Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten. Zondag II Augustus 1907» Burgerlijke Stand. Binnenlandseh Nieuws. Ernstig spoorwegongeluk. UEen ernstig spoorwegongeluk, waarbij helaas ook een slachtoffer gevallen is, heeft zich in den nacht van Maandag op Dinsdag even buiten het Oostelijk viaduct van het Centraal Station te Amsterdam voorgedaan. Een rangeerende locomotief ismeteen rangeerenden trein in botsing gekomen, ten gevolge waarvan de stoker van de locomotief, Ten Hoopen genaamd, zoo ernstig gewond werd, dat hy spoedig daarop aan zijn verwondingen over leden is. Naar men ter plaatse mededeelde, heeft het ongeluk zich als volgt toegedragen. Te ongeveer één uur spoor- tjjd reed een goederentrein, achteruit geduwd wordende, van Oostelijke zyde op het station aanhot was de be doeling deze onder de stationskap op het eerste spoor voor te brengen. Ter zolfder tyd kwam een andere rangeerende locomotief op het tweede spoor het station uitgereden om eveneens goederenwagens te gaan ophalen. Even voorby het viaduct ligt een wissel, die het eerste spoor met het tweede kan doen communieeeren. Deze wist stond op het oogenblik zoo, dat de beide sporen in i ander overliepen, ten einde den goederentrein die er spoor twee kwam, op spoor 1 te doen gaan. Dit veria oedelyk de ware oorzaak kan nu nog niet worden medegedeeld niet door het personeol van de locomotief opgemerkt, waardoor de botsing ontstond. Met zooveel geweld hebben trein en locomotief olkan- der ontmoet, dat van laatstgenoemde de kap, waaronder machinist en stoker staan, geheel werd ingedrukt. De stoker Ten Hoopen kwam tusschen de Ijzeren platen bekneld en werd bovendien door het kokende water dat over hem heen stroomde, zoozeer gewond, dat bij ter- stond na aankomst in het gasthuis, waarheen de politie hem onmiddellijk liet transporteeren, overleed. De locomotief, die door den schok een geheelen halven cirkel had beschreven, en de achterste goederenwagen, die onderste boven gekanteld werd, werden ernstig be schadigd. liamp op de pier. Men meldt uit IJmuidenDinsdagmorgen elf uur is aan de Noorderpier het lijk opgehaald van een dei- verpleegden uit het R.K. gesticht, welke op zoo jam merlijke wijze om het leven kwamen. De kleederen waren gemerkt 157. Het was de verpleegde Norbert. Hypnose bij kippen. Geprobeerd heb ik het niet maar het staat gedrukt, en ieder die er belang in stelt, kan het probeeren om een haan te hypnotiseeren. Bij den mensch is de hypnose bekend, ze bestaat inderdaad ook bij dieren. Onder hypnose verstaat men een insluimeren van het bewustzijn, meestal bij zwakke individu's het gemakke lijkst te bereiken. De proef met den haan is bekend en kan door een ieder genomen worden. Eenige voorzichtigheid is aan bevolen om de proef niet te laten mislukken. Prof. Hoffman heeft zulks beschreven. De haan wordt op een vaststaande tafel geplaatst en door den hypnotiseur neergehouden en vast aangedrukt, zóó, dat de pooten vast onder het lijf liggen en de vleugels vast zjjn aan gedrukt tegen het lichaam. Kop en hals moet men recht naar voren trekken. In weerwil dezer houding kan het dier gemakkelijk liggen en rustig ademen, zonder bezwaar. Houdt men hem zoo 57 minuten, dan wordt hij heel rustig en biedt geen tegenstandevenals in slaap snorkt hij. Met „open oogen" is hij feitelijk in slaap geraakt. Een rus tige omgeving bevordert het slagen der proef. Laat men dan de handen los dan ligt de vogel als dood. Men kan hem dan vrij in de lucht houden met een vleugelde kop tuimelt naar beneden als bij een dooden vogel. Uit dezen toestand van verdooving kan men hem opwekken door besprenkelen van den kop met warm water of het opblazen