Donderdag 18 Juli 1907. 51ste Jaargang No. 4274 Pit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BureauICHA69AM, £<aant 3> 4. Interc. Tdephoon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar 1 3,Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cant. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meerö ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnen land scL Nieuws. I SCHA •Aluin» Hicsvi- ABIT. Aliutiitlt- LaiAbniii&laA. Dit nummer festaai uit twee bladen. Zondag was het in Frankrijk een nationale feestdag, de gedenkdag van de verovering van de Bastille, en dit is op do gewone wijze gevierd. Zonder incident is deze dag niet voorbij gegaan. Toen verklaring afgelegd over zijn onderhoud met den oud minister van marine, admiraal Jamamato. Daarin heetu het, dat beide naties eikaars vrienden zijn. Nu, wy willen het hopen! Vooral nu de beide Japanners weer zijn vrijgelaten; er werd niets verdachts bij hen gevonden. Sedert jaren „r den vasten President Fallières van de revue te Longchamps terug-1 onder directie keerde, zijn door een oud-matroos eenigo revolverschoten gelost op den stoet van don President, gelukkig zonder iomand te treifon. Naar de voorloopige berichten te oordeelen, heeft men hier te doen met de daad van een krankzinnige, die zich verongelijkt achtte en op deze wijze de aandacht op zich en zijn vermeend onrecht wilde vestigen. Niet zonder politieke beteekenis zijn de ongeregeld heden te Toulon. Daar hadden de arbeiders in de oorlogshaven besloten te protesteeren togen de officieele viering van den 14en Juli. En do uitgesproken vrees, dat deze betooging tot ongeregeldheden aanleiding zou geven, is bewaarheid. Toen de betoogors eene openbare muziekuitvoering in de war wilden sturen, ontstond een botsing met politie en gendarmerie, waarbij aan weers zijden vele gewonden vielen en waarbij eon aantal arrestaties plaats hadden. Verder is het op dezen gedenkdag in Frankrijk rustig gebleven, het is dus niet onvoordeelig afgeloopen. Kan men de berichten, aio er over inkomen, gcloo- ven dan is de Czaar aller Kussen een beklagenswaardig man. De keizer is dan niets meer of minder dan een gevangene. Vóór eenige dagen kwam het bericht, dat de Tsaar op reis zou gaan. De reis-werd uitgesteld en het schijnt dat dit uitstel voroorzaakt is door de camarilla, die, bevreesd dat de Tsaar zich zou bevrijden uit de gevan genis, die voor hem zijn hof geworden is, een nieuw aanslagverharl verzon. De camarilla heeft den Tsaar door voortdurend te werken op zijn vroes, in een dergo- lijken toestand gebracht zoo vinden wij verhaald in een bericht uit Petersburg aan eon Berljjnsch blad dat de vermelding van een aanslag voldoende is om hem op plannen en voornemens terstond te doen terug komen. Tegelijkertijd heeft men de neiging van tsaar Nicolaas voor mystieke dingen aangekweekt, tengevolge daarvan wordt hoe langer hoe sterker do wil bü den Tsaar, om zich afgezonderd te houden van de buiten wereld. Aan de spits der camarilla staan officieren der garde, de hoiminister baron Fredericks, prins Orlof, de hof maarschalk graaf Benckendorf en prins Poetjati. De laatste brengt op raad van grootvorst Nikolajewitsj reeksen monniken en pelgrims naar Peterhof, waar o.a. de heilige Mitja, dion men in de Krim heeft opge diept een rol van groot gewicht speelt. 