Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. verslag over het verhandelde ten opzichte van de markt aan het station Noord-Schar- woude, inde gecombineerde vergadering der besturen van „Waarland" en „Nieuw Leven". Naar aanleiding van dit verslag ontspon zich eenbreede discussie, waaraan door ver schillende leden werd deelgenomen. Als conclusie van een en ander werd tweeërlei vastgesteld. Besluit nl. de vereeniging „Nieuw Leven" tot behoud van de markt aan 't station, dan.dienen er degelijk midde len beraamd te worden, teneinde haar voor achteruitgang en verval te bewaren. Een der middelen daartoe is het aanleggen van een loswal en laadplaats aan de ringvaart, zjj het ook vooreerst op bescheiden voet inge richt. Besluit N. L. evenwel, haar markt op te heffen, dan is de aangewezen weg dezer zijds, omdat men alleen machteloos staat, zich zoo mogelijk met N. L. en met de ver- eenigingen te Noord-Scharwoude en Oud karspel te vereenigen tot een zoogenaamden Noorder-bond, om gezamenlijk aan de ge projecteerde lijnstation-dorp Noord-Sehar- woude, een marktterrein te vestigen. Dit marktterrein zal dan echter te land en te water bereikbaar moeten zijn, terwijl het „Waardje" op de eene of andere wijze ten allen tijde voor geladen koolschuiten bevaarbaar gemaakt zal moeten worden. Volgde eene geanimeerde bespreking over zuiverheid en sorteering van zilveruien, uien en aardappelen, en over 't vervoer van kool per as. Dat onze handel op 't buitenland groote schade lijdt door slechte sorteering 9nz. der groenten, sprak de Voorzitter, is algemeen bekend, terwijl er zelfs in een regeerings- verslag op gewezen is. Ook, dat de grootste vijand van den bouwer in dezen de bouwer zelf is. Daarom stelt hü voor, dat aan de markt wettelijke bepalingen zullen vastge steld worden, de besproken zaken geldende. Van vel schillende zij'den wordt de meening van den Voorzitter echter bestreden. Niet de bouwer is in dezen de vijand van ver- Wieringen. Op Vrijdag 10 Mei a.s. zal door 't Heem raadschap ten lokale van den heer D. D. Lont publiek worden aanbesteed het leveren van 300 M3 grint en 100 M3 puin. Ilarcnkarspel (Waarland.) Het herhalingsonderwys voor meisjes aan de' school te Waarland is op 1 Mei j.1. aan gevangen met drie leerlingen. OokteDirks- hom en Kerkebuurt is het aantal leerlingen al even gering, en wel respectievelijk vier en twee. Dat is voor de geheele gemeente Harenkarspel negen leerlingen met zes on derwijzers Wanneer zal dit zoo nuttige en noodige onderwijs toch eindelijk eens ver plichtend gesteld worden I In de plaats van mej. F. Rommorts, die vertrokken is, is tot ty del Ijk onderwijzer aan school no. 1 te Anna Paulowna aange steld de heer W. Tiessen aldaar. Voor de vacature van den heerJ. Jelles zal de candidaatstelling voor een lid van den gemeenteraad te Anna Paulowna plaats hebben op Zaterdag 18 Mei, de stemming op Dinsdag 28 Mei en zoo noodig de herstemming op Zaterdag 8 Juni. De brievenbesteller M. van Helden te Anna Paulowna is om gezondheidsredenen met ingang van 16 Mei a.s. overgeplaatst naar Den Helder. In de Rijkspostspaarbank, verbonden aan het postkantoor (en de daaronder ressor- teerende kantoren) te Anna Paulowna is ge durende de maand April gestort f 6928.79 en daaruit terugbetaald f8615.59. Het laatst 1 uitgegeven boekje draagt het nommer 463. 1 De fabriek Hollandia te Purmerend heeft in de Xoord-Zijpe en te Callantsoog op nieuw voor de melk van ongeveer 350 koeien gecontracteerd. De prijzen zijn gesteld als volgtMei, Juni, Juli en Aug. 5 15 Sept. 5.50—Oct.,Nov., Dec., Jan. en Febr. 6 15 Maart 5.25 en April 4.75. Eene al te dartele koe van Wieringen, betering, maar de handelaar, beweren j bestemd voor de Schager markt, richtte de heeren Kroon en Bos. De handelaar ver mengt de soorten en brengt daardoor onze waar in discrediet. 