van lucht. Nadeelige gevolgen ondervindt de vogel er niet van. (Avicultura.) Brand Zuid-Scharwoude. Omtrent den brand te Zuid-Scharwoude, waarvan we telegraphisch iets meedeelden in ons nummer van Zaterdag j.1., kan nog het volgende worden gemeld Bij het uitbreken van den brand bevond zich niemand in huis of in den winkel. Toen de vrouw, die buiten aan 't werk was, naar binnen wilde gaan, kwam haar een verschrikkelijke rookwalm tegemoet, zoodat zjj niet meer in de kamer kon. Daar op het vuur een pan met vet stond, wordt het zoo goed als zeker geacht, dat door het vlamvatten van het vet brand is ontstaan. In een oogwenk stond het woonhuis en de winkel in lichte laaie. Niets kon dan ook worden gered; alleen een Iade met waardepapieren kon nog uit een kast worden ge haald door iemand, die het aandurfde nog in het bran dende gebouw te gaan. De winkel bevatte voor eene groote waarde aan manufacturen, die evenals het ge bouw verzekerd waren, doch, naar wij vernemen, laag, zoodat de eigenaar, de heer Kokkes, er nog schade bij lijdt. Drie brandspuiten waren op het terrein aanwezig. De belendende gebouwen, die nog brandschade hebben geleden, konden door het krachtige optreden bewaard worden. Daling Groeiiteprjjzen. Deze week is er plotseling een wending gekomen in de prijzen van de bloemkool en wortelen. Werd de vorige week aan de markt te Broek op Langendyk ge middeld f 10 voor de bloemkool besteed, nu is het slechts 6 a f7. De wortels, d:e de vorige week tot ruim f4 golden, werden nu voor f 1.50—f 2 verkocht. Men meent, dat de groote aanvoer oorzaak is van dezen plotselingen terugslag. Maandag en Dinsdag werd dan ook een zeld zame hoeveelheid aangebracht. Te Koegras heeft zich een commissie gevormd, met het doel om daar nog weder een kaasfabriek ,op te richten. Op melk van pl.m. 400 koeien kan al reeds gerekend worden. Ook bestaat het plan, de melk naar gehalte uit te betalen. Tot Bestuurslid der banne Zuidscliarwoudc is gekozen de heer T. Kostelijk Tz. Bij de Dinsdag te IVoordscharwoude gehouden verkiezing voor lid van het bestuur der banne Noord- scharwoude is gekozen de heer D. de Geus Dz. Te Oudkarspel is een vijfjarig kind verdronken in de vaart achter het huis. De heer J. de B. en echtg. te St. Maartensbrug, in den nacht van Maandag op Dinsdag met paard en kar van het paardenspel van Schagen huiswaarts keerende, hadden 't ongeluk wegens het schrikken van het paard in de wegsloot te rijden. Met vereende krachten werd het paard spoedig op het droge gebracht, en de kar 's mor gens daarna. Behalve den schrik en een nat pak, liep het ongeval nog al goed af. Mond- en Klauwzeer. Maar steeds breidt deze veeziekte zich uit. Was hel eerst Zuid-Holland alleen, nu is het rondom Amster dam ook reeds dikop misère. Het Handelsblad schrijft Langs den Amsterveenschenweg, den Sloterweg, den Amsteldijk, overal vindt men bordjes aangeslagen met het door den boer gehate vonnis„Mond- en Klauw zeer." Maar zoo is 't vrijwel in heel de Zuid-Hollandsehe vetweiderij- en zuivelstreek en in Noord-Holland be zuiden het IJ. Als centrale punten der besmetting noem de men ons Rotterdam, Schiedam, Zoetenneer, Gou da, Mden, Haarlemmermeer, Sloten, Nieuwer-Amstel, Mijd ht en benoorden het IJ Purmerend. Van de >ote marktplaatsen straalt de infectie uit naai de omgeving, aangebracht door misschien één dier en overgeplant op vele beesten, die tegelijk gestald of te koop geboden worden. Hoe licht de besmetting wordt overgebracht blijkt uit de vermoedelijke oorzaak van het eerste ziekte geval aan den Amsteldijk. Dit geval deed zich voor op een boerderij, waar in vele weken geen nieuw ver was aangekocht en de beesten bij