Cosl minirokken en illouses. Blouses in katoen, neteldoek, linnen, liane!, mousseline, ea- chcmire en zijde vanat 80 Cts. Groote keuze in zwarte en gekleur de CostiHiiiirokken, de modellen, vanaf f 5 tot nieuwste f 16. - SCHAGEN. J. II. St il S A K. Bij iederen Costuumrok wordt op verlangen een bijpassende Blouse of Stof voor een Jacquet geleverd. Zondag 12 Mei 1907. 51ste Jaargang No. 4255. BureauICHIGEAT, liaan, D 4. Interc. Telcphoon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. De taak der vrijzinnigen. Hiermede bericht ik sorteering BLOUSES en de Ontvangst eener COSTUUMROKKEN. uitgebreide Modellen uitstekend en voor goed passen wordt ingestaan. Tweede Kamer. Eerste Kamer. Buitenlandsch Nieuws. SGHAGER Alineci Nieaws- COURANT. AflnriBilis- LiilluvIliL Dit blad ver*chijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inxending tot 'b morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regelé f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen GEMEENTE SCHAGEN. P O L I T I E. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren bankbiljet van f 40.— en zu'n inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden bankbiljet van f 10.— RAADSVERGADERING op, Zaterdag 11 Mei 1907, des namiddags te 7 uur. Onderwerp Benoeming van een gedelegeerde om namens de ge meente op te treden inzake het tramplan Wieringen— Schagen. LANDHUI W. De Burgemeester der gemeente Schagen, Overwegende, dat zoowel van de zijde van den handel als van die der landbouwers herhaaldelijk is gewezen I op de wenschelijkheid, dat, eerder dan tot dusverre kon stembus goed duidelijk kon worden gemaakt, dat er in erkende, maar ze desniettemin noodzakelijk noemde. In dezen gedachtengang dient Nederland eerst „geker stend" te worden, vóór men zijn aandacht ten volle aan andere belangen kan wijden, dient dus vastgehouden te worden aan die partij-formatie, die voor een doorwerken der „Christelijke beginselen" den gunstigsten grondslag biedt, en staat zelfs het belang der „kerstening" in ver houding tot de nooden der samenleving als het eeuwige heil tot een zeer tijdelijk ongeluk. v Het heeft ons altijd vergèefsche moeite toegeschenen, degenen die aldus denken, te willen terugbrengen van de dwalingen huns weegs op politiek gebied. Of men ze al voorhoudt, dat er van die „christelijke beginselen" op staatkundig terrein in de practijk niets anders dan ongewenschte uitwerkselen te zien zijn; of men al aan toont, dat alleen het conservatisme profiteert bij de tegenwoordige partij-verdeeling; of men al het logische tracht aan te toonen van een nieuwe party-verdeeling in behoudenden en vooruitstrevenden, het moet aan de overzijde alles afstuiten op de lagere waardeering, die daar aan alle menschelijke dingen ten deel valt, zoodra er maar in de verte sprake is van de „eere Gods". Er is naar onze meening maar één middel om de kerkelijke coalitie uit elkaar te halen, en dat is, ze te overwinnen. Wanneer aan de rechtsche partijen bij en door de geschieden, gegevens worden gepubliceerd omtrent de verbouwde uitgestrektheid inzonderheid van die land bouwgewassen, welke hoofdzakelijk voor den verkoop worden geteeld en waarvan de hier te lande verbouwde hoeveelheid belangrijken invloed heeft op den prijs. Brengt ter kennis van de landbouwende bevolking, Nederland geen kans meer is om ook door middel van het staatkundig leven propaganda te maken voor de „eere Gods", dan spreekt het vanzelf, dat de zuiver staatkundige verschillen in den boezem der rechtsche partijen niet meer te bepleisteren zouden zijn. Zoo zijn de vrijzinnigen dan by de Staten-verkiezingen dat bovenbedoelde gegevens reeds gedurende deze maand wederom gedwongen (laat ons het maar ronduit met een langs de huizen zullen worden verzameld en richt tot allen wien het aangaat het dringend