Wed. W. MUL, gearriveerd. Hommerson et Fils geven om de twee dagen nieuw programma. tworst. I S UIKERKR A AM Gekookte HAM, een Smidsleerling, Woensdag en Zaterdag van 2 tot 4 uur A. Leijen van Winkel SAïiAMïlBSSllM. De Hond van den Blinde, (groote dramatische projectie.) Schoone Julia in de kazerne. (T0ppunt van het Lachen.) H. Hommerson et Fils. Uit en voor de pers. Biimenlaiidsch Nieuws. ADVERTENTIÊN. W. F. Stoel Zoon. Hall 1 Hier is bet Filiaal van Jb. Bussink's Deventerkoek. Beslist het oudste adres. een Dagmeisje. J. A. DE ROOIJ, Staanplaats Wederom Bioscope Moderne. Cd Harkt, Ncliagen. Honiuiei'soii et Fiis. De Ramp v.h. Stoomschip „De Berlin' aan den Hoek van Holland. (Prachtprojectie Een Volksgerecht in de Middeleeuwen. (Drama.) Oome Jaap een reisje makende in de ton van Schagen naar Schagerbrug. (Bijzondere Lnchneéiie,) Internationale dansen. (Gekleurd.) Ie Rang, Klapstoelen, 50 €1, 2e Rang 30 Ct., 3e Rang 20 ft. Hinderen: le Rang 35 Ct, 2e Rang 25 Ct, 3e Rang 15 ft Bind er- en Familievoorstelling, met uitreiking van fADEAVA N.B. Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Juni, 's avonds van 8 tot 10 uur: Gala-Voor stellingen. le Rang f l, 2e Rang 60 Ct.,3e Rang 30 Ct. Kinderen: le Rang 75 Ct„ 2e Rang 50 Ct., 3e Rang 25 Ct. IIPAUNG. Weder op de kermis te Schagen, de bekende I). VISSFB, Groote voorraad Prachtige keuze IXNBBBSmiliMilf, 3N1., JSM5L V liKlIKN verlichting, voor zoover ze door dit station geleverd werd, was gedurende een half uur uitgeschakeld. Zoo dra de machines stil waren gezet, werden de verniel de dynamo's afgekoppeld, en de overige weer in wer king gezet Men was hierdoor in staat de verlichting in te schakelen en de spanning normaal te houden. De laagste spanning, die gedurende korten tijd in een van de getroffen gedeelten geheerscht had, was 80 Volt. De gesprongen machine was een Curtis turbinedy namo van 60 perioden, die 514 omwentelingen per mi nuut maakte. Men schrijft de oorzaak der explosie aan he! defect raken van het reguleerend mechanisme toe, waardoor de snelheid der tribune zoo groot werd, dat ze uit elkaar vloog, liet stalen deksel der tribune was geheel verbrijzeld en stukken ervan drongen in den steenen muur. Een stuk van de machine drong dooi den achtersten muur heen en maakte een gat van zes meter. Ook op de bovenste galerij van het machinege bouw, dat zes galerijen telt, waren machinedeclen ge worpen. De schade wordt geschat op 15,000 dollar. Hoewel er 200 menschen aanwezig waren, zijn er geen der 23 onderstations van dit district geleverd. De straat- ernstige persoonlijke ongelukken te vermelden. Besmetting door verspreiding van oude kurken. t ln Duitschland worden elk jaar 60 millioen oude kurken uit kelders, gasthuizen, goten, vuilnisbelten enz. bijgesneden en weer als nieuwe in den handel gebracht In de poriën van die kurken wemelt het van ziekte kiemen, schimmels en andere smetstoffen, die er, zelfs niet met den besten wil van de wereld uit verwij derd kunnen worden. Het centrale comité uit de ver- eenigingen van Berlijnsche kooplui, neringdoenden en fabrikanten heeft nu een beweging op touw gezet, om een wettelijk verbod tegen het gebruik van dien on- smakelijken afval uit te lokken. Woningnood. Met steun van de regeering wordt te Rome een nieuwe wijk gebouwd, speciaal voor staatsbeambten. De nieuwe wijk zal verrijzen op het tegenwoordige parade plein en den Prati di Castello en zal ruimte aanbieden voor 80,000 menschen. Elke staatsbeambte zal het recht hebben zich een beambtenhuis lot woning te kiezen. De huur en an dere uitgaven (licht, water, enz.) zullen van het salaris van den betrokken beambte worden afgehouden. Indien deze nieuwigheid in Rome bevalt, zal in alle andere groote steden van Italië hetzelfde geschieden. Een en ander staat in verband met den heerschetiden woningnood en de snel stijgende huurprijzen. Buffels De Canadeesehe