Plaatselijk Nieuws. Eerste Kamer. Groenteveilingen. Predikbeurten. Zondag 14 Juli 1907» Marktbericht e n. In een oogenblik was het feestterrein als schoon geveegd, waren de straten overvol, de herbergen te klein, hoewel de draaimolen en luchtschommels inet vol muziek de feestgangers lokten. Nooit misschien zag ons dorp zooveel drukte, zulk een aantal men- schen. liet was wachten tot 9 uur, dan begon de gondel- vaart, die, te oordeelen naar de keurig versierde vaar tuigen iels beloofde. Het werd een heerlijke avond. Bladstil, geen rim peltje plooide het water, geen blaadje bewoog: 't rechte weer voor de gondelvaart. Daar blies de vlootvoogd zijn schorren hoorn en sta tig gleden de elf vaartuigjes in hun schitterenden looi van licht door de haven. Een heerlijk gezicht, iets uit een sprookje, geheim zinnig als het voortglijdt in den donker, zelf een oase van licht. Dichte drommen van mensehen staan saamgepakl langs den wal en allen zullen met mij instemmen bij een woord van oprechten dank aan de eigenaars dier vaartuigjes, die moeite noch tijd ontzagen om ons dit heerlijke slotnummer van een mooien feestdag te schen ken. Noord-Scharwoiule Ten huize van den heer Stam werd Maandag I prof_ Van Hamel 3; w. 'P. G.' Helsdingen 5, K. Czn j.i. een vergadering gehouden der vereeniging „Land bouwbelang". Na opening der verg. en lezing der notu len werd aan de orde gesteld hel ontwerp voor een verkoopcontract en voor hel reglement den onderhand- schen handel betreffende. Enkele artikelen van dit re glement gaven aanleiding tot eenige discussie, vooral art. 7,. waarin wordt bepaald, dat elke vereeniging aan sprakelijk is voor de boeten harer leden. Aan het be stuur werd opgedragen in de vergadering van bestu ren, op Woensdag 10 dezer te houden, dit artikel eenige wijziging te doen ondergaan. In elk geval wenschl men in dit artikel uitdrukkelijk vermeld te zien, dat de verkooper zelf staat voor de opgelegde boete tenge volge van niet-nakoming van het contract. Nadat al de artikelen den hamer des voorzitters zijn gepasseerd, meenen sommigen, dat het niet ondienstig zou zijn, een stemming te houden over het beginsel: verkoo- pen op contract worde verplichtend voor de leden der vereeriigingen. Aangezien men zich echter in een vroe gere vergadering hieromtrent reeds heeft uitgesproken, wordt stemming overbodig geacht. De instructie voor den Betaalmeester wordt aanvaard, waarna een ont werp-marktreglement wordt voorgelezen. Na eenige dis cussie wordt bepaald, dat partijen bloemkool-uitschot beneden 100 stuks niet behoeven te worden geleverd te Broek op Langendijk. Bij het veilen op monster moet dit worden gedepo neerd bij den Betaalmeester. Aardappelen en uien moeten in drie grootten worden geveild. Wensehelijk wordt het geacht ook voor uien een bepaalde maat vast te stellen. Wellicht komen hiervoor gegevens van den Nederi. Tuinb. Bond, wat men in elk geval wil af wachten. De instructie voor den Betaalmeester de markt be treffende, lokt geen debat uit. Enkele opmerkingen wor den gemaakt door den heer G. Kooi, waarmee door het bestuur rekening zal worden gehouden. Van groot belang acht men het voor een goeden gang van za ken, dat er iemand werd aangesteld voor de regeling der vaartuigen, doch de financiëele bezwaren geven aan leiding tot het besluit, voorloopig daarvoor nog nie mand aan te stellen. Bordjes zullen worden geplaatst met het opschrift: Doorvaren. Door den voorzitter worden nog eenige mededee- lingen verstrekt omtrent ingekomen brochures, de ten toonstelling te Mannheim, de vergadering te Utrecht uitgeschreven door de Nederi. Maatsch. van