Abonneert U Schager Courant. - op de - Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Binnenlandse!) Nieuws. het bosch meer in, waar hazelnoten waren te krijgen en meer of minder vergiftige slangen Invnl in een speelhuis. Uit Amsterdam meldt men Voor eenigen tijd deed de politie een mis lukten inval in de sociëteit „zum Löwen", Beursstraat alhier, waarin, naar vermoed werd. gelegenheid gegeven werd tot hazard spel. De portier wierp toen op het critieke moment de tusschendeur op slot en vóór die toegang door de politie geforceerd was. waren boven alle sporen van het spel op geruimd. Niet ontmoedigd door die teleur stelling, heeft de politie Zaterdagmiddag een tweede poging gewaagd, ditmaal met succes. Daartoe verdeelde zjj zich in twee groepen. De inspecteur Pijper ging met zijn mannen, en in gezelschap van een smid, naar de voor deur der sociëteit, terwijl de inspecteur Hul- senboom en Hoogenboom, beiden in politiek gekleed, met eenige als loodgieters gecostu- meerde agenten, door een aangrenzend per ceel, op het dak van het bewuste huis klom men, en zoo als vielen zij uit den hemel 1 opeens midden in de speelzaal kwamen. Zóó plotseling gebeurde dit, dat niemand van het gezelschap 15 tot 20 man ty'd had zich weg te pakken. Trouwens, gelijk tijdig stormde inspecteur Pijper en zijn macht de trappen op. Men legde beslag op de roulette, de fiches enz., terwijl proces-verbaal werd opgemaakt tegen de ondernemers, de croupiers en de spelers. De groote speeltafels werden terstond naar het bureau St. Pietershal gevoerd. Vrijdagavond brandde by den landbou wer A. Konijn aan de boterhuizen, gemeente St. Pancras, een naast de boerenwoning staanden kapberg af, het aanwezige vee kon nog worden gered, het aanwezige hooi en landbouwgereedschappen ging mede ver loren. De oorzaak van den brand is onbekend. De boerenwoning bleef behouden, de brand spuit van St. Pancras bleef tot zes uur s'morgens op het terrein. Een niet-alledaagsch promotie. Te Nibbikswoud is de gemeenteveld wachter H. Galis tot secretaris benoemd. De minister van oorlog. Minister Staal ontving uit verschillende deelen des lands telegrammen van geluk- wensching. Vele militaire en burgerlijke personen kwamen den Minister aan zijn departement complimenteeren, allereerst de nieuwbenoemde inspecteur der cavalerie, generaal-majoor Brahms. Bijen. Men schrijft aan het Vad. Toen, bij een herstelling, een plank van een kokerpaal bij het post- en telegraafkan toor te Den Burg (Tessel) werd losgemaakt, bleek het, dat een zwerm bijen zich daarin had genesteld. De voorraad raat en honing was belangrijk. Door de gaatjes, waardoor de draden in den koker komen, waren de beestjes binnengegaan en hadden daar hun winterkwartier aangelegd, waaruitzij echter nu zullen worden verdreven. Een kokerpaal is dan ook wel een wat zonderlinge bijenkorf. In brand geraakt. Uit Helmond wordt aan de „Prov. Nb. Ct." geseind Vermoedelijk bij het aanmaken der kachel geraakten de kleederen van de dienstbode van den heer V. in brand. Alleen thuis zijnde liep zij de straat op, waal een kassiersbediende haar aantrof, bijna in vol le vlam staande. Na veel moeite gelukte het hem het vuur te dooven, waarbij hy zelf hevige brand wonden aan de hand bekwam. De toestand van de ongelukkige is levens gevaarlijk. Een geduchte val. Men schrijft uit Zaandam aan de Opr. Hrl. Ct. In den laatsten trein van Zaandam stapte een paar dagen geleden een reiziger voor Haarlem. Toen hjj zijn vergissing ontdekte was de trein reeds de kruising gepasseerd. Aan de halte Hembrug is hij uitgestapt en vermoedelijk op raad van medereizigers heeft hy zijn weg genomen over de brug, om door den IJpolder over Halfweg naar Haarlem te wandelen. Zonder permissie te vragen, is hy over de brug geloopen, doch die wandeling bekwam hem slecht. Bijna aan het einde gekomen, stortte hij naar omlaag, circa 4} M. en