Bereide Verï !•- Geld ter leen I. Binnenlandsch Nieuws. ADVERTENTIEN. Zelf Schilderen Donderdag 18 April '07. 51e Jaargang. No. 4248. TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuw:?. By J. B0T&AI3, Schagan. Attest. r Merkwaardige episode. Een koopman uit Boedapest, die voor zaken in Turn-Severin vertoefde was daar getuige van een merkwaardige episode uit den jongsten boerenopstand. In een der straten kwam hem een begrafenisstoet tegemoet. Aan het hoofd schreed een pope met een groot gouden kruis in de hand, zes mannen achter hem droegen do lijk kist, die gevolgd werd door een reusachtige menigte voornamelijk uit boeren en stu denten bestaande. Plotseling plaatste zich een groote mili taire patrouille, onder leiding van een offi cier, aan den stoet in den weg. De officier beval stil te staan, toen ging hij op den pope toe en gelastte deze de kist te doen openen. Het volgende oogenblik hadden de soldaten zich reeds meester gemaakt van de lijkkist en die op den grond gezet. Eonige seconden later werd het deksel er afgerukt. Nieuwsgierig, verhaalt de koopman, liep ik toe en zag dat de kist een groote menigte wapenen, kruit, patronen ja zelfs enkele bommen bevatte in plaats van het lijk van een mensch. De pope zoowel als de mannen die de baar droegen en de geheele stoet be hoorden tot de rebellen, die aldus wapens en ammunitie wilden doen toekomen aan do revolutionnaire boeren. Toen de pope zich ontmaskerd zag, smeekte hy den officier medelijden te willen betoonen met het arme volk. De officier trok ten antwoord hierop zijn revolver en schoot den pope neer. In- tusschen hadden de troepen den stoet om singeld en een aantal peisonen gevangen genomen. Eenè millioenen-erfenis. De te Sas-van-Gent verschijnende „Zeeuw- sche Koerier" bevat het volgende verhaal „Jaren geleden vertrok de 18-jarige Joan- nes Bernardus Begijn van zijn woonplaats Bouchaute, naar Duitschland. „Het geluk was hem daar zeer gunstig, tot hij ten slotte een schatrijk persoon werd. Zijn fortuin had een zeer groote aantrek kingskracht op knecht en meid en, naar de berichten verluiden, hebben deze personen Begijn om zijn geld vermoord. „Dit kwam echter aan het licht en daar bij zijn dood uit de papieren bleek, dat hij geboortig was van Bouchaute (België), moest in die richting een onderzoek worden inge steld naar de wettige erfgenamen van den vermoorde, die men in Duitschland niet kflndft „Toén eenmaal het bericht in deze streken was, liep dit als een loopend vuurtje en vele personen, die den naam Begijn of een gelijkluidenden droegen, namen advocaten in den arm, om ten deze nasporingen te doen. Door een zekeren Begijn te Bou chaute werd een advocaat uit Eecloo naar Duitschland gezonden, om zich van de zaak in alle.punten goed op de hoogte te stellen. „Deze is nu teruggekeerd en heeft voor die familie Begijn hoopvolle berichten mee gebracht. Het kapitaal moet circa elf milli- oen mark bedragen en komt rechtstreeks ten deel aan genoemde familie, welke de som in zeven staken zal hebben te splitsen. Een 88-jarige vrouw te Slejjdinge (België) zou het totale bedrag van eenzevende deel der som krijgen, de andere zevende deelen moeten weer gesplitst worden. Naar wij hooren, wonen te Sas-van-Gent, Westdorpe, Philippine en Hulst personen, die voor een erfenis ten deze vrjj zeker zullen in aan merking komen. ,Alle gegevens van den vermoorde op het gemeentehuis te Bouchaute komen overeen met die van de familie Begijn." Vrouwelijke politiebeambten. Na de Parijsche koetsierse nu de vrouwelijke agent, of agente. Het zal België en wel Brussel zyn, dat ditmaal deze nieuwigheid zal brengen. En wellicht moet