstaande slechts dit herhal&ndat we volkomen be reid zyn, ook in deze zaak door bewijsmate riaal het verloop van het gebeurde te doen vaststellen, opdat officieel zal kunnen blijken, wat er waar ja van de beweerde „onwaar heid", „boieecliging", „laster" en „onrecht- vaaraige krenking". Overigens behoudt onze redactie zich het recht voor, om ook harerzijds die stappen te doen of uit te lokken, welke haar raad zaam zullen voorkomen, tegenover degenen, die haar lichtvaardiglyk van het verspreiden van lasterlijke aantijgingen betichten. We gaan door met Biiiiienlaiidschc Zaken. De Regeering heeft f 125.000 aangevraagd als eersten post voor een nieuw Krankzinni gengesticht. 't Ziet er treurig uit. Het getal krankzinnigen wordt met den dag grooter, zoo zelfs dat sedert lang niet alle krank zinnigen in de gestichten kunnen worden opgenomen. Zij zyn overvoldaar komt nog bjj, dat het gesticht te Medemblik ongezond is. Daarom moet er een nieuw gesticht komen, liefst in een gezonde streek en wetenschap pelijk centrum. De kosten worden op 2 millioen begroot en do heer Van Asch van Wijk dacht, dat er nog wel een millioentje, laat 't een half zyn, by zou komen. De heer Tijdeman kan zich moeilijk voor stellen dat het gesticht te Medemblik nu in eens zoo slecht is geworden, dat het gesloopt moet worden. Deze radicale wijze van han delen is niet in het belang der schatkist; het zou roekeloos zijn, als het gesticht werd afgebroken en elders een nieuw gezet. Ont lasting van Medemblik, dat moet het doel zijn. De Minister heeft een bezoek aan Medem blik gebracht en heeft het onderzoek der Staatscommissie vóór zich liggen, en dan constateert Z. E., dat het noodzakelijk is dat het gesticht daar verdwijnt. Het is overbe kend trouwens, dat het gesticht onvoldoende is. Tweederde der bevolking is met den strafrechter in aanraking geweest. Er waren l Dec. 478 patiënten, dat is 71 te veel. De gevolgen dier overbevolking kunnen by op roer noodlottig worden. Kan nu in dat teveel voorzien worden zonder een nieuw gebouw Het bestaande kan niet uitgebreid, omdat er geen terrein is. Daarom wil de minister het gesticht sloopen, op den duur; de eerste jaren moet het nog in gebruik blijven. De heer Tijdeman, hoewel inziende dat een nieuw gesticht noodig is, stelt voor f 5000 uit te trekken, als kosten van voorbereiding voor den bouw van een nieuw gesticht. Het is een bevriend voorstel, dat enkel dient i om de zaak voor te bereiden. Het amendt. wordt aangenomen met 52 tegen 26 stemmen. De minister krijgt dus zyn gevraagde 125 mille niet, welke som hij reeds voor aankoop van terreinen be stemd had, maar moet eerst de zaak „voor bereiden". De Kamer wil graag eerst het naadje van de kous zien, o.i. wel verstandig waar het over zulke groote sommen gaat. Sedert een paar jaar is een post op de begrooting gebracht ter bestrijding van drank misbruik, welke subsidie ieder jaar nog verhoogd is, ook thans. Ze is gebracht op 20 mille, welke over verschillende vereeni- gingen verdeeld worden. Dat vinden de hoe ren Talma en Ter Laan best, maar de wjjze van verdeeling keuren zy af; niet naar ver houding der contributie, doch naar evenre digheid der toewijding van ieder lid der vereeniging, moet de subsidie worden be paald. Alles mooi gezegd, oordeelt de Minister, maar hoe kom ik achter die toe wijding. Dat probleem is Z. E. te moeilijk. Het blijft dus zooals 't is. De heer Schokking is tegen subsidie. Het staatsmiddel ter bestrijding is de wet; aard en middelen ter bestrijding door propaganda is geen staats