Zondag 24 Februari 1907. 51ste Jaargang No. 4233, EERSTE BLAD. 118 INGEZONDEN. Bmneniaiidsch Nieuws. i >it blad verschijnt tweomaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, woi-dat. AL) VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN 8TUKKEN één dag vroeger Prijs per j ar f 8Franco per post f 8.60, Bekendmakingen. Komst Lamimaier. SCHA AllCICCI N1EDWs- AAIT ruwt- k bureauSOKIAI3KJII, Laan. 10 4. Inttc. Teiephoon Aio 20. UitgeversTRAPMAN Co. Afzonderlijke nummers 5 Cent. AL) V BR I EN TIEN van 1 tot 5 regels f 0 25 iedere regel meer 6ot Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit nummer bestaat uit drie bladen. GEMEENTE SCHAGEX. -0—0- POLIT I E. Tor Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent twee verloren gouden ringen. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Schagen, op Dinsdag 26Febr. 1907, des voormiddags te 10 ure. Punten van behandeling zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Regeling der uren voor de Botermarkt. 3. Belegging van kasgelden. 4. Overname sloot bij de Rjjkslandbouw- winterschool. 5. Verzoek Koster en Wiglama en J. Rogge veen Lz. tot wijziging der rooilijn in de Heerenstraat. 6. Verzoek J. R. Vlaming, betreffende ver bouwing woning. 7. Gratificatie Rijksveldwachter. 8. Benoeming stembureaux. 9. lid der Commissie tot we ring van schoolverzuim. 10. Reclame Hondenbelasting, dienst 1906, en hetgeen verder zal worden voorge dragen. Schagen, den 20 Februari 1907. De Burgemeester, H. J. POT. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Landmeter van hot Kadaster zich in do volgende week tot het opnemen van kadastrale veranderingen iri deze gemeente zal bevinden. Schagen, 21 Februari 1907. De Burgemeester, H. J. POT. zoekers het tooneelstuk goed heeft voldaan. Dat het „veel te lang" was en er „veel passa ges in voorkwamen, welke het aanhooren niet waard waren", is ontvaar, want de stilte en aandacht tijdens beide uitvoeringen lieten geen oogenbrik iets te wenschen over. Wy protesteeren daarom ten sterkste tegen dergelijke onware, kant noch wal rakende critiek. Indien critiek op lief hebberij-uitvoeringen goed kan werken, nimmer zal zij dat doen, wanneer zij wordt uitgeoefend door onbevoegden op ondoor dachte, aanmatigende wijze. U, M. d. R., dankend voor de verleende ruimte, Met de meeste hoogachting, De muziekvereeniging „Harmonie." Wieringen, 21 Februari 1907. LXXVI. Vervolg 2de Blad. Door onvoorziene omstandigheden besloten de drie gasten van den schilder M. de Groot te Londen, vroeger af te reizen dan aanvanke lijk het plan was. De hoer A. de G. zou Woensdag per Harwich-lijnnaar Holland terug keeren, en de heeren W. B. en 11. d. H. per lijn Nederlandu.Er bestond n plan om gezamenlijk terug te gaan; of per „Har- mchu, öf per Nederlandal zou 't dan ook voor een der partijen iets meer kosten. Al weer door omstandigheden, kwam er van dit plan niets, en gingen W. B. en ik Woens dagmiddag 12 uur scheep aan boord van de MaasstroomA. de Gr. zou 's avonds met de Berlin alleen naar Holland gaan. Welk 'n reis wjj maakten, kan niet in 'n vlug briefje als dit gezegd worden. Hoe wij aan den dood ontkomen zijn, weet niemand. Zesmaal tevergeefs poogden wy teIJniuiden binnen te loopen, zesmaal werden wij als 'n bal in zee teruggeworpen. Den zevenden keer gelukte het eindelijk. Doodsangsten zyn uitgestaan, zoowel aan boord als op den wal. In do sluis te IJmuiden hoorden wy van de ramp aan den Hoek. In het N. v. d. D. van hedenavond lees ik, dat onze vriend De Gr., Muiderstraat, Am sterdam, mede behoort onder de velen die omkwamen. H. d. H. Indien deze broeders ter jaoht gaan moe en op een zoogenaamde bliuersohuii