AlHlfES licm- Zondag 21 Juli 1907. EERSTE BLAD. Boreaa®CHA©3S1Ï, Laas, luiere. Teïeplioon Mo. 20, UitgevarsTBAPI^AM Co. e n. Bekendmaking BiKiienlandsch Nieuws. Buitenlandse!) Nieuws. kt SCHAKER 51ste Jaargaag JNo. 4275 COURANT. mm- Pit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTËNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prij3 por jaar f 3,Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meerö ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beslat uil arie bladen I Zijn zoon, Kroonprins Ji Sjek, ton b. hoeve van hy afstand heeft gedaan, is eon mau van 33 jaar. wion SCÜAGEX. mak GEMEENTE -(o)- Politic. Ter Secretarie worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren dames-cointunr met zilveren gesp. OVT.UGAXG XAAlt DE LANDWEER. De BURGEMEESTER van SCHA GEN herinnert,dat - volgons art. 3 van de wet van 24 Juni 1901 (St.bl. No. 159) met 1 Augustus a.s. naar de landweer zullen overgaan de vorlofgangors der militie te land, lichting 1899, met uitzondering van hen die ie. krachtens do oorste zinsnede van art. 127 (oud) der wet betrekkelyk de nationale militie (art. 113 der militiewet 1901) voor het laatste jaar van den in art. 6 van die wet vermelden diensttijd of krachtens de derde zinsnede van voorlaatstbedoeld artikel, hetzy voor hun iv goheeien, hetzy voor hot onvervuld gedoelte van hun xliensttyd, van den werkelykon dienst by de militie op 1 Augustus a.s. ontheven zyn; 2e. behooren tot het korps torpedisten of tot de bereden korpsen; 3 3. als plaatsvervangers of als nummorverwisselaars by de militie te land zyn ingelijfd. De aandacht wordt voorts gevestigd op art. 24 der Landweerwet en 10 der Landweerinstructie I, volgens welke bepalingen de verlofganger van de landweer zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de landweer, onder overlegging van zyn zakboekje voor do militie, by den Burgemeester zijner woonplaats aan meldt. I Uit Petersburg wordt aan de „Voss. Zoit." geschreven; Er komen zeer onrustbarende berichten uit Oost-Azic By Charbin moeten n.1. afdeel ingen Chineesche troepon staan, ter sterkte van 40.000 man, in de buurt var. Kirin 20.000 Chineesche soldaten en by Mulin en Sjan- janfoe elk 5000. VoJgons Siberische bladen wordt de Chineesche grens aan den Amoer door soldaten bewaakt. De stoombooten, die op de Soengari-rivier varen, kunnen volgens do meening derzelfde bladen, in geval van oorlog onmiddellijk tot een oorlogsvloot worden bijeen getrokken. In Mandsjoerye en zelfs in Mongolië worden troepen samengetrokken, krijgsvoorraden bijeengebracht en magazijnen ingericht. Het optreden der Chineesche overheid tegenover Rusland is ook geheel veranderd. Ze maakt volstrekt geen geheim moer van haar vijan dige stemming. Dit alles heeft de Russische bevolking van Siberië in zoo hooge mate verontrust, dat de Russische consul-generaal te Charbin zich zelfs genood zaakt heeft gezien by den Taataï aldaar erop aan te driygen, dat deze een officieele bekendmaking zou uit vaardigen, waarbjj strenge straffen worden gesteld op de verspreiding van verontrustende berichten. Maar het is de vraag of dit veel zal uitwerken. Ook hior dus een actie, die weinig goeds voorspelt voor do toekomst. Vergadering van den Raad der gemeente lieer llugowaarri, gehouden op Donderdag 18 Juli 1907, 's nam. IJ uur. Voorz. de heer P. Wonder Az., Burgemeester. Allen tegenwoordig. Na opening volgt lezing der notulen en goedkeuring. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebiacbt: a. een verzoek om ontheffing van den Hoofdelijken De verlofganger, die buiten het Ryk woont of verblijf Omslag door den heer C. v. d. Gracht Az., die de gemeente vertrek met verlof buiten het Ryk heeft verlaten, welk verzoek wordt ingewilligd. houdt,of die zich by zyn begeeft, kan, tor vervulling van genoemde verplichting binnen den aangegeven termijn, zyn zakboekje bij aan- goteekendon brief toezenden aan den Burgemeester zij ner laatste woonplaats binnen het Ryk. Schagen, den 20sten Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. De geheele belangstelling van Japan wordt nu ge concentreerd op Korea en zoodoende zyn de onaange naamheden met Amerika een poosje van de baan. Maar toch is het niet onbelangrijk, nog eens even na te gaan, waardoor de spanning tusschen Japan en Ameiika eigenlijk wordt veroorzaakt. Dat komt door den zeer begrypelyken weerzin der Amerikanen,om aan Japannerson Chineezen in hun rijk dezelfde burgerrechten te geven als aan andere landverhuizers. Met lette wel op, dat Australië om dezelfde redenen do immigranten van hot gele ras weert en terugzendt, en dat Australië Japan met Engeland in oorlog moet brengen, als Japan gewapenderhand tot opneming van zyn onderdanen als landverhuizers in Europeescho of Amerikaansche en Australische Rijken wil dwingen. Men moet, om zich in deze een billijk oordeel te vormen, niet met algemeenheden schermen, maar zich denk beeldig verplaatsen op het standpunt dor Ameiikanen, dat volstrekt niet alleen het standpunt van de Califor- niërs is. Zy, evenals de Australiërs, weigeren de gelijkheid te erkennen van de Japanners met de mannon en vrou wen van het blanke ras, welke zy als aanstaande bur gers verwelkomen in hun land. Zy weigeren ondorscheid te maken tusschen Japan ners en Chineezen. De Amerikanen hebben reeds in hun land een van de ernstigste gevaren, wolko een groote staat immer te bestrijden had. De aanwezigheid van het vruchtbare, telkens in aantal stijgende Negerras is een groot gevaar voor Amerika's. toekomst en de democratische regeering van het land. Nu weigeren de Amerikanen den toestand nog ernstiger en moeilijker te regelen te maken, door ook het gele ras zich te laten vermenigvuldigen als burgers van de groote Republiek, welke zij als een Staat door het blanke ras bevolkt, handhaven willen. De werklieden van Amerika, de groote stuwkracht der Republiek, willen niet don onbeporkton toevoer dulden van goedkoope werkkrachten die van ryst en wat visch leven, weinig behoeften hebben, en tot een ander ras behooren, met andere gewoonten, traditie, zedelijkheid en adspiraties dan het blanke ras. Hierbij komt, dat de Japanners na den oorlog bewe zen hebben, hoe zy door een lang vooiberoide organisatie alle mededinging van Europeesche en Amerikaansche handelaars en nyveren in de goudmijn van heden en toekomst: China! ongeveer onmogelijk makon. Hieruit blijkt voldoende, dat, al is de spanning wat verminderd, het ge.vaar voor een botsing tusschen deze twee reuzenryken volstrekt niet denkbeeldig is. Om nu tot Korea terug te komen. Wy hebben roeds. in ons vorig overzicht meegedeeld, hoe Japan het af treden van den tegonwoordigen Keizer eischt. De reden daarvan is, dat de Keizer, ontevreden met de Japansche overhoersching, daaraan uiting hooft gegeven. Een paar brave Koreanen, ook het juk van Japan ivuioaiiüü, vvix d moede, hebben er zelfs een reis voor over naar 's Gra- naar do Vredes conferentie, om eveneens te protest is natuurlijk tevergeefs, venhago