Tuinb. en Plantk. Van „Eendracht" was een schrijven ingekomen, waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek om samen de markt te beheeren. Tengevolge hiervan zal aan den Raad te Noordscharwoude worden gevraagd de bepalingen van overdracht te wijzigen, opdat samen werking kan worden verkregen tusschen „Landbouw belang" en „Eendracht." Naar aanleiding van het schrijven van „Koophandel" met betrekking tot de sorteering van aardappelen en uien, wordt besloten een antwoord te zenden, waarin wordt gewezen op de bepalingen door „Landbouwbe lang" ingevoerd, terwijl tevens met nadruk zal worden gevraagd, dat door den handel al het mogelijke zal I worden gedaan om de sorteering tot haar recht te doen komen, ook en vooral in het buitenland. Nog ontspint zich eenig debat over de rattenplaag. In een volgende vergadering zal de zaak opnieuw worden be sproken. Met een woord van dank en den wensch, dat de invoering van verkoop-contract zal mogen leiden tot zuiverder toestanden in den handel, sluit de voorz. deze vergadering. Prov. Staten van Noord-Holland. Dinsdag werd te half 12 de zitting heropend. Voordat tot de verkiezing van leden der Eerste Kamer wordt overgegaan, deelt de voorzitter mede in antwoord op de vraag van den heer mr. G. A. van Hamel, in de vorige zitting gedaan, dat Ged. Staten nog in deze zit ting hun advies op het voorstel-Caroli-Tak in zake het melkonderzoek vanwege de provincie zullen uitbrengen. Overgaande tot de verkiezing van 3 leden der Eerste Kamer, worden uitgebracht 71 stemmen. Herkozen wordt de heer J. Breebaart Kzn. (lib.) met 43 stemmen tegen 23 op generaal Van Merle (a.-r.), 1 op den heer K. Czn. de Boer, 4 op den heer W. P. G. Helsdingen. Herkozen (2e vac.) mr. H.J. Kist (lib.) met 37 stemmen, tegen 21 op den heer L. M. Bonneke (r.-k.), 7 op prof. Van Hamel, 4 op W. P. G. Helsdingen, 1 op generaal I Van Merle, 1 op prof. J. Domela Nieuwenhuis. i De uitslag der stemming voor de 3e vacature was als volgtde heer J. A. Laan (aftr. lib.) 34 stemmen, prof. J. Domela Nieuwenhuis (chr.-hist.) 23, prof. Van, Hamel I 5, K. Czn. de Boer 2., W. P. G. Helsdingen 6, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden 1 stem, zoodat een tweede vrye stemming moest plaats hebben. Uitslag der tweede vrije stemming. Uitgebracht op de heeren: J, A. Laan 37, prof. Domela Nieuwenhuis 24, de Boer 2 stemmen, 1 blanco, zoodat gekozen is de heer J. A. Laan (aftr. lib.). Na afloop der vergadering werd door den Commis saris der Koningin, den heer Van Tienhoven met een aantal leden van Provinciale Staten een tocht per spoor gemaakt naar Castricum. Daar werden onder leiding van den hoofdingenieur Scholten en den aanstaanden directeur dr. Jacobi, de terreinen en gebouwen van het nieuwe provinciale krankzinnigengesticht Duin en Bosch bezichtigd. Verkiezingen Eerste Kamer. UTRECHT: Herkozen jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck (antir.) met 30 van de 39 uitgebrachte stem men. ZUID-HOLLANDHerkozen de heeren S. J. van Wa terschoot van der Gracht (Kath. aftr.) met 49 stemmen, tegen 22 op den heer Van Boneval Faure; mr. J. G. S. Bevers (aftr. Kath.) met 49 stemmen, tegen 22 op den heer 's JacobJ. P. Havelaar (aftr. antir.) met 46 stem men, tegen 21 op den heer Pynacker Hordijk; dr. J. Woltjer (aftr. antir.) met 49 stemmen, togen 22 op den heer Viielaftder Hein. LIMBURG: Herkozen de heer J. S. H. Brouwers (Kath.) met 35 van de 38 stemmen. DRENTEHerkozen de heer mr. G. W. Baron Van der Ffltz (lib.) met 30 van de 34 stemmen. NOORD-BRABANTHerkozen de heeren mr. E. H. J. van Zinnicq Bergmann (Kath.) en