mogelijkheid ;niel konden in aanraking geweest zijn met door de ziekte aangetaste koeien. Bij nasporing doo rden conlrólec- renden veearts echter bleek, dat juist tien dagen vóór mond- en klauwzeer geconstateerd werd, een koop man te voren zieke koeien op dezelfde wijze behan deld en smetstof meegedragen had. Dit eene besmettingsgevaï heeft de infectie van de geheele streek tengevolge gehad. Welke maatregelen worden genomen om de epide mie te keeren? De wet schrijft voor dat een boerderij waar mond- en klauwzeer uitbreekt, moet worden be smet verklaard en het vee in afzondering moet ge houden worden. Aanvankelijk werd ook de melk dei zieke dieren tegen vergoeding in beslag genomen, doch nu de ziekte zoo algemeen is en duizenden koeien er aan lijden, kan dit niet worden volgehouden, liet publiek wordt thans voldoende op de hoogte geacht en moet zich zelf wapenen tegen schadelijke gevolgen door het gebruik van besmette melk. Het mondzcei kan gemakkelijk op den mensch worden overgom acht, en al is deze ziekte niet gevaarlijk, zij brengt on aangename gevolgen genoeg mede om niet te w oi den gevreesd. De leuze zij dus weder: Kookt uw me 1 kj De vertegenwoordiger van den veeartscnijkundigen dienst die ons te woord stond, klaagde over de ge ringe medewerking die van de veehouders wordt on dervonden. Fatalistisch als boeren zijn, vcikeeren zij vaak in de meèning „als 't komen moet krijgen wij 't toch!" In stede van alles in 't werk te stellen om hun vee te vrijwaren van een ziekte, die hun toch ook een gevoelige schade in de beurs toebrengt, ver- waarloozen zij de meest elementaire voorzorgen, ja werken niet zelden de besmetting in de hand. Als ze ,,'t toch moeten krijgen" hebben zij maar liever, dat hun vee spoedig besmet wordt, des te eerder zijn zij weer van de ziekte af. Gemoedelijk laten zij hun beesten grazen op weistukken naast die waar geïn fecteerd vee geplaatst is en dat drinkt uit dezelfde sloo'. Liever thans mond- en klauwzeer dan over eenige maanden, wanneer het weder nat en guur wordt en vooral het klauwzeer den koeien veel ongemak be zorgt. De kans op een fatalen afloop is zeer gering, maar de sieepende gevolgen der ziekte kunnen van ernstiger aard zijn en tot sterfte, der dieren aanleiding geven. Men ziet daarom de boeren wel verre van een poging aan te wenden, geheel van mond- en klauw zeer verschoond te blijven, met eenige ongeduld uitzien naar het eerste geval onder hun vee, opdat ze toch vooral niet in het ongunstige seizoen aan de beurt zullen komen! Tegen zoo'n domheid strijdt iedere maatregel ver- agefs Het einde is dan ook nog niet te zien en berustend sprak onze zegsman als zijn meening uit: „Vóór den winter komen we er niet af Bijgeloof. Een inzender biedt aan de Limb. Koerier een artikel ter plaatsing, waarin hij den spot drijft met het bijge loof, dat bij velen schijnt tc heerschen. „Het is een feit," verzekert hij, „dat te Maastricht door vrouwen van allerlei leeftijd bijna storm gcloo- pen wordt om voor wal duitjes haar toekomst te kennen in nneer bijzonderheden"; en dat door vrouwen, van wie ik veronderstellen mag, dal zij als katholieken heel goed weten, hoe haar kerk oordeelt over zulke daden. „Het klinkt ongelooflijk, en toch is het waar, dal in Maastricht meisjes en vrouwen gevonden worden, die langs slinksche wegen (want publiek mag zulks niet worden) zich naar een steeg begeven^ waar zij anders niet licht lot een wandelingetje zouden zijn over te halen, om daar zich te laten verkondigen, of ze een echtgenoot krijgen, en zoo ja, of hij roodge- lokt of blond is, een baron of een gewoon menschen- kind, of ze in de toekomst droog roggebrood zullen te verkauwen hebben