INGEZONDEN. t Kans-contróle. De Vereeniginghet Kaascontróleatation „Noord-Holland" te Hoorn biedt eene nieuwe Ledenlijst aan. Sedert de vorige publicatie (September 1906) zjjn de Statuten gewijzigd en mag o. a. slechts één soort kaas door de leden gemaakt worden, n.1. die, welke meer dan 40 pCt. vet in de droge stof bevat. (Vroeger onderscheidde men 2 soorten, n.1.van 25-40 pCt. en boven 40 pCt. vet in de droge stof.) Voor kaas uit volle melk kan wanneer dit noodig mocht blijken, eene afzonderlijke rubriek worden ingesteld. Door het Bestuur is voor gecontroleerde kaas een garantie-merk vastgesteld, zoodat ieder handelaar of particulier, die prijs stelt op kaas van het waarborgmerk voorzien, deze voortaan kan verkrijgen. Het bestaat uit een zeshoek met V, en wordt door een zeer eenvoudig stempel öp en in de kaas aangebiacht. Fijne naaldjes dringen 3 millimeter in de kaas en vullen de door hen gemaakte kanaaltjes geheel op met eene onschade lijke blauwe kleurstof. Leden zijn de volgende Veehouders-Zuivelbereiders J. Bakker Pz, Ooster-Blokker (Blokdijk.) W. Bonte koning, Benningbroek. K. Bos Pz-, Opmeer. A. Caton, de Ryp. A. H. van Dijk, Berkum bij Zwolle (O.). J. van Graft, Oterleek. Jac. Jonker Lz., Sijbecarspel. V. Kay Dz., Hauwert. J. Kamp, Berkhout. P. van Kampen, Hoogkarspel. J. Koster Pz., Berkhout. P. Koster Jr.,Avenhorn. B. KosterPz.,Wognum. K.Lakeman, Twisk. A. Met Jz., Egmondermeer. V. Nobel Jz., Berkhout (Bobeldijk). D. Nobel Wz., Berkhout (Bobeldijk). J. M. Niedorp, Oostwoud. A. Peereboom Cz., Abbekerk. Vereeniging tot Exploitatie eener Proefzuivelboerderij, Hoorn. Joh. Stapel Cz., Berkhout. C. Schuurman, Wervershoof. C. Stam, Hoogkarspel (den Hout). Jb. Swan Hz., Warmenhuizen. Joh. Stam, Abbekerk. H. Veenboer, Assendelft. Wed. D. Weeder, Wognum. D. Wit Cz., Berkhout. Ad. de Wit, Oosthuizen. K. Zijp Kz., Twisk. J. Zeilemaker, Hauwert. J. Zweed Oost-Beemster, en de fabriekenKaasfabriek „Aurora", Wieringerwaard. Kaasfabriek „Hoogkarspel", floogkir- spel. Kaasfabriek „de Ster", Berkhout. Kaasfabriek _,de Volharding", Wieringerwaard. Gemiddeld gehalte aan vet in de Droge Stof van alle contrölemonsters (uitgezonderd die van volvette kaas) bij de leden in de maand genomen over het tijdvak 1 Juli 1906—1 Juli 1907 Juli 1906 44.4. Augustus 1906 45.5. September 1906 44.6. October 1906 44.—. November 1906 43.5. December 1906 43.9. Januari 1907 43.9. Februari 1907 43.8. Maart 1907 44.2. April 1907 45.-. Mei 1907 47.—. Juni 1907 44.1. Deze cijfers hebben alleen betrekking op monsters in de betreffende maand genomen, dus niet enkel op monsters van kaas, in die maand gefabriceerd. Raadsvergadering Anna Paulowna. Vergadering van den Raad der gemeente Anna Pau- vruchteh te Zij zal D. Boot 48 soorten commissie Dinsdag 3 September 1907, des van lowna, gehouden op morgens ten 10 uur. Afwezig de heer G. Volder met kennisgeving. Voorzitter de heer Wijdenes Spaans, Burgemeester. Aan de orde is eerst beëediging der nieuwgekozen raadsleden, de heeren Rezelman, Geerligs, De Graaf en Van Mullem. In handen van den voorzitter legt de heer Rezelman de vereischte beloften af, de heeren Geerligs, De Graaf en Van Mullem de vereischte eeden. Voorzittei zegt: En hiermede, mijne heeren, feliciteer ik u met de hernieuwing van uw mandaat, een teeken dat u nog hebt het vertrouwen der gemeentenaren. Ik hoop dat u de volle zes jaren die nu nog voor u zijn, voluit zult mogen uitzitten en dat ge dat moogt doen in gezondheid. In die gezondheid moogt ge vinden de belangstelling en de kracht om uw werk als raadslid te doon ten genoegen van u zelf en in het voordeel der gemeente. Hierna werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Voorzitter zegt dat zooals bekend is, aan particulieren gevraagd zou worden of zij aansluiting wenschten aan de telefoon. Er was toen niet