111818» IÜ6IIS-, AlmtSlllt- ik LilOllVl Douderda^ 21 Maart 1907. 51ste Jaargang No. 4240. EERSTE BLAD. 1 [INGEZONDEN. Berijmde brief Binnenlandsch Nieuws. Minister Staal lid der Eerste Kamer. SGHACËR DRAMT. ■mbmmmua Dit blad verschijnt tweemaal per week W o a n a d a g- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A 0 V ERTENTIEN in het eerstuitkomeud nummer geplaatst.. INtjSZONDEN STUKKEN één dag vroeger. flUireaci®CJH ACvUSJSf, Lita», inmc. Telephoois \tt. zit, Uitgevers I TRAPMAN Co. Prijs per jaar f 3 Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. AVËit'i'ltiVTIlïIN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 03 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit iioce bladen GKMKKNTK SCHAGEX. Bekendmakinge n. O BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen verzoeken den ingezetenen, bij ge legenheid van den 300-jarigen geboortedag van Michiel Adriaanszoon do Ruyter op Zaterdag 23 Maart a.s. te vlaggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. aan Jaap, dio naar West-Friesland is ge trokken, van zyn Neef die aan den Zaan kant gebleven is. Drommels Jaap, 't loopt in de gaten. Dat ik jou maar steeds laat praten En geen keer van antwoord dien Daarom heb ik zy 't mot schro- [men Ook de pen eens opgenomen, 't Kan een keer geen kwaad misschien. Jy beleeft daar in het Noorden Dingen, waar w' hier nooit van hoorden Aan de boorden van de Zaan Om een voorbeeld slechts te geven, Die geschiedenis, dat loven Tusscken Zut en Meester Laan. Na al 't geen w' er in de Schager Over lazen, zei mijn zwager: „Nu zal 't spannon, Moester Laan! „Zut gooit jo met kool om d' ooren, „En je bont gewis verloren, „Je raakt gladweg van de baan „Maar wat zagen onzo oogon Z' hebben ons toch niet bedrogen Zut gaat op Laan's eisch niet in In den Raad, daar kan je smalen, Maar dat in 't publiek herhalen, Daarin hoeft de baas geen zin In den Raad, daar zal by spreken, Want daar is hy, goed bekeken, Veilig, en blijft buiten schot Jaapje, kijk dus uit je gaten, Als hy strakjes weer gaat praten, Of zijn kool niet is verrot. Je Zaanscho Neef. o— L u t j e vv i n k e 1, 19 Maart 1907. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekonde verzoekt U beleefd om een plaatsje in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. De kennisgoving van do voltooiing van hot tramstation to Lutjewinkel berust op een onjuistheid. Het is reeds vyf weken geleden, dat do brand het verwoestte, dus had het wel voltooid kunnen zijn, maar in plaats van dat, moet er nog worden begon nen. Men mag door de bouw- en woning- verordening nog niet aan het werk. Wil de verslaggever zich overtuigen, laat hy dan even gaan kijken, het is vlak in zijn nabij heid. EEN BELANGHEBBENDE. Zaterdagavond 16 Maart werd te Winkel cene openbare vergadering gehouden, welke door ongeveer 50 personen bezocht werd. Als spreker trad op de heer F. W. N. Hugen- holtz, met het onderwerp: „De Crisis". De vergadering werd geopend door Ds. Zuidhoff van Aartswoud, die in zyn inleidend woord er vooral den nadruk op logde, dat de Cabinets- Crisis den arbeiders had laten zien, hoe een klein weinigje democratische hervorming afstuitte op den onwil der conservatieve meerderheid in de Eerste Kamer; by spoor de daarom de arbeiders aan, mede den klas senstrijd te voeren om zoodoonde van dit bolwerk der reactie verlost te worden. De heer Hugenholtz begon met er op te wyzen, hoe