Hulpmeststoffen onder openbare controle Schetsen uit de Rechtszaal. levert JOH. C. DE WIT INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. in superieure kwaliteiten tegen uiterst scherpe prijzen. Gemengd Nieuws. geeft Joh. C. de Wit, Beemster Ken vlieger. Men meldt uit Cornwerd, dd. 3 Sept. aan de L. C. Een eigenaardige vondst deed een veehouder Zondag avond tusschen Zurich en ons dorp. Terwijl hij bezig was met melken, werd zijn opmerkzaamheid getrokken door een vlieger, die op een aanmerkelijke hoogte boven hem zweefde. Bij nader onderzoek bleek deze bevestigd te zijn boven aan een der telegraafpalen, die langs den zeedijk staan. Aan het vliegertouw was duidelijk te zien, dat het met water en zand in aanraking geweest was en nadat het 380 M. lange touw was ingepalmd, bleek er aan bevestigd te zijn een vlieger van 1.15 M. hoogte bij 1.05 M. breedte. Het eigenaardige van dezen vlieger was, dat hij van rood linnen vervaardigd was, terwijl er in plaats van een koord een vleugel van wit linnen aan bevestigd was. Bovendien bestond het net werk of geraamte slechts uit twee losse latjes, die met hunne uiteinden in kleine zakjes staken,- zoodat zonder bezwaar het linnen afgenomen en opgevouwen kon worden. Een staart was niet aanwezig. Op den vleugel was met inkt geschreven: Kindly return to Bowes q. Britannia Ierrace Saltburn. In den hoek stond nog gedrukt: The Finbat" War Kite. Aan het vriendelijk verzoek om terugzending is in zooverre voldaan, dat er bericht der vinding gezonden is naar Baltburn, welke plaats men moet zoeken in de nabijheid van Huil op de Oostkust van Engeland. Hendrikus Johannes Bleyendaal en Johanna Wilhelmina Boersen. Jan Lont en Aaltje Post. Simon Koorn en Pie- tertje Klein. Gehuwd: Pieter Molenaar en Dieuwertje Tysen. Jan Lont en Aaltje Post. Overleden Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Klaas van Schoorl en Jannetje van Schoorl. Slachtoffer van den nieuwen stuiver. Woensdag werd een ambtenaar der belastingen te 's-Hage het slachtoffer der nieuwe stuivertjes. Ze. wer den aangeboden in rolletjes tusschen rolletjes kwartjes om daarvoor door te gaan. Men zij dus gewaarschuwd en overtuige zich steeds van den inhoud der in rol letjes aangeboden geldswaarden. De nieuwe stuiver, dezer dagen als wettig betaalmid del in omloop gebracht, blijkt in verschillende grootten aanwezig te zijn. Naast elkaar op den kant gezet, bleek dit duidelijk. Met den micrometer nagenieten, bleek een exemplaar 0.719 Eng. duim in middellijn te zijn, een ander 0.708. Een verschil dus van 0.011 duim. Ook de rand, die om den Wteinpelslag loopt is bij de twee „oplagen" niet gelijk. Bij het eene geldstukje is deze naar buiten scherp afgewerkt, bij het andere is deze rond. De Decoratie. De Amsterdamsche corr. van de Residentiebode heeft den heer Nolting geïnterviewd over het bekende geval met diens decoratie. Hel Amsterdamsche Raads- Ka merlid bleek van oordeel, dat, wil men iemand „ridde ren" het pas geeft eerst te vragen„Is de onderscheiding u aangenaam?" De heer N. weet met de meeste beslist heid dat deze vraag aan anderen, Kamerlid als hij zijnde, gedaan werd alvorens men hun „het Leeuwtje" tehuis zondHem is zulk een vraag niet gedaan, wat voor hem reden te over is, om de benoeming minder aangenaam te vinden. Heeft hij nu die Idecoratie geweigerd? vraagt het blad dan. Die vraag kan met de meestte beslistheid ontken nend worden beantwoord. Het