11 ij geldt voor een wezen van hoogere orde, doet heel druk aan spiritisme en is een dronkaard. Op de villa van grootvorst Peter Nikolajewitsj, waarheen de Tsaar bijna eiken dag per auto gaat, zijn nog andere toover- kunstenaars, menschen van een afkomst, die niet Veel vragen lijden kan, maar thans in macht en aanzien. Het hof van Gatsjina, waar de Tsaritsamoeder ver toeft, ziet dit alles met leede oogen. De moeder, die haar invloed over haar zoon geheel verloren heeft, denkt erover zich in Denemarken te vestigen. Alleen de hoop, haar zoon te bevrijden van den verdeifelyken invloed der camarilla, schijnt haar nog te weerhouden. Een medestander heeft zij in grootvorst Constanstijn. Deze laatste schijnt het te zijn geweest, die keizer Wil- helrn's hulp heeft ingeroepen. Het gevolg was een brief wisseling tusschen de beide keizers die aanleiding gaf tot de geruchten, dat keizer Wilhelm had geadviseerd tot ontbinding der Doema. Do leden der camarilla zijn het, die in laatste instan tie over alles beslissen. De ministers leven by hunne genade. Er is misschien in het bovenstaande wel iets over dreven, maar een en ander draagt toch een kenmerk van waarheid. Inderdaad schijnt de Tsaritsamoeder op zeer gespan nen voet te staan met de naaste omgeving van den Tsaar, welker invloeden zy voor Tsaar en Ryk verder felijk acht. Zoo ook zou wellicht een verklaring te vinden zyn voor de zondelinge inconsequentie in de daden en woorden van den Tsaar. Er lfomt nu een bericht, dat de Keizer van Korea der regeering moede is en wil aftreden. Zooals men weet, is er van regeeren van deze poten taat geen sprake; by staat naden Russisch Japanschen oorlog geheel onder toezicht van Japan. Maar die voogdij is zeer drukkend voor den vorst van het „Land der Morgenkalmte". Hy noch zyn ministers hebben iets te zeggen. De Japansche voogd geeft bevelen, en de Koreaansche heerschei-heeft die slochts goed te keuren. De Japansche voogd handelt, treed op, bereddert en bedisselt de zaken, en de Keizer van Korea moet t0°Voor' elke handeling, die niet vooraf de goedkeuring verwerven kon van den Japanschon resident, moet de Keizer zich verantwoorden. Dat begint den ouden heer misschien al te erg te vei velen en is zyn zoon beter geschikt voor dit schynbaantji Japan heeft weer aanleiding gegeven iot reunng in rv- is te Californiö een officier a en fotograiiëen Diego. De Amerikanen tssn aas:: te maken van de forten te maken van balden .«andig. beleegin. gen plaatstegen de Japanners. Men beschouwt den toe- stand als zeer ernstig. ot>-ai0<p«ch nn*. De haven van San Diego is uit een süateg^sch oog punt eon zeer bolangryke havonplaats aan don StiUen Oceaanhot is de beste aan de gebeele kust a ban Francisco. De regeering liet er een kojenstation aan leggen, en richtte de forten op voor de Ha aide landen En juist nu er toestand tusschen de beide land en niet vry van spanning is, nu de Amen naar den Stillen Oceaan gezonden wordt en van som zijden daarin een betooging tegen Japan wor den in Californiö twee Japansche spionneri g Weer een reden meer voor diegenen, c. (|al |1C( water opgenomen* ka Zosevdt'to'rioo'juist een kalmeerende n.1. den stengel beneden een lot HelderTexel. wordt in de verbinding tusschen Texel wal voorzien door den stoombooldienst van den heer Bosman te Alkmaar, met de booten „Ada van Holland" en „Kampioen," onder bevel van den algemeen bekenden kapitein W. Mets Tz. De bediening van dit bootveer behoort niet tol de gemakkelijkste in den lande en bovenal in wintertijd behoort er heel wat zeemanschap toe den dienst naar eiseh te vervullen. iMaar behalve zeemanschap, moet men daarvoor ook kunnen beschikken over zeewaar dige booten, en het schijnt daaraan, volgens de mede- deelingen, gedaan in een commissie, beslaande uit de let ren mr. üiddingh, burgemeester van Texel, dr. Over, H. Flens, H. Haakman en notaris Dikkers, vooral wat betreft de „Kampioen," wel wat te haperen. Boven dien heeft men te Texel nog andere en niet minder belangrijke grieven over de personen- en vrachttarie ven, enz.