Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. w eer oorbellen. M arktberichten. RECLAMES. Ten voordeele van Schagen. Dit zijn geen woorden van 'n inwoner van Engeland of Duitschland, doch die van een buurman. e n. Zondag 20 Januari 1906. verhooging wil. Om den nog niet lang ver trokken heer Jongepier niet te kwetsen doet men dit op voorstel van den heer De Boer thans niet. Rondvraag nihil. Sluiting volgt. Fgne vleeschwaren. Men schrijft aan de Tel.: Te en om Meppel is de handel in „gevaar lijk" vleesch weer bijzonder levendig. Vooral de gemeente Staphorst levert tegenwoordig daaraan een belangrijke hoeveelheid, aange zien de sterfte onder het vee aldaar thans groot is. Bijna dagelijks vervoeren de op- koopers van wrakke beesten zoo'n ziek uier. Het onzuivere drinkwater wordt als oorzaak van de ziekte onder het vee genoemd. Alzoo weer overvloed van ingrediënten voor de worstbereiding 1 Die past er niet best op. Op de lijn Hoorn—Medemblik zaten Don derdagmorgen twee heeren in een tweede klasse coupé. Een hunner stapte te Abbe- kerk of te Midwoud uit. De andere ver volgde de reis en ontdekte kort daarna in het bagagenet een portefeuille. Hij wees deze den conducteur aan, die er den stations chef te Opperdoes van in kennis stelde. De portefeuille bleek bij onderzoek een bedrag van ongeveer f 1600 te bevatten. Tot onderwijzeres te Gouda is benoemd mej. A. A. S. Houwing te Wieringerwaard. Schapenras verbeteren. Van verschillende zijden worden pogingen aangewend om ons schapenras te verbeteren. De laatste poging daartoe gaat uit van de heeren P. Sevenhuizen te Warmenhuizen en H. S. Eriks te Petten. Voor hunne rekening zijn in Engeland aangekocht een collectie prima Lincoln fokschapen. De dieren zijn allen door eerste klas stamboek-fokrammen gedekt en afkomstig van een der meest bekende fokkers. Aan den betrokken minister is vergunning voor den inyoer gevraagd. Voor belangstellenden zullen de dieren bij den heer Sevenhuizen zijn te zien. De volgende personen uit Anna Pair lowna zijn geslaagd voor de nationale militie, lichting 1907, G. H. Geerligs, H. Rentenaar en W. Wissekerkevoor lichamelijke geschikt heid en militaire bekwaamheid, J. Dekker voor militaire bekwaamheid en D. de Vos voor lichamelijke geoefendheid. Harenkarspel. In onze gemeente heeft zich plotseling weer een ernstig geval van typhus voorgedaan en wel ten huize van den heer S. in polder Slootgaard. Bijna het geheele gezin is in vrij hevige mate door de gevreesde ziekte aangetast, terwijl de inwonende bejaarde vader er reeds aan bezweken is. Ook de dienstbode heeft in ziekelijken toestand haar betrekking ver laten, zoodat groot gevaar bestaat, dat de ziekte zich verspreidt. Twee met stroo beladen wagens kwa men Vrijdagmiddag te St. Maartensbrug bij de Groote brug neer. Door het schrik ken van het paard geraakten de wagens zoodanig aan het slingeren, dat de verbin ding brak en de achterste wagen omver viel. Ondertusschen holde het paard met den voorsten wagen verder, doch de voerman, die voor een oogenblik in een lang niet benijdenswaardige positie verkeerde, wist zijn paard met veel moeite spoedig tot staan te brengen, zoodat verdere ongeluk ken werden voorkomen. Heer-Hugowaard. Bij de eerste houtveilingen in onze bos- schen waren de prijzen der gepresenteerde parken bepaald laag, de latere veilingen lokten echter vele liefhebbers, wat ten ge volge had, dat de prijzen, welke daarbij werden besteed, f 1 a f 2 per park hooger zijn dan die van het vorige jaar. Niettegenstaande die hoogere houtprijzen zullen in de eerstkomende jaren toch wel onze bosschen voor het grootste deel wor den gerooid. Van den grond is bjj be bouwing meer voordeel te trekken. De strafzaak Le Févre de Monttgny en De Geer. Thans kunnen wij, aldus de N. R. Ct., met zekerheid mededeelen, dat de veroor deelde Le Fèvre de Montigny geen hooger beroep zal aanteekenen tegen het vonnis der rechtbank. De beklaagde De Geer zal wel in hooger beroep gaan. Kieuw Leven, Station Noordscharwoude 16 Januari 1907. Roode kool le s. f6.50 a f7,50, 2e s. f 5 a f 6 kleinere f 2 a f 4.50, gele kool le s f5.50 a f6.