Zoad<tg 21 April 1907. 51ste Jaargang No. 4249. EERSTE BLAD. akingen. INGEZONDEN. Tweede Kamer. SCHA ilium Nioaws-, AIÏT. AlitriEiiis- tweemaal per week Woensdag- ©a Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden Pit blad verschijnt Za'erdagavond A DV ERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. ftnreau9CHA&KAÏ, Laan, I» 4. latere. Telephooa No. 20. UitgevsrsTRAPMAN Co. Prijs per j aar 3 Franco per post f 8.60 Afzonderlijk© nummers 5 Cent ADVERTSNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen GEMEENTE Bekendm SCIIA GEN. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders de Gemeente Schagen brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. PLUKKER, om Vergunning tot het plaatsen van een gas motor in het perceel Laagzyde, wijk B. No 90, kadastraal bekend in Sectie A No. 812. Op Woensdag den len Mei 1907, des voormiddags te 10 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren togen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zy, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengenoemde tijdstip op de Secre tarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Schagen, den 17 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. o— De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt ter kónnis van de ingezetenen dier gemeente, dat de kohieren van de Perso- neele Belasting, dienst 1907, No. 1 en No. 2, op den 17 April 1907 door den heer Directeur der Directe Belastingen te Am sterdam zyn executoir verklaard en op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen binnen deze gemeente ter invordering zyn overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoe ning van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervol gingen, welke uit nalatigheid zouden voort vloeien, te ontgaan. Schagen, den 19 April 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. o— Verzoekschriften ter bekoming van Jacht- en Yischaktcn. Burgemeester en Wethouders der ge meente Schagen maken bekend, dat ter Gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco-verzoekschriften ter bekoming van jacht- en vischakten en van koste- looze vergunningen tot uitoefening der visschery met één vischtuig, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli aan staande en eindigde 30 Juni van het vol gende jaar, en noodigen belanghebbenden uit hunne aanvragen ter bekoming dier akten en vergunningen, zooveel mogelijk, vóór den 30 April e.k. ter Secretarie in te dienen, teneinde vóór den lsten Juli in het bezit daarvan te kunnen geraken. De bepaling, dat hy, die de visschery met meer dan één vischtuig wil uitoefenen van eene groote vischakte moet zyn voor zien, is ingetrokken, zoodat voortaan aan een en denzelfden persoon meerdere kleine vischakten kunnen worden verstrekt. Schagen, den 3 April 1907. Burgemeoster en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. Do Secretaris, ROGGEVEEN. Kamer goed of slecht deed met hot verwer pen der Oorlogsbegrooting; dient een juist inzicht te hebben in de handelingen onzer regeeringsmannenbehoort te weten of wy al dan niet door mannen van karakter ge regeerd worden. Maar behalve dit alles, kan uit deze discussie practisch resultaat voort- komen. Wy staan aau den vooravond der j verkiezingen voor de Provinciale Staten, verkiezingen die ditmaal van het grootste gewicht zyn in het geheele land, maar vooral i in Zuid-Holland. De verbonden kerkelijke partijen hebben n!. daar, bij de laatst ge- houden verkiezing, de meerderheid in haar geest weten om te zetten en daarmede even- j eens de Eerste Kamer, welke gekozen wordt door de Provinciale Staten. Het gevolg is, dat de regeering nog steeds in de Eerste Kamer oen rechtsche oppositie-meerderheid tegen zich heeft, waaraan wo dan ook de, nu weder opgeloste, crisis te danken hadden. De regeoringspartyen zullen dus trachten de Provinciale Staten in Zuid-Holland en in Overijsel om te zetten, waardoor het moge lijk zal worden een Eerste Kamer te ver krijgen, waarmede deze regeering werkelijk