Donderdag 16 Mei 1907. 5te Jaargang. No. 4256. TWEEDE BLAD. Plaatselijk Nieuws. Muziekschool. Zondag gaf de muziekschool van onzen plaatsgenoot, den heer J. Koelemey, eene openbare les in het N.-H. Koffiehuis alhier. Jammer, dat de warmte het bezoek niet overtalryk maakte en merkbaar dj kinderen, die zongen of piano speelden of de viool hanteerden, soms erg hinderde. Toch werden onderscheidene nummers zeer goed ten uitvoer gebracht.. We noemen inzonder heid het laatste nummer, Unsere lieben Kleinen, van H. Kling, polka voor kindersymphonie, met de volgende bezettingpiano, viool, trompet, gestemde glazen, tam boerijn, triangel en kleine trom. Het geheel hiervan klonk heel lief en verwierf een hartelijk en herhaald applaus. Ook de zangnummertjes klonken rein en werden bescheiden en met goede voordracht ten gehoore gebracht. Alle kleinen deden zichtbaar hun best om te toonen, dat ze de lessen met vrucht gevolgd hadden. Zelfs zij, die slechts 4 maanden gestudeerd hadden, brachten hun eenvoudige piano-quatre-mains tot een goed einde. De heer Koelemeü kan wezenlyk tevreden zijn over zyne leerlingen, en de ouders over dezen muziekonder wijzer. Zoo'n openbare les is wel eene geschikte gelegenheid om eens nader kennis te maken met onze plaatselijke muzikale krachten. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Zaterdag 11 Mei 1907, des avonds 7 uur. Afwezig de heerenSmit, Bü'post en Feisser. Voorzitter de heer H. J. Pot. Na opening der vergadering wordt de lezing der notulen tot de volgende vergadering uitgesteld. Voorzitter deelt mede, dat tot het gemeentebestuur door het comité voor het tramplan Wieringen—Schagen het verzoek is gericht, vanwege de gemeente een lid aan te wijzen, die de gemeente kan vertegenwoordigen. Het verzoekVwerd daarby tevens gedaan, eenigen spoed te maken, en daarom, zegt "voorzitter, is deze vergade ring belegd. Spr. Ewil 'daarbij nog opmerken, dat voor deze functie!'wordt aanbevolen de heer P. Buis Jz oudste wethouder, die van het begin af alles wat deze tram betreft, heeft'meegemaakt. De heer Buis wordt met 4 stemmen benoemd, 1 stem blanco. De heer Buis neemt deze benoeming aan. Voorzitter deelt mede, dat hem zooeven was ter hand gesteld een adres, dat wordt voorgelezen. (Dit adres was het in ons vorig nummer opgenomen adres om verlaging van gasprys, onderteekend door 50, waaronder de grootsten, gasverbruikers.) Voorzitter stelt voor, dit in de volgende vergadering te behandelen. Daartoe wordt besloten. De heer W. Vader krijgt op zijn vraag de toezegging, dat ook de Gas-commissie advies op dit adres zal kun nen geven. Hierna sluiting. Prov. Staten. Met byna algemeene stemmen werd de heer Joh. Merz, alhier, door de R.-K. Centrale Kiesvereeni- ging en de Anti-Rev. Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Schagen candidaat gesteld voor de Provinciale Staten. Schoolfeest. Wy hebben een verzuim goed te maken door mede te deelen, dat ook mej. L. Atema zal behooren tot de geeidsters by het bezoek der oudste schoolkinderen aan Amsterdam. Deze naam was weggevallen uit ons I bericht in 't vorig nommer. Coöperatieve lijnkoeken fabriek. Maandagmorgen werd er in onze gemeente in de zaal van den heer J. Vader Az. gehouden eene verga dering van een drietal commissies, om te komen tot de oprichting van een lynkoekenfabriek. Deze commissies waren één van de afdeeling der Hollandsche Maatschappy van Landbouw te Medemblik, dito te Zype, en eenige heeren uit Alkmaar, Stompe- toren en Schermer. De heer J. Zyp Hz. van Twisk, die de vergadering leidde, deelde mede, dat elk dezer commissies getracht had te bereiken het doel, n.1. het stichten van een coöperatieve lynkoekenfabriek. Niet eene was geslaagd, en nu zou worden geprobeerd, of men gezamenlyk zou kunnen slagen. De commissie te Medemblik was ongeveer 1 jaar