Donderdag 7 Febr. '07. 5Ie Jaargang. No. 4228. TWEEDE BLAD. Uit en voor de pers. Binnenlandsch Nieuws. Nlr. Z. v. d. Bergh, Mr. F. E. Tideman «>n dr. A. Kuyper. In antwoord op het artikel van mr. Tide- man aan het adres van dr. Kuyper, bevat thans „De Standaard" het volgende inge zonden stuk Den Haag, 1 Februari 1907. Geachte Redactie 1 Mr. P. Tideman stelt my de vraag, of ik het oordeel, over hem geveld in „De Vrije Westfries", loof, dan wel laak. Wat hield dit oordeel in? Verwezen werd naar een niet weersproken meeting-verslag, inhoudende dat de candidaat der vrij-liberalen sympathie had betuigd voor Artikel 1 van het „Christelijk-Historisch Pro gram," met name voor de woorden „dat in het Evangelie van Jezus Christus beginselen liggen opgesloten, die behooren geëerbiedigd te worden op elk levensgebied". Ondersteld werd nu door „De Vryo West- zich aldus uitla houding was: 52 van links tegen 48 van rechts. Sinds dien is prof. v. d. Vlugt afge treden en door Ds. De Visser vervangen en is de verhouding geworden 51 links tegen 49 rechts. Spr. legt op deze verhouding van nu zoo den nadruk, omdat daaruit blykt, dat zyn waarschuwing van weleer, om zich bij h«..t uitbrengen van zyn stem goed af te vragen, wat de gevolgen daarvan konden zijn, gegrond is gebleken. Want had het district Helder niet aan den candidaat van links de overwinning bezorgd, de verhouding in de Kamer ware nu 51 rechts en 49 links en een vrijzinnig, een liberaal ministerie ware niet mogelijk geweest; de kerkelyken zouden nog regeeron. Dit zeer gunstige en gewichtige resultaat herinnere men zich vooral, als in de toekomst de tyd van ver kiezing weer daar is. Voornamelijk heb ik, zoo zegt Spr., my tot taak gesteld, te vertellen wat er in die anderhalf jaar in de Kamer is gedaan, en dan kom ik meteen tot een der vragen van den voorzitter: wat denkt ge van de werk wijze van de Tweede Kamer? Spr. noemt die werkwijze slecht, zóó slecht, dat zij teleurstelling moet brengen aan het Neder- landsche volk, maar evenzeer aan de afge vaardigden. Spr. gaat nu de werkwijze der j Tweede Kamer na, critiseert scherp het j voorloopig verslag en anderen romp-slomp, maar het grootste euvel is wel, dat er in de 2e Kamer veel te veel wordt gesproken, dat brengt een ontzettend verlies van tyd, wat veel ongedaan laat. Maar, zoo zegt Spr.,de schuld daarvan is niet alleen by de afgevaardigden, ook de kiezers hebben schuld, zy toch willen zoo gaarne, dat hun afgevaardigde over een onderwerp, dat hen belang inboezemt, rede neert. Het district Helder is te dien op- fries", dat mr. Tideman, tende, bedacht was op het winnen van de j zichte zeer verwend en daartegen wil Spr Christelyk-historischen in Ede voor zijn can- 1 TT"""f v, didatuur. Of dit juist is, weetik niet. Als mr. Tideman zelf wil verklaren, dat hy hieraan niet gedacht heeft, zal ik hem gelooven. Den schijn had het er anders wel van. Maar „De Vrye Westfries" onderstelde meer. Ze onderstelde ook, dat mr. Tideman „karakterloos zyn eigen beginselen weg moffelde,om succes by de stembus te behalen", en nu werd als „eerlijk man" mr. Van Houten tegenover mr. Tideman gesteld. Van Houten, als atheïst, had den moed van zyn overtuiging, mr. Tideman miste dien. Dit laak ik. Het verwijt van karakterloosheid had niet „persoonlijk" moeten gericht zyn aan het adres van mr. Tideman, maar aan de vry- liberale „party" als zoodanig. Indien mr. Tideman in zyn woonplaats steeds op elk, dus ook op staatkundig ge bied, geijverd heeft voor de eerbiediging van de beginselen van het Evangelie van Jezus als den Christus, dan is hij te Barneveld geheel in zyn rol gebleven door als candidaat desgelijks te doen. Dan ligt er geen zweem van karakterloosheid in, dat hy èn als inge zetene van Haarlem, èn als candidaat in Ede zichzelf gely'k bleef. Dan zou het veeleer „wegmoffelen van eigen beginsel" zyn geweest, zoo hy zijn instemming met de