z a 328 ïi 676 858 RECLAMES. Uit en voor de pers. Kantongerecht Schagen. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Iets, wat de moeite waard is, bekend te zijn, werd ons door een onzer buren mede gedeeld. Wij laten het hier volgen 383ste Staatsloterij. Predik beurten. Zondag 27 Januari 1906. ned. herv. gemeente te sinhtagSftv;m-10 uur' Db- over de markt te Broek op Langendljk werd opnieuw bij acclamatie voor een jaar be noemd de heer Jb. Kostelijk. Door de vergadering werd besloten, dat de vereeniging zal medewerken tot het inzenden op de Nationale tentoonstelling, dit jaar in Den Haag te houden, waarvoor door deze vereeniging zal worden ingezonden fijne bloemkool, gele kool, gladblaadjes en graafjes-aardappelen. In verband met eene benoemde commissie uit den Nederlandschen Tuinbouwbond, zal ook dezo vereeniging medewerken tot het wel slagen, van eene inzendi ng op de tentoonstelling welke dit jaar te Mannheim van Mei totOctober zal worden gehouden. Als bijdrage in de kosten daarvoor werd door de vergadering f 10 toegezegd. Verder werden in bespreking gebracht de gebreken in den uienhandel op Engeland, ook hierin zal deze vereeniging bijdragen, om deze zaak tot een goede op lossing te brengen. Ook de Nederlandsche Tuinbouwbond wordt ter sprake gebracht en in verband hiermede, wat bovenbedoelde vereeniging op het oog heeft met de aanhangige Ongevallen wet. Gaarne zal ook hierin Groenten- cultuur medewerken en om tot een zuiver overzicht van de ongevallen in het groenten- bedrijf te komen, zullen de verschillende ongevallen, die in 1907 voorkomen, opgeno men worden. Bij de bespreking der zieke-koolproeven, welke onder leiding van Prof. Ritzema-Bos worden genomen, werden nogal eenige prac- tische besprekingen gehouden, waarvan eenige aan denProfessor zullen worden bekend gemaakt, welke alsdan zouden kunnen leiden tot opname in de plannen voor proefnemingen in dit jaar, welke plannen thans in bewerking zijn Door het bestuur werd voorgesteld, het salaris van den secretaris, dat nu f 10.— be draagt, te brengen op f25.—. Na nog al eenige besprekingen besloot de vergadering in deze met het bestuur mede te gaan en de verhooging toe te staan, tevens bepalende, dat ook de voorzitter en penningmeester ieder f 10.— salaris zullen ontvangen. Voor gezamenlijke rekening zullen de leden der vereeniging weder hunne hulp meststoffen aanschaffen, aangifte voor het benoodigde kan gedaan worden tot 15 Februari. Er word besloten bij de betrokken besturen weder te adresseeren om het water op zomerpeil te houden en aan het polder bestuur te adresseeren, om den census te verlagen en het stemrecht te verleenen bij één H.A. grondbezit. Als laatste punt op de agenda voorko mende, wordt besloten om de zetkoolregeling weder ter hand te nemen. Bij de rondvraag kwam ter sprake de vele overlast en schade, welke de akkerbou wers ondervinden van de hengelaars en eendenhouders en ook van het eigenmachtig wegscheren van bladriet. Er zal bij adver tentie bekend worden gemaakt, dat een en ander door eigenaars en gebruikers van bouwakkers ten strengste zal worden ver boden. Na het afhandelen van deze uitgebreide agenda was het al avond geworden eer de voorzitter tot sluiten kon overgaan, waarbij de aanwezigen voor hunne opkomst werden bedankt en ook de voorzitter der Naamlooze, die tot deze vergadering was uitgenoodigd, den dank voor zijne aanwezigheid ontving. De heer S. Wagenaar bedankte daarna nog den scheidenden voorzitter voor wat hij in deze vier jaar voor-,,Groentencultuur" had gedaan. Hierna viel de hamer en was de bijeenkomst gesloten. Kieuw Leven. StationNoord-Scharwoude. 