drie personen aanwezig «jjn, van wie één op het schip biijft als zij in de nabijheid gekome zijn der bank, waarop de zeehonden, die men buit wil maken, rusten. De twee anderen gaan zoo voor ziet) ig mogelijk de zeehond'n zijn verbazend waakzaam en sneden bij bet minste g vaar in diep war»r me' een sloep naar de nabij beid dor bank een net, aan een anker vastgelegd, word< zoodanig uitgeworpen, dat het met den stroom naar de bank drijft Zoodra nu de zeehonden het net zien, storten zij zich van de bank in het water en ver warren in do netten. Een moei evo- bedrijf, vooral nu het aanhoudend jagen met het geweer oorzaak is geworden, dat de zeehonden vertrekken naar de buitengronden, waar de bovenbedoeld^ jagers niet kunoen konren wegens d* ruwe zee De resultaten van bet laatst verloopen jaar waren 59 stuks, waarvan 14 min nerijke en 17 vrouwelijke voor de premie, terwijl er «iet minder dan 93 lovend naar België gingen en 5 naar Frankrijk. Hoog water Te Medemblik is he hoog gestegen. Vanwege der Koggen" zijn voldoende inaatregele voor dijkdoorbraak en overstrooming genomen Uit Hoorn Hot zeewater is zeer hoog gessogen, waardoor bet Vis.-tc-rr^iland gohe-o onder waier stondin de zich daarop zeewater zee ,D* Vier Noor- Geachte Redactie Beleefd verzoeken wij eenige plaatsruimte voor het volgende: Met verwondering lazen we in Uw blad het bericht omtrent onze jongste uitvoeringen. Critiok van Uwen verslaggever, wie had zooiets ooit kunnen denken! Doch de cri tiek is er en wel een zoodanige, dat we ons, tot ons leedwezen, gedrongen gevoelen, daarop even te antwoorden. De muziek nummers werden „zeer correct" uitgevoerd, schrijft ZEd.dit is geheel omvaar wel hebben we getracht ze zoo correct als in ons vermogen was, uit te voeren, doch waar we zien dat corpson van den eersten rang bij concoursen nog legio aanmerkingen krijgen, weten we te goed, dat onze vereeniging nog niet „zeer correct" werkt. Daarom wyzen we de beoordeeling van Uw correspondent be slist af - zijn geringe muziekkennis stelt hem blijkbaar niet in staat een behoorlijk oordeel uit to spreken, zoodat enkel pedanterie hem er toe kan hebben gebracht, te gaan cnti- seeren. Op het ten tooneele gevoerde drama had ZEd. hot minder begrependat het hem niet is bevallen, is wol mogelijk. Doch het is omvaar, dat het stuk over het algemeen niet voldoed, althans, er kwamen-na afloop van de uitvoering veel bezookers den direc teur complimenteeren over do welgeslaagde uitvoering, terwyl hetgeen wo na de uit voeringen „van verschillende zyden ver namen, bovendien by ons de meening heeft gevestigd, dat by verreweg do meeste be- Wienagen. Door enkele laudbouwers van 'tüostelijk gedeeRe vaa ons eiland is rer bevordering en verbetering vaa den rundveestapel,voor gezamenlijke rekening in dan Beemster aangekocht een eenjarige stier ter waarde van vierhonderd gulden. Naar men ons nog van bevoegde zijde meedeelde, moet het een puik beest zijn, afkomstig vaa prima ouders. Wia-ingan De alhier aangekondigde lezing door Mr Z. van den Bergü, k»n Zaterdag j.1. wegens verhindering van den spieker met doorgaan. Ongevaarlijke revolvers Een dame van onze fee nis toonde ons dezer dagen een revolver, waatnede zij een weinig betroawbare diens-bode in bedwang had gehouden De tevoiver lag op haar schrijftafel en bleek te zijn esn laarzentrekker. Wg werden hieraan herinnerd, toen we in de „Ren. Bode" hot volgende lazen Een viertal heeren trad een café in een druk bevolkte straat to 's-Gravenhage binnen Na een flinke vertering gemaakt to hebben, wildon zij zich zondor betalen verwijderen De kastelein, schijnbaar in woede ontstoken, greep naar zijn revolver en wilde op de