- Een goede verbinding met den vasten walis voor een eiland een levensquaeslie, en het is daarom geen wonder, dat heel Texel met spanning uitzag naar wat het resultaat zou zijn van de bemoeiingen van de onlangs benoemde commissie. Die commissie heeft nu, in een dezer dagen uit gebracht, zeer lijvig en zakelijk rapport uiteengezet, wat de resultaten zijn geweest van haar werken. In het kort blijkt daaruit, dat alle vroegere aanvragen om ver betering zijn afgestuit op den onwil der directie van den bestaanden dienst en dat men nu gevraagd heeft een billijker tarief voor het personen- en voor het goederenvervoer en om het in de vaart brengen van een nieuwe boot, ter vervanging van de minder zee waardige „Kampioen," in welke boot het publiek geen vertrouwen stelt. Verder wees de commissie er op, dat de beide booten in geen geval voldoen aan de meest bescheiden eischen van comfort; dat de over tocht te lang duurt en dat niet gezorgd wordt voor voldoend reddingsmaterieel zooals zwemgordels, red dingboot enz. Al deze zaken werden ten slotte in een conferen tie met den directeur Bosman besproken, en na eenige onderhandelingen verklaarde de directie zich bereid op verschillende punten de commissie te wille te zijn, zoo bijv. door de toezegging van den bouw van een nieuwe boot Vieel bleef echter nog te wenschen en ten slotte heeft de commissie de onderhandelingen afgebroken en in een vergadering, deze week te 'Texel gehouden, heeft men het besluit genomen den strijd te aanvaarden, door zelf een stoomboot in de vaart te brengen. Op die vergadering werd medegedeeld, dat reeds een aanbod uit Amsterdam was gedaan om voor f 50.000 aandeel te nemen, welk aanbod men evenwel meende, niet te moeten aanvaarden, omdat men zooveel mo gelijk kleine aandeelen wenschte te plaatsen. Ieder Texe laar, ook de arme, moet deelgenoot kunnen zijn; het moet een algemeene zaak worden. De commissie stelde dan ook voor, dat één persoon slechts voor hoog stens f 1000 mag deelnemen. Nooit zal een hooge rente uitgekeerd worden, doch wat meer verdiend wordt dan eene matige rente, zal dienen tót vorming van een reservekapitaal. Later zul len de tarieven daardoor verlaagd kunnen worden. Voor al de neringdoende heeft als deelnemer reeds direct een uitstekend rentebriefje door verlaging van het ta rief der vrachtgoederen. Verschillende personen hadden reeds hun steun toe gezegd, o.a. de heer Mr. Z. v. d. Bergh, afgevaardig de van de 2e Kamer voor het district Den Helder, door wien als no. 1 op de lijst een bedrag van f 1000 werd toegezegd. Ook was hem op eene audiëntie bij den minister gebleken, dat het postcontract ten allen tijde binnen! 6 maanden in andere handen kan overgaan. Eene goede ligplaats was reeds door den kolonel havenmeester te Den Helder toegezegd, terwijl de com missie zich tevens had verzekerd van de medewerking van een eminent deskundige den heer kapitein Duin- ker. Hulde werd gebracht aan dezen raadsman, door wiens bemoeiingen de commissie van een uitstekend scheepsbouwmeester het aanbod had ontvangen, geheel gratis een plan voor den bouw eener nieuwe boot te maken. Op verschillende vragen werd nog geantwoord, dat het kleinste bedrag, waarvoor men deelneemt, f 5 