Groote Uitverkoop Lappen, Lappen, Lappen J. 11. SCHEVE. r Zonnestofjes. K - H s 5 O H De overgebleven Wintermantels, Bloii- p, ses, Costuumrokken, Tusschenrokken, H Boa's en Japonstoffen Schagen. N tegen veel verminderde prijzen. Donderdag 17 Januari J907. FEUILLETON. Uitsluitend a contant. 51ste Jaargang No. 4222 Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AOV8RTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INUKZONDFN STUKKEN één dag vroeger. ISureata ICHIGE®. liaan, Wè 4. Interc. TeSephuon Ho. 20. Uitgevers TRAPMAN Co. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADV.ERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. 9. van ETCN" GROOTE PARTIJ TEGEN SPOTPRIJZEN. Hf j SG HAC EB AIhiki Niïiis-, CODRANT. AlwienliÉ- k UoiloiTblal Dit nummer bestaat uil t -ee bladen GEMEENTE SCHAGEN. Bekendmakingen. Politic. Ter secretarie dezer gemeente zyn inlich tingen te bekomen omtrent vier gevonden bankbiljetten van f10. - o— Inlevering rekeningen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen noodigen by deze belanghebbenden, die over het jaar 1906 van de gemeente iets te vorderen hebben, uit, hunne rekeningen vóór of op den 1 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente in te leveren. Schagen, den 4 Januari 1907. Burg. en Weth. voornoemd: H. .J. POT. De Secretaris: ROGGEVEEN. Hoogwoud. Zaterdagmorgen brak er in de woning van den heer C. Pannekeet, gelegen in de kom der gemeente, brand uit, die zich eerst drei gend deed aanzien, doch door het vlug optreden van de brandweer bleef de brand beperkt tot de schuur en een gedeelte van het huis. Vooral het kantoor der posterijen 1 dat naast het brandende perceel lag, liep groot gevaar, doch door alles tijdig in een ander huis te brengen, werd waterschade voorkomen. Als no. twee op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de 2e burgerschool voor meisjes te Gouda, ter voorziening in een daar ontstane vacature, is geplaatst mej. A. A. S. Houwing te Wie- riugerwaard. Wieringer waard. Tot bestuurslid van de Sociëteit is benoemd de heer C. R. Blaauboer, in plaats van het niet-herkiesbare lid den heer H. Koster Kz. Besloten werd den 26en a.s. een wedstrijd onder de daartoe gegadigde leden te houden in biljarten, kolven, dammen en kaarten. Dinsdagochtend werd door het bestuur van de Bnnne Haringcarspel aanbesteed, het bouwen van een woning voor den wegwer ker der Banne. Ingeschreven werd door P. Dekker voor f1350, C. Jonker voor f1349, L. Visser voor f1319, W. Mooij voor f1740, P. Oostwouder voor f1430, J. Boog voor f 1432, P. de Vries voor f 1336.50, J. Levendig voor f 1171.95, C. Dam voor f1350, A. Sleutel voor f1270. De raming was f1280. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Telcfoonwce. Abonnémaar juffrouw, ik sta nu al tien minuten aan de telefoon Telefoniste: Wel meneer, ik sta er den ganschen dag aan. De dienstweigeraar Gorter. Dinsdagmorgen 10 uur is de dienstweige raar Gorter door een sergeant overgebracht van Haarlem naar zijn garnizoen te Den Helder. Hij had uniform aan. Tot nu toe had hij steeds geweigerd die te dragen. Familieleden en een clubje vrien den deden hem uitgeleide. De Afdeeling St. Pancras van de Naamlooze Landbouw- en IJ andels vereeniging „Langedijk en Omstreken" hield Maandag avond 14 Januari eene ledenvergadering. Deze bijeenkomst was nog al vrij bezocht; van de 103 leden, welke de afdee ling telt, waren aanwezig 41. Na een openingswoord door den Voorzitter, den heer A. Nobel, waarbij een opwekking tot deelneming aan het vereenigingsleren, werden door den Secretaris-Penningmeester den heer P. Gootjes, de notulen van de vorige bijeenkomst gelezen en zonder eenige op- of aanmerking door de vergadering goedge keurd. Als eerste punt stond op