veel hoop, dat dit veel zou bedragen. Maar dank zij den ijver van den bode Speets, hebben zich toch nog drie particulieren aange meld. Voor onze gemeente,"zegt voorzitter, nog al aar dig. De heer Ehrmann doet het idéé aan de hand, of de 'gemeente de secretarie niet zou kunnen aansluiten. Het is wel een bedrag van f 25, maar als de gemeente eens voorging, zouden er misschien wel meerdere parti culieren volgen. Bovendien zou ook de Polder een aan sluiting kunnen nemen. Men zou bijv.de woningen van den Opzichter en den Dijkgraaf kunnen verbinden. Wij weten toch, hoe op 12 Maart j.1. hier gevaar heeft gedreigd voor onzen o polder en nu zou men des nachts in een dergelijk geval, zeer veel nut kunnen hebben van een telefonische ver binding. De Opzichter zou met den Dijkgraaf kunnen spreken en middelen beramen en als dan de secretarie nog was aangesloten, zou ook met den Burgemeester kunnen worden geconfereerd. Deze zou bijv. uit Den Helder hulp kunnen inroepen van soldaton. Dit is iets dat misschien nooit zal gebeuren, maar in Zeeland hebben wij het gezien, dat het mogelijk is. De heer Waiboer (dijkgraaf) zal het idéé bij den Polder in bespreking brengen. Of de gemeente aansluiting zal nemen wordt nog wat aangehouden; misschien dat nog meerdere aanslui tingen zullen volgen. Het Dagelijksch Bestuur heeft met den gemeente opzichter, deelt voorzitter mede, een rondgang door de gemeente gemaakt en het gemeentewerk opgenomen. Ook het hek bij de begraafplaats is toen bekeken. B. en W. zullen dan, als het polderbestuur dit goed vindt, het hout rondom het hek wegkappen en dan het hek rechtuit plaatsen, zoodat er dan gemakkelijk voor elf rijtuigen plaats te vinden is. Algemeen goedge vonden. In de volgende vergadering zal door B. en W. aan den raad worden aangeboden een verordening op den kinderarbeid. Indertijd is verbod van kinderarbeid door de afdeeling Anna Paulowna van het Onderwijzersgenootschap aan gevraagd, ook voor do 6 weken die de leerplichtwet toestaat. Dit kon evenwel niet, wat aan die afdeeling is meegedeeld. B. en W. zullen nu evenwel een ontwerp verordening maken. De begrooting kon, zoo zegt Voorzitter, niet op tijd geroed, door de ziekte van den gemeente-opzichter. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De heer Rezelman wordt door den Raad met nagenoeg algemeene stemmen als wethouder herbenoemd. De heer Rezelman neemt deze benoeming aan, dan kend voor het in hem gestelde vertrouwen. Voorzitter feliciteert den heer Rezelman hartelijk, daarbij de hoop uitend, dat zij op dezelfde aangename wijze als tot nu, zullen mogen blijven samenwerken. De secretaris-woning, eigendom der gemeente, werd steeds onderhands aan den secretaris verhuurd, wat niet mag, daar deze verhuring publiek moet geschieden, dat gebeurt, is de Secretaris 1 De fout hééft evenwel geen belang, daaf dit verslag een bloote mededeeling is, maar ze zal toch worden hersteld. De heer De Mazure zag gaarne op de begraafplaats, die tegenwoordig nogal veel wordt bezocht, eenjpaar banken geplaatst. Allen voor. Hierna sluiting. Dit liet district Francker. Door tien heer K. van Zandbergen (S.-D.) le SI. Anna Parochie in |d.e gemeente l Bildt (kiesdistrict I-rancher) wordt in de „Bildtsche Courant in over weging gegeven dat de verschillende politieke partijen zicli met elkander zullen verstaan omtrent de vervul ling der vacature in de tweede Kamer, ontstaan door het overlijden van den heer Tak, om eene stemming en herstemming le voorkomen, daar het mandaat slechts voor ruim anderhalt jaar is, misschien door Kamer ontbinding nog korter. Hij doet het volgende voorstel: „In 19u5 heeft de S. D. A. P. hel district prane- ker veroverd na een moeitevollen strijd. Voor deze zitting heeft ze alle recht op den thans opengevallen zetel. Welnu, iaat de districts-federatie der S. D. A. P. in