Provinciale Staten. Bekendmakingen. P o s t e r ij e ii. Predikbeurten. Zondag 7 Juli 1907» Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Eerste Kamer. De heer S.Awve d'nen reksveldwachter Van dei- Scheer nie hadde, zou L aarreg zin... Ze hiete veld- wachters, mar ik kom veul in 't veld, mar ik ziet nooit 'nen veldwachter nie. Ze doen niks nie. De voorzitter: Een bewijs, dat hier alles goed en ordelijk toegaat. De'oudste wethouder: Als waornemend burgemèster heb ik de veldwachters verzog bij de mstallaosie de orde te bewaore. Ik bin bes tevrèje over d'r. Saoves snags zi" ze trouw op «er pos gewèst. De heer S.Hoe kunde-gij dornouw nen griemeL van wète? Ge hè saoves bij micn zilte kaorte en toe du-, nie kunne consteleerc, wadde nou zeg. De voorzitter zegt, dat dit niet aan de 01 de is. Na een opmerking van den heer v. d. V., datte kaark in 'I middc gelaole en de grattefikaosie niel te zwaor mö zin, krijgen de Wamelsche veldwach ters ieder f 5 en de vreemde f 10. Noord-Holland. Dinsdagochtend te 11 uur werd de gewone zomerzitting der Staten van Noord-Holland geopend Aan de orde werd gesteld hel onderzoek der ge loofsbrieven van de nieuwgekozen leden. Daartoe wer den drie commissiën benoemd, waarvan één voor Am sterdam VI, waarover een bezwaarschrift van den lieei J. A. Fortuyn was ingekomen. .tl Men moest in verband met dit bezwaarschrift ook beslissen over de vraag of het volgens de kieswet ge oorloofd is, dal de candidaatstelling geschiedt bi] ver schillende formulieren, welke alle te zamen het gevor- derde aantal handteekeningen dragen, waarmede de ver schillende formulieren, door denzelfden persoon tevens onderteekenaar van één der formulieren, tegelijkertijd en als één geheel worden ingeleverd; dan wel of iedere opgave van een candidaat op zichzelf moet woid.cn beschouwd, derhalve ten minste veertig handteekenin gen behoort te dragen en door een of meei dei on derteekenaars persoonlijk moet worden aangeboden. De zitting wordt gedurende het onderzoek dei ge loofsbrieven geschorst. Na de heropening der vergadering bracht prol. Hou- wing namens de commissie voor de geloofsbrieven dei leden voor Amsterdam VI rapport uit. De commissie meent, dat het met de letter van art. 51 der kieswet niet in strijd is, de namen van 40 kiezers op meer dan één lijst voorkomend, te beschouwen als één for mulier voor die candidaatstelling, mits zij gelijktijdig worden aangeboden. Aangezien de burgemeester van Amsterdam een andere opvatting huldigde, stelt de com missie voor de heeren S. P. van Eeghen en J. A. Sillem niet toe te laten. De heer G. A. van Hamel meent, dat de burgemeester van Amsterdam volkomen correct gehandeld heeft. De bepaling van art. 51 heeft niet alleen een formeele, maar ook een intrensieke beteekenis, omdat zij onder stelt dat de 40 kiezers over een bepaalde candidatuur samen stemmen. Die bepaling is bovendien een maat regel van orde, waaraan de burgemeester zich terecht heeft gehouden. Mr. Heemskerk deelt de opvatting van den heer van Hamel. De opgave i<5 het formulier, bedoeld bij het Kon. besluit, en dat formulier is één stuk, niet drie. Hij, die deze drie stukken inleverde, waarvan hij er slechts één teekende. was onbevoegd die twee stukken in te leveren, terwijl het andere niet als opgave in den zin der wet kon worden