het nog aangenamer zyn, dan door een vrouw rondgereden, door een vrouw bewaakt te worden. Over het arresteeren spreken wy nog met 0eHet plan van de vrouwelijke politiebe ambten is ontworpen door den. Gentschen politie-commissaris Van Wesemael, dezelfde, die ook den hond voor politie-doeleinden gebruikt. Hy heeft zyn nieuwste ontwerp dat ongetwijfeld menschelijker en stouter is i gereed, en reeds dit voorjaar zal de beslissing vallen, of de genomen proeven bevredigend genoeg zyn, om tot de aan stelling van de vaste politie-agentessen over teVoork>opig bedoelt de ontwerper, geen knappe jonge meisjes in Hermandad s dienst te stellen- het waarom ontgaat ons vooralsnog 1 Hy heeft gezocht naar gezonde, sterke vrouwen tusschen de 40 en de 50 jaar, flinke personen, die het leven kennen en van wie voldoende ervaring verwacht kan worden: zy hebben daarenboven ongehuwd, of kinderlooze weduwen te zijn. Ook zul len zij in den beginne geen aparte uniform dragen, omdat ze dan primo minder opval len en geen aanstoot zullen geven, en secundo beter haar werk kunnen doen. Zy zullen dus, naar den volksmond, „stille smerissen" zyn. Hg gelooft bet nog. On een koolveld dicht bij den grooten straatweg naar Messelburen in Dithmarschen waren eenige arbeiders bezig. Zy maakten de kolen schoon, vulden den wagen die dan door een der anderen naar het station werd gereden. Nu was de wagen vol enderyder met het span paarden liet zich nog steeds Een6 der mannen meende „Wi möt ens na de Statschon telefoneern; dat duertdoch to lang" „Ja", antwoordde een ander, ïck kann dat Kladdern un Lopen n^ verdree- gen. Wollt du ni ins versöken Klaas Klaas is er inderdaad toe beieid. Hy loopt op den weg toe en klimt in den eersten den besten telegraafpaal. Boven aangekomen, schudt hy een beetje aan een draad, ze.de mond aan een der isolatoren en roept met stentorgeluid „Hier Statschon hörnsemal wi hebbt de Wagens wedder vuilnu lat Johann man on beten Draff fahren dat wi don wagen noch bet Zugtied vuil knegt 1 Klaas hoorde wel geen antwoord hoe hy ook luisterde aan den isolator, maai wagen even later kwam, gelooft hy stijf en strak, dat dit te danken is aan den telefoni- schen oproep. Heil iiiissiscln- tragedie. Dezer dagen hebben wy gemeld dat een jonge vrouw, die in de „Peters- en Pauls- vesting" te Petersburg gevangen zat, zich zelf van kant had gemaakt. Reuter' seint nu nadere bijzonderheden, die het gebeurde als een aangrijpend drama voorstellen. Mevrouw Dorofiëf zoo heette zij - heeft zich geworgd met heur eigen haar, dat zij eerst om den hals had gewonden en ver volgens aan den poot van haar ledikant had vastgemaakt. Zy was een jonge ge trouwde vrouw, nauwelijks 22 jaar oud, die verleden jaar in het voorjaar inet haren man te Petersburg was komen wonen. De twee leefden er stil en eenvoudig en trokken or voor October 11. door niets de aandacht. Het paar verdweon kortnaeonrevolutionnai ren aanslag uit de kamers die het bewoonde, en toon de politie een huiszoeking kwam doen, waren de deuren op slot en moest zy met geweld binnendringen. Enkele agenten bleven op de loer liggen. Een paar dagen daarna kwam de man thuis, werd gevangen genomen on eenige dagen later ingevolge het vonnis van een veldkrygsraad, ter dood gebracht. De vrouw werd een dag na haren man gevat en in de Peters- en Paulsvesting ge zet. Men liet haar in het onwetende omtrent het lot van haren man, maar niet zoodra had zij zekerheid van zijne terechtstelling, of zij besloot ook een eind aan haar leven te maken. Toen men haar lyk vond, was zy al een paar uren dood. In alle stilte heeft men haar 's nachts begraven. Wie haar gekend hebben, zeggen