beeron schieten. Hierdoor hevig ontsteld, betaalden zij oumiddellgk. De kastelein, zeer in zijn schik, streek het geld in de lade, greep wederom naar zijn revolver, brak die in vier stukken en verdeelde deze onder da vier heeren. Want het wapen, dat zooveel schrik had veroorzaakt, bleek te beslaan uit enkel chocolade. De Alkmaarsche dienst weigeraar. Men deelt aan de A. C. mede,dat de dienst weigeraar Mammen, die dezen zomer onder de wapenen moest komen, in den Heider anti-militaristische manifesten verspreidde en in 't kamp weigerde dienst te doen, te ALKMAAR is terug- eervolle positie bekleedde, gaat verlateD, gekeerd. Na een voorloopig arrest was kunnen wij niet laten passeeren zonder hij door den krijgsraad veroordeeld tot een woord van waarachtige en hartelijke 4 maanden gevangenisstraf, na afloop waardeering voor hetgeen generaal Staal waarvan hij, nu drie weken geleden, van in het belang van het leger heeft ver- Haarlem wegens ongesteldheid Eaar hetricht. militair hospitaal werd vervoerd. Thans Dat de hervormingamaatregelen, die heeft hij het hospitaal veriaten. Hij be- j hij als minister had voorgesteld en zoo hoefde das niet naar de kazerne terug wakker verdedigd, hem den terugkeer in bevindende huizen was 50 cM. water Uit Zwolle Nadat het water in de stadsgrachten gedurende den nacht reeda eene aanmer kelijke hoogte bereikt bad, is bet Don derdag in dea loop van den dag tot eeno hoogte van circa 2.40 boven A. P. go- stegen zoodat rondom de stad al es is ondergeloopen en ook enkele stadsge deelten, als het Weezenland, de Buiten kant, de Varkensmarkt, enz gebeel onder waier staan. Generaal H. P. Staal Bij K. B. is aan don minister van oorlog, den generaal-msjoor H. P. Siaal, laatstelijk sous-chef van deu generalen staf, op zijn verzoek een êervol outslag verleend uit den militairen dienst, en is aan voornoemden opper-officier dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke dienston, door hem aan den lancfe be wezen. („St.-Ct.") „Het Vaderland" schrijft hierover Het bericht, dat generaal Staal den militairen dienst, waarin hij een zoo te keeren. Of de zaak hiermede uit is? Zeehonden. Men meldt uit Zeeland Sedert de uitloving van premies op het dooden van zeehonden is ia de Zeeuwsche wateren duidelijk vermindering te constateerenin de eerste jaren het premiestelsel is thans ongeveer zes jaren in werking werden speciaal de jongen bemschtigd en was te verwachten, dat eerst na eenigo jaren, als telkens het nienwe geslacht was uitgeroeid, een workelijk zichtbare en blijvende vermin dering zou kannen waargenomen worden. De echte zeebonde'-jagers zijn de ge broeders Van der Kloos-er te Burgh, die van hun j^ugd af dit deden, maar er nn geen bestaan meer in kunnen vinden. Volgens vorkregm inlichtingen hebben hunne voorouders dit bedrijf roeds een groote reeks van jaren uitge oefend en ook zij hadden goed hun brood levende zeehonden werden naar het bui tenland verzonden, maar nn kan niet meer op tijd geleverd worden, wanneer er aanvragen komen. De grooiste afne mer was F. Barteis te Kreiense» (Üuitsch- landj, die er soms 20 stuks tegelijk vroeg daarvoor werd dan f250 betaald, waar voor ze te Dordrecht moesten afgeleverd worden. in het leger voor de toekomst hoogst moeilijk maakten, was duidelijk. De sympatHie die hij zich in den lande door zijn optreden verworven had, zal er door dit offer niet minder op worden. Begrijpen wij den toestand goe dan is zijn ontslag-aanvrage uit het leger tevens te beschouwen als een voorteeken, dat zjjn aanblijven als minister niet waarschijnlijk is. Voor de betrekking van kaasmaker dan do kaasfabriek te Lutjewinkel is uit de lyst der sollicitanten een drietal opgemaakt n.1.de h.h. P. Molenaar te Oosterland, op Wie- ringen, D. Bakker te Hoogkarspel en K. Broers te Midwoud. Een nieuwe remedie. Van een inzender in „De Blauwe Vaan" Dominee N. zal voor de vacante gemeente van oen naburig dorp preeken. 