regeering heeft met een grooten vee houder in den staat Montana een zeldzamen koop af gesloten n.1. van ongeveer 500 buffels, het overschot van de runderen die allengs daar waren aangelokt uil een enkel paar, waarmee 25 jaar geleden begonnen werd. Eei nige honderden stuks dezer steeds schaarscher ge worden diersoort waren reeds aan dierentuinen en de Amerikaansche regeering verkocht. Het aanbod om de overige voor 150,000 dollars aan te koopen, wilde pre sident Roosevelt gaarne aannemen, maar bij het Con gres bestond daarvoor geen lust. De Canadeesehe re geering its wijzer geweest en heeft bij de jonge stad Alberta een zeer uitgestrekt weideland laten omheinen, waar de buffels nu heen zijn gebracht. Het heeft uiter aard heel wat moeite gekost de halfwilde dieren in de spoorwagens te drijven, die ze derwaarts moesten vervoeren. Het duurde 6 weken vóór er 300 naar de stations waren gedreven en daarvan ontsnapten on derweg 40, waarvan de helft weer opgevangen werd. De overige 200 moeten nu nog naar Canada worden ver voerd, waar men met den koop zeer voldaan is, terwijl vele Amerikanen in de Unie de schrielheid der regee- ruig afkeuren. De „Zutphensche Courant" Het is gebleken dat de tegenwerkende oorzaken van den stemmingsdag zich ook nu hebben doen gelden. De conservatieven begeerden de zege; weinu, conservatie! zal de eerste jaren in de Eerste Kamer troef zijn. De behoudzucht, die daar nu troont, zal Regeering en Tweede Kamer stellig gaan beletten de noodige hervor mingen tot stand te brengen. De eerste Kamer zal dat echter doen op haar tijd, het voor haar partijbelang ge schikte oogenbiik afwachten en afstemmen wat indruischt tegen haar conservatieven zin. Gaat dan het Kabinet heen, dan kan en wil de rech terzijde bjj de tegenwoordige samenstelling der Tweede Kamer geen nieuw ministerie vormen; dat bleek nog onlangs. Dus voorzien we, als de heeren 't zoover laten komenopdracht van kabinetsformatie aan rechts, met machtiging tot ontbinding der Tweede Kamer. Wanneer dat geschieden zal is nog niet te voorspellen; het tijdstip zullen de heeren zelf kiezen. En men mag er zich op voorbereiden dat de kranten van rechts aan het. ministerie-De Meester wel op 't hart zullen drukken„er is nu voor 't Kabinet in 't minst nog geen reden tot heengaan, want de politieke beslis sing valt immers in de Tweede, niet in de Eerste Kamer". Neen, thans behoeven de ministers nog niet heen te gaan. Niet eer voor rechts 't commandeert. De behoudzieke heeren hebben weer 't heft in handen. Hoelang nog? De Nieuwe Courant maakt melding van een schrijven, reeds op 13 Juni, na de eerste stemming, door haar uit onderwijzerskringen in Rotterdam ontvangen, waarin de ongunstige afloop der herstemmingen op stelligen toon werd voorspeld en als de oorzaak van de nederlaag der liberalen aldaar werd aangegeven, dat al wat onder wijzer is in Rotterdam zich zou hebben afgewend van de liberalen en op mannen van de rechterzij zou hebben gestemd. „De uitmuntende werkers zoo vervolgde de brief schrijver van de verkiezing van 1905 hebben er het bijltje bp neergelegd, m. a. w. de uitslag hier ter stede is het antwoord der Rotterdamsche onderwijzers aan den liberalen Raad, aan de commissie voor het onder wijs, aan den burgemeester." Reeds twee jaar wachten de onderwijzers op eenige salarisverhooging. En aange zien er 1500 hunner te Rotterdam zijn, ongerekend hun aanhang, meende de correspondent dat uit hun omzwaai de liberale nederlaag te Rotterdam voor een groot deel moest worden verklaard. Wij weten niet, zoo zegt het blad, of de schrijver het bij het rechte eind heeft en daar wij het gewensebt achten dat de waarheid in dezen aan het licht komt, maken wij den inhoud van het bedoelde schrijven open baar. Wij willen wel zeggen, dat wij er een protest uit de kringen der openbare onderwijzers op verwachten. Indien de quaestie eener salarisverhooging