beschouwd, daar het geen 40 namen bevatte. Bovendien wenscht spr. het colpor- teeren met drie of meer lijsten niet in de hand te werken, want als men drie stukken accepteert, dan zal men er ook 40 moeten aannemen. Na nog een langdurige discussie wordt de conclu sie der commissie verworpen met 39 tegen 28 stemmen, zoodat de heêren Sillem en Van Eeghen dus wel wor den toegelaten. De overige zoo in als buiten Amsterdam gekozen leden worden als zoodanig toegelaten en leggen de vereischte eeden en beloften af. Do voorzitter wenscht de heeren geluk met het ver trouw en cloor hun medeburgers in hen gesteld en hoopt dat hun werk moge strekken in het belang der Pro vincie. De voorzitter doet vervolgens mededeeling van een ingekomen bericht van het overlijden van den heer P. van Eeghen. Hij wijdt terwijl alle heeren zich van hun zetels verheffen, eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den doode; er wordt besloten, het schrijven der familie met 3bn brief van rouwbe klag te beantwoorden. Na het trekken der afdeelingen wordt gepauseerd tot 2 uur. Na heropening komt in behandeling een schriftelijk voorstel van den heer Mr. J. P. A. N. Caroli, afge vaardigde voor Amsterdam, betreffende het melkvraag- stuk. De heer Caroli heeft aan de Staten een schrijven doen toekomen, waarin hij aandacht vraagt voor deze zaak, welker belang door hem wordt uiteengezet. Hij geeft den Staten in overweging, een bijzondere com missie uit hun midden te benoemen, met opdracht een onderzoek in te stellen naar den toestand dei- veestallen, naar de wijze waarop de melk der koe afge nomen wordt, naar de reinheid der vaten en utensi- liën welke daarbij gebezigd worden, en in het alge meen naar de feiten welke op de vertrouwbaarheid der melk van invloed zijn. Die commissie zou zich door een of meer deskundigen bij haar werkzaam heden doen bijstaan. Ten einde zoo mogelijk te bewerken, dat nog in de zomerzitting eene commissie van enquête tot stand kwam, diende mr. Caroli zijn voorstel in als volgt lo. te benoemen eene commissie van enquete als vermeld; 2o. om de commissie te doen bijstaan door 3 des kundigen, door Ged. Staten aan te wijzen, na over leg met de commissie 3o. een crediet van f 5000 beschikbaar te stellen ter belooning van de deskundigen; 4o. Ged. Staten te verzoeken het noodige te doen opdat de commissie van enquête, ook na sluiting der Statenzitting, haar arbeid zou kunnen voortzetten. De heer Caroli wenscht dit voorstel op de agenda te zetten en dan commissoriaal te maken. De heer mr. Westerwoudt achtte deze behandeling niet de juiste. Z.i. moet een voorstel als dit, van zoo veel belang, worden gcrenvoyeerd naar Ged. Staten, waartoe spr. het voorstel doet. Nader merkte hij op, dat hij vooral een advies van Ged. Staten wenscht, omdat de mogelijkheid bestaat, dat zij van meening zijn, dat deze zaak, als behop rende tot de rijksbelangen, niet tot de bevoegdheid der Staten behoort. De heer Zijp steunt het voorstel van den heer Wes terwoudt. Hij meent dat de zaak behoorlijk moet worden voorbe reid en als dan de heer Caroli zijn melk kookt, dan is hij voorloopig gerust gesteld en behoeven de Sta ten althans geen onbekookte beslissing te .nemen. (Ge lach.) De heer Caroli zegt, dat het niet altijd gebeurt, dat men bij de voorbereiding van zijn eigen begrafenis