Zondag 1 September J907. 5Jste Jaargaag No. 4287. Dit blad verschijnt tweemaal per week aferdaeavond. Bij inzending tot 's u Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. jNGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Sureaii s ®CÏÏLA©S5!IÏ. Laan, I Hnterc. Teïephoois Mo. Uitg®v©rs: TRAPMAN Co. 4. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meerö ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. De NATIONALE heeft: Binnenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. SCHAIE Alitmeci lisiis AIT Aiierteitis- k Lsiiiiiiillal Dit nummer bestaat uil drie bladen. GE5IEENTE SCIIAGEN. (o) Vergadering van den Itaad der gemeente Schagon, op Dinsdag, den 3don September 1907, des v.m. 10 uur. De onderwerpen van beraadslaging zyn: 1. Installatie der nieuw benoemde Raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorloopige vaststelling der gomeenterekening over 1906. 4. Verzoek van Regenten van hot Gereformeerd Wees huis, alhier, betreffende overname van de Regen tenstraat. 5. Adres van J. C. de Vries om ontheffing van liet bepaaldo bjj art. 14 der verordening op het bouwen in deze gemeente. 6. Verzoeken om afschrijving hondenbelasting. 7. Hoofdelyken Omslag, en hetgeen verder zal worden voorgedragen. Schagen, den 29sten Augustus 1907. De Burgemeester, J. POT. len onder het hooge duingras, een veilige rustplaats voor fazant en patrijs, blanke meeuwen omzweven den top van het monument, en oude menschen ver tellen de wonderbare geschiedenis van het duin, dat graf der Russen le d. D.) een wetenschappelijke reserve van f 12.838.457.18 een reserve voor oorlogsrisico in Europa van 100.000.— een rosorvo voor zeegevaar en oorlogsrisico in Indië van 21.220.54 een spaarkas-reserve van 3.113.83 een reserve voor uitbreiding van 155.000.— een fonds voor dekking van koersverschil op effecten 120.000.— een extra reserve voor onvoorziene ge beurtenissen 250.000.— een aandeelen-kapitaal van 1.000,000.— Totaal f 14.487.791.55 Het bedrijf is dus met zoovoel buffers omgeven, dat de verzekerdon by de Nationale ten volle gedekt zijn tegen alle mogelijke schokken. Hef Russisch Monument te Bergen aan Zee. Niet iedereen zal het bekend zijn, dat Bergen-aan- Zee, de jongste plaats in Nederland, feitelijk een oude plaats is. Op eene kaart van Blaeu van de Heerlijkheid Ber gen van 1650 staan op dezelfde plaats, waar het nieu we Bergen-aan-Zee verrijst, verscheidene gebouwen, tie nevens een wachthuis en eene „vierboet. Visschers- j schuiten liggen op hetr strand en menschen bewegen zich er tusschen. Daardoor wordt bevestigd hetgeen de schout van Ber- j gen tengevolge van eene enquête in 1494 en 1514 on- t der cede verklaart: dat een deel der bewoners van Bergen ter zee gaan om „cabelliau en de anderssin's en harinck" te vangen. Een schulpslag voerde toen van de „Franschman naar Bergen-aan-Zee, in dezelfde richting als nu do nieuwe straatweg loopt. Rechts van het restaurant Nas sau vindt men nog de resten der toen opgevischte schelpen. Indien men de kaart van Blaeu kan gelooven, wa ren er toen herten in de duinen en sionden ook ver scheidene huizen in de duinbosschen. Vermoedelijk is het oude Bergen aan Zee onderge- stoven, daar in dien tijd geen sprake was van een geregelde duinbeplanting. Vele hectaren bosch zijn door het zand bedekt, en oude kronieken vertellen, dat ook de huizen, die eertijds in het duin stonden, daai- onder bedolven zijn. De herten hebben de vlucht ge nomen slechts een eenzame ree, van elders overge- komen, dwaalt heden in de duinbosschen. In de laatste 20 jaren zijn de Berger duinen geheel vastgelegd en nieuwe bosschen verrijzen in de plaats van de oude. In 1799 stond er te Bergen aan Zee nog een wacht huis. Twee bekwame zeelieden waren aangesteld, om de kust te bewaken. Na den slag hij Bergen, op 19 September 17JJ, vluchtten vele