mr. A. M. Sassen (Kath.) OVERIJSEL: Herkozen de heer Th. E. F. Heerkens (Kath.) met 25 stemmen- Do heer Van Roojjen (lib.) had 20 stemmen; blanco 1. FRIESLAND: Aftredend lid was de heer mr. S. v. Houten, die niet herkozen is. Gekozen is de heer R. Bloembergen Ez. (lib.) die 20 stemmen kreeg en na her stemming met den heer L. W. de Vries (antir.), die 19 stemmen op zich vereenigde. Blanco waren 7 stemmen uitgebracht. De heer Helsdingen verkreeg by de eerste twee stemmingen telkens 7 stemmen. GRONINGEN :herk. het aftr. lid J. E. Scholten (lib.) met 25 van de 43 stemmen. De heer Tjarda van Starcken- burg kreeg 9 stemmen, de heer Van Swinderen 4, de heer Feith 1, terwijl 4 stemmen in blanco waren uitge bracht. GELDERLANDde aftr. leden A. M. J. E. A. Baron Van Lamsweerde (kath.) met 32 stemmen, tegen 21 op den heer F. B. 's Jacob; en C. M. E. van Löben Seis (aftr.) met 37 stemmen, tegen 21 op den heer F. B. 8 Jacob. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer mr. van Berckel (r.-k.) werd gekozen mr. W. van Basten Batenburg met 37 stemmen, tegen 22 r\r\ Hnn Viqoi* ïï1 R 'f T<-»rt/-vV> wordt verzocht. Verhooging komt niet voor, zegt voorz., dus risico was er niet by. De Minister heeft toestemmend geantwoord en tenge volge van dien zal de vermindering dier uilkoenng, welke vermindering voor 1906 en volgende jaren op f3760 was vastgesteld, in plaats daarvan f3350 bedragen. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt den leden aangeboden het verslag over het jaar 1906 van hot Westfriosch Museum te Hoorn. Voorz. stelt voor, het te laten circuleoren, doch de lust tot lezing blijkt zeer gering te zyn. Voorlezing wordt ook niet verlangd en zoo wordt al heel gauw overgestapt op de resultaten der jongste kas- verificatie, die er op wezen, dat 's heeren Ontvangers schatkist nog lang niet den bodem laat zien. De ontvangsten over de beide dienstjaren bedroegen namelijk f 30.433.75i, de uitgaven daarentegen f 26.730.35i, in kas f 3703.40. Voor kennisgeving aangenomen. Burgemeester en Wethouders bieden vervolgens den raad aan a. de gemeenterekening over 1906. Ontvangsten f23.190.51, Uitgaven f21.861.05i, batig saldo fl329.45i. b. Rekening Burgerlijk Armbestuur, 1906. Ontvang sten f3026.78, uitgaven f 2177.70. Voordeelig saldo f849.08. Heeft de gemeenterekening een mooi batig sa.do, (waarover ton bedrage van f 1000 reeds is beschikt, doch waarvan desalniettemin nog f329.45i overbleef), óók het Armbestuur verkeert ditmaal in gunstige conditie, aangezien het dit jaar niet alleen hooger batig saldo heeft aan te bieden, dan ten vorigen jare, maar ook, wyl het voor den laatsten keer was, dat f 500 moest worden afgelost. Voorz. wil voor 't nazien dier beide rekeningen en toebehooren éene commissie, of desverlangd twee coru- missiön, benoemd uit den Raad. Daar is men voor, doch ééne commissie voor alles na te zien acht de Raad vol doende, Aldus besloten. Uitgenomen B. en W. zal de geheele Raad commissie zyn. Volgt onderzoek der geloofsbrieven van de drie aftre dende en allen weer herbenoemde raadsleden, de heeren Vyn, Kooy en Schilder. Zy verwyderen zich alle drie. By hun wederverschy- nen deelt V oorz. mede, dat alle stukken in orde werden _bevonden. Tot toelating bestaat alzoo geen bezwaar. Het moet spreker van het hart, dat het hem aange naam is, te zien dat het zoo ging: allen herkozen. Hy wenscht het drietal geluk en den Raad evenzoo en Voorz. hoopt hen den Isten Dinsdag in September a.s. nogmaals te kunnen feliciteeren bjj de beëediging en spreekt de hoop uit, dat allen met den steeds gewaardeerden ijver en ambitie hunne