zaak. Het gevaar is groot, dat de Staat niets meer doet, van oordeel dat hy met te subsidiëeren genoeg heeft gedaan. De heer Mees brengt ter sprake de wen- schelykheid om het levensverzekerings-bedrijf wettelijk te regelen; inderdaad eeneischdes tyds, al moge men het ook met den heer Mees eens zyn, dat over het algemeen de levensverzekering in vertrouwde handen is. De minister belooft overleg met zijn Collega van Landbouw. Door de opheffing der schutterijen hebben sommige Luitenants hun baantje verlorenen missen daardoor hun inkomstenze zyn een voudig aan den dyk gezet, zonder vergoeding, pensioen of wachtgeld. Daarom richtten zy zich tot de Tweede Kamer, nu de gemeente besturen niets wilden doen, en de commissie van onderzoek concludeerde„den minister uit te noodigen een wetsontwerp in te die nen om aan belanghebbenden een billijke vergoeding te geven." Zeer breedvoerig werd nu getwist over de vraag, of de staat dan wel de gemeente zich het lot der luitenants behoort aan te trekken. Aangenomen dat de billijkheid meebrengt, dat een vergoeding gegeven wordt, welke billijkheid betoogd werd door de h.h. Marchant en Troelstra, bestreden door den heer Doom, op grond van het ontbreken van den daar voor noodzakelijken rechtsgrond. Ten slotte komt men tot de conclusie, dat de gemeenten moeten betalen, waartoe zy zullen worden gedwongen door een te maken wet. Nog enkele onderwysbelangen, als het aan stellen van 7 buitengewone hoogleeraren, die de heer Janssen niet wenscht, omdat zy hooge tractementen moeten hebben en ze met hun naam hun collega's zware concur rentie zullen aandoen, waartegen de minister echter maatregelen wil nemenhet instellen ren een aanvullings-examen op de gymnasia ter verkrijging van diploma A of B, als de candidaten één diploma hebben en het 2e halen willende wenschelykheid om speciale aardrykskunde-leeraren te hebbenhet ver zoek van den heer Talma aan den minister, om te mogen vernemen hoe de minister de theol. faculteiten zal hervormen, waarop de minister repliceert met de vraaghoe wil meneer Talma het graag hebben?; daarna wordt de behandeling van Binnenl. Zaken uitgesteld tot Woensdagavond en wordt voortgegaan met Hoofdstuk VII a en bFinanciën. Voor de variatie hebben we dus eens weer algemeene beschouwingen over financiën. Helaas, ze zyn verre beneden peil; behalve een redevoering van den heer Pierson, die spreekt over de comptabiliteit en den heer Treub die de grootboek-administratiebespreekt, waarvan de regeling totaal verouderd is en van den minister de toezegging verkrijgt dat deze regeling, die byna uitsluitend juri disch is, in handen van een bekwaam jurist zal gesteld wordennog een opmerking van den heer Treub, voorstellende om de vol- i doening der belasting te vergemakkelijken, 't zy door middel van postwissels of ten huize van den belasting-schuldige; behalve dat, zyn de algemeene beschouwingen speciale kleine wenschjes, die bijna het vermelden niet waard zyn. Wie meende een degelijke speech te hooren betrekking hebbende op onze financiën, op 's ministers beleid, ver- I giste zichniets daarvan. Misschien zijn de heeren eens by uitzondering ingetogen ge weest, omdat het algemeen financieel beleid by hoofdstuk I ter sprake is gekomen en j daartoe verder nog gelegenheid zal zyn by het beoordeelen van 's ministers financieele wetten. De heer Schaper bespreekt de toestanden op het Kroon-domein in Zeeuwsch-Vlaanderen. Als de rentmeester gaat jagen, de rent meester die tevens burgemeester en schoolop ziener is 't is wonder, dat de man niet