dat mevrouw Dorofiëf een zeldzaam mooie en aantrekkelijke vrouw is geweest, met een helder verstand en een groote ont wikkeling. Niet lezen en niet schrijven. Uit Zuid-Spanje wordt aan het „Berliner Tageblatt" een schrikwekkend verhaal ge geven van de verregaande onontwikkeld heid der Spaansche bevolking. Slechts 35 pCt. van de bevolking kan lezen en schrij ven, 2.5 pCt. lezen alleen. Natuurlijk zyn die getallen eonigszins globaal. Wie in Zuid-Spanje moet leven, ondervindt van deze slechte ontwikkeling veel last, want dienstboden die kunnen lezen en schrijven, bestaan er niet; de meesten kunnen zelfs niet op de klok kijken. Ongelooflijk schijnt het, maar het is waar, dat bijna geen der brievenbestellers lezen kan. De besteller komt met zyn pak brieven binnen en ieder neemt er uit wat voor hem bestemd of ook wel, wat voor een ander bestemd is. Brieven, welker bestelling moeilijkheden oplevert, bereiken hun doel niet. Trouwens, het kan niet anders of de brievenbestellers moeten analphabeet zijn eigenlijk kan slechts een vierde deel van de bevolking goed lezen; die 25 pCt. wordt als de geestesadel beschouwd. Deze menschen kunnen het brengen tot Minister, (met een hoog tractement), maar zy' worden zeker geen brievenbestellers die geen inkomen hebben van den Staat. Want de brieven bestellers genieten hun betaling van de ontvangers der brievenZy worden betaald naarmate van de hoeveelheid brieven welke men ontvangt, daarenboven betaalt men voor eiken brief 5 cent. Als regel geldt (zegt men zelfs) dat, wie zyn brievenbesteller het meest betaalt, de meeste brieven krijgt. Te wapen legen de muggen! Do Italiaansche professor Santori wekt j zyn landgenooten op, om deel te nemen aan een veldtocht tegen de muggen als - dragers en verbreiders van vele ziekten. Vooral doet hy een beroep op de medewer king ten deze der artsen, welke in kleine plaatsen hunne practyk uitoefenen. Zy moeten door voordrachten, couranten-artikelen enz. den steun van publiek en plaatselijke over- j heden zien te winnen, want alleen wanneer talrijke personen aan de kampanje deelne men, zal de verdelgingsoorlog iets tot stand brengen. Ook prentbriefkaarten, waarop het heen en weer trekken der muggen van mest vaalt en beerput naar keuken en provisie kamer duidelijk en overtuigend wordt afge beeld, moeten verbreid worden. De eerste schrede op dit eigenaardige oorlogspad is reeds te Fiumicino, een afgelegen plaatsje aan zee in de nabijheid van Rome, gedaan. De voornaamste taak is: le. do plaatsen en de tijdstippen te vinden waarop de muggen hun eieren leggen en de larven en volwas sen insecten geboren worden en 2e. de methodes te vinden, waarmede de eieren, larven en muggen vernietigd kunnen wor den. (Med. Weekblad). Langs de straat. De neger, de sigaar en 't dienstmeisje. Op 't Damrak, wyd liggend onder het klare middaglicht, wandelt in lente-optimisme een neger. Z'n gelaat glimt als 'n gepoetste schoen en tusschen z'n roode lippen piekt jolig 'n sigaar, die niet aan is. De neger zwalkt behaaglijk over 't trottoir, kykt met z'n glinsterende oogen naar de dienstmeisjes, die met aschbakken manoeu vreeren, en beschouwt, onder 't uitstooten van gorgelende lach-hikjes, het zakkende roode ding midden op 't Damrak, om 'n nog niet opgehelderde reden „Beurs" ge naamd. Plots blyft-ie stil staan, trekt zuigend z'n wangen ineen, neemt verontwaardigd z'n sigaar uit z'n mond, beky'kt haar met ge fronste wenbrauwen en houdt er 'nboetpre- dikantie in 'n onbegrijpelijk idioom tegen. Vervolgens stevent hy af op een hecht doortimmerde dienstmeid, pakt haar by den wèldoorvoeden, roodmat-glanzenden arm, en vraagt „Kaan