aan 't werk, en in de eerste plaats was gepoogd, voldoende deelname te krygen voor een fabriek die li millioen koeken fabriceerde en waarvan de kosten waren getaxeerd op f 81000. Het bedryfskapitaal werd geschat op 22 a f 25 )00. Het plan was, die fabriek te Medem blik te plaatsen. Men had zich gedacht daarvan te maken een naamlooze vennootschap op coöperatieven grondslag. Aandeelen nam men op f 25, f 100, f 500 en f 1000; voor elke 4 koeien een aandeel van f 25. Niet-veohouders konden geen lager aandeel dan f100 krygen; handelaren en vereenigingen niet lager dan f 50C. Men plaatste 1025 aandeelen, nl. 908 a f25, 121 a f100, laf 500 en 1 a f 1000, een bedrag .dus van f 86.175, wat later nog aangroeide tot f48.375. Door den heer Stein- metz van Medemblik, (ook nu ter vergadering aanwezig,) werden verschillende plannen opgemaakt, van f52700, f58000 en f167000, buiten het bedryfskapitaal. Van Stompetoren werd medegedeeld, dat het plan was geweest, een olieslagery en maaldery te stichten, maar ook te verslaan Amerikaansche koeken. De heeren, die particulier werkten buiten éénige vereeniging om, kregen 50 liefhebbers, die met hen wilden samenwerken. De aandeelen bepaalde men daar op f300, waarop f250 te storten. De afdeeling Zype, welker resultaten onzen lezers bekend kunnen zyn, kwamen tot een kostenbedrag van f160000 plus maaldery, voor een fabriek die afleveren kon 90000 stuks koeken per week. Daar had men de aandeelen op f100 en ongeveer f15000 geplaatst. Na deze inlichtingen meende voorzitter, dat het de hoofdzaak was, of er kans van slagen bestond om vol doende kapitaal by elkaar te krygen om een koeken- fabriek op te richten. De heer A. de Boer Dz., Stompetoren, meende, dat de hoofdzaak was: hoeveel moet ieder aandeelhouder stor ten om zyn benoodigde koeken van de fabriek te kun nen krygen. Het stond by spr. voorop, dat elke aandeel houder voldoende koeken aan de nieuwe fabriek zou kunnen krygen, zoodat door hem niet van elders meer behoefde te worden betrokken. Want al was er nu eens voldoende geld om een fabriek op te richten en er waren geen koeken genoeg voor de aandeelhouders, dan was de zaak niet voldoende. Voorzitter meende, dat, als er eerst maar genoeg geld voor de oprichting was, later als de fabriek werkte en bewees te voorzien in een behoefte, by te kort produc tie wel spoedig genoeg geld zou te vinden zyn, om tot gewenschte uitbreiding over te gaan. Dat gaf den heer De Boer weer aanleiding te zeggen, dat, als er dan weer meer geld inkwam, er ook weer meer koeken zouden worden geöischt. Het aandeelen kapitaal moest z. i. in nauw verband staan met de te produceeren koeken. De heer Steinmetz wil een aandeel stellen byv. op f 25 en dat nemen voor 4 koeien. Elk aandeel van f 25 geeft dus aan dien aandeelhouder het recht van de fabriek te koopen koeken voor 4 koeien. Het komt veel voor, dat men niet heeft 4, maar 3 koeien, dan is evengoed een aandeel van f 25 noodig; heeft men er 5, dan 2 aandeelen van f 25. Dan zyn er menschen, die meer aandeelen nemen dan zü voor hun koeien benoodigd zyn. Dat alles berekenend komt men tot de slotsom, dat een aandeel van f25 voldoende is voor 2 koeien. Een koe gebruikt 300 koeken; laat ons aannemen dat de aandeelhouders hebben 10000 koeien, maakt een aantal van 3 millioen Tkoeken, maar dit vraagt een aandeelenkapitaal van f 125. XX). En nu doet de vraag zich op: kunnen er op eene fabriek van f125000, 3 millioen koeken worden gemaakt? Op die vraag kan gerust bevestigend worden geantwoord. Na nog eenige besprekingen in dezelfde richting doet de voorzitter de vraag: zal er gepoogd worden een lynkoekenfabriek op te richten? Hierop wordt by acclamatie ja geantwoord. De aandeelen worden nu vastgesteld op f300, waarop f250 te storten, rechtgevende op ten hoogste 3000 koe ken; 2 aandeelen op 6000 