tege lijk dominé is, merkt spr. op onder algemeen gelach moet de pachter als opjager van het wild fungeeren. Vrijwillig heet het, maar dat kennen we. Het prestige van de Kroon eischt iets anders dan zulk een slaven- toestand. Het blijkt uit 's ministers ant woord en uit een opmerking van den heer Ruigs de Beerenbrouck, dat aan de pachters verleden jaar de helft van hun pacht is ge restitueerd en ook de schade, aan hun vee geleden. De minister trekt hieruit de con clusie, dat ae behandeling op 't Kroon-domein nog niet zoo slaafsch is als de heer Schaper wel beweerde, maar niet bewees. Nog een prettig oogenblik verschafte de heer Smeenge aan de Kamer. Hy wenschte dat de minister maatregelen zou nemen om te voorkomen, dat de collecteurs de loten achter houden tot na afloop der 4e klasse. Toen Spr. zich daarvan zekerheid wilde verschaffen, dreigde een collectant hem den winkel uit te gooien De minister antwoordde, dat hy in ver schillende plaatsen reeds een onderzoek had laten instellen en verzocht den heer Smeenge hem, particulier den naam van dien weinig eerbied-betoonenden collectant op te geven, want de minister vond diens optreden tegen over den heer Smeenge werkelijk ongepast 1 Onnoodig te zeggen, dat de Kamer zich verkneukelde. We gaan weer door met het departement van Biiiiteiilandsrhe Zaken, dat we verlieten voor dat van financiën. De minister moest een paar veeren, ten minste één, laten. Hy had 5000 gld. gevraagd voor grondaankoop van een nieuw herbarium, drie kwartier van Leiden gelegen. Daartegen verzetten zich de heerenVan Bijlandt, Van Idsinga en De Stuers. De laatste wyst er op, dat destijds de Kamer 8 ton voteerde voor een nieuw laboratorium met annex herbarium en nu wordt weer 5000 gld gevraagd voor terrein voor een herbarium nog wel f uur buiten Leiden. De Minister kiest de wijste party en trekt zyn aanvraag om f 5000 inhy had de som op aandringen van het college van curatoren der Universiteit op de begrooting gebracht maar wil de zaak nu eerst nog eens van alle kanten bezien. De heer Van Foreest klaagt steen en been dat het rjjk altijd zoo vreeselyk duur bouwt. Nu wordt in dezen post, alléén voor de Uni versiteit te Leiden, de reusachtige som van f 564,615,— voor nieuwen aanbouw gevraagd. Voor de inwendige inrichting der verpleeg sters-woning wordt 45000 gld. noodig ge acht. Hy stelt voor, tenminste deze som met 5000 gld. te verminderen. Maar ook dit kleine sommetje, in verband met de geheele som, komt er niet af; de heer Van Foreest trok zyn voorstel in, toen de Minis ter verzekerd had, dat hy zoo zuinig mo gelijk zou bouwen. By middelbaar onderwys dringt de heer Bos aan op subsidieëring van het bizonder middelbaar onderwys. Dat viel bizonder in den smaak van den heer Nolens, die een kentering in de opvattingen constateerde. De vorige regeering had een ontwerp klaar, dat door deze werd ingetrokken. Welk be zwaar kan er ook tegen bestaan, waar aan de bizondere H. B. Scholen dezelfde eischen gesteld worden als aan de R. H. B. S. Het blijkt, dat de Minister „om bizondere redenen" het bedoelde ontwerp introkhy is volstrekt geen tegenstander van subsidieering. De heer Bos wil organiseering van het handelsonderwy s. De heeren Talma enTerLaan 2 Inspecteuren 1 voor het handelsonderwijs en 1 voor het ambachtsonderwys en niet, zooals de regee ring wil, slechts één voor beide. De Minister erkent ook, dat het daartoe komen moet. De heer Rejjne betreurt het, o. i. terecht, dat de examencommissies steeds uit dezelfde personen bestaan. Daardoor gaan de