bleef daar liggen tot hij den volgenden morgen door een ljjninspecteur gevonden werd. Een uur of vijf, zes heeft de man daar gelegen, vermoedelijk geruimen tijd bewuste loos, in de koude. Wijl de man zich aan het been en den rug had bezeerd, is hy per rij tuig naar Haarlem gebracht. Bond van Fokvereenigingen in Xoord-IIollaiid. In de Zuivelcourant lezen we: In verband met de reorganisatie van het Ned. Rundveestamboek, zond een onzer medewerkers in Noord-Holland ons het vol gende ter plaatsing: Dinsdag 11 December werd te Hoorn eene buitengewone algemeene vergadering van den Bond van fokvereenigingen in Noord- Holland gehouden, ter bespreking van het voorstel van het Bestuur om toe te treden tot het Nederlandsch Rundveestamboek. Na langdurige en soms heftige discussie, werd, onder protest met 10 tegen 6 stemmen besloten om toe te treden, mits statuten wijziging van N. R. S. zal worden toegepast, (in overleg met het Bestuur van den Bond.) De bezwaren die tegen de toetreding wer den aangevoerd waren in hoofdzaak deze: le. acht men het eene verlaging van het standpunt der fokvereenigingen, om toe te treden tot een lichaam, waar in het register en in het stamboek ongecontroleerd vee wordt opgenomen; de voorstellers hiervan eischten dat in de nieuwe stamboekhouding, die overigens een zeer goede is, alleen ge controleerd vee (wat betreft productiviteit) wordt opgenomen, wijl men anders fraude vreest, en de vereeniging niet aan de eischen des tijds voldoet. 2e. dat men niet geloofde dat indien de regeering subsidie gaat geven voor de stam boekhouding van 't vee, dat het N. R. S. alle subsidie zal krijgen, maar dat de Bond, bij de tegenwoordige wyze van werken, met goede controle op het vee toe te passen, zeker in aanmerking zal komen om voor een contrölestamboek geldelijken steun te ontvangen. 3e. dat de regeering de Provinciale'com- missiën voor de veefokkerij in de verschil lende Provinciën zal blijven beschouwen als de offlcieele lichamen, die zich tot doel stel len de belangen der veefokkerij te be hartigen; en dat deze commissiën onder toezicht van het Ministerie van Landbouw de zaken zeer goed kunnen regelen. 4e. vreesde men dat de Bond te veel van zijn persoonlijkheid zal verliezen, doordat h(j een deel zal moeten uitmaken van de Afdeeling Noord-Holland, waardoor men de Autonomie denkbeeldig noemde. 5e. achtte men de zaak niet voldoende besproken en te eenzijdig toegelicht door Heeren Voorzitter, vice-Voorzitter en Secre taris, die, met den Heer Dr. Schey als advi seur, welke laatste door de voornoemde Heeren in het geheel niet in de zaak is gehoord, het Dagelijksch Bestuur uitmaken. 6e. kon men zich niet vereenigen met de statuten van het N. R. S., die niet voldoen aan de eischen, die men aan eene goed ge organiseerde vereeniging mag stellen. Over dit laatste punt was men het algemeen eens. Eene motie om de besprekingen te staken en de beslissing uit te stellen tot de voor jaarsvergadering, werd niet in behandeling genomen. Het resultaat van de beslissing der ver gadering zal eerst van beteekenis worden als men het over de statuten met het N.R. S. eens isgeworden zooals het zich laat aanzien is de toestand hoogst ernstig voor den Bond, wyl door deze kwestie, die ten slotte zeer waarschijnlijk te snel is afge handeld, tusschen de leden groote verdeeld heid is ontstaan. Gelyk we mededeelden, werd Vrijdagavond en Vrijdagnacht de oorlogsbegrooting voort gezet; menigeen in den lande zal Zaterdag morgen met groote nieuwsgierigheid, neen met groote belangstelling zyn ochtendblad ter hand genomen hebben om te zien, hoe het den minister vergaan was dien nacht. Dit jiiet alleen om de enorme gevolgen, die de te verwachten stemming hebben zou het verluidde dat met den minister, van oor log, het geheele kabinet zou aftreden maar ook om den persoon van den minister wiens houding ons zeer sympathiek