koeken, enz., enz. Verder wordt besloten, alleen te maken zuivere lynzaad- koeken. In den beginne was door den heer Jb. de Moor opgemerkt, dat de veehouder, gezien de ontzettende knoeiery, die thans met lynzaadkoeken plaats vindt, gaarne wil hebben een zuivere lynzaadkoek. Dit streven moet dus ook voorzitten by de stichting van een coöpe ratieve fabriek door de veehouders zelf. Men moet dus het maken van minder zuivere koeken ver van zich werpen. Nu kwam de vraag: waar de fabriek te plaatsen? Genoemd werden Medemblik, Stolpervlotbrug gem. Zype en Alkmaar. De heer Avis, voor Medemblik pleitend, wees op de uitstekende ligging aan het buitenwater en het spoor en de geschikt te koopen terreinen. De heer M Bossen wees op de Stolpervlotbrug, de uit stekende ligging aan het Noordhollandsch Kanaal en de binnenwateren, en het hoogstwaarschynlyk komen van een locaalspoor. De stichtingskosten achtte spr. daar beslist lager dan te Medemblik. De heer K. Schoen bepleitte Alkmaar, als het centrum van de gansche omgeving, aan spoor en water gelegen. De heer De Boer wees er nog op, dat Alkmaar vanaf Medemblik en Stolpen uitstekend was te bereiken, wat niet het geval was met Stolpen en Medemblik en om gekeerd. De terreinen waren te Alkmaar evenmin duur, men noemde 4000 M2 a f 2 per M'. Besloten werd, dat een commissie zou worden benoemd, die zou onderzoeken welke plaats het meest geschikt is te achten. De vergadering besloot verder de lynkoeken ook ver- krygbaar te stellen voor niet-aandeelhouders, mits er koeken over waren en dan tegen hooger prys dat voor de aandeelhouders. Er zullen geen aandeelen verkrygbaar worden gesteld voor handelaren, en ook geen aandeelen voor niet veehouders. Alleen direct-belanghebbenden mochten aandeelhou der, zyn oordeelde men. Aan de lynkoekenfabriek zal ook een maaldery wor den verbonden. Om aan geld te komen, zal er een circulaire, 2000, verspreid worden, waarin het doel zal worden uiteen gezet, en verder zal elke commissie in hare omgeving werken om aandeelen te plaatsen. De plaats van vestiging der fabriek zal daarby ombeslist worden gelaten. Er werd een subcommissie benoemd, bestaande uit de heerenH. Jb. Avis, J. v. Leverink en D. Govers, die de bewuste circulaire zal opmaken. In de kosten van voorbereiding zal by niet-slagen elke commissie een derde bydragen. De vergadering, die bezocht was door 16 personen, werd daarna door den heer Zyp met een gepast woord gesloten. De officieels uitslag der inschryving voor de ver grooting' van het station alhier is als volgt: S. Over toom Schagen f13900; firma Spruit en Wils Alkmaar f12800; J. R. Vlaming Schagen f12553; Gebr. A. en K. Groote te Woude f12300; G. Schellinger te Helder f12180; J. Glotze te Helder f12100; F. Rike Alkmaar f12053; Gebr. Apeldoorn te Egmond-Binnen f12000; V. Deen te Hoorn f11996; J. Spruit te Helder f11996; L. O. Oudt Alkmaar f11900; firma gebr. Van Pelt Helder f11890; Th. v. d. Sterr Helder f11883; J. Opdam Heilo f10800; H. Wyker Helder f11634; D. R. de Jong Haarlem f11460; P. Wyte Spierdyk f11444; P. Voorman Schagen f11450; J. Huiberts Alkmaar f11364; M.N. van Akken Haarlem f11297; T. Kuin Schellinkhout f6070, Gegund aan den hoer M. N. van Akken te Haarlem. Jaarvergadering. Zondag vergaderde onze Harmoniekapel. Twee der bestuursleden wenschten, dat er betreffende de vergade ring niets, of althans erg weinig, aan de pers zou worden medegedeeld zeker als belooning voor het jarenlange yveren dierzelfde pers voor de belangen onzer kapel en voor de zoovele malen herhaalde opwekking de concer ten toch te komen bywonen als een bewys van waar deering van wat de kapel presteert. Het volgende ver slag is dan ook samengesteld uit gegevens van onder scheidene personen, die wat aan familieleden en kennissen over de vergadering hebben medegedeeld. Voor de