is, maar waar dat nu hier gebeurt en hij er gelukkig zelf bij is, neemt hij liever zijn voorstel terug. De heer Tak meent, dat voor die gevoeligheid geen reden bestaat en neemt het voorstel-Caroli over. Met enkele stemmen tegen wordt nu het voorstel .Westerwoudt (praeadvics van Ged. Staten) aangenomen. Na het commissoriaal maken der verschillende voor drachten gaan de Staten over in comité-generaal. Herkozen tot leden van Gedeputeerde Staten de heeren Mr. Roëll, Ferf, Mr. van Sillem, Van de Wall Bake, Jhr. Boreel en tot buitengewoon lid Mr. Westerwoudt. Ken vreemde sinjeur. Een zonderlinge reiziger, die poogde zich voor krank zinnig uit te geven, nam Maandag j.1. in de West- Friesche stoomtram Schagen—Wognum plaats. Behoorlijk van 'n biljet voorzien, kreeg meneer in de nabijheid van het station Hoogwoud neiging om uit de reeds in volle vaart zijnde tram te springen, deed dit en gaf te kennen, nadat hij, tamelijk goed van dit waagstuk af komende, een stuk land invluchtte, dat hij 'n misdaad op z'n geweten had, nagezeten werd en hier maar wenschte opgepakt te worden, aan welk verlangen niet zoo aanstonds werd voldaan. Toch hoorden we later van officieelo zijde, dat de snuiter de gemeente Hoog woud „uit was". Misschion om elders zijn geluk te beproeven Ter gelegenheid van de Hoogwouder kermis, die verschillende aantrekkelijkheden opleverde, o.a. een schraal bezochte paardenmarkt, waarop dapper ruzie werd gemaakt, zoodat de helden waarschijnlijk voor don strafrechter komen, was meteen wat goeds te genieten. De Tooneol-veroeniging West-Frisia" uit Hoorn toch, versterkt met nieuwe krachten, gaf Dinsdag „Bloeme- kens", drama in 3 bedrijven, en „De knappe Vrouw" als nastuk, voor een dicht bezette zaal by den heer O. Schermer, terwijl Maandag en Dinsdag 1 en 2 Juli, de oude beroemdo papa Bamberg prachtige goocheltoeren bü den heer O. Oostwouder vertoonde. Voor de Noordhollandsche predikantenvereeniging, j op 17 Juni te Hoorn gehouden, hoeft de heer H. J. Toxopeüs, hervormd predikant te Anna Paulowna, het i onderwerp behandeld„De vraag of de gedachte-zonde in het O. V. voorkomt, moet ontkennend beantwoord worden." Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad te Zuid-Schar wou de, werden 248 stemmen uitgebracht, waarvan 3 van onwaarde. Gekozen werden de heeren J. Kroon en G. Bekker met 199 en 133 st., beiden aftr. De heeren S. de Boer en K. Zeeman kregen 94 en 40 stemmen. Verbetering. Het bericht Jvorig nummer van Ds. Kanis betreffende de „Gezinsverpleging" dient verbeterd in zoo verre, dat getracht zal worden, Nieuwe Niedorp, OudeNiedorp, Veenhuizen en 't Noordelijk deel van Heer Hugowaard tot een Kring te vormen. Oude Niedorp n.1. werd niet genoemd in dat bericht. Ongeluk. Een ongeluk, dat leeljjk afliep, trof Dinsdag 2 Juli de vrouw van den vrachtman C. Schoen van de Gouw, Hoogwoud. Schoen was dien dag naar Hoorn en zy reed naar die stad mee met Dirk Mul, eveneens 'n vracht man. Op den Hoornschen weg komt hen een stoomfiets tegenhet paard schrikt, wijkt uit en vrouw Schoen's aene been geraakt daarbij tusschen den wagen en een boom gekneld en wordt gebroken. Dr. Kaiser te Hoorn verleende haar de eerste hulp. De grint ton behoeve van den Langereis-dijk is gegund aan den heer De Wild te Alkmaar voor f 2.85 per M3. De heeren Metzelaar