protesteeren. Het ma^heUs voor Japan een aanleiding te meer, om de duimschroeven wat sterker aan te halen, en zoodoende b. oen drietal reclames tegen den Hoofdelijken Om slag straks in comité te behandelen. c. op verzoek van Ged. Staten wordt vastgesteld een verordening, dio om de 5 jaar moet worden vastgesteld j en waarbij worden opgenoemd alle verordeningen, bij j welker overtreding straf wordt bedreigd. j d. Is ingekomen een schryven van Ged. Staten waarin wordt bericht dat de op 4 Oct. '06 vastgestelde verordening voor den polder Boikmeer is goedgekeurd. I I e. Mededeeling van Ged. Staten, dat het bedrag der uitkeering voor het onderwijs is bepaald op f7667.64, 1 Teve-is wordt verzocht mede te deelen, of het beroep op art. 8, alinea 2 van bedoelde wet zal worden ingrosteld. Voorz. heeft, aangezien vóór 15'Juli j.1. geantwoord moest worden, op die vraag ontkennend bescheid gege ven,aangezien hot instellen van gemeld beroep de Gemeente in slechtere conditie zou brengen, met welke handelwijze de Raad volkomen instemt, f. schrijven van den Betaalmeester te Alkmaar, hou dende bericht dat door hem aan den Gemeente-ontvanger op den 22sten Juni j.1. f 159.30 is botaalcf. g. schrijven van denzelfde, meldende dat door hem op 2 Juli j.1. f2725.15 aan den Gemeenteontvanger is uitgekeerd geworden zy'nde de gewone uitkeering voor het viervijfde deel voor het onderwijs. h. schryvon van den Rijksontvanger te Schermerhorn d.d. 2 Juli, berichtende, dat door hem op dien datum aan den Gemeente-ontvanger is betaald geworden f1990.16. Alles voor kennisgeving aangenomen. i. schrijven van de in deze gemeente onlangs als onderwijzeres benoemde mejuffrouw W. F. v. d. Have uit Haarlem, met kennisgeving, dat ze te Hazerswoude in betrekking is gekomen als onderwijzeres, reden 'waarom ze voor de benoeming in Heer-Hugowaard moet bedanken. j. schryven van de Afdeeling „Langedyk en Omstre ken" van den Algemeenen Nederlandschon Geheel ont houders Bond, geteekend door de hoeren K. Dikstaal on C. de Jong, respectievelijk voorzitter en secretaris dor Vereeniging, houdende verzoek om naar aanleiding van art. 7 alinea 4 van de Drankwet, eer.e regeling te treffen, die het drankmisbruik op de dagen dor loting voor de Nationale Militie en de daaruit voortspruitende ongeregeldheden, tegengaat. Voorz. stelt voor, dit schrijven eenvoudig voor notifi catie tor zydo te leggen, want reeds is het hier in de gemeente verboden om op de lotingsdagon vóór den afioop der loting sterken drank te tappen. Eerst in den namiddag né drie uur is dat verbod opgeheven. En de voorzitter en secretaris der vereeniging, die dit verzoek doen, wonen in Langedyk welnu, spreker vindt dat dio heoren dan eerst maar eens middelen moeten bera men om te voorkomen, dat de Langedyker jongelieden, zooals bijvoorbeeld ten vorigen jare op den lotingsdag, hier dronken aankomen! Door het bedanken van mej. v. d. Have hebben B. en W. de voordracht, waarop nu nog slechts twee namen voorkwamen, aangevuld met eene derde candidate, n.1. mej. Bakker uit Alkmaar. Thans bestaat de voordracht uit de dames: le. A. Algera van Oosterlittens (Fr.); 2e. A. Schoenmaker van Westgrafdyk en 3e. G. Bakker van Alkmaar. Bij stemming krijgt mej. Algera, hier reeds werkzaam, alle stemmen, dus is zy benoemd. De datum van in diensttreding wordt bepaald op 1 Augustus. Ingevolge besluit van de vorige vergadering zyn de stukken, b'helzendo de resultaten van hot onderzoek, door de Gezondheidscommissie van Hoorn ingesteld in de percoffen Nos. 63, 64 (beiden onbewoond) en No. 65, bewoond door A. Commandeur (tovens eigenaar van dit r.