de agenda ver meld: mededeelingen. Van de mededeelingen door den voorzitter gedaan, waren onder meer belangriik, de uitslag van de aardappel- besproeiing: bij tien leden van de afdeeling den vorigen zomer gedaan. Hieruit bleek ten duidelijkste, dat de besproeiing tegen de be kende aardappelziekte met voordeel kan worden uitgevoerd. Ook werd by de mede deelingen gewezen op den achteruitgang van onzen uienhandel op Engeland, waarbij werd aangetoond dat het noodig is, dat de ver- eenigingen in deze handelend optreden, zooals dan ook al reeds door het Hoofdbe stuur in verbond mot verschillende vereeni- gingsbesturen is gedaan. Verder werden eenige mededeelingen ge daan over de proefneming tegen de draai- harten in de kool, welke proefnemingen later in een verslag aan de vereeniging zul len worden kenbaar gemaakt. Daarna werd door den Secretaris een jaar verslag van de werkzaamheden der afdeeling in het afgeloopen jaar gegeven, waarna volgde de rekening van den penningmeester, waarbij bleek, dat het afdeel ingsjaar sloot met een nadeel ig saldo van f 55.79J. Door de vergadering werd met het oog op den finan- ciëelen toestand der afdeeling besloten, in 1907 in plaats van een halven cent, een cent contributie per snees van de leden te heffen. Tot bestuursleden werden herkozen, de heerenJb. Slyker en Jn. Madderom. Als vierde punt op de agenda was ver meld: voor gezamenlijke rekening aankoo- pen van kunstmest. Er meldden zich slechts tien leden aan, die hieraan wenschten mede te doen. In eene daarvoor te beleggen vergadering zullen deze tien leden deze zaak nader bespreken. Daarna kwam het jaarlyksche, voor de afdeelingen belangrijke punt aan de orde, namelijk voorstellen voor den beschrijvings brief voor de algemeene jaarvergadering der vereeniging. Er werd met algemeene stemmen door deze vergadering besloten, dat de afdeeling St. Pancras de twee volgende punten op den beschrijvingsbrief zal doen plaatsen. Ten eerste. De afdeeling St. Pancras stelt voor, dat de onderhands verkochte producten uitsluitend volgens een in te voeren bonstolsel zullen worden verkocht, zullende de leden der vereeniging geen ont vangst voor hunne producten van de betaalkantoren kunnen vorderen dan op vertoon van een bon behelzende de verkoop overeenkomst. Tot toelichting werd aan dit voorstel1 toegevoegd, dat de proeven met de koop- en verkoop-overeenkomsten 'hebben bewezen, dat de leden deze wijze van verkoop niet ten uitvoer hebben gebracht en er weer als steeds zonder eenige schriftelijke over eenkomst wordt gekocht en verkocht. De afdeeling St. Pancras is van oordeel, om tot een goede oplossing te komen van den onderhandsehen verkoop, bovengenoemd bonstelsel verplichtend in te voeren, en wel als volgt De betaalmeesters geven aan de hande laren af bonboekjes in den geest als de bonboekjes aan de markt; deze bonboekjes zullen door het betaalkantoor gewaarmerkt moeten worden. Door den koopman wordt bij onderhandsehen verkoop, na invulling van de overeenge komen voorwaarden van levering enz., een bon afgegeven, deze bon zal, om voor het geleverde betaling te ontvangen, aan de betaalkantoren moeten worden vertoond. Met den meesten aandrang beveelt de afdee ling St. Pancras dit voorstel aan het hoofd bestuur en de algemeene vergadering aan, de uitvoering en opmaken der modellen voor de bonboekjes gaarne aan het hoofd bestuur overlatende. Het tweede voorstel werd als volgt aan het hoofdbestuur inge diend: In verband met het voorgaande voorstel stelt de afdeeling St. Pancras voor, dat de leden der vereeniging uitsluitend op dag zullen verkoopen, dat wil zeggen, dat de koop en levering moeten afloopen binnen twee dagen. Na afloop van de nog al uitgebreide dis- cussiën, sloot de voorzitter met eenige