overleg met het hoofdbestuur dier partij iemand eandidaat stellen. Als de kiezers van alle politieke rich tingen zich hierbij kunnen neerleggen en alleen de voorwaarde stellen, dal de op deze wijze gekozene geen candidatuur in dit district mag aanvaarden bij de eerstvolgende periodieke verkiezing, dan kan de aan gewezene bij enkele candidaatstelling verkozen worden. Laten we den strijd lot later uitstellen." De a. 8. Landbouwtentoonstelling. De commissie voor Noord-Holland belast met de voorbereidende werkzaamheden voor de collectieve in zending vruchten naar de tentoonstelling in Den flaag in September a.s. wenseht Donderdag 12 en Vrijdag 13 September een voorkeuaing of tentoonstelling le houden van verschillende soorten appelen en peren om daaruit een keuze van de benoodigde te kunnen doen. De tentoonstelling wordt geopend den eersten dag 1 uur en den 2en dag te 3 uur gesloten, plaats hebben in de Kolfbaan van den heer le Hoorn. Er worden gevraagd 38 soorten peren en appelen. Van onderscheidene soorten is de reeds voorzien. Van elke soort moet 5 K.G. worden ingezonden. De inzendingen moeten geschieden voor Donderdag 12 September, 's morgens 10 uur. De bekroonde vruchten worden het eigendom dei- commissie, die deze voor de collectieve inzending in den Haag zal gebruiken. Voor die bekroonde vruchten worden de volgende prijzen uitgeloofd De inzender van de meeste soorten geschikt voor den Haag, krijgt f 10, de daaropvolgende f 8, de 3e f 6, de 4e f4 de 5e f2 en verder 20 prijzen 5 f 1. Na afloop der tentoonstelling in Den Haag zal de commissie trachten de vruchten tegen de hoogst mo gelijke prijzen te verkoopen, terwijl het ook niet on mogelijk is, dat de inzending een der prijzen van 300, 150 en 50 gulden kan ten deel vallen Voor de te maken onkosten zijn uit Noord-Holland reeds 280 gulden ingekomen. Alle baten zullen in ver houding van de waarde der vruchten onder de inzen ders worden verdeeld. We hopen ten zeerste, dat de fruittelers het groote belang zullen begrijpen, aan deze tentoonstelling deel te nemen, opdat deze provincie een schitterend figuur zal maken. De commissie bestaat uit de heeren Chr. Oortman Gerlings, W. Balk, J. G. Hazeloop, W. Kooi man en J. Uitentuis Jr. Vlootmeetiiig tegen Kuilnet. De minder gunstige uitkomsten der Zuiderzeevissclierij in de laatste jaren wordt door de meeste visschers in hoofdzaak toegeschreven aan het visschen met het kuilnet, waarmee veel jonge visch wordt gevangen, die voor de consumptie ongeschikt is, en onder den naam van nest verkocht wordt voor eendenvoer, mest enz. Het zijn bijna uitsluitend de Volendammer visschers, die. met iden kuil visschen. De Vereeniging tot bevordering van de belangen der Zuiderzeevissclierij heeft den strijd tegen den kuil aangebonden. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur dezer vereeniging is voorgesteld op een Zaterdag midden September bij Enkhuizen een vlootrevue te houden van tegenstanders van het kuil net, om daardoor de overtuiging te vestigen van het belang en den ernst van den strijd tegen het vis schen met den kuil. Voorbehoedmiddel tegen Rond- en Klauwzeer. Men meldt uit Baarn Nu het mond- en klauwzeer in bijna alle deelen van het Rijk zoo hevig heerscht, is het niet ondienstig de aandacht te vestigen op een voorbehoedmiddel te gen deze gevreesde veeziekte, dat reeds in 1897 is uit gevonden door den heer H. Daalselaar, veehouder al hier. Zoo bekend (is, heerschte ook toen het mond en klauwzeer hevig. De heer D. paste zijn middel het eerst op zijn eigen vee mot volkomen succes toe. Het vee bevond zich te midden van zieke en besmette veehouders, doch bleef onaangetast. Meerdere veehou ders lieten toen hun koeien door hem behandelen en mochten dezelfde gunstige resultaten ondervinden. De behandeling is als volgt: Nadat de beesten een dag of drie te