jongelui om privaatles naar bepaalde leeraren. In het vak geschiedenis zyn 2 richtingende militaristische en de economische. De eerste, die jaartallen inpompt, is uitsluitend in de examencommissies vertegenwoordigd. We krijgen nu alleraardigste districts-ver- langens De heer Van Bijlandt vraagt om een R. H. B. S. te Harderwijk', de heer Reijne om een te Steenwijkde heer Smidt om een te Stads- i kanaal en de heer Roessingh om een te Coe- vorden. De heeren Smidt, Ter Laan, Roodhuyzen en Ferf drongen aan op overneming der 3- of 5-jarige gemeentelijke H. B. Scholen te Veendam, Sappemeer, Enkhuizen en Hoorn. De heer Roodhuijzen vertelt ons, dat het Directeurs-tractement te Enkhuizen met f 200 is verminderd en nu nog slechts f1800 be draagt dat ln sommige plaatsen by leeraars benoemingen de gehuwde candidaten gepas seerd worden, omdat er gemeenteraadsleden zyn die huwbare dochters hebben1 De Kamer had weer plezier, sloeg tot uit bundigheid over, toen spr. constateerde dat hy nooit overdreef! De Minister wordt overstelpt met dezelfde aanvragen van particulieren, als thans door zoovele leden wordt gedaan. Z. E. belooft sympathieke overweging. De heer Bos heeft blijkbaar uitnemend bestudeerd het onderwys in zijn vollen omvang. Hy bepleit krachtig ontwikkeling van het vakonderwijs, dat niet geheel door wettelijke regeling alleen tot zyn recht kan komen. Ook het technisch-middelbaar onderwijs moet ontwikkeld, meerdere scholen als die te Enschede moeten we hebben en een technikum a la Dr. Kuyper, maar beschei dener van omvangvoorts subsidieering van lagere vakcursussen. De heer Van den Bergh iHelder) wyst op tyrannie der regeering b|j particuliere ambachtsscholen. Als zij subsidieert, stelt zy soms geheel het leerplan vast fn strijd met het belang der leerlingen, dat beter door de commissiën kan worden beoordeeld. De minister acht wettelijke regeling voorshands onnoodig. Hy steunt echter het particulier initiatief op ruime schaalde machinistenschool te Amsterdam zal hervormd worden tot een technikum van bescheiden omvang. Het is noodig, dat de regeering zich bemoeit met het leerplan; theoretisch en vakonderwijs moeten elkaar aanvullen. Het betoog van den heer Van den Bergh wordt krachtig gesteund door den heer Lohman. De minister passé zyn bemoeiingen ten opzichte van het leerplan met groote om zichtigheid toe. De dag van heden, Vrijdag, is geheel ge wijd aan het lager onderwijs. De heer Ketelaar, hoewel staande tegenover een bevriend mi nister, geeft zyn overkropt gemoed lucht. De Minister stelt dp meest urgente zaken uit, tot het rapport der „ineenschakelings-com- missie" zal zyn verschenen. Die commissie was reeds verleden jaar de kapstok, thans is zij een volslagen kleedkamer geworden, „Dat te hooren, is niet plezierig voor den minister", meent de heer De Waal Malefijt. 't Kan zyn, aldus gaat Ketelaar voort, maar ik wensch ook niet te volgen het voorbeeld der Rechterzijde, die vroeger alles goed vond; toen was het loven en nog eens loven, waar niet te loven viel. Er wordt niets gedaan voor meerdere uit breiding van gelegenheid tot opleiding van onderwijzers. Waarom niet inkrimping van normaal lessen en daarvoor in de plaats één goede Rijkskweekschool Waarom wjjzigt de Minister de slechte bepalingen der leerplichtwet niet? Hoe staat het daarmee De Bond van Ned. onderwij zers heeft bevonden, dat in 58 plaatsen de kinderen van school gezonden kunnen wor den als de ouders nalatig blijven in het betalen van schoolgeld. Wat is de Minister van plan, daartegen te doen? Een