en Stoel hadden voor f 2.89 en f 2.93 ingeschreven. „Draaiharten". De zoo gevreesde „draaiharten" in de bloemkool begin nen zich reeds te vertoonen. De Lahgedijker bouwers, die het vorige jaar zooveel schade hebben geleden, ge voelen zich in dit opzicht lang niet op hun gemak. Er zal thans krachtig gewerkt wordon met de nicotine, van welk middel nog wel eenige baat wordt verwacht. Aan het hulppostkantoor te SI. Maartensbrug werden gedurende de maand Juni behandeld 53 inlagen in de Rijkspostspaarbank tot een bedrag van f 905.69. De heer A. Rentenaar, kaasmaker te Sint Maartens brug, is als zoodanig benoemd aan de kaasfabriek te Sybekarspel. Nieuw Leven, station \oord-seliarwoude, 29 Juni. Aangevoerd 437 zak aardappelen. Groote muizen f2.10 a f2.30; drielingen f0.90 a f 1.15; kleine f 0.20 a f 0.35; gladblaadjes f 2.40 a f 2.50; ronde f 2.10 a f 2.30 per 35 K.G. 1 Juli. Aangevoerd 729 zak aardappelen. Groote muizen f 2.10 a f 2 40; drielingen f 1.10 a f 1.30kleine f0.25 a f0.40; glad blaadjes f2.20 a f2.50; ronde f 2.10 a f 2.30 per 35 K.G. 2 Juli. Aangevoerd 907 zak aardappelen. Groote muizen f 2.10 a f 2.40; drielingen f 1.— a f 1.50; kleine f 0.40 a f 0.70; gladblaadjes f2-— a f 2.25; ronde f 2.10 a f 2.20 per 35 K.G. Feest aan den I.angedijk. In de maand September zal te Oudkarspel een drie- daagsch feest worden gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Er zal aan verbonden worden een tentoonstelling van bloemen en planten, benevens een wedstrijd m het houden van voordrachten. Een uitgebreid programma is reeds verschenen. Naar wij vernemen, zal een groot deel van den Langedyk aar. het feest deelnemen. Overreden. Een jongen van omstreeks 16-jarigen leeftijd, die per fiets nog de spoorbaan van de stoomtram Den Haag— Scheveningen van de Holl. IJzeren Spoorweg Mij., ge legen aan de Delftsche laan, wilde oversteken, terwijl de seinwachter met de vlag de nadering van de tram aankondigde, werd door de tram gegrepen en overreden. De ongelukkige, die afschuwelijk verminkt werd opge nomen, was onmiddellijk dood. Kolhorn. Er zy'n oogenblikken, dat bijna de geheele burgerij van een dorp vreugde gevoelt. Zoo ging het Dinsdag j.1. den bewoners van Kolhorn, by de herkiezing van den heer P. de Zeeuw als raadslid. En toen het Harmonie corps „De Eendracht" hem eene warme ovatie bracht, vertolkte het stellig de gevoelens zijner plaatsgenooten. De woorden van den voorzitter, die de gemeente geluk wenschte met het behoud als vertegenwoordiger van een degelijk man als de herkozene, zullen bij allen weer klank vinden. Geheel-onthouding. Wij hebben reeds medegedeeld, dat er alhier eene meeting zou worden gehouden voor geheel-onthouding. We kunnen nu melden, dat deze 14 Juli a.s. plaats zal hebben op hot terrein van den heer C. Berkhouwer. Sprekers zijn de heeren: Jan Honnef van Laren: „Geluk voor allen". Ds. A. van Wijk van Den Helder: „Tweeërlei Bedwelming". G. W. Melchers van Alkmaar: „Hoe staat gij tegenover de drinkgewoonte". Er bestaat gelegenheid voor debat. Om kwart voor drie wordt er een vaandeloj-tocht georganiseerd van het station naar het terrein der meeting, die te 3 uur aanvangt. Muziek zal de meeting opluisteren. De meeting gaat uit van de afdeelingen Langedyk, St. Pankras, Oterleok, Nieuwe Niedorp en Dirkshorn van den