wij deze Crisis of geheelen stil stand dor staatsmachine te dankén hadden aan de clericale meerderheid der Eerste Kamer, die in hare zucht om elke verbete ring, hoe klein ook, tegen te houden, het op z;ch durfde nemen dezen stilstand te veroor zaken en wel in den tyd, dat het moeste werk moet gedaan worden. Na eene heftige, niet van spot ontdane critiek op hot Militaiisme in zijn geheel, en het „Blijvend gedeelte" in het bizonder, zette spreker de houding der Sociaal-Democraten tegenover het wetsont werp van Minister Staal uiteen en kwam ten slotte tot do conclusie, dat ook dezooorlogs- bogrooting in haar geheel nog geen stap vóóruit was; dus stemden do Sociaal- Democraten tegen deze begrooting. Na de pauze onderwierp Spr. de verschil lende z.g.n. sociale hervormingen, die het Ministerie-De Meester in zyn program voorde, stilstaande by het ontwerp: Ouderdoms- en Invaliditeitspensioen, en biervoor als over gangsmaatregel bet Deenscho stolsel aanbeval, n.m. de allerslechtste arbeiders het eerst voor pensioen in aanmerking te doen komen. Vervolgens werden nog onderhanden geno men de bronnen, waar het geld voor deze hervormingen vandaan moest komen, n.m. de nieuwe inkomstenbelasting waarvan 4 millioen meer werd verwacht, en door zwaar dere belasting van tabak en sigaren en van jenever, welke 4a 5 millioen moest opbren gen. Deze indirecte belasting vooral werd door Spr. gehekeld, omdat deze juist zoo zwaar op de arbeiders drukt, en zy dus zoodoènde, wilden zy ouderdomspensioen krijgen, het eerst zelf dubbel en dwars moeten betalen.—Ten slotte wekte Spr. de aanwezigen op, zicli aaneen te sluiten, om mede te strij den dien grooten strijd der Internationale Sociaal-Democratie, om zoo allengs te ver overen, wat andore partyen hun met alle mogelijke middolen willen onthouden. Wijl er zich niemand voor debat opgaf, werd de openbare vorgadering gesloten en werd er overgegaan tot stiehiing eener af- deeling der S. 1). A. waarvoor zich een vijftiental personen hadden opgegeven. Spoor wegongeval te Oostzaan. Maandagmiddag half vier had een paar honderd meter bewesten het station Oostzaan een spoorwegongeluk plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen, zoowel voor de roizigers, die met den schrik vrij kwamen, als ten opzichte van de schade aan het materiaal, die ook betrekkelijk gering is te achten, doch die om den bijzonderen aard de vermol ding waard is. De personentrein, die 2.47 uit Amsterdam vertrekt, moest voorbij het station Oostzaan oen wissel passeerende locomotief, de ten der en een goederenwagen liepen regelmatig door den wissel hoen, doch een opvolgende goederenwagen en een personenwagen 3de klasse liepoti van de rails, terwijl de vol gende wagens weer op dezelfde wijze als de locomotief op het goede spoor kwamen. Het gevolg was, dat de beide gederailleerde wagens over een lengte van 15 a 20 meter werden medegevoerd over de beels, die dan ook over die longte werden vernield. Geluk kig had de trein nog weinig vaart en is het waarschijnlijk wel hieraan toe te schrijven, dal; geen ernstiger ongelukken plaats hadden. Van de wagens brak alleen de koppolstang en een stoomkoppel; geen enkele ruit zelfs werd gebroken. De reizigers in den buiten de rails ge raakten 3e-klasse wagen stapten terstond uit en werden in de andere rijtuigen geplaatst, waarna de trein na anderhalf uur vertraging te 4.58 zijn weg kon vervolgen. De volgende