of roomtaartjes bij het ontbijt, of ze zeven kinderen krijgen of een dozijn of wel met heur man alleen blijvend, zoo met z'n tweetjes zullen moeten rondsjokke'n langs den weg. En als ze dat dan alles heel, heel fijn hebben vernomen, nou, dan zijn ze gerust; ze weten immers wat haar te wach ten staat, waaraan zouden zij zich nog iets laten ge legen liggen! Naarmate het orakel heeft gesproken, zal het Wezen! „Er zouden er zelfs zijn, die ternauwernood leen uitstapje of een reisje doen zonder eerst eens eventjes bij de alwetende, wijze vrouw te vragen, of ze op haar reis nog kennis zullen maken met een heer, die een mooien zwarten snor draagt en gele schoenen en een 'aanplakbord-boord." Inzender verzekert voorts, dat de profetesse(alleen dames, en nooit heeren, te woord staal. Het meest dwaze is, dat de geraadpleegden werkelijk in ernst schijnen te gelooven aan die voorspellingen. De Auto-rit langs de grenzen. De rit, dien de redactie van het weekblad „Eigen Haard" gaat ondernemen langs de Nederlandsehe grens lijn, zal Donderdagochtend a.s. beginnen te Bergen op Zoom. Van daar gaat het direct naar de grens en ,men volgt dan de grenslijn langs Noord-Brabant, Limburg, Gelderland,- Overijsel, Drente en Groningen, zoo- dicht mogelijk en voor zooverre het de berijdbare kvegen toelaten. Bijna alle grenskantoren aan de wegen, die uit ons land leiden, zullen ook bezocht worden, maar het plan is, om nergens de grenzen over te gaan. Historisch belangrijke grensscheidingen of grenspalen zullen opgezocht, en, natuurlijk, gekiekt worden. Er wordt gereden met een 20 p.k. Spijker-aulomo- biel, van de firma Verwey en Lugard, met een mini mum snelheid. Door de dorpen wordt zelfs zóó langzaam gereden als ten voetganger loopt. Het eerste traject gaat tot of dichtbij Maastricht, het tweede tot Zevenaar en het derde tot Nieuwe Schans. Naar men ons meedeelde, worden er uit verschil lende grensplaatsjes vele blijken van belangstelling in dezen origineelen tocht ontvangen. Iets voor matigheidsbonden. Uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen schrijft men aan de Middelb. Ct. In de zeepolders van dit deel van onze provincie is het dorschen van koolzaad zoo goed als geëindigd. Het gewas, dat over het algemeen best is gelukt, is meest aan Belgische kooplieden verkocht, die tot f 21 besteedden. Schandelijk is het, hoe op sommige velden zoo als men weet, geschiedt het zaaddorschen op den ak ker, niet in de schuur bij dat dorschen de jencver- flesch is rondgegaan. Het is gebeurd, dat jonge knapen en meisjes dronken naar huis moesten gedragen wor den en "men met grond vreesde, dat zij zouden stikken, terwijl het bij veTe dorschers, zoowel vrouwelijke als mannelijke te zien was, dat zij veel te diep in 't glaasje hadden gekeken. Zeker zouden deze tooneelen heel wat minder zijn voorgevallen indien voor goede, frissche en verkoe lende dranken was gezorgd. Kermis te Winkel. Bij de uitvoering van de Rederijkerskamer West- frisia, van Hoorn op Maandagavond in de kolfbaan van den heer C. Kieft was de geheele zaal uitverkocht. Als altijd was het spel van Westfrisia uitmuntend. Naast de vele génoegens die de kermis medebracht, zijn er toch ook weer teleurstellingen geweest, dat on dervonden zij, die Maandagavond bijeen gekomen waren in (de kolfbaan van het café De Zwaan van P. Buij om daar te genieten van het afwisselend program dei- specialiteiten, die daar zouden optreden. De voorstelling kon echter niet doorgaan, wat eerst bekend werd toen de gasten geruimen tijd gezeten wa ren, omdat de bagage der artisten niet tijdig was ge arriveerd. Maandagmiddag hield de afdeeling Noord-Holland van het Nederlandscli