verzoek, zoo ge trouw mogelyk de gevraagde opgaven te verstrekken. Schagen, den 10 Mei 1907. De Burgemeester, H. J. POT. o OPRUIMING MESTVAALTEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, Gezien de artikelen 100 en 101 der algemeene politie verordening voor die gemeente. Brengen ter algemeene kennis, dat in het belang der openbare gezondheid alle verzamelingen van afval, vuil nis, mest of dergelijke stoffen, zich bevindende op de erven of andere plaatsen in de kom der gemeente, moe ten zyn opgeruimd vóór 15 Juni a.s. Op behoorlijk afgedekte mestvaalten, zich bevindende op erven by boerderijen, is deze bepaling niet van toe- paasing. Nalatigheid met betrekking tot het vorenstaande is strafbaar met een geldboete- van ten hoogste f 25.— of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 10 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders, De Burgemeester, H. J. POT. gangbaren" term erkennen), om anti clericaal te zyn. Zy zyn gedwongen om de thesis (de stelling) van de rechter zijde te bekampen, en zullen het zich getroosten als hun dan van die zijde wordt toegevoegd, dat zy de schuld zyn van de antithesis (de tegenstelling), wetende op den voorgrond brengen, zonder dat wy verder komen, is het de plicht der vrijzinnigen op staatkundig terrein anticlericaal te zyn, waarmede nooit kan gezegd zyn, dat zij zouden willeb aanranden de vrijheid van gods dienst, maar wat enkel een verweer is tegen het op dringen van „Christelijke beginselen" in de staatkunde. Zoo is het dus begrijpelijk, dat de gezamenlijke vrij zinnigen allen even sterk verlangen naar de mogelijk heid van eene omzetting van de Eerste Kamer. Niet dat alle vrijzinnigen het der kerkelijke meerderheid in de Eerste Kamer zoo kwaly'k nemen, dat zy mèt den Heer Van Houten minister Staal naar huis gestuurd heeft, want inderdaad, er zullen er onder de oudliberalen nog genoeg te vinden zijn, die in hun hart dat nog zoo kwaad niet vonden vanwege de veiligheid tegenover den „binnenlandschen vijand". Maar alle vrijzinnige partijen verlangen om uit de im passe te geraken, wat niet anders mogelyk is dan door zoo noodig de Eerste Kamer te kunnen ontbinden, met de zekerheid daar een vrijzinnige meerderheid te ver krijgen. Dat is het naaste doel en zoo alleen is een vruchtbare werkzaamheid van het tegenwoordige ministerie moge lyk. Maar voor wie verder ziet, moeten deze Staten verkiezingen toch slechts een voorspel zyn. Wy zijn daarmede, hoe wenschelijk het zou zyn, van de antithese- politiek nog niet af en al kan zy daarby een stevigen duw krijgen, noodzakelijk blijft het, dat de kiezers, by welke gelegenheid dan ook, een stevige linksche meer derheid naar de Tweede Kamer zenden, ten einde als dan den bodem in te slaan aan alle verwachtingen in dit opzicht van kerkelijke zijde en zoodoende een betere partyverdeeling voor te bereiden. Principiëele strijd tegen de kerkelijke coalitie blyft dus, naast propaganda voor algemeen kiesrecht, legerhervor- ming, sociale wetgeving, ook voor de vrijzinnig-demo craten voorshands het wachtwoord, omdat er, zoolang die coalitie niet overwonnen is, geen vooruitstrevende politiek mogelyk is. V. D. De Secretaris, ROGGEVEEN. II C II T E N. Schagen maken E R IJ K van MATEN en G E W I Burgemeester en Wethouders van bekend, dat in het jaar 1907 voor de inwoners dezer gemeente geene verplichting tot herijk bestaat, en eerst in het volgend jaar 1908, op nader bekend te maken tyd en plaats, binnen deze gemeente zitting voor den herijk zal worden gehouden. Belanghebbenden worden er voorts in het byzonder op gewezen, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stem- pelmerken, en datdushetlaatst-geplaatstegoedkeurings- merk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Schagen, den 7 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. De