treinon hebben door het onge val geen vertraging ondervonden. Uit Amsterdam werd terstond een machine met materiaal gezonden om de spoorlyn weer zoo spoedig mogelijk te herstellen. Omtrent de oorzaak van dit ongeluk is niets met zekerheid te zeggen. Naar verzekerd wordt, stond het sein voor den wissel op veilig. Prov. Staten van Noortl-IInlland. De Prov. Staten van Noord-Holland kwa men Dinsdag in buitengewone zitting by'een tot benoeming van een lid der Eerste Kamer in de vacature-H. F. Bultman. Alvorens daartoe over te gaan, werd aan de oi do gesteld het onderzoek der geloofs brieven van het nieuw gekozen lid voor Alkmaar, den heer A. J. van Benthem, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr.J.P.Kraakman. Aan diens nagedachtenis wijdde de Voorzit ter eenige woorden. De overledene nam een ijverig aandeel in de werkzaamheden van deze vergadering, terwijl zyn liefde voor dit gewest on inzonderheid voor de streek, aan welker bloei liy in gemeente, en in besturen van waterschappen zyn beste krachten beeft gewyd, zjjn nagedachtenis in eere zal doen voortleven. God. Staten hebben gemeend deze gevoelens namens de Staten te mogen ver tolken in het schrijven van rouwbeklag, dat aan de familie is verzonden. De commissie van onderzoek der geloofs brieven bracht rapport uit, concludeerde tot toelating van den heer Van Benthem, waar toe besloten werd. Nadat do heer Van Benthem de vereischto eeden had afgelogd, werd hy door don Voorzitter gelukgewenscht en nam daarna zitting. Vervolgens werd voorlezing gedaan van het Kon. Besluit tot byeenroeping der Staten. De Voorzitter sprak daarna als volgt„Over de verdiensten van wylen den heer Bultman behoef ik in deze vergadering zeker niet uit te weidon. Elders is breedvoerig gewezen op de beteekenis, die zyn werkzaam leven op de ontwikkeling en de bevordering van het landbouwbedrijf in deze provincie en elders heelt gehad. Door hieraan te herinneren en tevens aan de waardige wyze, waarop hy gedurendo een reeks van jaren dit gewest in de Eerste Kamer vertegenwoordigde, wordt zeker do beste hulde gebracht aan zyne nagedachtenis." Alsnu werd overgegaan tot de verkiezing van een lid der Eerste Kamer. Uitgebracht werden 73 stommen, waarvan 46 op den heer H. P. Staal, minister van oorlog; op generaal H. W. van Marlo 18 stommen, op den hoer K. Czn. de Boer 5 stemmen, W. P. G. Helsdingen 1 en J. F. Cremer 3 stommen, zoodat gekozen is gene raal H. P. STAAL. De zitting wordt daarna gesloten. hebben k ni is te gevon, of bij do benoeurng aanneemt. Neemt hy de benoeming aan, dan heefi de heer Staal, ais opvolger van wijlen den hoer H. F. Bultman, als lid der Eerste Kamer zitting tot 1913. Broek op Laiigeiidjjk, 19 Maart. Heden werd besteed voor: Roode kool Gele kool Witte kool Uien Generaal Staal zal binnen drie weken aan aan eene scherpe critiek, hierbij uitvoerig de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland f 3.— a f 11.50 por 100 stuks. 2.50 9— 1 7 n A n n r n 1.20 1.40 50 K.G. Al killaar, 19 Maart. By de heden gehouden verkiezing voor oen lid van den Gemeenteraad voor hot 3e kiesdistrict (vacature-Mr. J. P. Kraakman) zijn de volgende candidaten gesteld: H. P. lbink Meienbrink, wijnhandelaar, ir.fc.), en K. J. Koster, uitgover Algem. Gids, (vryz. dem.) Tot bestuursleden dor afd. Burgerbrug van de Maatsuh. t. N. v. 