-, 2e s. f 4.50 a f5.25, kleinere f2— a f4.—, Deensche witte kool f3.— a f7 per 100, uien f0.95 a fl.— per 50 K.G. 17 Januari. Roode kool le s. f 6.50 a f7. 2e s f5.— a f6.—, kleinere f2.— a 4.—, gele kool le s. f5.25 a f6.—, 2e s. f4.25 a f5— kleinere fl.50 a f4.—, Deensche witte kool 'f2.50 a f6.50 per 100, uien f0.95 a 18 Januari. Roode kool le s. f 6.50 a f 7.25, 2e s. f5.— a f6.-, kleinere f2.— a f4.—, gele kool le s. f5.50 a f6.—2e s. f4.25 a f5— kleinere fl.50 a f 4.-, Deensche witte kool 'f 2 - a f7.- per 100, uien f0.95 a fl.05 per 50 K.G. Broek op Langendijk, 18 Jan. 1907. Heden werden besteed voorRoode kool f160 a f6.50, gele kool fl.— a f6.—, witte Looi fl.50 a f7.00, uien f0.80 a fl.00. Dorp Noordscharwoude, 19 Jan. 1907. Roode Kool f3 a f6. Gele Kool f3 a f5. D.-Witte Kool f5 a f7. Uien f0.85 a fl. W leringen. In de Donderdagavond gehouden vergadering der Vereeniging Floralia" werden tot Voorzitter en Pen ningmeester herkozen, de heeren Ds. H. Bax en J Hoekstra. De rekening van den Penningmeester werd goedgekeurd met een nadeelig saldo. Besloten werd aan deleden dit jaar ter opkweeking te verstrekken twee potten, één met een wit theeroosje en één met een Asparagus, plumosus nanus of Gloxinio en aan de schoolkinderen zaad te geven van Kochia trechophylla en Zinnia. Verder werd besloten, den tentoonstellingsda.^ later te bespreken. De heer W. Bruul bedankte als secretaris, in welke vacature later zal worden voorzien. Volksvoordrachten. Stampvol was de zaal van den heer J. Vader Woensdagavond met Volksvoordrach ten. „S. of Z." werd door eenige Dames en Heeren Dilettanten nogmaals opgevoerd, en afgaande op de verschillende uitingen van het publiek, met zeer veel succes. We gelooven niet te veel te zeggen, als we beweren, dat de aanwezigen zich uitste kend hebben geamuseerd. De Harmoniekapel zorgde eveneens weer voor een aangename afwisseling. Onze gemeenteschool telde op 15 Januari 266 leerlingen, en wel 119 meisjes en 146 jongens. De Fransche lessen worden gevolgd door 35, en die in het Duitsch door 18 leerlingen. Narciss. Het „Nieuws v. d. Dag" schrijft over een opvoering van „Narciss" door het gezelschap van Van Lier het volgende De deugden en gebreken van het oude en toch nog gaarne geziene drama Narciss zijn bekend en te herhaaldelijk uitgemeten om er opnieuw op te wijzen. Het ijle, het wanende, het weinig-logische en het woordgespeel maken misschien juist dat zonderlinge drama tot een stuk, dat steeds veel toeschouwers lokt en boeit. Gelijk Brachvogel, de auteur, deed alsot hu het meende en alsof hü geloof had in zUn werk moeten de tooneelisten het ook doen en de groote, dikke woorden voor ernst op nemen en in de met groot overleg verkregen toestanden zich inleven. De toestanden in Narciss nu zijn zeer dramatisch, boeiend en pakkend, ja zelfs, voor wie niet denkt, meesleepend. Karakter- teekening heeft Brachvogel niet gegeven de personen zjjn kant en klaar neergezet. Dit is een struikelblok voor den acteur, want hij loopt gevaar eentonig te worden. De heer Louis de Vries, die de