-.roeel), in handen van den Opzichter der Bouw- en Do hoer C. van Twuyver uit Moerbeek (N.-Niedorp) is ais zoodanig aangezocht en bereid bevonden. Maar nu de regeling van 'tsalaris! Hos heeft destijds by zijne benoeming de verplichting op zich genomen zelf een plaatsvervanger te betalen voor zijne tijdelijke militieplicht-vervulling. Met Daaldor is daaromtrent echter niets bepaald, aangezien trouwens niet bekend was dat hij dienst plichtig is. Nu wou Voorz. voor beiden liefst gelijke rechten laten geldon. By de besprokingon hierover is de Raad van hetzelfde gevoelen. Bopaald wordt, dat beiden hun salarissen uitbetaald zullen krijgen echter met aftrek van kostgeld, waarvan het bedrag voor elk op f30 wordt bepaald. Komen nu ter sprake eenige aanhalingen uit een circulaire betreffende de verzekering van politie-perso- neel tegen angevallen. Nadat do Raad van de verschillende genoemde tarie ven heeft kennis genomen, wordt besloten deze zaak nog oens ter doge te onderzoeken en by gebleken soli diteit den gemeente-veldwachter te verzekeren. De gemeente-rekening wordt aangeboden, de ontvang sten bedragen f23985.34J, de uitgaven f21545.93J, dus het batig saldo f2439.41. De heeren Plevier, De Boer, Van Rhyn en W. v. Slooten zullen de rekening nazien. By de rondvraag, die nu volgt, vraagt de heer Plevier dringend naar doeltreffende middelen, om de zooge naamde kermis- en woonwagens, die zoo maar hier en daar, geheel naar welgevallen worden nrergeplakt, dik wijls op zeer hinderlijke punten, te weren. Nu weer staan zy op den dijk in de nabijheid van Rustenburg. Eu dat, terwy'1 de berm van den weg daar vooral niet meer dan 1 Meter breed is. En dan, hoe verseh ligt het spreker nog in het ge heugen, dat daar ter zelfder plaatse oen tweetal jaren geleden oen ongeluk is gebeurd met paard en rijtuig het paard verdronk en twee menschen werden maar met heel veel moeite voor verdrinken behoed! Ioder die daar thans passeert, is verplicht van zyn rijtuig te gaan en hot paard vast te houden. Al is het waar, dat deze kermiswagens niet dco; paarden worden getrokken, honden ontbreken er heusch niet by. Van onder die voertuigen blaffen ze dat het een aard heeft. Wat het schrikwekkende voor passeorende paarden nog verhoogt, is de wijze, waarop de dames met de wasch omspringen. De wasch wordt daar, waar het maar het beste uitkomt, rondom de wagens neerge hangen. Na dat ongeluk is het anderhalf jaar goed gegaan, maar nu komen zo weer opdagen. En zelfs apen waren aanwezig. Een aap tenminste bevond zich heel vrijmoedig het liefst midden op den weg. En wanneer je die luidjos fatsoenlijk aanspreekt over de zee van lasten, die ze bezorgen en hen behoorlijk aanmaant hunne matten op te rollen, heet het, dat ze direct verder trekken. maar ze gaan niet! Waar er nu ter plaatse ais bovenbedoeld stellig 20 voet water staat, acht spreker die geschiedenis daa~ zeer gevaarlijk en heeft hy er ook over gedacht, naa: den Burgemoester te gaan, ten einde door de politie de hoolo bezending te laten opbonjouren. Werkelijk, de heer Plevier zou die luidjos o, zoo graag daar althans willen weren. Voorz. gevoelt ook wol wat voor hetgeen de he6. Plevier daar heeft gezegd, maar er is heel weinig aan te doen. Zoowel in de Provinciale Staten als in de 2de Kamer is over dit onderwerp al gesproken, maar het is en blijft waar: er is bitter weinig aan te