't Alg. zyn benoemd de h.h.Raat, Wagenaar, Bregman, K. Bos on v. d. Ploeg. De bijeenkomst der Vereeni- ging op Donderdag 21 Maart a.s. zal gewyd worden aan de viering van do De Ruy terdag. De heer W. Verkroost te Burgerbrug zal alsdan een voordracht houden over den Admiraal en zijn rede met lichtbeelden op luisteren. Zijdewind. Hoewel zich hier telkens nieuwe typhus- gevallen voordoen in botrekkilyk korten tyd zeker reeds een twaalftal, waarvan enkele met doodelyken afloop schijnen er tot heden nóch voor do Gezondheidscom missie noch voor 't geneeskundig staats toezicht termen te bestaan om handelend op te tredon. Het gaat met het poten der vroege aardappelen te 81. Pancras nog niet voor- deelig, de grond blyfi door het ruwe weer onbekwaam on daar: er baast alle dagen een stevige wind is, komt er geen gelegen heid om de rietbeschjutting te plaatsen. Er wordt dan ook erg veïlangd naar wat kalmer voorjaarsweer. Ilarcnkarspcl (Waarlaud). Maandagmorgen ontstond alhier een begin van brand ten huize van S. Bruin. Do rook drong reeds door het dak der woning. Ge lukkig werd dit echter door een buurman opgemerkt. Daar do bewoners afwezig waren, drong deze de woning binnen en had het geluk den brand in zyn voortgang te stuiten. De vereeniging voor getrouw school bezoek te St. Pancras hield Maandagavond in het lokaal van P. Greeuw eene bijeen komst, waarop 150 leden waren uitgenoodigd, doch waarvan slechts 22 waren opgekomen. De rekening van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van f 15.73J als overschot van de schoolfeesten van het vorige jaar. Er werd besloten voor de kleine kinderen dit jaar weer foost to houden in de ge meente, terwyl voor do hoogere klasse een reisje zal worden in elkaar gezet. Tot bestuursleden werden herkozen de heeron C. Groen Cz. en Jb. Tol. I De Ruijter en de Hongaarsche Hervormde Kerk. De Ruyter is de verlosser van een aan zienlijk getal Hongaarsche protestantsobe predikanten, „die tor zake van den godsdienst te Napels in slavernij gehouden werden". Dat leest men in de bekende levens-historie van den grooten admiraal door Gerard Brandt, waarin dat uitvoerig verteld is. De bevryde predikanten werden na hun ontslag 1 Febr. 1676 naar Venetië gebracht. Van daar verspreidden zij zich naar Zwitserland, Holland en Engeland. Geen enkele durfde echter naar zyn eigen vaderland terug, omdat daar de verschrikke- lyke vervolging van Leopold I nog altyd voortduurde. Maar niettegenstaande vele bloedige ver volgingen, dio do Hongaarsche protestanten ook nog sedert dien tijd ledon, bleef hun kerk bestaan. En zjj vergaten nooit, wat zy aan De Ruyter aan De Ruyter, en Nederland te danken hebben. Het was voor 12 jaren, dus in 1895, in den herfst, toen in Debreez.in, een stad met rijke, zuiver Hongaarsche en grootendeels Hervormde bevolking daardoor ook in het land „Kalvinischo Room" genoemd de nu 93-jarige oude bisschop Avon Kiss von Hogymeg eene gedenkzuil onthulde, die ter gedachtenis aan de .galeislaven en hun be vrijder door eene vrome Hongaarsche bur gervrouw was opgericht. Op de voorzydo van die gedenkzuil, onder een gebeitelde galei, staat het opschrift: „M. Adrz. de Ruy ter, Hollandscho admiraal, do redder, 11 Febr. 1676". En beneden aan het voetstuk de naamlijst der bevrijde predikanten. Nu kwam voor do Hongaarsche Ilervormdo Kerk met de 300-jarige Do Ruyter-herdenking opnieuw de gelegenheid haar dankbaarheid to betuigen. Zy liet die niet onopgemerkt voorbijgaan. De Hongaarsche