3SS&S Sf S SSS en nreett Donderdag 9 Mei 1907. 51e Jaargang. No. 4254. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. Vergadering van de Rundveefokvereeniging „Voor uitgang" te Nieuwe Niedorp, aldaar gehouden op Zater dag 4 Mei j.1., 's avonds 7 uur, in 't lokaal van den heer C. Kooiman. Voorzitter, de heer NV. C. Visser, de vergadering openen de doet in 't kort eenige mededeelingen over de Vrydag j.1. gehouden vergadering van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek, ter bijwoning waarvan leden der fokvereeniging waren uitgenoodigd. Spreker en de heer J Stammes waren er aanwezig als leden der fokver eeniging. 't Viel op, dat er eene strooming schoen om zich niet bij het hoofdbestuur aan te sluiten. Er werd in zooverre overeenstemming verkregen, dat eene commissie uit 't N.R.St. en de fokvereenigingèn werd gekozen, ten einde tot de samenstelling van een ïegle- ment over te gaan. Commissieleden weiden de boeren. A. Zijp J. Koopman (Beemster), J. Oostwoud "Wijdenes, Avis (Midwoud), Duin (Wogmeer), Koster (Wieringer- waard) en Evelein. Vervolgens deelt Voorz. mede, den heer Schenk uit Wieringerwaard te hebben gesproken en gevraagd, of hij hier te Nieuwe Niedorp kon komen keuien. By stemming evenwel zyn de meesten tegen de keu ring. zoodat die niet zal doorgaan. Volgt rapport rekening, nagezien door eene commissie (de heeren J. B. Wilken, Jb. Pluister en P Saai). Ontvangsten f2907.74*, uitgaven f25i6.41 batig saldo f331 33*" bezit aan stieren f500, aan matei 1 aal f 41. staat van bezit f872.58*, schulden f800, dus zuivere winst f72.58*. Eenige mededeelingen. Kostgeld aan Armen-Admim- stratie f327.20. Koeken voor de stieren f 163.50, con trole (213 koeien) f477.45. _ODAOr ,0„0 Ontvangen dekgeld van leden f 880.25, met-leden f „03. subsidie Prov. Commissie f 186.31. Alles is naar 't oordeel der Commissie volkomen in orde en bij monde van haren rapporteur (den heer Wilken) adviseert ze tot goedkeuring der rekening en décharge aan den penningmeester, den heei J. Stammes. Dit punt afgehandeld zijnde, stelt Voorzitter aan de orde - benoeming commissie aan- en verkoop van stieren. De heer Stammes vindt, dat het beter is daarvoor eene 2 of 3 leden tellende commissie te hebben, dan dat het geheele bestuur die taak vervult. De heer Wilken juicht dat denkbeeld toe, mits de commissie dan vrij en °P zichzelf werkt. De heer Stammes acht niettemin samenwerking met het Bestuur toch noodzakelijk. De heer N isser (Voorz.) vindt ook bespreking over wat er aangekocht en ver kocht moet worden tusschen commissie en vergadering en bestuur onmisbaar en wijst er verder op, dat de keuze tot commissieleden vrij is> te doen uit bestuurs- zoowel als uit gewone leden. De heer Wilken zou toch de commissie (ze wordt voor één jaar benoemd) wel eens zelfstandig willen zien WDeeheer Visser blijft van meening, dat de commissie toch bn benadering een richtsnoer moet hebben en dat moet bestuur of vergadering in handen hebben Tot stemming overgaande, worden de heeren J. Stam mes, P. Koopman en J. Over als commissieleden benoemd. Allen nemen de benoeming aan. De heer D. v. d. Stok wijst er op, dat er op t moment feitelijk geen secretaris is en die moest er, daar het bestuur voltallig is, toch zyn - terwijl het hem toch zeer wenscheljjk voorkomt, dat er notulen worden ge- SCVoeOTzn'wil het bespreken over een te bepalen salaris voor het secretariaat (dat tot nu toe gratis werd waar- eenomen) aan de orde stellen. De heer D. v. d. Stok brengt in 't midden, dat bespre king salaris secretariaat een punt is, dat voor eene be- StVooSrzer wü6rechtè? evtn''eenige toelichting geven en verklaart dat in de vorige vergadering de secretaris ontelag vroeg. Voor die functie had men daarna een tweetal candidaten op 'toog, de