wTü SLOOPHOUT. R. DE MOEL. magazijn ira- bi jniéfflitmt mi 3 Groote Uitverkoop De Stoom-Waschinrichting tehuis, W ASCII JU ACH L\ E Firma Wed. J. HEDDES, Schagen. winterhoeden a Mej. N. KOOT-Jong kees, J. WIG BOUT Jz., - De overgebleven Wintermantels, Blou- H ses, Costuumrokken, Tusschenrokken, Boa's en Japonstoffen, -- -:- -- H r Ti GemakkelijkDoelmatig 9%ÊF* Wordt ook op proef geleverd Hd. SMIT, Heerenstraat, SCHAGEN. aanleggen en onderhonden van tninen, ADVERTENTIEN. een versch El wenscht, koope zijn Eieren bij Hoenderpark „de Tijd", te Wieringen. Uit de hand te koop Een Boerenwoning, Groote Voorraad Hoogzijde E 7,S C H fl C E N. van uitsluitend eiïeifferaaakfe R. DE MOEL. Ba O van een groote partij tegen spotprijzen. tegen veel verminderde prijzen. Uitsluitend a contant. SCHAGEN. J II. SGHENE. Hoogzijde, SCHAGEN. Wegens gevorderd Seizoen worden alle tegen ongekend lage prijzen opgeruimd. Steeds voorradig prachtige fluweel en en zijden stoffen en de nieuwste Japongarneeringen met behulp der 75 °|0 besparing van tijd, zeep, water en brandstof RUIMING van tegen »eel »ermindepde prij„en Schagen B«leefd aanbevelend, 0 Firma Wed. J. Heddes. Des Zondags niet gesloten. den bewoners zelf nog de gelegenheid heeft willen geven zich te redden. De bovenbedoelde knecht is met de stoom tram uit Sch\jndel naar Den Dungen geko men. Er werd door personen in de tram over den brand gesproken en het vermoeden geuit, udat hij de schuldige was. Hij zeide daarop„dat hy gerust naar Den Dungen durfde komen". In Den Dungen zou hij zich naar het raadhuis hebben begeven, en de deur zou achter hem gesloten zijn geworden. Een vrouw verbrand. Maandagnamiddag werd te Rotterdam binnenbrand ontdekt op een kamer op de tweede verdieping achter van pand No. 56 aan den Q-oudschenweg. Daar woont de 77-jarige juffrouw A. Heybroek, weduwe C. Siekman, samen met haar 44-jarige doch ter C. Siekman, die dienstbode is. Toen de brand uitbrak, was de oude vrouw, die blind is, alleen thuis; de dochter was uit en had voor haar vertrek? haar moeder nog een stoof met vuur gegeven. Vermoed wordt, dat het vuur uit deze stoof in aanra king is gekomen met de kleeding van het oudje, want toen agenten van politie enz. de woning binnendrongen en het vuur met emmers water bluschten, vonden zy de vrouw geheel verbrand en reeds gedeeltelijk verkoold voor de bedstede liggen, ter plaatse waar hare dochter haar achterliet. Naast het lyk was, waar de stoof gestaan had, een gat in den vloer gebrand. Naar Duitschland. De trek uit de provincie Friesland naar Duitschland, alty'd al groot, is in den laat- sten tyd weer belangrijk toegenomen. Het gevolg is, dat er tegenwoordig aan den eenen kant in dat gewest^lang zooveel werkloos heid niet heerscht tenlplattelande als vroe ger in den wintertijd het geval placht te zijn en dat is een gelukkig verschijnsel voor waar doch aan den anderen kant is het verbazend lastig voor zeer vele boeren, vooral greidboeren, die nu geen knechten kunnen krijgen dan tegen zeer hoog loon en dan nog te hooi en te gras. Groot is dan ook inderdaad het getal Nederlanders in Duitsch land tegenwoordig. Alleen in Rijnland en Westfalen, hofland waar de melkknechten meest heentrekken, bedraagt het aantal Nederlanders thans meer dan 80.000. Maar ook in andere~deelen van Duitschland wonen tegenwoordig vele onzer landgenooten en met name vele Friesche werklieden, die er werken in den polder, in het veen of in de mijnen; ook vindt men er velen van hen onder de zeelieden en visscher- lieden. Zoo telt o.a. de stad Embden thans zeer veel van al deze lieden onder haar bewoners. Moeder's erfdeel. Hjj is zool langzamerhand een van die beruchte straattypen geworden, die de schrik zijn van de buurt, waarin zij wonen. Toch is