titelrol speelde, heeft deze klip ontzeild, ook door te spelen met vol geloof. Daarom pakte zijn spel, en vermocht hij met wanen, ijlen en droomen en het op een ander maal met aplomb" uitspreken van groote woor den het publiek, in bedwelming geraakt, te behagen en te verrukken. Mevr. Julia van Lier—Cuypers vervult de rol van Madm. de Pompadour. Het is een streeling van het schoonheidsgevoel, haar in hare beide costuums te zienhet eerste een weelde van kant, het andere de echte kleedij die naar haar het Pompadour-costuum ge noemd is. Ook haar spel gaf groote geme ting. Misschien valt ze soms te veel uit den stijl der comedie in dien van het drama; maar het zij hoe het zij, haar spel is mees terlijk. Het komt mij voor, dat Mevr. Julia v. LierCuypers de beste Madm. de Pompa dour is van alle actrices, die deze rol hebben gespeeld. Goed in stijl, en met schoon geluid ver tolkt Mevr. Wilh. Erfmann-Sasbach de rol van Doris Quinault. Er is ten opzichte van Narciss veel teederheid in en in de treurspel scène iets klassieks. Het hoofsche en hoffelijke, het gewichtig doen en het zich zelf voortreffelijk-vinden van een hertog De Choiseul weet de heer E. Erfmann zeer juist en met goede manie ren uit te beelden. Uit dit alles blijkt voldoende, dat den liefhebbers van tooneel straks bij den heer J. Vader een mooie avond wacht. Naar wij vernemen zullen de Evange listen-Godsdienstonderwijzers der Evangelie- satieposten in Noord-Holland eene openbare vergadering houden op Maandagavond a.s. des avonds 8 ure, in 't lokaal „Bethel", Hoep, alhier. Zie advertentie. Vergadering van de Vereeniging Algemeen Belang, op Vrijdag 18 Januari 1907, des avonds 8 uur in het Noord-Hol- landsch Koffiehuis van den heer J. Vader Az. Aanwezig 38 leden. Na opening der vergadering door den vice-voorzitter, den heer Collot d'Escury, worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt o.m., dat de voorzitter der Vereeniging, de heer H. Feisser, door ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen en dat de vrachtdienst van Zwaan overgegaan is op Nanne van Schoorldam. Onder de ingekomen stukken kwam voor de koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten der vereeniging. Door den heer M. Visser wordt nu gelezen het jaarverslag, waaruit we aanstippen, dat in 1906 door liquidatie van de motorboot op Kolhorn, een vrachtdienst op die plaats werd geopend en eveneens een op Nieuwe Niedorp. De vrachtdienst op Hoogwoud werd opgeheven. Als voornaam ste punt van werkzaamheid op initiatief van Algemeen Belang ondernomen in dit jaar, kan wel genoemd worden de zuivel- tentoonstelling. In dit jaarverslag deelde de Kaascommissie voor onze kaasmarkt tevens mede, dat zij haar functie neerlegde, en de zorg voor onze kaasmarkt nu overgaf aan het wys inzicht van ons gemeentebestuur. Er werden 2 algemeene en 6 bestuursvergaderingen in dit jaar gehouden. De vereeniging telt 141 leden, 11 donateurs en 1 lid van verdienste. De Penningmeester, de heer Joh. Govers deed nu rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroe gen f 548.67, de uitgaven f 530.78J, dus een batig slot van f 17.88J. De heeren C. W. Deenik, G. Muys en C. Visser Az., belast met het nazien dezer re kening, adviseerden tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. Was nu aan de orde het voorstel om steun te verleenen aan den vrachtdienst op Nieuwe Niedorp. Het bestuur stelde voor aan Steen te geven een subsidie van f 2.50 per week tot 1 April. De Winkeliersver- eeniging had toegestaan tot 1 Maart f 1 per week, zoodat tot 1 Maart Algemeen Belang f 1.50 moest geven; van 