ji givvi mi bitje likt?" De geweldige dienstmeid dreigt in een lachbui te zullen blijven, bevrijdt haar mas sieven arm, en zegt dat ze geen Fransch verstaat. De neger grijnst, grinnikt stotterende pretklankjes, zwaait plezierig verder, klampt 'n andere dienstmaagd aan, niet minder machtig van bouw, niet minder fraai gefun- damenteerd dan de eerste. „Kaan ji givve mi bitje likt?" Maar deze dienstmaagd wordt nijdig. „As je maar mit je fladders van me arre- me afblaift hè? „Lek're arm, vet arm 1" frunnukt de neger verrukt. „Laat me nou as de weerlicht lós, sme rige roetmop inviteert de maagd dreigend, terwyl ze met de vrye hand manipulaties maakt met 'n vuilwateremmer. Wel verre van los te laten, maakt de ne ger aanstalten om tevens zyn dikke lippen in de kwestie te mengen, en brengt ze met dit doel in gespitsten toestand in de onmid dellijke nabijheid van 't spekkige halsje der gevangen dienstmeid. Op dit dramatische moment verschijnt een schralo politie-agen't, wandelend met autori taire stappen langs den trottoirband. Nauw hoeft de neger hem gozien, of hy laat z'n slachtoffer inet overhaasting los; maar do agent is al vlak bij, en de agent heeft 'n bui van opischen gezagsdrang. „Hei, hei, hei", zegt-ie, „wat mot dat daar nou?" En hy wijst op de monumentale maagd. „I vraak bitjo likt", zegt de neger, en dan, ineens, met grappig ooggedraai, zn sigaar duwend onder den neus van den ontdanen agent: „Kaan ji givve mi bitje likt?" Agent, eerst ontzet over dit ongewone doen, her krijgt spoedig z'n bedaardheid, en maant stug aan: „Maak nou maar niet zooveel drukte, en loop door assieblief En de neger loopt door. En vijftig passen verder ontmoet hjj wèèr 'n dienstmeisje, dat weer vrindolykor is. En zoo wisselen regen en zonneschijn in ons aardsch bestaan (Tol.) Een lieele boel. Onder de 1885 personen, die voorkomen op de kiezerslijst 1907—1908 in de Friosche gemeente Schoterland, bevinden er zich 132 met den geslachtsnaam „De Jong". Koemarkt te Alkmaar. Op de Maandag gehouden groote voorjaars veemarkt werden aangevoerd 2898 stuks vee. De prijzen waren hoog, de handel was stug. Een vergissing. „De Tel." deelt de volgende vermakelijke vergissing mede. Zaterdagavond togen half twaalf kwam eene bewoonster van de Dusartstraat te Amsterdam met haar kinderen thuis. an de straat af zag zij twee personen m de voorkamer van haar woning heen en weer loopen. De schrik sloeg haar om t hart. Zy riep do hulp der buren in, die de politie aan het posthuis Sarphatipark waar schuwde. Weldra verschenen drie agenten, die onvervaard naar boven gingen. Met getrokken sabel werden vervolgens de vijf vertrekken van de woning onder zocht. In kasten en onder ledikanten, overal werd gekeken, echter zonder resultaat. Intusschon hadden zich vele nieuws- gierigen voor hot porceol opgostold vol belangstelling op den afloop van dezen inval wachtende. Ten slotte kwam een van de politie mannen tot de ontdekking, dat de gewaande inbrekers niets anders waren dan..... de weerkaatsing van een door den wind in beweging gebracht licht van een lantaarn. Na de crisis. Naar Land en Volk verneemt, is er nog geen interpellatie aangekondigd by den voorzitter der Tweede Kamer over de crisis. Het voornemen bestaat, dat de voorzitter van den ministerraad, wanneer de Tweede Kamer wederom is vergaderd, een zake lijke verklaring zal afleggen omtrent het geen heeft plaats gehad. De Petit Bleu heeft onlangs bericht, dat de man uit de rechterzijde, aan wien een opdracht tot kabinetsformatie was gedaan, is geweest de heer Schimmelpenninck van der Ove voorzitter der Eerste Kamer. Vol gens Land en Volk is dit bericht juist