Hervormde Generale Synode nam op den 12don dezer het besluit, om op het praalgraf van den grooton „redder" by gelegenheid dor Amster- damsclie feesten, een zilveren krans neer te leggen. De krans bestaat uit evenveel zilveren bladoren als het getal dor bevryde predi kanten met hun namen er op gegraveerd. En de krans wordt door een fraai gouden lint versierd, dragend don naam van De Ruyter. Buiten dezen krans wordt nog door de gevers een keurig bewerkt gedenkschrift aan hot Hollandsche volk toegezonden. - Zaterdag 16 Maart trad in e VIas- en Korenbeurs" te Anna Paulowna voor de afdeeling Anna Paulowna van den Bond voor Staatspensionneering op, do heer L. den Broeder, van Amsterdam. Weer on weg waren oorzaak, dat de zaal matig was bezet. Spre ker begon met te zeggen, dat hy daarom hier gaarne eene spreekbeurt op zich had genomen, wyl in de Christen-democraat, oen blaadje, dat in Den Helder werd uitgegevon, de bond werd verdacht gemaakt op eene wijze, die ieder waarlijk Christen tegen de borst moest stuiten. Hij, zelf christen-demo craat, on met hem velen, kon zich zulk een optreden van den heer Staalman niet be grijpen en spreker beloofde aan het slot de verdachtmaking in genoemd blaadje nader te weerleggen. Na lang stil gestaan te hebben by het verzekeringswezen, haalde hy citaten aan van personen, die op politiek gebied ver van elkander stonden, maar het toch hierin ge heel met elkander eens waren, dat aan ouden van dagen een pensioen van het rijk toekwam. Duidelijk deed hij uitkomen, dat de arbeider aan dit pensioen niet kon bij dragen en dat van hot particulier initiatief in dezen weinig was to hopen. By de uit eenzetting der wenschen van den Bond, noemde spreker o.m. eene progressieve be lasting het middel, om aan geld te komen en gaf aan, met hoe weinig omslag zulk een fonds kon worden beheerd. Nader aantoonende, dat bij den bond vol- slrekt geen overdrijving voorzat, hekelde spreker tenslotte op deugdelijke gronden do verdachtmaking in de Christen-Democraat door den heer Staalman en besloot met een juist beeld te geven, hoe eene nieuwe zaak in den beginne vaak voor onbestaanbaar werd verklaard; terwijl toch later haar recht van bestaan door niemand meer werd be twist. Tengevolge van het debat lichtte spreker nog toe, dat de bond sterk in leden tal wint, maar het kort natuurlijk nu niet gezegd worden, wanneer het gewenschte pensioen zou zijn verkregen. De voorzitter dankte spreker voor zijn 1 optreden en het applaus der aanwezigen be- j wees, dat met dezen dank de vergadering ten volle instemde. Dat helpt wel. Do politie to Amstoidam heeft een maat regel genomen, die den bekenden inbrekers of verdachten individuen de uitoefening van hun handwerk niet bepaald vergemakkelijkt. Zoodra n.1. een politie-dienaar 's nachts een der bekende beruchte sujetten op straat aantreft, wordt by medegenomen, gehoord en gefouilleerd. Zoo werd roods hooi wat inbrekorsmate- riaal in beslag genomen. Do maatregel wordt onverbiddelijk op alle dievon, inbre kers, kwartjesvinders en beruchte perso nen toegepast en voldoet, dermate, dat me nigeen van hen zich 's nachts niet meer op straat waagt. j Winkel. In de plaats van den heer J. Breebaart Kz., die, gelijk we reeds meld- j den, bedankte, word tot wethouder dezer i gemeente benoemd de hoer Abr. Sloos. Winkel. De heer J. van Dyk alhier werd benoemd tot sub-ontvanger der Di recte Belastingen voor deze gemeente. Winkel. De uitvoering van de zang- vereeniging op j.1. Zondagavond in de kolf baan van den heer A. Wit, werd door oen taliyk publiek bijgewoond. Het programma word zoer verdienstelijk uitgevoerd. In de Zaterdag j.1. to Sl.