meest aannemelijk is, dat hij ten "slotte „berusten" zal in het gebeurde, zonder dat zijn knoopsgat er ooit van zal getuigen. Behoud van Landgoederen. De heer H. Copyn te Groenekan heeft een rondschrij ven verzonden, waarin hy er op wijst dat het behoud onzer grootere landgoederen een nationaal belang is. Slechts eenige provincies van ons land zijn zoo ge- lu&kig rijk begroeide streken te bezitten, waar het een genot 'is te verblijven. Neem dat geboomte weg, wat blijft er dan over? Denken we ons een oogenblik de streek tusschen Arnhem en Dieren van haar boomen beroofd. Hoe zou dat heerlijk oord er dan uitzien Het is een feit, dat alléén groote fortuinen zich in ons land de weelde kunnen veroorloven, zulke goederen te be zitten en de eigenaars verdienen den dank van ons volk indien ze, zooals de meesten dat doen, hunne gronden vrijgevig open stellen voor hunne landgenooten. Maar vroeger of later verkeeren de erfgenamen in de" noodzakelijkheid, die bezittingen, al is het noode, onder den hamer te brengenalles valt uit elkander en de slooper staat gereed, bijna alles weg te voeren. Voor het klein grondbezit is het meestal geen zaak, beplan tingen aan te leggen, die 80 a 100 jaren noodig hebben om tot volle waarde te komen, en zeer dikwijls wordt dit dan ook nagelaten. Onze groote en mooie landgoederen zyn op den duur, bii" ons gemis aan een fidei-commisrecht, slechts veilig in handen van den Staat of de Gemeente. Deze alléén kunnen in lengte van jaren de bosschen in stand hou den door verjonging en goede verzorging, zonder daar mede zooals particulieren, plotseling te moeten ophouden, als hét uur van hun verscheiden slaat." De heer Copijn geeft het volgende denkbeeld aan de 'eigenaars van zulke goederen blijven in het volle onbeperkte bezit hunner eigendommen eu ook hunne erven in de rechte- of zijlijnen; in het laatste geval echter onder goedkeuring van den Staat en onder enkele beperkende bepalingen. Geen overdracht echter kan meer plaats hebben door verkoop (enkele bijzondere om standigheden uitgezonderd), of de Staat treedt op als gerechtigd tot de overname, tegen taxatie van onpartij dige deskundigen. Wel wordt er op die wyze een soort servituut op die goéderen gelegd, doch er staat tegenover, dat velen thans met weemoed den tijd tegemoet zien, waarop hun land goed waaraan voor hon zoo tal van herinneringen zyn verbonden, in vreemde, geldmakende handen zal vallen, en voor wie het een rustige gedachte zou zyn, indien ze wisten Mijn goed zal komen in de veilige handen oer gemeenschap, en geen slooper zal er gaan regeer en." Hy meent dat, wanneer de Staat in 75 jaren bijvoor beeld 10 millioen ongeveer voor het doel besteedt, dit het budget met U/3 ton 'sjaars gemiddeld bezwaart, on geveer 1/12 van Let jaarlijksch budget uitmakend. En voor dat geld, dat niet geheel renteloos zal behoeven te blijven heeft men dan eene waarde, die steeds stygen zal, zoolang de bloei van Nederland duurt. Nieuwe Niedorp. Woensdagnacht 4 September jJ. is te Nieuwe Niedorp in het kantoor van het klooster een brutale diefstal ge pleegd. Gedurende de dagen, dat dit gebouw dooi het publiek mocht worden bezichtigd, stond er in een der gangen een houten „geldbus", waarin ieder bezoeker of bezoekster naar welgevallen gaven kon storten, die later door de nog aan het klooster werkende arbeiders zou den worden verdeeld. De inhoud van die bus nu is op voormelden tijd en plaats zoo goed als geheel genofd. Slechts een klein bedrag werd er nog in gevonden, ter- 1 -I Allirr OOT1 Weidend bedrag heeft Gemeente Sint Maarten. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1907. GeborenJan, z. v. Dirk Schermerhorn en Maria Wai- boer. OndertrouwdJacob van Dok, oud 23 jaren, en Dieu wertje Teeling, oud 19 jaren. GetrouwdJacob van Dok en Dieuwertje Teeling. Overleden: Geene. Gemeente llnrenkarspel. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1907. Geboren: Nicolaas, z. v. Matthias Dekker en Maartje Blankendaal. Petrus, z. v. Dirk Veld boer en Dieuwertje Somerdyk. Geertje, d. v. Cornelis Bakker en Maartje Slikker. Bregje Maria, d. v. Jacob Blom de Jong en Aaltje Kramer. Theodorus Adrianus, z. v. Pieter Smit en Agatha Manshanden. Margaretha Maria, d. v. Simon Jaspers en Jantje Kooy. Elizabeth Neeltje, d. v. Cornelis Koorn en Maartje Scherpenzeel. Cornelis Gerbrandus, z. v. Arie Duyves en Tryntje de Jongh. Simon, z. v. Simon Rus en Cornelia Blankman, Aagje, d. v. Klaas Klaver en Maartje Jonker. Ondertrouwd: Jan Huiberts, jm., 48 jr. alhier en Tryntje van Buuren, jd., 33 jr. te Zype. Getrouwd: Pieter Scheltus, jm., 22 jr. te Noord-Schar- woude en Guurtje Schouten, jd., 19 jr. alhier. OverledenMattl eus Groothuizen oud 2 jr. Maartje Kossen oud 11 jr. Eva Cornelia Kossen oud 14 jr. Gemeente Wieringerwaard. Ingeschreven gedurende de maand Augustus 1907. GeborenPietertje, d. v. Pieter Keuris en Elizabeth Slikker. Jan, z. v. Abraham Bakker en Apolonia Adriana Koole. Klaas, z. v. Cornelis de Graaf en Jantje Korver. Ondertrouwd en Getrouwd: Nicolaas van de Venen Amelia Zwaag. OverledenGuurtje Doovis, wed. van Pieter Sybrands, in den ouderdom van 71 jaar. fer Trees was alleen in de groote keuken. Zij had - voor alle voorzichtigheid het grendeltje op de deur geschoven. En de pit van de gaslamp zoo hoog mogelijk opgedraaid, de volle, stralende lichtbundel viel voor haar, op het plakje van de tafel, waar eenige papieren waren neergelegd. De roode handen van de 40-jarige keukenmeid betastten de papieren De dikke vingertoppen schoven langs lijnen van fijn schrift, van schrale, scherpe lettertjes, afkomstig van een, die veel schrijftvan een kantoormensch Op de wangen van juffer Trees gloeide het met vreemden, koortsachtigcn blos en in de oogen was nu tinteling gekomen van vreemde sensatie, die aan de physionomie van ingetogen plichtvrouwtje een heel- ieuwe, aparte expressie gat en terwijl zij las, kwam - en op GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN. wyi lts een klein Dearag wmu I de inhoud toch stellig een beduidend bedrag heeft gevormd. De politie is reeds op onderzoek uit. Gelet op de voet-afdrukken, die hier en daar door den dief waren achtergelaten, moet het een nog niet volwassen persoon zyn. De dader(s) heeft door een bovenraam zich toegang tot het kantoor weten te verschaffen. Daarna is het deksel van de kist gebroken. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1—81 Augustus 1907. Geboren, ondertrouwd en getrouwd Geene. Overleden: Lodewjjk Prinz, oud 20 jaar, te 's-Graven- hage. Gemeente Wleriiigen. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1907. GeborenArie, z. v. Arie Bakker en Anna Wit. Ja cob, z. v. Dirk Oden en Dieuwertje Gorter. OndertrouwdPieter Molenaar en Dieuwertje Tjsen. Gemeente Heer llugowaard. Ingeschreven gedurende de maand Augustus 1907. GeborenNicolaas Gerardus, z. v. Gerrit Stoop en Jan Appelman. Matthjjs, z. v. Jacob Stam en Grietje de Graaf. Johanna Catharina, d. v. Jacob Oudhuis en Maria Catharina Roskam. Hendrik Pieter, z. v. Auwel Leegwater en Aafje Helder. Simon, z. v. Lodewyk Frederiks en Maartje Buur. Frederik Anthonius, z. v. Syvert Hink en Maartje Sprong, Getrouwd: Theodorus Schoutsen en Bregje van Schagen. Cornelis Smit en Maartje Groen. Overleden: Wilhelmus, z. v. Klaas Schilder en Jansje de Groot, 16 maand. Grietje Pels, wed. van Cornelis Bart, eerder van Jan Appel, 85 jaar. Catharina Johanna, d. v. Johannes Obdam en Antje Groot, 4 maand. II Juffer Trees. „Mensch wal scheelt je?" riep Aagt uit, toen juffer Trees, het hoofd van het keukenpersoneel, in de patri cische .woning, (dien middag op het punt stond om suiker in plaats van zout bij de aardappelen te doen, het lievelingsgerecht van de oude mevrouw, verklaarde, innig-overtuigde tegenstandster van „mo derne liflafjes" en vriendin van ouderwetsche Holland- sche tafel, dus met inbegrip van „mooie blanke, bloe- mige aardappelen." „Jij lijkt welwilde Aagt er nog bij voegen, maar ze hield de woorden in. Hel ontzag voor juffer Trees, de keukenmeid, de vertrouwelinge en bescher melinge van de oude mevrouw, het familiestuk, dat jonker Frans, ondanks zijn zestien jaren, nog altijd met „jij en jou" aansprak, ,zat er te diep, te solide in. Maar het was en bleef raadselachtig. Eerst al 's ochtends, toen Baggers als naar gewoonte kwam hooren wat er voor kruidenierswaren voor de eerstvolgende twee, drie dagen noodig was, had ze hem botweg weggestuurd, schoon juffer Aagt best wist, dat er allerlei dingen moesten besteld wordenDat het overmorgen de verjaardag was van freule Annie, en hoe er dan luncheon werd gehouden, met misschien vijf of zes gasten Aagt en het meeloopstertje Gerritje hadden elkaar aan gekeken, toen, met groot-verbaasde oogen van „snap jij daar nou iets van?"... Toen was 't altijd dien zelfden dag dat de huisknecht eene speciale bood schap van de jonge mevrouw, voor juffer Trees kwam brengen, of zij vooral voor twaalf uur even boven wou komenmevrouw had iets te bespreken met d'r Anders vond zij zoo'n opdracht pleizierig. De jonge mevrouw wist, dat Trees al bij de 20 jaar „in de familie" was, babbelde graag met haar, gaf haar soms een of ander cadeautje, luisterde belangstellend naar Trees' verhalen over haar wedervaren in de keuken sfeer de anderen, Aagt, Gei-ritje en de huisknecht Hein, waren dan gloeiend jaloersch op haar, wisten dat het in haar macht stond, om genade of onge nade te laden op hunne hoofdenbeseften, dat zij „het oor, het vertrouwen van het volk-boven" had durfden haar niet aan Maar nu de klok sloeg twaalf, en juffer Trees was nog niet boven geweest dien ochtend. Zoodat Aagt, die dan nog op vrij familiaren voet met d'r omging, zoo langs d'r neus weg zei: „Mevrouw zal ook wel denken, waar je blijft, hè?..." Wat haar een vinnig- verontwaardigden blik van Hein op den hals haalde, van Trees' doodsvijand, die het niet verduren, ver kroppen kon, dat noch zijn jolige donkere oogen, noch zijn chique bakkebaardjes, noch zijn glanzende onder kin, noch zelfs zijn welgevormde kuiten van weldoor voed, welvarend rijkeluis-huisknecht, ooit „vét hadden gehad" op het gemoed van de bijna 40-jarige juffer Trees, die hem van meet af aan met een tikje uit de hoogte had behandeld Aagt had haar dan herinnerd aan de boodschap van de jonge mevrouw. Waar is, dat juffer Trees