19 Jan. Roode kool le soort f 6.50 a f 7, 2e soort f 5 a f 6, kleinere f 2 a f 4, gele kool le soort f 5.50 a f 6, 2e soort f 4.50 a 5, kleinere f 1.50 a f 4, Deensche witte kool f 2 a f 6.50 per 100, uien f 0.95 a f 1 p. 50 K.G. 21 Jan. Roode kool le soort f 6 a f 6.50, i 2e soort f 4.50 a f 5.50, kleinere f 2 a f 4, i gele kool le soort f 5 a f 6, 2e soort f 4 a 14.75, kleinere f 1.50 a f 3.50, Deensche I witte kool f 2 a f 6 per 100, uien f 0.90 a f 1 per 50 K.G. 22 Jan. Roode kool le soort f 6 a f 6.50, 2e soort f 4.50 a f 5.75, kleinere f 2.50 a f 4 gele kool le soort f 5 a f 6, 2e soort f 4 a j f 4.50. kleinere f 1.50 a f 3.75; D.-wittekool I f 2.50 a f 6.50 per 100uien f 0.90 a f 1 I per 50 K.G. De laatste dagen is er niet veel leven in den handel, de prijzen liepen iets terug;! wellicht brengt de ingevallen vorst gunstige verandering. Broek op Laugendgk, 22 Januari 1907. Roode kool f 2.— a f 6.50, gele kool f 1.— a f 5.50, witte kool f 2.— a 7.— per 100. Uien f 0.75 a f 0.90 per 50 K.G. Bij de aanbesteding van den herbouw van een winkelhuis voor den heer J. Mid delbeek te Barsingerhorn, gehouden op Maandag 1.1., hebben ingeschrevenvoor timmerwerk de heeren P. Eriks voor f658.— j Jb. Kossen voor f 659.— en K. Beek voor 670.—, en voor schilderwerk de heeren G. de Boer voor f 85.— en Prins voor f 95.—. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. Maandag, tegen middernacht, ontstond brand in den korenmolen van den heer C. Buis aan het Oosteinde van Barsiiigerhorii en bij den vrij hevigen wind was het gebouw in korten tijd geheel door het vuur vernield. Gelukkig voor de omliggende perceelen was de wind Oostelijk, zoodat deze geen schade leden en het ongeval zich gemakkelijk beperken liet. Enkhuizen—Stavoren. Door de ingetreden strenge vorst is de j dienst Enkhuizen—Stavoren weder gestaakt, j Ede. Maandag zijn te Ede voor lid der Tweede Kamer officieel candidaat gesteldjhr. S. van Citters, mr. M. Mendels en mr. P. i Tideman. Noua. Een geval van nona is geconstateerd bij I een vrouw uit de gemeente Zwammerdam (lage zijde). De patiënt, die nu sedert een week in dien toestand verkeert, wordt ver pleegd in het ziekenhuis te Bodegraven. In vrijheid gesteld. Marinus Russens, verdacht van brand stichting te Den Dungen (zie 2e blad), is na een langdurig verhoor door den rechter commissaris te Den Bosch, in vrijheid ge steld. De derde reis. De derde buitenlandsche reis voor een on derzoek naar de handelstoestanden in de Langedijker groenten, is Maandag aangevan gen. Deze reis wordt gedaan door de hoeren J. G. Hazeloop en C. de Geus. De eerste plaats van aankomst was Han- nover, om vervolgens te gaan over Hamburg, Holstein (Wesselbühren), Berlijn, Leipzig, Chemnitz, Dresden, Breslau, Praag, München, Zürich, Luzern, Frankfort a. d. Main, Mann heim, Strassburg, Keulen, Dortmund, Eiber- feld, Essen a. d. Ruhr, In de op den 22en dezer gehouden ver gadering van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te Sint Maartensbrug wer den de heeren A. Olie, Voorzitter en W. Blaauw, Secretaris, als zoodanig herkozen. Maandag j.1. had te Sint Maartensbrug een ongeval plaats, dat vrijwel overeen kwam met dat van de vorige week. Van de twee met stroo beladen wagens viel de achterste, by het neergaan van de „Groote Brug", omver, zoodat deze nogal eenige be schadiging opliep. Als men nagaat, dat er veelal kinderen op of in de