Russen in de duinen, achtervo gd door de Franschen. Hevige gevechten hadden daar plaats, het eene bij het duin „de Franschman," dat daaraan zijn j naam te danken fr eelt, het andere nabil het wacht huis te Bergen aan Zee. Vele Russen vonden daar den Ongeveer 500 meter ten Oosten van het café „Prins Maurits" verheft zich, rechts van den straatweg, van het dorp komende, een duin, hoog en statig. In brcede rust ligt 't daar, als had 't eeuwen lang zoo gelegen. En toch is 't niet zoo. u„( Vijftig jaar gelederf was op de plaats, waar nu het j duin zich verheft, eene duinpan, het „Russengat gv- noen ui. Wanneer de storm het losse zand had doorgc- I gewoeld, kwamen daar geraamten, beenderen umlorm- knoopen, amuletten, Russische munten, kogels, e c. c voorschijn, een prooi voor hen, die door de duinen dwaalden. Menig doodshoofd werd toen medegenomen, om later weggeworpen te worden. Maar 't was alsof de natuur niet wilde gedoogen, dat 'de beenderen dier arme Russen aldus verstrooid I Werden. Geweldige stormen hebben een hoog duin den zeekant doen verlaten, ,om zich in het Russengat te werpen, barmhartig bedekkend hetgeen er was over gebleven van die arme zwervelingen. 't Was een lange, grootsche begrafenis die tiental len van jaren duurde, terwijl de storm huilde en de zee als treurmuziek ruischte. Witte meeuwen waren de den zeekant heeft verlaten om het bedekken. (N. v 'i Winkel. Het paard van den heer K. Slooves A.Jbz. te Limmer- schouw is door de harddraverij-vereeniging „Prins Hen drik" te Mcdemblik bekroond als schoonst betuigd. - Winkel. Door den voorzitter van het harmoniegezelschap Win kels Harmonie is aan den directeur, den heer A. Eg- inond hij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest een gouden insigne uitgereikt. Poging tot diefstal of baldadigheid. Dezer dagen hadden een paar personen, die bij den watcrmolenaar K. in den Groetpolder moesten zijn, een fiets aan het bruggetje waar zij overheen moes ten laten staan, en terugkeerende, ontdekten zij tot hun schrik, dat de fiets verdwenen was. Na geruimen tijd zoeken is het gelukt de fiets op plm. 20 minuten afstand van het bruggetje uit het water op te halen. Heeft men hier te doen, met po ging tot diefstal, baldadigheid of wraakneming? Verkiezing 2e Kan er. Do Minister van Binnenlandscho Zaken, overwegende, dat ten gevolge van het overljjden van den heer P. L. Tak eene verkiezing moet plaats hebben van een lid t van de Tweede Kamer der Staton-Generaal in het kiesdis trict Franeker; hoeft goedgevonden te bepalen dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 19 Septem ber, do stemming, zoo noodig op Woensdag 2 Oetober en de horstemming, zoo noodig, op Dinsdag 15 Oetober. [St. Crt.] Kolfwedstrijd. De Kolfclub „Over de Helft" te X. Xicdorp houdt in September en Oetober a.s. een Kolfwedstrjjd en doet I uitnoodiging tot deelname op de volgende voorwaarden I De wedstrijd vangt aan op Maandag 9 Sept. en eindigt Zaterdag 26 Oct. a.s.; hij wordt gehouden in „de Prins Maurits" te N. Niedorp. De kolfbaan is gedurende dit tijdvak voor don wedstrjjd beschikbaar op alle werkdagen tusschen 9 on 12 ure 's voormiddags en tusschen 1 uur 's nam. en 7 ure 's avonds. Alleen op Zaterdag 21 Sept. wordt de kolfbaan's nam. ton 3 uur gesloten. De inleg is voor elke party van 15 streepjes f 0.25. Voor 't gebruik van de kolfbaan en voor kosten van administratie en controle wordt van bet inleggeld 10 cent gestort in de kas der kolfelub. Het overige inleggeld wordt aan de winnaars uilge- keerd in dezer voege: Hy, die in een party van 15 streepjes het hoogste aantal punten slaat, ontvangt 50 procent, de daaropvol gende spelers 25, 15 en 10 procent van het voor pryzen beschikbare geld. VoorbeeldWanneer 1000 partyen worden gespeeld, is de eerste prijs f75.