Costuumrokkei! en Blouses. SCHAGEN. II. SCHENE. Blouses in katoen, neteldoek, linnen, flanel, mousseline, ca- chemire en zijde vanaf 80 Cis. Groote keuze in zwarte en gekleur de Cosl minirokken, de nieuwste modellen, vu nul 15 tot f 16. Bij iedere Costuumrok wordt op verlangen een bijpassende Blouse of Stof voor Jacquet geleverd. Zondag ^3 Juni 1907. 5Ie Jaargang. No. 4267. DERDE BLAD. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. Hieimede bericht ik de Ontvangst eener uitgebreide sor teering Blouses en Cosfuum^okken. Modellen uitstekend en voor goed passen wordt ingestaan. Zitting van Dinsdag 18 Juni 1907. We moeten van Gerrit Klarenbeek uit Alkmaar als eersten beklaagde gewag maken en zijn zaakje leverde niet minder dan vjjf getuigen op. Daar de zaak nog onder do termen der Kinderwetten viel, konden we drommels gauw maken dat we wegkwamen. Ook het volgende zaakje, contra Rixtje Jellema van IJmuiden (op do zitting van 4 Juni j.1. werd dit aange houden) werd in verband met de bepalingen der Kin derwetten met gesloten deuren behandeld. Was het alzoo eerst de boosdoendo jeugd waarmede de rechtbank zich had bezig te houden, de volgende zondaar, een eerwaardig kaalhoofdig exemplaar, onge twijfeld bedelaar "Van beroep, was stellig de 60 al gepas seerd. Hjj gaf voor, opperman te zijn, maar zooals ter terechtzitting bleek, doet hjj ook nog wel eens wat anders. Piet Naber, zoo heet hjj, was den 25sten Mei dezes jaars totaal zonder werk. Hjj deed toen, wat velen in zoo'n geval zouden probeerenhjj zocht een ouwen kennis op, den smid en wagenmaker, tevens rijtuigverhuurder Mart.inus Snijders, in do Spoorstraat te Hoorn. Dikwijls had hy van dezen een handkarretje gehuurd en toen hjj met oen daartoe strekkend verzoek voor den dag kwam, was er dan ook niet het minste bezwaar. 't Doel moest heeten om te trachten, met dit voertuig gewapend, als zandryder werk te krijgen, maar 't sneed niet hard op. Ook is Van Naber's volharding dien dag weinig gebleken, want de ouwe sappeur trachtte al heel gauw, zelfs in Hoorn 't ding te verkoopen. 't Gelukte echter niet. Ook op 't Keem, even buiten de stad, leden dergelijke pogingen schipbreuk. Zoo zeilde Petrus Wognum binnen, maarzandrijden kan je begrijpen! Geen sprake van, hoorHjj ging dood leuk een smidswinkel binnen, met geen ander doel dan om zich van dat leelijke lastige „douwwagentje" te ontdoen. Vort er mee! wat had ie d'r feitelijk ook an? Werken? Bah! Da's voor de dommen, meende Piet. Van de centen, die zoo'n dingetje nog opbracht, kon hy veel beter do jeneverafdeeling van zyn maag eens naar behooren vullen. Hy trof 't kostelijk in die smederij. De baas was zelf thuis. En dat was een heel gemoe delijk ouderwetsch man, een paar jaren jonger dan onze avonturier. Toen Nibshagen, zoo heette de smid, van handelswaar hoorde spreken, was hy er als de kippetjes by en de koop werd zonder veel omhaal voor 3 gulden gesloten. He wagen is volgens den verhuurder f 15.— waard, dus Simon deed zeker geen sl chten ko >p. Hy betaalde dan ook onmiddellijk en Piet ging kermis houden van zyn lieve centjes. Waar dat geschiedde moge de duivel Weten misschien wel te Wognum. Maar dit staat vast, dat de ouwe stakker 'm ongenadig raakte en weldra meer dan dronken was. Lang had hy echter geen pleizier van zyn oneerlijk heid. Toen de rijtuigverhuurder n.1. bemerkte, wat er was geschied, zat hij dezen drommels gauw achter de hielen en 't duurde dan ook niet lang, of do heele geschiedenis kwam aan het licht. De O. v. J. geloofde geen zier van dat heele smoesje over zandryden. Daarvoor had Piet immers al veel te gauw den wagen te koop gepresenteerd De Officier vond dat