5 f 10 zou moeten zijn, dat de aandeelen op naam ge plaatst worden, en alleen verkocht kunnen worden on der toestemming van de Directie, dat er ongeveerf 00 f70.000 noodig js, en dat de lijsten ook aan de huizen gepresenteerd zullen worden. Inmiddels circuleerden in de zaal eenige lijsten, waar op reeds tot een aanmerkelijk bedrag werd geteekend. Die onderneming zal, wanneer zij al zal slagen met de oprichting, wel met veel moeilijkheden te kampen hebben. Vooreerst fnist zij het postvervoer, dat der oude onderneming een f 6000 per jaar opbrengt. Doch het moet worden gezegd: de bestaande dienst voldoet in geen geval meer aan de meest bescheiden eischen; vee en menschen worden bij wijze van spreken, saam geladen en alle comfort ontbreekt, gezwegen nog van de hooge passagiers- en vrachttarieven. Het zal wer kelijk in het belang van Texel en niet minder in dat van Den Helder zijn, wanneer het der commissie ge lukt daarin op de eene of andere manier verbetering te krijgen. Zij heeft daartoe echter noodig den blijven- den steun van alle belanghebbenden! Ken boom die water pompt. In een tuin in de Kapelstraat te Utrecht staat thans, zooals gezegd wordt „een boom, die water pompt." j Het is de Kaardebol, geen boom of heester, maar een interessante Europeesche tweejarige plant met te genovergestelde bladeren, die aan den voet vergroeid zijn en om den stengel een kom vormen, waarin bijna altijd water staat. Geen wonder zal men zeggen, met al dien regen van de laatste dagen, maar wanneer het in dagen en weken niet regent, staat er toch water in en dat brengt de plant er in, wanlyeer zij volop in den grond kan krijgen om het later weer te ge bruiken. Door een eenvoudige proef kan men aantoo- kan worden. Als men een bekken saam- gegroeid bladpaar afsnijdt en men sluit de snijvlakte met lak af, giet men vervolgens het water uit het bekken, dan zal ,men spoedig de bladeren zien slap j hangen; laat men het water evenwel staan dan blijft alles nog een geruimen tijd frisch. Giet men olie over het water, waardoor de verdamping verminderd wordt, dan ziet men toch dat de hoeveelheid geregeld min der wordt, en daaruit kan men gemakkelijk afleiden, dat dit water inderdaad door de op den bodem der kommetjes aanwezige zuigcellen opgenomen en gevoed wordt door het weefsel der bladeren. I Daarbij komt nog dit: in dat bekken verongelukken een aantal kleine wezens, terwijl er door den wind i stof, stuifmeel van planten en andere dingen inkomen, die na de oplossing en de ontbinding van deze orga- j nische lichamen het water met vocdingszouten vul len, welke aan de plant ten goede komen. (U. D.) Installatie Burgemeester van Anna Paulowna. Vergadering van den Raad der gemeente Anna Pau lowna, op Maandag 15 Juli 1907, des morgens ten 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer C. Waiboer, wethouder. Na opening der vergadering deelt de voorz. mede, dat de gemeente secretaris verhinderd was de vergade ring by te wonen. Goedgevonden wordt, de lezing der notulen uit te stellen tot de volgende vergadering. Volgt nu de installatie van het nieuwgekozen raadslid, den heer Ehrmann. De hoor Ehrmann logt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarna de voorzitter hem felici teert en de hoop uitspreekt dat het hem gegeven zal zyn met de andere heeren raadsleden de belangen van Anna Paulowna te behartigen. Algemeene felicitatie volgt. De af- en overschrijvingen, de betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, en de geldleening voor de Tram zyn door Ged. Staten