taak zuilen biyven opvatten. Dan volgt mededeeling, dat de onderwijzer Halbertsma verzoekt om de helft (f25) van de hem toekomende gratificatie (f50), voor studiekosten. Moet uit den post onvoorziene uitgaven worden betaald. Daarom dient er een besluit voor te worden opgemaakt dat aan Ged. Staten ter goedkeuring moet worden toegezonden. Nu wil Voorz. maar voor 't heeie bedrag (f 50) dus, betaling uit de onvoorziene uitgaven aanvragen in eens; aan den heer Halbertsma zal dan evengoed in twee helften, elk groot f 25, de gratificatie worden verstrekt. Goedge vonden. Volgt tenslotte mededeeling, dat Neeltje Bos, voor rekening van 't Armhuis in verpleging opgenomen te Breda, is overleden. Voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag: niets. Sluiting volgt. De bevolking der gemeente 'Texel heeft zich in den laatsten tijd, vooral door vestiging van landlie den uit Zeeland en Zuid-Holland, aanmerkelijk uitge breid. Te" verwachten is het, dat na de volkstelling in 1909 het getal raadsleden, dat nu elf bedraagt, met twee vermeerderd zal behooren te worden. og- van opj. tot wanneer de behandeling was uitgesteld en bijstel de daarom voor a.s. Dinsdag voort te gaan. De Kamer nam warempel dil voorstel aan en ca[ dus den lande het niet onvermakelijke schouwspel te genieten van een verzameling hooggeleerde eii hoog geachte mannen, die in minder dan één uur nie verandert! Alsof er niets gebeurd was, werd Dinsdag de be raadslaging over het Arbeidscontract voortgezet. Kerst repliceerde de heer Slork en daarna de heer t Hooft die beiden nog hun best deden hel ontwerp af të breken. Beide heeren brachten ook nog een eeresaluut aan den heer Van Houten, die tijdens de zitting bet telegram ontving, dat de Staten van friesland hem niet als lid der Eerste Kamer hadden herkozen. Vandaag, Woensdag is de Minister aan het woord Gezondheidscommissie. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie N.-Holland werden tot leden der Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, herbenoemd de heerenH. G. Th. Mann te Petten en Dr. A. Wagonmaker te Tessel. rwyzers. Marktbericht van de Land- en Tuinbouw-vereeniging „De Eendracht" te Medcmblik, gehouden den 6 Juli 1907: Opperdoezer groote ronde fl.80 a f2.10; Opperdoezer kleine ronde f 1.30 a fl.40, groote muizen fl.40 af 1.80, kleine muizen fl.20 a f 1.35, blauwe fl.75 a f2.05 per H.L. Aanvoer 3400 manden of zakken. - 8 Juli 1907. Opperdoezer groote ronde f2.— a f2.25, Opperdoezer kleine ronde fl.20 a fl.30, groote muizen fl.50 af 1.70, kleine muizen fl.20 a fl.30, blauwe fl.75 a fl.85 per H.L. Aanvoer 2760 manden of zakken. - 9 Juli 1907. Opperdoezer groote ronde f2.10 a f2.35, Opperdoezer kleine ronde fl.30 a fl.40, groote muizen fl.75 af 1.95, kleine muizen fl.30 a fl.50, blauwe fl.55 a fl.60 per H.L. Aanvoer 1610 manden of zakken. - Markt Lutjewiiikel, 9 Juli. Groote muizen fl.50 a f 1.65, kleine f0.95 a fl.05. „Nieuw Leven." Station Noord-Scharwoude. 6 Juli. Aangevoerd 778 zak aardappelen. Groote muizen fl.70 a f2.—, drielingen fl.30 af 1.60, kleine f0.70 a fl.20, gladblaadjes f2.— a f2.10, ronde f 1.90 a f2.- per 35 K.G. 8 Juli. Aangevoerd 552 zak aardappelen. Groote muizen fl.70 a fl.80, drielingen fl.20 af 1.55, kleine f0.80 a f 1.gladblaadjes f2.— a f2.10, ronde fl.90 a f2.— per 85 K.G. Roode kool f 11.50 a f 12.50 per 100 stuks. 9 Juli. Aangevoerd 579 zak aardappelen. Gioote muizen fl.60 a fl.75, drielingen f 1.25 af 1.50, kleine f0.90 a fl.20, gladblaadjes fl.80 a f 1.95, ronde fl.70 a fl.90 per 35 K.G. - Winkel, 8 Juli 1907. Groote muizen fl.60 a fl.95, kleine muizen fl.05 a fl.20 per 35 K.G. Aardbeien 4£ a 5 cent per mandje. Eieren f3.05 per 100. - Itroek op Langciulyk. Dinsdag werd besteed voor: Aardappelen gladblaadjes graafjes Wortelen Bloemkool, ronde muizen kleine lste soort, 2de f 1.