veranderen. De heer Plevier zou toch graag iets probeeren. Een bord zou wellicht niet geven dan zouden ze voorwenden niet to kunnen lezen. Maar een leuning, voldoonde groot, om hen te beletten daar waar ze nü staan plaats te nemen. Pat zou gaan. En verderop is althans het gevaar niet zóó groot. Teneinde den toestand eens goed te kennen, om tegen over dat grenzenloos brutale volkje met viucht op te kunnen treden, wou de heer Plevier wel eeno commissie uit den raad zien benoemd, die dan eens een onderzoek ii' loco kan doen stellen. Aan zyn wensch wordt gehoor g< geven en 1 ijzelt benevens de heeren De Boer en Van d<] Oord, worden tot commissieleden aangewezen en nemen de opdracht aan. De rondvraag hiermee geëindigd, gaat dd Raad in comité-generaal ter behandeling der reclames van der Hoofd. Omslag. Wat de iitensch eet en drinkt. Als vervolg op het meegedeelde van wat Dr. Snij ders vertelde in de Telegraaf over datgeen wat een mensch alzoo in zijn leven verorbert, kunnen we daar aan nog het volgende toevoegen f 'l Woningverordening gesteld. Behoudens eon paar afwijkingen, is de Opzichter het in hoofdzaak met de beschouwing der Gezondheidscom- raakt de arme Keizer van Korea nog meer in de klem. Van hem eischt men afstanddoening van don troon enhet maken van verontschuldigingen ovei missie eens. aangehaalde feit. j: ,dat Hoewel de Raad hot, voornamelijk uit financieel oog- Keizer JiHjeung, de 34e vorst uit iet hms Ji (dat moeüpe zaak acht, wordt toch besloten, sinds 1392 ovor Korea regeert) is K^nin„ den eigenaren der drie perceel en aan te schryven, dat oud on sinds 1864 aan de regeonng (tot löyiais hebben te zorgen een en ander in overeenstemming en daarna als Keizer). Seoel niot de bepalingen dor desbetreffende verordening ver- Uit lator ingekomen berichten blykt dat or^Wbeoei moo^ i om hot paloio van Verschillende betoogingon werden geh heeft een manifest uitgevaardigd, waa beterd te krijgen. De 70-jarige, die als voorbeèeld werd gekozen, heeft bij alles ook zijn portie vleesch verorberd. Per dag werd, zullen we maar aannemen, verorberd 250 gram rundvleesch bij het middagmaal en 100 gram kalfs- of varkensvleesch bij lunch of avondeten, bijv. in den vorm van coteletjes. Welnu dan: zou onze 70-jarige gedurende zijn le ven een gewicht aan rundvleesch verorberd hebben van 365 X 0.25 X 60 of 5475 kilogram. Om dit be drag aan vleesch te leveren zouden als men alle afval ingewanden, beenderen, huid enz. in rekening breng., met minder dan 20 flinke ossen noodig zijn. Van de benoodigde collectie varkens- of lamseole- letjes kan men zich op de volgende wijze cenigcr- mate een voorstelling maken. Eón enkel onnoózel kar- bonaadje per dag, wegende ongeveer 100 gram, en met een lengte van bijv. 20 c.M., maakt gedurende een menschenlceftijd het gezamenlijke bedrag van 365 X 60 21.900 stuks. Legt men deze geheele verzame ling coteletten op een rij achter en tegen elkaar, dan beslaan zij een afstand van ongeveer 438.000 c.M. of 4380 M.. dus van ruim 4 kilometers; met deze cote letten zou men dus den geheelen weg van Den Haag naar Scheveningen kunnen beleggen. Aardappelen vormen voor de meeste menschen bij t Ik middagmaal 'n geliefkoosd gerecht. Wel is de volks voedingswaarde gering en in het algemeen wordt in dc volksklasse, grootendeels als gevolg van de ongun stige sociale verhoudingen, veel te veel gebruik of meedeelt Voorz. brengt vorder ter sprake, dat de onderwijzers liever misbruik van de aardappelen gemaakt en zou Daalder en