—, de tweede f37.50, de derde f22.50 en de vierde prijs f 15. - De spelers, die een kunstvoorwerp van gelyke waarde verkiezen, zullen tot het verkrijgen daarvan in de ge legenheid worden gesteld. Hot kolven in dezen wedstyd geschiedt geheel onder toezicht van het bestnur der Kolf klub of van door haar aangestelde beamten. Elk spel, dat gespeeld wordt zonder dit toezicht, blijft buiten mededinging. Het aanwezige bestuurslid of een der aangestelde beambten beslist in het hoogste ressort in alle geschillen, die eventueel ontstaan. Wanneer meerdere spelers tegeljjk in de kolfbaan tegenwoordig zyn, om aan den wedstrijd deel te nemen, mag door hem, die met toezicht belast is, het getal partyen door ieder te spelen, zoodanig worden beperkt, dat voor ieder gelyke gelegenheid tot mededinging op denzelfdon dag bestaat. Nimmer mogen meer dan 3 personen tegelijk hun party spelen. Wanneer een per soon in dezen wedstrijd 50 partyen heeft gespeeld, mag hy daaraan niet meer deelnemen. De speler, die na het doen van 1, 2, 3 of meer slagen de party wil afbreken, is daartoe gerechtigd. Hy kan dan Er werd een vergadering belegd in de moskee, waar de kaid den brief van Moulai Hafid voorlas, waarin o.a. de zinsnede voorkwam, dat de Sultan uit Fez moest vordon verjaagd, daar hy had geduld, dat de Franschen Oudjda en Casablanca hadden bezet, en dat zjj hun broeders uit den stam Chaouia hadden gedood. De brief bevatte verder nog eenige liefelijkheden aan het adres van de Franschen, die de kaid voorzichtigerwyze maar ongelezen liet. Toen de brief voorgelezen was, weerklonk de kreet: „God schenke onzen Sultan de overwinning". Soortgelijke plechtigheden hebben te Mogador en te Saffi of ook reeds plaats gehad, öf zuilen ten spoedigste plaats hebben, daar het verzet van den kaid van laatstgenoemde plaats wel ipoedig gebroken zal zyn. Of het Moulai Hafid's werkelijke bedoeling is den Heiligen oorlog te beginnen, kan niet worden uitge maakt, zegt de Tangersche correspondent van den Matin, zeker is het echter, dat hy met het voorspiegelen van dien oorlog de stammen tot zich lokt. Immers, hy vrerd slechts gekozen om de stainmon tegen de Christenen aan te voeren en goedschiks of kwaadschiks zal bij zich moeten voegen naar den wensch zijner volgelingen. En voorloopig doet hij werkelijk, of het hem ernst is met dien oorlog, want zyn brieven en proclamaties vloeien over van de hevigste bedreigingen tegen de Europeanen en in het bijzonder tegen de Franschen. In Spanje wordt hot optreden van dezen nieuwen Sultan met groote bezorgdheid gadegeslagen. Het Spaan- sche blad Epoca schrijft „Do aanwezigheid van twee Sultans zal ongetwijfeld den toestand verwarren. Europa kan zich slechts ver staan met den erkenden Sultan. Doch als diens aanzien meer en meer wordt verzwakt, voornamelijk in de streek die voor de vreemdelingen hot grootste belang heeft, wat zal Abd-el-Azis dan doen en wat zal men van hem kunnen verlangen Zou, als de opstand eon beslist vyandig karakter tegen de Europeanen aanneemt, de tegenstand van den Makhzen tegen do wenschen der mogondhedon gesterkt worden En hoe zou men dien tegenstand kunnen overwinnen, zonder mede te werken tot den val van den tegenwoordigen Sultan en tot de overwinning van de fanatieke kringen der bevolking?" De meeste bladen meenen, dat Spanje, zoo de omstan digheden in Marokko tot den „Heiligen Oorlog" ioiden, zich duidelijk moet uitspreken over de staatkunde, die het wenscht te volgen. Door do uitroeping van Moelay- Hafid tot Sultan toch, worden do giondslagen der Acte van Algeciras aangetast; de geheele conferentie berustte op do erkenning der wenschelykhoid om het gezag van den Sultan en de integriteit van hot Marokkaansche gebied te handhaven en de open deur te behouden voor de handelsbelangen van alle mogendheden. „Wat blijft ervan die Acte over", vraagt de „Heraldo", „wanneer de souvereiniteit van den Sultan die