bij de herinnering een ietsje rooder werd van schrik gauw gauw haar witten boezelaar omspelde en naar boven sneldemaar in gewone omstandigheden zou zij er heelemaal geconsterncerd van geweest zijn't Was of het haar koude kleeren niet raakte. In haar f leis- blauwe oogen was iets zoekends, iets vaags, iets ver strooids; iets heel zonderlings en vreemds waar zij geen van' allen het (ware van snapten. Alleen Hein, die bekend stond als een groot en fijn menschenken- ner, spitste de vleezige lippen en floot zachtjes een deuntjewat bij Ih'em beduidde, dat hij ergens over piekerde; dat zwaarwichtige, veel beduidende gedach ten hem door het brein gingenMaar toen Aagt hem wat influisterde.betrekking hebbend op de verstrooidheid, het rare doen, dien heelen dag al, van juffer Trees, was zijn gelaat strak als marmer. Hij liet niets blijken van wat in hem omging.. maar Aagt, die hem het best van allen kende, wist «lat de manier, waafop hij de lippen samenperste, te be- teekenen had: voor mij is het raadsel makkelijk op te lossenmaar jelui krijgt er geen steek van te hooren iEn zelfs toen dien middag juffer Trees bijna suikietr voor zout op de aardappelen had gestrooid, bleef Hein toonen zijn meesterschap in de kunst van diplomatisch zwijgen i nieuwe, tijjiti ic vooiv guiv*. -,i- a er een zonnig, vredig glimlachje op haar gezicht. Hel was of iemand haar, met zachte hand, streelde over de wangen, die sinds zij kind was 'geweest, niet meer geliefkoosd werden. En wat er in die drie, vier brieven stond, scheen haar te verkwikken alsof heel-vieieuse dingen van zalige verrukking in haar eentonig leven waren gedrongenklanken, die wakker riepen in de ziel van braaf oudvrijsterlje sensatiën, waarvan zij nooit gedroomd had nog, in al die veertig jarenEr rit selde iets in de groote ruimte van de keuken en zij schrok er van, keek op met schichtige angstoogen De gedachte, dat haar groot, haar heerlijk, haar eigen lief geheim zou worden geraden door iemand, deed haar het eigen hart bonzen, van ontzetting... Zij leunde met welbehagen in haar rieten armstoel. Zij streelde de brieven en tuurde in de snorrende,gon zende, jagende gasvlamZij droomde al wakende heerlijk vanhoe verbaasd en jaloersch die Aagt zou wezen, als die het hoordeEn ook, hoe nijdig die brutale Hein zou wordenEn zij dacht aan het ge zicht van dien knappen, geleerden manaan den man met de. groote, gepunte, rossige knevels en de jolige, schitterende, ferm-energieke oogen.., Zij bloosde bij de gedachte aan den kus, dien hij haar eergisteren avond op de lippen had gedrukt..'. Zij doorleefde weer, de veertigjarige, de sensatie van door hem in zijn forsche armen te worden genomen, toen zij samen had den gewandeld aan den buitenkant der stad op haar „uitgaansavond." Als Aagt haar zoo had zien zitten, met dien glans op het gelaat en met dat getintel in de anders zoo strak fletse oogen, zou ze de handen ineen heb ben geslagen, van grenzenlooze, matelooze verbazing. ....Maar aan het eind van deze week gebeurden er nog vreemder dingen. Juffer Trees had mevrouw een extra uitgaansavond gevraagd. En toen mevrouw haar deelnemend vroeg, of er bijgeval „iets in de familie of zoo" was, toen sloeg juffer Trees, die het nu toch te benauwd werd, de oogen naar het fraaie tapijt in mevrouw d'r bou doir en trachtte te maskeeren het vurig schaamte-ge- gloei op 'haar wangen... Maar mevrouw had geen bezwaar, las rustig voort in het boek