Naber nu maar eens tordego hot verkeerde van zyn handelwijze moest voelen. Een licht strafje zou hier zijns inziens weinig baten. Daarom luidde de eisch ter zake verduistering, met toepassing van 't 321ste artikel van 't Wetboek van strafrecht, 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Offers, de jeugdige verdediger van ouwen Piet, had voor zyn cliënt wat een prachtige verdedigingsrede klaar. Zyns inziens waren er diverse motieven om de recht bank zachter te stemmen, dan Mr. Cnopius voorstelde. En het voornaamste daarvan was wel, dat de arme Naber, na eerst nog te hebben getracht, werk te vinden, o. a. te Wervershoof, wol een dag of 3, 4 zonder voedsel rondzwierf. Alleen een halve bol van enkele centen was zyn spijs en de bloote hemel was zijn dak. Pleiter wou dan ook de preventieve hechtenis, die beklaagde heeft doorgebracht, (by 't vallen van hot vonnis zal die 4 weken hebben geduurd) als een voldoende straf beschouwen en hem by 't uitspreken by 't vonnis in vrybeid stellen. Tegen zijne gewoonte nam Mr. Cnopius met des plei ters rele geen genoegen en ging aan 't dupliceoren. Spreker vond, dat, waar 't duidelijk bleek, dat Naber Wel geld voor borrels had, hy die centen evengoed had kunnen bezigen om byv. de andere helft van dien bol, door Mr. Offers genoemd, te koopon. Van die heele bollengeschiedenis wou spreker dan ook niet veel geloo- ven en beklaagdo's vrees'lyke honger kwam den heer Officier zeer onwaarschijnlijk voor. Dat 't overigens een ongelukkige stumpert is, gaf spreker graag toe, maar dat heeft by zichzelven te wijten. Mr. Offers brengt hiertegen nog weer 't zijne in, waarna 't zaakje eindelijk als afgedaan kan worden beschouwd. reeds bestaande losse hek vastgetimmerd had en bovendien nog verhoogde met eenig latwerk, secuur voorzien van prikkeldraad. De vorige eigenaren 'twas toen trouwens grasland, lioten de lui maar kuieren en zoodoendo was langzamerhand het idéé ontstaan, dat men op Lont 's land als 't ware overpad vond. Nu is do gang over dat land de kortste voor de familie Keizer, om op haar land te komen, maar volgens Lont zyn er toch nog een paar andere stukken, waar over Keizer ook 't land bereiken kan. „Ja", schreeuwde Nan, „dat is wel zoo, maar daar mag ik niet over; daar weigeren ze." „Ik wil 't óók niet hebben", repliceerde Lont lakoniek. Dat hek en palen en alles vernield zou zyn,ontkenden de Keizer's pertinent. Zy wilden erkennen, dat ze eventjes heel voorzichtig natuurlijk! - het prikkel draad hadden losgemaakt, om vorder, voor zoover do doortocht voor her. niet verhinderd was, don bool met rust te laten. Hot bewys der vernieling was echter voldoende geleverd to achten, daar do rijksveldwachter Ariën Gorter, sinds Januari op Wieringen woonachtig, het voorrecht smaakte de Keizer's met het stuktrekken der hindernis bezig te zien. Lont, over wiens land meerdere Wieringers een welkom overpad vonden, heeft voorgesteld voor f5 per jaar vrij cfverpad to goven, dat zou, door do talrijkheid der bevoorrechten, ongeveer 35 cent per deelnemende zyn goweest. Ze wilden dat echter niet. De Keizer's wilden over dit geval eerst nog met Lont spreken, voordat 't rechtszaken werden. Ze lioten eene boodschap bjj dozen achter, dat, wanneer Lont niet by hen kwam in den loop van den dag, zy 's avonds wel by Lont zouden zijn. Lont, ook liever willende sch.kken, vond dat best. Niemand verscheen echter en toen ging de heele geschiedenis haar gang en kwam 't voor de recht bank. De O. v. J. eischte tegen eiken Keizer f5 of 4 dagen hechtenis. Piet Mosk, een groote, 26-jarigo koopman en slager uit de Zype, moest vervolgens terechtstaan, beschuldigd een fiets te hebben gestolen op 31 Januari 1906, dus al 'n poosje geleden. Piet diste daaromtrent een heel verhral op. We voeren hem al vertellende in'k Liep dien avond in don Belk- merweg en toen kwam me een fietsrijder achterop. Hy martelde erg en 't leek wel niet to willen met 't karretje. De sportman viel er af en ik naar hem toe broek gescheurd, ontvelde knie, enz. 