algeheele juistheid kan dus niet worden in gestaan. De eere-voorzitter, de heer W. Vader, woonde de ver gadering tot het einde toe by en bood den leden her- haaldelyk eenige verfrissching aan. Tot bestuursleden, commissarissen, werden herkozen de heeren C. Bakker en J. de Vries, terwyl mede op den heer R. Welling eenige stemmen werden uitgebracht. Een schryven van de gemengde zangvereeniging Euphonia, om één winterconcert gezamenlyk te geven, werd met sympathie ontvangen en rypelyk besproken. In beginsel werd besloten, dat de Harmonie de kosten van dit concert zal dragen, omdat Euphonia's kas minder goed gespekt is, dan die der kapel. Met het bestuur van Euphonia zal echter over deze zaak nog nader worden gesproken. Van de rekening vernamen wy alleen, dat deze met een flink batig saldo sloot en dit geld rentegevend be legd zal worden in een aandeel der Naamlooze Vennoot schap Schager Kaashandel, welke vereeniging thans meer dan 5 uitkeert. politie van zoek in. Hillegersberg stelde dadelyk een onder- Bloembollen-veilingen. Van particuliere zyde wordt ons voor het volgende plaatsing verzocht: Weid onlangs in dit blad gemeld, dat er goede ver wachting was van de vier te houden Groene Veilingen van tulpenbloembollen, uitgaande van de afdeeling Hareiikarsprl e. O. van het Holl. Bloembollenkweekers- genootschap, deze verwachting is aanvankelyk niet be- schaamd.|Integendeel, de twee eerste veilingen, gehouden te Valkoog op 30 April en te Dirkshorn op 1 Mei, zyn uitstekend geslaagd. Het gewas stond prachtig en de partyen waren, op één enkele uitzondering na, zuiver. Geen wonder dan ook, dat de kooplust zeer goed was en de bestede pryzen eveneens best, ja, soms hoog waren. Dit is een bemoedigend voorteeken voor de twee veilingen, die nog moeten gehouden worden en wel op Vrydag 17 Mei a.s. te Warmenhuizen en op 18 Mei d. a. v. te Tuitjenhorn. Het zal aan koopers, niet alleen uit den omtrek, doch ook van elders, zeker ook daar wel niet ontbreken, wyl de catalogussen groote partyen van de beste tulpensoorten aangeven, die tegenwoordig zeer in trek zyn. Laten we hier nog uitdrukkelyk vermelden, dat het gewas uitstekend staat, zonder eenig gebrek, zoodat straks by het rooien het beschot zeer voordeelig belooft te zyn en dat zegt wat voor tulpensoorten als: Murillo, Couleur Cardinal, Frederik Moore, Vermillion Brillant, La Matelas, Koningin der Nederlanden, Pink Beauty, Gold King, Salvator Rose, Rubra Maxima, Couronne d'or,Proserpine, Vuurbaak, Imperator Rubrorum, en nog vele andere variëteiten. De Vereeniging tot Bevordering van getrouw school bezoek te Anna Paulowna hield Zaterdag 11 Mei eene vergadering in „Veerburg". Er waren 28 leden aanwezig. Na opening door den Voorz., werden de notulen gelezen en onder dankzegging aan den Secretaris, den heer N. Nap, goedgekeurd. Allereerst ging men tot de verkie zing van een Voorz. over, welke functie door den heer K. L. van Gorkom werd aangenomen. Toen kwam het belangryke punt, n.m.wyziging te brengen in de wyze van feestvieren met de leerlingen, zooals die tot nog toe was gevolgd. De Voorz. deelde de vergadering, mede, dat een vorig jaar aan het bestuur was opgedragen, naar vermeerde ring van inkomsten te streven, opdat een deel der leer lingen naar Amsterdam zou kunnen gaan, terwyl toch de overigen hun feest zouden kunnen behouden in den geest van het tot nog toe gegevene. Vóór aan deze op dracht te voldoen, was aan het gemeente-bestuur eene jaarlijksche subsidie gevraagd van f 50. Een vorig jaar was deze gegeven, maar niet jaarlyks en de Voorz. legde er den nadruk op, dat de wyziging een blyvend karakter zou dragen en dus ook de financiën blyvend moesten zyn, wilden later geen kinderen teleurgesteld worden. Op deze aanvrage was nog geen antwoord ingekomen. Eveneens was eene jaarlyksche bydrage van f 