de politie ke „overtuiging" der openbare onderwijzers inderdaad zoodanig zou beheerschen, dat een uitstel daarvan door het gemeentebestuur ten zou bewegen bij een verkie zing voor de Provinciale Staten en corps over te gaan op de candidaten der rechterzijde, zou men tot teleur stellende conclusies moeten komen ten aanzien van hun liefde voor de zaak van het openbaar onderwijs. Immers, dat deze door een zegepraal van de rechtsche partijen zou worden gebaat, zullen zij wel niet verwach ten daargelatwi nog de vraag of hun persoonlijke door De Wh nemen dan ook niet aan, dat hetgeen ons uit Rotterdam geschreven werd een algemeen verschijnsel zou zün, dat zich aldaar zou hebben voorgedaan. Maar wel komt het ons voor, dat uit de Rotterdamsche on derwijzerskringen zelf licht in deze kwestie mag woiden ontstoken. De herstemmingen. Ook de vrijzinnige meerderheid in Friesland is nu verloren gegaan. De herstemmingen hebben de winste aan de socialisten bezorgd. Een hunner partijgenooten trad af de heer van der Zwaag in Schoterland zos komen er in de Staten terug: vijf uit Schoterland en één uit Leeuwarden. Leeuwarden en Franeker zonden vroeger reeds ieder een sociaal-democraat naar de Statenvergadering, zoodat de S. D. A. P. daar nu door een achttal leden vertegen woordigd zal zijn. In Leeuwarden kwamen de vijf aftredende vrijzinnigen met vier socialisten en één antirevolutionair in herstem ming; behalve de zoo even vermolde socialist, zijn vier der vrijzinnige candidaten verkozen; in Franeker, waar de vrijzinnigen met de korkelijken het lot moesten werpen, zijn de vrijzinnigen in de meerderheid gebleven; en in Schoterland, waar het ging tusschen vier aftredende vrijzinnigen en vier socialisten de heer van der Zwaag was bij eerste stemming gekozen zijn de vier socialis ten uit de bus gekomen. De Friesche Statenvergadering wordt nu aldus samen gesteld 2'2 vrijzinnigen, 20 kerkelijken, 8 socialisten. Deze laatsten geven dus in het vervolg den doorslag. Zij zitten boven op de wipplank, en zijn daarmee in de •positie gekomen, die ook door Het Volk, voor het oogenbiik, als de meest aangename is afgeschilderd. Zij kunnen voortaan, dan aan de viijzinnige, dan aan de kerkelijke leden, al naar hun goeddunkt, hunne eischen gaan stellen; in het college van Gedeputeerde Staten, zoowel als in de Eerste Kamer van rechts of van links helpen verkiezenwie hun maar het meest „democratisch" toeschijnt. Ongetwijfeld zullen verras singen daarbij niet uitblijven... en dan zal waarschijn lijk ook wel eens blijken, dat er aan de rechterzijde ook „rooden" te vinden zijn. Na alle praatjes, die De Standaard over de onver mijdelijke afzakking van de vrijzinnigheid naar het radicalisme gehouden heeft, zien wij de komende dingen met belangstelling tegemoet. Zal de rechterzijde in Friesland's Staten voortaan de „zwartste" candidaten vooruit zetten, of zal zjj ook afzakken gaan en o gruwel haar mannon verkozen zien met behulp van socialisten vraagt de N. R. Ct. In Zuidhom werd herkozen do heer: Schuiringa lik en gekozen de heer Mansholt, vrijz.-dem. 5 Ook in deze provincie! gingen dus weer een paar zetels verloren. Berieeliiig van armen boven 65 jaar. Gelijk eenigen lijd geleden door ons weid mede gedeeld, had de Minister van Binnenlandsche Zaken Zjeh" tol de Ged. Staten der onderscheidene provinciën wend met de mededeeling, dal hij wenschte over gaan lol het instellen van een onderzoek naar de |a,. deeling in geld en in natura ten behoeve van arnien boven den leeftijd van 65 jaar. Alvorens echter <ia, onderzoek in te stellen, wenschte de Minister Het belangen er Bevorderd zullen worden. In Groningen. In de stad Groningen zijn herkozen de heeren Feith, Romkes en Van Starkenborgh, allen lib., en gekozen de heer Rugge, soc.-dem. In Winschoten zjjn herkozen, de heeren Dieters en Ebels, beiden vryz.-dem. en gekozen de heer Kenther, soc.