'n Zakdoek had hij niot. Ik neem my'n zakdoek om bjj de wond te gebrui ken. Hy erg mopperon, op de fiets. Hy wou dat hy er maar af was, vóór dat hy zyn nek brak en bood mij 't ding voor f15 te koop aan. Ik bood eerst f5 toen f7.50 en voor f8 werd de koop gesloten. Ik betaalde en ging er mee weg. Ik kan niet fietsen en na 2 maal probeeren, waarbij ik telkens viel, ver- ALKMAAR, 19 Juni 1907. Als de wil goed is, kan men veel doen. Ziedaar een spreekwoord, welks strekking door onzen gemeenteraad hedenmiddag grif in toepassing is gebracht. Voor een agenda van een dertigtal punten, voorwaar geen klei nigheid, waren de leden door den waarnemenden bur gemeester vanmiddag tegen één uur bijeengeroepen. Op een na waren allen present. De zitting begon met hel doen van mededeelingen en de vermelding der inge komen stukken. Zoo werd aangeboden het verslag van dentoestand der gemeente over het afgeloopen jaar, waarvan aan elk der leden een gedrukt exempl. is toege zonden- en werd mededeeling gedaan van een besluit van B. en W., waarbij is bepaald, dat het Werkliedenre glement op 1 Juli a.s. in werking zal treden. Van hel Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst c.s. was een adres ingekomen met het verzoek om een onderzoek te willen instellen naar de wijze waarop het onderwijs in het zingen wordt gegeven. Waar het adres gedrukt was, zal er wel een algemeene petitie op touw gezet zijn. B. en W. zullen desgeraden, op dit adres dienen van bericht en raad. Nadat de Raad nog kennis had genomen van verschillende door Gcd. Staten verleende goedkeuringen op vroeger geno men besluiten en diverse dankbetuigingen van gem.- werklicden in ontvangst had genomen,, werd aan den lieer A. J. Fehr overeenkomstig zijn verzoek, wegens zijne benoeming te Arnhem, een eervol ontslag ver leend als Leraar in hei Nederlandsch en Fransch aan ,1 gemeentelijk gymnasium alhier. Met de dames-com missie van bijstand, belast met het toezicht op hel hand werk-onderwijs wil het nog maar niet recht vlotien. Thans weder werd eervol ontslag verleend op haar aan mevr. Vonk-B'.om. De dames hebben't blijkbaar vol- handig, want de Raad besloot thans, op daartoe ontvangen verzoek, teneinde tot meerdere arbeids-verdeeling te kun nen geraken, het aantal leden dier dames-commissie, thans vijf bedragende, uit te breiden tot zeven. Zou daarmede misschien het middel gevonden zijn om de dames tot aanblijven te bewegen? Of zou het de kwaal misschien verergeren De ondervinding zal het leeren. De heer J. Medemblik, hoofd der school te Rustenburg, ontving 's raads vertrouwen, die hem als eenig aan- bevolene benoemde tot Directeur van den gemeente lijken cursus voor de hoofdakte ter vervulling van de vacature van den heer Tjalsma, die wegens vertrek naar Deventer eervol ontslag als zoodanig bekomen had. Eén lid kon van dezen geen afscheid nemen en wenschte hem blijkbaar terug. Althans de heer Tjalsma kwam met één stem uit de bus. Nadat de verschillende s'tem- bureaux voor de a.s. periodieke raadsverkiezingen wa- Gerrit Dekker en Piet Zwaan uit Egmond aan Zee waren op de haringvangst en konden dus als beklaagden hunne opwachting heden niet maken. Den 25sten Moi hadden zo rykelyk hunro offers aan God Bacchus gebracht en waren ze in oen stadium, dat de politie en voor hunne eigen