Alg. Ned. Geheelonth. Bond. GEMEENTE SCIIAGEN. Politie. Gevonden voorwerpeneen portomonnaie met eenig gelden een heeren remontoir-hologe met ketting. LIJST van de brieven en briefkaarten, aan het Postkan toor te Schagen en de daaronder behoorende hulp kantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekend heid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand Juni 1907. NAMEN. WOONPLAATS. Trijntje Blees 's-Gravenhage. Cs. Bakker IJmuiden. Jan v. Nette St. Maartensbrug. Mev. v. Bueren Rotterdam. G. 83 Algem. Advertentie Amsterdam Bureau Rouman en &o. Amsterdam. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. NEDERLANDS! II HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. (Doop.) Noord-Zype, Ds. Groeneveld, Oudesluis. (Doop.) Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Wieringenvaard, v.m.-9.30 uur, Ds. Reinders. Kolhorn, geen dienst. Harenkarspel, v.m. 9.30 uur, Ds. üamsté, Dirkshorn. Zuid-Zijpe, v.m.,-Ds.Engelkes, St. Maartensbrug. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Dr. Toxopeüs. Kinderdoop. Tijdige opgave aan den koster der Gemeente verzocht. Veenhuizen, v.m. 9.30 uur, Ds. Kanis, Avondmaal. Winkel, voorm., Ds. Schermerhorn. Valkoog, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. .Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Corn. Vis •Tzn., Burgervlotbrug. Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Kreil. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN: voorin. 10 uur, Ds. Swaan van Haarlem. De Kermis. Ziezoo, de kermis is weer achter den rug. Acht dagen, 't is net lang genoeg. Men is bly als ie komt, nog blijer als ie weer gaat. De kermis heeft zich dit jaar niet gekenmerkt door een groote levendigheid. Over 't algemeen genomen was het stillekeris. Zelfs den laatsten Zondag, toen het weer nogal uitlokte tot uitgaan, was het niet zóó druk, als we dat na de voorafgegane stille dagen wel hadden verwacht. Gunst ja, bezoekers genoeg, het was een doorloopend gekrioel en geroezemoes op Hoogezyde en Marktplaats en Laan,een muziek-lawaai van gewold.Maar toch,de geest was niet zoo opgewekt als anders. Later op den avond en in den nacht hoorde men zoo nu en dan wel eeris deze of gene zyn ongeschoolden tenor of bariton probeeren, maar over 't algemeen was men nogal kalmpjes. De rechte gang leek er maar niet in te zitten. Nu, voor die genen, die aan de Gedempte Gracht wonen en op tyd hun mandje opzochten, nog niet zoo ongelukkig. De verschillende danslokalen hadden druk bezoek; niet minder natuurlijk de café-chantants en andere publieke vermakelijkheden. Ook de laatste uitvoering van het gezelschap Stoel en Spree behoefde niet te worden gegeven voor stoelen en banken. De zaal van het Noord-Hollandsch koffiehuis was geheel bezet. Robert en Bertram of De lustige vagebonden werd opgevoerd. De titel zegt reeds bij voorbaat, dat men zoowel op het tooneelals in de zaal pret en vermaak zou hebben. Nu dat kwam dan ook zoo Af. Men amu seerde zich uitstekend, en dat is meer dan genoeg. Dat laatste was in niet mindere mate, hoewel dan in een eenigszins anderen geest, van toepassing op de bezoekers van de voorstelling van Madame Sans-Gêne, Zaterdagavond. Dit was o.i. de mooiste avond van Stoel en Spree. Mevrouw Spree heeft hierin de titelrol weer getoond welk een uitstekende actrice-zy