Provinciale Staten. Poster ij en. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Zondag 23 Juni 1907» Marktberichten. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Koop-contract. Tot Commissieleden voor het opmaken van een ont- werp-reglement en een model koop-en-verkoop-overeen komst, van de onderhandscho verkochte producten aan den Langedyk en Omstreken, zyn benoemd de heeren Voor de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging „Langedyk en Omstreken" A. Nobel en S. Zeemanvoor „Groenten cultuur" te Broek op Langend ijk D. Slot; voor „Landbouwbelang" te Noord-Scharwoude G. Barten voor „De Eendracht" te Oudkarspel C. Windei'; voor „Nieuw Leven" S. Brugman; voor „Ons Belang" W. van Slootenvoor „Waarland on Omstn ken" D. P. Plaatsman. De vereeniging „De Koophondel" aan den Langedijk, benoemde de heeren C. Brinkman, H. J. Houtkooper, C. Wagenaar Kz., G. Dekker, G. Kramer, R. SJot, Jn. Hoog land en Jb. Vroegop. Broek op Langendyk. Aardappelen, gladblaadjes 1 muizen kleine Wortelen Lutjewinkel, 18 Juni. Groote muizen f 2.05 a f 2.90. Kleine 0.90 a f 1.30. Ilarenkarspcl (Waarland.) In ue Zondag j.1. gehouden vergadering der R.-K. Kiesvereeniging, die door een tachtigtal leden werd bij gewoond, werd tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heer W. Keesom (aftr.); terwijl tot voorloo- pige eandidaten in de vacature-Boekei (overleden) ge proclameerd werden de heeren Jb. Groot en J. Weel. Ir. een te Tuitjenhorn te houden vergadering zal uit deze eandidaten een definitieve keuze gedaan worden. 1 te Tuitjenhorn met 97 stern- stemmen. De Heden 1.55 a 1.40 a 0.30 a 1.60 a werd besteed voor: f 1.70 per 17* K.G. - 1.55 n - 0.40 - 2.70 100 bos. der .meewerkte, ook bij den terugtocht. Zeker is'het de wensch van velen, dat de Harmonie meer zulke tochtjes zal maken. Afgevaardigde Tram WieringenSchagen. Voor den polder Anna P a u I o w n a is tot afgevaar digde voor de vergadering der tram-vereeniging geko zen de heer L. Metzelaar. Winkel. Door de Gezondheidscommissie te Hoorn, waaronder deze gemeente ressorteert, is aan het gemeentebestuur voorgesteld, 2 perceelen in hel dorp Winkel onbewoon baar le doen verklaren. Peest te Dirksliorn. Niet zoodra was het feil, dat juffrouw De Winter 15 Juni 25 jaar aan de school zou zijn den werkzaam of van ver beide Wij vernemen, dat op de vergadering heer J. Weel tot candidaat is gekozen metj)7 stern^ de JJ.OOX O. IIUV1 www men. De heer Jb. de Groot bekwam 49 heer Weel heeft de candidatuur aanvaard. Onverwachte passagier. Mep meldt uit Vries aan de Ass. Ct. Een automobiel met vier inzittenden nam gen onder bijzondere omstandigheden op den Groninger- weg alhier een vijfden nassapier or>. Oo ei geweest, meer algemeen bekend geworden, schillende kanten vernam men stemmen, om dien dag haar tot een feestdag te maken. Nu, een feestdag is het ook in werkelijkheid in alle opzichten voor haar ge weest. Dirkshorn's ingezetenen hebben geloond de zorg te waardeeren, de liefde op prijs te stellen, die juf frouw De Winter voor de kleinen getoond heeft te bezitten, gedurende dit lange tijdsverloop. De moeders hebben aan den dag willen leggen haar dankbaarheid daarvoor niet alleen, maar ook voor het degelijk hand- werkonderwijs, dal de meisjes van haar ontvangen. Meisjes en jongens, oudleerlingen, waarbij velen wier kinderen de tegenwoordige leerlingen zijn, hebben be wezen niet vergeten te zijn, wat juffrouw De Win ter voor hen eenmaal was. Vlaggentooi in lïet dorp, versiering van de wanden van het schoollokaal, het bracht stemming builen en binnenfeeststemming bij de schooljeugd, die