-tlaarten ge houden Raadsvergadering werd het kohier van den Hoofdelyken Omslag vastgesteld en besloten met den De Ruy terdag aan do kinderen der verschillende scholen een gedenkboekje uit te reiken. Voor het beroep bij de Ger. Kerk te Dirkshorn heeft Ds. A. J. de Boor te Grjjps- kerk bedankt. De vergadering van do afd. Kol boni van den Bond voor Staatsponsionnf ering, op 18 Maart gehoudon was slecht 1 ezocht, zoo slecht zelfs, dat besloten weid om 't nog eens over ie doen op 15 April a.s. Punten van beschrijving zullen dan wor den behandeldherhalen zal ds. Engelkes zyne bespreking brochure Wibaut Staate- pensionneering, onlangs verschenen, zoodat verwacht mag worden, dat de thans afwezig geblevenen het groote belang dezer ver gadering zullen inzien. Als afgevaardigde naar de algem. vergadering werd gökozon de hoer Ds. Engelkes en als plaatsvervan ger de heer A. Droog. Beidon lieten zich de keuze welgovallen. Genoemde brochuro, welke zeer gunstig werd beoordeeld en waarvan do lezng dringend word aanbe volen, werd togen kostouden prijs by het bestuur der afdeeling verkrijgbaar gesteld. Wieriiigcrwaard. Zaterdag is onderhands aanbesteed het af breken en opbouwen van oen boere"huis met boet, zonder rietbedekking, onder opzicht, van den heer J. Brood, voor den heer D. Kater, alhier. De laagste inschrijver was de heer W. Nieman te Keinsmorbrug voor de som van f 4242, aan wien het werk gegund is. De politieke crisis. Nadat, gelijk wy gemeld hebben, zoo schrijft het N.v.d.D., een eorste poging van den oud- Minister Cort van der Linden tot samenstel ling van een Kahinot mislukt was, acht men het nu waarschijnlijk dat de heer v. d. L. ovenmin succes zal hebben op zyn nieuwe pogingen, nu uitsluitend bij de linkerzijde aangewend. Daaraan wordt toegevoegd, dat thans niets meer het aanblijven belet van he! Ministerie-De Meester, zonder generaal Staal, en dat dit wel de geschiktste oplossing zou zyn. Wij hebben ons verstout, van den aanvang af de meening voor te staan, dat 'slands belang het best gediend zou worden, indien het aftredende Ministerie tot intrekking van zyn verzoek om ontslag kon worden bewo gen. Waar men het nu echter als iets na tuurlijks en van-zelf-sprekends laat voorko men, dat de Ministers weer zitting zouden nemen met uitzondering van den heer Staal, die buiten de deur zou blijven staan daar kunnen wy op goeden grond verzekeren, dat tot dusver het Ministerie-De Meester van zjilk een oplossing niets heeft willen weten: dat het zich, integendeel, met den heer Staal solidair achtte. Of deze opvatting in de laatste dagen is veranderd, is ons niet be kend, maar wij betwijfelen het. Mogelijk dat, nu de Provinciale Staten van Noord- Holland Generaal Staal de voldoening hebben verschaft, hem een zetel te bezorgen te mid den van dezelfde lieeren die hem zoo pas van het ministeriëele kussen drongen de heer Staal zelf zyn waarlijk niet benijdens waardige portefeuille aan een geestverwant zou willen overdragen, aldus don weg ba nende tot de minst onbevredigende oplossing van deze reeds onoplosbaar genoemde Kabi netscrisis. Arrondisscmeiits-Rcclitbaiik 1c Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 