't Is hun zelfs overko men, dat zij voor hun goed gesorteerde en gedroogde zilveruien op denzelfden marktdag een minderen prijs bedongen dan anderen Woensdagavond bü den heer J. van Leverink te Seliagerbrug heel wat schade aan. Om te beginnen, stak zij den kop door de winkel ruiten. Daarna wilde zjj over het Ijzeren hek den terugtocht aanvaarden,wat mede op eene beschadiging uitliep. Het beest bleef voor natte en onooglijke waar! Mocht het daarbij op de pennen zitten en moest met den handelaars dus in dezen niet slechts om - - winst, maar ook om de eer te doen zijn en bevordering van aller belang, en mochten de bouwers ervaren, dat zij voor goed gedroogde, gesorteerde en van vuil ontdane waar ook werkelijk een naar evenredigheid hoogeren prjjs konden verkrijgen, dan was de kwestie in eens in 't reine. De handelaren mogen het zich dus voor gezegd houden. Alsnu kwam in behandeling het punt: onderhandsche verkoop, levering en betaling van dorschkool. Men was het in dezen geheel eens met de „Naamlooze" en besloot der halve aan de uitnoodiging van deze te vol doen en een Commissie van twee leden te benoemen, welke met die der zustervereni gingen zullen confereeren, teneinde zoo mogelijk afdoende bepalingen op dit punt vast te stellen. Tot leden dezer commissie werden op voorstel van den Voorzitter bij acclamatie benoemd de h.h. Krabman en Bos, die deze benoeming aanvaardden en te gelegener tijd verslag van het verhandelde zullen uitbrengen. Bij de gebruikelijke rondvraag kwamen nog verschillende zaken ter sprake. Zoo opperde de heer Par.cras het denkbeeld om zich in het vervolg ook gezamenlijk te voor zien van zaaizaad, speciaal zaad van zilver uien,waarvan hier honderden ponden benoo- digd zy'n. Dit denkbeeld vond algemeen by val en besloten werd daarop in den a.s. herfst terug te komen en opname van het benoo- digde te doen. Met een woord van dank voor de flinke opkomst en betoonde belangstelling, alsmede met den wensch, dat 1907 voor „Waarland en Omstreken" een bloeiend en voor zy'n leden een gezegend jaar moge zy'n, werd de vergadering daarop door den Voorz. gesloten. Kolhorn. Woensdagavond j.1. vergaderde by den heer Rempt alhier het Departement Kolhorn der My'. tot N. v. 't A. Na opening der vergadering en lezing der notulen, werd de heer P. de Zeeuw tot se cretaris verkozen. Besloten werd op den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering een amen dement in te dienen, ten einde subsidie van het Hoofdbestuur mogelyk te maken tot het aanschaffen door de departementen van lig- tenten voor dag en nacht, ook ten dienste van beginnende tuberculoselijders. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat het dienstjaar eindigde met een klein batig saldo. Het verslag van den bibliothecaris liet zien, hoe de oudste instelling van ons depar tement steeds toeneemt in belangstelling. Een hartelyk woord van dank, door den voorzitter aan den heer L. W. van der Meer gebracht, die 25 jaren de bibliotheek ver zorgde en evenveel winters met zeldzame bereidwilligheid zorg droeg voor het weke lijks verstrekken van lectuur, was stellig geen overdreven hulde voorzoo langdurigen, belangeloozen arbeid. Tot vice-voorzitter werd verkozen Ds. H. J. Engelkes, tot bestuurslid de heer L. W. van der Meer. Als afgevaardigden ter algemeene verga dering werden aangewezen, de heeren W. de Boer en L. W. van der Meer, als plaatsver vangers, de heeren: J. BoodIJz.en K. Bree- baart Dz» Na behandeling van enkele punten uit den beschrijvingsbrief sloot de voorzitter de vergadering. Op de dagschool te Dirkshorn zyn met 1 Mei j.1. 