in de mor genuren door de juffrouw onthaald werden in de school, die haar daar feestliedjes loczongen niet alleen, maar ook bij moeide van een der oudste meisjes een pracli- dezer da- passagier op. Op een gegeven oogenblik sprong een naar 't weiland gaande koe dwars en eer stoppen mogelyk was lag het i-c- voor de machine Oii OWi UUV^|>vJ0 dier dwars vóór op het voertuig, 't Veroorzaakte hier wel bemoeilijking in 't sturen, maar geen "«m Ha ailt.n tlfit TUnü spartelen, ug in vertraging. Met de gewone vaart nam de auto bet rund omstreeks 300 meter mee. Toen begon 't beestje te spartelen, maakte een buiteling en kwam ongedeerd op den berm scheen evenmin letsel van bcteekenis Alleen vond de veedrijver een ge- koe. Bontje en tuf-tuf gin- VUIV U1J nuflmie TV».* W tig gouden horloge, voor geheel vrijwillig bijeengebrachte penningen gekocht, aanboden als een herinnering aan bewijs '™- toe- laas maar een aan- commissie H. Limpers, "de welke onveran- het convoca- candidaten voor Aftredende terecht. De auto te hebben bekomen, broken lantaarn nabij zijn gon elks huns weegs. Een ontploffing. Zaterdagmiddag heeft te Nieuwediep een ontploffing plaats gehad, die de ernstigste gevolgen had kunnen hebben. In het spoorbassin zou men de overblijfselen van een gesloopt wordend schip doen springen. Waarschijnlijk werd daartoe een al te zware lading gebruikt, althans bij het ontsteken vloog het scheepsgedeelte in de lucht, met het gevolg dat groote stukken ijzer op honderden meters afstand neerkwamen. Het eenige ongeluk dat er door veroorzaakt werd, was dat een koe werd getroffen. Verder liep het ongeval zonder onheilen af. Winkel. De in dit blad aangekondigde wedstrijd in ringsteken bij den heer C. Schoen moest wegens onvoldoende deelname worden uitgesteld. Arroiidissemeiits-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. Jantje S., wed. A. G. L., gescheiden echtgenoote van Johannes Adrianus R., gedetineerd in het Huis van Be waring te Alkmaar, diefstal van 2 gouden oorknopjes en landlooperjj, 1 week gevangenisstraf, 2 dagen hechte nis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaar. Klaas S., beleediging van een politie-agent, 10 dagen gevangenisstraf. Antonius Johannes D., Hoorn, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar, verduistering van 2 fietsen, 3 maanden gevangenisstraf overeenkomstig den eisch van het O. M. Melchert Z., Amsterdam, wederspannigheid, f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Op de veiling van „Nieuw Leven", gehouden 17 Juni werd reeds meer dan 300 zak aardappelen aange voerd. De prijzen waren ais volgt Groote muizen f2.20 a f2.70; drielingen f 1-30af 1,60; kleine f0.50 a f0.90 per 35 K.G. Vrijzinnige Kiesvereeniging Wieringerwnard. Op de Maandag gehouden vergadering waren eerst 28, daarna 30 leden tegenwoordig. De voorzitter, de heer J. P. Backx opent de verga dering, waarop de secretaris, de heer notulen der vorige bijeenkomst leest, derd worden goedgekeurd. De voorzitter zegt hierop volgens tiebiljet is aan de orde het stellen van de a.s. verkiezing van den gemeenteraad, leden zijn de heeren Jb. Zijp Hz. en D. Kooy Jbz Op zijn vraag, wie daarover het woord verlangt, stelt de heer A. Sleutel voor, de aftredenden can: didaat te stellen. heer A. de Carpentier vraagt, of het niet beter 4 eandidaten te stellen. De aftredenden, zegt uij, zullen wel goed zijn, maar wanneer naast de twee aftredenden twee anderen worden geplaatst, dan kan de Gemeente uitspraak doen. Daarna doet hij het voor stel, om hi hel vervolg steeds voor elke vacature 2 eandidaten te stellen. Zijp zegter is iets voor