nabijheid van de „Groote Brug" zijn, en men neemt dan tevens in aanmerking, dat het beiden voerlui goed was aan te zien, dat ze het tegenwoor dig veel in den volksmond voorkomende; „geef me nog een drupske", terdege in prak tijk hadden gebracht, dan mag het wel een wonder heeten, dat dit ongeval zoo goed afliep. Papier en inkt. Land en Volk schrijft: De werkelijk ernstige en bekwame personen ten ontzent schijnen elk jaar in hoogere mate er tegen op te zien, om de portefeuille van oorlog te aanvaarden, met zulk een overweldigenden nasleep van lastige kwesties uit vroegere perioden, en zulk een slecht en stroef werkende departementsorganisatie als bij ons. De geweldige wrijving overal, en de ver bijsterende omslag bij alles wat tot het Nederlandsche militaire wezen behoort, maakt dat een enkel stel hersens ontoe reikend is om de zaak te overzien en te beheerschen. Het blad merkt op, dat blijkens een grafische voorstelling, als bijlage gevoegd bij de Memorie van Antwoord van de jongste oorlogsbegrooting, in het tijdvak van 1870— 1906 het aantal van de bjj het departement van oorlog ingekomen stukken (de kabinets- en periodieke stukken niet eens meegerekend) is toegenomen van ongeveer 33.000 tot 86.000. Alleen de Vlle afdeeling al, waar o.a. voor de uitvoering der Militie- en Landweerwet wordt gezorgd, zag zich in 1905 niet minder dan 36.000 stukken toevloeien, welk getal in de eerste 10 maanden van 1906 alweer was geklommen tot 51.000! Zóó kan het niet langer. Waar zou men bijv. in Frankrijk blijven, als van het zooveel talrijker leger daar ook eens allerlei nesterijen en persoonlijke grieven en griefjes van miliciens, landweermannen, derzelver vrouwen en familieleden, enz., aan het ministerie van oorlog moesten behan deld worden 1 Op decentralisatie van 't nemen van be slissingen in dezen is dan ook al veelvuldig aangedrongen. Maar aan den anderen kant heeft men bij ons militair beheer haast voor elke zaak of elk zaakje een wagen met vijf raderen. Geen enkel onderwerp wordt aan het D. v. O. behandeld, of vooraf is dat al haarfijn en breedvoerig onderzocht en becorrespon- deerd door een der inspecteurs, den chef van den generalen staf of den hoofdinten dant. Al die autoriteiten hebben zelf een groot bureel, waar dagelijks gewerkt en gezwoegd wordt en waar alvorens de stukken aan den minister te zenden te voren al een som tijds maanden in beslag nemende correspon dentie naar beneden over de zaak is ge voerd. Reeds minister De Roo van Alderwerelt voerde een regeling in, waarbij al die bureaux werden ingesmolten bij het departement van oorlog, maar hij ondervond vooral van de zijde der genie en der artillerie zoo ge weldige lijdelijke tegenwerking, dat na zijn ontijdig aftreden (wegens ziekte) zijn opvol ger weinig moeite had om zich er af te maken met de goedkoope bewering „dat de regeling in de practjjk was gebleken ondoel treffend te zjjn". Minister Staal zal het nu nog eens pro- beeren en wel dit verdient bovenal waar- deoring zonder af te zien van allerlei wettelijke hervormingen, die eveneens tijd en krachtroovend en dringend noodzakelijk zijn. Uitspraak Dinsdag 22 Januari 1907. P. J. N., zonder bek. woonplaats, Motorwet overtr., 2 boetes, 1 a f 4 en f 1 of 2 en 1 d. E. R., huisvr. v. S. M., Anna Paulowna, Leer plichtwet overtr., f5 of 3 d. J. H., huisvr. v. P. S., Anna Paulowna, Leerplichtwet overtr., f 1 of 1 d. J. C. G., Groetpolder, Leerplicht wet overtr., f 3 of 2 d. H. D., Warmen- huizen, Leerplichtwet overtr., f 3 of 2 