woor den van dank deze gezellige en opgewekte vergadering van de afdeeling St. Pancras. Onze Ncderianclsclie Kaas. Onder bovenstaanden titel is er eenigen tjjd geleden een brochure verschenen van wege het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel. Wy zullen den inhoud ervan niet op den voet volgen, maar er slechts eenige willekeurige grepen uit doen. Als we de tabellen over de productie in 1905 raadplegen, blijkt het, dat alleen in Friesland, Noord- en Zuid-Holland en Utrecht de kaasbereiding van eenige beteekenis is. De meeste kaas wordt nog gemaakt op de boerderijen! n.1. byna 41 miilioen K.G., tegen bijna 35 miilioen K.G. in de fabrieken.) In Friesland heeft de fabriekmatige bereiding verreweg de overhand (24J miilioen K.G.) In Noord-Holland wordt de meeste kaas nog op de boerderijen gemaakt (10 miilioen K.G-., tegen 71 in de fabrieken.) In Zuid-Holland en Utrecht wordt nog nagenoeg alle kaas op de boerderijen gemaakt. Het is te verwachten (lezen we in het verslag), dat de fabriekmatige kaasbereiding ROMAN van OTTO VAN LEITGEB. Later, op de gang die naar de garberobe voerde, ontmoette hy onverwachte Gaston Hauszmann. Dat hy hem nn tegen het lyf liep, bracht hem geheel in de war, en het bloed joeg hem naar de slapen. Hy voelde, dat hy nn eensklaps iets moest doen. Een onbekende gat hem toevalli gerwijs een vry hevigen atoot in do zijde en zonder na te denken, vloog hy op Hauszmann los, bleef voor hem staan en zeide: „Gy hebt me zooeven gestooten Hy wist heel goed dat dit niet moge- lyk was geweest, want zy waren elkaar niet eens voorbijgegaan. Hy voelde, dat het onzin was en moest er byna zelf om lachen, dat hy deze scène zoo onbeholpen had opgezet, Gaston Hauszmann waa een weinig blee- ker geworden en keek hem verbaasd aan, alsof hy hem niet had begrepen. „Wat bedoelt ge?" „Gy hebt my zooeven gestooten, her haalde Ecker nijdig. „En daarvoor hebt ge mij uwe verontechuldigingte vragen „Aha 1" liet Hauszmann hooren en trad een weinig ter zydo. „Er is zeker wel geen opzet geweestmaar al» ge wy mie- a. acki( n wenscht te spreken, dan kunt gy evengoed uw kaartje afgeven Ecker haalde driftig zyn kaartje uit den zak en schreeuwde hem toe: „Overigens, wanneer gij beleedigd wilt worden, is dat uwe zaak 1 Opdat gij evenwel daarom trent niet langer in het onzekere zult ver- keeren: gij hebt u als een onbeschaafd mensch gedragen Een oogenblik nog bleef hy als aan den grond genageld staan en fix:erde Hauszmann met groote oogen; daarna ging hy hem voorbjj en deed al zyn best zoo langzaam mogelijk en met vasten tred te loopsn. Hoofdstuk V. Het was na den cotillon, en Gaston Hauszmann was eigenlijk van plan geweest, naar huis te gaan. Maar nu keeide hij weder naar de zaal terug, waar hij reeds van een paar kennissen afscheid had geno men. Tot dezen had ook Elinore Winter behoord. „Goeden nacht of beter: goe den morgen I" had hy tot haar gezegd. Nu ging hy weder naar Elinore. Hy had zich bedacht, zeide by. Neen, zoolang zy er nog was, wilde hij blijven. Ea of zy nog dansen wilde Of liever wat zitten praten Hy danste ook niet meer zoo goed als te voren. Ea by vertelde van zyno heldendaden, welke hy vroeger als arrangeerder van bals had verricht. Ook herhaalde by na een poos, dat hy niet van de plek zou wjjken, zoolang zij nog bleef. O, Gaston Hauszmann was heden bizonder beminnelijk en opmorktaam. En daar het toch ook niet zoo dikwyls voor kwam, dat iemand met mik een volharding, zoo opzettelijk es kennelijk met de bedoe ling, hot te laten merken, baar het bof maakte, streelde haar dit wel eenigermate. Voor een paar jaren terug had hij haar ook eens een tyd larg het hot gemaakt. Maar hy was niet altyd even sympathiek ge weest. Hy bad altyd zoo bizon der veel zelfbewustzijn