10 aan het Departement van het Nut. aangevraagd de serieprys door den heer D. A. Kaan te Wieringer waard met 47 punten. Door alle kolvers werd de baan als uitstekend loopend geprezen. Vergadering van den Raad der gemeente lieer IlugoYvaard, gehouden op Maandag 13 Mei 1907, 's avonds 6$ ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer P. Wonder Az. Allen tegenwoordig. Voorz. opent de vergadering, waarna de notulen wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Hieruit blykt, dat den 2den Mei j.1. in comité-generaal het kohier voor den Hoofdelyken Omslag is vastgesteld opjeen bedrag van f 4713.61 J. Als leden der commissie tot het hooren van reclamesjtegen den Hoofdelyken Omslag werden de heeren: Van Ryn, Van Slooten en De Boer benoemd. Ook is het beredeneerd verslag over 1906 betreffende den toestand der gemeente opgemaakt en voor de raadsleden ter lezing beschikbaar. Na goed keuring der notulen komen de volgende missives ter tafel a. den Rijksontvanger te Schermerhorn, houdende bericht, dat hy op 2 Mei j.1. aan den Gemeente- v - r J"' ontvanger f 432.46$ ter hand stelde h aitn van Ged. Staten, waarby het opgemaakt 18 Onze kapelzal dezen zomer in verschillende plaatsen concerten gaan geven: 2 in den Alkmaarderhout, 2 in Den Helder en 1 te Hoorn. Over het houden van een concours alhier zal nader worden geconfereerd met te dezer zake deskundigen. In elk geval bewyzen al deze goede voornemens ons, dat nnze kapel haar licht niet wil laten schijnen onder een korenmaat, maar van alge meene en ruime muzikale bekendheid houdt. Zooals reeds in het begin van dit verslagje is gezegd, kunnen wy voor de algeheele juistheid van het meege- Departement van het Nut en deze was toegestaan. Verder had het bestuur eene vergadering gehouden met de commissie-leden, maar deze was niet naar wensch geslaagd. Indien de vergadering kon goedkeuren, dat bezuinigd werd, (en dit was mogelyk zonder dat het feest voor de overige leerlingen merkbaar verkleinde) en de subsidie werd verleend, dan zou er nog circa f60 ontbreken, om het feest op, de wyze als werd voorge steld, in te richten. De vraag was dus nu, indien de vergadering met deze ineenzetting van het feest genoe gen nam: hoe komen we aan een blyvende vermeerde ring der financiën tot genoemd bedrag De heer A. de Boer wenschte inlichtingen te ontvangen aangaande de bezuinigingen en de kosten der Amsterdamsche reis, welke hem door den Voorz. werden gegeven. De heer A. de Graaf meende, dat het niet aanging, de kinderen, die met April de school hadden verlaten, een feest te geven voor getrouw schoolbezoek; immers, zy zouden de school niet meer bezoekenop hen kon dit feest dus geen prikkelenden invloed hebben. De heer Raap beantwoordde genoemden heer, door er op te wy- zen, dat het feest door hen niet nog moest verdiend worden, maar reeds verdiend was in het afgeloopen jaar. Over de geldkwestie kwamen verschillende voor stellen in, doch geen vond genade, totdat ten slotte de heeren N. Raap, C. Geerligs, K. L. van Gorkom, H. Jonker, S. de Jong en Lindeloo op zich namen, haar op te lossen, welke oplossing door beide eerstgenoemden reeds staande de vergadering ten halve werd gewaarborgd, zoodat het wel te verwachten is, dat de wyziging, als door het bestuur was voorgesteld, tot stand zal komen. Hierna werd de vergadering gesloten. In eene vergadering van de vereeniging „Door recht en eenheid tot Vooruitgang" te Anna Paulowna is Maandag 13 Mei tot candidaat gesteld voor hoofdin geland de heer Th. Smits Az. Winkel, 13 Mei 1907. Bleek de belangstelling zoowel van het bestuur als de leden van het departement Winkel der Maatschap py tot Nut van 't algemeen zóó gering, dat de uitgeschreven vergadering van 29 April 1. 