voorkomt al schy'nt het dan ook, dat hij wel eenigszins gevoelig is geweest voor de verwijten of liever, opmerkingen, die verleden jaar ge maakt werden ten opzichte van zijn steunen op de Rechterzijde. Het energieke, het mannelijke, het rond borstige en besliste optreden van den mi nister trekt ons aan; daarby blijkt hy in militaire zaken uitstekend thuis te zyn en, mits hy de overtuiging heeft het land te kunnen verdedigen, bereid tot bezuinigen. Niet geheel zeker zyn wy er van, dat Z. E. wil komen tot algemeenen dienstplicht; dat hy ons leger zal willen reorganiseeren in den trant van het Zwitsersche volksleger. Vandaar zeker ook het wantrouwen der Vryz.-dem., bij monde van den heer Marchant geuit; vandaar ook ten slotte het retireeren van de soc.-democraten. Beide partijen, hoe ook waardeerende 's ministers beginselen aangaande het blijvend gedeelte, kunnen zich toch nog niet met 's ministers beleid vereeni gen de minister is hun niet democratisch genoeg, te militaristisch. Zijn bezuinigen eenerzyds zal, vreezen zy, een middel wor den om aan den anderen kant zwaardere lasten te leggen. Wij volgen nog even in het kort de dis cussies, die de stemming over de begrooting voorafgingen. De heer Marchant bleef met den heer Talma plukharende eerste verweet den tweede, dat hy nu een groote com missie" wenschte, om bezuiniging in te voeren, terwijl hij die bestreed onder het vorig ministerie; de heer Talma bleek te zyn de incarnatie van het conservatisme op militair gebied. De heer Troelstra vond de afstraffing van Marchant contra Talma wèl verdiend. Omgekeerd verweet Talma den vrjjz., demo craten hun stemmen voor de militiewet, die zoo duur blijkt te zyn. Na Marchant kreeg Troelstra het woord. Hij vond het optreden van Van Twist de bru taliteit ten top gevoerd, waar deze beweerd had dat de afschaffing van het blijvend ge deelte de persoonlijke lasten zou verzwaren. Die over zulken zotteklap den heer Yan Twist kunnen toejuichen, moeten slaafsche, blinde volgelingen zyn. Maar toch vreest spr. voor verzwaring van persoonlijke lasten, door ver hooging van het contingent, waartoe deminis- ter komen wil. De partijgenooten van spr. keuren goed de afschaffing van het blijvend gedeelte; af, ministers verdere maatregelen. Daarom wil led zy een zuivere stemming uitlokken, daar hun stemmen tegen de begrooting in dit geval onzuiver zou zijn. Hy stelt mitsdien voor de volgende motie „De Kamer, de door den minister ver dedigde vermindering van het blijvend „gedeelte goedkeurend, gaat over tot de „orde van den dag". De heer Kolkman kan zich met deze „water- en-melk-motie" niet vereenigen. De meeste Katholieken zijn niet tegen afschaffing van het blijvend gedeelte, doch protesteeren er tegen, dat de maatregel onvoorbereid genomen is, wat door den heer Troelstra zelf is erkend. De heer Troelstra, die de juistheid dezer woorden stellig inzag, trok daarna zyn motie in, er bijvoegend, dat dan hy en zyn partijgenooten zich van stemming over de be grooting van Oorlog zouden onthouden, aldus doende wat wy in een vorig artikel voor spelden. Dat was een verlichting voor 's Ministers beschermers7 stemmen, die niet tegen de be grooting zullen worden uitgebracht, is be langrijk. Er behoefden nu slechts eenige katholieken vóór te stemmen en het pleit was in het voordeel van den Minister —en van 't geheele kabinet beslist. Uit deze houding der osc.