heeren Rezelman en J. deToenhun echter werd gevraagd, of ze een van beiden een eventueele benoeming zouden aannemen, luidde het antwoord van alle twee zijden ontkennend, t Bestuur was voltallig, er moest dus een secretaris zyn, maar 't vinden was moeilijk. De andere bestuursleden wer den ook gevraagd, doch zonder succes. Voorz. zelf wou ook liever geen secretaris tevens zijn. Om ten opzichte van den Prov. Bond, die een secre taris wenscht, klaar te zijn, heeft Voorz. by den heer Jb. de Vries aangedrongen en heeft deze zich voorloopig bereid verklaard, doch - slechts voorloopig. Voorz. vindt 'tnu het beste, om de vergadering voor te stellen, dengene, die lust voor 't secretariaat gevoelt, er salaris voor te geven. De heer J B. Wilken had ook 't een en ander op te merken en zegt't Laatste half jaar van haar bestaan was voor den bloei der fokvereeniging niet bepaald bevor- dorliik Wanneer het bestuur een secretaris zoekt en dien niet kan vinden, dat is onaangenaam. Maar er is weinig leven in 'tbestuur; daarvan gaat niet veel be zieling uit en dat werkt op sommige leden ook nadeelig terug En toch is 'tmjjn innige wensch, dat „Vooruit- eansr" moge bloeien. Als eene fokvereeniging op één plaats recht van be- heeft dan mijns inziens hier te N. Niedorp, waar 2 kaasfabrièken zjjn, die beiden op vetgehalte uitbetalen, •t Gaat nü echter slecht. Ik, die lid ben van de ver eeniging heb niet eens een bericht gehad, dat er ver gadering was. Ik maak daar niemand verwyt van, maar de gang van zaken lydt er onder. Ik wou het secretariaat aan het stamboekhouden ver binden en dus beiden op één persoon overdragen. Met den wensch dat de vergadering zal meewerken om weer bloei en nieuw leven in de vereemging te ^Voorz' verklïarttoclfeigenhandig voor het adresseeren van berichten, dat er vergadering is, aan Wilken en anderen te hebben zorggedragen. Spreker heeft overigens bezwaar om de beide ambten in Óen persoon te zien vereenhKi, zoo als door den heer Wilken werd gewenscht. Wèl "s de heer P. Haringhuizen daar alleszins bekwaam toe Maar er is meer dat weegt. Die heer is nustam boekhouder, monsternemer, controleur en is contractueel aan ons vérbonden. Wordt hy nu ook secretaris, dan moet hij zelf het contract schrijven, dat tegen den etam- hoekhouder, monsternemer, controleur moet waken. Dat toch wat vreemd. Bovendien, hebben we twee per- i® rr An stamboekhouder èn secretaris, dan kunnen fu, V«het wat met elkaar kunnen vinden, elkaar weder- Zfó l0 ï,ilri bieden, by afwezigheid, ziekte, enz. zjjdsche tulp toch liever alles maar in één *SS b5 SEt 1.» «el deer Iemand ander, te bXkje voldoende marcheert, i, .preker niet vreemd van 't idéé om te bedanken: het op streek De Voorz. antwoordt, dat hy als zoodanig zich met andere vereenigingen, die met de fokvereeniging annex zyn, veel heeft moeten bemoeien. Hy is behalve Voorz. dezer vereeniging, lid van het Bondsbestuur, en van 't Dagel. Bestuur daarvan lid en tevens ook Vice Voorzitter. Veel zorgen zyn daaraan verbonden zooveel dat velen er wellicht feestelijk voor zouden bedanken naar sprekers schatting. Minstens het bijwonen van een 25-tal vergaderingen en zeker 6 reizen naar Den Haag heeft spreker zich voor dat alles kunnen getroosten. De heer Wilken oppert nogmaals zyn idéé om den stamboekhouder boven de plichten, die hy nu heeft, nog het secretariaat op te leggen zónder salaris daarvoor. De Voorz. vindt dat toch niet goed gezien. De heer Koopman zou het toch wel eens een poosje een halfjaar byv. willen proheerendan kon men daarna weten hoeveel werk de secretaris had. Sommigen verwachten wel de aanvrage om hoogere salariëering, wanneer alles in één hand komt. De heer Wilken vestigt er nog de aandacht op, dat de vereeniging te weinig laat onderzoeken. Als