't Mooie weer lokt hem uit, de reis te voet af te leggen en dra is-io dan ook, gewapend met een stevigon wandelstok, op den stoffigen grintweg. Eon eind weegs ziet-ie inde verte een hondenkar aankomen, zonder bestuur der. 't Geval komt den goeden man verdacht voor, doch als het voertuig naderbij komt wordt het raadsel opgelost, 'n Verwarde bos haar, 'n paar slaperige oogen en 'n groe zelig, vuil gezicht komen langzaam uit de kar oprijzen. Dominee herkent onmiddellijk een zy'ner dorpelingen, |eon bekend dronk aard. „Hou 1" Met 'n ruk staat de kar stil en de berijder stommelt er af. „Dominee 1" stoot de man er hikkend en knikkebollend uit. „Wat is er, Jan vraagt deze, teiwyl-ie 'n paar passen achteruit wijkt vanwege den drank- en tabakswalm, die 'm tegemoet stroomt. „Ja, zie je, 'k wou graag van den drank af, en nou heb ik gehoord, dat jij zoo'n blauwen knoop hebt. Zou die my ook kun nen helpen Wat dominee den man geantwoord heeft, weet ik niet; wel, dat dit stukje waar ge beurd is. Donderdag 1.1. hield de heer J. Bruin- wold Riedel in een buitengewone vergadering van „Nut en Genoegen" te Burgerbrug een boeiende rede over het werken en streven der Maatschappij tot N. v. 't A. Spreker schetste het ontstaan dier My. tijdens de Fransche Revolutie door de Nieuwenhuizen's, vader en zoon. Den treurigen toestand, waarin het volk verkeerde, meenden beiden te kunnen verbeteren door dat volk te ont- j wikkeion. Ze gaven daartoe boeken voor hen uit, die voor weinig geld te verkrijgen i waren, en namen do verbetering van het 1 lager onderwijs krachtig ter hand. Op den breeden grondslag, het volksgeluk te beoogen, werd de Maatschappij gesticht. Ze trachtte dit te doen langs twee wegen: de volksont wikkeling en de volkswelvaart te bevorderen, i Voor de eerste heeft zy opgericht de z.g. crèches of kinderbewaarplaatsen, waar moe ders haar kinderen in bewaring kunnen geven in den tyd, dat zy den man moeten helpen in den strijd om het bestaankinder bewaarscholen waarin het kind onder leiding van bekwame bewaarschoolhouderessen het eerste onderwijs ontvangt. Aan de verbete ring dozer laatste inrichtingen werkt de Maatschappij met kracht, door by de regee ring aan te dringen op contr. examens voor bewaarschoolhouderessen. Voor het 1. onderw. heeft zy opgericht do Nutsscholen, zang-, teeken- en voorbereidende vakscholen en aan de verbetoring van dit onderwijs werkt zij voortdurend door het uitgeven van rapporten aangaande de opleiding der onderwijskrach ten, door het stichten b.v. van een centralen cursus voor de Hoofdakte, van een model kweekschool voor onderwijzers. Door de oprichting van herhalingsscholen, waarin voorbereidend vak-onderwys, ook onderwys in vrouwelijke handwerken, in huis houd- en kookkunst gegeven wordt, werkt zij krachtig voor de verbetering van het voortgezet 1. onderwijs. De oprichting van het Nieuwen- huizenfonds en de Onderwijscommissie be oogt steun te verleenon aan de openbare school, waar die in den tegonwoordigen stryd der kerkelijke partijen dreigt ten onder te gaan. Voor de ontwikkeling van ouderen van dagen zyn bibliotheken opgericht en zendt de My. sprekers, die populaire voor drachten houden. De Voikswelwaart trachtte de Maatschappij te bevorderen door de oprichting van Nuts- spaarbanken en Volksbanken, die reeds ont zettend veel goeds hebben tot stand gebracht. Voorts, door onderzoek te doen naar de goede grondslagen van