de Acte onderteekende, niet meer bestaat?" De Spaansche bladen zyn over het geheel mot den loop der dingen weinig ingenomen; zij vreezen, dat Frankrijk ernstiger plannen beraamt, en betoogen, dat Spanje daaraan niet kan cn mag deelnemen. De „Eco- nomista", die er een zeer belangrijk artikel aan wijdt, wijst op de „noodlottige financiëele en economische ge volgen van een Marokkaanschen veldtocht cri raadt beslist aan, zich van elke deelneming aan zulk eon onderneming te onthouden". Zoo wordt van alle zijden op de Spaansche regeer, gewerkt om haar aan te manen, bij tyds do gevolgen van hare handelingen in te zien en om te koeren, zoolang het nog tyd is. ruimen. De uitslagen der eerste verkiezingen worden nu afgewacht. Als de „welgezinde elementen", dat is de react.ionnaire fractie der Russische Mannen, daarbij niot mot groote meerderheid wordt gekozen, zal de veldtocht om don val van het kabinet-Stolypin te ver krijgen, wel spoedig worden geopend. En het slot van al deze intriges zal zyn, dat dan ook de derde Doema weldra naar huis zal worden gezonden; reeds nu wordt daarbij verzekerd, dat de derde Doema ook de laatste Doema zal zyn. I Wanneer zal er nu eens een man opstaan, die krachtig genoeg is, om aan deze volksellenden een eind te maken? Een polis by de NATIONALE geeft: de zekerheid van een rustigen ouden dag, het bewustzijn, djit men zyn plicht heeft gedaan tegen over zjjn gezin. Hot totaal der waarborgen by de NATIONALE is 38 van het verzekerde kapitaal. De Nationale staat daarom aan de spits der solide levensverzekering-maatschappijen. En wat Frankrijk zal doen, is nog even duister. Aan handen en voeten gebonden door de acte van Algeciras, is het voor dit rijk uiterst moeilijk, beslissende stappen te doen. Men kan zich er ven verzekerd houden, dat Duitschland terdege oplet. En hoezeer ook Duitschland - - - - op het oogenblik overtuigd is van de noodzakelykheid, opnieuw f0.2o storten in handen van den man, die met m en vastberaden op te treden in Marokko, het toezicht belast is en eene nieuwe party beginnen. mQn zaj njet de vrije hand laten. En Achter het nommer van het afgebroken spol wordt dan genoteerdafgebroken. voor 't oog van de wereld is het van belang, dat deze rijken het eens schijnen te zyn over Marokko, anders De prijzen worden uitgereikt op Woensdag 30 Oetoberer Van de heele onderneming daar niets terecht. n 7 'a imAvmiHrl o era 11 nnr. Wftnnflflr rriAArriArA r»Avan. n> mi_ ui.1_ 1907, 's voormiddags 11 uur. Wanneer meerdere perso nen golyke punten hebben geslagen, wordt vooraf op dien dag door hot kolven van 15 streepjes de rangorde der pryzen geregeld. De NATIONALE is de eenige maatschappij, die aan alle vorzekerden pandrecht verleent op haar effecten bezit bij de Ned. Trustmaatschappij. Per telegraaf werd ons do tijding gezonden, dat de Sul hui Alxl-cl Azis van Marokko zou zyn vermoord. De Want welke stappen Frankrijk ook doet en in Marokko weet men, dat Duitschland deze stappen niot volkomen goedkeurt, dan zal men daaruit, handig als men is, munt weten te slaan. Zyn dozo beide rijken het niet volkomen eens, dan zal het een slap en besluite loos optreden tengevolge hebben. En hier is beleid, maar daarnaast ook groote doortastendheid noodig. Nu zyn de verhoudingen tusschen Frankrijk en Duitsch land de laatste tijden veel verbeterd en is by de ont moeting tusschen den Franschen gezant Cambon en den rykskanselier Yon Bulow geconstateerd: hunne overeen stemming en hun vertrouwen in de uitstekende betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Het is nog maar kort geleden, dat het heel anders was, maar het verlangen naar vrede, dat niet alleen door de leidende staatslieden, maar ook door de open bare meening in beide landen wordt gekoesterd, heeft veel tot verbetoring der betrokkingen bijgedragen. En "N? Jffïïïk der natuur