het bedrag per koe er naar geregeld werd, kon er meer onderzoek plaats vinden. Voorz. vestigt de aandacht op het verzet tegen 2-jarig proefmelken, hetwelk is gedaan met het oog op de kans van grootere rijkssubsidie. Zoo gauw als die komt, zal de Prov. Commissie wel grootere eischen stellen en een dier eischen is dan wel2-jarig proefmelken. Reeds heeft 't bestuur der fokvereeniging een paar eischen toegegeven. Moeders van aangehouden stieren moeten nu als 2 jaren proefgemolken worden, als 't doorgevoerd moet worden. Maar of 't van 't jaar moet, weet spreker niet. In de toekomst echter zal de eisch 2-jarig proefmelken er wel bykomen. Daarom is 'i ver standiger niet alle functiën in één hand te hebben, zooals straks wenschelyk werd gevonden. De heer J. Stammes denkt, dat grootere eischen den bloei der vereeniging juist niet zullen bevorderen. Voorzitter vraagt nu den heer Wilken, of die genegen is, om den heer Haringhuizen voor te slaan, overeen komstig zyn (Wilken's) idéé het secretariaat er bij op zich te nemen. De aangesprokene vindt 't nu wel heel goed, aan Haringhuizen dat idéé kenbaar te maken, maar acht 't toch een beetje raar, dat hyzelf nu juist met die opdracht wordt vereerd. Enfin, hy wil het met alle genoegen vragen. Allen zijn daar vóór, dus alzoo is afgesproken. Nu komen we aan de bespreking over eene keurings commissie. De heer J. Stammes wil die jaarlijks uit bestuur of leden doen samenstellen. De heer J. Langedyk zou 't eenvoudig der commissie tot aan- en verkoop van stieren willen opdragen, 't Is niet de voor- en najaarskeuring alleen, maar ook het keuren met den Inspecteur, minstens gedurende een dag of drie die men als commissielid mee moet maken. Voor iemand die dit nooit meemaakte, is er stellig veel van te leeren. Bij de volgende besprekingen vindt men het 't beste, 3 heeren te benoemen als commissieleden voor de keu ring voor 't register. Eén hunner zal daarna worden gekozen voor de najaarskeuring, om die met een paar heeren van andere plaatsen te houden. De heeren J. Langedyk, K. Mijts en .1. B. Wilken worden gekozen. Voor de najaarskeuring kiest men den heer J. Stammes. Nu komt de stationneering en loop der stieren ter sprake. De heer J. Stammes leidt dit onderwerp in on zogt, dat men in den boezem der vereeniging niet recht weet, wat men in deze wil: stationneeren of laten loopen met de stieren. Kiest men het laatste, dan moet nog een stier worden aangekocht; by stationneering niet. De heer J. Brouwer vindt het verbazend lastig om met de koeien naar den stier te moeten gaan. Voorz. oordeelt, dat, wanneer de stieren gestationneerd blyven, er dan vry wat minder spronggeld zal worden ontvangen en geeft in overweging, een stier voor hok- kelingen disponibel te stellen, die deze in't land bezoekt. De heer Stammes vindt het beter, te bepalenóf laten staan, óf met de stieren loopen. De heer Wilken vindt, dat het laten staan der stieren een schaduwzij heeft. Dan toch zullen particulieren meer stieren gaan aankweeken en verliezen we klanten. Bij 't laten loopen blyven de klanten beter. Ert waren de menschen nu langer overtuigd van het nut der fokver eeniging, dan zou 't nog beter gaan. Maar nu ze er nog niet zoo erg van doordrongen zyn, moeten we daar rekening meè houden, vindt spreker, en het zelf stieren aankweeken der particulieren tegengaan. De vereeniging moet in deze zelf de touwtjes in handen zien te krijgen. De heer Stammes vindt, dat men met de ingeschrevene koeien toch hier by de stieren der vereeniging moet komen. De heer D. v. d. Stok bestrijdt dit. De beer J. v. d. stok toch heeft een geprimeerden stier; wordt die aange houden, dan mag die ook dienst doen. Of door een stier der vereeniging, óf door een stier goedgekeurd door de Prov. Commissie, mogen de