veiligheid en voor die van 't algemeen, het van het allerhoogste gewicht achtte, wanneer deze beide.drankorgels zoo gauw mogelyk in een daarvoor speciaal ingericht magazijn plaatsing kregen. Eenmaal tot die beschouwing gekomen zynde, waren de gemeente-dienders De Wit en Buis, benevens de rijksveldwachter Dekker er heel gauw by. Voornamelijk Zwaan, de ergste, die een uurtje te voren nog wegens dronkenschap was opgebracht, maakte het bont. Zijne zuster was dan ook al spoedig weer om de komst der politie komen smeeken, want Piet sloeg zyn vader en zijn zwager en wilde zich verdrinken, kortom, 't was er o zoo bar te doen. En wat deed nu onze goeie vriend Zwaan? toen de politie hem van 't strand haalde, druipnat natuurlijk, Want hy was werkelijk in oen dolle bui in zeegeloopen Hy trachte zoo gauw als hy zag dat ze amice Gerrit Dekker ook to pakken hadden, dezen uit de handen van de agenten los te scheuren en hitste do ^alryke belangstellenden op, om hem even to helpen, dan konden ze die drie veldwachters makkelijk hebben! 't Was een mooie bende en de heer Officier kon niet nalaten zijn hart eens lucht te geven. Z.E.G. eischte tegen elk der wederspaningen 2 maanden gev. Nanne, Simon en Cornelis Keizer van Wieringen, respectievelijk 27, 26 en 18 jaren oud, moesten wegens Vernieling terecht staan. De jongste van 't klaverblad. *on niet verschijnen en had de bohartiging zynor belangen opgedragen aan zijne oudere broers. Nu, die konden 't wel af, vooral Nanne was op zyn manier terdege van den tongriem gesneden, „'k Moet er toch deur 'k moet toch koeie melleke," snauwdo hy den Praesus toe, toen deze hem vroeg, waarom of het land hek op Simon Lont's land by herhaling op 14 on 15 Mei door hem en zijne twee hier mede als beklaagden gedagvaarde broers was stukgetrokken. Simon Lont zei, dat zyn land, thans bouwland, met graan is bezaaid in zoolang dat niet is geoogst, wil hy de menschen liet over zyn land laten loopen. Vandaar dat hy het kocht ik 't rijwiel aan Christiaan Jonkman van Schagen. I De fiets werd een jaar of 3 geleden by den Alkrmtarschen handelaar Jacob Hartland gekocht door den reiziger Louw Schagen, van wien hy later werd gestolen. Deze diende daarover by den Zijper veldwachter Steven Nyeboer een klacht in, waarop onderzoek werd gedaan. We hoorden, hoe Mosk de zaak beschreef, maar 't rijwiel had nog meer lotgevallen. Jonkman toch ver kocht het voor f20 aan den Alkmaarschen ijzerwaren- koopman Johannes Burgering, die het op zyn beurt voor f20.50 verkocht aan den kalverkoopman F. J. Jonker, mede te Alkmaar woonachtig. Zoo waren er nog al aardig wat getuigen gedagvaard, maar by de herkenning van do fiets ging het bij allon niet even vlot en daardoor bleven er eenige schakels ton opzichte van het bewys in deze zaak ontbreken. De heer Officier zag zich tot zyn spijt genoodzaakt, wegens gebrek aan bewys vrijspraak te vragen. Mr. Offers, voor collega Bosman Mosk verdedigende wees er op, hoe beklaagde, eenmaal onder verdenking van den diefstal staande, veel schade in zijne zaken ondervond en daarom graag het heele geval in 't open baar zou willen zien behandelen. Pleiter verzocht in aansluiting met 't requisitoir van den O. v. J., vrij spraak. Jan Kooy, een welbekend arbeider-jager uit Anna Paulowna, had in die laatste kwaliteit zonder schriftelijke vergunning van den landeigenaar injagende houding zich aan jachtwet-overtreding schuldig gemaakt ie Hélder op den 9den Nov. 1906 n. 1. en was door den Kantonrechter tot 2 boeten elk van f10 of 5 dagen hechtenis voor elke boete veroordeeld. In verzet en in hooger beroep zelfs I Natuurlijk, want een jongen had Jan er op gewezen, dal in het