en iets te- is, of er wel altijd ernstige eandidaten naast de aftredenden gesteld zullen kunnen worden. Het voorstel De Carpentier wordt met 14 tegen 12 stemmen aangenomen. De heer D. Sleutel stelt daarop de twee aftredenden als eandidaten voor. O]) de vraag van den voorz., wie over deze heeren het woord verlangt, volgt een stilzwijgen. Eveneens op de vraag of iemand ook andere eandidaten heeft voor te stellen of te bespreken, zoodat de twee andere door schriftelijke stemming moesten worden aangewezen. Hierbij verkregen de heeren Jb. Zijp 28, D. Kooy Jbz. 23, H. Sijbrands 12 en J. P. Backx eveneens 12 stem men, zoodat dc twee eerstgenoemden waren gekozen en een nieuwe vrije stemming moest plaats hebben. Vóór |deze werd gehouden verklaarde de heer J. jP. Backx ditmaal geen candidatuur te willen aanvaarden. De heer H. Sybrands verkreeg hierbij 16 stemmen, terwijl er herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren A. Visser, J. E. Vos en R. D. Kaan. De beide eersten verzochten hierop hen niet te stemmen, daar zij niet in aanmerking wenschten te komen. De heer R. D. Kaan verkreeg 15 stemmen. Alzoo waren door de Kiesvereeniging als eandidaten voor den Gemeenteraad gekozen de heeren: Jb Zijp Hz., D .Kooy Jbz., H. Sijbrands en R. D. Kaan. Het voorstel van den heer Hs. Koster om dc can- didh nog te bespreken, kon geen meerderheid ver werven. Na de vraag van den voorzitter, of iemand nog iets in ihet midden wenschte te brengen, waarvoor nie mand zich aanmeldde, werd de verg. gesloten. Wieringerwnard. In een hollen boom op het erf van den heer C. Waibocr is op nog geen meter afstand van den grond en bijna onbeschut een nestje van een pimpelmees, waarin 10 kleinen worden grootgebracht. Uit Anna Paulowna. Eene vroolijke drukte heersc-hte Zondagmiddag aan dc Kleine Sluis te Anna Paulowna. De Harmonie toch hield een boottocht over het Ewijckskanaal en tal van fietsrijders, rijtuigen en wandelaars vergezelden de boot naar de Ewijcksluis. Tegen den avond trok door de gemeente de Harmonie van Wieringen, terug- keerende van den wedstrijd te Zandvoort, alwaar door haar in de 3e afdeeling een 2e prijs was behaald. Natuurlijk werden vroolijke marschen geblazen en gaf dit opnieuw reden voor oploop. Aan Fwiic.ksluis begroetten de corpsen elkander. dat Met hel penningen gek dezen ,dag. Het zou niet het eenige bewijs van genegenheid zijn. Een stroom van kaartjes, helaas ook van regenwater, 's morgens en 's avonds, ook meer dan dat. Oudleerlingen hadden zienlijke som gelds bijeengebracht en een uit hun midden kwam de juffrouw een prachtig noten houten schrijfbureau aanbieden met een album, de namen van de schenkers en schenksters bevat, een van hartelijkheid getuigende toespraak werd een en ander onder het overreiken van een keurigen ruiker aangeboden. Ook het gemeentebestuur bleef niet achter de ju- belaresse een bewijs van waardeering te schenken; het schonk haar, de eenige van het onderwijzend perso neel, die het minimumsalaris ontvangt, een gratificatie. 's Avonds bracht het fanfarekorps de feestvierende een serenade, terwijl de turnclub, ook voor het grootste deel uit oud-leerlingen bestaande, ter eer van de juf frouw eenige groepen bij Bengaalsch vuur had wil len yertoonen, als de aanhoudende regenstroomen het niet beiet hadden. Zoo kon er waarlijk van al ge me ene instemming gesproken worden; zoo was dan ook de stemming des avonds, toen vrienden en collega's, kennissen en Leerlingen in het feestlokaal bijeen waren, een prettig gezellige, tot scheiden niet spoedig nopende stemming en zal deze vijftiende Juni voor juffrouw De Winter