goedgekeurd. Mejuffrouw Van Os had een schryven ingezonden, waarin de mededeoling, dat zy hare benoeming tot on derwijzeres aanneemt. Is ingekomen een schryven van den Commissaris der Koningin, dat tot Burgemeester der gemeente Anna Paulowna was benoemd de heer C. Wydones—Spaans Jr. en dat deze de vereischte verklaringen en beloften had afgelegd. De rondvraag, die nu gehouden werd, bracht niets. De heer Waiboer dankte de heeren raadsleden bene vens zyn mede wethouder, den heer Rezelman, recht har telijk, voor hunne medewerking en steun, ontvangen in den ty'd dat hy was waarnemend burgemeester. De installatie van den nieuwen Burgemeester volgde nu. De hoeren Geerligs en Metzelaar leiden den heer Wydenes—Spaans binnen. De heer Waiboer richt alsnu tot dezen de volgende woordenMijnheer de Burgemeester, als tijdelijk voor zitter dezer vergadering rust op my de taak U het welkom toe te roepen en U geluk te wenschen met het vertrouwen, dat Hare Majesteit de Koningin in U heeft gesteld, door U te benoemen tot Burgemeester van Anna Paulowna. U is Burgemeester geworden van eene gemeente, waar bloei en welvaart heerscht, maar waarvan ae innerlijke He8snelheid' inrichting zoo is, dat die nog veel zal verlangen van uw werkkracht. Verschillende belangrijke vraagstukken zyn nog aan de orde, ingryper.de verbeteringen zullen nog moeten worden aangebracht, die uwe gansche toe wijding zullen vragen. U is geroepen, die belangen te behartigen, die ik by U aanbeveel, hoponde dat U met allen lust en toewijding zult willen meewerken om den bloei onzer gemeente te bevorderen, ook ten genoegen van Uzelf. En met den wensch dat de keus mag zyn gqweest een gelukkige kous, overhandig ik U de tee kenen uwer waardigheid en verzoek ik U, den voorzit tershamer over te nemen. Nadat den nieuwen Burgemeester zyn waardigheidstee- ken is omgehangen, zegt deze Mjjne heeren! Aangenaam is hot my, vanaf deze plaats het woord te mogen voeren. Het eerste woord zal zyn een woord van groote erkentelijkheid, van har- telyke dankbaarheid voor myne benoeming, en voor de belangstelling my daarbij betoond. Gaarne betuig ik myn dank aan Hare Majesteit de Koningin voor het groote vertrouwen my geschonken. Ook aan Regeering, aan den Commissaris der Koningin myn dank, voor het aanwijzen van myn persoon voor dit ambt. Maar ook niet het minst aan U, raadsleden, mijn dank, waar ge myn sollicitatie naar dit ambt van Burgemeester zoo krachtig hebt willen ondersteunen. Het was met groote blijdschap, maar ook met wee moed, dat ik mijne benoeming ontving. Met blijdschap, omdat ik waardig werd gekeurd aan het hoofd te staan van een gemeente als de Uwe, maar ook met weemoed i omdat ik scheiden moest van zooveel enzoovelen. En, niet waar, scheiden doet wee. Maar nu dan dit scheiden achter den rug is, is het met groote blijdschap dat ik myne nieuwe betrokking aanvaard. Ik acht dit oogenblik waarop ik dan het ambt van Burgemeester op my neem, zeer gewichtig; zeer ge wichtig voor de gemeente, maar vooral ook voor my.'Zal ik de persoon kunnen zyn, dien mon nu in my ziet? De toekomst zal het ons leeren. Maar déze verzeke ring wil ik U toch geven, de verzekering aan myn eed getrouw, dat ik de belangen van Anna Paulowna met al myn kracht z d voorstaan en bevorderen. Maar daarvoor, myneheeren, roep ik uwe hulp in. U kent de nooden dezer gemeente, U bezit het vertrouwen der gemeentenaren. Gy zyt hunne.vroede mannen, uit hen en door hen gekozen. Wat 'ik dus zal tot stand brengen, zal geschieden met uw medewerking, onder uwe