beginselen van het Evangelie van Jezus als den Christus verzwegen had. En al evenmin kan er sprake van zyn, dat hy verborg tot wat party hy behoorde, want duidelijk heeft hij verklaard aanhan ger van de vry-liberale party te zijn. Het verwijt van karakterloosheid treft niet mr. Tideman, maar de party. De partij mist een scherp-belynd karakter. Ze zwemt en deint en wiegelt tusschen twee tegenover elkander liggende oeverljjnen. De eene maal duikt links uit haar een man als mr. Van Houten op, die er voor uitkomt, dat hy van Jezus als den Christus en van zyn Evangelie, als atheïst, geen woord rept; en een ander maal ziet ge met breeden slag, dicht by rechts, een man als mr. Tideman zijn armen tegen den stroom uitslaan, om voor de eerbiediging van de beginselen van dat Evangelie te pleiten. In haar banier ontrolt ze de leus: „Nooit zy godsdienst in de politiek gemengd!" en toch ijvert ze voor een candidaat, niet als geleend, maar als haar expresselyk toebe- hoorend, die den moed heeft voor Jezus als den Christus, en voor .de beginselen van zyn Evangelie eerbiediging van zyn geestver wanten af te eischen. Een party, die aldus zich aandient en op treedt, mist die scherpe lynen, die alleen in staat zyn „karakter" in te sny'den. Ik resumeer. Heeft mr. Tideman zich in Ede voorgedaan, gely'k hij zich steeds aandient (en tot bewys van het tegendeel wordt geleverd, moet aan genomen, dat hij ook in Ede zyn eigen over tuiging uitsprak), dan laak ik de beschuldiging van karakterloosheid, tegen hem persoonlijk ingebracht. Maar evenzoo loof ik het, dat „De Vrye Westfries" op het karakterlooze in de ver houdingen wees. Haar scherp verwijt was niet onjuist, maar verkeerd geadresseerd. Ontvang myn dank voor de opneming van deze regelen KUYPER. Afgevaardigde ter Tweede Kamer van het district Helder, hield j.1. Zaterdagavond te Schagerbrug, in het lokaal van den heer Tuinman, een politieke lezing. Er waren zeer vele belangstellenden J contract een einde maakt, waarschuwen; want werkelijk, wil de Ka mer werken, het getal praters moet dan kleiner worden. Werkelijk, dat praten over onderwerpen, die reeds in de afdeelin- gen zyn behandeld, is niet zulk een groote kunst; maar het wordt plicht, dat niet te doen. De Vrijzinnig-Democraten wijzen dan ook speciaal één spreker aan om een onderwerp te behandelen. Dit veel-praten kwam het ergst uit by de behandeling van het arbeidscontract: een massa amendementen, met als gevolg een groote verwarring. By de Kamer zelf bestaat dan ook de wensch daarin verandering, zoo mogelijk verbetering te brengen; men wil voor de verzekeringswetten een groote commissie, die deze zal behandelen. Men denkt dan allerlei wenschen en opmerkin gen in openbare zitting te voorkomen. Wie wat heeft, wende zich tot deze commissie, 't Is dus zaak, zoo concludeert Spr., dat de Tweede Kamer een andere werkwyze kryge. Naast de werkzaamheid van den afge vaardigde in de Kamer, is er ook eene buiten de Kamer en deze laatste is vooral niet de minst-belanglyke en de minst- werkgevende. Spr. doelt op hetgeen men voor verschillende belangen van zyn district doet. Spr. wijst op het beharden der wegen op Tessel, waarvoor op de dit jaar aangenomen begrooting een subsidie is geplaatst. Dan Vlieland, dat een betere verbinding per boot zal krijgen. Dat was voor Vlieland een levenskwestie. Dan nog een betere verbinding met de boot van Texel naar Den Helder, die met den nieuwen zomerdienst aanstaande is en de tram Van Ewycksluis naar Schagen. Alle maal dingen, die een afgevaardigde buiten de Kamer veel werk geven. Hoe is het nu in die anderhalf jaar in de Kamer gegaan? Spr. wyst er allereerst op, dat dit ministerie gevormd is uit verschil lende groepen der vrijzinnigen en dat het dus onmogelijk is, dat het is een ministerie van sterke party richting. Maar door den uit slag der verkiezingen dit zal, ieder gevoelen,— kon dat niet anders. De