regeeren kan. De discussiën thans over het verloop der crisis gehouden, kunnen daartoe medewer ken. Immers, indien uit die discussiën mocht blijken, dat de rechterzijde in de Eerste Kamer uit conservatisme de Oorlogs- begrooting verwierp; dat zy uit beginsel, tegen het streven van het ministerie, ter verlichting van de persoonlijke en financiëtde militaire lasten, optrad, dat zy zich met hand en tand verzet tegen moderniseering van ons leger, tegen de democratische strooming naar een volksleger; vasthoudt aan een onbenullig wantrouwen in ons volk indien dit alles mocht blyken, dan zou de rechterzijde zeer zwak komen te staan tegenover de Nederlandsche kiezers. Voor wie goed luistert, is het dan ook duidelijk dat hierom de discussiën zich be wegen. De Rechterzijde, by monde van de heeren Heemskerk en Van Nispen, trachtten dan ook aan te toonen, dat de Regeering onlo gisch handelde met haar ontslag aan te bieden, wyl haar program niet bestreden was. Het gold slechts een technische kwestie Wel waren er een paar Eerste Kamerleden geweest, die formeel tegen het principe der Rogeering gesproken hadden, maar zij vorm den niet de geheele rechterzijde. Zy ontkennen dat inperking van het blij vend gedeelte deel uitmaakte van het regeeringsprogram en hielden vol, dat het kabinet niet had moeten heengaan. Onder hilariteit prees de heer Heemskerk het, dat het ministerie bereid is bevonden aan te blijven, daarmede erkennende, dat het verkeerd had gedaan ontslag te vragen en heette het weder welkom. De oppossitie 1 zal welwillend blijven, maar als oppositie j zonder politiek vertrouwen. De heeren Goeman Borgesius, Troelstra medodeolingen de Kroon betrokken heeft in de zaak op oeno wijze, die aantoont, dat twyfel gerechtvaardigd is of democratische legerhorvorming wel insLemming vindt aan het Hof. Natuurlijk ontkende de heer Lobman dit heden, Donderdag, ten sterkste en hield een lange rede om aan te toonen, hoe hoog de rechterzijde het Koninklijk gezag stelde. Maar de heer Troelstra hield vol en wees den heer Lohman op een leemte in zyn pleidooi, namelijk dat hy verzuimd had te gewagen van het Koninklijk gezag „by de Gratie Gods" 't welk hem zijn Kuyperiaan- sche vrienden zeker wel niet vriendelijk zouden afnemon. De rechterzijde blijft volhouden, dat ergeen principiëel verzet was tegen minister Staal's maatregel. Hoe kan zoo iets worden volge houden, zegt de heer Drucker, die sprak namens zyn Vrijz.-dem. medeleden; men herinnere zich het aspect der 2e Kamer in den Decembernacht, toen het ging om 't blyvond gedeelte. Was het gansche land toen zoo warm geloopen om een militair- technische kwestie Ieder wist, en speciaal de Eerste Kamer, wat het gevolg van haar votum zou zyn. Her resultaat der crisis is in ieder geval, dat der Eerste Kamer scherp haar verant woordelijkheid onder 't oog is gebracht. Kalm betoogt de heer Drucker, dat de breed uitgespannen constitutioneele zonde, door de regeenng begaan by bet vermeende aantas ten van het veto-recht der Koningin, geen zonde is, niets om 'tly'f heeft. Immers, het demissionnaire ministerie stond als een nieuw Kabinet voor de Koningin. In zoo'n geval wordt overleg gepleegd met de Kroon en dit heeft hier plaats gehad, meer niet. De rechterzijde kan niet ontken nen, dat dit volmaakt logisch is. Trouwens, zy weet heel goed, dat do rechten der Kroon bü dit Kabinet even veilig zyn als bij de rechterzijde, of welke partij ook. De heer Druckor verklaart zich, in tegen stelling met den heer Karnebeek, vóór spoe dige indiening der ontworpen betreffende het blijvend gedeelte, dringt aan op een uit gebreid onderzoek naar den toestand onzer defensie, en constateert tot zyn vreugde, dat de geschiedenis dezer crisis ons een grooien stap nader heeft gebracht tot grondwetsher ziening. Nog voeren het woord de h.h. Van Doorn, Thomson, lijdeman, die geen nieuw licht ver spreiden. Alleen wijzen we op de rede van den heer Tydeman, die van den heer Lohman niet kon begrijpen, hoe deze instemming kon betuigen met