geweest. Nadat de heer Schimmelpenninck in zijn qualiteit van voorzitter der Eerste Kamer had geadviseerd tegen de formatie van een Kabinet uit de rechterzijde, is hem nog eens uitdrukkelijk opgedragen, 111 over- leg met dö leiders der rechterzijde te trachten een Kabinetsformatie uit de rechterzyde voor te bereiden. Het antwoord is geweest, dat men niet bereid was. Beestachtig. Een beschonken vrouw kreeg in de Karthui- zerstraat te Amsterdam twist met haarman, die de vrouw met petroleum overgoot en daarna een brandenden lucifer op haar klee- ren wierp. De kleeren geraakten in brand, en de vrouw bekwam zoo hevige brand wonden, dat zy in het binnengasthuis moest worden opgenomen. De man werd in hechtenis gesteld. De Ominerschans afgebroken. Men schrijft van de Balkbrug aan de „Zw. Crt." Onze streek heeft weder een „monument verloren, waaraan herinneringen van velen in geheel den lande vastknoopen. Het is de oude Ommerschans. Na gedurende een kleine 20 jaren ongebruikt te zyn geweest, werd het geheel den 3 Januari jl. by inschrijving ver kocht aan de h. h. W. ter Haar en H. Sny- ders te Avereest. Een 30-tal arbeiders wei den aan het werk gezet en binnen 2 maanden lag het geheele gebouw tegen den grond. Bovengenoemde heeren verkochten de afbiaak by gedeelten on een aardig gezicht bood in de laatste maanden de anders tamelyk stille Ommerschans aan. Tallooze karren reden onophoudelijk af en aan om hout en steen te vervoeren, terwijl de braede „gracht een kleine haven geleek, gevuld met bakken, schuiten en schepen, die ook hun deel kwa men halen. Nog slechts eenige puinhoopen liggen op de plaats, waar vroeger het hoofd- o-obouw verrees. Ook dit laatste overblijfsel zal spoedig verdwenen zyn, zoodat dan nog slechts eenige bijgebouwen, in gebruik by het Rijksopvoedingsgesticht „Veldzicht gul len wijzen op zijn vroeger bestaan. S of Z. heet het stuk dat j.1. Zondag in 't lokaal van den heer Tuinman te Schagerbrug door eenige heeien en dames van Schagen werd opgevoerd. Een ieder die weet dat dit tooneelspel is van de hand van Justus van Maurik, zal direct begrypen, dat een heel genoeglijke avond ons deel was. Vol van geestige gezegden en luimige mtvallen, doet dat stuk meermalen hartelyk lachen. Het flinke spel vroeg de grootst mogelyke aandacht van de niet talrijk opgekomenen en een speld had men wel kunnen hooren vallen bij enkele van de meest pok kende tooneelen. Een herhaald daverend applaus viel den dames en heeren optreden- den dan ook ten deel. Wy bedroeven ons er over, dat de opkomst niet grooter was dnrh oen volgenden keer zal dat wel beter zyn. Het gebruikelijke bal volgde tot slot. Ecu veelvraat. Vriidagmiddag werd door een groot aantal werklieden, met behulp van een tonmolen, de vijver drooggemalen van tien heer W.de Roon te Waspik. In dien vyvor toch waren onlangs 200 goudvisschen gebracht. Met den dag verminderde echter dat aantal, zonder dat men de oorzaak dier afneming kende. Dezer dagen bemerkte men evenwel, dat in den vijver een groote snoek huisde, waarvan men zich, nadat de vyver was drooggelegd, gemakkelijk kon meester maken. Na onderzoek bleek thans, dat er van de 200 goudvisschen maar een vijftigtal moer over waren. Had men nog enkele dagen gewacht, dan waren deze ook zeker door den veelvraat, die reeds enkele ponden woog, opgepeuzeld geworden. („Dagbl. v. N.