elf vrijzinnig-demo craten, die in de Kamer zyn, konden toch niet eischen dat een ministerie uit enkel vrijzinnig-democraten werd gevormd. De positie die de vrijzinnig-democraten tegenover dit ministerie innemen, is zóó, dat zij het zullen steunen zoolang dat kan. Maar in de anderhalfjaar is het reeds twee maal voorgekomen, dat de vrijzinnig-demo craten tegen een minister hebben gestemd. Wat is nu het eerste gevolg van het op treden van dit ministerie? vraagt Spr. Het eerste gevolg is geweest, dat er een eind kwam aan den gödsdienstsiryd in ons land. Sinds dit ministerie het land bestuurt, hoort men daar niets meer van; wordt er niet meer gevraagd by benoemingen als anders zins van wat geloof is u? Het heeft een groote verademing by ons volk gebracht, dat dit is afgeloopen. Dit is een van de groote ge volgen van het optreden van dit ministerie. Verder was het eerst aan de orde gekomen in de Kamer, het arbeidscontract, een over blijfsel van het vorig ministerie, dat het even eens had overgenomen, dus een werk toch van liberalen huize. Na veel getob heeft de Tweede Kamer deze wet aangenomen. Maar het eigenaardige, is dat de Eerste Kamer aan het ontwerp, dat in de Tweede door de hulp van alle partyen is aangenomen, geen stuk heel laat en dat er kans op bestaat, dat zy het verwerpt. Doet de Eerste Kamer dat, dan is er werk, dat jaren heeft geëischt, ver loren. En toch is een dergelijk contract zoo noodig. Van alles en nog wat was er in ons recht geregeld, maar over de verhouding van patroon en arbeider vond men daar niets in. Met verschillende voorbeelden wordt duidelijk I gemaakt, aan welke misstanden dit arbeids- opgekomen. Door deze stagnatie met het arbeids-con- Te ongeveer half acht opende de Voorzitter, j tract treedt, oordeelt spr., de verhouding van ■t i- xxi 10/\ TZoY-v-iT7r\f\ onliorr» ncor WAron Flö de heer M. Bossen, de bijeenkomst met een zeer uitvoerig openingswoord, waarin hy de volgende vier vragen tot den afgevaardigde richtte le. Wat dunkt u van den Bond voor Staatspensionneering en van het streven daarvan geen mensch meer oud en arm 2e. Wat dunkt u van de samensmelting van vermogens- en bedrijfsbelasting tot één inkomstenbelasting; en hoe oordeelt u over i de goederen in de doode hand 3e. Hoe oordeelt u over de tegenwoordige werkwijze van de Tweede Kamer? 4e. Hoe is uw meening over de droog making der Zuiderzee? De heer Van den Bergh, alsnu het woord j le en 2e Kamer zoo scherp naar voren. De le Kamer bestaat uit een heel ander soort menschen dan de 2e. De 2e Kamer wordt ge kozen door het volk en steeds breeder en breeder lagen van het volk worden tot het kiezen toegelaten; de 2e Kamer wordt als het ware steeds jonger en jonger. De le Kamer evenwel wordt dat niet en 't gevolg is dat men daar krijgt een conservatief clubje. Daar vindt men geen sociaal-democraat, geen vryzinnig-democraat, alleen de andere, meer behoudende partijen. Daaruit spreekt duide lijk, dat een paar zoo verschillende lichamen onmogelijk samen kunnen werken op een l vruchtbare wjjze. En als nu de le Kamer I het arbeidscontract verwierp, zou dat het verkrijgende zegt, dat het hém genoegen doet, Nederlandsche volk eerst duidelijk kunnen veixiygoiju e i.vr>Al«n «n aanleidine kunnen geven tot ver dat zoovelen zyn verschenen om de kennis making met hem eens te vernieuwen. Spr. herinnert aan zyn indertijd gegeven belofte om zoo nu en dan eens voeling te houden met zyn kiezers en zoo heeft hy dan ook in de anderhalf jaar, dat hy lid der Tweede Kamer is, zoo ongeveer alle plaatsen van zyn district bezocht. Spr. heeft dat gaarne gedaan, omdat hij het noodig oordeelt, dat de kiezers eens weten, wat er in het parle ment omgaat, maar ook wederkeerig, dat de afgevaardigde eens hoort, wat er omgaat by de kiezers. Alsnu brengt Spr. onder de aandacht hoe bij het begin der zitting de Kamerver! voelen en aanleiding kunnen geven tot ver