waar ze aan bezig was... en zei alleen maar: „Nou Trees, 't is best hoor... Amuseer je goed.... Ahders nog iets?" Juffrouw Trees mompelde, op schor-heeschen loon, dat mevrouw bedankt werd ging toen naar de keu ken, met li et gevoel of zij zwaar gezondigd had of al haar brave, trouwe toewijding van twintig dienst jaren nu in één slag vernietigd, bedorven was Of mevrouw haar met zekere minachting had bejegend waarin juffer Trees zich deerlijk vergiste, want hel kwam in mevrouw niet op, geen seconde, om haar te wantrouwen... Mynheer de Redacteur! Verzoeke beleefdelijk opname in Uw veelgelezon blad van het volgende Zondag werd alhier in Breezand de verjaardag onzer geliefde Koningin zeer opgewekt gevierd. Het Bestuur der Ringrydery^ereeniging had er zich terdege voorge spannen om dit feest te doen slagen. Ten 2 ure werd eene ringrydery gehouden op fietsen, waaraan 27 per sonen deelnamen, om pryzen in contanten. De Harmonie van Anna Paulowna luisterde dezen wedstrijd op, terwijl des avonds een vuurwerk werd afgestoken, dat aller be wondering wegdroeg (leverancier de heer Hollenberg, Zaadmarkt te Alkmaar). j Waar het Bestuur op eene welgeslaagde feestviering mag terug zien, welke door geen wanklank werd ver stoord, daar Kan ondergeteekende het niet nalaten de inwoners dezer Gemeente aan te sporen tot samenwer king, om voortaan hunne, zy het ook nog zoo geringe bijdragen te schenken aan een Bestuur, dat ons her haalde malen getoond heeft voor zyn taak ten volle berekend te zijn. Waar het my bekend is, dat het Bestuur, evenals het Bestuur onzer Harmonie, reeds een woord van dank door enkelen is toegevoegd by de uitreiking dei pryzen, en er bij die gelegenheid de mogelijkheid van samen werking is aangetoond, daar zy het my, namens zeer vele Breezanders, vergund, een woord van dank uit te brengen, aan het Bestuur onzer Ringryderyvereeniging, het Bestuur onzer Harmonie, en aan den heer Hollen- berg van Alkmaar, voor hunnen onvermoeiden arbeid, om van weinig, veel te maken, en den jongstgoviorden jaardag onzer geliefde Koningin tot een voor ons on- vergetelyken dag te maken. Met de beste wenschen, en onzen innigen dank aan het Bestuur, en met de hoop, dat dit Bestuur, met meer deren steun der ingezetenen, in het volgend jaar ons oud en jong nogmaals een heerlijken feestdag moge bereiden, verblyve ik steeds, namens zeer velen, Uw dw. dienaar X- Anna Paulowna, 5 September 1907. Mynheer de Redacteur 1 Wilt u nog éénmaal een stukjo van ons opnemon O o I Wat was de heer A. J. Melker „veront waardigd", ons stukje lezende, en mynheer Melker was zeker nog niet kalm, toen hij in een verontwaardigd „stukkie" zyn edele verontwaardiging luchtte. U gaat echter wel wat ver in uw boosheid, geachte heer Melker, en wy zullen daarom „den trourigen moed" hebben U te antwoorden. U vraagt zeer nijdig, of wy een medaille in bruikleen hadden. Wel, myn waarde heer Melker, hoe kunt U dit vragen; U weet evengoed als wy, dat de damesgyinnas- tiekver. ,Hebe" een afdeeling van „Hercules" was. En daar deze damesafdeeling ontbonden is, mogen wy met gerustheid dit eere-metaal toonen op de feesten van den Bond van gymnastiek vereenigingen „Hollands Noorderkwartier". Wat betreft het naroepen door de dames van Oudkar spel aan ons adres, hiervan was mij niets bekend en zoo zy zich hieraan schuldig hebben gemaakt, wijten wy het aan jaloezie op de behaalde lauweren van haar gestorven zuster-vereeniging. Hiervoor trekken wy de schouders op. Verder hebben wy niets te weerleggen, het zy genoeg, dat wy geen woord terugnemen van ons eersta schrijven. Aan u, mynheer Melker, het laatste woord! U, mynheer de Redacteur, dankend voor de moeite en het geduld in deze, Namens de Gymn.