en lichtgeraaktheid over zich. Alles liep er by hem op uit, iemand vooral duidelijk te maken, wat voor bizon- ders en groots er in hem stak. En d«t menschen, die iets beteekenden, hem ook genegen waren. Een groot aantal graven en baronnen. Ook een paar vorsten waren daarby, en ze"s f!en Engelsche prins, met wien hy eenmaal by Sir Lyjton's jacht in Engeland in gezelschap was geweest Gaston Hauszmann had zich in den loop der jaren met een dikke laag voornaamheid en adellykheid omgeven. Maar zijne ijdel- heid scheen toch wat verbeterd. En van nacht was hy onloochenbaar innemend en hoogst correct geweest, Dat gaf Elinore te denken. Meermalen deed het by haar de gedachte ontstaan, dat zy ten slotte hem tcch wel een weinig onrecht had aangedaan. Nu zat hy weder naast haar, Maar ook tegen de andere dames was hy zeer be leefd. Tegen Jane Simonsen, om wie hy toch niets gaf; tegen P&nwart. tegen iedereen. Qiirine Sturz beweerde, dat men heden weder opnieuw zag, hoeveel goeds er in Gaston Hauszmann stak. Of het dan ook niet afschuwelijk was, hem altyd zyn onhebbelijkheden en de milüoenen zy'na vaders voor de voeten te werpen! Ali Seokbach had Hauszmann's bizondere gosdgeluimdheid reeds den geheelen avond opgemerkt. „My'nheer Vod Heim, doe my het genoe gen en kyk eens goed daarginds I Ik vind het te kostelijk I Nu is by zelfs weer teruggekomen. Heim, denkt ge, dat hy haar trouwen wil Gaeton Hauszmann werd des te leven diger, naarmate zjjne innerlijke ontroering st">eg, Tot na een poos deze hoog opge schroefde spanning uiteenspatte voor de gedachte: die student, die twistzi-ke boe melaar, had hem een ruwe, grove bsleedi- ging aangedaan. Die dwaze gek had den geheelen avond al om Elinore Winter ge draaid en had zich ten slotte zoo vergeten, misschien in een roes of uit jaloezie I Natuurlijk bleef er niets anders over, dan zich met den bedelstudent te meten. In het eerste oogenblik was hy door die be leed igiDg geheel verbluft geweet. Nü werd hem alles duidelijk: hy had hem eenvoudig willen uitdagen. Dus een duel. Wanneer evenwel iets zoo belachelijk is „Gy zyt verstrooid, mijnheer Hausz mann „Verstrooid? Ik? Hoezoo? O neen, volstrekt niet." Hy lachte gedwongen. Hy dacht, wat hy nog wel van het vechten zou kennen Men verleert zoo iets, als men zich niet dagelijks oefent. Ten slotte bedacht hy, dat hy ten gevolge van deze fatale geschiedenis, neg allerlei toebeieidselen en maatregelen had te nemen. Hij zocht naar Evelaar en trok zich met dezen in een der zy zalen terug. Kort daarna haalda Ëvelaar mijnheer Von Heim. Heim wilde er wel is waar in 't eerst niet recht aan. IntUEBchen, daar Evelaar zyie tegen werpingen wat kort bestreed en daar hij tegenover Hauszmann eulJk een dienst en voornamelijk die op coöperatieven grond- j slag, zich voortdurend meer zal uitbreiden, j De onlangs opgerichte bond van coöperatieve I kaasfabrieken, die zyn zetel te Schagen heeft 1 en ook in zyn programma de bevordering I van de belangen der fabriekmatige zuivel- I bereiding heeft geschreven, zal ongetwijfeld j daartoe bijdragen. Wat de kwaliteit der vette fabriekskaas (lezen we verder) in vergelyking met de zoogenaamde vette boerenkaas betreft, daar over wordt door handelaren verschillend geoordeeld. Vry algemeen is men echter van meening dat in den winter de fabrieks kaas het van de boerenkaas wint. In den zomer daarentegen wordt, naar men beweert, de boerenkaas duurder betaald. Dat laatste is niet onmogelijk, doch het zal dan wel gelden voor de prima kwaliteiten. Een feit is het echter, dat daar, waar eenmaal een kaasfabriek is opgericht en in exploitatie gebracht, het aantal der leden of melkleve- ranciers in verreweg de meeste gevalleneer voor- dan achteruit gaat. Als de Noord - Hollandsche