andering. Naast het arbeidscontract zal de aan dacht van deze Kamer worden gevraagd voor de ziekte-verzekering en arbeiderspen sioen. De ongevallenwet is er, en die was heel noodig, maar die is te beperkt. De landbouw is daarbij buitengesloten, en het is noodig dat die wet zich uitbreidt over alle soorten van arbeiders. In aantocht is dan een ziekte-verzekering en dit ontwerp verplicht eiken vasten werk man, zich op zyn 16de jaar te verzekeren en verschaft hem dan geneeskundige hulp en ziekengeld, Er zyn op het oogenblik nog maar 500.000 personen in Nederland in fondsen en 200.000 genieten een ziekengeld. Er is één ding in dit ontwerp, dat Spr. sterk aantrekt en dat is, dat elke arbeider voor zyn geheele leven dezelfde premie betaalt. Of hy een groot gezin heeft, of een klein, of hy jong is of oud, een elk moet evenveel per jaar betalen. Dan het werklieden-pensioendaar is in Nederland al jaren lang om gevraagd en elk weldenkend mensch zal het veroordeelen dat, als men als werkman zijn geheele leven zyn best heeft gedaan, men dan op z'n ouden dag aan armenzorg vervalt. En ons ministerie is dan ook zoodra, het optrad, hard aan het werk gegaan voor eên ouder- doms- en invaliditeitspensioen. Kuyper had zulk een onvolledig ontwerp achtergelaten, dat het noodig was, een nieuw te maken. Maar wat is nu het geval Hetzelfde wat zich in ons land by de ongevallenwet voor doet, n.1. dat er doof vele arbeiders misbruik van wordt gemaakt, datzelfde vindt men in Duitsehland by het invaliditeits-pensioen ook, en nog in veel erger mate. Dit heeft ons ministerie er toe gebracht te zeggenwelnu, j verkrijgen het ouderdomspensioen zullen we zoo spoedig mogelyk klaar maken, dat op de invaliditeits moet wachten, totdat het ons duidelijk zal zyn geworden, op welke wyze die misbruiken zooveel mogelijk kunnen worden tegengegaan. Dat is, zegt Spr., flink en praetiseh gerede neerd, maar het doet de oppositie weer de gelegenheid aan de hand, om scherpe critiek te oefenen. Zoo komt Spr. ook aan de vraag door den voorzitter, over den Bond voor Staatspension neering. Waar is 't, waar men spreekt van het schoone beginselgeen mensch oud en arm. Dat is heel mooi. Maar Spr. kan met deze beweging niet meegaan, omdat hy meent, dat men zóóveel vraagt dat men de zekerheid heeft op deze manier niets te krijgen. Een ouderdomspensioen van eenige uitge breidheid eischt reeds 20 a 25 millioen per jaar, en nu zou men dat willen uitstrekken over alle Nederlanders en alleen te dragen door de staatskas; dat zou dus gaan loopen in de millioenen en millioenen. En nu kan Spr. zich niet voorstellen, dat in een staat als Nederland een dergelyke belasting zou zjjn op te brengen, zonder dat de Nederland sche werkman, dat is een zeer groot deel van ons volk, de breede schare, daar niet aan hielp betalen. 't is, zegt Spr., als met de invoerrechten van de rechterzijde; die verhooging zou ook door ons volk betaald geworden zyn, in don vorm van duurder levensbehoeften; zoo ook met een dergelijke belasting voor het ouder domspensioen, die niet is op te brengen zonder dat de groote schare daarvan een groot deel betaalt. Men moet daarom de lasten voor een ar beiderspensioen verdeelen. De werkgever, de werkman en de staat. En is het loon van den werkman zóó, dat hy een premie voor eigen pensioen niet kan botaieu, welnu, de loonen moeten zoo worden gemaakt dat dit kan. Werkelijk, bij de beoordeeling van derge lijke vraagstukken moet men niet in de lucht redeneeren, maar vragengerekend de omstandigheden, waarin wy Nederlanders verkeeren, wat is er dan te bereiken De belastingwetten behandelt Spr. daarna. Er is geld noodig, alieerst voor de onder wijswetten van Dr. Kuyper voor de bijzondere scholen 2J a 3 millioen; voor de ziektever zekering, ouderdomspensioen enz. Het vorige ministerie wilde verhooging van invoerrech ten, dit ministerie wil een ineensmelten van de bedrijfsbelasting