-B.") De hoor J. W. van den Bosch, cand. te 's-Gravenhage, heeft liet beroep by de Ger. Kerk te Noord-Scliarwoude aangenomen. Ili-t nut van Krantenloze» Door don heer H. was by de politie aan gifte gedaan, dat hy in een drogistwinkel te Arnhem zijne portemonnaie met f 5 op de toonbank had laten liggen, welke by zyne terugkomst in den winkol niet meer aan wezig was, terwijl de winkelbediende be weerd had haar niet to hebben opgemerkt. Dit politieberichtje las een 11-jarig meisje Zaterdagmorgen in het dagblad „De Courant", waarop zy haar vader mededeelde j.1. Don derdag, terwijl zy in vermelden drogistwin kel was, oen gesprek tusschen den bediende en den knecht to hebben aangehoord, waarbij zy het hadden over een gevonden porte monnaie. Haar vader deelde dit de politie mede, hetwelk tot de aanhouding van den winkel bediende on den winkelknecht leidde, die vervolgens een volledige bekentenis aflegden. De portemonnaie, waarin nog een halve-gul- densstuk aanwezig [was, hadden zy verstopt in een hoop zeegras onder de toonbank. De ramp van de „Berlin". Te Brielle is door den schelpduiker „Marie" aldaar aangebracht een lyk, vermoedelijk dat van den kapitein J. Precious, gezagvoerder van het stoomschip „Berlin", dat aan den Hoek van Holland is vergaan. Op het lyk werd gevonden een vrijbiljet van Harwich naar Parkestown met den naam „Precious" ingevuld. Het lyk had geen jas aan, wel een vest met uniform- knoopen en gouden manchetknoopen, waar in een passer en winkelhaak zyn gegraveerd, een ring aan de linkerhand, 2 portemonnaies met eenig Engelsch on Hollandsch geld. De kleoding is van zeer goede qualiteit. Het lyk werd gevonden tegen het droge bij Langendam in den mond van de Maas. Het verkeerde nog in vry goeden toestand. De Luchtballon. De ballon, die dezer dagen hoog in de lucht over ons land dreef, en waarvan men vreesde, dat hjj in de Noordzee zou terecht komen, was bemand door de. Duitsche lucht schippers dr. Wegener en Koch, die Don derdag j.1. te Berly'n waren opgestegen. Zy zyn echter behouden in Engeland aangeko men en geland te Enderby, graafschap Lei- cester. De 812 Engelsche mylen van Berly'n tot Enderby (1300 K.M.) hadden zy' in 10 uur afgelegd, dus met een gemiddelde snel heid van 130 K.M. per uur. (Gewone trein- sr.elheid60 K.M. per uur). Zy' passeerden de Noordzee op een hoogte van 1500 meter. De luchtschippers zonden uit Enderby een telegram naar keizer Wilhelm en vertrokken daarna naar Londen. De nieuwe spoor wegwerken aan de Hembrug. De Zaandamsche berichtgever van het Hbld. schrijft Men hoort zoo dezer dagen nog al eens de vrees uiten, dat de laatste verzakking in den nieuwen spoordijk bezuiden de Hembrug, het op tyd gereed komen van het heele werk in den weg zal staan. Hiertoe bestaat echter, tenzij et iets hoel bijzonders mocht gebeuren, geenszins aan leiding. Er is voor den opleveringstermijn (1 Juli e. k.) nog zóówel te doen, dat, eer dit klaar is, het ook met de verzakking wol in orde zal zyn. Zoolang b. v. de electrische centrale, die de beweegkracht voor het open en dicht draaien van de nieuwe Hembrug' moet leveren en de stroom voor de verlichting der brug bjj nacht, niet gereed is, zou toch de lyn nog niet geopend kunnen worden en dit is nog lang het geval niet. Echter schiet ook dit werk flink op en zal dit evenmin vertraging van do oplevering ten gevolge hebben, als de spoordijk. Do verzakking toch levert niets veront rustends op; ze heeft een gewoon beloop. Door boringen is men tot deze conclusie gekomen. Hierdoor is gebleken, dat het zand tot op een diepte van 8 M. beneden het maaiveld is gezakt, wat niet zoo buiten gewoon is, als men er op let, dat, vóór met het maken van den dijk begonnen werd, eerst het polderland al eenige meters is uitge graven. Door de boringen is ook gebleken dat op de grootste diepte het zand naar weerszijden eonigermate is weggeschoven doch hieraan is echter sedert een einde gekomen zoodat het zand