d. C. Z., Schagerwaard, Drankwet overtr., f 1 of 1 d. J. K., Kolhorn, art. 431 Wetb. v. Str., f 3 of 2 d. T. R., Schoorl, Jacht en Visscherijwet overtr., f 8 of 2 d. H. A. P., Amsterdam, Jacht- en Visscherijwet overtr., f 1 of 1 d. J. L. H. L., Amster dam, Jachtwet overtr., f 1 of 1 d. P. de V., Anna Paulowna, Jachtwet overtr., 2 boeten a f 3 of 2 d. ieder, dezelfde, geheel idem. M. v. E., Anna Paulowna, Jachtwet overtr., 2 maal f 3 of 2 maal 2 d. G. W., Anna Pau lowna, Jachtwet overtr., 2 maal f3 of 2 maal 2 d. M. V., Callantsoog, Jachtwet overtr., f8 of 8 d. H. A. P., Amsterdam, Spoorwegwet overtr., f 2 of 2 d. J. L. H. L., Amsterdam, Spoorwegwet overtr., f 2 of 2 cl. A. B. v. L. Amstordam, Spoorwegwet overtr. f 2 of 2 d. N. L., Amsterdam, Spoorwegwet overtr., f 2 of 2 d. J. K., N. Scharwoude, Motor- regl. overtr., f 2 of 1 d. D. Z., Z. Schar woude, Motor-regl. overtr., f 1 of tuchtschool 1 week. K. B., Schagerbrug, Motor-regl. overtr., f 2 of 1 d. "W. L., Schagen, Motor- regl. overtr., f 2 of tuchtschool 1 week. D. S., 't Buurtje, Motor-regl. overtr. f 2 of 1 d. J. V., Koegras, Motor-regl. overtr. f 2 of 1 d. G. M., Langereis, N. Niedorp, Motor- regl. overtr., f 2 of 1 d. C. S., Oudesluis, Motor-regl. overtr., f 1 of 1 d. L. v. R., Schagen, Motor-regl. overtr., f 1 of 1 d. J. K., Haringhui zen, Motor-regl. overtr., f 2 of 1 d. P. K., Bur- gerbrug, overtr. art. 426 Wetb. v. Str., f 3 of 2 d. S. N., Dirkshorn, overtr. art. 453 Wetb. v. Str., f 3 of 2 d. G. B., Warmenhui- zen, overtr. art. 453 Wetb. v. Str., f 5of3d. A. D. L., Hoorn, overtr. art. 453 Wetb. v. Str., f 6 ofSd. T. W., zonder woonplaats, overtr. art. 453 Wetb. v. Str.. f 1 of 1 d. K. A., Burgerbrug, overtr. art. 426 Wetb. v. Str., f 3 of 2 d. A. P., Schagen, overtr. art. 426 Wetb. v. Str., f 5 of 3d. J. S., Koe gras, overtr. art. 426 Wetb. v. Str., f 2 of 2 d. P. B., Winkel, overtr. art. 453 Wetb. v. Str., f 5 of 8 d. Zondag hield de Vereeniging tot Onder steuning by ziekte alhier bjj den heer C. Huiberts hare jaarvergadering. Tegenwoordig waren 58 leden. Na de opening, en de lezing der notulen werd ee overzicht van den toestand der vereeniging gegeven. Dat overzicht was alleszins gum t ïg. Zoowel in ledental, als in geldmiddelen is de vereeniging in 1906 vooruitgegaan, Ay telt thans 64 gezinnen en 45 enkele perso nen als lid. De ontvangsten bedroegen 962.50 gl., de uitgaven 932.05J gl-, zoodat een saldo van 30.44J gl. aanwezig was. Er werden in het afgeloopen jaar 1JJZ recepten verstrekt, terwijl er 10 uitkeeringen van f2.50 en 7 van f 1.25 werden gegeven. Onder de uitgaven kwamen f 420.10 aan den apotheker en f367 aan den dokter voor. Een voorstel van het bestuur, om voor gezinshoofden f 10 en voor enkele personen f5 bjj overlijden uit te keeren, werd by meerderheid van stemmen aangenomen. Een belangrijke minderheid verklaarde zich tegen het beginsel eener uitkeering bij over lijden'en denkt later voorstellen in te dienen om het nieuwe artikel 10 van het reglement, dat in de Julivergadering erin is gebracht, er weder uit te lichten, j Tot bestuurslid werd gekozen de heer P. Voorman en zulks in de plaats van den heer P. van Twuyver, die als zoodanig had be- dankt. Herkozen werden de heeren L. J. Roggeveen en J. Castricum. De financiëele commissie werd samengesteld uit de heeren P. Wit, C. Ay en R. Boersen. Na de ge wone rondvraag, die tot geene bijzondere besprekingen aanleiding gaf, werd de verga dering met een opwekkend woord en onder dankbetuiging voor de bewezen belangstel ling, door den voorzitter gesloten'. De heer Joh., Merz ontving van het hoofdbestuur van dl Internationale tentoon stelling te Parijs in 1907 de uitnoodiging, als jury-lid voor de afdeeling kaas te willen optreden. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Balk, de heer C. Rogge veen, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen uit de directie Amsterdam. Brand! Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur werden w\j opgeschrikt door de tijding „Het station staat in brand." Vlug naar buiten en... och neen, er was van brand in het station geen sprake. Jammer genoeg, dat het niet zoo is, klonk het uit menigen mond. Wat er dan wel was gebeurd??? In het waterhuis naast het station was oen begin van brand ontstaan dat spoedig gebluscht was. Het batig saldo van de Liefdadigheids- soirée voor de lupuslijders bedraagt, na af trek van alle kosten, f 143.34. Het bestuur der Schager IJsclub stelt zich voor, om op Zondag 27 Januari a.s. een schoonrydery op schaatsen voor paren uit te schrijven. De deelname is open voor iedereen. Heilager kaasmarkt. Op de kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 12 stapels kaas, waarvan 12 sta pels kleine kaas, hoogste prijs f31.50, 0 sta pels commissie, f 0 stapels middelbare f Aan gewicht 5366 K.G. De heer C. W. Deenik heeft voor de benoeming van lid van het bestuur van Algemeen Belang bedankt. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 19—22 Jan. 1907. GeborenAlida Cornelia, d. v. Cornelis Stammes en Cornelia, Waijboer. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Jan Schouten, oud 65 jaren, echtgenoot van Hendrica Out, eerder weduw naar van Trijntje Krans. Staat der bevolking in de gemeente Sint Maarten, op 31 December 1906. Bevolking op 1 Januari 1906 520 m. 505 v. totaal 1025. In 1906 geboren 13 m. 17 v. totaal 30. In 1906 ingekomen 23 m. 36 v. totaal 59. Totaal 1114 .In 1906 overleden 3 m. 9 v. Vertrokken 36m.49 vr. Bevolking op 31 Dec. 1906: 517 m. 500 vr. Totaal 1017 personen. Gesloten huwelijken 11. Levenloos aange- gevenen 8. De vordeeling is als volgt: Ned. Herv. 723, R.-Kath. 200. Geref. 68. Doopsgez. 20. Evang. Luth. 1. Tot geen Kerkgenootschap behoo- rende 5. Orkaan in Australië. BERLIJN, 21 Jan. Een telegram uit Sydney meldt, dat Zaterdag door een orkaan drie kwart van de stad Cooktown op Queensland verwoest werd. Niet zomers, maar 's winters. De wintersport wordt voor Zwitserland van steeds grooter beteekenis. Er zijn thans niet minder dan 800 hotels en pensions met ongeveer 16.000 bedden geopend voor toe risten, die aan de wintersport doen. In het Berner Oberland zijn zwermen Engelschen neergestreken. Het paard overwon. Donderdagavond is er in Engeland, niet ver van Redhill, een eigenaardig ongeluk met een automobiel gebeurd, Een jong paard voor een dogkar sloeg op hol, en kwam een auto tegen. De bestuurder had geen tijd uit den weg te gaan en het paard sprong vierkant in de auto. De bestuurde?1 werd over de heg geworpen, maar kwam meteen paar schrammen en builen vrijde auto was aan stukken, en het paard had over zijn vijand getriomfeerd. Spoorwegongeluk. Weer een afschuwelijk spoorwegongeluk in de Vereenigde Staten. Zaterdag vond bij Fowler, in den staat Indiana, een botsing plaatsde mist verhin derde den machinist het signaal „onveilig" te zien. De trein, welke liep met een vaart van 50 Eng. mijl in het uur, rende tegen een goederentrein. De stoot was zoo hevig dat de tender van den passagiers-trein den daarachter geplaatsten wagen totaal ver