-democraten blijkt dus wel, dat zij het Ministerie nog zoo kwaad niet vindenook gelooven wy, dat zy hun stem men tegen de begrooting van Oorlog in dit geval moeilijk zouden kunnen goedpraten. De Minister komt nog eens aan het woord en houdt weder een goede rede, waarin hy een scherp licht laat vallen op het gedrag van generaal Smeding, zoo, dat ten slotte de heer Lohman moest getuigen, dat de Minister hem bekeerd had. Ook bewees de Minister, dat alleen de afschaffiing van het blyvend ge deelte bij de cavalerie reeds een bezuiniging geeft van 3 ton en als de geheele afschaf fing er is, we één millioen minder uitgeven. Verder treedt de Minister in tal van techni sche bezonderheden, die blijkbaar een goeden indruk maakten, en constateert ten slotte, dat hy op geen enkele party steunt; buigt naar links noch rechts, doch rechtop staat, zooals een Minister betaamt. „Mocht ik vallen, dan zal het zyn voorde eer van mijn wapen, met behoud van de vlag: een onbevlekte, witte vaan!" De rede werd, ook van de publieke tribune, luide toegejuicht, 't welk den Voorzitter de pertinente^mededeeling ontlokte, dat hy, bij herhaling, de tribune zou doen ontruimen. De heer Van Twist, die den Minister voort durend interrompeerde, moest van den heer Lieftinck slikken. i „Meneer Van Twist, de minister spreekt; pas op, kapitein!" en wekte daarmede niet wei nig den lachlust op. De artikelen der begroo ting worden nu zeer snel afgehandeld.Een voor- stel-Ter Laan om afschaffing van de 3e her-! halingsoefening werd verworpen na bestrijding door den minister. Het voorstel is onaan- j nemelyk als zijnde tegen de wet en wordt dan ook met 75 tegen 12 stemmen verworpen. Eindelijk is de begrooting klaar; het is ongeveer 1 uur in den nacht. De heer Lohman verklaart tegen de be grooting te zullen stemmen met zyn partij genooten, tenzij de minister de Kamer in de gelegenheid stelt dtête reposée van zyn maatre gelen kennis te nemen. De heer Tydetnan heeft 2 vragen, reddings planken 1. Wil de minister alleen dan tot de afschaffing besluiten indien gebleken is, dat het kan?-- 2. Wil de minister ons dienaangaande vóór 1 April volledig inlichten? De Voorzitter kwam den weifelenden mi nister, die in de 2de vraag wantrouwen meende te ontdekken, ter hulp, door hem te vragen of hy soms een kwartier beraad wenschte. De minister antwoordde bevestigend en overlegde met het geheele Kabinet. Daarna nog 4 verklaringen en een stemming de stemming: lste verklaring. De minister beantwoordt beide vragen van den heer Tydeman beves tigend. 2de. De heer Lohman zal nu vóór de begrooting stemmen. 3de. De heer Kolkman idem, met sommige partijgenooten. 4e. De soc.-democraten, aldus de heer Troelstra, zullen tegen de begrooting stem men; onthouding is niet meer noodig wyl nu blijkt, dat de stemming niet meer om het blyvend gedeelte gaat. Hy had evengoed kunnen zeggen en was dan voor iedereen duidelijker geweest: Wy wilden het ministerie niet laten vallen en zouden ons daarom onthouden hebbennu de andere partyen vóór stemmen, kunnen wy ons idéé fixe blijven volgen en rustig ons veto doen hooren. Den uitslag der stemming hebben we reeds in ons vorig nummer meegedeeldmet 60 tegen 38 stemmen werd de begrooting aan genomen. De minister heeft moeilijke tijden doorge maakt, maar kan dan nu ook eenige dagen op zijn lauweren rusten. In het Handelsblad wordt de palm der overwinning toegekend aan het bijzonder tactvol optreden van den heer Tydeman, welken heer dan ook uitbun dige lof wordt toegezwaaid. Dit schijnt ons overdreven toe; het behaalde succes komt eerlijk den minister zelf toe, die ferm en duidelijk aantoonde, dat generaal Smeding volmaakt in z'n ongelijk was; die geen twijfel liet bestaan aan de nutteloosheid van het blijvend gedeelte. Dit zagen mannen als Talma, Kolkman, Lohman in; nu toch nog tegen de begrooting te stemmen, zou hun be lachelijk gemaakt hebben voor het gansche volk De heer Tydeman maakte hun de retraite gemakkelijk, ziedaar des heeren Tydeman's verdienste, waarvoor niet de minister, maar wel de vóórstemmers uit de rechterzijde hem dadkbaar mogen zijn. Zaterdag werd met hoofdstuk Waterstaat voortgegaan. Er komen by dit hoofdstuk steeds allerlei wenschen te berde; de afgevaardigden zyn dan by uitstek de spreektrompetten hunner kiezersbruggen, tramwegen, kanalen, stationsgebouwen enz. De minister overweegt