— -1.20 •1.05 -0.80 -0.55 -2.30 6.- 3.- a f 1.85 per 17£ K.G. 1.35 -1.10 -1.15 -0.10 -3.90 100 bos. a f 9.50 per 100 stuks, a f 5. Anna Panlowna, 8 Juli. Aardappelen, groote, 82£ zak, fl.20 a f2.20, kleine 18J zak, f0.60 a f0.90 per zak. Bloemkool le soort 450 stuks f 8.— a f 10, 2de soort 295 stuks f 4.— a f 4.50. Wortelen 520 bos, f2.40 a f2.60. Sla 400 kroppen, f 1.10. Uien 50 bos, f2.50. Rapen 15 bos, fl.50. Peterselie 9 bos, f2.alles per 100. Aardbeziën 66 mandjes f5 per 100. Andijvie 300 bos, f0.50 a f0.80. Doppers 34 pd.f7.—per 100 pond. Naar Nederland. De groote gezelschapsreis die de leden van de Deutsche Landwirtgesellschaft elk jaar ondernemen, gaat dit jaar naar Nederland. De heeren zullen een bezoek brengen aan veenkolonies, polders, zaadkweekeryen, veefokkeryen, boomgaarden en zuivelfabrieken en ook aan de nationale en internationale landbouwtentoonstelling die op 17 en 19 September in den Haag wordt gehouden. op den heer F. B. 's Jacob, Verkiezing van leden van den Raad der gemeente Helder op Dinsdag 9 Juli 1907. District I (2 plaatsen). Uitgebracht 624 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 313. L. F. Over de Linden (lib., aftr.) 395, M. de Waard (chr.-dem.) 215, H. van Wingerden (chr.-dem.) 258, J. Zander (lib. aftr.) 338. Alzoo gekozen de heeren Over de Linden en Zander. District II (2 plaatsen). Uitgebracht 663 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 832. L. H. Feenders (lib.) 257, W. J. van Neck (lib. aftr.) 281, J. C. S. Schokking (a.-r.) 192, M. de Waard (chr.-dem.) 221, H. van Win gerden (chr.-dem. aftr.) 287. Alzoo herstemming tusschen de heeren: Feenders, Van Neck, De Waard en Van Wingerden. District III (3 plaatsen). Uitgebracht 682 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 342. L. A. Hartsinck (lib. aftr.) 382, C. S. Jaring (lib. aftr.) 378, J. C. S. Schok king (a.-r. aftr.) 395, M. de Waard (chr.-dem.) 260, H. van Wingerden (chr.-dem.) 253. Alzoo gekozen de heeren Hartsinck, Jaring en Schokking. Ka<ul Hoogwoud. Vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud, gehouden Dinsdag 9 Juli 1907, 's avonds 7 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer J. Breebaart Dz. Allen tegenwoordig. Na opening door den Voorz. volgt lezing van de no tulen, die onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding dier notulen doet de Voorz. de vol gende mededeelingen dat goedkeuring van Gedep. Sta ten is verkregen, a. op het besluit tot herstelling van 't raadhuis; b. op het besluit tot geldleening, groot f1000, (voor een nieuwen lykwagen). Bereids aangegaan tegen 4£ by de Nutsspaarbank c. op de suppletoire begrooting dienst 1907. Omtrent dien nieuwen lykwagen kon Voorz. nog melden, dat hy in plaats van, zooals aanvankelijk, f925 te moeten kosten, door den heer Kooy voor f880 is aangekocht geworden, zoodat deze heer door zyn be leid f45 voor de gemeente heeft weten te besparen, Voorz. brengt hem daarvoor dank. De oude lykwagen heeft f40 opgebracht, zoodat by aftrek daarvan, de nieuwe een uitgaaf van f840 zou hebben gevorderd. De nieuwe lykwagen is reeds gearriveerd en alles is uitstekend, maarnu is het geworden zooals men wel vreesde dat het worden zoude andere benoodigd- heden passen nu zoo slecht meer by dat nieuwe rijtuig. Zoo wou de heer Van Diepen, dat de tuigen, overigens diT ï'egeering daaraan zyns inziens nog wel sterk