splinterde. Zooals bijna altijd bij dergelijke onheilen, vloog de wrakhoop in brand. Be halve de 8 ongelukkigen, die reeds dadelijk bij de botsing waren omgekomen, zijn nog 15 passagiers levend verbrand. Bovendien zijn nog 20 anderen licht of zwaar gekwetst. Toeneming van ziekten. De beroemde hoogleeraar Czerny, die thans de leiding der heelkundige kliniek te Hei- delberg heeft neergelegd, geeft in zijn laatste jaarverslag een overzicht van zjjn ondervin ding over de oorzaken en de behandeling der velerlei door hem behandelde ziektege vallen. Hij wijst daarin op het verschijnsel, dat in de laatste kwart eeuw het getal zie ken is toegenomen, ofschoon de sterfte I gedaald en de gemiddelde leeftydscluur geste gen. Als voornaamste redenen waarom ei 1 meer zieken zijn, noemt hy vooral twee. m de eerste plaats de hoogere inspanning van I lichaam en geest, die door de tegenwoordige I levenswijze wordt gevorderd, /y f0*0^ t0 sneller slijtage, zonder het tegenwicht van voldoende rust. Ook van een geneeskundig standpunt is daarom een verkorting van den arbeidsduur zeer noodig. In de tweede plaats hoeft hy den indruk gekregen, dat de jeugd thans minder weerstandsvermogen heeft, dan vroeger. Dit kan het gevolg zyn van de sterke stijging dor bevolking-in de steden, waar het gemis aan frissche lucht de lichamelijke ontwikkeling belemmert. Een andere reden ziet hy in de betere zorg voor zuigelingen, waardoor meer zwakke kinde ren in het leven worden gehouden. Voor namelijk echter acht hy een groot nadeel gelegen in het feit, dat steeds minder kin deren aan de moederborst gevoed worden. De hulpmiddelen, die by de kindervoeding worden gebruikt, werken nadeelig op het darmkanaal en veroorzaken daar reeds in het eerste levensjaar ziekten en vergroeiin gen, die vaak nooit geheel genezen. De erfelijkheid verhoogt de nadeelige gevolgen daarvan. Ook de hoogere nervositeit vindt haar verklaring in een toenemende verslap ping der inwendige organen en vele gevallen van blinde-darmontsteking zullen daarin eveneens hun oorsprong vinden. Ramp te Kingston. Nog enkele berichten over de ramp op Jamaica Volgens een verhaal heeft een bekend Engelsch koopman het leven verloren, terwyl hy bjj een barbier was. Hy zat in de ge bruikelijke houding achterover terwyl het scheermes aan zyn gespannen hals was. Een schok, de zolder viel in en zijn hoofd werd van den romp gescheiden. Van een bankklerk heet 't, dat hy onder do puinhoopen beklemd zat, terwyl 50 uur lang een brand boven hem woedde. Hy is nog levend te voorschijn gehaald, maar half zinnoloos. Een telegram van een der laatste dagen meldt, dat er nog voortdurend schokken van aardbeving worden gevoeld. Naar 't heet, werpt een krater in de Annotta-baai, dien men lang uitgebrand waande, vlammen en rook uit. Men ver moedt nu, dat de aardbeving daar begonnen is. Van Port Royal is een deel onder water. Dit bevestigt, dat er veranderingen in de kust zyn gekomen. Het dorp Richmond is door brand vernield. Ook Spanish Town heeft zwaar geleden. Uit Havanna seint Reuter, dat schout-by-nacht Evans, die te Guantanamo is, per diaadlooze telegrafie heeft geseind, dat de vloedgolf de kustlijn van Jamaica heeft gewijzigd alle inham men zyn verdwenen en het zuidelijk dool van Kingston onder water staat. Een telegram van „Central News" uit New-York meldtvolgens een dépêche uit St. Augustine (Florida) is op het eiland Anastasia een draadloos telegram ontvangen, meldende dat Kingston langzamerhand weg zinkt. Er ontstonden diepe kuilen en scheu