alles; met inne mende vriendelijkheid de minister is een charmant man heeft hy voor ieder een goed woord en een belofte, 't zjj om den uit gesproken wensch te vervullen ot te onder zoeken. De heer Van Foreest wil de Vlotbrug te Alkmaar doen plaats maken voor een draai brug. Ik wil het gaarne in overweging nemen, zegt de minister, maar er zyn 8 vlotbruggen over het kanaal; iedere draai brug komt op 1 ton. Indien de belangheb benden f50.000 fourneeren, 'k zal zien of dit verlaagd kan worden kan de draaibrug er komen. De heer Reijne wijst er op, dat practyken van de „reddingmaatschappijen" als die der firma Zurmühlen, zeer af te keuren zyn. Groote en kleine schepen worden „gered," maar tevens „geplukt." Voor de verleende hulp vragen de edele redders soms meer dan het schip waard is. De heer Reijne vraagt maatregelen te nemen tegen deze maatschappijen, die den euvelen moed hebben zich „reddingmaat schappijen" te noemen, hetwelk de minister belooft, in overleg met zyn collega's van Landbouw en Justitie. De heer Passtoors heeft het weer over de Velser stoompont, een schrik voor de ouders van schoolgaande kinderen. De dienst heeft zonder stoornis plaats, zegt de minister, en daarmee kon de heer Passtoors naar huis gaan. By de afd. spoorwegen komt natuurlijk ter sprake de positie van het personeel die een onderwerp van enquête heeft uitgemaakt door de commissie na de staking benoemd. Deze commissie, acht een Zondagsrust van 24 uur best mogelijk; de minister spreekt dat niet tegen, maar wyst op de groote kosten waar mede moeilijk de maatschappijen kunnen be zwaard worden. Verbetering der chefs- en assistentstractementen, zal Z. E. bevorderen. Een goed werk deed de heer Hugenholtz met te vragen uitbreiding van de gelegenheid voor werklieden, handels- en kantoorbedien den, om goedkoop hun werk te bereiken. In België is men ons enorm voor op dat gebied. De heer Van den. Bergh (Helder) dringt aan op een tram Alkmaar—Schagen- By afd. Posterijen Ontspint ach een lang debat over het geval-Dinkhuyzen de kantoor knecht die, naar beweerd werd, overleed tengevolge van een beschuldiging van rooken in dienst; deze beschuldiging, die hy tot het laatst hardnekkig van zich wierp de man had 40 dienstjaren en een uitstekenden staat van dienst trok hy zich zoo aan, dat hij - altijd naar „men" zegt overleed. De directeur van het postkantoor in Den Haag, de heer Van Lidt de Jeude, werd door den minister ter verantwoording geroepen en een commisie van onderzoek benoemd. Het rapport laat den Directeur vrij uit gaan, schrijft het' overlijden van Dinkhuyzen aan andere oorzaken toe, troeft de vakvereen. der postbeambten over het ongepast optre den. Hiertegen kwamen de h.h. Passtoors, Tak en Van Vliet in verzet. De Directeur, dien men vrij liet uitgaan, was als een echt autocraat opgetredendiens houding getuigde van volslagen gebrek aan tact. Het rapport heeft niet de minste waarde; de samenstel ling der Commissie is te eenzijdig, De Minister verdedigde den Directeur met de argumenten uit het rapport, maar liet toch duidelijk doorschemeren dat hy den Directeur in zijn kabinet a faire had geno men. De heer Ketelaar bespreekt het L. B. waarbij bepaald is, dat vrouwelijke ambte naren bij huwelijk ontslag krijgen, en noemt eenige landen, waar dit niet het geval is, als antipode tegen de opsomming van lan den waar het is als by ons. Ook hier wil de Minister nog eens „over wegen". De heeren Van der Zuiaaq, en Ter Laan bepleiten verbetering der positie van post boden, bestellers, brievengaardersklerken, wij zende op onregelmatigheid in de bezoldiging, voortspruitend uit de klassenverdeeling der kantoren en onvoldoende toepassing der bepa lingen voor de salarieering der postboden. De pas uitgekomen weldadigheidszegels worden becritiseerd, niet uit een oogpunt van kunst, maar wèl om hun bestaan. Op al deze opmeikingen geeft de