15 nieuwe leerlingen toegelaten, te Kerkbuurt 21 en te Waarland 18. Voor het herhalingsonderwjjs aan meisjes konden te Dirkshorn 6 leerlingen ingeschre ven worden, te Kerkbuurt 2 en te Waar land 3. Woensdag 1 Mei vergaderde het Bestuur van het Onderling Veefonds voor de ge meente Harenkarspel te Dirkshorn. In het laatstverloopen driemaandeljjksch tijdperk waren 1122 stuks vee verzekerd. Negen runderen stierven er, waardoor een schade beloopen werd van f1055. De omslag per rund werd vastgesteld op 95 cent. Wieringen. Vrijdagmorgen j.1. om 5 uur werden de bewoners van Hippolytushoef wederom gewekt door het luiden der brandklok. De brand bleek te zy'n op den zolder van de woning van den heer R. Blaauboer, brood bakker. Met behulp van do brandspuit wist men den brand meester te worden. Oorzaak onbekend, assurantie dekt de schade. Broek op Langendyk. Heden werd besteed voor Roode kool f4.00 a f 17.50 per 100 stuks. Gele kool - 3.50 12.50 Witte kool 1.00 a - 3.00 Uien -0.75 1.75 50 K.G. vereende krachten van de dry vers worden verlost. Spoorverbinding Dorp en Station Noord-Scharwoude. Donderdag j.1. werd ten huize van den heer D. Stam een vergadering gehouden van be langstellenden in bovengenoemde spoorver binding. Het plan, door een deskundige in teekening gebracht en van begrooting voor zien, zou door het comité publiek worden gemaakt. De zaal was goed bezet, wat het comité zeer welgevallig was. De Voorz., de heer C. de Geus deelde mee, dat de oor spronkelijke schets nu was vervangen door een goed uitgewerkt plan, dat door hem zou worden toegelicht en verklaard. Spr. wyst op de teekening aan het tegenwoordige laad- terrein aan het Station N.-Scharwoude. Tusschen seinhuis en weegbrug zal de ont worpen lyn het terrein van Nieuw Leven snyden, om tegenover het station over dam en Noorderput in het bosch van den Hertog van Aosta te komen. Aangezien echter deze bocht een straal vereischt van 180 M. komt de lyn aanvankelijk ten noorden van dit bosch om vervolgens weer zoover mogelijk daar doorheen te loopen in westelijke rich ting op de ringvaart aan. Deze zal worden gekruist tusschen de sluis van het Noord- Scharwouder poldertjo en de Roskambrug. De spoorbrug zal een doorvaart verkrijgen van 15 M., terwijl ze de hoogte der Roskam brug zal moeten hebben. In 't Ambacht gaat dan de lyn verder in westelijke rich ting, om evenwijdig aan het Wegje te ein- djgen in een laadplaats met middenspoor en twee walsporen beide door bestrating van het middenspoor gescheiden en aan de an dere zijde begrensd door slooten van respec tievelijk zuidzijde 6 en noordzijde 8 M. Ten noorden liggen dan nog een paar akkers, welke niet in het plan zyn opgenomen, doch mettertijd voor marktterrein kunnen dienen. Een tweede teekening geeft een beeld van het grondwerk en de kunstwerken, welke zullen moeten worden uitgevoerd. Door den heer Jb. Smit wordt deze toe lichting nog nader aangevuld. Hierby' blijkt o.a., dat het laadterrein by een lengte van 260 M., een breedte zal verkrijgen van 20 M. De brug over de ringvaart is genomen op 1.10 boven A.P., terwijl de helling aldaar zal zyn 1 op 100. De beide kleinere brug gen bekomen een doorvaart van 5 M. en een hoogte van 1 M. boven A. P. Telefoon verbinding met het station is mede in het plan opgenomen. Door den heer Van der Oord wordt opge merkt, dat noch door den heer De Geus, noch door den heer Smit is gesproken over een toegangsweg, en deze zal er toch moe ten zy'n. De Voorz. zegt, dat deze nog niet in het plan is opgenomen, doch er stellig moet komen, doch wil thans daar niet verder op ingaan en eerst den heer Smit gelegenheid geven de vergadering in kennis te stellen met de begrooting. Hieruit blijkt, dat voor onteigening is gerekend op f 31.100; voor grondwerk f 13.250; voor beharding f 5860; voor schoeiïngwerk f 13.520; voor den totalen bovenbouw f 33.950; voor de gezamenlijke kunstwerken f 33.100; voor diversen f5500; voor ontwerp van plannen, toezicht enz. f 5000; voor onvoorziene uitgaven f 1720; wat een totale begrooting vormt van f 143000. De Voorz. is op dit gebied wel leek, doch naa\ hem van verschillende zijden werd verzekerd, zal deze begrooting voor het thans ontworpen plan stellig meer dan toereikende zyn. Thans komt de Voorz. terug op de vraag van den heer Van der Oord. Naar het inzicht van het comité zou de toegangsweg moeten komen over het erf van W. Brinkman, doch er is meer. Tot nog toe is Nieuw Leven niet