genoeg, door nieuwe wer- Deze motie was den vervangen, waarmee echter de heer Vyn juist liever nog wat wilde wachten, want dat zou nogal kos ten meebrengen, hoewel deze heer er overigens niet tegen is, om met de f120, die van de f1000 overbleef, omdat de koets f880 kostte, zooveel mogelijk het by be hooren van het rijtuig presentabel te maken. Anderen vinden, dat ook de livrei van den koetsier nu voortaan slecht zal voldoen en zoo meerenfin, dat een en ander zal dan wel in 't reine komen. Verder is de Voorz. voorloopig al, zonder de wethou ders bij de brug aan de Langereis geweest, aangejien die herstelling behoeft zooals reeds door een der raads leden in eene vorige vergadering werd ter sprake ge bracht. Binnenkort zal hy met de wethouders andermaal daar een bezoek brengen. Nu reeds was eene opgave van de te verwachten kosten der herstelling aan Burgemeester verstrekt door een timmerman, maar die kosten leken hem nog al hoog toe. Daarom was voorz. op de gedachte gekomen, of het hout, afkomstig van de afbraak der luifel by de Weere- school voor dit werk niet dienstig kon worden gemaakt. Dit zal men nader onderzoeken; de herstelling aan de brug in kwestie is overigens werkelijk noodig en de Raad vindt dan ook, dat daarin naar behoefte moet worden voorzien. Voorz. stelt aan de orde de ryksuitkeering voor het lager onderwijs, ten opzichte waarvan eene nieuwe re geling is getroffen. Voorz. heeft den 25sten der vorige maand tot Z. Ex. den Min. van Binnenl. Zaken een schrijven gericht om toepassing van art. 9 bis der wet van 24 Mei 1897, Staatsblad No. 156, gewijzigd by de wet van 8 Juni 1905, waarbij ingevolge het bepaalde bjj genoemd artikel over 1907 om vermindering van den aftrek der uitkeering met een bedrag van f 410 De behandeling van het Arbeidscontract, door de Eerste Kamer, welke zooveel belangstelling onder vindt, omdat met verwerping waarop kans bestaat, ge paard gaat, stellig een ministeriëele, zoo het geen kabi netscrisis wordt; de behandeling leidde Zaterdag lot groote verrassingen. De heer v. Houten had gerepliceerd, vasthoudend aan zijn bezwaren als daar zijn; de te groote be scherming der arbeiders tegenover patroons, de te groote macht der kantonrechters. Ja zelfs het zich-bemoeien Van den staat met de kerk en hare bedienaars; de heer v. Houten die meent, het voor de Kerk te moeten opnemen! Waartoe de ouwe heer v. Houten, die uit zijn tijd geraakt is, al niet komen kan. De man van de „Dageraad" die zich aangordt voor de Kerk Neem uw ontwerp maar terug, zoo richtte hij zich tot den minister, benoem een staatscommissie waarin zitting hebben de heeren Lohman, ürucker en ik en we zullen u een novelle leveren die klinkt als een klok. Me dunkt, met alle respect voor de capaciteiten van den geachten spreker, de kamer moet gemeesmuild hebben bij dit voorstel. De knoeierige, prutserige Kies wet zal heel weinig vertrouwen stellen in de legisla tieve wettenmakende eigenschappen van den heer v. Houten en het volk heeft in het geheel geen vertrou wen meer in hem. Bovendien zijn zijn dagen als Eer ste Kamerlid geteld. Na de Statenverkiezingen in Fries land, die voor de soc.-dem. in Schoterland zoo gun stig zijn verloopen, hebben in het college van provin ciale Staten zitting 8 soc.