Hos beiden in dienst moeten, elk voor 5 het zeer wenschelijk zijn, om daarvoor andere voe- doch hun datum van vertrek verschilt juist dingswaarde in de plaats te stellen, en vooral het ge- afstand te hebben gedaan van den troom Uit^allos^jkt ™e da(- een on dezelfde plaatsvervanger in beide bruik van goedkoope*^ eiwitrijke spijzen mogelijk te de smaakloozc ratuur, ontleed naam riekende vormd worden. «.uu W3 uauuou Kouami »nn\«w. wel, dat Japan een nieu wo provincie ry kor is geworden er zwveei, aat een on uezeuue pia «at het onafhankelijkheid Korea niet meer bestaat. tydelyke vacaturen kan voorzien. maken. De 70-jarige, die voor onze berekeningen dienst doet, was zoo verstandig, om van dit voedingsmiddel dat bescheiden gebruik te maken, hetwelk door de voedings- ,eer wordt voorgeschreven en niemand zal hem van overdaad beschuldigen, als hij per middagmaal gemid deld 6 aardappels, van matige grootte, elk wegende on geveer 50 gram, nuttigde, hetgeen per dag een gewicht van 300 gram uitmaakt. En toch, gedurende een men- schenleeftijd maakt dit het aanzielijke gewicht van 365 X 0.3 X 60 6570 kilogram aan aardappels of ruim 100 hectoliters. In weerwil van zijn groote ingetogenheid heeft de man toch gedurende zijn geheele leven een reuzen-aardappel opgepeuzeld over welks grootte hij zelf verbaasd zou staan. Voor groe nte'n, worteltjes en dergelijke, kan men ongeveer de helft van het genoemde bedrag stellen, dus 150 gram per dag of 3285 kilogram gedurende een menschenleeftijd. Vervolgens deelt Dr. Snijders het een en ander mede over de genotmiddelen. De drie genoemde voedingstoffen zijn op een en kele uitzondering na, zooals onder de koolhydraten de suiker volkomen reuk- en smaakloos. Zulke stoffen worden op den duur niet slechts met tegen zin gebruikt, doch zij zijn ook veel minder goed ver teerbaar en zouden dus voor een goed deel haar doel missen, daar zij, zonder behoorlijke spijsvertering, niet in het bloed opgenomen worden. Hier doet dus vooral de smaak zijn rechten met nadruk gelden, niet zoo zeer uit het oogpunt van louter zingenot, doch wel degelijk als een onmisbare eisch uit een physiologisch oogpunt, als een noodzakelijke aanvulling van de eigen lijke voedingsprocessen. Alleen, als het voedsel ons smaakt, kan het voor ons lichaam van nut zijn, waaruit echter omgekeerd volstrekt niet volgt, dat al les wat ons goed smaakt, ook per sé nuttig zou moe ien zijn. Niet slechts wordt door den smaak de eet lust bevorderd, doch daarvan is ook de afscheiding van de verteringsvochtenspeeksel, maagsap enz., het gevolg, welke de bestanddoelen van ons voedsel in verteer bare, dat isin 't bloed oplosbare, stoffen moeten om zetten. Die smaak wordt aan onze spijzen vooreerst me degedeeld door hare toebereiding, door koken, slo ven en braden, enz., waarbij kleine hoeveelheden van voedingsstoffen, door de hooge tempe- worden -en allerlei vluchtige, aange ven smakende ontledingsproducten ge- die prikkelend werken op de zenuwen der spijsverteringsorganen en deze tot verhoogde wer king opwekken. Wij behoeven in dit opzicht slechts te wijzen op het verschil in smaak en dus ook in verteerbaarheid tusschen het rauwe deeg en liet daaruit gebakken brood. Voor een ander deel wordt dit doel nu echter be reikt door aan de spijzen allerlei sloffen toe te voe gen, die, öf den smaak daarvan verhoogen, óf zelf een aangenamen smaak en geur hebben en daarom genotmiddelen" genoemd -worden. Tot de 'eerste rubriek behoort het keukenzout, waarover