boer, die ook zeer goed rekenen heeft geleerd, geen voordeel zag in de fabriekmatige bereiding, hetzij doorhoogere opbrengsten, hetzij door vermindering van werkzaamheden, dan zou stellig het omge keerde geval zyn te constateeren. Als de schrijver ten slotte vraagt, wat er kan en behoort gedaan te worden in het belang van de Nederlandsche kaasindustrie, antwoordt hy, dat van eigen initiatief tot verbetering vooral heil verwacht moet wor den en dat in dit opzicht de kaasbereider nog wel eens een lesje kan gaan nemen by zijn vakgenoot, den boterbereider. Deze toch schroomt tegenwoordig geen moeite en kosten, om tot verbetering te geraken. Een bond, meer bepaald voor kaasproducenten, wordt, buiten den Noord-Hollandschen bond van kaasfabrieken te Schagen, niet aange troffen en ook daar is de deelneming nog verre van algemeen. Vermelding verdient echter, dat de maatschappijen van landbouw in de betrokken provinciën en met name ook de landbouw'vereeniging „Hollands Noorderkwartier", gevestigd to Winkel, door proefnemingen, enquêtes, onderzoekingen en rapporten in werkelijkheid zich veel moeite hebben gegeven, om naast de meer alge meene landbouwbelangen, ook in het bijzonder die der kaasbereiding te behartigen. Terwijl men in Friesland, vanwege den Eond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in die provincie, geregeld kaaskeuringen orga niseert, met het oog op de verbetering van het product, vindt men dergelijke maat regelen bijna niet aangewend in Holland en Utrecht. In laatstgenoemde provincie wordt eenmaal per jaar ééne soort van keuring gehouden om premiën, waaraan echter be trekkelijk weinig producenten deelnemen. Ook op tentoonstellingen worden voor inzen dingen van kaas prijzen uitgeloofd, maar van bepaald goed georganiseerde keuringen met het speciale en eenige doel om daar door de bereiding in bet algemeen te ver beteren, hoort men weinig of niets. De om standigheid, dat door het gemis van kaas fabrieken het vereenigingsleven met het oog op de bevordering van de belangen der kaas industrie nog niet veel te beteekenen heeft, is daarop ongetwijfeld van grooten invloed. Toch is dit jammer, want er is geen enkele reden, om niet evenzeer de verbetering van de bereiding op de boerderij als op de fa brieken ter hand te nemen. E.-n goede maatregel. Jaren geleden, toen wijlen de heer Hulst nog burgemeester van Havelte was, werden by hem en anderen herhaaldelijk des nachts moeilyk kon afs'aan. Intusschan had Ecker dezeltde maatre gelen genomen. Hy vertelde in twee woor den aan Althans, wat er was gebeurd. En Althaus schudde het hoofd en verbaasde er zich ten zeerste over. Wy zyn nu toch niet racer op den leeftyd cm zulke dolheden uit te halenl Maar Ecker meende lachende, dat het hem nu ten eenenmale onver schillig was. Zoo was het ook 1 Het verdere moest hy ru maar met WenDÏg regelen. Morgen. Want Wenrig was natuurlijk al lang verdwenen. Nadat zy dit in korte woorden met elkaar hadden afgemaakt, scheidden zy. Ook Gaston Hsuszmann bad nn geen lust meer om te blyven. Na, voor de tweede maal, nara hy afscheid. Hij was zenuwachtig geworden en hy was blyde toen hy in zijn rijtuig -at en wegreed. Tot nu had hy zyne witte handschoenen aangehouden, hy wilde die aftrekken. Die vervelende handschoenen. Wat zaten die weer vaatHy trok er zoo ongeduldig aan, dat er een geheel door midden scheurde, Zyae handen beefden geweldig. Hij from melde da handschoenen in elkander en wierp ze door het geopende portier op straat. De nachtlucht hinderde hem On geduldig trok hy het venster dicht Onwille- ksurig bedacht hy dat hy, aan zyn rechter hand toch wel zulk een nauwsluitenden baadscboon noodig had. Hy knarsetandde, Hy huiverde, WORDT VERVOLGD

Schager Courant | 1907 | | pagina 1