Rundvee-stamboek een vergade ring in café Central te Alkmaar. In hoofdzaak werd het nieuwe reglement der afdee ling met de op- en aanmerkingen van het Hoofdbestuur daarop, druk besproken. Men had het voornamelijk over art. 5 van dit reglement waarin o.a. de contributie wordt bepaald van de begunstigers (f 10), de gewone leden (f2.50) en de erkende fokvereenigingen (f 1. Oneenigheid bestond nu over de eischen aan deze fok vereenigingen te stellen. De afdeeling staat thans op het punt zich weer aan te sluiten bjj de Groote Neder landsehe Rundveevereeniging, die nog in een overgangs periode is wegens reorganisatie. Door de afdeeling is een nieuw reglement samengesteld, hetwelk is opge zonden naar het Hoofdbestuur dat daarin eenige wijzi gingen noodig acht; wat art. 5 betreft omtrent de erkenning der fokvereenigingen die zich bij een afdeeling wenschen aan te sluiten. De afdeeling Noord-Holland had volgens het oude artikel dit recht van erkenning geheel in^haar hand Het Hoofdbestuur wenscht voortaan dat de eindbeslis sing over het al of niet toelaten als lid van eenfokver oeniging, wordt overgelaten aan het der vereeniging. Do afdeeling zal evenwel eerst geboord worden vóór het Dagelijksch bestuur eetmg besluit in deze zal nemen. De bedoeling van het Hoofdbestuur, is meer uniformiteit in alle afdeelingen te krygen. Van de eene zyde werd voorgesteld, het reglement en het advies van het Hoofdbestuur nog eens in studie te nemen en dan in de volgende vergadering te beslissen, en van den kant van het Bestuur werd vastgehouden aan een dadelijke beslissing. In stemming werd daarop gebracht de vraagvo01' of tegen de bepaling van het hoofdbestuur, met het resultaat dat 8 stemmen voor, 7 stemmen tegen en 2 blanco werden uitgebracht. Artikel 5 werd dus met 1 stem meerderheid aangenomen. Het reglement werd daarna in zyn geheel aangenomen, zoodat de afdeeling weder als lid der vereeniging zal toetreden. Men ging daarna over tot de behandeling van de punten van be schrijving voor de algemeene vergadering der vereeniging op 20 Augustus e.k. Deze plinten gaven zoo goed als geon aanleiding tot op- of aanmerkingen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren K. J. Govers, Schermer en. R. Pool, Nieuwer-Amstel. Zondagavond ontstond te Barsingerhorn een begin van brand in de gruttery van den heer S. K. In den aanvang werd het vuur gestuit. De oorzaak is onbekend. Polderverkiezing. In de plaats van wijlen den heer J. Borst is tot hoofdingeland van de Strijkmolens der Schager Kogge verkozen de heer D. Stins. llarddraversbaan. Zondag j.1. werd in het lokaal „de Beurs" alhier aan besteed het onderhoud der harddraverybaan met bij komende werkzaamheden, voor den tyd van 5 jaar. Laagste inschrijver was de heer J. R. Vlaming voor 105 gld. per jaar. Gewestelijke Tui-nles. In het lokaal „Cérès" werd Zondag vanwege het Gewest Noord-Holland van het Ned. Gymn. Verbond eene voorturnersdag gehouden. Als leider trad op de heer J. Ploeger, tnrnleeraar te Amsterdam. Een vijftien tal vereenigingen uit alle deelen der provincie waren vertegenwoordigd. De oefeningen bestonden uit vrije oefeningen en toesteloefeningen. De heer Ploeger, die een bekend worstelaar is, gaf ten slotte nog eenige worstelgrepen ten beste. A.s. Zondag zal alhier plaats hebben de gewone maandelyksche turnles van by den Bond Hollands Noorderkwartier aangesloten vereenigingen, welke les tevens zal dienen als voorbereiding voor het feest van 25 Augustus a.s. Paardenspel. Zaterdagavond gaf het paardenspel der Gebr. Karoly de openingsvoorstelling, die, hoewel de tijd tot voldoende bekendmaking had ontbroken, toch goed bezocht was. Zondagavond was de groote