hij van goede burgerlijke afkomst. Zijn ouders waren in goeden doen en fatsoenlijke menschen. Maar met hem was niets te be ginnen. Hij werd drinker en wanneer hij onder den invloed van den drank is, dan is er geen huis met hem te houden. Dan staat hjj voor niets en doet dingen, die hem tel kens met den strafrechter in aanraking brengen. Toen zijn moeder stierf, kreeg hij een lijf rente, waardoor hem wekelijks een inkomen van f 6 is verzekerd. Dat was moederlijke voorzorg. Maar gedurende den tijd, dat hy' in de 'gevangenis is opgesloten, om zjjn straf, die hy wegens mishandeling of vernieling voor de zooveelste maal moet ondergaan, worden die uitkeeringen der lijfrente voor hem opgespaard. En komt hij dan weer vrij, dan leeft hy „en grand seigneur", smijt het geld weg, gaat bij zijn kornuiten door voor den „richard", wien men naar de oogenmoet zien. Want hij is royaal en menig kruimel tje valt er dan van zijn welvoorzienen diseh. Én op den steun zyner trawanten kan hy' daarom rekenen, wanneer hij het met de 1 politie te kwaad krygt. Zoo deelde hy, het hoofd der Groningsche Apachen, dezer dagen op het Zuiderdiep, waar hij weer een relletje had, onder zijn „vrienden" handen vol gelds uit. En dit alles kan hy doen van moeder's erfdeel, (N. Gron. Ct.) Barsingerhorn. Vrijdag 18 Jan. ver gaderde de Kiesvereeniging Barsingerhorn— Haringhuizen by N. de Jong. De vice-voor- zitter de heer K. Jonker leidde de vergadering, die door een 17-tal van de ruim 100 leden be zocht was. Na opening en vaststelling van de notulen deelde de voorzitter mede, dat het Bestuur met goed gevolg tot den heer Fr. Netscher de uitnoodiging gericht had, om voor de vereeniging een politieke lezing te komen houden. Zoo de vergadering geen bezwaar maakte tegen den datum van Maandag 11 Februari, dan kon deze alsldeflnitief vast gesteld beschouwd worden. Besloten werd de vergadering te houden bij Scheringa op genoemden datum, half acht; ze zal ook voor nietleden toegankelijk zy'n. De publicatie zou geschieden door ad vertentie Schager Courant en aanplakbiljetten. Aan de orde was verkiezing van 8 be stuursleden. By eerste stemming werden voor Barsingerhorn aangewezen de heeren C. Smit Gz. en J. Kooiman, terwyl bij 2e vrye stemming de heer J. Bakker te Kreil voor de vacature van de overige wijken werd benoemd. Volgde de rekening van den penning meester, den heer E. Ry'kes. De ontvangsten met saldo van het vorige jaar bedroegen f72.49, de uitgaven f3.75, zoodat het kasgeld werd vastgesteld op f68.74. By rondvraag bespreekt de hr. J. Meule- veld de wenschelykheid van aansluiting van onze vereeniging by den Vryzinnig-Demo- cratischen Bond. De Voorz. merkt op, dat deze aansluiting strijdig is met het karakter van onze kies vereeniging, die uit leden bestaat, welke zich tot verschillende fracties van de liberalen rekenen te behooren. Een besluit tot aan sluiting by bedoelden Bond zou tot scheu ring in de kiesvereeniging leiden en een be langrijk ledenverlies tengevolge hebben. Ook andere heeren verheffen hun stem tegen het voorstel-Meuleveld, waarna intrekking volgt. Zes kerken. De godsdienstonderwijzer W. van Leeuwen te Vriezenveen is met ingang van 1 Jan. 1907 uit zijn ambt ontslagen. Zijn aanhan gers hebben, daar hy de ambtswoning moest verlaten, een woning voor hem ge kocht, waarnaast een houten gebouwtje wordt geplaatst voor het houden van godsdienstoefeningen. Dan zy'n er 6 kerkt gebouwen op dat kleine dorp. "U wil weer niet. De artillerie-milicien Gorter heeft te Den Helder voor de derde maal geweigerd dienst te doen en is weer naar den krijgsraad te Haarlem verwezen. Hij was pas Dinsdag uit de gevangenis ontslagen. Zondag 20 Januari j.1. voerde „Aurora" van Winkel „Twee Weezen" op, drama van D'Ennery en Anniset Bourgeois. De uitvoe ring vond plaats in 't lokaal van den heer Cs. Kooiman te N. Niedorp. Een groote schare belangstellenden was opgekomen. Heel vast schenen de liefhebbery-toonee- listen ons in hunne rollen in het eerste bedryf mot toe. Later raakten ze beter op dreef; bovendien, waar een dergelijke, vele leden tellende vereeniging een stuk voor zyne rekening neemt als dit verre van ge makkelijke drama zy'n er natuurlijk wel enkele onvolmaaktheden te verwachten en die waren er dan ook. 