een onvergetelijke dag zijn. Poldcrbenoeiniiigen te Ifarenkarspel. Tot Molenmeester van den Ringpolder is den 15 dezer gekozen dc heer K. Slot Kz., ter vervanging van den heer K. Blom Dz., overleden. Tot Hoofd-ingeland van de banne Harenkarspel is herkozen de h'eer J. Weel en gekozen in de plaats van wijlen den heer A. Smit Pz., de heer P. -Tromp. Postkantoor Anna Paulowna. Tot besteller aan het Postkantoor te Anna P a u 1 o w na is benoemd de heer P. Smit Sr., aldaar. oud- echt men op het door Uwen Raad genomen besluit en de uitstallingen na 1907 ook weer toe te laten op de Ge dempte Gracht. Dit adres zal vergezeld gaan van een adres van ad- haesie van burgers onzer gemeente, die ook de verplaat sing der stalletjes van de Gedempte Gracht niet wen- schel ijk vinden. Kermis. Het is een voor velen zeker wel teleurstellende tijding, waarmee we dit kormisbericht moeten aanvangen, n.1. 1 dit: misschien komt er geen stoomdraaimolen. We schrijven misschien, omdat daarvan officieel nog niets bij ons gemeentebestuur bekend is. Misschien komt hjj dus ook weer wél. We zullen het voor de liefhebsters en liefhebbers dus maar met de hoop houden en af wachten, wat de jongens, die al lang op den uitkijk staan by het spoor, in deze nog voor goeds te berichten kunnen hebben. Aan kramerijen zal dit jaar geen gebrek zijn. Ze zullen in één lange rij wel van de markt tot de Katholieke kerk reiken. Geen der oude kennissen voor zoover we dat konden nagaan -- zal ontbreken, zoodat ieder weer van zijn gading zal kunnen krijgen. Op het land van den hr. Roggeveen komen een glijbaan, nog nooit hier geweest, een bypodröme. rijden moetje maar als je niet draaien kunt en de bekende, goed ingerichte danstent. Op de Gedempte Laan komt het eerste stalletje, 15 meter front en achter dat front de geheimenissen van den beroemden goochelaar professor WuU'in. En nu op de markt, waar we in onze verbeelding bij gemis van een stoomdraaimolen al zoo'n groote leege plaats zien, wat komt daar wol Een Indisch theater met negers, de worsteltent van Miss Amely, Edmond Sleobus met de baarddame, een prachtig oudheden-kabinet, een schiettent, eene somnambule, een werptent en Hommerson's bioscoop. Het kan nog al toe, dunkt ons. Misschien weten we Zaterdag dit voorloopig bericht nog wat aan te vullen. Op 't, oogenblik zal de nieuws gierigheid zeker wel bevredigd zijn. Een half' oor maar In den nacht van Zondag op Maandag j.1. werd de Nieuwstraat door een hovig tumult in rep en roer gebracht. Eenige late kroegloopers hadden ruzie gekre gen, waaruit een bloedig gevecht was ontstaan, dat aan P. P. een gedeelte van een oor kostte. Men zegt, dat dit word afgebeten. Door do politie is een onderzoek naar "een en ander ingesteld. Het is hoognoodig, dat met doortastende maatregelen een eind wordt gemaakt aan de herriü-tooneelen in de Nieuwstraat op Zondagavond, en dat het hoofd onzer politie daaraan eens alle aandacht wijdt. Gezinsverpleging. In eon gisteiavond gehouden vergadering is tot stand gekomen Kring VI der Gezinsverpleging, die alléén de Gemeente Schagen omvat, welke Gem. dus afgeschei den is van Kring V. Een pleegzuster zal worden be noemd, die alleen werk .aam zal zyn voor Schagen. Eene nieuwe zuster zal zoodoende noodig zyn, waarvoor be reids eene oproeping is geschied. Hot Bestuur van den nieuwen Kring VI is gevormd als volgt: Ds. D. F. -T. Herman, Voorzitter; Mevr. C. L. v. d. Bergh—Planteijdt, Secretaresse; D. Stolp, Penning meester; Dr. A. C. Melchior, J. Streek en A. Brak. Schager kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 47 stapels kaas, waarvan 47 stap, Is kleine kaas, hoogste pry's f 30.