is; zy verdient een hartelijk bravo voor deze creatie. Ook by de opvoering van dit stuk was weer alles gedaan om een welslagen te verzekeren. By het gezel schap Stoel en Spree wordt altoos met groote ambitie gewerkt, dat is zeer prettig om op te merken en daarom weer gaarne tot een volgend jaar I Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 41 stapels kaas, waarvan 41 stap: ls kleine kaas, hoogste pry's f 29.50, 0 stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 15317 K.G. Gemeente Barsingerhorn. Ingeschreven van 1—30 Juni. Geboren: Marcus, zoon van Pieter van der Klooster en Maartje Bakker. Anna Dina, dochter van Jan Wagen en Trijntje Bakker. Ondertrouwd Dirk Wagenmaket en Maartje Kossen. Pieter Koomen en Trijntje Schoorl. Arie van j 'tRiet en Guurtje Pool. GetrouwdArie Kroon en Neeltje Snoek. OverledenNeeltje Wagenmaker oud vier en dertig jaren, echtgenoote van Marinus Paape. Maartje Goed hart, oud twee en zestig jaren, echtgenoote van Pieter van Bodegraven. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1 30 Juni 1907. GeborenTrijntje, d. v. Maarten Louw en Neeltje Vel. Jannetje Catharina, d. v. Jacob Peetoom en Aaltje Kui per. Pieter, z. v. Willem Blaauboer en Guurtje de Jong. Jantje, d. v. Klaas Leyen en Antje Koster. OndertrouwdA. Jonker en A. Bloemendaal. GehuwdC. van Genderen en M. Mooi. D. Koomen en C. M. Nobel. A. Jonker en A. Bloemendaal. OverledenJan Nooy, 53 jaar, echtg. van Trijntje Brugman. Jacob Singer, 20 jaar, z. v. Klaas Singer en Maartje Keesman, overleden. Antje Compas, 56 jaar, echtgenoote van Jacob van Zoonen. Alkmaar, 1 Juli 1907. 7 Koeien en ossen f 220.—a 275.—153 vette kal veren f 40— a 96.—, per Ned. P. f 0.80 a 0.90 56 nuch- j tere idem f 8.— a 22.—, 446 vette schapen f 25. a 33—, 292 vette varkens f 0.40 a 0.47 p i P., 20 magere idem f 15.— a f 18.—. Purinerend, 2 Juli. Aangevoerd 433 runderen, waaronder 300 vette, 62 a 76 cent per kilo, prijsh. matig, 133 melke-en gelde-f 140 a 260 per stuk, prh. m. 24 stieren, 221 vette kalveren 70 a 85 ct. per kilo, handel matig 316 nuchtere id. f 10.— a 23.— per stuk, handel matig, 65 paarden, 1625 scha pen f 24.— a 32.—, pry'sh. matig, 500 lammeren f 12. a 18, prijsh. matig, 310 vette varkens 43 a 47 cent per kilo, handel vlug, 56 magere dito f 18.— a 25.— per stuk handel stug, 303 biggen f 6.— a 11.— per stuk, matig, ganzen f a zwanen f 0 a 0.—, 0 manden appelen f 0 a 0.—, 0 mand peren f 0.— a 0.—, beiden per mand. Kaas. 244 Kleine f 32.—, 5 middelb. f 28.—, 1 com missie f 26.— a aangev. 250 stapels, handel stug. 2101 K.G. boter f 1.05 a 1.15, kipeieren f 3.25 a 3.75 eendeieren f 3.50 a f3.65 por 100. Hoorn, 29 Juni 1907. mud Tarwe f 0.— a 0.— per mud Gerst 0.- a 0.- Haver 0.— a 0.— Groene Erwten - Witte Een geheimzinnig geval. In verband met het verdrinken van den 33-jarigen rijtuigmaker Hoekstra in een sloot onder Jelsum deelt de Leeuw. Cl. het volgende mede: In den nacht van Zaterdag op Zondag hoorden eeniee agenten van politie te Leeuwarden, die surveilleerden in de nabijheid van de Vrouwenpoort, herhaaldelijk den naam Dorus roepen. Vóór het eafé van D. u bleek een inan te staan, die in een zenuwachligeii toestand verkeerde. Up de vraag van een der politiedienaren, waarom hij daar zoo stond te roepen, kreeg deze zulke ver- verwarde antwoorden, (hij