Minister bescheid Hy wil overal trachten verbete ring te brengen. De begrooting van Waterstaat wordt goed gekeurd. Maandag komt Landbouw aan de orde. Sneeuw. Van verschillende streken komen berichten over grooten sneeuwval, die verkeersstoor- nissen veroorzaken. De postwagen, die over den Fluelapas wilde gaan, werd door sneeuw storm en gevaar voor lawinen gedwongen naar Davos terug te keeren. Op den Furkapas is het verkeer geheel ge stremd en in den Jura moest over een groote uitgestrektheid het verkeer gestaakt worden. Weeneu ligt begraven onder een sneeuwlaag van byna een meter hoog, de treinen uit Salzkammergut, Triëst en Karn ten hebben groote vertraging en verschillende buurt spoorwegen hebben het bedryf moeten stil leggen. Ongeluk. Een vreesely k ongeluk heeft te Portsmouth plaats gehad. Een gedeelte van de bemanning van het Engelsche pantserschip „Hindustan", dat den vorigen dag van de reis was terug gekeerd, keerde in schuitjes, gesleept door een stoomsloep, van permissie naar het schip terug, toen één der bootjes in den mist tegen een boei stiet en omsloeg. De bemanning der andere schuitjes stelde dadelijk krachtige po gingen tot redding in het werk en vischte een aantal drenkelingen op, maar toen men aan boord was gekomen, ontbraken er 9 man op het appèl, te weten7 stokers, een matroos en een geëmployeerde. Men is dadelyk aan het dreggen gegaan. In de omgeslagen schuit bevonden zich meer dan 40 man. Volgens latere berichten zjjn twee van de vermisten terecht. Zy waren beiden aan wal gebleven. Een merkwaardige operatie. Aan dr. E. Zirm, uit Olmütz, is het gelukt een man, wiens gezichtsvermogen geheel verloren was gegaan door verzweringen op het hoornvlies, weder ziende te maken. Hy moest het door een ongeluk gekwetste oog van een knaap wegnemen en gebruikte het onbeschadigde hoornvlies ten bate van den blinden man. By de laatste toch ver wijderde hy een deel van het ondoorzichtige hoornvlies der beide oogen en deed er een stuk gezond hoornvlies op vastgroeien. By één der oogen gelukte de operatie buiten verwachting goed. Een held. „Myn huishouding", zei Joris Goedbloed tot een vriend, „is het model van een repu- blikeinschen regeeringsvorm. Mijn vrouw is minister van Financiën, myn schoonmoeder van Oorlog en myn dochter van Buiten- landsche Zaken." „En u is natuurlijk de president." „O, pardon, dat is de keukenmeid." „Dat begrijp ik niet recht. Wat is u dan in die republiek? „Ik ben het volk, dat de belastingen op brengt." Toch een gelukkig gevolg. Uit Witten vinden wy gemeld, dat een al daar wonende monteur, die sedert jaren hard- hoorig is geweest en in den laatsten ty'd nagenoeg doof, van deze kwaal is genezen door de ontploffing te Annen. Hjj was zeer geschrikt door het ontzettend geraas van de ramp der roburietfabriek, maar toen hjj weer tot kalmte gekomen was, bemerkte hy tot zyn groote vreugde, dat zyn gehoor veel beter was geworden. Dit geval brengt het aardig verhaal in herinnering van Erck- mann-Chatrian, omtrent den „illustre docteur Matthaeus", die een stokdooven ouden man wilde genezen door een plotseling ontzettend geraas. Hy bereikt dat doel, maar tegelijk... stierf de man aan een beroerte wegens den schrik. „Mort guéri"!," beweerde de illustre docter. By den Wittener doove is het beter afgeloopen. Zondag 23 December gaf de Gymnastiek vereniging T. O. K. I. D. O. te Anna Pau- lowua in vereeniging met de damesafdeeling „Kenau Hasselaar," eene uitvoering in Veer- burg". De zaal was goed bezet. Vóór de werkzaamheden eenen aanvang namen, richtte zich de Voorzitter, de heer H. Jonker, met een kort woord tot de aanwezigen, dezen dankende voor hunne opkomst en wijzende op het groote nut der gymnastiek, sprak hij de hoop uit, dat velen zich gedron gen zouden gevoelen, zich als kunstlievend lid op te geven, daar financiëele steun noodig was en zeer op prijs zou worden