voren zijn adergelaten, worden zij met een bepaald serum in geënt. De uitwerking dezer enting heeft het gevolg, dat de beesten volkomen gezond blijven en goed melk geven. Ook nu weer past de heer Daatselaar zijn mid del op uitgebreide schaal toe. Eerst deed hij dit on der toezicht van den veearts, den heer G. Daams, thans geheel zelfstandig. Tal van beesten worden nu dage lijks door 'hem behandeld, niet alleen te Baarn, maar ook ver daarbuiten, als te Weesp, Weesperkarspel, Gouda, Wijk-bij-Duurstede, enz. Reeds in 1897 wendde de heer D. zich tot de regeering, met verzoek zijn middel te mogen toepassen op rijkskoeien. Door ver schillende omstandigheden en mede door het verloo- der ziekte in dat jaar, hebben deze onderham tot geen resultaat geleid. Thans heeft hij zich den minister pen delingen tot geen gewend met een dergelijk verzoek tot van Landbouw, die hem verwezen heeft naar de Rijks- seruminrichting te Rotterdam. Met den directeur de zer inrichting is hij thans in onderhandeling. In Als uai ^ÖUUUt Lj ia WW van zjjn woning en daarom stellen B. en W. nu aan Gedeputeerde Staten te vragen "f Hit. colleei evenwel niet zeker voor of dit college aan acUl VjrüUüjJU tuut UW WVMW-. - de Koningin wil vragen het salaris van den Secrêtaris gaf aan gcn buurttrein het sein tot optrekken. "De te bepalen naar keuze van dezen op f900 of f750 plus viij wo- trein deed dit; de buffers van de locomotief vn nen, Ju"*nsn nft™ rearelintr j0„hlnr !n hnltml het belang van den Nederlandschen veestapel zou het ou? getwijfeld zijn, zoo dit serum, indien het, na gehou den proefneming, werkelijk deugdelijk mocht blijken, in d(o toekomst van Rijkswege werd verkrijgbaar ge steld. Tel. Een spoorwegongeval, dat Zondagavond op het station De Bilt plaats vond, is vrij goed afgeloopen. De buurttrein, die te 9.30 n.m. uit Utrecht Zeist vertrekt, stond aan het station De Bilt het gewone oponthoud verder naar Zeist te gaan. Een goederentrein van de H. S. M., die vermoedelijk J onveilig signaal gereden was, stoomde met volle op den buurttrein aan. Station De Bilt zag gelukkig bijtijds het gevaar en buurt- van den Raadsvergadering Wieringerwaard. Vergadering van den Raad der gemeente Wlerin gerwaard, gehouden op Dinsdag 3 September 1907, des morgens 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer K. Koster Hz., burgemeester. Na opening der vergadering volgt de beëediging der opnieuw gekozen raadsleden, de heeren Kooij en Zijp. In handen van den Voorzitter legt de eerste de ver eischte beloften, de tweede de vereischte eeden af. Voorzitter feliciteert de heeren met hunne herkiezing en hjj hoopt, dat zjj nog lange jaren de kracht en de gezondheid mogen hebben, om de belangen der ge meen te to behartigen. Bij deze verkiezing is strijd geweest, en als men daarbij op het oog heeft gehad de belangen der gemeente, dan is dat te billijken en te begrijpen. Maar was dat anders, dan was dat geen edele handeling. Het deed Voorzitter genoegen, dat de beide herkozen heeren daar aan geen aanstoot hadden genomen. De heer Zijp dankte Voorzitter voor deze waardeerende woorden, ook uit naam van den heer Kooij. Hij van zijn kant hoopte, dat het hem mocht gegeven zijn, nog lang voor de belangen van Wieringerwaard te ijveren. De notulen worden nu gelezen en goedgekeurd. Met 6 van de 7 stemmen wordt de heer Zijp als wet houder herkozen. De heer Zyp verklaart deze benoeming aan te nemen, wat Voorzitter aanleiding geeft, den heer Zijp niet alleen te feliciteeren, maar ook de burgers van Wieringerwaard. Zoolang de heer Zijp deze functie heeft waargenomen, heeft hij steeds getoond te zijn de rechte man op de rechte plaats. De Commissaris der Koningin had van den minister een missive ontvangen met de vraag, of het niet moge lijk was, een gedeelte van de gemeente-archieven te vernietigen, omdat deze