bewuste stuk land een dikke haas vertoefdeen toen had Jan's jagershart gezegevierd. Ook wist hy niet, daar op verboden terrein te zyn. Met vernietiging van 't bestaande vonnis eischte Mr. Cnopius thans opnieuw 2 boeten elk van f10, ieder te vervangen door 2 dagen hechtenis. En verbeurd-ver klaring van de snip die Jan toen schoot, volgde; by niet uitlevering daarvan 75 cent boete of 1 dag hechtenis. Paulus Jonk uit Grootebroek vernielde den 18den Moi j.l. op zyns buurman's land een dozyn hekpalen, daar geplaatst ter afscheiding van .Tonk's land en dat van buurman Jan Hens. Laatstgenoemde klaagde Jonk aan en onze Paulus liep er in, want de O. v. J. eischte wegens vernieling f7 boete of 4 dagen hechtenis tegen bem. ren benoemd, werden de heeren A. M. Conijn en Dr. J. Dirken opnieuw voor den tijd van 6 jaren als stads- genees- en als -heelkundige benoemd. De heer K. But ler, no. 2 der voordracht werd, nadat eene geheime zitting was voorafgegaan ditmaal benoemd lot on derwijzer met verplichte hoofdakte en wel aan de 3e Gemeenteschool. Reeds eerder stond dc benoemde, die onderwijzer is aan de 4e Gemeenteschool, voor idie school voor gelijke betrekking als no. 1 op de voor dracht, maar moest toen de vlag strijken voor een jongeren collega aan diezelfde school. Ditmaal was het weer een zijner jongere collega's van zijne school, die de eerste plaats bezette. Maar de Raad heeft ditmaal zeker rekening gehouden met anciënniteit. Aangeno men werden de voorstellen tot het aangaan eener obli- gatieleening, groot 34000 rentende 4 pet. tegen (den koers van 98 pet. met de Rijkspostspaarbank en van eene lijdelijke leening groot f 14000 tegen den koers van den dag bij de Nederl. Bank of eene andere cre- dietinstelling voor in 1906 gedane uitgaven in betrek king lot den slaehthuisbouw, met de bedoeling deze leening wederom af te lossen, zoodra in het laatst dezes jaars de definitieve abattoirleening zal worden gesloten, waarin dan deze tijdelijke zal worden opge nomen. Het voorstel om over te gaan tot den bouw van een tweede gemeentelijk gymnastieklokaal (kosten f 17958) wijl het bestaande te veel bezet is, en dit lokaal te bouwen op het gedempte Geestwater, werd na ampele be spreking, op voorstel van den wethouder Boelmans ter jSpill, aangehouden. Aan het Rijk werd voor den tijd van 30 jaren in erf pacht uitgegeven een gedeelte van het vrijblijvende slacht huisterrein, teneinde daarop een nieuwe telegraafpalen- loods te kunnen bouwen. De oude loods, staande op het emplacement der H. IJ. S. M., zal wegens uitbreiding daarvan, moeten worden opgeruimd. De jaarlijksche canon werd bepaald op f 146,40, zijnde drie procent der verkoopswaarde van den grond, geschat op f 2 per vierk. M. over eene oppervlakte van 2110 vierk. M. Het Rijk zal moeten voorzien in de afscheiding, die ten genoegen van B. en \V. zal moeten worden gemaakt. Aan de agenten van politie 3e klasse werden in plaats van twee, drie jaarlijksche periodieke verhoogingen van f 25 toegekend, zoodat zij na drie jaren een maximum-sa laris zullen ontvangen van f625. Voorts werd bepaald dat voor alle ambtenaren de periodieke tractements- verhoogingen zullen ingaan met den eersten van de maand (aanvankelijk was bepaald kwartaal) volgende op die, waarin de verhooging is toegekend of men daarop aanspraak heeft verkregen. Vervolgens werden goedgekeurd de rekeningen over 1906 van de huishoud school, ,het burgerweeshuis, de gezondheidscommissie en de algemeene bewaarschool en werd aan het stads ziekenhuis ove rdat jaar eene nadere subsidie verleend van ruim f314. Wederom werden eenige wo: ing.n onbewoonbaar ver klaard. Ditmaal waren het di ir perceelen