ingeschreven koeien worden gedekt. De Voorz. wyst er op, dat hy, die één koe door een fokvereenigingsstier laat dekken, moet bel alen alsof al zijn koeien daardoor zyn gedekt. Trouwens, hoe wil de vereeniging ook stieren houden, wanneer de koeien by andere stieren worden gebracht? De heer Stammes leest een desbetreffende bepaling voor„De fokvereeniging koopt 3 a 4 stieren. De minste moet voldoende zijn. 1 Moet zijnle klasse. Deze blijft gestationneerd (komt dus niet op pad) en is beschikbaar voor de leden. De andere stieren loopen een vastgesteld pad. De daarbuitenwonenden komen met hunne koeien bij de stieren. De stieren worden door 't Armbestuur geëxploiteerd. Het dekgeld is f 1.— voor leden en f 1.25 voor niet-leden. Wenschelyk is bijvoeging van de bepa ling: wie eene koe laat dekken door een stier van Vooruitgang", moet betalen alsof al zijne koeien zijn gedekt door stieren der vereeniging. Dit om 't houden van eigen stieren te voorkomen. Door de vergadering wordt aangenomen: met de stie ren te laten loopen. De heer Stammes vraagt nu, of het goed is, den ouden stierenleider (J. Prins Pz.) op de oude conditiën weer aan 't werk te zetten Goedgevonden. Voorz. stelt de vraag, of een hokkelingstier zal wor den aangekocht. De heer Stammes zou dan een flinken willen hebben, die de andere stieren kan vervangen; want er zyn hier een 120-tal koeien ingeschreven en zeker wel 60 worden er proefgemolken. Da heer Wilken merkt op, dat er verleden herfst keu ring is geweest en 3 stieren toen werden aangehouden. Nooit is daar echter meer over gepraat. Toch is er een aangehouden stier, die geprimeerd isde commissie kon naar sprekers meening wel beproeven, dien stier aan te koopen. De heer Stammes is wel niet erg voor familiefokkery in deze, maar zoo heel bang behoeft men daar zyns inziens toch ook weer niet voor te zyn, als men byv. eens nagaat de fokkerij van den heer Groneman. De heer A. Bakker vindt, dat men achteruitgaat met in eigen bloed te blyven. Voorz. wyst er op, dat het feitelijk de bedoeling is, dat zusterfokvereenigingen hier by ons koopen en om gekeerd. Besproken wordt nog, hoe men de erkende afstamme lingen, die ter dekking by stieren der fokvereeniging komen, duidelijk herkenbaar zou kunnen maken voor den stiererhouder, opdat deze de dieren good uit elkaar kan houden. Het geven van een voldoend merk. later het toonen van een schets aan den stiorenleider worden wenschelijke handelingen geacht. Trouwens, deze belan gen zullen aan de stierencommissie ter behartiging worden opgedragen. Bjj de rondvraag komt de heer Koopman nog even terug op de bepaling, straks door den heer Stammes voorgelezen Sninl-er hooft "olf .n» schap geacht kan worden om de bepalingen der ver- eeniging te handhaven. Elk die een stier voor een deel zijner eigen koeien aanhoudt, wordt min of meer oen concurrent der vereeniging. Wat voor eene vereeniging geschikt is, deugt soms voor den enkeling niet. En eene vereeniging heeft kans op 't bezit van stieren, waar de enkeling zeer bozwaarlyk aan toekomt. Men moet dan ook zorgen, wat voor de gemeenschap waarlijk goed is, na te volgen, meent voorzitter. De heer J. Langedyk vindt, wat in 't reglement staat, moet gehandhaafd worden. De heer Stammes oordeelt, dat, wanneer de beer Koopman meer gevoelt voor het bezit van zyn stier, dan voor de fokvereeniging, welnu, dan moet hy er maar uitstappen. De Voorz. en de heer Wilken vinden dat er uitstappen het meest ongewonschte is, dat de heer Koopman kan doen. Voorz. is bereid, over deze kwestie nog eens te vergaderen. Dit wil de vergadering echter niet. Men is hiermee aan 't einde der discussie en onder dank voor de opkomst en de gezellige medewerking sluit Voorz. de vergadering. Gemeente Wieringerwaard. Ingeschreven van 1—30 April 1907. Geboren Klaas, z. v. Pieter Hakof en Neeltje Ouden dijk. Cornelis, z. v. Pieter Broers en Bregje Veltum. Ondertrouwd en GetrouwdKlaas Schenk en Imme- tje Haringbuizen. Henri Oosterman en Johanna Rlaauboei. OverledenArie Koster, oud 67 jaar. Gerrit Wit, oud 83 jaar. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 1—30 April 1907. GeborenJacob z. v. Gerrit Paarlborg en Hillegonda van Exter. OndertrouwdGeene. GehuwdGerardus Kroone en Marijtje Hart. OverledenGeene. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1 30 April 1907. GeborenJan, z. v. Jan Leyen en Aaltje de Graaf. Marie, d. v. Klaas Langedyk en Antje de Vries. Maria Jeannette, d. v. Johannes van Dyk en Margaretha Jacoba Meeuwig. OndertrouwdHendrikus Tuinman en Maria Catarina Ploeger. Cornelis Hartog en Grietje Wiedyk. Simon Vethman en Grietje Nobel. Cornelis Strijker en Niesje Keizer. Pieter van der Molen en Maartje de Bruin. Jacob van Essen en Dieuwertje Clay. Getrouwd: Simon Vethman en Grietje Nobol. Cornelis Strijker en Niesje Keizer. Hendrikus Tuinman en Maria Catarina Ploeger. Cornelis Hartog en Grietje Wiedyk. OverledenGeene. Gemeente llrock op l.aiigeiulijk. Ingeschreven van 1—30 April 1907. GeborenCornelis, z. v. Tys Smit en Guurtje Snijder. Guurtje. d. v. Cornelis Bijpost en Guurtje Wagenaar. Lena, d. v. Jacobus Kouwen en Maatje Verhage. Ondertrouwd Geene. GehuwdJan Hooiveld en Johanna Emmelot. OverledenSapke IJtsma Bd., oud 9 mnd. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1—30 April 1907. GeborenNicolaas Pieter, z. v. Jan Zwakman en Geertje Kooymar,. Ondertrouwd en GetrouwdJacob Simon Visser en Maria Sieswerda, beidon te Nieuwe Niedorp. Cornelis Groot, wedn. van Jacoba Bleeker, te Nieuwe Niedorp en Jannetje Schrijver, wed. van Cornelis Kroone, te Zuid .Scharwoude. Petrus Grootjes, alhier en Trijntje Wajj te Hare ïkarspel. Arie Berkhout te Zuid Scharwoude en Pietertje Dekker, alhier. Overleden: Jan Willem Joon, z. v. Dirk Joon en Tryntje Amels, oud 3 jaar. Aridries Smit, ongehuwd, z. v. Simon Smit en Geertje Pal, oud 80 jaar. Maartjo Noordstrand, ongehuwd, d. v. Jan Noordstrand en Aagje Groen, oud 25 jaar. Gemeente Noord-Sc-liarwoude. Ingeschreven van 1—30 April 1907. Geboren: Albardina Catharina, d.v. Albertus Kuilman en Tryntje Kapitein. Jan. z. v. Teunis Biersteker en Guurtje Duives. Nicolaas Theodorus, z. v. Jan Bruyn en Hillegonda Dekker. Pieter, z. v. Pieter Kooy en Maartje de Wit. Klasina Grietje, d. V. Peter Verburg en Maartje Paarlberg. OndertrouwdGerrit Kramer en Lucretia Geertruida Raat. Getrouwd Piet van Veen en Jannetje Jes. OverledenSimon Langeryd, oud 3 jaren. Gemeente Omle Niedorp. Ingeschreven van 1—30 April 1907. Geboren Geene. Ondertrouwd W. v. d. Molen te Broek op Langendyk en G. Bregman alhier. P. Ootjers, alhier en Louisa Ko ning te Nieuwe Niedorp. GetrouwdGeene. OverledenBregtje Smit, echtg. van C. Over Cz., oud 49 jaar. 'Trijntje Groot, echtg. van S. Dekker, oud 69 jaar. Levenloos aangegeven kind van D. Busker en Maria Groenewoud. Gemeente lieer llugowaard. Ingeschreven over de maand April. GeborenCatharina Johanna d. v. Johannes Obdain en Antje Groot. Johannes z. v. Petrus Weel en Marga retha Groot. Alida d. v. Cornelis We ster en Alida de Lange. Alida d. v. Pieter Biersteker en Aeatha Anna Krujjer. Aafje d. v. Jacob Smit en Maartje Groot. Ondertrouwd: Nicolaas iloogzaad en Marytie Appel" man. Cornelis de Jong en Jantje Jongkind. Johannes van der Zei en Geertje ITollenberg. Cornelis Hos en Aagtje Moeijes. Dirk B- mster en Klaasje Konijn. Arie Sy's en Aafjo Koppes. Klaas van Twisk en Dieuwertje Jacoba Wuis. Getrouwd Cornelis van der Basso en Sara Groot. Cornelis de Jong en Jantje Jongkind. Nicolaas Iloogzaad en Marijtje Appelman. Cornelis IL s en Aagtje Moeyes. Johannes