zoo verbazend uitgebreid wer den. De Commissaris vroeg, alvorens de minister daarop te antwoorden, het advies der gemeenteraden. Er werd besloten, dat B. en W. van advies zouden dienen. Er was ingekomen van het Hoofdbestuur der Poste rijen een missive, waarin de mededeeling, dat eerlang een tweede postbestelling voor de buitenwijken zou worden ingesteld. De gemeentebegrooting, sluitende in ontvang en uit gaaf op f16760 en de armenbegrooting met een cijfer van f3600, werden nu behandeld. De heer Waiboer kwam terug op zijn in de vorige vergadering gedane opmerking, of de bedeeling niet wat kon worden ingekrompen, opdat de subsidie der ge meente verminderd kan worden, althans niet verhoogd. Spr.'s bedoeling was niet, dat over het algemeen de bedeeling werd ingekrompen, maar dat in speciale geval:en deze onderstand ophield. Spr. wees bijv. op den verpleegde C. Kooij. Hij meende, dat de zoons van dezen hun vader wel zelf konden onderhouden en hij vraagt dan ook, of de gemeente die kinderen daartoe niet zou kunnen verplichten, of dat de genoten onder stand van hen teruggevorderd zou kunnen worden. Voorzitter zegt, dat dit inderdaad mogelijk is, en dat deze kinderen verplicht kunnen worden, den door hun vader genoten onderstand terug te betalen en wel over de laatst verloopen 5 jaar. De wet geeft daartoe de bevoegdheid. Het ligt dan ook in de bedoeling van B. en W., in den loop van het jaar daar werk van te maken. Spr. is eveneens van meening, dat de kinderen van C. Koofj hun vader wel kunnen onderhouden. De leefwijze van een paar zoons van hem, die in Wieringer waard wonen, geeft alle recht tot deze gevolgtrekking. Kooij kan evengoed in het Armhuis blijven, maar de kinderen zullen het moeten betalen. De heer Zijp deelt mede, dat de armenvader geklaagd heeft, dat er zoo weinig verpleegden in hot armhuis komen. De vergoeding, die de armenvader en -moeder krij gen, gaat per verpleegde. Er zal iets gedaan moeten worden, dat die menschen meer inkomen krijgen. Het zou wel goed zijn, dat het Armbestuur eens overwoog of niet meer van de bedeelden in het armhuis konden worden geplaatst. De heer Sleutel zegt, dat de armvader bij hem is ge weest en het ligt in zijne bedoeling een gecombineerde vergadering bijeen te roepen van Burgemeester en Wet houders en het Armbestuur, om deze zaak te behandelen. Hierna sluiting. Raadsvergadering te Harenkarspel. Raadsvergadering te Harenkarspel 3 Sept. 1907, voortn. 10 uur. Tegenwoordig allé leden. Yoorz. de heer J. Swan, Burgemeester. De voorz. opent de vergadering en stelt voor terstond over te gaan tot beëediging van de heeren W. Keesom en J. Weel, eerstgenoemde herkozen en laatstgenoemde gekozen tot lid van den gemeenteraad. De bedoelde heeren leggen daarna in handen van den voorz. de ver eischte eeden af, waarna ze door den voorz. en de leden worden geluk gewenscht en zitting nemen. De notulen worden daarop gelezen en goedgekeurd. Yolgt de aanbieding der gemeentebegrooting voor 1908 en de begrooting voor de Alg. Armen. Eerstgenoemde sluit in-ontv. en uitgaaf op f 19000.—met f 904.83» voor onvoorz. uitgaven. De ontv. van het burgerl. armbestuur worden geraamd op f 1650.—, uitgaven op f 1950.—, ver moedelijk nadeelig saldo alzoo f 300.— De agenda is hiermede afgehandeld, waarop de voorz. overgaat tot het houden van de gebruikelijke rondvraag. De heer Zut informeert, of van den voorz. der spoor wegcommissie te Noord-Scharwoude geen schrijven bij den Raad is ingekomen. De voorz. antwoordt ontkennend. De heer Burger spreekt over de verandering die sedert korten tijd gebracht is in de voorwaarden, waarop ten koste der gemeente kan worden beschikt over een rijtuig om de vroedvrouw te halen. De voorz. deelt mede, dat wel paal en perk gesteld diende te worden, aangezien verschillende personen, die zelf zeer goed kun nen