ziekte- en begrafenis fondsen, door rapporten uit te brengen om trent arbeiderswoningen, volkshuisvesting, armenzorg, dienst bodenrecht en zoovele andere sociale vraagstukken, waarvan de Mij. de voldoening had, dat de Regeoring er by het ontwerpen harer wetten voldoende rekening moe hield. Verzond de handelaar C. Trompetter voor enkole dagen zyn lOOOsten wagon groen ten in dit seizoen, Vrijdagmiddag werd de 1000ste wagon verzonden door den heer K. Wagenaar van Broek op Langen dijk. Deze verzending gaat altyd mot een feestje voor het personeel gepaard. Toen Donderdag de school in Breezand to Anna Paulowna uitging, reed de heer R. v. Z. mot paard en kar daar langs. Het paard schrok on sprong midden tusschen de kinderen, mot het ongelukkig gevolg, dat hot zoontje van den heer L. v. Z. een slag tegen het voorhoofd kreeg, die zoo erg aankwam, dat het ventje hevig uit den mond bloedde. Spoedig daarna overleed de kleine, zyne ouders troosteloos achterlatende. Aan den heer S. Rijkes, directeur van de Gasfabriek te Den Helder, is het ontwer pen van een plan voor een steenkolengas- fabriek te Egmond aan Zee opgedragen. De Afdeeling Heer II ugowaard der Holl. Maatsch. van Landbouw vergaderde Woensdag. De heer A. Wonder Az. opende de vergadering en de lezing en goedkeuring der notulen volgde. Het aanzoek om deel te nemen in de ljjnzaadkoekenfabriok te Zjjpe bracht geen resultaat. De heer Van Slooten brengt verslag uit van de algem. vergadering te Beverwijk, j De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 55.91 J, maar de afd. bezit nu een pulverisateur met toebehooren. Hierna werden verschillende wijzigingen in het huishoudelijk reglement behandeld en dit na eenige discussie en een paar ver anderingen vastgesteld. Tot bestuurslid in do plaats van don heer M. Gelder werd gekozen de heer C. de Boer. Nu was aan de orde het punt: paarden- verzekering. Het resultaat van lange bespre king was, dat paardenhouders zullen worden uitgenoodigd tot een vergadering op 11 Maart a.s. Is er dan voldoende belangstelling, dan zal er een onderlinge verzokoring worden opgericht. Do heer Van Slooten deelt mede, dat de afdeeling zal hebben te zorgon voor een inzending van citroenboonon, rogge en een der vele haversoorten, voor de voerkeuring der Haagsche tentoonstelling. Hierna sluiting. Dirkshorn. Eon avondje vol kunstgenot gaven ons' d« dames en heeren van Oudkarspel Dinsdag avond, niet in den zin van Van Maurik in een zyner schetsen, maar in den goeden zin des woords. Ten bate der Gezinsverpleging gaven ze een uitvoering, even afwisselend als schoon. 't Leeuwenaandeel in dat, wat ten beste gegeven werd, leverde het symphoniegezel- schap „Sempre Crescendo", en schoon, heer lijk schoon klonk vooral Mignonnette, prach tig was Für Geist und Herz, gevoelvol werd weergegeven Schilfers Sontagslied. In Sere nade trof ons meer het stemgeluid, dan wel het weeke, mollige van toon der sopraan-solo. De begeleiding klonk ook hier keurig. Voordrachten en een klein tooneelstukje „Stijfkopje", dat vlug en natuurlijk gespeeld werd, gaven afwisseling, terwyl het dames- gymn.-gezelschap „Hygiéa" eenige vrye- eu orde-oefeningen en reien gaf. 't Slot was een tableau, smaakvol opgesteld, rijk aan zin, waar het voorstelde het werk der ziekenverpleging. Ds. Damsté, die het gezelschap aan 't be gin van den avond by het publiek had inge leid, sprak by 't einde der voorstelling een welverdiend woord van lof voor 't geschonken genot en een opwekking aan allen, die aan wezig waren, om het werk der gezinsverple ging geldelijk te steunen. In weerwil van het hoogst ongunstige weer was de kolfbaan van den heer S. Brommer, waar de uitvoering gegeven werd, tot in de uiterste hoekjes gevuld met een aandachtige schaar van menschen, van wie menigeen zeker in gedachte den dames en heeren van Oudkarspel een tot weerziens L heeft toega- roepen. Een stranding. Donderdag in den vroegen ochtend werd te Scheveningen ten noorden van de pier dicht onder den wal een groot stoomschip opgemerkt. Aangezien men meende, dat het schip in nood verkeerde, werd de reddings boot der N. Z.