in een slop aan het Groot Nieuwland. De door B en Wovergelegde staat, houdende vaststelling van de pensioensgrondsla gen der pensioengerechtigde ambten, r.n werd voor ken nisgeving aangenomen. Van twee ambtenaren werden de grondslagen voor hun pensioen verhoogd. Den twee den klerk a n de gasfabriek werd n.1 een salaris toe gekend van f.'59 met 5 tweejea-.ijksche verhoogingen van f50 zal kunnen klimmen tot f600. Twee leeraren der Burgeravondschool, d? heeren Groen en de Groot, kregen elk een personeele tractementsverhooging van 50 gulden. -3 Nadat nog een uilgang was verleend op den Kalkovens- weg, werd ten slotte besloten het plan van bebouwing van een terrein tusschen den Kennemersingel en den Westerweg (land van Holtz) en deel uitmakende van het algemeene plan van uitbreiding dezer gemeente, uit dat plan te lichten en het als afzonderlijk uitbrei dingsplan te doen behandelen. De openbare zitting was hiermede afgeloopen. Nog even gingen de deuren dicht voor de behandeling van eenige reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag en tegen vijf uur was de vergadering gesloten. Gezins-verpleging. Dc volgende week zal er eene vergadering plaats hebben van kerkeraden van Oude Niedorp, Nieuwe Nicdorp en Winkel, om te komen tot het verkrijgen van een kring uit die 3 gemeenten bestaande, waarvoor men dan eene pleegzuster wil aanstellen. Ook in Barsingerhorn en Kolhorn beslaat het voor nemen, 0111 zoo spoedig mogelijk te komen tot een kleinen kring; dien wil men dan vormen uit Barsin gerhorn, Kolhorn, Haringhuizen en Winkel, om ook dezen kring door een eigen verpleegster te laten ver zorgen. De predikant van Oude Niedorp, Ds. B. J. Kanis, is voornemens om te komen tot de vereeniging van Veen- huizen, Oterleek en Heer Hugowaard als aparten kring, in welke richting hij zoo spoedig mogelijk stappen zal doen. Deze gansche actie is het gevolg van het besluit onlangs door het Hoofdbestuur genomen, om Scha gen alleen eene verpleegster te geven. In die vergade ring heeft het Hoofdbestuur besloten 0111 zoo spoe dig mogelijk nog een zesde zuster aan te stellen, welke zal hebben te werken te Anna Paulowna, Wieringer- waard, Kolhorn, Barsingerhorn en Haringhuizen. Het blijkt wel, dat men te Barsingerhorn, Kolhorn en Haringhuizen met eene zoodanige indeeling geen genoegen wenscht te nemen. De Provinciale Statenverkiezing in Groningen. De correspondent van het Hbld. schrijft: Nooit te voren heeft er hij de Statenverkiezing in onze provincie een verwarring geheerscht onder de par tijen der linkerzijde als bij deze verkiezingen het geval is. Tot nog toe hadden in ons Provinciaal college 41 liberalen, 1 sociaal-demoeraat en 3 anti-revolutionnairen zitting. De mogelijkheid voor de rechterzijde om deze verhouding yoor hen gunstiger te krijgen, zou er in den eersten tijd wel niet hebben bestaan, omdat het kiezerskorps, in welk der 7 districten ook, overwegend liberaal is. De anti-revolutionnairen, die e rnu zitting hebben in de Staten, zijn er dan ook steeds met hulp van kiezers der linkerzijde gekomen. Thans dreigt echter het gevaar, dat de verhouding tusschen linker- en rechterzijde een geheel andere zal worden en is de mogelijkheid niet gering, dat de rech terzijde in ons Provinciaal college aanmerkelijk ver sterkt 'zal worden, al blijft dan ook de meerderheid links. De verontwaardiging, die e rbij de dorpsbewoners heerscht legen de boerenregeering onzer Staten (van de, 45 leden zijn er 31 groot-grondbezitters), is be grijpelijk. Het misnoegen vooral van onderwijzers en ambtenaren op het platteland over de naar hunne be wering (bevoorrechting van den boerenstand, heeft ge- reeden weerklank