betalen, gebruik gemaakt hebben van een rijtuig ten koste der gemeente. De heer Burger is het daarmede volkomen eens, doch wijst er op, dat indertijd, toen het besluit genomen werd om rijtuighuur ten laste der gemeente te brengen, nog is gevraagd, of degenen die rijtuig noodig hebben, dit aan den Burgemeester moesten verzoeken. Er is toen gezegd, dat dit niet noodig was en nu is aan Spaan, die in den regel zijn rijtuig verhuurt, aangezegd, dat hij aan de gemeente niets meer kan in rekening brengen, tenzij de belanghebbenden vooraf van den Burgemeester ver gunning hebben gevraagd en verkregen. De voorz. zegt, tot dien maatregel zijn toevlucht te hebben [moeten nemen, om misbruik voor 't vervolg te voorkomen. De heer Burger merkt op, dat het besluit beter om- operette: „Die malle oude oom van Ginkel" van den heer v. d. Werf, daarin konden alle vier artisten hunne beste krachten geven. Een zeer warm applaus was aan 't einde dan ook aller welverdiend loon. Een prettig bal met Polak's den geheelen avond zeer gewaardeerde muziek hield dó luidjes nog langen tijd bijeen. Vee verloskundigen. ,1-ige jaren nam de Vereeniging tot Onl- den Landbouw in Hollands Noorder opleiding van veevedos- de Even als vori wikkeling van kwartier ook nu weder kundigen ter hand. Personen met een gezond gestel en eenige heid, die zich onder leiding van den heer J. Pronk te Warmenhuizen wenschen te bekwamen tot hel ver lossen van vee, kunnen zich in persoon vervoegen te Alkmaar, in het café Central, op Zaterdag 14 Sep- tember, des middags 12 ure, voorzien van bewijzen van geschiktheid. I^eergeld betaalt de Vereeniging, verblijfkosten en ge reedschappen komen voor rekening van den leerling. De secretaris der Vereeniging W. Teengs te Alk maar geeft gaarne inlichtingen. Weer de auto. Zaterdagnamiddag had le Diemen ongeluk plaats, hetwelk betrekkelijk afgeloopen. De auto G 25, eigenaar van Watergraafsmeer, kwam uit de sterdam rijden. Midden in hel dorp een automobiel- nog al goed is de heer De Vos richting van Am- kwam een doch tertje van P. de Wild, dat couranten rondbracht, on verwacht de straat oversteken. Om een ongeval te ver mijden, haalde de chauffeur zoo sterk naar links uit, dat de auto een helling afvloog en ondersteboven viel. I)e 4 inzittenden vielen er uit, maar hebben zich niet i ernstig bezeerd. Het meisje werd door een spatbord geraakt en kwam te vallen. Per brancard werd ze naar dr. Der Kinderen vervoerd en verbonden. Ze bleek een sleutelbeen te hebben gebroken. De auto miste zijn linker-voorwiel. Vergiftiging. Men schrijft uit Martenshoek De familie W. alhier, is aan een groot gevaar ont snapt. Bij vergissing had de meid zuringzout in het eten gedaan. Toen men bezig was met het gebruiken van het middagmaal, bemerkten allen een vreemden smaak aan de pannekoek. Spoedig vernam men de oorzaak daarvan. Natuurlijk groote schrik en ontstelte nis in de huishouding. In allerijl werd de dokter ge haald, die allen een braakmiddel toediende. Toen dit bij twee der huisgenooten niet de gewenschte uitwer king had, is de maag leeg gepompt. Tot hiertoe is dus alles nog vrij goed afgeloopen. Dat gaat niet goed. Men schrijft uit Friesland: Wij meldden dat in het dorp N. in Friesland de aldaar wonende geneesheer geverbaliseerd werd we gens het afgeven van een bewijs van overlijden, zon der het lijk geschouwd te hebben. De medicus kan echter niet vervolgd worden, ofschoon reeds eenige maanden als gemeentegeneesheer in functie, was hij nog nooit beëedigd. M. de R. 1 Zoudt U s.v.p. onderstaande in uw blad willen opne men? Reeds bij voorbaat mfjn dank daarvoor. In het 3e blad van het nummer van Zaterdag 1 September las ik tot mjjn groote verontwaardiging een stukje van den heer J. Olie, secretaris van de gymnas tiekvereniging Hercules van Nieuwe Niedorp, namens die vereeniging, waarin deze