verkiezingen voor de Provinciale Staten zyn in aantocht en het begint aan weerszijden alweer merkbaar te gisten en te spannen. Vrijzinnigen van allerlei ga- ding zyn gedwongen te hoop te loopen en van de ver kiezing van leden van in hoofdzaak administratieve col leges te maken een stryd tegen de kerkelijke coalitie. Met andere woorden: het is nog steeds de „christelijke" politiek die ons heele staatkundige leven bederft en rechts zoowel als links al te ongelijksoortige elementen op een 1 hoop dry'ft. Pogingen om een party-verdeeling te krijgen in be houdende en vooruitstrevende partyen zullen, het is onze vaste overtuiging, alleen d&n kans van slagen hebben, wanneer vooraf de kerkelijke partijen der Eerste, zoowel als der Tweede Kamer behoorlijk in de minderheid zijn gebracht. Eerst dan zal er weer met de hoeren te praten zyn. Zoolang echter de kans nog zoo schoon staat om weer de meerderheid in de Tweede Kamer te verkrijgen, mag bet cement der coalitie zoo nu en dan een nieuw scheurtje vertoonen, op instorton staat de zaak nog geenszins. En, hoe verderfelijk voor ons politiek leven, begrijpe lijk is zulks zeker. Wie toch voor alles noodig vindt ,het pleit te voeren voor de eere Gods en heel het volk ,op te roepen om overal op alle terrein des levens, de „souvereiniteit Gods te erkennen", hy mag het bejam meren dat zulks nadeelige gevolgen heeft, die gevolgen somen toch in zyn waardeschatting slechts in de tweede plaats: zy bevinden zich op een lager plan en men kijkt, sr over heen bij het heerlijke uitzicht op een heel volk, j lat bereid is op alle terrein des levens de souvereini-1 «it Gods te erkennen. Het ligt in den aard van ieder oprecht geloovige om vast te houden aan de mogelijkheid^ om heel het volk j e brengen tot zijn eigen Heer of Kerk. In dezen zin i maar ook, omdat hy overtuigd is dat het toch boter aan de galg gesmeerd zou zyn. Over 5 of 10 jaar zal het Ryk weer moeten helpen, het oude zoodje in stand te houden en de betaling der annuïteit is volstrekt niet verzekerd. Immers, de Haagsche Electrische Tram gaat de My. groote concurrentie aandoen met een lyn Haag- Voorburg, het beste gedeelte van het traject Haag- Leiden. Het blijkt uit de verdediging des ministers van Water staat en dien van Financiën, dat de beide subsidies één plan vormen, niet voor scheiding vatbaar. De Maat schappij wil de lyn Gouda—Schoonhoven afmaken, maar om dat te kunnen doen, moet zij geholpen worden met Haag—Leiden. Anders is zy financieel tot het eerste niet in staat. Beiden treden zy in berekeningen, waaruit bly'ken moet dat, al brengt het baanvak Haag—Voor burg niets op, toch de My. aan hare verplichtingen kan voldoen. De heer Treub is volstrekt niet veranderd van meening, integendeel. Het blijkt, dat de financiën der My. op een nog slapperen bodem rusten, dan de door haar gelegde lynen, en meer dan ooit is h(j er van overtuigd dat het niet wenschelijk is aan zulk een My. den verderen bouw op te dragen. Maar dan gaat de My. failliet, oordeelen de ministers. Laat haar, zegt Treub; na dien kan zy te krachtiger worden. In ieder geval behoeft de Staat haar niet te redden. De heer Lely komt de ministers, die met hun ontwerp inderdaad niet sterk staan, te hulp door te betoogen dat geen My. zoo maar voetstoots bereid zal bevonden worden den bouw over te nemen; dat de annuïteit vol doende gewaarborgd is en het ryk zich nog meer waar borgen kan, door in de naastingsvoorwaarden op te nemen de bepaling, dat de naastingsom wordt vermin derd met het nog terug te betalen voorschot. Terecht oordeelde de heer Treub, dat met zoo'n voor waarde de obligatiehouders het loodje er by zouden leggen en stellig daarom niet bereid bevonden zouden worden ze goed te keuren en verder, dat z. i. die bepa ling juridisch moeilyk zou