tent. zoo vol, dat van alle kanten stoelen en banken moesten worden aangedragen, en ook Maandag een zeer druk bezoek. Algemeen wordt, hetgeen in het circus op het gebied van paardrijden wordt te zien gegeven, hoogelyk geroemd. De Gebr. Karoly zyn paardrijders die niet veel hun meerderen zullen vinden. Hun toeren te paard zyn mees terlyk en het toppunt van den avond wordt zeker wel bereikt waar zy met hun vieren die Jockey-akte uit voeren. Dan moet men hun vlugheid en zekerheid be wonderen en toonen zy zich in hun volle kracht. Geen wonder dan ook, dat na dit nummer de circus davert van een luid applaus en hartelijk bravogeroep. Ook verschillende andere nummers van het programma bieden veel amusement. De Hoofdingelanden van de Strijkmolens der Schager Kogge hebben heden tot Heemraad gekozen den heer S. Gróotes alhier. Schager Kaasmark t. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 41 stapels kaas, waarvan 41 stapels kleine kaas, hoogste pry's f 27.—, 0 stapels commissie f 0 stapel middelbare f Aan gewicht 12159 K.G. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 3—7 Augustus 1907. GeborenMaria Catharina, dochter van Klaas Rol eu Tryntje Kooy. OverledenElisabeth Hobbelman, 86 j., weduwe van Johannes Jjsephus de Pater, eerder van Joseph Hofstee, Alkmaar, 5 Augustus 1907. 14 Koeien en ossen f 160.—a 275.—115 vettekalveren f 40.— a 100.—, per Ned. P. f 0.75 a 0.80 55 nuch tere idem f 8.— a 20.—, 521 vette schapen f 20.— a 32 211 vette varkens f 0.42 a 0.48 por P., 25 magere idem f 15.— a f 19.—. Purmerend, 6 Augustus. Aangevoerd 537 runderen, waaronder 432 vette, 64 a 76 cent per kilo, prysh. matig, 105 melke- en gelde- f 150 a 275 per stuk, prh. m. 58 stieren, 198 vette kalveren 65 a 85 ct. per kilo, handel vlug 277 nuchtere id. f 10.— a 24.— per stuk, handel matig, 33 paarden, 1434 scha pen f 24.— a 33.—„prysh. matig, 1C00 lammeren f 13.— a 19, prysh. matig, 290 vette varkens 45 a 49 cent per kilo, handel vlug, 20 magere dito f 18.— a 23.- per stuk handel stug, 336 biggen f6.— a 10.— per stuk, matig, ganzen f a zwanen f 0 Kaas. 215 Kleine f 80.50, 2 middelb. f 24.—, 0 com missie f a aangev. 217 stapels, handel matig. 2265 K.G. boter f 1.05 a 1.15, kipeieren f 3.65 a 4.15 eendeieren f 0.— a f0.— per 100. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. de Boer. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur,Ds.A.E.v.Griethuysen. Barsingerhorn, geen dienst. Haringhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Harenkarspel, geen dienst. Zuid-Zype, v.m. 9.30 uur Ds. Bosch, Burgerbrug. Noord-Zype, v.m. 9.30 uur, Ds. H. Bax van Wierin- gen, te Oudesluis. (Doop.) Winkel, Ds. Versteeg. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Dr. Toxopeüs. Oude Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Groenoveld van Zuid- Scharwoude. Valkoog, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEEXTE tc Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Noord- en Zuid-Zype, voorm. 10 uur, de h er L. G. Holtz, proponent te Haarlem, Oudesluis. Barsingerhorn, geen dienst. Wieringen, de heer J. Maurer, theol. cand. te Leeuwar den, Hippolytushoef. Spoorwegongeluk bp Angers. Er is Zondag tegen den middag een schrikkelyk spoor, wegongeluk gebeurd dicht by Angers, de hoofdstad van het departement Maine et-Loire. De trein van Angers naar Poitiers moet by les Ponts de Cé, de Loire over- steken. Vlak voordat de trein van Angers op de spoorbrug kwam, zoowat op twintig meters afstand van de brug, liep de locomotief van de rails. De locomotief werd door den trein op de brug gekwakt zoodat de vloer van .ie brug bezweek en de locomotief in de Loire viel met den kolenwagen, den