'n Correcte uitspraak kan voor sommigen wel 'n punt van belang worden geacht. Werd er van verschillende optredenden nog al iets gevergd, enkelen hunner wisten zich flink van hun moeilijke taak te kwijten. De familie Frochard byv. beviel ons best. Yooral Jacques werd heel goed getypeerd, was vry en ongedwongen in zijn doen en laten. Pierre, zijn broer stond hem kranig ter zy'de en moeder, het slechte wyf, wier wreedheid en huichelachtige aard scherp op den voorgrond traden, speelde ook flink. En gemakkelijk was haar taak toch lang niet. Wat minder zware stukken kiezen zou overigens onzes inziens voorshands wel aanbeveling kunnen verdienen. Heel mooie costumes werden er gebezigd. Zeer gezellig bal na. Maandag 21 Januari 1907 was er te Nieuwe Niedorp in de Nederl. Herv. Kerk véél te genieten. Hoe jammer, dat daar zoo vele plaatsen onbezet bleven en er slechts, goed geteld, omstreeks 50 bezoekers wa ren. Nogmaals jammer, dat er niet meer ware muziekliefhebbers een paar uurtjes offerden voor zulk waarlijk kunstgenot als werd aangeboden door den heer J. H. Secrève orgel, mevr. W. Secrève—"Van Emminckhoven zang, en den heer Jan C. Manifarges, viool. Waardig werd deze avond, (gewijd aan gewy'de muziek), geopend door een preludium van J. S. Bach. 't Doet weldadig aan, zóó den grooten Bach te hooren vertolken. „Dank sei Dir, o Gott" ,ja hoe heer lijk werd deze Duitsche aria van G. F. Handel gezongen; bescheiden, doch met gróóte juist heid begeleid door den organist. En hoe schoon klonk de Sonate A-Dur van denzelfden componist, voor viool en orgel. Inderdaad, de violist Manifarges schonk ons ook veel genot. Wij zullen niet verder uitwijden, maar volstaan met de geijkte clausulehet was een avond vol kunstgenot. Meisjeskoor Schagerbrug. Dit koortje, dat ons zoo menig genoeglijk uur bezorgde, doch zich gedwongen zag de studiën te staken, toen zijn bekwame leider de heer Bergsma naar elders ging, dit koortje zal onder leiding van het tegen woordige hoofd der school, den heer Krui- dering, zijne studie vervolgen en binnen een niet te groot tijdsverloop ons wederom op een van die aardige operetten vergasten, zooals wij er al meerdere van hem mochten hooren. Kolhoru. Het Harmoniekorps „De Eendracht", dat reeds zoo vaak bij Festivals in omliggende gemeenten zijne medewerking had verleend, besloot op een zijner laatste vergaderingen pogingen aan te wenden zelf zulk een feest te organiseeren. Een rondschrijven aan ver schillende korpsen volgde, en de vraag of zy bij doorgang der festiviteiten hun mede werking wilden toezeggen, werd al dadely'k door tien vereenigingen ingunstigen zin be antwoord. Inmiddels was een lijst aan de ingezetenen gepresenteerd ten einde het be- noodigde waarborgfonds te stichten. En zie, dank zy de ijverige bemoeiingen van den Voorzitter, den heer C. Kaper, vond een alge? meene medewerking plaats, en kwam er zoo veel bijeen, dat men definitief tot het hou den van een Festival kon besluiten. Een feest-commissie werd uitgenoodigd ter be raming en in-elkander-zetting der détails. Allen namen bereidwillig aan. Het waren de heeren J Spaans Dz., Burgemeester en A. Schenk van BarsingerhornK. Jonker en W. Kooij man van HaringhuizenJ. Breebaart Cz., K.Breebaart Dz.,P. de Zeeuw, J.J.de