—, 0 stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 17928 K.G. M. de R.l Wees zoo goed onderstaande te plaatsen in Uw blad. Bij voorbaat onzen dank. 'liet Besluur der Liberale Kiesvereeniging Zuid-Zijpe in zijne vergadering op 15 Juni j.1., gehoord den afge vaardigde Raat ter vergadering van de vereenigde kies- vereenigingen, gehouden te Schagen den 30 Mei 1907 en hel motiveeren van zijn stein, verklaart, dat hij ten volle gerechtigd was te handelen, zooals het geval is geweest. Dat de aanbeveling der eandidaten Wonder en Trap man niet door het bestuur geteekend is, is het gevolg van een misverstand omtrent de kosten der te ma ken propaganda. Het Bestuur der Lib. Kiesvereen. Z.-Z. H. G. T. MANN, Voorz. G. NIEUWLAND Jz., V.-Voorz. J. P. v. d. PLOEG, V.-Secretaris. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde ge meente te Rroek-op-Laiigendyk door den heer J. Banga, cand. te Aalsum. De zou zijn hij, De heer K. gen. De vraag LIJST van de brieven en briefkaarten, aan het Postkan toor te Schagen en de daaronder behoorende hulp kantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekend heid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt. le helft der maand Juni 1907. NAMEN. - WOONPLAATS. Frau Kamp, Aden. mej. A. Go vers, Noord wyk a Zee. C. van Leeuwen, Amsterdam. J. Schoorl, Haarlem. Familie Goote, Amsterdam. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Gemeente Schrigen. Ingeschreven van 15—18 Juni 1907. Geboren, Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden Cornelia Snyders, 2 maanden, d. v. Gerbrand Snijders en Hendrika Groot-es. Gemeente Zij pc. Ingeschreven van 12—14 Juni 1907, GeborenCatharina, d. v. Pieter Schrijver en Antjo Kerkmeer. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden: Dirk Vethman, 57 jr., echtgenoot van Antjo Bas. „Stalletjes-kwestie." Aan den Raad onzer gemeente zal door de nering doenden stalletjeshouders alhier het volgende adres wor den verzonden. Aan den Edelachtbaren Raad der Gemeente Schagen. Edelachtbare Heeren 1 Geven met gepasten eerbied te kennen, ondergetee- NEDERI.ANDSC'II HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. De Boer. Noord-Zijpe, geen dienst. Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Winkel, Ds. Dainsté. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Valkoog, Ds. Tinholt. Harenkarspel, geen dienst. Zuid-Zype, v.m., te Bui gerbrug. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Dr. Toxopeüs. Veenhuizon, v.m. 9.30, uur, Ds. Kanis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Noord- en Zuid-Zype, geen dienst. Barsingerhorn, Ds. P. A. Vis van Beemst.er, Barsh. Wieringen, Ds. M. Onnes Mzn., Stroe, LOKAAL „BETIIEL", IIOEP, SCHAGEN: voorm. 10 uur, Ds. Montyn van Haarlem. Aan de Ewijcksluis Gelukkig dat het we- Aikniaar, 17 Juni 1907. 4 Koeien en ossen f 240.— a 26! f 40.— a 110.—, per Ned. P. f tere 33 kenden, allen neringdoenden in deze gemeente, die eiken Donderdag (marktdag) met hunne koopwaren zyn uitge stald op de Gedempte Gracht; dat zy met groot leedwezen hebben vernomen, dat door Uwen Raad is besloten na 1907 die uitstallingen op de Gedempte Gracht niet meer toe te laten dat zy niet kennen de gronden, die Uwen Raad tot het nemen van dat besluit hebben bewogen, omdat die zoover hun bekend is in de zitting, waarin het besluit is genomen, niet zyn aangegeven dat zy daarom de vrijheid nemen, Uwen Raad alsnog ter kennisse te brengen, dat zjj zich door de verplaat sing hunner uitstallingen zeer ernstig bedreigd zien in het vinden van de noodige middelen voor het