zyn te omschrijven. Hy stelde daarom een motie voor, die ten doel heeft, de regeering gelegenheid te geven de zaak nader onder oogen te zien. Deze motie werd met 33 tegen 25 stemmen aange nomen. Hoe nadeelig de minister-crisis op den goeden gang van zaken gewerkt heeft, is Woensdag duidelyk gebleken. Er liggen tal van wetsontwerpen klaar, die in deafdee- lingen moeten onderzocht worden en een nog grooter aantal gereed voor openbare behandeling, die reeds zeer lang op afdoening wachten. Er is een ware emberras de choix. De voorzitter wil de volgende orde 1. Herziening 4e boek B. en W. een onvangryk werk 2. Invoering van den wettelyken tyd; 3. Onderzoek naar het Vaderschap. Verder wacht, wat by de begrooting is uitgesteld, als daar zyn de Staatsexplotatie dermynen, de zee-visschery, de arbeidersverzekering, personeel Ryksverzekeringbank, Kamers van Arbeid. Daarvan kan alleen worden behandeld de Staatsexpl. van my'nen op verzoek van minister Veegens, die parti culiere concessies wil verleenen en dit niet doen wil zonder de Kamer er in te kennen. Dan zyn er vele kleine ontwerpen en dient ook eiü- delyk de motie-Bos over Staatsexpl. der spoorwegen in behandeling te komen. Nu krijgen we weer de speciale wenschen der Kamerleden Schaper wil eerst de by de begrooting uitgesteld# onderwerpen en de gratie-verleening der fabrikanten Pot en Ter Borg afhandelen; anders wordt dit „ad kalendas Graecas" Schaper wordt latinist! uit gesteld. Duymaer v. Ttvist wil eerst denk eens aan Vollen- hove, Blokzijl, Zwartsluis het visschery-ontwerp hebben en vraagt er tot 2 maal om, zoodat tenslotte de voor zitter hem verwees naar het reglement van orde. Talma en Regout wenschen hun hart op te halen aan een on derzoek naar het Vaderschap. Zy krijgen hun zin. Dinsdagmorgen en Woensdagmorgen worden onder zocht een nadere overeenkomst met de Rynspooren een ontwerp betreflénde het opsporen van delfstoffen, in de afdeelingen onderzocht. Dan om 1 uur Dinsdag openbare zitting. dat men rechts vaak lang niet vies is van wat men pleegt te noemen straatjongensrepliek. Want wie de thesis stelt, stelt daarmede vanzelf de antithesis, en de antithese van wat men zelf gesteld heeft, voor rekening te laten van zyn tegenstander, en op hem van het I stellen van die antithese de schuld te willen schuiven, behoort al mede tot de onnoozelste verlegenheidsargu menten van de rechterzijde. I Zoo zal dus wederom, hoe droevig het ook is, de komende Statenverkiezing in hoofdzaak beheerscht worden door de antithese en is de reden van het samen- j gaan van qud-liberalen, Unie-liberalen en vrijzinnig-demo craten, uitsluitend te zoeken in de noodzakelijkheid der bestrijding van de kerkelijke coalitie. De drie vrijzinnige partijen hebben by alle verschil gemeen de vrijzinnige gedachte, dat aan de openbaring of aan de kerk op I staatkundig terrein geen hooger gezag toekomt, dan aan j het toezicht van menschen in het algemeen kan worden toegekend. Zy zyn gezamenly'k afkeerig van een propa ganda op. staatkundig terrein voor de „eere Gods" en achten de vermenging van staatkunde met godsdienst in stryd met de ware belangen des lands. Er is dus geen sprake van een fusie van de drie vrij zinnige partyen, maar het is een verbond ter bekamping van een gemeenschappelyken vijand. Het gevaar is in laatste instantie het kweeken van drijvers door het alleen zaligmakend geloof. Tegenover dien vijand zijn neent dat wanneer ook in het staatkundig leven de i wy vrijzinnigen gedwongen ons te weren en openlijk eere Gods" steeds op don voorgrond treedt, hierin een I te jgetuigen, dat wy_ ons een eigen levensbeschouwing racht iedere geloovige proselieten te maken. En men flet geringe bevordering is gelegen van godsdienstigheid n het algemeen. Gegeven dus de eerlyke overtuiging, dat alle men- ichelyke