gesteld. Na een marsch werden staafoefeningen uitgevoerd, waarvan de laatste oefening het meest voldeed. De 2e party gaf als no. 3 oefeningen aan het paard, die eenvoudig waren en vry goed werden ten uitvoer ge bracht. Hierna volgden orde-oefeningen voor dames. Uit den aard der zaak konden hier aan geen hooge eischen worden gesteld, daar deze afdeeling nog slechts enkele maan den bestaat en daarom ook laten we hier kritiek achterwege. Erkennende, dat de oefeningen zeer geschikt waren, hadden we echter gaarne gezien, dat de wyze van uitvoering meer het karakter eener dames-afdeeling had gedragen en zeer gepast had het ons toegeschenen, indien by de orde-oefeningen de muziek zich had laten hooren. Dit laatste was zeer zeker de uit voering ten goede gekomen. Overigens allen lof aan den leider der oefeningen, die in zoo korten tjjd de dames met succes deed op treden. No. 5 van het programma (Barren 3e party; voldeed minder en no. 6 (oefenin gen aan het paard voor de le party) bleek voor velen wat moeilijk. Het 2e nommer der dames-afdeeling viel goéd in den smaak en natuurlijk trok no. 8 (worstelen) aller aandacht. De werkzaamheden der le partij aan „het Hoogrek" voldeden goed en de groepen waren prachtig. Over het algemeen kan de vereeniging over hare uitvoering tevreden zyn en het publiek gaf voortdurend door luid applaus zyn byval te kennen Mogen velen aan de roepstem van den voor" zitter gehoor geven, wantJT. O. K. I. D. O- verdient aller steun. Ten slotte mag een woord van lof aan den leider, den heer Koppes, niet ontbreken. Hel eerste slachtoffer. Van het eerste oogenblik af, dat het juist genoeg had gevroren om de volkomen stil- staande wateren vast te leggen, schrijft de „Prov. Gr. Ct.", waren er natuurlyk alweer waaghalzen genoeg, die het aandurfden de kracht van het dunne laagje ys te beproeven Zoo kon men dagelijks by de vyvers troepen opgeschoten jongens zien, die op hals en keel af al verder van den kant gleden om toch vooral te weten, óf het daar wel hou den kon. Tot dusver is dat hoogst gevaar lijke spelletje goed afgeloopen. Maar Zater dagmiddag tegen 2 uur zyn er twee jongens die zich tegelijk op de dunne ijskorst waag den, er door gezakt. Dadelyk werd er alle mogelijke moeite gedaan ze te redden. Dat gelukte met den eenen, een zoon van den heer Stienissen aanjdenjCoehoornsingel. Den andere, die onder hét ijs was geschoten, kon men niet meer levend uit het water halen. Het was de 17-jarige Jacobus Reneman, een Hoogere Burgerscholier, zoon van den heer Reneman, meubelfabrikant aan de Hooge der A. Het lijk van den jongen is naar de ouder lijke woning gebracht. Stienissen is in het café van den heer Alberts aan de Grachtstraat binnengedragen, waar dr. Tymstra constateerde dat hy geen letsel bekomen had. Broek op Langendgk, 22 Dec. 1906. Roode kool f2.— a f4.50, gele kool f2.— a f5.—, witte kool f2.— a f3.50 per 100 uien f 0.90 a fl.— per 50 K.G., Bieten f3.— a f4.60 per 1000. Ilaringhuizeu. Op de heden gehouden vergadering van ingelanden der Banne Ha ringhuizen werd de heer Jb. Swaan gekozen tot lid van het Bestuur der Banne. Strijkgeld en hooggeld. Men schryft uit Drente: Voor eenige jaren werd op vele plaatsen in deze provincie het z.g. „strijkgeld" by pu blieke verkoopingen van vaste goederen af geschaft. Dat strijkgeld bestond in 1 pC't. „trekgeld" en voorts van elke fl.50, welke men hoogde, 25 cent „hooggeld". By belang rijke verkoopingen beliep het strijkgeld, voor al wanneer er veel gehoogd werd, een aan zienlijk bedrag, dat zeer dikwijls in de zak ken vloeide van lieden, die wat durfden wagen en er dikwyls opzettelijk opuitgingen om op die verkoopingen wat te verdienen. Iemand bijvoorbeeld, die op een huis of stuk land 400 daalders (f600) hoogde, en er weer afgeholpen werd door een ander, die het vorige bod nog met één of meer daalders verhoogde, had 400 kwartjes of f 