1 Maart tot 1 April f 2.50 per week. De vrachtrijder Steen had evenwel nu gevraagd een steun van f 3 per week tot 1 Mei. Dit laatste wórdt met algemeene stemmen toegestaan. Het volgende punt was de bestuursver kiezing van 4 leden. Periodiek aftredend en niet herkiesbaar waren de heeren A. C. Melchior en J. Ranke; periodiek aftredend doch herkiesbaar de heer M. Visser, die zich evenwel niet verkiesbaar steldede neer J de Veer, had bedankt. Tot bestuurs leden werden gekozen, de heeren C W. Deenik, G. Metselaar, G. Beers enC.A.J.M. d6De16begrooting wordt alsnu aangeboden, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 185.38J en onveranderd vastgesteld. De rondvraag leverde niets belangrijks op en sloot de voorz. de vergadering, nadat hij een woord van waardeering had gewijd aan de scheidende bestuursleden en een welkom had toegeroepen aan hun opvolgers. Marktbericht. Het gebeurt zeker niet vaak, dat dieren van dezelfde soort traag en graag tegelijk zijn. Toch viel dat Donderdag te constateeren bij de orde der veelhoevige of dikhuidige dieren, soorthet zwijn. Waren vette varkens trekkend, de biggen waren vlug. Te 11 uur kon men aan de noordzijde der markt alleen nog een collectie leege manden vinden. De knorrende inhoud was naar alle windstreken uiteengestoven. De laatste vette schapen konden als hoogsteh markt 33 gld opbrengen. Dien prijs kreeg de heer W. J. te Zijpe. Overhouders waren vlug. De heerP. S. te Warmenhuizen kwam hieruit met 29 gulden. Vette koeien waren stug. Men kon ons van den teruggang in prijs geen andere verklaring geven, dan overvolle markten in heel het land „Tam wild" was vlug weg, Dat staat in nauw verband met den gesloten jachttijd. Boter onderging eene verhooging van 15 cent. Wel wat sterk in eene week. i m rtn- vrouwen en kinderen op de schepen in de wordt gemeld, dat geen ongelukken en on in 7ej|jgheid heeft moeten brengen. Ook uit andere plaatsen komen thans be richten. Een gedeelte van de stad Port-Royal 1907. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 11 16 Jan. GeborenGeene. Ondertrouwd Hendrik Doorn, j. m. Metse laar 26 jr. te Zijpe en Neeltje Eikel, j. d. zonder beroep, 21 jb. te 'Zijpe, onlangs te Helder. Getrouwd en OverledenGeene. Gemeente Anna Panlowna. Ingeschreven van 10 17 Jan. '07. GeborenAdriana, d. v. Franciscus Zoon en Margaretha Philipsen. Ondertrouwd, getrouwd en overleden geene. De dochter van president Roosevelt, mevr. Longworth, heeft in Washington in de uitgaande wereld een nieuwe mode inge voerd, of liever een in onbruik geraakte doen herleven. Zij draagtoorbellen. De andere deftige dames te Washington doen het nu ook. Een geestig diplomaat. De Engelsche politicus Henry Labouchère, die veertig lange jaren Parlementslid is ge weest en zich thans als rustbehoevend parti culier te Florence heeft teruggetrokken, heeft ook als diplomaat geest en geestigheid ge toond. Eens werd de jonge Labouchère als ge- zantschaps-attaché van Dresden naar Kon- stantinopel verplaatst; hfj ontving uit Londen het bericht van zijn overplaatsing, maar ver der niets. Na eenigen ty'd liet het ministerie van Buitenlandsche Zaken hem telegraphisch vragen, waarom hjj nog niet te Konstanti- nopel was. Labouchère antwoordde onmiddellijk, dat hfj, daar men hem geen geld had gezonden, de reis wel te voet moest ondernemen. Engeland moest maar een beetje geduld hebben, hij zou nog wel aankomen Een andermaal, toen hy' gezantschaps-secre- taris te Washington was, verscheen er een opgewonden landsman in zyn bureau, die onmiddellijk den gezant wenschte te spreken. „De gezant is niet