1. niet kon worden gehouden, waardoor, sinds jaren niet gebeurd, het depart. niet vertegenwoordigd zal wezen op de e. k. algemeene vergadering, betere dingen zyn van zyne instellingen te vermelden. De bibliotheek telt, door den aankoop die verleden jaar aanzienlyker kon zyn, dank zy eene subsidie der Maat schappy, 454 werken, uitmakende 642 deelen. Aan 44 lezers werden tydens 14 zittingen 712 werken ter lezing uitgereikt. De bibliotheek ziet er goed uit. Jammer, dat enkele lezers zoo weinig gevoel voor netheid heb ben, dat zy een boek, net en onbevlekt uitgegeven, zonder eenigen schroom vuil en onoogelyk durven terug brengen. Het aantal Spaarbankboekjes gedurende 1906 bedroeg 151, tegen 145 in het vorig jaar. Door den lageren koers der aan de spaarbank behoo- rende effecten op 31 Dec. 1906, is het zuiver reservefonds van 1906 f 5888.13$ tegenover dat van 1905 - 5830.80$ Aldus netto winst Zoodat de uitkeering van 25 f 57.33. der winst aan het dep. voor dit jaar niet veel meer zal bedragen dan f 14.—, tegenover f 64.14$ in 't vorig jaar. Gelukkig, dat de dep.-kas, die verleden jaar met een saldo van f 0.69 sloot, nu vermoedelyk een batig saldo van f35 ongeveer over het aanstonds af te sluiten dienstjaar zal aanwyzen. Het vermoedelyk aantal gewone leden voor 19071908 deelde niet instaan, omdat aan de pers geen gegevens j ^draagt Jaar' en twee mncViton wm-riAn Trnrot-rAVt eere-ieaen tegenover verieaen_jaar een. Floralia zal ongetwyfeld haar goeden naam by de straks te organiseeren tentoonstelling weer weten te handhaven en hoog te houden. Uw berichtgever meent, dat summa summarum het Dep. Winkel niet mag dommele" of erger nog, inslapen, waar zyne kinderen de instellingen hem het voor beeld geven van leven, ontwikkelen en bloeien Lp aangespoeld. b. dito Kohier Hoofdei. Omslag dienst 1907 goedgekeurd terugontvangen. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. c. verzoek van de onderwyzeres aan school No. 2 mej. A. G. Keizer om tegen 15 Juni a.s. eervol ontslag nit hare betrekking. Voorz. verklaart, daarover met haar te hebben gesproken. Hy heeft echter tegen haar, evenals nu tegen den Raad, op de wenschelijkheid er van gewezen, dat dit ontslag eerst op 1 Juli a.s. ingaat. Mej. Keizer staat op 't oogenblik voor eene volle klasse en harerzyds is er zóó groote haast niet noodig de bedoelde onderwyzeres wil nl. ongeveer medio September a.s. in 't huwelyk treden al wees zy er op, dat de ontslagaanvrage voor ingang met half Juni nu toch op tyd was ingediend en zy liever nog den lsten Juni a.s. het gevraagde ontslag had gehad. De Raad vindt mét Yoorz. den lsten Juli den besten datum voor het verleenen van 't gevraagde eervolle ontslag en met algemeene stemmen wordt besloten dat tydstip daarvoor vast te stellen. d. bericht van den hooisteker F. Appel te Veenhuizen, dat hy voor die functie bedankt, doch dat de aldaar wonende heer P. Raven naar zyne meening wel gene gen zal zyn, om zyn opvolger te worden. Allen voor, om den heer Raven daarvoor aan te zoeken. e. de stukken van de sollicitanten twee in getal voor de betrekking van onderwyzer aan school no. 4, te Veenhuizen. Voorzitter deelt mede, dat eene voordracht is opge maakt, die de goedkeuring van den arrondissements schoolopziener kon wegdragen. No. 1 op de voordracht is de heer C. Daalder van Texel, no. 2 is de heer D. de Vries, onderwyzer te Sneek. By stemming brengen allen hunne stem uit op den heer Daalder zoodat die is benoemd. By de besprekingen over het tydstip van in-dienst-treding stelt de heer De Boer voor, dat op 1 Juli a.s. te bepalen. Door de tydelyke hulp van den heer C. van Twuyver uit de Moerbeek (N. Niedorp) is men toch voorloopig te Veenhuizen klaar, dus haast is er niet. Allen zyn voor 't voorstel van den heer De Boer f. Schryven van den hr. Districtsschoolopziener in zake 't idéé van heeren Hoofden der scholen alhier, om ver andering in het bestaande