in de zaak betrokken geweest en naar spr.'s oordeel moet het nieuwe laadterrein ook voor deze vereeniging toegankelijk zy'n. Scheen aanvankelijk samenwerking niet te verkrijgen, thans staan we er gunstiger voor. In een verg. van het comité, den vorigen avond met bestuursleden van „N. L." gehou den, is gebleken, dat Nieuw Leven's bestuur tot de overtuiging is gekomen, dat èn uit het Noordelijk deel van G. Amb. en uit het gebied van „N. L." alles op één marktterrein moet worden aangevoerd. Met het oog hierop zouden nog belangrijke wijzigingen moeten worden aangebracht. De spoorbrug dient dan tevens rybrug te worden, terwijl een afvoer- weg naar het Wegje zal moeten komen. Wat de vorming van het kapitaal betreft, is spr. van oordeel, dat, wanneer gemeente en polderbesturen maar een derde bijdragen, Ryk en Provincie wel zullen te vinden zyn voor aanvulling door subsidie. Hierna bekomt de heer Yan der Goes het woord, die in korte trekken een vergelijking geeft van den toestand heden en 'n 25 jaar geleden. Inderdaad moet het dan wel ver wondering baren, dat het noordelijk deel van G. Amb. zoo lang in zijn betrekkelijk isole ment heeft kunnen berustenwant toen spr. hier voor eenige jaren in functie kwam, vond hy in dit opzicht nog maar weinig vooruitgang. Spr. schrijft dit in hoofdzaak toe aan gemis aan eendracht. Nog alty'd geeft het najagen van eigen belangen het aanzijn aan naijver, die zooveel goeds tegen houdt. Gedachtig aan dien naijver was spr. aan vankelijk huiverig om in zake het spoorplan van advies te dienen. Thans echter, meent hy, moet de zaak krachtig worden aange pakt. Het plan is goed, het kapitaal zal er komen, indien men eendrachtig op de totstandkoming der zaak aanstuurt. Het Broekerlyntje ligt daar om te bewijzen, dat ook een lyn van hier naar 't station bost zal rendeeren.Bedenke men daarby' wat een tijd er verloren gaat, hetzij men markt te Broek op Langendyk, hetzij men moet gaan naar het station N.-Scharwoude. Alleen dit tydsverlies weegt op tegen de rente van het benoodigde kapitaal. En dit kapi taal kan er gemakkelijk komen, meent Spr. De Voorz. deelt mee, dat ook de hande laars meer voor de zaak gaan gevoelen, ge tuige hunne bijdrage in de voorloopige kos ten van onderzoek, getuige ook de aanwezig heid van de h.h. Trompetter en Vroegop in het comité. Spr. verheugt zich tqn zeerste over deze belangstelling. Door den heer Dorsman wordt hulde gebracht aan het comité voor z'n onvermoeide werkzaam heid, ook hy juicht ten zeerste het plan toe. Toch wenscht hy te vragenbestaat er eenige zekerheid omtrent subsidie van Rijk en Provincie? En zoo die subsidie niet wordt verleend, is het kapitaal dan op andere wijze te vormen? De Voorz. zegt, dat er omtrent subsidie verleening natuurlijk geen zekerheid be staat, doch zien we naar de lyn Schagen— Wieringen, naar de Noorder Stoomtram, dan is hy van oordeel, dat deze lyn eveneens een groot algemeen belang is en deswege kans heeft, op subsidie. Spr. wyst ook nog op de bestrijding van het plan voor de W esterlyn doorde Vereeniging„Nieu w Leven", waarby' door tal van corporaties adhaesie- betuiging werd ingezonden en waarby toen reeds werd gewezen op de wenschelykheid van de totstandkoming der lyn dorp —station. Door den heer Brugman wordt mede een beschouwing gegeven over den toestand der laatste jaren. Nieuw Leven is er steeds op bedacht geweest, om de markt aan 't station te versterken. De weinige samenwerking in deze omgeving was in het voordeel van dit streven, door den onderlingen naijver kwam van de verschillende plannen in het Am bacht niets tot stand; Nieuw Leven meende daarvan partij te kunnen trekken. In den loop van 1906 echter won meer en meer het idéé veld, wat by enkelen onzer al lang had post gevat: dat er moest komen een groote markt in 't noordelijk deel van G.-Ambacht, waarin ook de markt van „N.-L." zou moeten worden opgelost. Dit acht spr. de eenige gezonde oplossing. Het bestuur van „N.