hier," antwoordde de secretaris. „Nevermind," schreeuwde de bezoeker,„dan blijf ik wachten tot hy terugkomt." „Gaat u dan zitten," zeide Labouchère en schreef kalm door. Een uur later vroeg de onrustig heen en weer draaiende Engelsch- man, wanneer de gezant dan eigenlijk zou terugkomen. „Dat kan ik u n;et precies zeggen." „Maar u wéét toch, dat hy terugkomt „Ik hoop het," zei de secretaris en begon een nieuw vel papier te beschrijven. Nadat er nog een uur voorbij was gegaan, sprong de bezoeker woest op en brulde „Gelooft u, dat hy binnen een uur terug komt „Dat geloof ik haast niet," antwoordde de secretaris vriendelijk. „ESq is verleden Woensdag naar Europa vertrokken, en kan morgen misschien pas weer in Engeland terug zijn; maar daar u wilt wachten tot hy terugkomt, moogt u wel blijven zitten Aardbeving. Maandagnamiddag heeft er een geweldige aardbeving plaats gehad op Jamaica en de stad Kingston is vernield. Alle gebouwen en loodsen zyn vernietigd ten gevolge van een brand zyn in het mili taire hospitaal, naar gemeld wordt, 40 mili tairen verbrand; tal van personen zyn om gekomen, waaronder de vroegere Engelsche minister Sir James Fergusson. De „Sun" bevat een telegram uitHolland- bay meldende, dat volgens een gematigde schatting het aantal dooden in Kingston dertig, het aantal gewonden 300 bedraagt. By den eersten schok stortte een aantal woningen in de arme buurten in; dadelijk brak brand uit in de Werven, waar de vlam men zich snel uitbreidden door de vernie ling van de goederenloodsen. De straten waren versperd door de puin- hoopen. In de groote verwarring, die op de schokken volgde, kon de brandweer niets uitvoeren. Dientengevolge won de brand aan den waterkant aanmerkelijk veld, voor dat krachtig kon worden opgetreden om te blusschen. Na gevallen in .die buurt voorkwamen. Dat voornamelijk Kingston en omgeving zyn geteisterd, blijkt verder uit verschillonde berichten door Dondenscho handelskantoren van de vertegenwoordigers op Jamaica ont vangen. Zooals wjjj reeds meedeelden, heeft de En gelsche admiraliteit onmiddellijk maatregelen genomen om aan de slachtoffers op Jamaica hulp te bieden: Twee kruisers bebben reeds iasi gekregen zich naar Kingston te begeven. Ook Amerika blijft niet achter mét het bieden van hulp. Te Kingston werd juist een Landbouw kundig Congres gehouden, onder bescher ming van het Engelsche Departement van koloniën. De gouverneur van Jamaica, Sir James Alexander Swettenham, had Maan dag de bijeenkomst plechtig geopend. Een groot aantal gasten, wetenschappelijke per sonen en landbouwkundigen uit verschillende deelen van West-Indië, uit de Yereenigde Staten en Canada waren voor het Congres aanwezig. En juist in deze drukte viel de aardbeving, die de stad verwoestte, het ver blijf onveilig maakte en velen doodde of wondde. Volgens een telegrafische melding wordt echter van de vreemde gasten, die Kingston herbergde, niemand gemist Onderdenamen der dooden wordt echter wel dien genoemd van den Engelschen oud-minister Sir James Fergusson. Van zelf herinnert men zich nu de vele rampen, die Jamaica in den loop der tijden hebben getroffen. Een groote aardbeving was de reden, dat Kingston ontstond. In 1692 werd Port-Royal, aan de andere zyde der baai, verwoest, en toen begon men te bou wen waar nu Kingston op zijn beurt in puin ligt. In de laatste 25 jaar hebben wervelstormen, een pokken-epidemie en een brand het eiland geteisterd. De financiën van Jamaica zyn toch al niet schitterend; de nieuwe ramp zal de schatkist nog verder is overstroomd en twee personen zyn ver dronken. Het plaatsje Richmond (oostelijk in het binnenland) is door brand vernield Ook Spanish Town (ten W. van Kingston! heeft zwaar geleden. Te Port Antonio aan de Noordkust daarentegen is de schade slechts gering. De springvloed heeft de ge- heele kust van het eiland veranderd, de geheele Zuidzijde van Kingston staat onder water. Schagen, 17 Januari 1907. 