regeling van het voorbereidend onder wijs is broodnoodig. Honderden kinderen worden in benauwde lokaaltjes opgeborgen. Ook een regeling der verhouding van hoofd, tot klassenonderwyzer kunt ge vinden in de kleedkamer. De Minister had de positie der klassen-onderwyzers moeten ter hand nemen; door het subsidie-stelsel zyn er bizondere onderwijzers, die meer salaris hebben dan de openbare. „Dat is niet juist", zegt de heer Malefijt. „Dat is wel juist", gaat Ketelaar voort; „uwe interrupties zijn niet ad rem, meneer Spr. besluit dat de Regeering te bedenken heeft, dat z|j er niet uitsluitend als be strijder van beschermende rechten gekomen is, maar ook door den schoolstrijd. Ook de heer Tijdeman, die kras den minister aanvalt, en de heer Ter Laan, die aantoont dat de hoogere bezoldigingen der bizondere onderwijzers gekomen zijn door de uitbreiding van het bizonder onderwijs tengevolge van de subsidieering en het daardoor gevolgde tekort aan bizondere onderwijzers. Nog constateert de heer Tijdeman, dat de minister alles van zich afschuift met zijn commissie en antwoordt op een interruptie des heeren Talma bedoelende aan te geven, dat Dr. Kuyper de commissie niet gebruikte om niets te doen „Dr. Kuyper heeft zeker veel gedaan voor het onderwys, maar niet veel dat ten goede kwam aan het openbaar on derwijs." De Minister was in 't geheel niet gesticht over deze „bevriende" aanvallen. Je moet 't maar van je vriendjes hebben! Vooral de aanval-Tijdeman deed hem zeer: die aanval, komende van iemand die den minister zoo goed kent, die weet hoeveel liefde hij 't onderwys toedraagt, heeft hem gegriefd, is niet edel moedig. Z. Exc. verdedigt zich door te zeggen, dat hij niet ingrijpen kan, zoolang de reorga- nisatie-commissie niet met haar werk klaar is; trouwens, pas in 1905 is de Wet herzien. Als de Minister thans handelde, zou dat incorrect zyn; de aanmerkingen kunnen den toets van ernstig onderzoek niet door staan. Een Rijkskweekschool wordt voorbe reid evenzoo herziening der Leerplichtwet. De heeren Lieftinck en Smeenge verdedigen het behoud der Rijksnormaallessen; we heb ben niet overal kweekscholen. Slechts worde er voor gezorgd, dat het onderwys er goed is. Met een verdediging van den Directeur van het Rijksmuseum, door de h.h. Marchant en Tak tegen aanvallen van den heer De Stuers, eindigt deze dag. Zaterdag gaat het weer; Immer weiter vorige huurder Y. Kuiper voor f 35; perceel 10, P. Bruin voor f 180, vorige huurder P. Hoogland voor f 201perceel 11, Jb. Bruin voor f130, vorige huurder dezelfde voor f122. Voor omschrijving der perceel en zie men de geplaatste advertentie's in vorige nommers. De verhuring is geschied voor den tyd van 4 achtereenvolgende jaren. „Rooie Anne." Door het Nederlandsch Operette-Ensemble van Amsterdam zal Zondag 16 Dec. 1906 eene buitengewone voorstelling ge geven worden in het Noord-Hollandsch Koffiehuis te Schagen. Opgevoerd zal worden de Vaudeville- Operette „Rooie Anne" met Mevrouw Mina Buderman-van Dyk, onze grootste en meest beroemde Operette-Zangeres, in de titelrol. Ook de andere hoofdrollen zyn in zeer, ja zelf uiterst goede handen. De regie is op gedragen aan den heer J. J. Rentmeester, den bekwamen regisseur van de Maatschappij Apollo, in den Stadsschouwburg te Amster dam. De rol van Rooie Anne door MeVr. M. Buderman-van Dijk en de rol van Médard door den gevierden Operette-komiek S. van Beem, is te Amsterdam reeds meer dan 200 maal vervuld. Daar het zoo zelden voorkomt dat men te Schagen een zoo uitstekend Operettegezel schap met