en de vermogensbe lasting tot een inkomstenbelasting. Spr. doet zich bij de behandeling dezer wetten kennen als een voorstander van een werke lijke inkomstenbelasting, waarbij ^an den belastingschuldige alleen geëischt wordt op te geven het werkelijk inkomen dat hy heeft. En dat inkomen alleen belasten, niet volgens de waarde der eigendommen, waarvan soms niet eens een inkomen, of maar zeer weinig wordt genoten. Spr. wil deze belasting ook progressief; hoe grooter de inkomens, hoe zwaarder ze ook te belasten. lichtte hem in, dat de landarbeider hier niet was vergeten. Hierna sloot de heor Bossen met een toe passelijk woord deze vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, gehouden op Maandag 4 Februari 1906, voormiddags 10$ uur. Voorz. de heer A. Wonder Pz., Burge meester—Secretaris. Afwezig de heer Kriller. Opening, waarna lezing der notulen volgt, die onveranderd worden vastgesteld. Volgt mededeeling, dat de in de vorige vergadering benoemde leden van het bestuur der Protestantsche Annvoogdy, alsmede de wederom benoemde leden der commissiën tot wering van schoolverzuim, allen de benoemingen hebben aangenomen. Ingekomena. van Ged. Staten eene missive gericht aan B. en W., waarin het volgende wordt gezegd„Dijkgraaf en Heem raden van het Ambacht van West Friesland, genaamd Geestmer-Ambacht, hebben onze tusschen komst ingeroepen in zake het van eb-deuren in het Niedorper- Verlaat. /.ij college tegen het hebben van eb-deuren in die sluis bezwaren bestaan. Teneinde te trachten tot een vergelijk te komen, zouden wy gaarne eene bespreking met eene commissie uit uw midden wen schen te houden. Wy noodigen u daarom uit, zulk eene commissie aan te wijzen en zullen deze alsdan tot voorschreven doel afwachten op Woensdag 6 Februari a.s., aan 't gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier." Volgens art. 54 der Gemeentewet moet worden benoemd eene commissie voor de landerijen der gemeente. Jaarlyks moeten de daarin zitting hebbende leden aftreden. Zij zyn echter herkiesbaar. Leden zijn op 't moment de heeren Strijbis, Van der Oord en Over. Er moet öf de Burgemeester öf een der Wethouders zitting hebben in de commissie, waarvan hy dan tevens voorzitter is. By stemming kregen de heeren :J Strybis, Van der Oord en Over ieder 4 stemmen, en de heerenLighart, Wonder en llille elk een stem. De tegenwoordige leden werden dus herbenoemd en namen de be noeming allen aan. De rondvraag leverde geen bijzonders op, waarna de Raad zich in comité begeeft, ten einde zijne volle aandacht te wyden aan de rubriek „Hoofdelijke Omslag". De kolfclub „Ons Genoegen" te Het Zand hield dezer dagen kaar eersten onderl in- gen feestwedstr. by mej.de wed. DeWit alda ir. 'tWas een en al De Wit, wat metdepryzon De 1 ging strijken. De le prys was voor A. J. de Wit, den 2en verkreeg G. de Wit Cz., den Ben behaalde J. de Wit Az., terwijl C. deWitCz. uw met den serieprys ging strijken. De rederijkerskamer „Eendracht maakt macht" te 't Zand, gaf 1.1. Zondag een open bare uitvoering in 't lokaal van den heer P. Ruis aldaar. Opgevoerd werd „Henri Burton, de vader moorder", tooneelspel in vier bedrijven en één voorspel. Tot nastukje: „De vier ver stokte vrijgezellen", komische scène voor vier heeren. In aanmerking genomen den nog jeugdigen Voorz. haalt nog even aan, dat, 'gelijk de J^^van deze kamer, kan er gezegd wor- O/Iolofl O" 1 1 1 Ten opzichte van den landbouwer, wil Spr. ook geen uitzondering. Nu betaalt de landbouwer wel in de vermogensbelasting, niet in de bedrijfsbelasting. Spr. wil de landbouwersin de nieuwe inkomstenbelasting eveneens laten betalen, maar naar draag kracht, net als elk burger onzer maatschappij. Men roept nu wel van den kant der oppositie, dat dit ministerie den landbouw wil laten betalen, waar het vorig ministerie dit toch niet wilde. Maar Spr. waarschuwt dat die verhooging der invoerrechten den land