volbracht. Mensen handen hebben het duin vastgelegd. Sbüig yerheli het zich uit de vlakte, een reuzenmonument voor hen, die er ouder slapen, ver van hun vaderland. J nu in vrede. Geen landgenoot komt de P'a® ,°ez0^ ken, g-en plechtige lijkdieast wordt er gehouden, toch zijn ze niet vergeten. uitman Elke Lente tooit hun graf met nieuwe bl^m^_ teere duinviolen, zilveren distels. Aan den voet van hun monument bloeit de blauwescab.osa de witte pirola, de gouden hypericon. Violette orchideeën suiui Automobiel gevaar. Naar aanleiding van het ongeluk aan het Scheve- ningsche Kanaal, en de daarna van verschillende zijden gemaakte opmerkingen omtrent de snelle vaart van automobielen, wordt aan het N. v. d. D. uit Den Haag medegedeeld, dat reeds voor eenige jaren de heer J. W. H. Uytenbogaart, ingenieur aldaar, een toeslci heeft uitgevonden om, aangebracht achter op een automo biel, te verhinderen, dat de bestuurder kan rijden met eene grootere snelheid, dan geoorloofd is. Aan dat toestel is een kleine arm met roode schijf, welke de snelheid bepaalt; is deze naar boven gericht, dan is het slechts mogelijk langzaam te rijden, bijv. in de kom eener gemeente; naar onderen gericht kan eerst dp maximaal toegestane snelheid bereikt worden. Beide tempo's zouden wettelijk kunnen worden vast gesteld. Iedere politie-agent kan dus daardoor een recht- streeksche controle uitoefenen. Om tegen misbruik verzekerd te zijn, is verder een ronde ruit aangebracht, waarachter, zoodra de snel heid overschreden wordt, een roode schijf te voor schijn komt, des avonds verlicht en tevens een alarm sein gevende. Elke snelheidsovertreding wordt buitendien binnen in het toestel afgeteekend; dit zou dus geplom beerd moeten zijn en onder toezicht staan, desnoods door maandelijksche controle en bij overtreding intrek king van iiet rijbewijs. Dat het toestel nog niet in den handel is gebracht, vindt, zoo meldt men verder zijn oorzaak hierin, dat de automobilist er* absoluut geen belang bij heeft zich een dergelijk toestel aan te schaffen. Alleen door wettelijke regeling en wettelijke controle is de vervaar diging mogelijk. Ook zou dan door de grootere hoe veelheden do prijs zoo laag gesteld kunnen worden, dat het toestel ookvoor motorrijwielen toe te pas sen zou zijn. Een W. C. Men schrijft aan de Zutph. Ct: Mevrouw von Stein, een Duitsche dame (gij hoort het aan haar naam), wier man aan de Duitsche legatie verbonden was, wil de haar zomervacantie met man en kinderen door brengen in een der mooie dorpjes aan de zee in Noord-Holland en waar het in den tijd van groen en bloemen zoo rustig en vredig en liefelijk wezen kan. Om zeker te weten, dat zij in het betrekkelijk weinig bezocht dorpje een goed (huisje vinden kon, reisde zij er vooraf zelf heen om er naar den smaak iets uit te kiezen. En zij slaagde uitstekend. De bovenmeester van het dorp had twee mooie ka mers vrij, frisch en luchtig en voor een heusch zeer billijken prijs. Dadelijk vielen zoowel dp kamers als de menschen, die de kamers verhuren wilden, in den smaak van mevrouw von Stein en zij huurde dus de heele maand September, naar Den Haag terug, maar on- in, dat zij vergeten had te vra gen of er een W. C. (closet) in het huis was. De dorpsschoolmeester las den brief en brak er zich het hoofd over wat toch wel een W. C. kon zijn; maar hoe hij peinsde, hoe hij woorden opzocht met W. en C. en die verbond, hij kon de wetenschap niet machtig worden. Toen ging hij naar den smid, die een weinig Duitsch verslond, zooals die altijd beweerd had, om dien om raad te vragen. Want het moest bepaald iets Duitsch zijn. Do dominé, die het ook kende, was naar de stad. En de smid wist het na lang overpeinzen. Met W. C. bedoelde de dame een Wald-Capelle, een kerkje in het bosch. En dat was er immers in het duin- boschje! Do meester zette zich dadelijk „Zeer