Groot. A.J. T.Geertsema, J.Kistemaker Jbz. en J. Dik ker van Kolhorn en H. Waiboer uit den Groet polder, Deze commissie hield dezer dagen een gecombineerde vergadering met het be stuur van „De Eendracht", Diens Voorzitter sprak zijn dank uit voor de betoonde be reidwilligheid en betuigde zy'n vreugd, dat men in alle deelen der Gemeente had wil len medewerken. De begrooting kwam ter tafel, alsmede het eindcijfer (tot heden) van 't waarborgfonds en ook de Oommissie meende na vergelijk, dat de financiën geen bezwaar opleverden. Als feestterrein werd het meest geschikt geoordeeld het land van den heer D. Pool, dat door dezen bereidwillig werd afgestaan. Teneinde het feest zooveel mo gelijk algemeen te maken, werd de entrée bepaald op 25 ets. Een feestgids zal worden uitgegeven met gelegenheid tot adverteeren. Ruim 100 Gld. wordt beschikbaar gehouden voor prijzen aan medewerkende gezelschap pen. Op het feestterrein zal een consumptie tent gebouwd worden, die men hoopt te verpachten. Na afloop van 't feest zal een gondelvaart worden georganiseerd van ver lichte vaartuigen. Eenige prijzen worden be schikbaar gesteld voor de mooist versierden- De wensch werd uitgesproken dat de vis- schers van Kolhorn evenveel belangstelling zullen toonen als van andere zy'de' is onder vonden. De datum zal ongeveer half Juli wezen en later worden gepublioeerd. Ten slotte werd een bestuur gekozen uit de Feestcommissie, bestaande uit de heeren K, Breebaart Dz., P. de Zeeuw, J. J. de Groot, J. Kistemaker Jz. en H. Waiboer, terwyl de heer J. Spaans Dz., burgemeester van Barsingerhorn, by acclamatie tot Eere-Voor zitter werd verkozen. Maatschappij „Onderlinge Hulp" te 't Zand. Den j9den dezer hield deze vereeniging haar 17de atgerqeene jaarvergadering, Hoe wel de opkomst, naar evenredigheid van het ledental, grooter had kunnen zyn, kon hot bestuur toch tevreden wezen; aanwezig waren 81 leden, 3 donateurs en 2 gasten. De Voorz., de heer A. H. Vogelzang, heette de aanwezigen hartelijk welkom, wyzende op den gunstigen toestand der ver- eeniging, De notulen werden alsnu gelezen en goed gekeurd. Volgde het jaarverslag over 1906. Daaruit worde vermeld het volgende Het 17de levensjaar der Maatschappij is dan zonder veel storende zaken voorbijgegaan. Het bestuur heeft een extra vergadering moeten beleggen; om een geschil tussohen den bode en een lid te beslechten. Een woord van waardeering werd gebracht aan den bode, den heer J, Strooper, voor zyn onvermoeiden ijver om nieuwe leden aan te werven. En dat dit woord van dank niet misplaatst is, moge hieruit blijken, dat door hem 89 nieuwe leden en 90 kinderen, tezamen 179 leden werden aangeworven. In Januari 1906 bedroeg het ledental 247, waarvan 19 om verschillende redenen werden afgeschreven; daarentegen aangeworven 89; zoodat op 31 Dec. 1906 het ledental bedroeg 317. Ook de kinderafdeeling is met 73 leden vooruitgegaan, zoodat in deze afdeeling op 31 Dec. 1906, 216 kinderen waren inge schreven. Het bestuur, over dezen vooruitgang natuur lijk hoogst tevreden, is nog niet voldaan, want velen zyn er nog in deze omgeving, die lid kunnen worden. Laat de zinspreuk „leeringen wekken en voorbeelden strekken", waarmede de Secretaris zijn verslag aanving, dan tot voorbeeld zyn. Het getal Donateurs bedroeg op 1 Jan. 1906 31, waarvan 1 werd afgeschreven, doch ook weer 1 bijgeschreven voor f 5. Hoogst aangenaam was het bestuur, dit jaar geen enkele klacht te hebben ont vangen over den dokter. De rekening en verantwoording over 1906 gaf aan ontvangsten f 1681.75 en uitgaven f 1613.85; uitgegeven aan geneeskundige hulp f 1350, aan bodeloon f 290, en geplaatst op de Ryks-Postspaarbank f 90, zoodat de Maatschappij op 1 Januari 1907 bezat aan kasgeld f 45.66J en een