-L."hoopt en vertrouwt, dat de aanwezigen dit inzicht zullen deelen. Komt deze markt tot stand, dan hebben zeer vele plaatsen belang by de zaak, aangezien de aanvoerders op de markt van „N.-L." woonachtig zy'n in een cirkel van uit het station te trekken met een straal van ongeveer twee uur gaans. Zyn Ryk en' Provincie voor subsidie niet te vinden, doch juist het groot aantal belanghebbende vergroot de kans voor inwilli ging, maar mocht die subsidie achterwege blijven, dan nog meent spr. dat zoovele uitvoering geven in de concertzaal „Con- cordia" van den heer Jb. Bruul, te Hippo lytushoef. Wieringen. Wegens bedanken van mej. Jb. Keyzer—Wagemaker als onder wijzeres der Zondagsschool te Hippolytushoef van onze afdeeling van denNederlandschen Pro testanten bond, is als zoodanig aangesteld mej. P. Koorn Cd. Wieringen. De eerste laminerenmarkt zal alhier gehouden worden op Dinsdag 7 Mei a.s. en vervolgens iederen Woensdag tot en met 26 Juni. Op de eerste markt wordt anders weinig aangevoerd, daar de boeren met 't oog op den jeugdigen leeftijd der beestjes liefst nog een week wachten. Een Hink behardc en goed vastgere- den grintweg is zeker voor fietsrijders het meest gewenscht. Komt nu echter de weg werker zoo hier en daar in de knippen en kuilen der wielslagen wat nieuwe grint storten, dan is de weg voor fietsers bijna onbe gaanbaar en menige wegwerker zal dan ook by dat werk een verwensching hebben op- geloopen. Nu gaat men, om dat ongerief te voorkomen, in sommige gemeenten zoodanig te werk, dat eerst het eene wielslag en na eenige dagen, als het eerste weer eenigszins vastgereden is, het andere voorzien wordt. Dit is zeker een oplossing, waarby ieder gebaat is, want ook voor voetgangers is een weg, die pas begrint is, ver van aangenaam. In de gemeente Harenkarspel, waar tot heden die methode niet gevolgd wordt, cir culeert tegenwoordig een adres, om het Bannebestuur uit te noodigen voortaan ook met de belangen van fietsrijders rekening te willen houden en de beschreven wijze van beharding in toepassing te willen brengen. Is de Langedgk zoo gelukkig, thans in rechtstreeksche verbinding te zy'n met Alk maar, door de opening van de zyly'n Broek op Langendyk—Alkmaar, ook ontbreekt den bewoners de gelegenheid niet aan het station te komen. Met 1 Mei zyn twee spoordiensten geopend van Oudkarspel tot het station Broek op Langendyk, een van den heer De Boer te Zuid-Scharwoude en een van den heer Balder te Oudkarspel. Beide rijden op alle treinen, 's Zaterdags ook op den inge- voegden markttrein. Ook blijft de oude omnibusdienst op Alkmaar nog bestaan. Men vreest, dat er langzamerhand wel een paar diensten overbodig zullen worden. Aan het hulppostkantoor te St.-Maar- tensbrug worden gedurende de Maand April behandeld 54 inlagen in de Rijkspostspaar bank en 14 terugbetalingen tot een geza menlijk bedrag van f 5132.19. UIJJVÜii, UcliJ. IlUg JLLlOöllt spr. ua.1 ZUÜVÖ1Ü -Wiwmgv/u, u- corporaties inde zaak te betrekken zijn,dat het vee' te radicaal, schijnt Zittingen van Woensdag, Donderdag en Vrydag, 1, 2 en 3 Mei. Nog kon Woensdag niet aan de artikelen begonnen worden, wy'1 de heeren Bos en Loeff nog iets, en heusch lang niet het minst-belangrijke, in het midden hadden te brengen over die fameuze grondwettelijke bezwaren in het ontwerp: afschaffing der Tienden. Het is gebleken, dat vry'wel alle leden der Kamer vóór afschaffing zy'n, met uit zondering van de heeren Lohman en Idsinga zy lieten het tenminste blijken. De heer Lohman is van oordeel, dat er niets tegen het heffen van tienden in te brengen is, evenmin als tegen het heffen van voordeelen met concessies van Rijks wege verleend; de heer v. Idsinga ontkent de zedelijke bevoegdheid van den wetgever, de tienden af te schaffen; met afkoop zou hy zich kun nen vereenigen, maar afschaffing, dat is hem ijnt ook fcestemd dienst kapitaal wel gevormd kan worden, ja, spr. acht het niet onmogelijk, of er zou een kapitalist te vinden zy'n, die voor eigen risico het ly'ntje zou willen aanleggen. Wat rendeering der lyn betreft, wordt gewezen op het vervoer van het station N.