5 Paarden f Veulens Stieren 7 Gelde Koeien (magere) 40 Vette Koeien 15 Kalfkoeien 2 Vaarzen Graskalveren 30 Nuchtere Kalveren 10 Rammen 36 Schapen (vette) 260 Overhouders Bokken en Geiten 34 Varkens(vette)p.K.G. 15 Idem (magere) 75 Biggen 150 Konynen 150. Kippen 80 Eenden 600 Kilogr. Boter 200 Kaas 1500 Kipeieren Alkmaar, 19 Januari 1907. 80.— a 160.— 130.— a 200*. 200.- 160 80- l.— a 22.- a 29.- a 18.- a a 0.40 a 14.— a 9.— a 0.75 a 0.50 a 0.60 a 1.25 a 0.70 a 5.— a a 280.- a 260.— a 110.- a 21.50 35.- 33.- 29.- 0.44 16.- 13.- 1.50 1.50 0.80 1.35 0.80 6.- Het is opmerkelijk, zooveel aardbevingen, van lichten en zwaren aard er in den laatsten tijd al geweest zyn, Den llen Januari in onze Oost en te Honoloeloeden lOen in Noorwegen, Zweden en Rusland; den 4en by Ceylon; den 2en onder in den Stillen Oceaanden 26en December in Chili, Sagalien en West-Indië; den 22en in Rus sisch Toerkestan, op het eiland Wight, in Oostenrijk en Italiëden 20en in Italië enz. En Maandagmiddag zyn er ook schokken gevoeld te Drontheim in Noorwegen. Gis teren teekende de seismograaf te Bergen weer een aardbeving van Z. naar N. aan. Te New York kwam er uit Hono loeloe bericht van een uitbarsting van een krater op het eiland Maunaloa, waarbij vijftig schokken werden gevoeld. De latere berichten spreken steeds van een hooger aantal dooden. Is het gewone ver schijnsel, dat de eerste berichten overdreven zyn, hier is het juist andersom. De correspondent van de „Evening Stan dard" weet het volgende mede te deelen Maandag werden de schokken gevoeld, het waren er drie, die elkaar na enkele minuten opvolgden in de richting van west naar oost. De eerste schok was het hevigst en richtte de meeste schade aan. Het scheen of de ge heele stad werd opgeheven, de gebouwen stortten ineen. In de winkelstraten van de benedenstad bewogen zich juist tal van vreemdelingen, van welke naar men ver moedt, velen onder het puin zyn begraven. Door de schokken werden de inrichtingen voor de electrische en gasverlichting vernield en bovendien brak onmiddellijk na de aard- 2 Paarden 6 Koeien 186 Magere Schapen 37 Nuchtere Kalveren 62 Magere Varkens 170 Biggen Kipeieren per 100 Kop Boter Alkmaar, 18 Januari. Haver Tarwe Gerst chev. Grauwe Erwten Vale Groene Paardeboonen Bruine Boonen Citroen Witte Karwyzaad Rood mosterdzaad Rogge Gerst Kanariezaad Kaas. Aangevoerd 141 74591 K.G. Kleine f32.-, Middelbare f 32.50. Hoorn, 17 Januari, stapels f 32.—, f 80.- 120.- a 16.- a 16.— a 15.- a 8.— a 5.50 a 0.60 a a 100.- a 250.- a 26.50 24.- 18.- 13.- 6.- 0.75 Aangev. 121 m. f 3.25 a 6.50 a 5.25 a 13.- 3.80 6.75 5.70 14.50 a a 9.— a 12.50 6.75 a 6.90 8.— a 9.— 14.— a 15.— 15.50 a a -.- a -.- a -.- a -.- a Stapels, wegende Commissie f32.—, Aangevoerd 35 kaas, wegende 15133 K.G. Kleine Commissie f 31.