den treurigen moed had eenige leugens te debiteeren. In de eerste plaats las ik„Toen wjj (dat was Hercules) bij aankomst het terrein in oogenschouw namen, zagen wjj al direct, dat de baan voor den estafette-loop meer op een hindernissenbaan leek. Het loopen hierop was evenwel voor elke vereeniging gelijk, heette het verder mits en hier komt de aap uit de mouw Ly- curgus van Schagen er niet op gerepeteerd had." Wat de opmerking betreft over de baan, kan ik alleen antwoorden, dat die, volgens onze opvatting en die van anderen, heel goed was. Verder is het beslist onwaar, dat Lycurgus, of liever de 5 loopers onzer vereeniging, op den avond voor het feest, op de baan hebben gerepeteerd. Lycurgus was wel wjjzer om zich op den avond vóór het feest te trainen, dat laten wij liever aan Hercules over. Wat waar is, is dit: Vrijdag hebben enkele onzer leden op het terrein hard geloopen; maar al de loopers voor Zondag waren daar niet bij, en bovendien is er slechts éénmaal geloopen. Dus van repeteeren zooals dat door den heer Olie wordt genoemd, is geen sprake geweest. De vereeniging Lycurgus stond dus ten opzichte van de baan in gelijke conditie als Hercules. Maar nu de bewering, dat één uwer leden aan een voorwerker (dat was ondergeteekende) van Lycurgus had gevraagd, of er door onze vereeniging tevoren hard- geloopen was op het terrein, waarop dan door mij was geantwoord dat ik daar Lycurgus te hoog voor achtte, om dergelijke trucs uit te halen. Wel, mijn beste mijnheer Olie, waarom zou ik op der gelijke vraag het antwoord hebben gegeven, dat mij nu in den mond wordt gelegd? Dat loopen te voren was toch immers niet verboden. Ik had het dus niet behoe ven te ontkennen. Maar bovenstaand antwoord is door mjj ook niet go- geven op de vraag door U in uw ingezonden genoemd maar wèl, toen mij werd gevraagd door 0. Strybis, of onze jongste hardlooper wel 17 jaar was. Ik zei toen ja, en daarop bleef Strybis mij wantrouwend aanzien en zeide, dat hij meende van 16. Daarop heb ik het ant woord gegeven, dat ik Lycurgus te hoog achtte voor een dergelyken truc. Als hier van liegen gesproken moet worden, mijnheer Olie, dan ben ik niet degene, die mjj daaraan heeft schuldig gemaakt. U concludeert verder, dat, waar de voorwerker van Lycurgus liegt, zal ook de directeur wel gewantrouwd moeten worden. Dit is toch bepaald wel een vreemd recht, dat Hercules zichzelf toekent, om als de een iets verkeerds heet te hebben gedaan, de ander ook wel niet zal deugen. Dit is m.i. al even onvoorzichtig, als brutaalMaar eilieve, nu ik het bewijs lever, niet te hebben gelogen, nu zal ook onze directeur in u.w oog wel weer te ver- lijnd had moeten zijn. Zooals het in de Nieuwe Schager I trouwen zijn, -— ofschoon hem dit vrij koud zal laten* J Maar om nog even op zjjn onbetrouwbaarheid terug naar om na door vaart welke huur dan geschat wordt op f 150. Deze regeling goederentrein Jcwamen echter in het balkon van den ingaande 1 Januari 1908. Allen voor. Bij de rondvraag informeert de heer Ehrmann, of het niet mogelijk is, dat, als er verordeningen of instructies worden behandeld, wat in de toekomst misschien nog wel eenige malen zal gebeuren, de raadsleden dan een afschrift thuis kunnen ontvangen. Zooals dat nu gebeurt, kunnen de raadsleden van die verordeningen geen studie maken. De heer Van Mullem wenseht ook afschriften van gemeenterekening en begrooting. Voorzitter meent, dat het misschien wel gewenscht is een cyclostyle of iets dergelijks aan te schaffen, op dat er dan afdrukjes kunnen worden gomaakt. Dit idéé vondt algemeenen bijval, zoodat het aldus zal ge schieden. De heer Van Mullem wijst ook nog op een fout in daar staan de onkosten voor het het gemeente-verslag: lager onderwijs f 110 te laag opgegeven. Voorzitter zegt, dat hem dit niet bekend is, omdat onneauiuenue Öit verslag