-Scharwoude in 1901, toen liet Broekerlyntje nog niet bestond. Dit bedroeg niet minder dan 36.000.000 K.G.,gelijkstaande metongeveer 4500 wagons. Door den heer A. Swager wordt nog ge vraagd, of er groot verschil zal zy'n in vracht voor verzending van hier of van Broek op Langendyk naar Alkmaar. Hierop wordt geantwoord, dat dit wel geen invloed zou uitoefenen op de verzending van hier, al merkt dan ook de voorz. op, dat er naar gestreefd zal worden om hierin gelijk heid te krijgen. Evenwel, waar de aanvoer komt, daar moet de handelaar komen. By het sluiten der vergadering meent de Voorz. te mogen constateeren, dat er warmte voor de zaak is opgewekt. Wat de aanwe zigen, wat het publiek kan doen voor de bevordering der zaak? Dat is dit. Toont uw belangstelling, werkt allen in eigen kring. te doen als muziek voor radicale kiezers Maar overigens waren alle sprekers vóór afschaffing. De wijze waarop, daar zit des Pudels Kern. Bepaling der waarde door den burgerlijken rechter of door een publiek-rechterlyk lichaam. Geschiedt het eerste niet, dan is het ont werp in stryd met de grondwet, zeggen de h.h. Lohman c.s. Daartegen was Minister Veegens reeds opgetreden. Heden werd hy' daarbij geholpen door de h.h. Bos en Loeff. De eerste wees er op, hoeveel beter het is, de bepaling der waarde over te laten aan deskundigen buiten den rechter; de rechter zou in eerste instantie moeten beslissen, terwijl de goede zaak jaren en jaren zou worden verdaagd. Voorts verdedigt hy het ontwerp tegen de bezwaren van ongrond wettigheid en oordeelde ten slotte, dat de gevoeligheid der h.h. voor de grondwet over slaat in sentimentaliteit. De heer Loeff leverde een dergelijk, zeer scherpzinnig betoog; concludeerende, dat de grondwet terdege administratieve recht spraak toelaat en dus dit ontwerp geens- gemakkelyker een beslissing nemen, wanneer ze weten, wat de ingezetenen willen. Met deze opwekking en een woord van dank voor opkomst en getoonde belangstelling, sluit de Voorz. deze geanimeerde vergadering. Polder- en gemeentebesturen kunnen zeker z'ns '3 'n stryd met de grondwet. Na deze verdediging kon de minister in zijn repliek kort zy'n. Aan de gemaakte scrupules kan gemakkelijk worden tegemoet gekomen. Zeer geraakt scheen Z. E. over de opmerking, dat hy weinig waarde zou hech ten aan de rechterlijke macht. Hy wierp By Koninklijk besluit benoemd tot deze conclusie verre van zich en achtte, haar Heemraad van den Anna Paulownapolder, de te maken, volkomen ongeoorloofd; hy heeft heer D. Rezelman Cz., te Anna Paulownatot steeds met eerbied tegen de rechterlijke macht Dijkgraaf van het Ambacht van Westfries- opgezien en ook in zy'n tegenwoordige func- land, genaamd Geestmerambacht, de heer tie zal hy haar hooghouden. D. Wagenaar, te Broek op LangendykWe moeten nog even terug komen op de tot Heemraad van: den polder Waard en belangrijke en heldere rede des heeren Bos Groet, de heer N. Loder te Winkel. een der leden van de Vryz.-dem. fractie, een Gedurende de maand April werd aan i fractie, die het intellect, immers het mo- het Hulppost- en Telegraafkantoor te Sint i nopolie van de liberalender Kamer in Maarten ingelegd in de Rijkspostspaarbank in 1 zl.clb v°or ®en belangrijk deel, vertegenwoor- 54 inlagen f 1484.99, terugbetaald f 183.30. 