—, Middelb. f Do heer J. Vader, wonende A-rtille- riestraat 2 te Den Helder, meldt ons: Aan uw voortreffelijke Foster's Rijgpijn beving op drie verschillende plaatsen in de bieren Pillen heb ik het te danken, dat handels- en havenwijk brand uit. Een hevige e0a zeer »r00te verlichting bekwam Wind wakkerde het viilir aan znnriar. OTnlrti O mijne nierziekte, waaraan ik reeds wind wakkerde het vuur aan, zoodat weldrf alle gebouwen langs de haven in vlammen stonden en de brand zich ook naar andere deelen der stad uitbreidde. De brandweer kazerne was vernield, zoodat het onmogelijk was eenige hulp te bieden. Tot Dinsdag morgen woedde de brand voort, toen was de geheele handelswijk in de asch gelegd, ter-1 zaakte wjjl overigens in de stad geen enkel huis onbeschadigd bleef. De meeste zyn onge schikt ter bewoning. De correspondent maakt melding van eenige zeer merkwaardige reddingen; zoo werd o. a. iemand gered, doordat by het instorten van het gebouw, waarin hy zich bevond, een stoel dwars over hem heen viel die in mijne nierziekte, waaraan lange jaren lijdende ben geweest. Ik had veel pijn in den rug en zijden, die zich soms tot in de borst uitstrekten. Het urineeren ging zeer moeilijk en veroor- mij veel pijnhet water zag er vuil, troebel uit, en wanneer ik 't eenigen tijd liet staan, was er veel bezinksel in. Bij het minste werk dat ik deed, moest ik hevig transpireeren, ik gevoelde mij immer zeer vermoeid, loom en lusteloos, en ik wist niet wat ik moest gaan be- hem beschutte voor het neervallende ginnen, want het leven viei mij werkelijk pum. De straat bood vreeselyke tooneelen. i Overal lagen de gruwelijk verminkte en i verbrande lijken der slachtoffers. De politie schat het aantal der omgekomenen op 1200, maar de Engelsche berichtgever vreest dat, i i zwaar. den eersten-ernstigen schok - snelde de bevolking de straat op; de door te oordeelen naar het aantal lijken dat hij den schok verzwakte muren stortten in, zag, deze verlieslyst nog zal moeten worden waardoor vele- vluchtelingen gekwetst wer- aangevuld. Op het oogenblik, zegt hy, is den. De gewonden werden naar het hospitaal het eenvoudig onmogelijk om te zeggen wie ronl\«n nL 4- H 4- V\I'A4 AWTTT A AA4 tttoa -A-v' H A A /1 - gebracht,'dat niet verwoest was. De gouverneur, Swettenham, nam dade lijk maatregelen om de pariiek te doen be daren. Werd Woensdag nog het aantal dooden op slechts 30 geschat, thans heet het dat 1000 menschen zijn omgekomen en dat op het eiland (dat in het geheel ongeveer 800.000 inwoners telt) niet minder dan 90.000 menschen dakloos zyn. Het belang rijke verschil kan ongetwijfeld-"voor een deel worden verklaard uit het feit, dat zeer waarschijnlijk de eerste berichten alleen op de hoofdstad Kingston betrekking hadden, terwijl de latere berichten aangevuld zijn met de mededeelingen omtrent de gevolgen van de ramp in het binnenland, maar de cijfers loopen zoo aanzienlijk uiteen dat het toch wel wenschelyk schijnt de hooge cijfers onder voorbehoud te aanvaarden. De hoofdstad Kingston schy'nt wel het zwaarst te hebben geleden. Hier voltooide een brand, die dadelyk na de aardbeving i uitbrak, het door den schok begonnen ver nielingswerk. Kingston is een stad van on geveer 50.000 inwoners, van welke ongeveer een derde deel uit blanken bestaat. De stad i werd in 1693 gesticht, is zetel van de re- geering en tevens de voornaamste handels stad van het eiland. Deze stad schy'nt voor het grootste deel verwoest te zijn; vooral aan den kant van de haven, in de handels wijk, richtte het vuur groote verwoestingen aan. Een vreeselyke paniek heerschte onder de inwoners, die in blinden angst de straten vulden en zich buiten de stad op de heuvels in veiligheid trachtten te brengen. Zooals in het reeds meegedeelde telegram van de New-Yorksche „Sun" werd gemeld, schijnen by deze vlucht velen te zyn omge komen, door het instorten van huizen, wier door den eersten hevigen schok verzwakte muren de volgende schokken niet meer kon den doorstaan. Het neervallend puin, dat de straten versperde, belemmerde bovendien de