reeds in het begin van dit jaar is opgemaakt, handen evenwel vreselijk"verbrand achtersten wagen van den buurttrein terecht, waardoor dit balkon vernield werd. In den goederentrein bevond zich het materieel van den koninklijken trein, dat inwendig schade bekwam. De conducteur van den buurttrein werd licht ver wond. Nog bijtijds. Men meldt uit Naarden: Toen tde heer W|. zich per rijwiel van Bussum naar hier begaf, zag hij onderweg het dochtertje van den heer v. L. zich met brandende kleertjes uit haar wo ning snellen. Snel sprong de heer W. van zijn fiets, pakte het meisje beet, liep er ijlings mee naar de dicht bijzijnde Bussummervaart en dompelde het meisje in het water. Hij mocht de voldoening smaken, door deze snelle manier van handelen, het kind van een anders wissen dood te redden. De kleine had eenige onbeduidende brandwonden; de koene redder had zi|n Courant, waarin destijds het verslag is opgenomen, werd medegedeeld, zou ieder recht hebben op een ry tuig ten koste der gemeente, zonder te vragen en aldus is het toegepast. Het wil Spr. intusschen voorkomen, dat het beter geweest zou zijn, in plaats van den Burgem. te vragen, de raadsleden aan te w ijzen als degenen, bij wie verzoeken om een gratis-rijtuig kunnen worden gedaan. Deze zouden dan die vraag in de eerstkomende verga dering aan het oordeel van den raad kunnen onder werpen. De heer Slot ziet er volstrekt geen bezwaar in voor de belanghebbenden, om den Burgemeester te vragen, veel minder nog dan in het verzoek aan de raads leden. De Voorz. wijst er op, dat, 't, zooals het tot dusver gegaan is, niet kan doorgaan; er moet verandering komen en laat het ons nu probeeren, zooals reeds ge zegd is, n.1. vooraf permissie vragen (aan den Burgem.) Aldus zal geschieden. Daarna sluiting der openbare vergadering. Najaarskermis N. Niedorp. Maandag 2 September zagen we tijdens de najaars kermis te N. Niedorp in de „Prins Maurits" optreden het variété ensemble onder leiding van den heer G. v. d. Werf uit Leiden. Een goed bezette zaal en een aandachtig publiek waren dingen, die 't optreden van het viertal stellig des te prettiger maakten. En onverdeelde aandacht waren de meeste nummers van het programma zeker wel waard. Er werd door de dames en heeren inderdaad ver dienstelijk gewerkt. Het glanspunt van den avond was zeker wel het laatste nummertje, de transformatie- te komen. Volgens liep Lycurgus op dien repetitieloop de baan in 72 seconden. Daarbij waren onze hardste loopers, zooals reeds gezegd, niet tegenwoordig. Op het feest was dat wel het geval, en bovendien liepen we daar in ons licht en gemakkelijk turncostuum. Wij waren dan ook overtuigd by den wedstrijd hard te hebben geloopen. En ziet, toen deden wij er 76Vio seconde over. Als onze directeur dan wat had willen smokkelen, dan had hij toch niet zeer voordeelig voor ons gezorgd, want dan hadden we toch binnen de 72 seconden moeten arriveeron. Omdat de andere punten in uw ingezonden niet mij of mjjne vereeniging betreffen, laat ik die me rust. Alleen nog dit: U spreekt van Jut-medailles. Mij persoonlijk laat deze aardigheid koud. Maar ik wil u alleen nog felici teeren, dat uwe vereeniging dan als 't ware collega's heeft gekregen. Immers, op den dag van het feest te Schagen prijkte aan uw vaandel ook een Jut-medaille, en nog wel een gouden. Die was vorig jaar behaald door de dames van Hebe in Anna Paulowna. Die had Hercules zeker in bruikleen De dames van Oudcarspel riepen het den leden Uwer vereeniging na, dat er een Jut-medaille aan uw vaandel hing. Dat was bepaald door U zoo goed onthouden, dat ge het niet nalaten kondt, om het ook op ons toe te passen. U, M. de R., nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw Dw. Dn., A. J. MELKER. Voorwerker van „Lycurgus" en Lid der Regelings-commissie. I

Schager Courant | 1907 | | pagina 6