zulke krachten te zien krygt, zullen bepaald velen Zondagavond naar deze voorstelling gaan. Men kan zich ervan verzekerd houden, dat men zich zal amuseeren. Uitslag der Marktverpachtingen, op Donderdag j.1. Paarden en runderen, pachterKlaas Snaas voor f1010. In 1905 f 930. Varkens en biggen, pachter: C. Wit Wz. voor f116. In 1905 f131. Konijnen en gevogelte, pachter T. Kossen voor f 15, In 1905 f44. Schapen en schapenhokken, pachterP. de Wilde voor f1200. In 1905 f 900. Boter, kaas en eieren, pachter: P. Posker voor f190. In 1905 f190. Tezamen f2531, tegen f2195 in 1905. Aanbesteding van kaasverveerP. Breed 8 cent per 100 K.G., met loting tegen O. Dekker. In 1905 ook 8 cent. .Marktbericht. De schapenpryzen worden al hooger en hooger. Wy begonnen voor eenige weken 36 gld. als eene zeldzaamheid te noteeren. Daarop volgden f 37 en f 38, en nu werd Don derdag j.1. door den heer K. L. te Haring huizen f 39.50 verkregen. Overhouders ston- den weder in dubbele ry hok aan hok. Aan de merkteekens te zien, werd de geheele voorraad aan den man gebracht. Het waren alweer de meerpolders van Hollands Midden, die op den aanvoer beslag legden. De handel in gelde koeien is afgeloopen, die in kalf- koeien beteekent heel weinig, van beiden valt derhalve weinig of niets te zeggen. Vette koeien waren graag, heel graag zelfs. De waar was over 't geheel uitstekend, de pry'zen hoog. Voor 1ste kwaliteit werd 38 a 39 cent besteed. De heer K. de M. van Nieuwe Niedorp stond met 330 gld. bovenaan, Vette varkens moesten weder het gelag betalen. De hooge prijzen hebben eene sterke productie in de hand gewerkt, en nu volgt de reactie. Een aanvoer, die de vraag over treft ergo dalen de prijzen. Voor 2 cent kon men Donderdag een zeer goed varken koopen. Biggen deelen in dit lot; handel raag. Verder bleef alles zoowat by 't oude. Uitslag der aanbesteding van oliën en reuzel ten behoeve der molens van den pol der en de banne Schagen. Inschrijvers 3: G. Dorbeck raapolie 38, petroleum 9 den liter en reuzel 80 cent per K. G. J. Groot raapolie 40, petroleum 8| cent den liter en reuzel 70 cent, J. Rotgans raapolie 37, petroleum 7J den liter en reuzel 66 cent per K. G. Gegund aan J. Rotgans. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur van den polder en de banne Schagen, de heer J. Borst; tot secretaris de heer W, Vader en tot penningmeester de heer C, Asjes. De Gymnastiek-Vereeniging Lycurgus alhier zal hare jaarlyksche uitvoering op 26 Januari geven. Uitslag der Woensdag gehouden Land verhuring. I. Namens de Diaconie der Herv. Gemeente alhier: Perceel 1. D. Smit Cz. voor f 122, vorige huurder wed, IJ. v, d. Sluys voor f 92perceel 2, C. Jonker voor f 200, vorige huurder dezelfde voor f 190; perceel 3, A. Schenk voor f 170, vorige huurder dezelfde voor f 170. II. Namens het Weeshuis: Perceel 1, P. Gootjes voor f 170, vorig huurder dezelfde voor f 145; perceel 2, P. Stammes voor f 126, vorige huurder dezelfde voor f 114; perceel 3, Jb. Blokker voor f 96, vorige huurder dezelfde voor f 75. III. Voor het Fonds Wieldraaiers: Perceel 1, K. Slot voor f 130, vorige huurder dezelfde voor f 127perceel 2, J. Struyf Gz. voor f 163, vorige huurder dezelfde voor f 163. Namens de Kerkvoogdij der Herv. Gemeente: Perceel 1, Jn. Vries voor f 90, vorige huurder dezelfde voor f 85perceel 2, P. Meurs Pz. voor f 165, vorige huurder dezelfde voor f 165; perceel 3, C. Zijdewind voor f 175, vorige huurder dezelfde voor f 155perceel 4a, Ohr. Broekhuijzen voor f 130, vorige huurder dezelfde voor f 120, perceel 