-Holl. Reddingsmaatsch. op het strand in gereedheid gebracht. De stoomboot dreef echter af in de richting van Katwijk, zoodat de reddingsboot niet in zee werd gebracht. Volgens geruchten zou het schip ter hoogte van Wassenaar op het strand zyn geloopen. Het schip moet zyn de „Venus" van Denemarken. De bemanning weigert de boot te verlaten, omdat er geen gevaar is. Het schip schijnt ongeladen. Nog werd vernomen, dat het aan het Wassenaarsche Slag gestrande vaartuig is een ledige kolenboot. Zy moest naar den Waterweg, maar machine en roer zyn on klaar geraakt en toen is het voor anker gaan liggen, waarvan het echter door het nood weer is afgoslagen en afgedreven in de rich ting van Wassenaar. Daar de boot geen lading in had, is zy door de bemanning op het strand gezet. Do Katwijksche reddings boot heeft 5 man van de équipage afgebracht. De kapitein wilde echter niet mede, omdat de positie van de boot niet gevaarlijk is. Van andere zijde meldt men nog, dat de geheole bemanning behouden is; het schip zit hoog op de duinen. Prins Hendrik was ter plaatse om een eu ander in oogenschouw te nemen. Woensdag j.1. vergaderden do besturen van de Naamlooze Landbouw- en Handels- vereeniging Langedyk en Omstreken, de vereeniging „Eendracht" te Oudkarspel en Groentencultuur te Broek op Langendyk en wel in het lokaal van den heer A. .Kist te Zuid-Scharwoude. De vergadering werd geleid door den heer Keeman, daar Voorzitter en Secretaris der Naamlooze verhinderd waren, en bijgewoond door de heeren Löhnis, Inspecteur van don Landbouw, Hazeloop, Springer, prof. Ritzema- Bos en Dr. Quanjer. Na lezing en goedkeuring der notulen werd verslag over de rekeningder koolproeven van 1906 uitgebracht en goedgekeurd. Daarna werd door prof. Ritzema-Bos gelezen het verslag over de proefnemingen in 1906, waaruit bleek dat men vorderingen had gemaakt en een stapje verder was gekomen. De plannen voor 1907 werden vastgesteld, n.1. om een onderzoek in stellen naar do draaihart- en omvaiziekte. De begrooting werd vastgesteld en ver volgens tot uitvoerder der proefnemingen benoemd de heer P. Gootjes, voor de draai- harten, welke proef te St. Pancras zal worden gehouden. Voor de omvaiziekte werden als proefnemers gekozen do heeren S. Zeeman en W. de Boer, welke proeven te Zuid- en Noord-Scharwoude zullen plaats vinden. Tot slot sprak de heer Löhnis een harte lijk woord en drong op eendrachtige samen werking aan. Woensdag 20 Februari '07 werd ds openbare vergadering gehouden op 't Stad huis te Hoorn, van de aldaar gezetelde Gezondheidscommissie. By ontstentenis van den Voorzitter vond de vergadering plaats onder leiding van het oudste lid in jaren, den heer E. Kluyver van Winkel. De secretaris las het jaarverslag over 1906, dat na eenige bespreking werd goedgekeurd en vastgesteld. Uit dat verslag blijkt, dat in de personalia geen verandering is ge- gekomen. De voorz. de heerDr. Veenenbos, en de heer Mr. Hengeveld, die periodiek moesten aftreden, werden herbenoemd en aanvaard- don de benoeming. In 't algemeen was de tonstand der volksgezondheid gunstig. Wel kwamen in de 19 gemeenten, die tot hot gebied der Gezondheidscommissie behooren, 23 typhusgevallon voor, tegen 15

Schager Courant | 1907 | | pagina 1