geachte Mevrouw. W. C. is voorhanden. Zij ligt op een kwartiertje afstand in een prachtig boschje. Reeds wegens de mooie ligging is het bezoek aan te bevelen. Geopend is de W. C. op Vrijdag en Zondag, doch het is aan te hevelen reeds een kwartier voor den aanvang aan wezig te zijn, daar de aandrang zeer groot is. Doch mevrouw behoeft niet hang tc zijn, dat zij geen plaats zal krijgen, want er zijn zestig zitplaatsen voor handen; voor staanplaatsen is bovendien zorg gedra gen. Zondags vooral ii,s het bezoek zeer druk, om dat cr dan orgelbegeleiding is. Dirksliurn. gelegenheid voor de Tevreden reisde zij dervveg viel het haar neer en schreef er zeker opgaalc en kleinen, die egen deel bevostiging van dat bericht laat nog maar steeds op thans is de toestand reeds zóó, dat in beide landen met zich wachten. Zelfs de Fransche minister Clemenceau voldoening op de gunstige ontwikkeling van diebotrek- had nog geen bevestiging. I kingen kan worden gewezen. u De broeder van den Sultan, die zich, zooals gemeld! We zullen nu maar hopen dat deze vriendschappelyke is tot Sultan heeft laten uitroepen, gaat niet by de gezindheid door do troebelen in Marokko met in pakken noerzitten. Hy is ook te Mazagan tot Sultan tegenovergestelde gevoelens zal worden veranderd. U'hü had boodschappers naar die stad gezonden met' De toestand in Rusland blijft maar van dien aard, brieven waarin hij eischte, dat de oelema's, de kadi's dat zjj steeds aanleiding geeft tot groote bezorgdheid, en de pasja hem zouden erkennen als den nieuwen In de hof- en regeeringskrmgen is men met gerust heerscher van Marokko. en wat men daar vreest, zegt het volgende: Teneinde aan dat bevel kracht by te zetten, deelde hy De hoop dat do derde Doema een gewillig instrument tevens mede, dat de autoriteiten te Mazagan, wanneer voor de regeering worden zal, vermindert met den dag, zij bom niet goedschiks als hun heer en meester zouden en tegelijkertijd neemt do ontevredenheid toe tegen den orkor.non, or op moesten rekenen, dat hy hen met ge- minister-president Stolypin, wion men allo schuld toe- weid zou dwingen. En werkelijk waren er tegelijk met schrijft voor den loop der gebeurtenissen. Men verwyt j we in 't rijtuig zalen. Hij voml dat vast gezellig, al de agenten van Moulai Hafid 600 ruiters on leden van hem gebrek aan energie, onbekendheid met den toestand die huizen, en al die menschen die uitgeloopen waren verschillende stammen medegekomen, die zich gelegerd en te sterke liberalistische neigingen. Groot is de kans, hadden op twee uur afstands van de stad, waar zjj het zoo de derde Doema niet uitvalt naar den zin der i antwoord op het gezonden ultimatum afwachtten. Het hofkringen, en zoo de revolutionnaire redevoeringen on was to voorzien, dat het bescheid op zulk een door ge- de onlusten niet opbonden, dat een sterke beweging wapende benden ondersteunden eisch gunstig zoude tegen Stolypin beginnen zal; de Bond der Russische luiden. Mannen wil niets liever dan dit geheele kabinet op_ Een uitroep van blijdschap is uit den mond van allen, grooten zouden nemen aan den rijtoer der schoolkinderen verle den Donderdag. Wat was 't ook een heerlijke morgenWat gaf dat hoop op een prettige,n dag. 'tWas voor sommige ver weg wonende kinderen wel wat vroeg, halfacht, maar er miste toch niet één van hen op 't appél, en zoo ongeveer acht uur ving de tocht a in, eerst naar Alk maar door de Langedijker dorpen heen. „Wat staan hier een hoop huizen 1" hoorden we onderweg een van -de kleine beukers zeggen, met wie om de rist rijtuigen te zien passceren. To Alkmaar aangekomen, werden bij Bregman aan do Friesche brug de hongerige en dorstige magen vani 't een en ander Voorzien en toen ging het wande lende naar liet tramstation om naar Egmond le tram men. De tram was weer iets nieuwe voor de meeste

Schager Courant | 1907 | | pagina 1