wij reeds in ons vorige artikel gesproken rebben en dat, zooals bekend is, aan de meeste on zer spijzen bij de toebereiding moet toegevoegd wor den, daar zij anders eenvoudig ongenietbaar zouden zijn. Verder behooren toi de genotmiddelen in zeke ren zin ook de groenten en vruchten, hoewel leze toch, behalve door den aangenamen smaak en le opwekkende werking op maag en ingewanden, ook nog op 'n andere wijze hoogst nuttig op ons organis me werken, daar zij veel organische zuren en zouten bevatten, welke ook in ons bloed voorkomen, en die dus insgelijks noodzakelijk aangevuld moeten worden. Bovendien zijn vruchten en onder deze vooral de ap pels en de groenten waaronder inzonderheid de spinazie veel rijker aan ijzerverbindingen dan alle andere voedingsmiddelen, waardoor zij in hooge mate bevorderlijk zijn aan de bloedvorming, daar voor le roode kleurstof van het bloed ijzer een onmisbaar bestanddeel is. Vruchten en groenten zijn dus „staalmiddelen," van vrij wat aangenamer aard dan die uit de apotheek en ij werken uitstekend. En, als nu een 70-jarige zich door een matig gebruik van vruchten, bijv. 100 gram oer dag aan appels, zich tot het eind van zijn leven •an dat smakelijke en nuttige staalmiddel heeft be- liend. dat 'heeft hij ten slotte een appel gegeten van 2190 kilogram, die dus 30 malen zwaarder is dan hij zelf. Tot de genotmiddelen behooren ook de specerijen, •leoholische dranken, thee, koffie enz., en, in zekeren :in ook de tabak. Laat ons aannemen, dat onze 70-jarfgc niet vóór zijn "!0e levensjaar voor de verleiding van de tabak be- weken is dat hij dus slechts gedurende 50 zijner 'evensjaren gerookt heeft en niet meer dan 2 beschei- len sigaartjes, waaraan ongeveer 15 gram tabak, per na dien tijd nog een sigaar die echter, daar de tabak een heeft, de afmetingen van den overtreft. nog een curieuze berekening naken van het g e z a m e n 1 ij k bedrag aan spijs en lrank. dat men gedurende zijn geheele leven gebruikt, 's dit bedrag reeds reusachtig, als men een gewoon, ge- niddeld persoon, met normalen eetlust als uitgangspunt ïeemt. zoo wordt het bijna duizelingwekkend, nis nen de berekening tol grondslag neemt van den En- •elschen statisticus P. W. Everett, aan wiens nifeen- etting van dit onderwerp ook de vorige statistieken n figuurlijke voorstellingen te danken ziin. Zooals bc- "nd is. munten vele Engelsehen niet bepaald uit door •dierheid en matigheid en dit mag we! ds oorzaak 'in. dat de berekeningen yan Everett. die van de ■ceste phvsiologen nog ver achter zich laten. In den regel wordt door de phvsiologen aangeno- nen. dat epn volwassen menseh per dag in het ne- •eel gemiddeld 1250 gram aan vaste spijzen en 1500 -am aan vloeibare voodingsmithHen en dranken noo- 'ig heeft, te zamen d"s 2 75 kilogram per dag. Dit 'a'kt n»r ajar reeds 365 x 2.75 of bijna 1000 kilo- ram of een scheepslon. Voor het gehele mensfhen- 'aven van 70 jaren bedraagt dit. als wij voor het ge- niddelde stofverbruik dien leeftijd, evenals boven on 0 jaren stellen: 60.000 kilogram. Dit is 865 maal zwicht van den persoon zelf, of, als m°n het mis mag uitdrukken: de mensch heeft na 70 65 maal zichzelf verslonden. Doch, volgens Everett, maakt de Engelscbman liet nog bonter. Everett stelt voor het gebruik aan brood per dag 1,5 Engelsch pond T>80 gram), evenveel vleesch lag, dan steli dit toch oor van 275 kilogram, •ering soortelijk gewicht ooker zelf vele inaleil Ten sloffe willen wij hel zoo jaren

Schager Courant | 1907 | | pagina 1