het advies door den Voorzitter der Eerste Kamer aan H. M. gegevon. Ily ontkende dat de verkiezingen va i 190-5 het kiesrecht op den voorgrond hadden gebracht en grondwetsherziening op dit punt daarom op het program van een nieuw Kabinet zou behooren te staan. O. i. verliest de heerTijdeman uit het oog, dat dit punt wel degelijk het voornaamste ons daarbij zacht uit. Verder oordeelt deze spreker dat het er na deze crisis met de sociale wetgeving duister uitziet, een verband dat ons ontgaat. Ook dit verwy't klinkt trouwens vreemd, waar Spr. oven later het Kabinet aanraadt, niet te volgen den raad van den heer Borgesius, om n.1. zoo spoedig mogelijk met grondwetsherziening te komen, omdat hy dan vreesde dat er van sociale hervorming niet veel terecht zou komen Do heer Lohman had den minister met een bode vergeleken, die een belangrijk gesprek afluisterde, en dat in verband met het openbaar maken van het schrijven van den Voorzitter der Eerste Kamer. De Mi nister had deze vergelijking met veront waardiging afgeweerd en doen uitkomen dat die openbaarmaking was geschied met toestemming van den schrijver en noodig was om een goed overzicht te krijgen in bet verloop der crisis. De heer Lohman trachtte nu zich schoon te wasschen door to zeggen dat hy in zyn vergelijking niet den Minister maar de Koningin bedoeld had, wat heel wat uitroepen van verwondering op wekte en den heer Borgesius den uiroep ontlokte „Gy kunt uw vergelijking toch niet goed praten. Trek haar liever in Verder wenschte de heer Lohman dat de Minister zou erkennen dat de rechterzijde slechts eene opdracht tot vorming van een Ministerie was verstrekt. Ik heb dit bedoeld, repliceerde de Minister Eerst kreeg de rechterzijde een opdracht toen er nog geen sprake was van aanblijven van dit Ministerie; later, toen daarvan wel sprake was, is zy nogmaals in de gelegen- van don beid gesteld, de bestuurstaak overtenemon. De heer Kolkman eischte op hoogen toon dat de Minister zyn woorden betreffende een „veconcentreerdo actie" tusschen Eerste en Tweede Kamer, bjj het votum der Eerste Kamer, zou intrekken. Hij noemde deze uitlating, om parlementair te blijven, slechts een vergissing van de grofste soort! De heer De Meester antwoordde heel leuk dat hij daarin niets kwaads kon zien; hij veronderstelde overleg tusschen gelijkgezin den in beide Kamers in belangrijke zaken en meende eer beleedigend te spreken indien hij dat overleg niet onderstelde. Hiermede zijn we aan 't eind van dit lango debat. Het ministerie gaat o.i. vry uit; het heeft getracht nog goed to maken, wat de rechter zijde in hopelooze verwarring en uit stok stijf conservatisme had bedorvenwe brengen haar een woord van hulde en wenschen dit groepje flinke mannen een lang ministerieel leven. Na het aannemen van een voorstel ter benoeming van een commissie van voorbereiding tot onderzoek van de ziekte-verzekeringswet, de ongevallen wetvoor den landbouw,bestaande uit 12 leden, welke door den voorzitter onmid dellijk zuilen aangewezen worden, gaat de "Woensdag 17 April werd door den Nederlandsckeii Tuinboiiwbond in het hotel Krasnapolsky eene algemeene vergadering gehouden, welke vooraf werd gegaan door vergaderingen van de verschillende groepen van den Bond. In deze groepsvergaderingen werden de huishoudelijke groepsreglemonten behandeld en vastgesteld, benevens de bestuursleden verkozen, waarvan de voorzitters, onder voorzitters en de 2de-secretarissen in het centraal bestuur van den Bond zitting heb ben, terwijl de algemeene secretaris-penning- moester ook als zoodanig voor de groepen optreedt. In de hierop volgende algemeene ver gadering van den Bond werd het huishou delijk reglement behandeld en vastgesteld en mededoeling gedaan van de nieuw ge kozen groepsbesturen. Verder werd door eene commissie uitge bracht een rapport inzake de Landbouw- ongevallenwet, benevens een rapport inzake bedrijfsbelasting te Terstar. Daarna werden de groepsbesturen en het centraal bestuur gedechargeerd en deze bijeen komst gesloten. Na