bagagewagen en een wagen derde klasse. Gelukkig dat de koppel tusschen den eersten personenwagen en den vorderen trein brak. De overige wagens bleven op den weg staan. In den wagen derde-klasse zaten ongeveer 50 menschen. Die zyn^ zoo goed als zeker allemaal verdronken. De stoker en de conducteur zyn er goed afgekomen. Zij zyn naar den oever gezwommen. De machinist is onder do locomotief in 't water terechtgokomen en verdronken Zoodra het ongeluk bekend was te Angers, word daar een hulptrein afgezonden met o.a. twee compagnieën genietroepen. Met duikertoestellen hebben deze naar de lijken gezocht. Er zyn 13 lyken boven gebracht, de meeste verminkt. Een groot aantal lyken is vermoedelijk met den stroom meegevoerd. Van den personenwagen was het dak afgeslagen. In de wagens, die op den weg waren gebleven, waren verscheiden reizigers gewond. Zestien personen zyn voorloopig op de plaats verbonden en zullen naar het ziekenhuis t.i Angers gebracht worden. Het gezonken rijtuig was grootem eels bezet met arbeiders uit de steengroeven, en hun gezinnen. Volgens de laatste berichten zyn by het spoorweg ongeluk te Angers 16 personen gedood en 15 gewond. Ongeluk op een bergtocht. Zondag is een Russische dame uit Warschau, mevrouw Toeplitz, by de afdaling van den Wettenhorn tusschen Zubachplatten en de hut Lory, uitgegleden en naar beneden gestort. Mevrouw Toeplitz, die in gezelschap van haar man en twee gidsen was, was onmiddellijk dood. Het lyk der 34-jarige vrouw word naar Grindel- wald overgebracht. Een kloeke schildwacht. Dezer dagen zag een schildwacht te Liegnitz, torwyl hij op wacht stond, een jongen in het water vallen. Hoewel geen zwemmer, sprong hij den drenkeling dade lijk na en mocht hem er uit halen. Alsof er niets ge schied was, greep de doornatte soldaat zyn geweer en verrichtte tot 5 uur, tyd van aflossing, zjjn wachtdienst. Maar de commandant had het feit vernomen. Hy spoedde zich tegen 5 uur kazernewaarts, liet den troep aantreden en ontbood den redder, die bezig was schoon goed aan te trekken. „Weet je wel", klonk het barsch, „wat er op staat, als een soldaat zyn post verlaat?" „Jawel commandant, maar 14 dagen arrest zullen iny niet zoo zwaar vallen als het zien verdrinken van een mensch." „Bravo", riep de commandant. De ferme jongen kreeg een geldgeschenk en 10 dagen verlof. Wat een kind in Amerika kost. De bekende Amerikaansche socialistische schrijver Graham Brooks uit Boston ir. Massachusetts, heeft op een sociaal congres te Chatangua verklaard, dat de Amerikaansche middelstand in de steden ongeveer 25.000 dollars ten koste moet leggen aan elk kind, van zyn geboorte af tot aan zyn financieele onafhankelijkheid. Onderwijzerstracfeinenten in Duitscbland. De gemeenteraad van Dusseldorf heeft een belangrijke, diep-ingrypende wijziging gebracht in de salarisregeling voor onderwijzers, stedelijke ambtenaren en bedienden. Het aanvangssalaris voor schoolhoofden, onderwijzers en onderwijzeressen is daardoor met 200, 150 en 100 mark verhoogd, de pensioenen stijgen met 20 tot 40 percent. Het maximum-inkomen der hoofden is er doorgestegen van 4700 tot 5260 mark, dat der onderwijzers van 4000 tot 4510, dat der onderwijzeressen van 2550 tot 3010 mark. De uitgaven van dezen post stijgen daardoor met 726.000 mark per jaar, welk bedrag in hoofdzaak gevonden wordt door een hoogere opbrengst der belasting, alsmede door een juist ingevoerd vergunningsrecht. Gemeente Winkel. Ingeschreven gedurende de maand Juli. BevallenJ. Boot—Spaans, dochter. A. Leyen—Leyen, zoon. D. Kuiper—Koning, dochter. M. Silver—Wit, zoon. Ondertrouwd: C. Groot en J. Kaashoek. Gehuwd: Geene. Overleden: C. Winkel,echtgenoote