goedkeuring. Geef my uw ganschen steun en mede werking, opdat wij het brengen tot een goed geheel. Moge daarby ook niet ontbreken de onmisbare steun van hooge en lage ambtenaren dezer gemeente. Laat ons allen samenwerken, met lust en ijver, dan is er voor deze gemeente veel schoons weggelegd. Myneheeren, uw land is nog jong, het is nog maar een 60 tal jaren geleden dat kloeke mannen de zee hebben uitgedreven en dozen grond in bezit namen. Maar nog korter is Anna Paulowna oen zelfstandige gemeente; dit in verband met do uitbreiding der bevol king, brengt mee, dat hier nog verschillende verbeterin gen zyn aan te brengen en dat zich steeds nieuwe eischen zullen doen gelden. Daarom, mijne heeren, helpt U my, ook de heeren ambtenaren, en laten wy ons wij den aan die schoone taak, om de gemeonto vooruit te brengen. U en ik, gesteund door de ambtenaren, door de geestelijke leidslieden op deze plaats, samenge werkt, onze taak met oprechtheid vervuld, dan kan dat onmogelijk anders dan den vooruitgang en de welvaart dezer gemeente ten goede komen. Dan is er voor Anna Paulowna veel schoons weggelegd, daaruit kan veel goeds geboren worden. Myneheeren, ik aanvaard dan myn ambt als burge meester dezer gemeente onder de verklaring, dat ik gekomen ben, om U te dienen, en met deze bede: Heil zy Anna Paulowna! (Applaus). Vervolgens nam de heer Rezelman het woordMyn- heer de Burgemeester, hoewel ik niet behoor tot die raadsleden, die uwe benoeming in de hand hebben gewerkt wil ik niet achterblijven, met U even hartelijk welkom te heeten hier, U even hartelijk geluk te wenschen met uwe benoeming. Ik doe dat met het uitspreken van de hoop, dat zoolang wy hier gelijktijdig zullen werken, u als Burgemeester, ik als Wethouder, dit zal geschieden onder de beste verstandhouding, in het waarachtig belang der gemeente. De heeren raadsleden feliciteerden nu den nieuwbe- noemden Burgemeester, allen hunne beste wenschen uit sprekend. Vóór de sluiting zeide de Burgemeester nogMyne heeren, het zou niet goed zyn, als ik deze vergadering sloot zonder een enkel woord te wijden aan de beide wethouders. Vóór dat ik de betrekking van Burge meester aanvaardde, is deze 3} maand vacant geweest. Do heer Waiboer heeft toen deze betrekking vervuld. Hy heeft dit gedaan by de vele en andere belangrijke bezigheden welke hy heeft, en al mag hy het dan misschien daardoor niet hebben kunnen doen, zooals hy zelf wel had gewild, bij heeft het toch gedaan naar zijn beste krachten, zooveel de ty'd en gelegenheid hem dat toelieten. Het spreekt wol vanzelf, dat, waar hel werk van drie op twee wordt teruggebracht, ook do tweede zyn deel krygt. Mag dan het aandeel, dat de heer Rezelman in het werk heeft gehad, doordat de heer Waiboer het voorzitterschap waarnam, niet zoo naar voren zyn ge treden, toch was zyn aandeel zeer belangrijk. Ik geloof dan ook myne heeren, dat ik uit uwen naam spreek, uit naam van de gemeentenaren, die wei over de zaken denken, als ik een warm woord van dank breng aan deze beide heeren, voor wat zy hebben gedaan in het belang der gemeente. Hun steun en medewerking hebben wy, vooral ik, noodig, myneheeren, want al mag ik reeds vele jaren in de gemeente-administratie werkzaam zyn, hier ben ik toch nog een leek. Laat ons dan, wethouders en raadsleden, samenwerken, en al onze krachten inspannen, om Anna Paulowna te brengen tot meerderen bloei. (Applaus). Deze vergadering werd door een aantal belangstellen den bijgewoond. Motor-ongeluk. Putten op de Veluwe, dato 14 Juli Men schrijft uit