nu nog slechts rechtstandig wegzakt en waaraan nu ook wel spoedig een einde zal komen. In het geheel is de baan daar teplaatso over een lengte van 100 meter 2J cM. ge zakt. Het verlies wordt thans weder aangevuld. Van het inheien van palen op de bedreigde plaats tot het verleenen van steun, zooals sommigen waarschijnlijk op het zien van de installatie voor de boormachine meenden is natuurlijk geen sprake. Behalve het besproken gedeelte nadert de spoordijk zyn voltooiing on wordt daaraan de laatste hand gelegd, bestaande in het opbrengen van het grint op het baanvlak voor het verstuiven van het zand en het wegvlooien van het hemelwater, het loggen van de beols en de rails en het bekleeden van hot talud met klei waarin tegelijk gezaaid wordt, eveneens om zandverstuivingen te voor komen. En eindelijk worden ook aan de brug de laatste werkzaamheden verricht, mede bestaande in het leggen der dwars- leggers met de rails. Een conservatief. In een gehouden Raadsvergadering van Ryssen kwam een voorstel in van B. en W. om met het oog op het slechte drinkwater eenigo boringen te doen plaats vinden onder leiding van den heer De Boer van Leeuwar den. Het raadslid A. Baan verklaarde zich daar beslist tegen, o.m. aanvoerende dat al sedert honderd en meer jaren dat water door de ingezetenen was gedronken on nergens do menschen gezonder waren en ouder dan te Ryssen. En dat, terwyl Ryssen bekend is door de vele gevallen van tuberculose Geworgd. Zaterdagmorgen had te Sliedrecht op de lijnbaan van den heer W. J. de Voogd een treurig ongeluk plaats. Toen omstreeks half acht de twaalfjarige Bastiaan Kros, die pas de school heeft verlaten, wat lang wog bleef, gingen twee werklieden eens zien en vonden hem levenloos in de molenschuur, met arm en hoofd eenigszins verward in een touw, dat dienst deed als geleider van een staaldraad, loopende over een trommel. Waarschynlyk is de boel onklaar geraakt en heeft do jongen dit willen herstellen, waardoor hy beklemd is geraakt. Dr. Meyer kon slechts den dood constateeren. („Dord. Ct.") Een ongeluk: Een treurig ongeval had op den IJssel voor het Katerveer plaats. Een passeerende schipper wierp het anker uit, hetwelk den kabel van de pont greep. Daardoor brak de remketting van de pont, die zich juist midden op de rivier bevond. Het eene uiteinde van den kotting trof den 26-jarigen veerknecht Andries van den Berg en ver wondde hem zeer ernstig aan den buik. De jonge man, die nog slechts kort gehuwd was, is aan de gevolgen der verwonding be zweken. (Zw. Ct.) Droeve bruiloft. In een gemeente bjj Aarlen vierde men een gouden bruiloft. De broeder van den bruidegom wilde vreugdeschoten lossen, maar het oude geweer, waarvan hjj zich bediende, barstte by het eerste schot; de stukken vlogen hem in het gelaat en kwet sten hem. De bejaarde bruidegom zelf viel van schrik op den grond en werd hierdoor zoo erg gewond, dat ook zyn leven in ge vaar is. De bruid werd door den schrik zoo- aangedaan, dat zij naar bed moest gaan. Een paar uren later eenigszins hersteld zjjnde, wilde zy naar beneden komen, maar viel in de duisternis van de trap en brak een been. (Arnh. Ct.) Door do centrale liberale kiosvereeni- ging in het district rinkhuizen zjjn defini tief candidaat gesteld voor de Provinciale Stater de heerenJ. Zjjp Kz. te Venhuizen en J. Winkel to Medemblik. Drie menschen dood gevonden. Toen Maandagmorgen acht uur de werk vrouw der familie Schaap zich aan de wo ning Spiegelgracht 34 te Amsterdam aan meldde, kreeg .ze op haar aanhoudend schollen geen gehoor. Zy sprak er mot den melkboer Stam daarnaast over, die het geval ook vreemd vond. Deze waarschuwde de