van der Zei en Geertje ITollenberg. OverledenPit-ter z. v. Jan Paneras en Gerritje Bleeker, 6 dagen. Gerritje Bleeker, echtg. van J. Paneras 40 j. Dieuwertje Zwart 25 j. Antje Bonimer, echtg. van Jacob Pascha 56 j. Maartje Hand, echtg. van Atian Bij voet 68 j. Aaltje Zwaan, wed. van Jan Stand, 77 j. Aan de Openbare School te C'allantsoog zyn met 1 Mei 15 leerlingen toegelaten, terwyl er 6 de school hebben verlaten. Door gebrek aan deelneming on daar er te weinig leden meer zyn, is de damesafdeeling „Hebe" der Gymnastiekvereeniging te Nieuwe Niedorp „in ruste" gegaan. Naar men ons mededeelt, heeft de Directie van 't reizend tooneelgezelschap Wylacker het stellige plan de Pinksterkermis te Nieuwe Niedorp op haar tourneé aan te doen. Door het spelen met vuur, waarmede een paar kinderen op het erf van den landbouwer G. Meereboer te 't Yeld, gemeente Nieuwe Niedorp, zich bezig hielden, geraakte aldaar een hooiklamp in brand, op Zondag- Hevige brand. Uit Amsterdam meldt men: Een hevige uitslaande brand ontstond Maandag morgen op de eerste verdieping van perceel le jan .'steensUaat 30, bewoond door een Kussenma ker Van Eeuwen. De man was afwezig, zoodat omtrent de oorzaak voorloopig niets te zeggen is. Wel staat het vast, dat er zich in zijne woning veel houtkrullen bevonden, welke hij gebruikte als werkmateriaal, liet vuur baande zich spoedig een weg door trapopening en plafond naar de tweede verdieping, bewoond door het gezin van NV. Heyts, en tastte vervolgens ook de derde verdieping aan, bewoond door inej. Rapange. Zoo snel ging alles in zijn werk, dat deze juffrouw en de wed. Solkesz, die bij haar op bezoek was, ijlings op het dak moesten vluchlenen nog vóór de brand weer aanwezig was, in levensgevaar verkeerden. Gelukkig hing van perceel 23 een hijschtouw naar beneden, en waren er onder het toesnellende pu bliek eenigen, die begrepen, dat daarmede wellicht redding was te brengen. Men bracht het hijschtouw, zoover de uitslaande vlammen het toelieten, bij de dakgoot van perceel 30, zoodat mej. Rapange het kon pakken. Zij hield zich, onder het naar beneden laten zakken ste vig vast, zoodat zij spoedig op straat stond, maar was aan de handen dermate verwond, dat ze per brancard naar hel Binnen-üasthuis moest wor den vervoerd. Daarop maakte de wed. Solkesz zich gereed om van netzelfde reddingsmiddel ge bruik te maken, maar de brandweer was inmiddels reeds aangekomen; het springzeil werd uitge spreid, en de vrouw liet zich uit de dakgoot omlaag vallen, maar greep tegelijkertijd, in haar angst, naar het hijschtouw. Zij viel daardoor verder naar voren, dan waarop de brandweer had gere kend, maar kwam gelukkig toch nog op den rand van het zeil neer, en bleef dus ongedeerd. Ten slotte moest nog een derde redding plaats vinden, oji de derde verdieping van pand 22, waarvan de brand inmiddels was overgeslagen! Mej. Kroese zat daar op de veranda, achter hare woning, toen zij door de vlammen verrast werd, zij wist in haar verbouwereerdheid niet waarheen zich te begeven, en werd door den brandmees ter Raasing gered. Er werd door de brandweer van eene groote massa materieel gebruik gemaakt om den brand te blusschen. De derde verdieping van no. 30, zoowel vóór als achter, heeft het meeste geleden door het vuur. De bewoners zijn slechts gedeeltelijk verzekerd. Trein-vertraging. De reizigers, die Zondag met den Duitschen sneltrein van de 11. IJ. S. M. om tien uur Amsterdam verlieten, met bestemming naar Amers foort, Apeldoorn en verder gelegen stations, ont snapten aan een groot gevaar. Vlak voor de brug over de Vecht bij Weesp werd de trein plotseling tot stilstand gebracht. Den verschikten passagiers werd al spoedig door het voorkomende treinpersoneel medegedeeld, dat de vooras van den tender was gebroken. Dooi de vaart was de tender nog een goede 600 meter medegesleepi, waardoor over dien afstand alle bouten in de rails waren afgeknapt, zoodat de gebroken moeren langs den weg verspreid lagen. De wielen van den tender waren eveneens be hoorlijk gehavend. Het gevolg was, dat door de verschillende maat regelen een goede paar uur verliepen en alle aan sluitingen gemist werden. I Mei in den Achterhoek. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnii. Crt. In deze streek zijn het alleen de dienstboden, die den 1 Meidag vieren, üp dien dag toch ver huizen vele dienstboden van den eenen dienst naar den andéren, d. w. z. verlaten hun dienst op 1 Mei, maar komen eerst op 3 Mei in haar nieuwe betrekking. Bij de landbouwers wordt zekere hoffelijkheid in acht genomen en wordt dikwijls de nieuwe meid met haar spullen per wagen van haar oude woning afgehaald. 1 ussehen 1 en 3 Mei geniet de dienstbode daar de vrijheid, zoekt oude kennissen op en ver zuimt vooral niet de buitengewone gelegenheid lot dansen, waartoe hier en daar muziek haar verlokt Tram-ongeluk. Men seint uit Doetinchem Dooi- onbekende oorzaak ontspoorde Zondag middag tusschen Hoogkcppel en Drempt de tram, die van Dieren om 4.23 's middags alhier moet aankomen. Onmiddellijk na de ontsporing kantelde de ma chine om, na eerst nog door het voorste per sonenrijtuig achterstevoren gedraaid te zijn. De machinist Jansen werd inwendig zwaar gekneusd opgenomen en door een toevallig passeerende auto mobiel op zijn verzoek naar Dieren vervoerd. Het eerste personenrijtuig kwam dwars over den weg te staan, waardoor ook het gewone ver keer gestremd Was. De koppelas tusschen machine en rijtuig was als een lucifer afgeknapt en de balcons der personenrijtuigen ingedrukt. Ook de machine heeft veel geleden. - De passagiers kwa men met den schrik vrij. Eerlijk In het dorpje NV. in Leeuwarderadeel woont een landbouwer, die een paar mooie jonge paar den heeft, althans tol voor eenigen tijd. Hij was lang niet ongeneigd dezen voor een goeden prijs van de hand te doen. De gelegenheid daartoe deed zich spoedig voor, want hij kreeg bezoek van een heer, die voorgaf handelaar in paarden te zijn en bezig jonge paarden op te koopen. De paarden van den boer werden bezichtigd, in alle opzichten uitstekend bevonden en de kos tende prijs gevraagd. De vraag was den handelaar te boog; hij van zijn kant deed den boer een bod, dat dezen weer te laag was, totdat men ein delijk, zooals dit bij den handel meer gebeurt, van beide kanten wal toegaf en de paarden voor f180 per stuk van eigenaar verwisselden. De koopman bepaalde nog, dat de paarden nog een zekeren tijd bij den bo r moesten blijven en dat hij ze verlangde afgeleverd te zien 'met nieuwe, eerste kwaliteit dekken. Hoewel niet van harte, stemde de landbouwer daarin toch toe. Hij moest dus nieuwe dekken koopen. En alsof het geluk hein diende, vervoegde zich den vol genden dag een koopman in dal artikel ten zijnen huize. Hij had eerste qualiteit, anders niet. De voorrond werd uitgespreid, bezien, gemeten en ten slotte kocht de boer twee dekken voor hoo- gen prijs. Nu kon de koopman zijn paarden maar op- eischen. Evenwelhij deed dit tot nog toe niet en zal het zeer zeker ook niet doen. Of er misschien verband is tusschen den koop man in paarden en dien in paardedelfken (L. C.) oor Prov. Staten. Door de Kiesver. te Noord-Zijpe zijn de kiesver in het district Si-hagen opgeroepen tot een ver gadering op Donderdag 16 Mei a.s. in het Noorri- IloIIar.dsch Koffiehuis te Schagen, teneinde daar te hespreken de verkiezing van twee leden voor de Provinciale Stalen. liet blijvend gedeelte. Naar wij vernemen, maakt hel bij den minister vnn oorloe een mint van ernstige overweging

Schager Courant | 1907 | | pagina 5