19 Febr. '07. Abraham W., Amsterdam, misdrijf tegen do zeden, 1 maand gev. I Pieter L)., Jan B.. Abraham D., Broek op Langendyk, huisvredebreuk, de lo f 10 boete subs. 10 dagen hecht-, de 2e en 3e vrijge sproken. Salomon G., Alkmaar, diefstal van gewich ten, 1 maand gev. Albert R., Hoorn, beleediging van een politieagent, f 6 boete subs. 6 dagen hecht. Jelina Agatba U., Hoorn, beleediging, f 3 boete subs. 2 dagen hecht. Isaac K., den Helder, mishandeling, 8 weken gev. Arm S., zonder vaste woonplaats, diefstal van een broek, 1 maand gev. Een geschenk van den Prins. De Prins) der Nederlanden heeft aan de gehoele bemanning van het loodsvaartuig „Hellovootsluis", van de reddingsboot „Pre sident van Heel" van de vlet en van de sleepboot „Wodan", van de pier en van hst wrak der „Berlin" fraaie photographieën gezonden, „ter herinnering aan 22 Februari 1907 aan don met zyn naam vermelden per soon", als persoonlijk blyk van 's Prinsen groote waardeering van de uitnemende plichtsbetrachting en menschlievendo wijze van optreden bij het redden der schipbreu kelingen van bet stoomschip „Berlin" aan de:i Hoek van Holiand. Deze waardeerende opdracht is eigenhandig door den Prins onder teekend. Het „op deel" vissollen dor llnkliiiizer vissohers. Door mr. P. Tidoman is, in overeenstem ming met het bjstuur der Rijksverzekerings bank, by den Raad van Beroep te Haarlem aanhangig gemaakt een nieuwe kwestie van hot z.g. „op deel" visschen vanvisschors uit Enkhuizen. Het gaat er nu allereerst om of, wanneer twee of meer personen visschen in oen vaar tuig en do revenuen gedeeld worden, de man, die daarbij de leiding heeft, moet beschouwd worden als de werkgever der anderen on dus verplicht is die anderen te verzekeren tegen ongelukken, zooals is uitgemaakt voor don persoon die de leiding beeft op een bagger- vaartuig, waarop voor gezamenlijke rekening gebaggerd wordt. Is de Raad van Beroep van oordeel, dat dio leider werkelijk moet worden beschouwd als werkgever, dan komt in de tweede plaats aan de orde de vraag, of de Zuiderzee een zee is of een binnenwater. Ontvluchting. Uit bet rykskrankzirinigengestlcht le Me- deinblik ontsnapte Maandagavond een ver pleegde. Door een voorbijganger in de Brake opgemerkt, zette do vluchteling het op een loopon, doch werd eindelijk gegrepen en was, na veel tegenstand, binnen een paar uur weer in de inrichting terug. Zaterdag 16 Maart j.1. werd to ie uwe Niedorp eene aanbesteding gehouden, tot 't bouwen van een koffiehuis met stalling en winkel, te bouwen bij h-1 klooster. Inge schreven door de timmerlieden J. L. Tim merman voor f 3387.—; Wed. K. Olie voor f 3393.—; W. de Heer voor f 3290. - Den laagsten inschrijver word het werk gegurd. Het Handelsblad schrijft hiorover: Do Provinciale Staten van Noord-Holland hebben door do v. rkiezmg van minister Staal tot lid van de Eerste Kamer,op eenschoone en waardige wijze vertolkt,wat het. overgroote doel van de Nederlandse,he kiezers wenscht en govodt. Do Kamer, waarvan de heer Staal thans lid is, heeft door do verwerping der Oorlogsbegrooting een eei ste bescheiden stap in de inrichting van de zoo noodzikeljjko legerhervorming verijdeld. Maar wy wenschen on do groote meerder heid van ons volk wenscht die logerhorvor- ining, wenscht to breken met de oude sleur, wil „uit het moeras" komen. Dat hebben de loden van de Provinciale Staten begrepen.

Schager Courant | 1907 | | pagina 1