een uur pauze werd wederom een algemeene vergadering gehouden. Op verzoek dezer vergadering werd be sloten, dat de voorloopige voorzitter Mr. J. C. van Brielsasse, en do algemeene secretaris penningmeester A. M. Willing, hunne func- tiön weer voor een jaar zouden vervullen. Hel centraal bestuur zal in dien tyd een algemeenen secretaris-penningmeester benoe men en by de algemeene vergadering komen met eene aanbeveling voor een voorzitter Nedorlandschen Drucker en anderen konden zich zeer goed 1 punt van de actie uitmaakte bjj alle liriksche Kamer uiteen tot Dinsdag, als wanneer zy begrypen, dat het kabinot zyn ontslag had partijen, behalve de vry-liberalen. aangeboden. De eerste kon zich niet begry-1 We moeten nog melding maken van de peft, dat nog iemand beweren kon, dat de repliek des heeren Lohman en een speech in de sectiën vergadert. Schagen, 19 April 1907. Mijnheer de Redacteur! Vergun my s. v. p. eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. In verband met het voorkomen van eene vergiftiging in een huisgezin, tengevolge van het eten van kalfssoep, raad ik nogmaals een ieder aan, om vooral geen soepvleesch te nemen, dat afkomstig is van ziekelijke of gestorven kalveren en ook geen biefstuk of boeuf van ziekelijke of gestorven koeien. Het gebruik van deze zaken kan aanleiding geven tot vergiftiging. Men lette dus vooral op, om vleesch, welk dan ook, van vertrouw bare menschen te koopen. Kalfsvleesch voor een koopje kan nimmer van een gezond kalf afkomstig zyn. Vleesch, goed gekookt, zal zoo spoedig niet aanleiding geven tot ver giftiging, maar wèl dat, wat min of meer rauw wordt genuttigd. Dankend voor de plaatsing. Uw Dw. Dr., G. MUIJS, Rijksveearts en Keurmeester te Schagen. Zitting van Woensdag 17 April. Gister kregen we de stof voor de debatten van hedengister de feiten betreffende het verloop der crisis, thans de discussiën daarover. Wie mocht oordeelen, dat dit napleiten is; dat het nu toch werkelyk wel tyd wordt duchtig aan het werk te gaan, heeft niet heelemaal gelijk. Het volk moet weten, wat er „anhóchster Stelle" plaats vindtheeft het schuld van de crisis by de regeering lag. Dat was de rollen omkeeren. De rechterzijde heeft geweigerd de regeer- taak over te nemen niet alleen, maar ook alle moeite gedaan om dit kabinet te be houden, terwyl deze regeering in den regel als iets verschrikkelijks wordt voorgesteld. Ook toen de rechterzijde wist, datdenieuwe minister van oorlog van Staal's richting was, bleef zij weigeren de regeering over to ne men. Dit zyn allen feiten. De motieven, die zy aanvoerde voor haar weigering, bewijzen dat alle actie tegen het kabinet in 1905 overbodig en ongemotiveerd was. Toen de Voorzitter der Eerste Kanier, de heer Schimmelpenninck, door de Koningin geroepen werd om H. M. van advies te dienen, had deze als zijne ineening uitge sproken, dat een nieuw Kabinet, zonder grondwetsherziening in zyn program, onlo gisch zou zyn, omdat de uitslag der verkie zingen in 1905 uitbreiding van kiesrecht beteekende. Het spreekt vanzelf dat de heer Borgesius deze uitlating behoorlijk exploiteerde en dat de heeren van rechts protesteerden als zy'nde deze meening niet de hunne. Een feit blyft het toch, dat een zeer invloed rijk lid hunner party, door H. M. om advies gevraagd, deze meening huldigt. De heer Troelstra toonde duidelijk aan, dat de oppositie tegen inperking van het blijvend gedeelte zeer principiëel was en ging tegen den invloed van een democratische politiek. Tegenover het wantrouwen der Eerste Kamer in het volk was spr. zeer sympathiek het vertrouwen in het volk, waarvan de heer Staal getuigde. Maar ook de liberalen zyn niet zuiver op den graat op het stuk vau legerhorvorming. Denk maar eens aan de marinebagrooting van verleden jaar, toen de liberalen dank baar aanvaardden bot schip Talina. Dus de Regeering moet haar bestaan van de sociaal-democraton niet afhankelijk maken 1 In den nieuwen Minister van Oorlog kon de hoer Troelstra geen vertrouwen stellen; maar hy wil