bouw veel zwaarder trof dan deze inkomsten belasting dat wil. Alles wat van den gan- j schen landbouw wordt geëischt, is hoogstens 1 millioen, en alleen van die menschen die wat hébben om te betalen; terwy'1 het andere ministerie vroeg aan allen, ook aan hen, die niet hadden. Ook nog andere kleine wetten zullen worden voorgesteld, o.a. de verhooging der successierechten. Spr. komt nu ook tot de goederen in de doode hand. Het is Spr. meegevallen, hoe betrekkelijk laag het cyfer daarvan is en als men dan nog bedenkt, dat zeer veel van dat kapitaal voor Armenzorg wordt gebruikt, komt Spr. tot de conclusie, dat het zwaar beiasten daarvan niet zoo aanbevolen kan worden. Het ministerie had eveneens nog het plan een debietrecht op de tabakswinkels te heffen, zoodat de sigaren en de tabak duur der zouden worden. Maar Spr. is daar niet voor, ook vele anderen verzetten zich daar tegen, zoodat dit wetsontwerp wel nooit wet zal worden. Wy komen nu tot oorlog en marine, waarbij spr. uitvoerig meedeelt wat er in de Kamer behandeld en gebeurd is by de begrootingen van oorlog en marine. En waar deze beide punten van voldoende bekendheid by onze lezers kunnen worden geacht, volgt als het volgende punt uit de lezing: de droogmaking der Zuiderzee. Spr. doet zich kennen als een voorstander van het groote ontwerpde afsluiting van de Zuiderzee door een dijk van Wieringen naar Piaam. Spr. becijfert de verschillende kosten berekeningen en komt tot de conclusie, dat het droogleggen 190 millioen zou kosten en dat de H.A. op f1000 zou komen te staan. Spr. zou dit gaarne willen, mede omdat er een werkelijke landhonger is, en dat dan eens aan den landnood een einde zou worden gemaakt. Komt evenwel een zeer knap man als minister Kraus met een plan van gedeeltelijke droog legging, by'v. van de Wieringermeer, dan zal spr. ook daaraan gaarne zijn stem geven. En hiermede, zoo eindigde spr. zyn rede, heb ik u een overzicht gegeven van hetgeen er in de Tweede Kamer is geschied, en heb ik my uit den aard der zaak tot de hoofd punten moeten bepalen, mocht er evenwel nog het oen en ander te vragen overblijven, tot alle inlichtingen ben ik gaarne bereid. Ik heb gezegd. (Daverend applaus). De heer Zuidscherwoude vroeg spr. of in het arbeids-contract de landarbeider ook vergeten was, evenals in de ongevallenwet. De spreker raadsleden zich nog wel zullen herinneren, Geestmer-Ambacht indertijd een paar stel len nieuwe deuren in de sluis aan't Verlaat wenschte, met het doel de waakzaamheid der sluis te veranderen, doch dat de Raad op dat verzoek den 15den Febr. 1904 afwij zend beschikte om verschillende redenen, waarbij onder meer ook scheepvaart-belan gen nogal gewicht in de schaal legden. In Juli 1904 werd op initiatief van Geest mer-Ambacht eene vergadering gehouden by den heer Myts te Verlaat, waarop aan wezig waren de Heemraden van Geestmer- Ambacht en Raaxmaatsboezem en de Burg. en Weth. van Oude- en van Nieuwe Niedorp, en waar de sluiskwestie andermaal werd ter sprake gebracht, doch ook toen handhaafden de beide genoemde gemeentebesturen hun reeds ingenomen standpunt te dezen opzichte. Voorz. vervolgt zijne mededeelingen door te verklaren, dat B. en W. voorstellenaan de uitnoodiging van Ged. Staten te voldoen en op aangege ven tyd en plaats vertegenwoordigd te zijn; wyders stelt 't Dagel. Bestuur voor, om het in deze eens ingenomen standpunt, van Febr. 1904 dateerende, te blijven innemen, doch, eventueeie billijke voorstellen, van de zijde j van Geestmer-Ambacht mogelijk te ver wachten, in welwillende overweging te nemen. De Raad kan zich met algemeene stemmen met de idééën van B. en W. ver eenigen. b. Van eenige Zydewinders is, dateerende i 3 Februari j.1., ingekomen een adres, waarin j het bestuur der Kiesvereeniging „Eendracht 1 maakt Macht", tellende 73 leden, met ver schuldigde gevoelens te kennen geeftdat een aantal kiezers op een nogal