gevonden onder de burgerbevolking die thans onder de leuze„Weg met' de voorstanders van heffing van opcenten op de bedrijfsbelasting," tegen de aftredende leden worden aangevoerd. Dat (loze schei ding 111 twee partijen ontegenzeggelijk op voordeel voor de (anti-vrijzinnigen, die van hun standpunt wel zoo verstandig zijn, de opeenten-quaestie buiten spel te laten en hun .beginsel niet verzaken, moet uitloopen staat vast. In het district Bedum heeft men dit gelukkig inge zien. Daar hebben de leiders althans het wijze besluit genomen, eendrachtig op te trekken tegen de 4 candida ten tier rechterzijde en eikaars candidatende twee aftredende leden, de heeren Dijkhuis en Oost Elema, den liberalen candidaat J. Timmer en den candidaat der anti-opeentenpariij, Beishuizen, te steunen. Zonder dit compromis was de zege ongetwijfeld rechts en ook nu nog is het zeer wel mogelijk, dat hier 4 zetels der linkerzijde verloren zuilen gaan. In Appingedam, waar twee aftredende leden en twee anti-revolutionnairen staan tegenover vier anti-opcen- lenmannen, waar van een samengaan der linkerzijde niet anders sprake kan zijn, dan wanneer de liberale kiesvereeniging de beide aftredenden niet weder aan beveelt, omdat de burgerpartij van de herkiezing dezer beiden niet wil weten, is de vrees zeer gegrond, dat rechts haar beide candidaten zal zien gekozen. Liever een anti-revolutionnair dan een boer, die ons opcenten laat betalen op een belasting die hem niet drukt, aldus de redeneering. Dat deze rechtsche mannen voor 6 jaren zitting zullen hebben kan niet kwijt. Eer we 6 jaar verder zijn hebben we niet zoo'n prachtige kans ze te wippen. Dat bij een dergelijke redeneering ook Zuidhorn zijn heide zetels door anti-revolutionnairen zal zien bezet, dat Groningen dan voor den heer Thieme een anti- revolutionnair zal gaan afvaardigen staat zeer te vreezen. Intusschen wordt van liberale zijde alles gedaan om dezen opcentenstorm, die de linkerzijde tot blindheid te genover het rechtsche gevaar schijnt te hebben gesla gen, te luwen. Of 't zal hebben geholpen, we hopen het; maar we vreezen dat de dag van Maandag verrassende uitkomsten zal opleveren, tot schad evan het liberale bolwerk onzer provincie. Ontbonden. De eens zoo bloeiende Alkmaarsche Harddraverij-ver- eeniging is, naar de Ned. Sport meldt ontbonden. Ken Jubileum. Naar men verneemt, zal het den 2den Juli 25 jaar geleden zijn, dat Jn. Struif en A. Struif-Delver als koster en 'kosteres der Doopsgezinde gemeente te Zuid-Zijpc in junctie traden. Bewaarschool politiek. Men meldt aan L. en V. Op het bord eener christelijke bewaarschool te Dor drecht prijkte dezer dagen het volgende versje, dat ge zongen kan worden: M ie is er, die in de Staten moet, Van Schelt, En daarom ieder kiezen moet, Van Schelt, Een kiezer met een rechtschapen hart, Die make het vierde blokje zwart, v. Schelt, v. Schelt, enz. Ken candidaat in de kruiwagen. „Als men geen kruiwagen heeft, komt men er niet" zoo dacht ook de candidaat der volkskiesvcreeni- ging te Beverwijk, bij de Dinsdag gehouden stemming voor den gemeenteraad. Op een bespannen wagen was een kruiwagen geplaatst en daarin reed de heer Vellema, candidaat der werk- iedenpartij, naar de stembus met een hoogen hoed op •n een hoogen staanden boord om den hals, om vijn ze.rsplic.ht te vervullen. Het bespottelijk tooneel wekte den algJmeenen lach- 'ust op en omstuwd door een groote menigte, stapte hij aan het stembureau af. Vervolgens werd hij in den kruiwagen onder algemeene hilariteit naar de stembus gereden. Onder weg ontving deze vreemsoortigc candidaat een bouquet van eenige werklieden.

Schager Courant | 1907 | | pagina 9