'wJ op het 16-voud, dus 16 millioen Voor dit amendt was veel te ze» daar toch de heer Reiine ber«to„?g6ti o,1 dat J Reijne berekende waarde niet boven de 16 millioen Op billykheidsgronden en omdatZrfU plichtige er goed afkomt, werd hef met 52 tegen 5 stemmen wto,, Het tiendrecht zal, volgens het' bedragen 5 vyf-en-vyftig-honderd8te°ntW| van het bedrag der schadeloosstelim Pr°! De h.h. Reijne c.s. willen het ben,': 5 vier-en-veertig-honderdste; dat zou ri c 4 ton kosten. Met deze 4 ton kan 7^' de kosten voor schatting enz. bet-iic billijkheid brengt mee, aldus regeenng, dat zij betaald worden T tiendplichtigen, die behoorlijk voord i nieten. De Kamer verklaart zich met 46 tegen 18 stemmen. v Dezelfde h.h. willen de schatters ban uitsluitend uit ingezetenen van degen! waar de gronden gelegen zy'n. Ot> 1 van vrees vaor partijdigheid, gebral0111 geschikte personen vindt dit voorstal steun en wordt dan ook ingetrokken 8 Om tot gelijkmatige schattingen tat in het geheele land, wenscht de heer r-?1 jaarlijks 2 vergaderingen van afgeval- der tiendcommissien. Deze regeling 1 door de Regeering overgenomen V' Heden, Donderdag, was het 'de da aen heer VanDoorn,afgevaardigde voor Deze afgevaardigde, die soms Wa, wat buitenissig schijnt, toont toch eenl6?11 ren kjjk op de dingen te hebben. Hii hlr1 by meerdere gelegenheden oen dt Behandeld werden 37 telegrammen. Wieringen. Donderdagavond vergaderde de Vrijzinnige Kiesvereeniging in 't lokaal van den heer Koorn. Slechts 12 leden waren aanwezig. Besloten werd de candidatuur van den heer D. C. Rezelman te Anna Paulowna te steunen, indien hy de voorloopige candi daatstelling van de Noord-Zy per Kiesvereeni ging aanneemt. Verder zal men eene afwach tende houding aannemen, met het oog op een gecombineerde vergadering, uitgeschreven door de liberale kiesvereeniging te Noord- Zype. Tot afgevaardigde naar die vergade ring werd benoemd Dr. Koops en als plaats vervanger Ds. Bax. Voor den zomercursus der herhalings school te Burgerbrug hebben zich 10 leer lingen aangemeld. De jongeheer W. I'ami9 te Zypcrslais, leerling aan de R.-C. Kweekschool te Bever wijk, is bevorderd tot de 2e klasse. Aan het hulppost- en telegraafkantoor te Dirkshorn werd gedurende de maand April in de Rijkspostspaarbank ingelegd in 94 inlagen f 2152.27terugbetaald in 43 terugbetalingen f 4752.16J. Het getal be handelde telegrammen bedroeg 67. Wieringen. Naar wy vernemen zal de Zangvereeniging „Excelsior" van Den Oe ver op Zondag 12 Mei a.s. een openbare Y» iOlIO YVUUIU V ctli U.UL glUUu" OV€ ste gezag is; Treub, de onkreukbare, krach- tot tige, bekwame manMarchant, Bos, v. Lim burg, Z. v. d. Bergh, Smidt, ook Ketelaar en Nolting, op hun gebied, zy allen mogen genoemd worden, zijn mannen van het woord en de daad. De Vryz.-democraten mogen werkelijk trotsch op hun groepje vertegen woordigers zyn. De heer Bos gaf nog even zeer duidelijk aan, dat de heer Reijne ongelijk had, toen hy beweerde dat de tiendplichtigen in de eerste 30 jaar niets aan dit ontwerp zouden hebben. Want behalve dat dit recht by afschaffing jaarlijks direct minder wordt, neemt, dooi de annuïteit, de verkoopwaarde der gronden jaarlijks toe. Behalve dat, wordt met de afschaffing een groot economisch voordeel verkregen, 't welk een algemeen belang is en speciaal den land bouw ten goede komt. Daarmee liep het algemeen debat af en werd aan de artikelen begonnen. De heeren Reyne, Roodhuijzen, De Klerk, Smecnge en Zijlma hebben eenige amende menten, die echter alle na bestrijding door de commissie van rapporteurs by monde van den heer Pierson, verworpen worden. De regeering wenscht aan de tiendheffers als schadeloosstelling toe te kennen het 20-voud der jaarlyksche, zuivere opbrengst, 't welk voor den geheelen afkoop vordert een som van 20 millioen. De h.h. Reyne c.s. willen den afkoop stellen dat by de behandeling van'het tienden"on7l11 Zooals men weet, had hy reeds bü de meene beschouwingen zyn grondt' bezwaren te berde gebracht en aaneeS8* dat hy trachten zou door amendeert igi ontwerp zóó te wijzigen, dat aan ziin hl, 1 ren werd tegemoet gekomen. 6Zffal suSets.