-dem. In Hoogezand werd gekozen de liberaal de Koe. In Oude-Pekela herkozen, de heeren: Boels, anti-rev., Heeres, lib., en Knigge, soc.-dem., en gekozen de heer Boelken, lib. In Appingadam zijn gekozen 2 liberalen en 1 anti- revolutionnair en 1 christelijk historisch. De aftredende liberalen, de heeren: Mulder en Tichelaar hebben het niet tot herstemming kunnen brengen en de aftredende liberalen, de heeren: Boerema en Welt, zjjn bij de herstemming afgevallen. ge voelen der genoemde colleges le vernemen omtrent de uitvoerbaarheid van zijn voornamen. De hierop van deze colleges ingekomen antwoorden zijn echter van dien aard geweest, dat de minister heeft gemeend, van het instellen van bedoeld onder zoek le moeien afzien. (N. R. Ct.) De zomer. Men schrijft uil Culemborg: in (den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in sommige plaatsen zoo sterk gevroren, dal de veld. vruchten het te kwaad hebben gekregen. Vele aanlap, pel planten zijn afgevroren. De wind van Zondag heeft veel schade aan de kersen toegebracht. Niet alleen is er veel afgewaaid, maar vele zijn gr gekneusd. Kranig stemmen. Men schrijft uit Gorinchem: Als bewijs hoe het hier bij de herstemming yoor de Staten spande, diene dat in de beide stemdistric- ten alhier van de 1936 kiezers 1866 zijn opgekomen, zoodat hier 96'/j pet. heeft gestemd; in het geheet district zijn van 6473 kiezers 6173 opgekomen, zooflht in het district 951/2 pet. heeft gestemd. In Ileukelu® 11 kwamen van 108 kiezers 107 op. llij kreeg het terug. Wij lezen in het U. D. Woensdag werd te Utrecht een rijwiel gestolen, ter wijl de eigenaar even in een winkel was. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de dief het rijwiel neergezet bij (een politiepost, met een briefje er bij„gestolen bij den heer Zoo is de eigenaar weer in het bezit gekomen van zijn rijwiel. Of de dief berouw heefl gevoeld, of wel dal hij het rijwiel niet kwijt kon, zal wel steeds een raadsel blijven. Treurig. Vlak bij het station te Kampen gebeurde Maandag middag een droevig ongeluk. Rij de aldaar aanwezige schutsluis, behoorende tot den polder Mastenbroek, is een der ijzeren hekken, dat niet vast zal en hellende was, met een stuk muur, waarop dit rustte, .omge slagen. Een daar spelend kind, het 4-jarig knaapje van den spoorwegarbeider A. Visscher, kreeg van het hek zoo'11 slag legen het hoofd, dat hel kind direct dood was Zoo behoort het. Tol degenen, die van elders kwamen 0111 Vrijdag le 's-Gravenhage hun burgerplicht bij de herstemming te vervuilen, behoorde de oud-minister Cremer, die eerst den avond te voren van zijn langdurige reis te Sant poort was teruggekeerd. Op het telegrafisch verzoek van het informatiebureau der vrijzinnigen haastte de heer Cremer zich daarheen. Kr zgii er weinig. Een kersenboomgaard te Kesleren, groot 5 H.A. deed bij de jongste verknopingen de som van twaalf, zecee 12 gulden. Groote keuze. Nette bewerking. Afbeeldingen en prijzen op aanvraag. voorheen Gebr. MUL, staande met eene tegenover den Winkel van den heer F. KOOT. Gevraagd, te Schagen Iniormatiën te bekomen aan 't Bureau van dit Blad. DAGELIJKS VERSCII VERKRIJGBAAR Lagezijde, Schagen. GEVRAAGD bij H. v. LINT, Mr Smid, Schagen.' GEVRAAGD: Adres „HEERENHUIS", Beemster. Terstond gevraagd een gevorderd O Zullen gedurende de KERMIS Prachtvoorstellingen geven, Als hoofdnummers, waar een enorm succes van wordt verwacht noemen wij ewz k m z. PRIJZEN DER PLAATSEN: PRIJZEN DER PLAATSEN Hopende met een druk bezoek vereerd te worden, Aanbevelend DE DIRECTIE, bij A. VAN EGMOND te Burgerbrug. Prima kwaliteit, tegen concurreerende prijzen. Door het drukke debiet alle dagen versche aanvoer. Standplaats: tegenover den Wel*d. heer KOELMAN. Uw Dw. Dnr., D. ViaHKH is wedor op de kermis gearrivee d- Beleefd aanbevelend, -tandplaats Hoogzijde tegenover den Heer K. ROL.

Schager Courant | 1907 | | pagina 6