-democraten, die, onafhanke lijk als ze zijn, eer een demoeratisch-antir. zullen helpen verkiezen, dan een oud-liberaal. De Friesche liberalen zullen dus met een flink vooruitstrevend li beraal voor den dag moeten komen. De heer Van Houten valt in ieder geval. En met dezen val zal hij wel voor goed van het politiek tooneel verdwijnen. Ook de heer R e g o u t had gerepliceerd van oordeel, dat iedere nieuwe wet, haar gebreken heeft, dat de toekomst zal moeten leeren, welke verbeteringen aan gebracht kunnen worden. Al bleef hij dus oordeelen, dat deze wet vele gebreken heeft, hij achtte zich niet gerechtigd haar te verwerpen. In plaats dat het nu kwam tot een laatste verdedi ging van het ontwerp door den minister en daarna tot de eindstemming stelde de heer v. Wel deren Rengers een motie van orde voor, waarin hij te kennen gaf, dat de Kamer formeele bezwaren hebbend tegen deze wet, de behandeling er van schorste tot was tegemoet gekomen, buitengewoon vaag; men kon er de bedoeling nauwelijks van raden. Ook de toelichting gaf weinig licht. Het schijnt dat de heer Rengers der regcering een reddingsplank heeft willen locsteken. Immers hij zei dat een lang uitstel gewenscht was, tot aan de volgende zitting in het najaar, om de regeering gelegenheid te geven een novelle in te dienen. Wellicht vreest de heer Rengers ver werping en meent hij den minister of het Kabinet door dit uitstel te kunnen redden. Maar de minister verklaarde dadelijk, dat hij aan neming der motie zeer zou betreuren en wanneer aan de motie verbonden was den wensch naar een nieuwe editie van de wet, der aanneming der motie gelijk stond met verwerping dor geheele wet. De heeren v. d. B i e s e n en II a h u s e n drongen er op aan dat de minister tenminste eerst llond van Nederi. ondei In de vergadering van 7 Juli werden tot afgevaardig den van de afdeeling Schagen e. o. van den Bond van Nederi. Onderwijzers naar eene vergadering van afge vaardigden uit de provincie, te Alkmaar te houden, gekozen de heeren A. Koning en M. Visser, die eveneens als zoodanig werden benoemd voor eene meeting van den Bond te Den Haag te beleggen. In eene volgende vergaderig zullen voorstellen ter tafel worden gebracht tot vieiing van het 12£-jarig bestaan der afdeeling in het begin van het volgende jaar. Gezonken. Ter hoogte van den meelmolen alhier lag sedert eenigen tyd de houten schuit van Gh. Jonkman. Het vaartuig was gedeeltelijk ingericht tot woonhuis, gedeel telijk diende het tot bergplaats van lompen en oud y'zer. In den vroegen morgen van den 9den kreeg hot een lek, waardoor het zonk. Toevallig had Jonkman, die ook eene schuit op de Nes heeft liggen, daar den nacht doorgebracht, zoodat hij althans een nat pak ontliep. Daar het gezonken vaartuig het verkeer belemmerde, moest het met het oog op de kaasmarkt zoo spoedig mogelijk worden gelicht. Dit geschiedde voor rekening van de gemeente. Met takels bevestigd aan eene der zwaarste boomen, werd het vaartuig omhoog getrokken waarna het werd, leeggeschept. Daarna werd het met vereende krachten naar een slootje achter de kaasfabriek gesleept, waar beitel en bijl weldra dat zullen sloopen, wat de tand dos tyds tot heden nog had gespaard. Op de Loet gaf dat geval letje den geheelen dag en vooral in den avond eene buitengewone drukte. Van de firma Stoel te Alkmaar was eveneens een ijzeren vlet gezonken, die evenwel, nadat de hulpmid delen daarvoor waren aangekomen, spoedig boven water was gebracht. By de overgangsexamens op de Hgkn Hoogeer Burgerschool te Alkmaar werden bevorderd van de le naar de 2e klasseE. v. d. Horst, C. Kooy Zuid- Scharwoude, J. J. Mann Zype, Nico Nobel, Neeltje Nobel, C. P. Timmerman, E. J. G. Schermerhorn N. Niedorp. Van de 2e naar de 3e klasse: Nobel, Gr. Nobel, C. M. Raat. Van de 3e naar ie 4e klasseC. de Moor Van de 4e naar de 5e klasse A. v. d. Oord, Oude Niedorp. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 50 stapels kaas, waarvan 50 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 30.