<leed h" dan h6den ook>en biet zonde: In een serie amendementen had h« zyn denkbeelden uiting gegeven mL\ spreekt vanzelf, de Kamer is niet gemalJ lyk te bewegen in een ontwerp dat slnitlt een bus, zooveel veranderingen aan té w gen, vooral niet als de voorstellen daa l zoo kort voor den tyd zyn ingediend dat gevolgen er van niet gemakkelijk ziin overzien. Het was dan ook goed gezien de Regeering, om aan den wensch van heer Van Doorn tegemoet te komen dom een enkele wijziging in de be van het ontwerp aan te brengen De tiendcommissie mag geen uitstraalt doen by verschil; ergo mag van berLZ den rechter geen sprake zyn. De rechter alleen beslist. Daarom wijzigde de minister beroep op den rechter inopkomen tegen 4» beslissing van de commissie, by den rechte: Nog een drietal amendementen, van den heer Van Doorn, alle o.i. van ondergeschikte beteekenis, werden aangenomen, eene tegen den zin van den minister en de com missie van rapporteurs. De heer Van Doorn n.1. wenschte, dat alle stukken, aan de tiendcommissie verstrekt direct moesten teruggegeven worden na dé gevallen beslissing, opdat geen bezwaar zou kunnen bestaan, zich onmiddellijk tot den rechter te wenden. De wijziging werd goedgekeurd. De advocaten hebben het leeuwendeel der discussie, de juristerij viert hoogty,hoede heer Schaper ook zucht. „Laat ons toch opschie ten zoo riep hy. De heeren gaan even wel door met uitpluizen van kleinigheden, onze lezers weinig zullen interresseeren. zy'n met vallen en opstaan gevorderd tot art. 56, waarop de noodige amendementen van den heer Van Idsinga', dus Maandag weer volop feest. Gebruik makende van de gelegenheid, die de vragendag geeft, richt de heer Z. vm den Bergh zich tot den Minister van Marine met de vraag, of het waar is, dat een ar beider aan de Marinewerf te Helder, die door een ongeval een minder bezoldigde betrekking moest aanvaarden, ook nog moet missen de uitkeering, hem toekomende krachtens de Ongevallenwet. Zoo ja, waarop steunt die handeling? Het antwoord van den Minister van Marine is voor den patiënt bevredigend en voor den heer Van den Bergh succesvol. Z. E. verklaart, dat het inderdaad is als de heer Van den Bergh meent en dat dit geheel overeenkomstig het Kon. Besl. van 19 Juni 1904 is; dat echter dat Besluit aan H. M. gelegenheid geeft, ingeval Zij dat billy'k oordeelt, de inhouding terug te gevenwat Z. E. van plan is aan H. M. aldus te adviseeren. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zy'n inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden muntbiljet van f10.—terwy'1 inlichtingen worden verzocht omtrent een verloren bank biljet yan f40, eveneens omtrent vier kisten met eieren, op de jongste markt achterge laten. Marktbericht. t Was Donderdag verbazend slecht weer, en dat zulks op den handel van invloed wat lag voor de hand. Wat nu gekocht w£'? moet het land in, doch met zulk weer^t menigeen daartegenop, dufiv dan nog week gewacht! 't Heeft nog zilo'n haast niet- Trekkend en traag waren de weidekoeiefy met voor de gelde-lager prijzen er by. 0°' met vette koeien ging het niet best. Onde' de algemeene opruiming yiorden cl© markten digt; Drucker, wlenVwoord' van het groot- tot 35 en 36 cent teruggegaan; by minden® kwaliteiten, die het meest worden aange voerd is de prijsvermindering nog belangril' ker. Nuchtere kalveren hebben hunnen tijd gehad, de aanvoer neemt nu weer geregeld af. In hunne plaats krygen wy nu de lam meren. De eerste touwtjes-lammeren waren Donderdag reeds aanwezig. De pryzen zetten niet kwaad in. De kwaliteit van overhouders was over het geheel minder dan bij vorig® markten. Met f82 verkreeg de heer K.v.d-0- te Hoogebieren den hoogsten prijs. Met vette koeien kwam die toe aan den hr.D.K.Oudeslu" met f272.50. Varkens waren traag. De meest® vraag was naar Londensche biggen. Eiere® en boter waren beiden iets minder. Aan onze gemeenteschool werden ®P 1 Mei 43, aan de Bewaarschool 22 kinderen toegelaten. Voor de avondlessen gaven zie® 12 leerlingen aan. Zoowel de verkozen afgevaardigde, a'3 diens plaatsvervanger hebben bedankt o® ons Departement van de M. t. N. v. h. A- op de algemeene vergadering te vertegen woordigen. Gemeente .Schagen, Ingeschreven van 1—3 Mei. GeborenGeertje d. v. Jan de Graaf ®D Trijntje Bier. - Zipkjen d. v. Ype de Jong

Schager Courant | 1907 | | pagina 2