sprak van ruzie, vechten en verdrinken aan den Stienserslraatweg), dal het n00. dig werd geoordeeld hem naar het bureau van politie te geleiden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat in genoem den nacht een droevig feil onder behoor van liet dorp Jelsum had plaats gehad. Uil een sloot, die een bree-dte van ongeveer een halven M. en waarin ongeveer 0.60 M. water staat, was hel lijk gehaald van den 33-jari- gen rijtuigmaker A. H. Hoekstra, le Jelsum. De neesheer H. Hooghoudt, le Sliens, constateerde yen dood. De burgemeester van Leeuwarderadeel was met het feit in kennis gesteld, daar hel niet tot de competen tie van de Leeuwarder politie behoorde, die dan ook den persoon van I). T., van Jelsum (denzelfde, die voor het eafé aan de Vrouwenpoort had staan le roe pen) te zijner beschikking stelde. Omtrent de oorzaak van hel ongeval verdiept men zich in gissingen. Wat Is er gebeurdV In genoemd café kreeg de ver-... dronkene Zaterdagavond Iwisl met 1). T. over een jongeren broer. Door T. moet toen tegen H. gezegd zijn, dal hij niet vechten wilde, maar ook, dal hij niet bang voor hem was, terwijl hij ten bewijze van dit laatste zijn spieren toonde. Daarop is T. met zijn rijwiel weggereden en haalde hij ter hoogte van het huis van den heer F. Was senaar aan den Slienserstraatweg een rijtuig in, waar mee hij opreed tot aan den Langhuisterweg, toen hij achtek zich hoorde roepen: „Dirk stap eens af." Mij keerde zich om en zag H., die hem moet hebben toegevoegd: „leg «ie fiets neer en loon je spieren." 'loen hebben ze eikaars spieren bekeken, terwijl een fiets Jusschen beiden stond en wel zoo, dat ze van den 2 M. hoogen dijk in de sloot zijn geraakt, met het bekende noodlottig gevolg. T. is naar huis gegaan, heeft, naar hij zegt, schoonc kleeren aangetrokken en zijn ouders en de buren ge waarschuwd, dat er iemand in het wale rlag. Door deze personen werd H. uit de sloot gehaald; hij lag in vooroverliggende houding. T. is toen den Stienserstraatweg weer afgeloopenen naar Leeuwarden gegaan, toldal hij door de gemeente politie aldaar werd aangehouden. Eergisteren werd direct door den redder-commis saris een instructie geopend. Na gehoord te zijn, werd T. weer op vrije voeten gesteld. Naar men mededeelt, werden op het lijk geen sporen van geweld ontdekt. Dat is practisch. Een kunstige inrichting heeft het befaamde New-Yor- ker Warenhuis van Siegel, Cooper en Co. laten ma ken, om te zorgen, dat de moeders, die bij haar in- koopen door haar kinderen vergezeld worden, van heil geen last hebben gedurende den tijd dat zij in den winkel vertoeven. Bij het binnenkomen in den winkel kunnen de kin deren aan de hoede van een juffrouw toevertrouwd worden, met wie ze met een lift naar den daktuin gaan, waar de kinderen kunnen spelen, terwijl er ook zorg is gedragen dat er voor de dorstigen iets aan wezig is. Mama krijgt, evenals haar spruit, voor den tocht naar de veertiende verdieping een gelijkluidend nummer, dat na het beëindigen van de inkoopen dooi de moeder bij het betalen aan de kas afgegeven wordt waarop „Daisy" of „Freddy" met de juffrouw verschijnt, om tegen teruggave van het nummer in ontvangst geno men te worden. Dood aan de ratten. In Denemarken heeft men openlijk den oorlog ver klaard aan alle ratten. Van den eersten Juli af