ren van eenige honderden voeten diep. Dagslaap en nachtslaap. Vaschide heeft blijkens zijne inededeeling aan de Académie des Sciences, talrijke en verschillende proeven genomen betreffende de physiologie van den slaap bij dag en by nacht. Die proeven verrichtte hij bij 41 personen, van welke er een twintigtal werk lieden waren, die des nacht hadden te arboi- den. De voornaamste gevolgtrekkingen, waartoe hy gekomen is, zyn de volgende: De dagslaap is oppervlakkiger en wordt vaker afgebroken dan de slaap by nacht, is ook minder verkwikkend en men rust er minder by uit. Alle verrichtingen van het lichaam (hartslag, bloeddruk, adembewegin gen enz.), die tijdens den waren (den nacht-) slaap automatisch verminderd of verlang zaamd zijn. vertoonen tijdens den dagslaap wat rhythmus en standvastigheid betreft duidelijke afwijkingen. De dagslaap bereikt slechts zelden en alleen in gevallen van buitengewone geestelijke of lichamelijke ver moeidheid, de diepte van den nachtslaap. De pupil, die tijdens den normalen diepen slaap, gewoonlijk vernauwd is, is dit in geringere mate by den diepen dagslaap; en de onder den invloed van experimenteels prikkels plaats vindende pupil-verwyding is tydens den dagslaap minder gevoelig en minder reflectorisch. Door gewoonte kan weliswaar de dagslaap langduriger gemaakt worden, maar weken en maanden zyn daar toe noodig. Volkomen duisternis en stilte begunstigen zeer den dagslaap. Er schijnt een nauwe betrekking te bestaan tusschen de duisternis van den nacht en de diepte van den nachtslaap. Qualitatief verschilt de dagslaap zeer wezenlijk van den nachtslaap en alle personen klagen over een gevoel van vermoeidheid, dat hen niet verlaat. (Med. Weekblad.) j Do Koude. De berichten over de plotseling ingevallen koude zijn vele. Te Moers, Koblentz, Trier, in hec Moezeldal, in den Eifel enz., heeft het niet alleen even hard gevroren als hier maar ook gesneeuwd of geijzeld. Uit Oostenrijk komen berichten over nog feller vorst, sneeuw en ijzige winden. Te Weenen daalde de thermometer in den nacht van Maandag op Dinsdag 17 graden Celsius onder nul, maar in Galicië was het nog barder. Daar heeft het 34 graden gevroren. Het vrijwillige reddingsgenoot schap moest daai- 93 menschen hulp bieden Wier ooren, voêten en handen bevroren waren. Op het platteland in Oost-Galicië vriest het 26 graden. Daar de putten dicht gevroren zyn, is er gebrek aan water. In de steden van Oost Galicië is gebrek aan hoog is de P^S 6rVan buitensPorig m 0pk,in Rusland heerscht strenge koude. Te Petersburg wees de thermometer gisteren laf fn n' 1 27 2raden en te Jaros- laf 40 graden vorst aan. Hoorn, 19 Januari 1907. H.L. Tarwe Gerst Haver Groene erwten Grauwe n Vale n Bruine Boonen Witte Paardeboonen Mosterdzaad Karwyzaad 6 Paarden 23 Schapen 8 Kalveren 69 Biggen Kipeieren 1200 kop Boter 6.50 a 4.75 a 3.75 a 11.50 a 13.50 a 13.- a 9.— a 12.50 a 6.50 20.60 17.25 90— 24— 8— 9— 5— 7.50 5.25 4.25 IS IS— 15— 11— 14— 7— Alknianr, 21 Jan. 1907. 3 Koeien en ossen f 180.— a 220. 37 vette kalveren f 40. a 118. per Ned. p f 0.90 a 1.05, 33 nuchtere idem f 8.— 20. - 1 vette schapen f 80. a 282 'vette varkens f 0.42 a 0.46 per p.' 38 magere idem f 15. a f 18. eieren' f 0.— per 100. Purmerend, 22 Januari. Aangevoerd 220 runderen, waaronder 139 vette, 62 a 75 cent per kilo, 81 molke-eu gelde- f 130 a 240 per stuk, beiden prh matig. 5 stieren, 74 vette kalveren 75 a 95 ct. por kilo, handel matig, 155 nuchtere i<], f LI.— a 25.— per stuk, handel vlug, g paarden, 703 schapen f 25. a 30 900 overhouders f 18 a 25.