4b, Alb. Molenaar voor f 80, vorige huurder D. Brugman voor f 81; perceel 5, P. Bruin voor f 60, vorige huurder dezelfde voor f 60; perceel 6, H. Kuiper voor f 426, vorige huur der dezelfde voor f 375; perceel 7, D. Smit Gz. voor f 80, vorige huurder dezelfde voor f 80perceel 8, Chr. Broekhuijzen voor f 65, vorige huurder dezelfde voor f 66perceel 9a, D. Wit Kz., voor f 114, vorige huurder I P. Dekker Cz. voor f 92; perceel 9b, K. de Boer, voor f 25, vorige huurder dezelfde voor f 26perceel 9c, P. Neefkes voor f 35, M, de Red. I In het raadsverslag van O. Niedorp over de zitting van 10 Dec. j.1, komt eene onjuist heid voor, welke ik gaarne even zou willen wyzigen, n.l. de zinsnede: „De bezwaar schriften tegen het reglement, vastgesteld op 19 September 1906, ingekomen b|j den Commissaris der Koningin, blijken dus uit werking te hebben gehad, daar dat reglement zooals men kon merken, finaal is afgekeurd geworden." Dit nu is aan eene onjuiste gevolgtrekking uit het schrijven van den Commissaris der Koningin ontleend geworden, hetwelk op die raadszitting van 10 Dec. j.1. werd voor gelezen. Na later opnieuw kennis van den inhoud van bedoeld schrijven van den Com missaris voornoemd te hebben genomen, is my gebleken, dat daar niet in wordt ge sproken van eene afkeuring of finale afkeu ring van het reglement, vastgesteld op 19 Sept. 1906, ('t Reglement van het Protestant- sche Armvoogdy-fonds), maar wèl wordt er in gezegd „Dat er bezwaren tegen het reglement zyn gerezen en dat de vraag werd geop perd, of het niet de voorkeur zou ver dienen, een geheel nieuw reglement te maken, om dan het reglement dateerende van 19 September 1906 in te trekken, en het nieuwe reglement samen testel len in den geest van 't reglement van Mei '59, hetwelk na eenige wijziging als grondslag zou kunnen dienen en dat de Commissaris der Koningin in over weging geeft, de wijziging in den zin als door nom in dit schril von &&nf?6f?8V6n wel te willen bevorderen." welk idéé by Burg. en Weth. ingang vond, die er een voorstel van maakten zoo als trouwens in 't verslag staat welk voorstel door den Raad werd goed gevonden. Met hartelyken dank voor de verleende plaatsruimte, DE VERSLAGGEVER. Gemeente Sc ha gen. Ingeschreven van 12—14 Dec. 1906. GeborenPietertje, d. v. Jacob Molenaar en Guurtje van dsr Molen. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. Gemeente Anna Paulowna. Ingesehr. van 7 14 Dec. '06. GeborenCornelia, d. v. Klaas Slikker en Pietertje Blaauboer. Ondertrouwd, getrouwd en overleden Geene. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 7—12 Dec. 1906. GeborenDieuwertje, d. v. Jan Mosk en Neeltje de Jong. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Schagen. 13 December 1906. 2 Paarden f 80.— a 120.— 3 Stieren 120.— a 20o!— Veulens a 10 Gelde Koeien (magere) 120.— a 160.— 42 Vette Koeien 180.— a 33o!— 5 Kalfkoeien 160.— a 180.— 8 Vaarzen 100.— a 120.— Graskalveren a 20 Nuchtere Kalveren 10.— a 18!— 430 Schapen (vette) 28.— a 3y!ö0 2060 Overhouders 18.— a 26.50 2 Bokken en Geiten 6.— a 8!— 26 Varkens(vette) p.K.G. 0.42 a 0.44 8 Idem (magere; 12.— a 15.— 80 Biggen 9.— a 13.— 100 Konijnen 0.75 a 150 100 Kippen 0.40 a L2ö 40 Eenden 0.60 a 0.80 700 Kilogr. Boter 1.15 a L25 200 Kaas 0.70 a 0.80 2000 Kipeieren 6.— a 7.— Alkmaar, 15 December 1906. 5 Paarden f 90.— a 125 3 Koeien 190.— a 23o!— 111 Magere Schapen 12.— a 24.— 18 Nuchtere Kalveren 8.— a 22.— 44 Magere Varkens 14.— a 19!— 228 Biggen 7.— a 12!- Kipeieren per 100 6.— a 6.50 Kop Boter 0.60 a 0.70 Alkmaar, 14 December. Aangev. 