onderhoud van zich en hunne nabestaanden; dat zy van meening zyn dat de verplaatsing, ook van de uitstallingen van neringdoenden uit andere gemeen ten, niet bevorderlijk kan zyn voor het marktwezen in het algemeen, omdat de entrée van Schagen's markt na 1907 daardoor het aantrekkelijk aspect zal missen, dat de stalletjes reeds jaren aan de Gedempte Gracht en de markt hebben gegeven dat zeker niet zonder grond gevreesd mag worden voor opstoppingen van paarden, vee, rijtuigen en markt- i mud Tarwe bezoekers en het daaraan verbonden gevaar op de door j f Uwen Raad aangewezen plaats na 1907, wyl aan het begin en aan het eind van de Gedempte Laan marktbe- zoekers hunne rijtuigen by de heeren Langenegger en Yan der Horst laten in- en uitspannen; dat het verplaatsen der uitstallingen het voor de marktbezoekers, aan wie Schagen voor het grootste ge deelte zyn bestaan heeft te danken en die in de eerste plaats den hoofdverkeersweg volgen, niet gemakkelijker maakt hunne inkoopen te doen bij ondergeteekenden, die toch ook hunne vaste afnemers onder die marktbe zoekers tellen dat zjj met de uitwonende stalletjeshouders een bedrag van meor dan f 600 per jaar in de gemeentekas storten voor het recht gedurende de markt op de Gedempte Gracht te mogen staan dat het hun bekend is, dat minstens 28 neringdoenden op de Gedempte Grachtalléón de verplaatsing nietwen- schelijk achten; redenen, waarom ondergeteekenden zich tot Uwen Raad wenden met het beleefd verzoek bovenstaande gronden nog wel te willen overwegen en in het belang van de markt in het algemeen en van de gezinnen van ondergeteekenden in het bijzonder terug te willen ko- Handel matig. i.145 vette kalveren 0.75 a 0.85 28 nuch- idem f 8.— a 24.—, 469 vette schapen f 26. a 321 vette varkens f 0.38 a 0.46 pe; P., 37 magere idem f 15.— a f 17. I'urinerend, 18 Juni. Aangevoerd 469 runderen, waaronder 276 vette, 65 a 78 cent per kilo, prysh. matig, 193 melke-en gelde-f 140 a 270 per stuk, prh. m. 24 stieren, 254 vette kalveren 70 a 85 ct. per kilo, handel vlug 390 nuchtere id. f 10.— a 25,— per stuk, handel matig, 76 paarden, 1753 scha pen f 25.— a 34.50, prijsh. vlug, 550 lammeren f 10.— a 18, prysh. vlug, 315 vette varkens 43 a 47 cent per kilo, handel vlug, 23 magere dito f 18.— a 23.— per stuk handel stug, 216 biggen f 7.— a 11.— per stuk, stug, ganzen f a zwanen f 0 a 0.—, 0 manden appelen f 0 a 0.—, 0 mand peren f 0.— a 0.—, beiden per mand. Kaas. 252 Kleine f 31.50, 5 middelb. f 27.60, 0 com missie f a aangev. 257 stapels, handel matig. 3004 K.G. boter f 1.10 a 1.20, kipeieren f 3.25 a 3.75 eendeieren f 3.50 a f3.65 per 100. Hoorn, 15 Juni 1907. f Gerst Haver Groene Erwten Witte Grauwe Vale Br. Boonen Witte Paarde Mosterdzaad Karwijzaad VEE, BOTER 7.50 a 6.- a 4.50 a 10.- a a a a a a a a a 8.50 per mud 6.75 5.- 13.- 14.- a 18.- 8.- 9.50 Dinsdag 18 Jnni Sedert de laatst gehouden eitting der Tweede Kamer, nog slechts een tiental dagen geleden, is er heel wat gebeurd. Me dunkt de heeren sullen mekaar nu iets anders aankjjken dan toenImmers het liberale bloc had alle hoop de christelijke coalitie by de Staren- verkiezingen te verelaan en daarna de christelijke meerderheid ie de Eerste Kamer om te zetten in een liberale. Vooral op Znid.Holland, dat zooveel Eerste Kamerleden naar de Residentie zendt, was dc hoop gevestigd. Er zyn veel herstemmingen, maar vaet staat het nu al, dat Znid- Holland niet omgaat en Overysel wel omgaat, maar van lü'fc naar rechts. In plaats dus van een linksche meerderheid wordt die van rechts meer dan ooit en voor vele jaren bevestigd. Er wordt in de pers gezocht