—, prjjsh. handel stug, 243 vette varkens 43 a 47 cent per kilo, handel vlug, 30 magere dito f 18.- a 27.— per stuk handel matig, 210 biggen f 7.— a 12.— per stuk, matig, ganzen f a 20 zwanen f 5.— a 20 manden appelen f 2.50 a 3, mand pereu f a beiden per mand. Kaas. 60 Kleine f 32.50, 0 middelb.f—.- 0 commissie, f a aangev. 60 stapels, handel matig. 488 K.G. boter f 1.50 a 1.60, kipeieren f 4.75 a 5.75, kalkoe nen f a Mejuffrouw H. B. van Wijk, wonende Onrust 13 te Den Helder, meldt ons Ongeveer zes jaar geleden heb ik ver schrikkelijk geleden aan een nierziekte, waarvan men mij indertijd vrijwel heeft genezen. Heelemaal beter was ik echter niet, ik gevoelde mij steeds niet lekker en een paar maanden geleden schrok ik zeer, toen ik de oude verschijnselen mijner ziekte opeens voelde terugkomen. Ik dacht aan den ellendigen tijd en rree- selijke pijn in den rug en lendenen, die ik te doorstaan heb gehad, en maakte mij zeer ongerust. Mijn toestand werd immer slechter en ik was verheugd, toen men mjj opmerkzaam maakte op Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die zulk een wel dadige werking op de nieren zouden hebben. Toen ik hiermede begon, kon ik dadelijk voelen, dat ze mij goed deden en nadat ik veertien dagen de pillen volgens de gebruiksaanwijzing had ingenomen,was ik geheel gezond en kon ik niet meer het minste mijner kwaal bemerken. Uit dank baarheid zal ik gaarne de goede eigen schappen van Uw geneesmiddel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. Een kort woord gericht aan vrouwen. Velen onder U schijnen voortdurend on gesteld misschien lijdt gij aan hevige pijn in den rug, aan een kwaal die ge lijkt op afmatting, aan migraine of over spanning der zenuwen. Wees niet te vlug in het vellen van een oordeel en met te zeggen dat gij lijdt aan een der ziekten, waaraan vrouwen lijden. Een groot aantal dezer ingebeelde „vrouwenziekten* zijn niets anders dan aandoeningen der nieren. Verlies niet den moed en denk niet langer meer aan een ingebeelde kwaal, het zijn misschien Uw nieren, welke in het spel zijn. Verzeker U, dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die mej. Van Wijk gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Schagen verkrijgbaar bij den höör J. Rotgans, Toezending ge- schiedt franco na ontvangst van post wissel k f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. r>if SoToO1;6^'' 'rek't'n^ °P Maandag 21 Jan. 1907. 10.000 20469. 1000 8086, 19697 20408 400: 8961. 200; 15822, 18929. 10018168576' 97°6, 123°7, mi8, 15781 Ptjjten van f 70. 116 2942 5841 "JS 18514 16820 19082 942 7*, 8» 179 886 881 130 182 089 76' 000 130 297 3021 6067 f7* 874 987 181 601 98 206 819 14142 16032 374 54 202 221 552 193 181 448 544 206 292 Hl Hl 182 672 292 1248 778 858 1fJ2ï 91 6,8 718 684 250 In 624 100?f 120 594 719 747 326 847 686 88 UO 761 759 869 878 996 922 2i2 882 17118 882 461 4199 974 I Jt oü8 922 196 20511 616 816 7024 971 239 692 673 422 748 lal «I? 15005 414 '65 QKO 3öO 575 10 A 00 nr\c\ 862 936 949 8020 887 51? 12 488 792 486 761 14 685 820 464 828 87 746 888 608 13226 99 18226 874 W 273 161 371 796 667 826 679 2012 678 39 741 JS;:s si is ir 287 4 8 486 989 476 173 723 470 9 799 nl52 643 284 Ml 11072 631 19018 0.72$ a a a a a 170— a 29.-. a 17— a 13.50 5.25 0.76 Valkoor w" °a ^'k00?) geen dienst. BarsinMrhft06 a' 30 Jao -^s. Tinholt. öarsingerhorn, geen dienst. fc6"--91/! Da. v. Loon. Haronka'rsJfl 'J ÜB' ®n*elkeB-

Schager Courant | 1907 | | pagina 2