beduidenden afstand wonen van 't stembureau in deze gemeente, wat oorzaak is, dat om een tweede stembureau, te Zijdewind te stichten, wordt verzocht. Een geschikt lokaal js te verkrijgen. Wèl kan men in vele gevallen met een weiwillenden buur of vriend mee rijden, maar dan moet men zich toch ook nog al eens schikken, 't Verzoek betreft dan ook, een stembureau voor verkiezingen voor den gemeenteraad, zoowel als voor Proviciale Staten en voor Tweede Kamer. Voorz. zegt, dat stuk eerst gisterenavond in handen te hebben gekregen, zoodat hy met de Wethouders er niet over heeft gesproken. We weten, vervolgt spreker, dat in 1903 een dergelijk verzoek is inge komen, dat destijds van de hand werd ge wezen. Met 't oog op 't late inkomen zou Voorz. het verzoek in een volgende vergadering willen behandelen. Algemeen goedgevonden. c. Een verzoek van 't bestuur van het Protestantsche Armenfonds, om hunne vergaderingen in het Raadhuis te mogen houden, op nader te bepalen conditiën. Voorzitter stelt 't verzoek aan de orde, waarna de heer Hille vraagt: hoeveel maal en per jaar wordt vergaderd? Voorz. zegt, dat er eens per maand zal worden vergaderd, 't Wordt dus hoogstens 12 keer, want in den zomer zal door drukke bezigheden wel eens een keertje worden overgeslagen. De heer Hille constateert, dat de zaal er heel goed voor geschikt is en vindt het is door ons verkregen mede- billjjk, dat zy tegen eenige vergoeding aan I schapen door de Oosterstraat geleid De V» rvr-» TTT/-\»/-l +- nfrtAni-n H 11 V* V hen wordt afgestaan. Eerstens besluit men nu met algemeene stemmen de raadzaal voor 't Protestantsche Afmvoogdyfonds beschikbaar te stellen het houden van vergaderingen. den dat er heel goed spel gegeven is, en de toehoorders gaven dan ook door herhaaldelijk te applaudisseeren hun instemming met het geschonkene te kennen. Met genoegen hebben wij geconstateerd, dat „Eendracht maakt macht" zich flink ont wikkelt. Het traditioneele bal ontbrak na afloop der uitvoering natuurlijk ook hier niet. Knappe soldaten! In de kazerne te Middelburg moeten dief stallen van kleeding, beddegoed en schoenen aan het licht zyn gekomen, door drie tam boers en een soldaat reeds geruimen tyd ge pleegd. Ze zyn Donderdag aan het licht ge komen, toen de vier manschappen, onder den invloed van sterken drank, ruzie maakten, handgemeen werden en elkaar de diefstallen verweten. Een tamboer is reeds in arrest genomen de andere schuldigen zitten in de provoost. Er moet ook door diezelfde per sonen dienst geweigerd zijn, onder bewering dat die hun, nu ze zoo weinig in aantal zyn, te zwaar is. Op dit oogenblik rest er in de kazerne slechts één tamboer, die nu alle diensten moet verrichten. De kazerne gesloten. Tot zoover de deelingen. Ook deed het gerucht de ronde dat twee militairen beneden den rang van onderofficier zouden zyn gedeserteerd. (Midd. Ct.) Typhus-gevallen. Te Helder zyn in twee verschillende ge zinnen gevallen van typhus voorgekomen. Daar het uitbreken der ziekte aan het ge bruik van met typhusbaccillen besmette melk wordt toegeschreven, wordt door den Burge meester en de Gezondheidscommissie tegen het gebruiken van ongekookte melk ernstig gewaarschuwd. Gestikt. Maandagmorgen ontdekte de eigenaar van een hotel aan den Ginneker weg te Breda een sterke gaslucht. Men vond in een der slaap kamers den handelsreiziger J. uit Zwolle door gas verstikt, en in een andere kamer den kappersbediende v. d. L. uit Amsterdam, die voor de opvoering van het „Kind van Staat" over was. De handelsreiziger was reeds overleden. De heer v. d. L. kon eenige uren later, nadat de levensgeesten waren opgewekt, naar Amsterdam afreizen. Beiden hadden het licht 's nachts aangestoken en waren daarna ingeslapen. De hoofdkraan was dichtgedraaid, doch 's morgens weder opengezet. Het ongeluk had dus in de mor genuren plaats. De om het leven gekomen Zwolsche handelsreiziger was ruim 25 jaar' De advocaat Hermans van Groningen, die by de ouders van zyn meisje te Schevenin- gen logeerde, is Zatermorgen dood te bed gevonden, gestikt door kolendamp, ontsnapt uit de kachel waar de pyp uit was gevallen. Schapenweelde. De N. Gron. Ct. verteltHet is marktdag. Door eenige mannen wordt met het gebrui kelijke aanmoedigende geroep een kudde bel- Ten tweede ry'st de vraaghoeveel ver goeding zullen we vorderen Voorz. stelt voor f 5, Hille f 10, Stam f 6. 