familie en ook de politie. Vermoedende dat er iets niet in den haak was, verschafte men zich toegang tot de woning. Deze binnentredende, werd men getroffen door een ontzettend schouwspel. Den onge veer 60 jarigen rentenier D. S. Schaap vond men, gedeeltelijk ontkleed, op den vloer dei- kamer dood liggen, terwijl de ongeveer 49- jarige echtgenoote en de 11-jarige dochter Ada dood in bed lagen. De thee stond gezet en een kopje thee was bjj het bed geplaatst. De vulhaard brandde nog. Oogenblikkeljjk werd natuurlijk een ge neeskundige gehaald, die niet anders dan den dood kon constateeren. Hot onderzoek wees uit dat de menschen sinds Zondagmorgen overleden waren. Za terdagmiddag had de werkvrouw nog bij de familie gewerkt en alles was toen in de beste orde by dit gezin, dat ons als een voorbeeld van levenslust en goede verstand houding werd afgeschilderd. Wat dan ook de oorzaak van deze ontzet tende gebeurtenis is, is nog niet vastgesteld kunnen worden. Misdaad is, naar ons ver zekerd werd, volstrekt uitgesloten. Alle voorwerpen van waarde lagen op hun plaats. Verstikking door gas is eveneens niet de oorzaak. Mogelijk is die toe te schrijven aan kolendamp, doch ook dat staat nog geenszins vast. De ware oorzaak zal ver moedelijk alleen door lyksohouwing kunnen worden vastgesteld. Natuurlijk wekt het geval in de buurt groote ontroering. Omtrent hot ernstig ongeval aan de Spie gelgracht is, zegt de Tel., gebleken, dat hier van vergiftiging door spijzen geen sprake moei zyn, maar dat de familie Schaap don dood moet hebben gevonden door de inade ming van kolendamp. Wjj vernemen n.1. van buurtgenooten dor ongelukkige familie, dat de schuif van de kachel was dichtgevallen, zoodat de kolon- damp zich wel in het huis'moest verspreiden, en dat bjj de familie S. de gewoonte bestond, de kachel des nachts te doen doorbranden. Neemt men nu de omstandigheden in aan merking, waaronder het ongeluk is ontdekt, dan schy'nt de zaak, die eerst een raadsel scheen, volkomen opgelost. De familie Schaap sliep boven. Beneden brandde de kachel, die met anthraciet werd gestookt. Zondagmorgen ontwakende, hebben moeder, vader en dochter zich vermoedelijk onwel gevoeld, ten gevolge van het inademen der giftige gassen. De man heeft toen zyn pantalon, overhemd en pantoffels aangeschoten en is naar bene den gaan kijken, heeft tevens ontbijt en thee gereed gemaakt. Maar tegelijkertijd heeft de grootere voorraad kolendamp in de benedenkamer zyn invloed doen gelden. Hij j is bewusteloos geraakt en heeft hier den geest gegeven. Zoo werd hy ook beneden gevonden. De dood van vrouw en kind moet daarop spoedig zyn gevolgd. Het huis i was zoodanig afgesloten, dat de kolendamp i niet kon ontsnappen, maar de vertrekken 1 wel vullen moest, nadat de schuif was dicht gevallen. We hebben hier dan wel met oen aller treurigst geval van verstikking door kolen damp te doen, dat ons weer aan Zola'sdood herinnert. Maar het is tevens een waar- schuwend voorbeeld, om de uiterste voor zichtigheid te betrachten en maatregelen tot luchtverversching te nemon, wanneer men gedurende den nacht met steenkolen blijft stoken. aangeboden op le of 2e Hypotheek. Rr fr motfo Hypotheek, Rur v.d.Blad Grondverf. Glansverf. V, K.G. f 0.30 Vi K.G. f 0.35 1 V 0.50 1 n 0.60 2 n 2 1.20 3 140 3 n 1-80 5 2.10 5 V 2.80 10 3-80 10 5.20 nemers, Polderbesturen enz., veel lager prijzen. Ondergeteekende verklaart met deze, dat hy meermalen PLEGING'sbereide Verf gebruikt heeft en hg deze Verf iedereen aanbeveelt. De Verf is goedkoop en voldoet (ook op den duur) uitstekend. Anna Paulowna, 21 Febr. '07. Jb. STAMMES.

Schager Courant | 1907 | | pagina 5