stelt de regeering een prijs van 5 cents op eiken rattenkop. Men begrijpt, dat een ieder zich tot den aanval gereed maakte. Den eer sten dag zijn reeds ,8000 langstaarten gedood. Men hoopt door dezen maatregel binnen het jaar een mil- lioen ratten le doen verdwijnen. Zwaar weder in Beieren, Tirol en Zwitserland. Door hevige onweders met hagelslag is Zondagavond groote schade toegebracht te München en in de om geving. Zaterdag en Zondag hebben zware onweders gewoed te Innsbrück en door den er mee samengaanden hagelslag is in Oost-Tirol de schade groot. In het Stanzerdal kwamen drie aardstortingen voor, die den rijksweg versperden. Bij Leonhard werden de lijken gevonden van een vrouw en een jongen, die waar schijnlijk bij het bloemenzoeken door het weer verrast en naaf beneden gestort zijn. Bij de bestijging van de Bisschopsmuts in het Dachsteingebied, zijn twee W.eener l oeristen verongelukt. In de omgeving van het meer van Constanz heb ben zware onweders gewoed. Vele huizen zijn dooi den bliksem getroffen en afgebrand. Te Wangen lag het ijs 2 3 centimeter dik na een hevigen hagel slag. a n Grauwe 14.— a 14.50 Vale -.- a -.- Br. Boonen 9.— a 10.— Witte a Paarde a Mosterdzaad 19.— a 20.— Karwijzaad 17.25 a VEE, BOTER enz. 12 stuks Paarden Veulens Koeien 3 Schapen Lammeren 5 Kalveren Varkens Geiten 78 Biggen Kipeieren 2600 kop Boter Handel stug. f 100.— a 200.— p. st. -.- a a - 18.— a 24.- 12.- a 20.-- I -.- a -.- 7.- a 10.- 3.50 a 3.75 p.100 0.5 7j a O.ÖOp.kop Ook Zaterdag vergaderde de Kamer. We kregen, na de zeer conservatieve rede des heeren Van Houten, eene niet minder taaie en lange rede van den heer Stork te hooren. Hy somt zijn bezwaren op, bezwaren die alle weerlegd zyn in de 2e Kamer door den heer Drucker en den minister. Zy kenmerken zich, evenals de meeste zijner opmer kingen, door zyn standpunt als werkgever. De werk lieden meenen dat deze wet hun allerlei rechten geeft en zullen op hun rechten stam. Dat is nog al natuur lijk, zouden wy zeggen. Maar dan, dan komt het mooie: „zoogenaamdeVolks vrienden" zullen, als de werklieden op hun recht staan, daarin een welkom middel tot agitatie vinden. Welk een fameus argument tegen de wet, niet waar! De wet is veel te veel geïnspireerd door de „politiok- sterke' werklieden en hy is dan ook overtuigd dat, als de heer Regout geen werkgever was, hy tegen de wet zou stommen. Alsof hy zeggen wildeik ben brutaler dan gy Wat het gevolg der verwerping mocht zijn, kan den heer Stork niet schelen. Het woord der Nieuwe Cou rant, dat de Eerste Kamer slechts leeft door gedoogen en wys zal doen den boog niet al te strak te spannen, maakte hy niet tot het zijne. Hoe is deze wet? vraagt hy zich zelf af, en als het antwoord moet luiden: in stry'd met 's lands belang, dan stemt hjj tegen. Wanneer men de critiek der heeren Van Houten en Stork legt naast die van den heer Hovy, dan treft het, hoe ver een deel der liberale partij afstaat van den vooruitgang en hoe terzelfder tijd onder de kerkelyken elementen zyn, die veel meer verwantschap hebben met den vooruitgang en de democratie, dan die liberalen, die eigenlijk vermomde conservatieven zijn. Zy zijn het, die de linkerzijde bij de laatst gehouden Statenverkiezing de nederlaag bezorgd hebben, evenals de Kiesver. <,d9

Schager Courant | 1907 | | pagina 2