't Eerste voorstel krijgt by stemming 2, 't tweede 8, 't laatste slechts ééne stem. Alzoo geene meerderheid verkregen zijnde, wordt de verdere stemming, zooals het voorschrift luidt, tot de volgende verga dering aangehouden. De heer Van der Oord vraagt, hoe het gaat met het betalen van huur door het Polderbestuur, voor het gebruik maken van de Raadzaal? Voorz. antwoordt, dat dit al bij scheiding van polder en gemeente volgens contract is geregeld. Het bestuur van de Banne Oude Niedorp geeft thans voor vuur en licht f 9 en voor lokaalhuur f 16, totaal alzoo f 25. De heer Van der Oord vindt dit bedrag echter te gering voor een flinke vergader zaal, zooals men deze Raadzaal toch met recht mag noemen en maakt er een voor stel van, om hoogere vergoeding van het bestuur der Banne Oude Niedorp te vragen. De heer Hille beaamt dat idéé ten volle en verklaart: „Nu de heer Van der Oord zulks voorstelt, is dat juist water in mijn gootje, want ook ik ben er voor, om van 't Bannebestuur hoogere huur te verlangen." De heer Over vindt daarvoor echter heel weinig motief. In verhouding met het aantal keeren, die het Protestantsche Ar menfonds in de Raadzaal zal bijeenkomen, is het aantal daarin gehouden vergaderingen den van het bestuur der Banne volstrekt niet 1 groot. En in vergelijking met de sommen voor vergoeding, van 't Armenfonds boven- w i/v tjyyi hamel voorop, de onderen gedwee achteraan. Uit het huis van een geacht ingezetene komt het dienstmeisje, dat even aan den tot1 overkant een boodschap moet doen. Gemaks halve laat zy de deur van het heerenhuis I openstaan. In blanke reinheid strekt zich de I lange marmeren gang voor de oogen der voorbijgangers uit. Onder deze voorbijgangers bevindt zich ook een straatjongen, die glunder I eerst naar de gang en dan naar de kudde scha- i pen ziet, welke blatend naderen. Een boos aardig plan komt in zyn kwajongensbrein. Hy plaatst zich vóór de kudde en weet den belhamel te brengen naar de stoep van het heerenhuis. Dan roept hy „stt!" En het ge hoorzame dier loopt, als eerste schaap, dat over den dam, in casu over de stoep is, de in blanke reinheid schitterende marmeren gang binnen, terstond gevolgd door de ande ren. Wedra vervullen de ongenoode gasten het huis met hun angstig geblaat. Het kost heel wat moeite om de afgedwaalden op het rechte pad terug te brengen. De heer des huizes lacht om het geval, de bewerker van dit schapenbezoek staat op een afstand zich te verkneuteren over zijn welgeslaagde grap, en het dienstmeisje, dat inmiddels is teruggekomen, kijkt met een zuur gezicht naar de niet meer in blanke reinheid schit terende gang. En het was ook inderdaad te veel scha- penvleesch op eens. Dat liep mis. Men melt uit Haarlem By den verkoop van hoornen van de gemeente hadden Zaterdag de wagenmakers afspraak gemaakt en werd op boomen van f 70 a f 80 waarde niet meer dan f 10 gebo- Hoe de deurwaarder ook aanhield, or kwam geen hooger bod. Toch mislukte het voornemen der verbondenen, want nu f6, of f 5, vindt de heer Over de f 25, die de Banne jaarlyks geeft, volstrekt niet weinig. Men zal echter op een volgende vergade ring het voorstel van den heer Yan der Oord nader uitwerken. en hoe gaarne nu ook later door de samen- spanners winst werd gegeven, nu was hot de beurt aan de andere party om te weige ren en eerst na lang over en weer praten lieten de baas en zijn mannen zich over halen.

Schager Courant | 1907 | | pagina 5