van C. Vries, 59j. Gemeente Wieringen. Ingeschreven gedurende de maand Juli. Geboren Elisabeth, d. v. Hermanus Johannes Krom- medam en Tryntje Engel. Gerard. z. v. Ariön Gorter en Trijntje Schekkerman. Dieuwertje, d. v. Evert Bakker en Maartje Tysen. Albert, z. v. Albert do Wit en Guurtje Takes. Willem, z. v. Klaas Wit en Maartje Nannes. Reinoutje, d. v. Jan Everts en Diëuwertie Klein OndertrouwdGeene. GehuwdKlaas Wiegman en Jansje Bakker. Rudol- phus Vroone en Geertje Engel. Klaas Bakkeren Grietje Kaleveld. Albert Izebrand Reinders en Geertje Kuut Pieter Kooy en Tryntje Lont. Overleden: Dieuwertje Wagemaker, oud 54 iaar echtgenoote van Jacob Metselaar. Grietje Bakker oud 84 jaar, weduwe van Jan Gorter. Levenloos aangegevenEen kind van het mannelijk geslacht van Jacob Bruul en Qerritje Lont Broeien van Bruinkolen. By den heer C. N. te Schagerbrug, die een grooten voorraad bruinkolen had ontvangen, werd door tijdige ontdekking en hard werken voorkomen, dat zyn have en goed in vlammen opging, tengevolge van het broeien van genoemden voorraad. Het was een warm werkje, de brandstof van plaats te doen verwisselen. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. S. te Losser, Mej. G. Plaatsman te Harenkarspel. Jubileum. Een zeker niet zoo heel vaak voorkomend feit zal op l i Augustus a.s. worden herdacht door mej. de wed. M. Koning te Nieuwe Niedorp. Dan is het de dag, waarop hel vijftig jaar geleden zal zijn, dat zij haar ambt als verloskundige aldaar aanvaardde. Niet minder dan een 4 5000-tal kinderen zijn in dien tijd met haar hulp geboren. i Gevangen gehouden. i ^©4 Harige Aris Knecht uit Winkel, legen wien Dins dag Aug. j.1. te Alkmaar door den O. v. J. 6 maanden gevangenisstraf is geëLseht, wegens diefstal van een schaap uil de wei van den heer Jan Bijl, aldaar, is op last van de Alkmaarsche rechtbank onmiddellijk ge vangen gehouden, uit vrees voor eventueele ontvluch ting- -e Niet allednagscli geval. In Nijverdal doet zich een niet alledaagsch geval voor, naar de „Twentsche Courant" meedeelt. De tex- tielnrbciders-vereeniging „Eendracht maakt Macht", be steedde het houwen van een nieuw lokaal aan: aan den .laagsten inschrijver, .T. J. Jansen, werd het ge gund. Doch deze voldeed niet aan zijn verplichtingen en 7 maanden, nadat het opgeleverd moest wezen was het Jiuis nog niet glas- en waterdicht. Toch werkte de man aan het huis voort, maar men kon niel zien, dat het opschoot. En ten slotte werd hem de toe gang ontzegd. Het huis werd afgesloten, maar Jansen kwam en verbrak de sluiting en ging met zijn werk lui weer aan den gang. meld" C^C word' omtrent deze kwestie ge- Vrijdagavond wilde het bestuur der vereeniging ver gaderen met de leden in hel gedeeltelijk afgewerkte ge touw maar vond de deuren door dén aannemer, ctic zich in het gebouw bevond gesloten, die nu met plaats Ind open8ebroken, waarna de vergadering Jansen seinde om marechaussee uit Raalte enwel- dia waren per fiets 2 manschappen aanwezig. Inmid- uets was de vergadering afgeloopen en had verder geen incident plaats. Zaterdag waren er ook marechaussee. Ier verduidelijking zij nog vermeld, dat de aanne mer .lansen voor een paar maanden een stuk heeft geteekend en afgegeven, waarin hij verklaarl. naar men zegt om 15 Juli 1907 het gebouw ter beschikking l© stellen van het bestuur, als op dien datum het ge bouw niet gereed is, en aangezien dit tijdstip verstre ken is en het lokaal niet klaar, wil het bestuur thans zyn rechten doen gelden. Gistermiddag hebben wevers het gebouw bezet en he' gereedschap der timmerlui daaruit verwijderd. Ze z'Jn er gebleven, om het gebouw te bewaken.

Schager Courant | 1907 | | pagina 2