spaarbankboekje groot f 150. By' monde van den heer Bay' werd verslag gedaan door de financieële commissie; deze adviseert tot goedkeuring. Verkiezing bestuur volgt nu. Periodiek treden af de heeren J. Frans en W. Govers. De heeren Bay', H. Vogelzang en K. Dissel fungeerden als de stemopnemers. Gekozen werden de heeren W. Govers te Callantsoog en P. de Carpentier te Oudesluis. De heer Govers, ter vergadering aanwezig, neemt zy'n benoeming aan. Dit is echter niet het geval met den heer De Carpentier; deze zal door het bestuur van zyne benoeming in kennis worden gesteld; bedankt deze, dan krygt het bestuur machtiging er een aan te wijzen. Het volgende punt is: verkiezing van een commissie tot het nazien der rekening over 1907. Gekozen werden de heeren Bay H. Vogelzang eri K. Dissel. By de rondvraag, die alsnu volgde, wordt gevraagd, of er al iets bekend is over een bode. Volgens Voorz. zal dat straks in de bestuursvergadering worden behandeld. De heer Peters geeft in overweging om by' bestuursverkiezingen door het bestuur een voordracht van twee personen te laten indienen, welk voorstel na een uitgebreide discussie, die feitely'k buiten dit punt om ging, werd aangenomen. Alsnu wordt, eveneens op voorstel van den heer Peters, besloten om, als de heer De Carpentier voor zyne benoeming als bestuurs lid bedankt, den heer J. Frans als zoodanig te nemen. Vooraf had de heer Frans be loofd, beter de bestuursvergaderingen te bezoeken, dan tot nu het geval was geweest en waarover de heer Frans in het jaarver slag een uitbrander had gehad. Nu werd de vergadering met een toepas selijk woord door den Voorz. gesloten. In de nu volgende bestuursvergadering moest een nieuwen bode worden benoemd, daar de heer J. Strooper zy'n ontslag had aangevraagd. Uit een zestal sollicitanten, nl. de heeren A. A. de Wit Jz., G. Zomerdy'k Gz., Jb. Kooyman, A. F. Mey'èr, K. Dissel en A. Tuin Jz., werd de heer A. F. Meyer benoemd. Ondergeteekende, J A C O B MOLLEVANGER, heeft de eer te berichten, dat hij zich primo Maart a.s. alhier zal vestigen en beveelt zich beleefd aan tot het ook bekend met het snoeien van alle soorten vruchtboomen. Tevens beveelt hij zich beleefd aan tot het leveren van alle soorten hees ters, boomen en planten. N. Niedorp, Januari '07. J MOLLEVANGER. waarin twee Woningen met daarbij aan- oengelegen Landerijen, groot 49 snees, gelegen te Den Hoelem op Wieringen. Door den Kooper kan als eerste Hypotheek er f 1000.opgehouden worden. Te bevragen bij P. en K. KEIJZER te Wieringen. Aan de Nieuwe Hcheepsslooperij •tan Het Zand, gem. Zijpe nabij de Vlotbrug, dagelijks zeer billijk te koop, Eiken en Grenen Balken, Ribben, Delen en Schroten, Eiken en Grenen Cielbalken, breede en smalle Platen, 'ichte en zware Palen. Brandhout, •Vaterkofels Uzertouw voor het mee- endeel Goederen, afkomstig van het eiken Barkschip Betty. Groote partij Grenen Dekdelen. 400 a merikaansch Grenen Ribhout, 10 bij 15, lengte van 10 tot 15 Meter, 1000 stuks van 4 tot 10 Meter. Teak hout iu verschillende afmetingen, een mrtij oud ijzertouw, zoo goed als nieuw, zeer goed voor wier- of hooi. perserij, om de pakken te binden. De Houtwaren zijn zeer gaaf en wor den franco schip geleverd. H. H Polderbestuurders en Heemra den wordt deze Slooperij aanbevolen. - HEEREN WINTEKCOLBEKTS vanaf f 3.50. - HEEREN DEMISAISONS, zeer solide, vanaf f8.—. Schagen t Juist passende coupe. Uiterst concurreerende, doch vaste prijzen. Aanbevelend, lappen, Lappen, Lappen,! Depót, van Palthe's Chemische Verver ij te Almelo. WI AH IMS li T(V «m.AFWRlNVYflV. P. LL'DA Wascht, spoelt, kookt en ontsmet het goed tegelijkertijd, zonder het in t minst aan te grijpen Vraagt INLICHTINGEN en GEBRUIKSAANWIJZING. Aanbevelend,

Schager Courant | 1907 | | pagina 6