aan de Tel. Hedenmorgen, c.a. 9 uur, had hier een ernstig onge luk plaats. Uit de richting Nijkbrk kwam de auto G 1048, eigenaar de lieer Nienhuis te Amsterdam, met bestemming naar den heer Oudemans, op Schonen- horst alhier. Op den circa drie kwartier gaans rechten* weg van Diermen naar Bijsteren, werd met de groot- ongeveer als een sneltrein, gereden. Wat de oorzaak is, ligt nog in het duister, maar vlak voor de Chr. school te Hoef reed de machine tegen een boom; de kar vloog van het onderstel en kwam een paar meter verder gekanteld op den weg terecht. De chauffeur kwam er met den schrik at. Van de 5 inzittenden kwamen een heer en twee dames met lichte verwondingen te voorschijn. Erger was het met de twee anderen gesteld. De eigenaar der auto, de heer Nienhuis, oud 71 jaar, had eenige ribben gebroken en ook zijn borst bezeerd, terwijl de heer Van Tienhoven, zoon van den Commissaris der Koningin in Noord- Holland, een diepe wonde in het gelaat had, waar door veel bloedverlies ontstond en ook nog andere ernstige verwondingen ppliep. Mejuffrouw Theringa, echtgenoote van het hoofd der school, die alleen thuis was, verleende de eerste hulp en stelde haar beddegoed en haar huis disponibel voor de gewonden. Een fietser, die vlak achter de auto reed, spoed de zich naar het dorp en spoedig kwam dr. Ter Horst op zijn motorfiets areigereden, weldra gevolgd door dr. Middelburg en mej. Tismeer, de wijkverpleegster al hier. De heer Van Tienhoven werd in den middag ter ver pleging overgebracht naar Schonenhorst, de villa van den heer Oudemans, terwijl de heer Nienhuis per spoor, begeleid door zusler Tismeer, naar zijne familie tc Baarn werd vervoerd. De auto, die in October j.I. pas in gebruik was geno- 1 men, had f 15,000 gekost en was een der fraaiste in ons land. Onlangs heeft Prins Hendrik, bij diens be zoek aan Haarlem, er mee gereden. Heel het onder stel, assen, bouten, stangen was vernield en krom ge bogen. Een stuk ijzer zat in den boom gedrongen en was met geen macht er uit te verwijderen. Een re serveband, was 20 meter ver over een sloot in een roggeveld terechtgekomen. Gedurende heel den dag werd de plaats des on- heils circa drie kwartier van het dorp, druk bezocht door fietsers, auto's en wandelaars van hier en elders. Wonder mag het genoemd worden, dat de inzitten den er nog zoo goed zijn afgekomen. Het hondje, de juffrouw en de schaar. Op het achterbalcon van één der trams van lijn 3. Op dat balkon staan ongeveer een dikke twaalf men sehen, vanwege de puike regeling. Onder die mensehen is 'n juffrouw, 'n burgerjuf frouw, met een rood, congestioneus gelaat, wangen als de voederzak van 'n pelikaan en 'n vettig g'imneusje, als de veel-geknepen ivoren knop van 'n wandelstok. Tusschen haar worste-handjes klemt ze krampachtig een reuzige reticule, mal van uitgeslagen ouderwetsch- heid. Tram houdt stil bij liet postkantoor, waar er één passagier afgaat, die na 'n wanhopige worsteling met de dringende tram-begeerigen, afzakt naar „De Poort", en er twéé van de veertig wachtenden op komen. Een er van Ls 'n meneer, met 'n dikken, stalen bril en 'n rond hondje aan 't eind louw. 't Hondje is als een mof van astrakan op vier knakworstjes en voor aan een dot watten. Als de tram begint te rijden, trippelt het beestje daartoe aangespoord door z'n meester èn door '(ge spannen touwtje haastig mee. In de Raadhuisstraat ver- geholpen door den goeden geest der bevolking, gesteund meerdert de tram haar vaart. Het hondje ijlt nu aem-

Schager Courant | 1907 | | pagina 1