vlucht. In het noorden van het eiland schijnt de aardbeving geen schade te hebben aange richt, dit mag althans worden opgemaakt uit een telegram uit Port Antonio, van waar er dood Tal V Men wees mij toen op de gene zingen, door nw pillen teweeggebracht, en ik wenschte hier ook onmiddellijk een proef mede te nemen. Na een paar dagen werd mijn pijn minder en mijn geheele gestel knapte op, en ik was zeer ver wonderd en gelukkig, toen ik twee weken later bijna niets meer van mijn ziekte kon bespeuren. Ik zal dan ook met ver trouwen dit uitstekende geneesmiddel aan diegenen aanbevelen, die mochten lijden als ikzelf voorheen. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is 't eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de pijn in den rug, terwijl ze de nieren in orde brengen, die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de Nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U, dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dat een deel der stad met geTeefen0 onder- dez_!}fde die de heer Vader Sehad heeft- gang wordt bedreigd. In enkele wy ken staat S waarschuwen tegen namaak en ma- het water reeds voeten hoog en de niet door ken koopers er op attent, dat op iedere doos aardbeving en brand verwoeste haveninrich- de handteekening van James Foeter voor gen zyn reeds door het water verzwolgen, il r, Tj>on 4-1^1 ya^ AT is en wie niet. van groote openbare gebouwen zijn en al verwoest, zoo het regeerings- gebouw, het postkantoor, het paleis van justitie. De koloniale bank is uitgebrand, de Nova Scotia Bank ligt in puin. Even-,' eens zijn alle kerken verwoest, evenals de schouwburg; het militair hospitaal stortte ineen, hier werden dertig inlandsche ver pleegden gedood. Over New-York komen berichten, die de mededeelingen omtrent de geheele verwoes ting van Kingston bevestigen. Vreeselyk is de stank, die uit de verwoeste stad opstijgt. De ellende is gruwelyk en hartverscheuren de tooneelen spelen zich af. Honderden ge wonden trachten tevergeefs hulp te vin den en de ongedeerd gebleven slachtoffers schreien om voedsel. Geld heeft geen waarde meer, daar alle zaken verwoest zyn. Arm en rijk ly'den gelijkelijk. Ernstig is het bericht, dat thans de havenoevers van Kingston verzakken, zoo- 0uoior vuvi- komt. Ze zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post- k f 1.75 voor zes doozen. voor één, of f 10.— Een telegram aan den „New-York Herald" van 17 dezer zegt: Het vuur is thans uitge brand. De eens zoo schoone stad is thans een afgrijselijke puinhoop vol ellende en w:SHAi weeklachten. Duizenden dakloozen kaïnpee-1 ren in de straten, bananen vormen hun voornaamste voedsel. Er werden 810 lijken op het katholieke kerkhof begraven. Ten t> j gevolge van de verwoesting van het krank-1 "redlkbeiirf' zihnigengesticht dwalen honderden ongedeerd 1 gebleven krankzinnigen tussohen de puin-1 hoogen rond. De kleurlingen stellen zich tengevolge van overdadig gebruik van sterken drank, als waanzinnigen aartze plunderen de her-1 bergen leeg en weigeren deel te nemen aan den reddingsarbeid, biddend en psalmen zingend slenteren ze tioor de straten, mee- nend dat het einde der wereld is gekomen p En daarbij bedrijven ze in hun dronkenschap üar«°gerhorn,23Jan.,'g av.7u. Ds v Loon nog allerlei snoodheden, zoodat men uit Lokaal BETHEL Hoon Schoon vrees voor hun gewelddadigheden de blanke in «n ten bate der NeT l'lerV Kor'k, NED. HERV. GEMEENTE te: 8chagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman. Valkoog, Ds. Tinholt. Sint Maarten, Woensdag Tinholt. 23 Jan., Ds.

Schager Courant | 1907 | | pagina 2