leerplan te maken. Thans zyn de scholen No. 1, 2 en 3 elk in 7 klassen en school No. 4 (Veenhuizen) in 6 klassen verdeeld, terwyl de leeftyd voor toelating van leerlingen nu is bepaald op 5 jaren met eene toegift van 6 weken. De leerling n.1. die binnen 6 weken nó 1 Mei 5 jaar wordt, kan nu óók nog worden toegelaten, eene bepaling die is gevoerd, omdat slechts één maal per jaar toelating plaats vindt. De heer Van Asperen, Hoofd van school No. 3 is de man, die het nieuwe leerplan zal gereed maken, licht Voorz. toe en deze beide heeren hebben dit onder werp besproken. De heer Van Asperen maakte toen duidelyk dat de schoolhoofden het beter vonden, om in dit opzicht alles gelyk te hebben. Gebeurt dit, dan zal daarvan het gevolg zyn, dat de scholen 1, 2 en 3 ook elk tot 6 klassen worden tnnn». gebracht. Voorz. verklaarde, er niet tegen te Schoolopziener een en ander goedkeurde. De Schoolopziener nu zal er niet tegen zyn, mdar de leeftyd yoor toelating moet van 5 jaar op 5$ jaar worden gebracht. Voorz. denkt wel, dat de Raad daartegen geene bezwa ren zal hebben, doch mocht dat onverhoopt wél het ge val zyn, dan heeft hy (Schoolopziener) geen plan, ver andering in den bestaanden toestand goed te keuren. By de nu zich ontspinnende discussie wil de heer De Boer liever den bestaanden toestand behouden. Voorz. zou dat ook maar 't liefst willen, want stelt men den leeftyd als door den Schoolopziener gewenscht, dan zou het wel eens kunnen voorkomen, dat sommige leerlingen tot over 6-jarigen leeftyd thuis moeten bly- ven. En zulke gevallen zyn toch ongewenscht. Hadden we hier een bewaarschool, dan zou Voorz. tegen toelating op 5Ij-jarigen leeftyd niets hebbben. Allen zyn er ten slotte voor, om den toestand te laten zooals die is, wat indeeling der klassen zoowel als bepaling van den toelatingsleeftyd betreft. Volgt behandeling van het adres van de afdeeling Heer Hugowaard en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers, om een verordening in 't leven te roepen, waarby het verplichtend wordt gesteld, hier in de gemeente schoolvergaderingen te houden. Op de vorige vergadering is dit adres aange houden. De toelichting, waarvan het r,~ - VA» t UD klassen worden terug- zyn, mits de mochten worden verstrekt; vergissingen in deze zyn dus niet uitgesloten. Waar echter onze kapel de lieve ling is van de geheele gemeente, meenden wy niet achter te mogen blyven met iets van die jaarvergade ring mee te deelen. Kruithuis in de lucht gevlogen. Zondagavond omstreeks halfacht is weder op het bekende eilandje in de Hillegersbergsche plassen naby Rotterdam een der kruithuizen in de lucht gevlogen, behoorende tot de kunstvuurwerkmakery vande Firma weduwe A. Gall. De oorzaak kan zyn zelfontbranding ten gevolge van de warmte, of ook wel baldadigheid van personen die daar, vooral op Zondag, spelevaren. Gelukkig dat het ongeval op Zondag plaats greep en er dus geen werklieden in de fabriek waren, anders had het ongeval wellicht weder mensohenlevens gekost, zoo als in April van het vorige jaar, toen een dergelyke ontploffing het leven kostte aan den heer A. Gall zelf en een knecht. Ook by een vroegere gelegenheid kwam een werkman om. Na het laatste ongeval wilde het gemeentebestuur van Hillegersberg geen vergunning meer geven tot den wederopbouw van deze gevaarlyke inrichting, doch de weduwe ging in hooger beroep en kreeg de vergunning ten slotte, op grond dat deze inrichting wel gevaar opleverde voor de werklieden die erin werken, doch niet voor de omgeving, daar de gebouwen staan op een ge heel vryliggend en goed omrasterd eilandje. In een halfuur tyds, waarin herhaaldelyk ontploffingen plaats hadden, was het terrein schoongebrand. De o; „uw uil UO L adres vergezeld ging, hebben de heeren nu kunnen inzien, meent Voorz., dus wil spreker het gevoelen wel eens hooren. Het blykt, by de uiting hunner gevoelens, dat de heeren niet voor het in dit adres neergelegde idéé zyn. Als één man besluit de Raad dan ook, afwyzend op het adres te beschikken. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. In school No 1. (kom v. h. dorp) te Nieuwe Niedorp hebben den 30sten April j.1. 10 leerlingen de schoolbanken vaarwel gezegd, terwyl den lsten Mei 13, „nieuwelingen" er op plaats namen. Callantsoog. Zaterdag j.1. vergaderde de Gemeenteraad van Cal- lantsoog. De heer Buik was afwezig. Na de gewone plichtplegingen wordt het kohier hon denbelasting vastgesteld op f 100.50. Het gemeenteverslag en dat van de commissie tot wering van schoolverzuim werden aangeboden en voor kennisgeving aangenomen. "Ril Ha rrArrirrlonino ~rn aaiigüiiuinen. -I By de verordening op de heffing van schoolgeld, ver- Zondag waren de h. h. Vos van Callantsoog, en Mid-£iaart de heer Den Das zich tegen verhooarinir Snr vroo^f delbeek en Bestevaar van Kolhorn aan t roeien, toen de - TT-J- 1.1 -1- - tegen verhooging. Spr. vraagt --i °f het noodig is, waarop wordt ingebracht dat aan de nemen ergens op stuitten Het bleek een lyk teizyn, dat j gemeento Heldert350 schoolgeld moet worden afgedragen werd meegenomen en op het strand gekist t Was het De h6(,r Hoogschagen had dan liever den Hoofdelyken lyk van een ouden beer met grys haar; van den Zuidkant1 0mslag verhoogd, daar hy het niet goed vond dat was het met den vloed mee komen dry ven. Het was in g^en met w»i vinHo-1 - VArrAn ofaof iror» i-vr»+-Ki»-»^11 J1- o»vuu, uaü 01611" r, scnen met veel kinderen door deze verordening het verren staat van ontbinding, doch verschillende voor-1 zwaarst worden getroffen K 00 werpen zyn er op gevonden. In een der broekzakken had - by een munt waarop staat: „Reis Portugal",~èn een mesje en een stuk gummi. De jas was uit, de broek maar zjj i - iia ouil A.1ÜII1Ö WIJz nog'aan en met bretels opgebonden. Verder 'had hy een ^f!"^ D-ön ?as teg6n' gezondheidsgordel om hot middel, bruine kousen en nog één schoen van chroomleer. Als ondergoed had hy een De heer Kruisveld is ook niet voor deze verordening, zy wordt vervolgens na een kleine wyziging goed- d, met alleen den heer Den Das tegen, en overschryvingen tot een bedrag van f 190.69$ werden goedgekeurd. Tot leden u-" wit hemd en trui. 1 _vv iVUUil van het stembureau werden benoemd de heeren Govers voorzitter, Hoog schagen en Zipp lei'en, en Den Das en Radematror rvl oofoTrft»f«'"*A"- uunuag ij.HU. U tVg had er in de nieuwaangelegde plaatsvervangers, kolfbaan van den heer O. Schermer te Hoogwoud een i Nadat eenige stukken, die waren ingekomon, voor wnovf. J kennisgeving waren aangenomen,wordt met algemeene stemmen tegen 1 Juli aan den doodgraver eervol ontslag gegeven, daar deze functionnaris wegens ouderdom zyn waarnemen. Benoemd By Zondagmiddag 0-~ ilfbaan van den heer O. Schermer te Hoogwoud een i biljart- en een kolfwedstryd plaats. Aan den biljartwed- stryd namen 20 personen deel. De le prys werd behaald door den heer P. Dz. Kaan te Anna Paulowna, de 2e nriis rtenr Hor, a aa—m en Rademaker stryd namen 20 personen deel. De le prys werd teer P. Dz. Kaan te Anna Paulowna, de 2e prys door den heer A. Moeyes en de 3e prys door den heer W. Vyn, beiden alhier. Aan den kolfwedstryd namen 17 personen deel. De lste prys werd behaald door den heer P. Dz. Kaan te Anna Paulowna met 134 punten, de 2de prys door den b«or H. de Boer alhier met 129 punten, de 3e prys den heer A. Hazelhoff alhier met 122 punten, en heer door ambt niet naar behooren kon werd nu de heer T. Mooy Jbz. By de rondvraag vestigt de heer Govers de aandacht op den slechten toestand van de deur der school en wyst de heer Den Das er op, dat de torenklok niet in orde is. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1907 | | pagina 5