—, 0 stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 17921 K.G, F. A. Melchior, Th. Zype. J, Koomen Winkel, NEDERI.ANDSCII HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Bosch van Den Helder. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds De Boer. Noord-Zype, Ds. Groeneveld, Schagerbrug. (Doop.) Barsingerhorn, geen dienst. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Herman, Kolhorn, voorm. 9 30 uur, Ds. Engelkes. Harenkarspel, v.m. 9.30 uur, Ds. Damsté, Kerkebuurt. Zuid-Zype, n.m. l£u„ Ds. Van Loon, St. Maartensbrug. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Dr. Toxopefis. Oude Niodorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Kanis. Winkel, voorm., Ds. Gemser. Sint Maarten, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te; Nieuwe Niedorp, geen dienst. Noord- en Zuid-Zype, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis. Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Barsingerhorn. Wieringen, Ds. M. Onnes Mzn., Hippolytushoef. LOKAAL ..BETHEL", IIOEP, SCIIAGEN: voorm. 10 uur, Ds. Weener van Haarlem. po 28 Alkmaar, 8 Juli 1907. 10 Koeien en ossen f 215.—a 295.—128 vet.tekalveren f 40.- a 92.-, pei Ned. P. f 0.80 a 0.90 38 nuch tere idem f 8.— a 20.—, 540 vette schapen f 23. a 33.—, 231 vette varkens f 0.43 a 0.48 magere idem f 15.— a f 18.—. Puriiierend, 9 Juli. Aangevoerd 491 runderen, waaronder <lno 78 cent per kilo, prijsh. ving, 91 melke-i- 260 per stuk, 1. pr. st. 24 stieren, 249 vet: a 85 ct. per kilo, handel vlug 278 nuchi. a 24.— per stuk, handel matig, 36 paard pen f 25.- a 33.—, prijsh. vlug, 400 lam a 18, prijsh. stug, 281 vette varkens 4* per kilo, handel vlug, 38 magere dito f 18.— a per stuk handel stug, 188 biggen f 6.— stuk, matig, ganzen f a a 0.—, 0 manden appelen f 0 a 0.—, 0 mand peren f 0.— a 0.—, beiden per mand. Kaas. 192 Kleine f 81.50, 4 middelb. f 26.—, 0 com missie f a aangev. 196 stapels, handel matig. 1970 K.G. boter f 1.05 a 1.15, kipeieren f 3.25 a 3.75 eendeieren f 3.50 a f3.65 por 100. Hoorn, 6 Juli 1907. cent 28,- a 10.— per zwanen f 0 0 mand dediging zou uitspreken, maar dit bestreed Hout v. I zijn ver- e n, weer de heer wel wetend langen met 18 Stork, katho- die het vuurtje aanstookte, wei dat een zoo langdurig uitstel het ontwerp voor tijd zou kelderen. Intussehen de motie wordt aangenomen legen 17 stemmen. Vóór stemmen 4 liberalen v. Houten, Laan en v. Weideren Rengers, 6 lieken en 8 antjr. en christ.-hist. Tegen7 liberalen, 6 kath., 4 antir. en christ-hist. Er ontstond na deze stemming hevige beroering on der de ouwe heeren en geen wonder. Indien de zaak bleef als nu was beslist, zou de regeering wel niet aarzelen, na het „onaannemelijk" van minister Van ltaalte. Echter de -motie was vaag èn in redactie èr in toelichting. De heer Vening Meinesz overzag't slag veld en met generaals inzicht begreep hii wat a„- mud Tarwe Gerst Haver Groene Erwton Witte Grauwe Vale J Br. Boonen Witte Paarde Mosterdzaad Karwyzaad 7.50 6.25 5.— 8.50 per mud 6.50 5.25 14.— a 16.— 17 stuks Paarden Veulens VEE, BOTER P~«ij wal ge schieden moest. De agenda afgehandeld, vroeg hij h woord en constateerde dat de aangenomen motie uit muntte door onduidelijkheid. Er was niet in bepaald 5 Koeien 7 Schapen Lammeren 4 Kalveren Varkens n Geiten 104 Biggen Kipeieren 4300 kop Boter Handel stug. 9. a 10.50 a Q n 19. - a 20.25 a n enz. f 80.- a 250.— p. st. a 180.— a 280.— n 26.- a 28.- - a ff n 18.— a 20.- n a n a n n 7.— a 10.- n 8.26 a 3.50p.l00 n 0.57J a 0.60p.kop

Schager Courant | 1907 | | pagina 2