gaarne zyn daden afwachten, hopende dat hy beter dan Staal werken zal langs vaste lyn, kalm en vastberaden, naar militaire hervorming. Ten slotte sluit de heer Troolstra zich aan by het gesprokene door den heer Borgesius, constateert dat pogingen om een gemengd Kabinet te vormen, zyn afgestuit op niet-medegedeelde bezwaren der rechter- j van den heer Kolkman. De eerste deelde j mede, dat een gemengd kabinet niet tot stand kon komen, omdat de linkerzijde de kwestie van het blijvend gedeelte niet wilde loslatendat aan de rechterzijde slechts één opdracht is verstrekt, die zy weigerde. Het 1 „waarom" is nog niet meegedeeld. De heer Kolkman was het blijkbaar in militaire zaken niet eens met zijn partyge- j nooc Vermeulen in de Eerste Kamer. Wy zyn geen tegenstanders van beperking van het blijvend gedeelte, zegt hy, mits voorzien is in alles wat treedt in do plaats daarvan. De bestrijding der katholieken geldt de wyze van optreden van minister Staal, die een voudig decreteerde„Zoo wil ik het Maar nu, vraagt hy, waarom en wanneer heeft het kabinet Staal losgelaten Uit de repliek van den Minister van Fi nanciën stippen we nog aan, dat de minis ter nooit gezegd heeft dat het kabinet do geheele linkerzijde vertegenwoordigtintegen deel heeft hy steeds er op gewezen, dat de soc.-dem. niet medegaan. De maatregel van het blyvend gedeelte Tuinbouw-Bond.'J Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Vrijdag werd door het kantongerecht te Alkmaar de z&ak behandeld tegen Hendrik Jacobus Eilers, geb. te Amsterdam en wo nende aan den Oegstgeesterweg, by Leiden, den man van de eerste Nederlandsche inrichting voor bestrijding van tuberculose. Beklaagde was ten laste gelegd overtre ding vau art. 436 van het Wetboek van Strafrecht, in verband met art. 1 der wet van 1 Juli 1865: het onbevoegd uitoefenen dor geneeskunde. Als eerste getuige trad op dr. G. Straver, te Alkmaar, tevens aanklager. Het O. M., dat het bowys der overtreding aanwezig achtte, eischte tegen beklaagde f 100 boete, subs. 30 dagen hechtenis. De beklaagde las zeif zyn verdediging voor. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op heden over 8 dagen. By de veiling van de bakkerij van den heer J. Kossen aan de Ewyeksluis te Anna Paiilowna, is deze opgehouden voor de som van f 4141. Kolliorn. Op de voordracht voor onderwijzer te Kolhorn zijn geplaatst de heeren No. 1 M. van Zwieten de Blom, No. 2 J. Bergwerff, No. 3 C. Daalder. W leringen. By Koninklijk besluit dato 15 April 1907 No. 85 is aan onze afdeeling dor Holiandsche Maatschappij van Landbouw toestemming verleend tot het houden oener verloting, ter golegenheid der afdeolingstentoonstelling in September 1907. Wicringcn. Dinsdagavond te half negen uur werden de bewoners van Hippolytusboef plotseling opgeschrikt door 't luiden van de brandklok. Een ieder spoedde zich naar buiten met de vraagwaar is de brand Voorbijgangers antwoordden van in den Polder Waard- Nieuwlaud, doch toen men dien kant uitkeek, was er van brand gelukkig niets te ontdekken. Wat was echter het geval Enkele personen hadden in de richting van Polder Waard-Nieuwland brand gezien en vermoenende dat het in den Polder was, dit - ruchtbaar gemaakt. Daarop was de omroeper kon genomen worden zonder te tornen aan met ^et brandbekken rondgegaan en weldra de weerkracht van het leger; daarvan had het geheele kabinet zich overtuigd. Minister Staal heeft van den beginne af ernstig bezwaar gemaakt aan te blijven. Hy sprakvoor een beginsel kan een persoon worden opgeofferd, maar nooit het beginsel ter wille van een persoon. Gaarne was het Kabinet met minister Staal teruggekomen, maar die wensch is het door de macht der feiten uit de hand ge slagen. De bedoeling blyft inkrimping van het blyvend gedeelte; de mogelijkheid om dit jaar iets meer of minder te doen, blyft open. Heden, Vrijdag, had het ministerie nog eenige aanvallen te verdurenvan den heer Heemskerk, van den heer Lohman en van den heer Kolkman. De eerste ontzag zich niet het Kabinet te verwijten, dat