naar de oorzaak van deze liberale misrekening. Het christelijk besef der natie is weder ontwaakt, zegt de goedgeloovige pers en trekt de conclusie, dat. ons land is eone bij uitstek christelijke natie. Het was de slechte opkomst der kiezers en de al te radicale voorstellen der legeering, oordeelt de conservatief-liberale pers; het Handelsblad betreurt den uitslag, omdat het overtuigd ie, dat die te danken is aan die kiezers, die vreezen voor meerdere sociale wetten, welke geld kosten Die geld kosten) Juist, dat is het. De dubbeltjes) Als die sociale wetten geen geld kostten, men zon eens zien, hoe „christelijk' onze natie was. Al wat bang ie voor z'n lieve duitjes, al wat Kerkelijk is en Conservatief, heeft samengewerkt om het kleine beetje hervormingen dat zoo broodnoodig is en reeds voor jaren in d» beschaafde landen van Europa is ingevoerd, van de agenda te doen verdwijnen, om het rooie plekje in ons politiek leven weer zwart te maken Ach arme I Maar wat noodDe wereldgang stoort zich niet aan een onbedui dend strnbbelingetjn wat zy vandaag achterblyft, haalt ze morgen weer inhaar bsan wordt door V38te wetten bepaald. Maar vandaag was clericaal toch weer troef in de Kamer. De hoopvolle liberale gezichten van 10 dagen geleden, moeten heden lang geweest zijn en de Schadenfrende moet gezeteld hebben op de gezichten der goedgeloovigen. Toch, alsof er niets gebeurd was, ging de Kamer voort met de voorgeschreven werkzaamhedenTen eerste een wetje tot wijziging van de belasting op de gebouwde eigendommen. Het werd aangenomen, nadat de heer Ter Laan er op gewezen had, hoe ongelijk de schattingscommisaiëu in de verschillende deelen des lands te werk gaan. Toor onbewoonbare krotten wordt te Utrecht berekend een huurwaarde van 60 gld., te 's Bosch 40 en te Tilburg 25. Dat komt omdat die schattingocommissiën veel te veel gereern- teerd worden nit eene klasse, een opmerking die o i. leer juist is. De minister wees er nog op dat voor het verschil in schatting goede cdenen bestaan en de Rsgeeriug alleen de voorzitters der srehattingscommissiëu benoemt. De Rechtbank benoemt de leden. Nadat dit ontwerp was aangenomen kreeg de 2e soc._democratische spr. van den dag het woord, de heer Troelstra om te spreken over de Koninkljjke stallen. Zooals men weet had de regeering ee-st ruim een half millioen daarvoor gevraagd en had zich later laten afdingen tot 425 mille waarvan in f283.750 wordt gevraagd. De heer Troelstra begon met er op te wijzen boe eerst tal van organen zich hadden uitgesproken tegen het half millioen. Dit thans echter de oppositie gebroken scheen, want er wordt niet meer over de stallen gesproken. Tooh vindt hij dat nog wel noodig, omdat hij da geheele uitgaaf een weelde-uitgaaf oordeelt, die achterwege kan blyven. De rechterzijde heeft by de laatstgehouden verkiezing, de kiezers opgezet tegen de belastingplannen der regeering. Er moest bezuinigd worden. Goed, laat dan thans de rechterzyde met desoc.-dem.stemmen tegen dit ontwerp, dat ongrondwettig is ook nog. De grondwet zegt wel dat de verblijven des Koninge in gereedheid zullen gebracht worden, maar niet dat zy zoo zullen „gehouden" worden. De minister van financiën heeft zich met eigen oogen overtuigd vau den toestand der stallen en woningen daarby annex, overtuigd en ingezien dat zy niet san de eischen voldoen. Met vermijding van alle lnxe is de gevraagde som werkelyk zeer noodig. Overigens bestreed de minister de opvatting des heeren Troel stra betreffende diens grondwettelijke bezwaren. Nadat de heer Troelstra den minister verzocht had nu o:,k eens de arbeiderswoningen