1967 m. Tarwe f 6.50 a 7.-' Rogge 5.25 a 5.50 Gerst a Gerst chev. 5.40 a 5.75 Haver 3.50 a 3.80 Kanariezaad 6.50 a Grauwe Erwten 11.— a 14 25 Vale a -.- Groene 6.50 a 14.- Bruine Boonen 8.50 a 10.- Citroen a .- Witte 13.— a 16.50 Paardeboonen 6.25 a 6.80 Karwijzaad 17.50 a Rood mosterdzaad a Kaas. Aangevoerd 222 Stapels, wegende 102461 K.G. Kleine f32.—, Commissie f32.— Middelbare f 32.50. Hoorn, 13 December. Aangevoerd 132 stapels kaas, wegende 38790 K.G. Kleine f 32.50, Commissie f 31.50, Middelb. f 23 December a.s. zullen de godsdienst oefeningen te Breezand weer geopend wor den, 's morgens ten 9J ure, ter bevestiging van den Eerwaarden heer J. J. Creutzberg. Hy zal ingeleid worden door de heeren Ds. Creutzberg van Arnhem en Ds. Levin Röder van West-Graftdyk. Namiddags IJ ure zal de heer Creutzberg zijne intrede houden als evangelist. Gestikt. P. Leenderts, nachtwaker aan de Bloem- markt te Amsterdam, was door het gure weder in zyn wachthuisje, dat hy vanbinnen gesloten had, met het gezicht boven een pot met houtskolen gaan zitten. Nadat men hem vermiste, werd genoemd huisje door de politie opengebroken en men vond aldaar het lijk van L., die door kolendamp was gestikt. Winkel. De heer S. Vonk is herbenoemd tot Secretaris-Penningmeester van den Oos terpolder. Wegens bedanken van den heer J. Butter Jz. is gekozen tot molenmeester de heer A. Nobel. Wegens periodieke aftre ding van den heer J. Butter Jz. is gekozen tot Hoofd-Ingeland der Niedorper Kogge Strijkmolens, vanwege den Oosterpolder, de heer J. Timmerman te Lutjewinkel. De Vrijzinnig-Democratische platte- landsconiinissie heeft eene vragenlijst be treffende den omvang van Landbouw-onge- vallen samengesteld. Zy hoopt daardoor eenigszins op de hoogte van de ongevallen in de landbouw-bedrijveu te komen. De vragen zyn de volgende: 1. Kwamen in uwe gemeente in 1906 on gevallen in de landbouw-bedryven voor? 2. Zoo ja, van welken aard waren ze (o. doodelyk, b. blijvende invaliditeit, c. tijde lijke ongeschiktheid). 3. Hoe werd in a in de toekomst van de overblyvenden voorzien 4. Werden de personen in b eenigszins schadeloos gesteld 5. Ontvingen de personen in c tijdens den duur van het ongeval hun loon 6. Op hoeveel schat gy de totale loon derving van alle voornoemde gevallen? 7. Ontvingen de getroffenen eenige tege moetkoming van een ziekenfonds of eenig- instelling van weldadigheid, of werd ep an dere wyze in deze buitengewone omstan digheden voorzien? 8. Kon deze hulp alleszins voldoende w 0 den geacht? 9. Zyn er landbouwers, die hun arbe:ide tegen de geldelijke gevolgen van ongeval hebben verzekerd 10. Hoe is de verhouding tusschen degen die wel en degenen, die geen verzeker aangingen 11. Zijn er nog andere feiten aaniG dit onderwerp, die vermelding verdien _f_ Yereenigingen en particulieren zullen ,n aangezocht, om zich met de ïnvu den dezer lijst te belasten. -7- Kolhorn. amikere De lantarens, die voor heteeretdea winteravonden verlichten en in j,oe gevoelde behoefte voorzien, hlyken ^4. goed bedoeld ook niet allen op matigste plaatsen te zyn aangebracn verplaatsing echter geen groote kos [net brengt, zullen de bevoegde au torrfnI1jS wor de wenschen der ingezetenen in ke den gesteld. De Vereeniging »Den^ heeft het initiatief in deze genome Kolhorn. De Zangvereeniging heeft ziob ue zangvereeniging „Kolhorn y»i> aangesloten bij den Provincialen de^. Zangvereenigingen. Tevens is ne ngfl-e<i- te nemen aan den Nationalen - strijd, die in September 190* te s-

Schager Courant | 1906 | | pagina 2