het op onver antwoordelijke wyze het land in beroering was ook de klok beginnen te luiden. De bewuste brand, dien men gezien had, was niet in den Polder, maar vermoedelijk in Fries-1 land. Een half uur daarna was Hippolytus-1 hoef weer tot zyn oude rust teruggekeerd. Een bijzonder succes. Een bijzonder succes had de heer Grone- man te Wieringerwaard op de Centrale Stierenkeuring, te Alkmaar j.I. Vrijdag ge houden. In de rubriek 3-jarige en oudere stieren had het hoogste aantal punten Frans 17 van dej Twisker Fokvereeniging, verle den jaar van den heer Groneman gekocht. In de rubriek 2-jarige stond Frans 23 bovenaan met het hoogste aantal punten, terwyl in de rubriek van de éénjarige stieren zijn stier Frans 27 op één na het hoogste aantal punten verwierf, waarna hij had gebracht, door het opblazen van de zaak i voor een goeden prijs overging in bezit - - - i aan ,j0 Fokvereeniging te Assendelft. zijde, en wyst er de rechterzyde, speciaal delde. tot een crisis. Men moet toch maar durven! Na al wat er in de Tweede Kamer met Minister Staal gebeurd is, houdt hy brutaal-1 weg vol dat er geen regeeringsbeginsel in„enoot' 't spel was; de meest onverantwoordelijke daad, n. o. m., der Eerste Kamer, met haar berucht votum tegen de oorlogsbegrooting, werd teruggeworpen op het ministerie dat eerlijk en oprecht, waarschuwde en han- Anna Paiilowna. De heer W. Tiessen, onze vroegere plaats- is te Middelburg geslaagd voor het examen als onderwijzer. recht to beoordeelen, in hoeverre de Eerste den beer Lohman, op, dat deze door zyn 1 We noemen dat in-brutaal en drukken Naar wy uit goede bron vernomen, zal de Harmonie te Anna Paiilowna op Zondag 5 Mei haar laatste uitvoering in dit seizoen geven, toegankelijk voor kunstlievende leden en tegen entree. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van heden. Cornelis N. en Klaas N., beiden te Zype, kinderwettenzaak, diefstal, zullen ter be schikking der Regeering gesteld worden, zonder toepassing van eenige straf. Hillena Rudolphina Mathilda K. en Klara R., beiden te Den Helder, diefstal, no. 1 I maand gevangenisstraf, no. 2 zal ter be schikking der Regeering gesteld worden, zonder toepassing van straf. Laurentius Hendrikus O., Alkmaar, smaad schrift, f20 boete, subs. 10 dagen hecht. Arie K., Noordscharwoude, mishandeling, vrijgesproken. Theodorus van der H., Hoorn, mishande ling, f 6 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Jacob D., Bunschoten (Spakenburg), f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Kol hor o. Voor de vacante betrekking van organist by de Nederl. Hervormde Ge meente alhier hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Broek op Langendjjk. Vry'dag werd hier besteed voor roode kool f 3, a f 13.50, gele f 2.50 a f 12.00, witte f 1, a f 3, uien f 0.55 a f 0.80 p. 50 K.G. Mijnongelukken. Woensdagavond tusschen vyf en zes uur is op de myn „Carl", toebehoorende aan de Limburgsche Steenkolenmaatscbappij en ge legen te Schaesberg, een ernstig ongeluk ge beurd, dat een menscbenleven hoeft gekost. Terwijl de koolkapper Smeets met zyn makker Mulders, beiden wonende te Schaesberg, aan den arbeid waren in de myn, viel plotseling een zg. kloksteen naar beneden en kwam op beiden terecht. Smeets, die den steen op de borst kreeg, werd de adem afgesneden en hy stikte vóór men hom hulp kon ver- leenen. Mulders werd ernstig aan hoofd, rug eu armen verwond te voorschijn gebracht. De gekwetste is naar 'thospitaal te Heerlen overgebracht; zytitoestand is zoor ernstig. Smeets laat een weduwe en zesnogjougdige kinderen achter. Eon mijnwerker zekere W. had'tongeluk zich met een bijl in 'tbeen te slaan, waar door 't kniogewricht doorgesneden werd. Een ander werkman, zekere G., werkzaam aan eon Querschlag, in dienst van Huedig en König, werd onder afvallend gesteente bedolven, met het gevolg, dat hy eenige ern stige kwetsuren opliep. AJle twee werden naar het hospitaal te Heerlen overgebracht en worden aldaar ver pleegd.

Schager Courant | 1907 | | pagina 1