met een bezoek te vereeren en zyn bezwa< ren nader in 't licht gesteld had, werd het ontwerp aangenomen met 49 tegen 17 stemmen. De soc.. en rrijz-democraten stemden tegen. Verscheiden kleine wetsontwerpen en voorstellen werden nu afge daan en de werkzaamheden geregeld voor de laatste 10 zittingsdagen. De motie v. K o 1 omtrent de staatsexploitatie van mijnen moet van de agenda afgevoerd worden, wegens ziekte van minister V ee ga nseenzelfde lot ondergaat de motie Bos, betreffende Staatsexpl. der Staatsspoorwegen omdat er geen tyd voor is. Bygevoegd worden: Het ontwerp Oosterdoksluizen, spoorweg GondaSchoonhoven, waarin ze zyn blijven steken na de rede van Treub; onteigening voor een 2e myn „Emma" en een spoorlyn daarheen en opsporing van delfstoffen van rijkswege. De heer Veegens wordt hierbij door een collega vervangen. Thans gaan ze voort met het „Onderzoek naar het Vadersohap.' Het vlot nog niet erg en we znllen daarom besprekingen er over uitstellen tot Zaterdag. Moord. Men meldt aan de „Asser Ct." De hotelhouder S. te Emmer-Compascuum stak Za terdagmiddag in een twist zijn halfboeder S. Kloos terman, die tevens knecht bij hem was, dood. De dader meldde zich zelf bij de politie aan, die hem jn bewaring nam. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts den dood van K. constateeren. Nader meldt men omtrent deze zaak aan dit blad-' Omstreeks half vier, Zaterdagmiddag was er een on gewone samenloop van menschen voor het hotel „Het Emmer-Compascuum." Op diep ernstigen loon en met ingehouden stem deeld emen elkaar droeve bijzonder- heden mee, die deden vermoeden, dat er iets tragisch was voorgevallen. En al heel spoedig bleek, helaas! dat dit vermoeden gegrond was. De hotelier S. had n.1. hij een cmderlingen twist zijn halfbroeder met een mes doodgestoken. Wij vernamen het volgende: j S. Kloosterman, de verslagene, een 22-jarig jong- mensch was met Mei bij S. in betrekking gekomen. De onderlinge verhouding was tot Zaterdag altijd uil- stekend, .niettegenstaande heiden zeer oploopend van natuur waren. De vrouw van S. had echter sinds een paar dagen herrie met hare dienstbode. De dienstbode wilde niet meer aan tafel komen om te eten. S. zeide Zaterdag aan zijne vrouw, dat zij de dienstbode maar niet meer roe pen moest om te eten. De vrouw meende, toen ih«j etenstijd was, dat het beter was, indien zij het wel deed gaf zijn ongenoegen dienstbode aan tafel 18 stuks Paarden f) Veulens 3 f) Koeien 184 Schapen 1 Lam 9 n Kalveren n Varkens n Geiten 105 i) Biggen Kipeieren 4925 kop Boter 20.25 17.50 enz. f 90.— a 200.— p. at. a 180.- 25.- 15 11.— a a a a a a 7.- a 3.50 a 0.60 a 210.- 81.— 22!- 13.- 3.75p.l00 0.62*p.kop en K. gaf haar daarin gelijk. S te kennen over het feit, dat de was geroepen. De verslagene was het daarmee niet ecns en koos in deze partij voor het meisje. Bij het mid dagmaal moeten daarover reeds harde woorden zij11 gevallen tusschen S. en zijn bediende. Alles werd echter weer bijgelegd. Omstreeks halfdric toen beiden eenige werkzaamheden in den doorril moes ten verrichten, bracht S. de quaeslie weer ter sprake. Kloosterman pochte op zijn sterkte, waarna de twist z°° hoog liep, dat beiden handgemeen werden. Na ceI| korte worsteling moet K. den ander met een Keulseh va' en een bierpomp op hel hoofd hebben geslagen. De vrouw scheiade ae vechtenden. S. is naar de keuken ge' gaan en heeft van de tafel een broodmes genom®11» zooals hij tegen zijne vrouw, die hem wilde tegenhouden, zeide, was het maar om K. bang te maken. '1 °cl1 K. echter weder op hem toekwam, bracht S. hem n

Schager Courant | 1907 | | pagina 2