geluk en ellende in het niet verzinken by de ,eere Gods", dan heeft men hier de verklaring van de zoolang de „Christenen" hun geloof en hun dogma's in inders onbegrijpelijke uiting van den heer Van Idsinga, den boezom der kerk houden. Aangezien echter sinds li# do nadeelige gevolgen van de christelijke politiek lang de „Christeiykon" hunne levensbeschouwing overal willen opbouwen zonder gebonden te zyn aan uitspraken van kerk of Heilige Schrift. Dit openlijk te getuigen kan alleen dan voor over bodig of tegen den goeden smaak gehouden worden, de De Kamer bleef, na een zeer interessante rede des heeren Treub, steken in het ontwerp van tramaanleg en exploitatie der lynen Gouda—Schoonhoven en Haag— V oorburg—Leiden. De aanleg der eerstgenoemde lyn is in handen gege ven der My. tot Exploitatie van Tramlijnen voor een som van f750.000. Die aanleg heeft de Maatschappij echter op den rand des verderfs gebracht; het is n.1. gebleken dat zy het by lange na niet voor die som doen kan ten gevolge van den slappen ondergrond tusschen Gouda en Schoon hoven. Zy heeft het bijltje er dus by neer moeten leggen en zal denkelijk failliet moeten gaan indien de Staat haar niet helpt. Dit Kabinet nu vond by zyn op treden de onderhandelingen tusschen Staat en Maat schappij zeer ver gevorderd en heeft gedaan wat de vorige regeering van plan was te doen, n.1. voorgesteld om te goven, voor de voltooiing van Gouda—Schoon hoven, een renteloos voorschot van f177.500 en voor de exploitatie van de lyn Haag—Voorburg- Leiden, een voorschot van f435.000 ad 4 rente. Het is gebleken dat de aanleg der lyn Gouda—Schoon hoven zal kosten f 1.850.000, dus eventjes 6 ton meer dan waarop de My. had gerekend. Voorwaar een ge weldige kaakslag. Feitelijk heeft de Staat alleen by deze lyn belang en de heer Treub wil dus, omdat we eenmaal a gezegd hebben, ook b zeggen en het rentelooze voorschot in vredes naam maar toestaan. Maar zeer ernstig be zwaar heeft hy tegen het toestaan der leening van f435.000 a 4 Hy heeft er heel geen plan op een noodlijdende Maatschappij met staatsgeld te redden, eerstens omdat het een bedenkelijk precedent zou stellen, Vrijdag 10 Mei. De Kamer was heden byeen in openbare vergadering. De geloofsbrieven van ons nieuwe Eerste Kamerlid, ex-minister Staal, werden onderzocht en goedgeke*rd. Door den griffier binnengeleid, nam de ex-Excellentie zitting, gelukgewenscht door den voorzitter, den heer Schimmeipenninck, die om z'n eigenaardig politiek in zicht door zyn partygenooten werd gedisqualificeerd. Wat zou er wel in den heer Staal zyn omgegaan, toen hy zitting nam te midden van zyn vrienden (sic)? De heer Van Houten kreeg verlof te interpelleeren be treffende den loop der ministerieele crisis. Dat belooft weer wat Tot Woensdag 22 Mei gaat de Kamer in de afdee lingen ter onderzoek van de ingekomen wetsontwerpen. Zoo dikwijls hoort men rondom ons: nu ja, als die groote mogendheden het willen, dan is onze on afhankelijkheid len doode opgeschreven. Zij slokken ons doodgewoon op. Over dit onderwerp is ook in onze Tweede Ka mer een woordje gevallen en nu brengt het Berliner Tageblatt, naar aanleiding daarvan van „gezaghebben de Nederlandsche zijde," een verklaring die hierop neer komt Een volk als de Nederlanders, dat op zulk een lange en roemrijke geschiedenis terug kan zien, behoeft zich niet onder de voogdij van andere volken Ie stellen, die bovendien bij werkelijk ernstige conflicten geheel en al waardeloos zou zijn. Nederland is heden ten dage meester van een koloniaal wereldrijk, behoort tot de oudste koloniseerende staten der nieuwere geschiede nis en neemt op het oogenblik nog de tweede plaats onder de koloniale mogendheden in. De Nederlandsche bezit tingen in Oost-Indië hebben een bevolking van over

Schager Courant | 1907 | | pagina 1