100 verdiend. Vooral wanneer men vermoedde, of eenige berekening kon maken, dat voor een perceel bijzondere gadingmakenden waren, leidde het strijkgeld dikwyls tot buitengewoon hooge prijzen. Niet zelden gebeurde het echter ook, dat het strijkgeld „strikgeld" werd en dat de bieder, dien het om de verdiensteen niet om huis of land te doen was, tegen zijne bedoeling kooper werd. Was deze, wat ook dikwijls het geval was, niet in staat bet gekochte te betalen, dan werd het perceel opnieuw opgehangen. Bracht het dan minder op, dan moest de „kwartjesjager" het ont brekende bijpassen. Vooral van de zijde van koopers gingen reeds voor zeven of acht jaren stemmen op tegen het strijkgeld, welke nu eindelijk tot afschaffing daarvan hebben geleid. Thans zyn echter de verkoopers op hunne beurt ontevreden. Nu er niet meer valt te verdienen, wordt er niet zooveel meer gebo den en verhoogd en het „opjagen" komt niet meer voor. Het zyn nu meer uitsluitend de werkelijke gadingmakenden, die bieden ea hoogen. Zyn dezen op eene verkooping weinig in getal, of hebben zjj vooraf overlegd el kander onderling het te koop aangebodene niet duur te maken hetgeen op kleine verkoopingen wel gebeurt dan brengen de goederen geen hoogen prijs op, zeer ten nadeele van den verkooper. Daarom wordt nu op sommige plaatsen o.a. in de ge meente Rolde weer geijverd voor weder invoering van het strijkgeld. Of het daartoe zal komen, moet de ty'd leeren. Vergadering van de Vereeniging „IJs- en Volksvermaak" te Nieuwe Niedorp, gehouden by den heer C. Kooiman aldaar op Zaterdagavond j, 1. Voorzitter de heer W. C. Visser, die met een woord van wel kom tot de aanwezigen een 20-tal de Vergadering opent, aanstippende dat dit het 29ste levensjaar is van IJs-en V.-V. De notulen worden goedgekeurd. De heer Jb. de Vries Az. maakt er aanmerking op, dat de beschrijvingsbrief voor de algemeene Vergadering van den Ijsbond niet in onze Vereen, is behandeld en dat de Afge vaardigde dus in 't geheel geen opdraobt van de Vereen, had. Na eenige bespreking hierover leest de Secretaris, de heer A. Visser, het jaarver slag van IJs- en Volksvermaak voor. Hieruit ontleenen we, dat van de 115 leden vorige jaar, er thans 111 over zyn. Het door den Penningmeester, den heer D. v. d. Stok, gehouden beheer werd door de heeren De Vries, Bakker en Goet gecontro leerd en blijkens rapport van eerstgenoemde in de beste orde bevonden. Men was begonnen met een batig saldo groot f 95.88, ontvangsten f 128.40 totaal 224.28. De uitgaven bedroegen f 118.50}, batig saldo alzoo f 105.77}. Omtrent een enkelen post vroeg de rapporteur inlichtingen aan Voorz. en wel de f7.50 voor kosten algemeene en andere vergaderingen. Voorzitter helderde dit op, doch de heer De Vries was niet tevreden hiermede en tusschen hem en Voorz. ontspon zich eene warme discussie, daar laatstgenoemde liefst geen afkeuring in deze zaak had gehoord,.- royaal als N. Niedorp was behandeld ge* worden. Hoewel de gedachten wisseling van waim heet dreigde te worden, dreef de wolk toch voorbij en 't voorstel van den rapporteur om den penningmeester te dechargeeren, vond, onder dankzegging van den Voorz., algemee nen byval. Daarna wordt de aftredende Secretaris herbenoemd. Hy neemt 't aan. Het Bestuur stelt voor, om, ys en weder dienende, dezen winter te houdense" hardrijderij van beroepsrijders om Pril28 van f70, f30 en f15, en eene dito voor ama teurs, prijzenverguld-zilveren, zilveren e bronzen medaille, Na eenige discussie wordt by 3temulia} hardrijden (beroepsryders) aangenomen, ma»1 dito van amateurs verworpen. n Voor de rest besluit men, als er iets het hardrijden kan worden toegevoegd, het dan zonder daarover nogmaalste gaderen schoonryden zal zijn. Men het verder aan 't bestuur over. r Voorz. vraagt en verkrijgt voor het bes machtiging, om als naar gewoonte voor

Schager Courant | 1906 | | pagina 2