-ver. „Hercules" van Nieuwe Niedorp, J. OLIE, Secr. Op dien avond wandelde zij weer met hem die j haaf zijn lieveling noemde, zijn kostelijk dierbaar wijfje dat over hoogstens drie maanden zijn wettige gade j zou zijn door de lanen van den buitenkant der stad. In haar linkerhand hield zij een pakje vast een dikke enveloppe was het, met een stevig gelakt 1 touwtje er omheen gebondenTelkens was het, of iemand haar hand, die de enveloppe vasthield, greep, of haar weid ingefluisterdPas op, je staat op liet punt om je arme spaargeld, waar je twintig jaar voor gewurmd en gewroet hebt, je te laten ontfutselen Pas op 1" Maar de maan kwam achter een zware wolk te voorschijn en toen zag juffer Trees hem vlak in het gezichtToen trof haar weer dien zachten, stree lenden blik van de blauwe, energieke oogenEn zij voelde, hoe een der punten van den forschen knevel haar streek langs de wangZij voelde, hoe zijn arm haar middel omvatteZij luisterde naar de streelende, liefkoozende woorden, die hij wist te zeg gen met zoo zachte stemZoo week, zoo innig, zoo heerlijkZe liet haar hoofd tegen zijn schouder rusten en sloot half de oogenZij luisterde naar zijn tooververhaal van: hoe heerlijk zij het zouden hebben, met hun beidjes, als hij, dank zij haar tweeduizend gulden, waarvan zij minstens dertig procent rente zou trekken, directeur zou zijn van de zaak, die hij wilde oprichtenhoe zij z'n lief vrouwtje over alles 't oog zou laten gaanHet geld moest zij voor hem bewaren. Hij zou de bestuurder, de denkkracht zijn, de beheerder, de werkerEn 's avonds zouden zij gezellig samen zitten in hun huiskamer, en nagaan hoe de onderneming in bloei toenamHij rekende het haar voor, zoo welsprekend, zoo overtuigend, zoo overredend, zoo suggestief, dat haar laatste restje wan trouwen slonk, verdween, vervluchtigde. Zijn zachte vleistem was haar als muziek. Zij liep, langzaam-voortdrentelend, met hem voort langs de stille laantjesEn voordat zij dien avond het bewoonde, drukkere gedeelte van de stad betra den, was de verzegelde enveloppe met de „bankjes" verhuisd naar een der zakken van den man met de fraaie, puntige knevels. Donderdags ie Scliagcu in het (Jal'cW. ROGGE VEEN t'z Vrijdag* te Alkmaar op de Zaad- en Kaasmarkt, Zaterdags te Hoorn in „De Witte Engel", Alles was rustig geworden in het groote huis. Aagt, toch al wat slaperig en rustlieveiul van aard, had haar kamertje opgezocht. Hein was als naar gewoonte na afloop van zijn dagtaak „een luchtje scheppen." 't Mee loopstertje Gerritje ging om acht uur naar huis. Juf- Nog dieper dan toen zij aan mevrouw haar extra avondje vroeg, boog arme, ontnuchterd, bedrogen oude- vrijstertje het van verdriet vermagerde en vergrijsde hoofd toen zij als eerste getuige charge voor de rechters stond. Hij, de avonturier, die haar geplunderd had, deed z'n best om een zondaarstronie te trekken... De pun ten van zijn knevel hingen neerslachtig neer, terwijl de Officier bij zijn onmalsch requisitoir nog eens fe hooren gaf het relaas van de listen, waardoor hij voor gevend, trouwlustig ondernemer van een zeer levens vatbare onderneming te zijn, juffer Trees haar spaar- geldje had ontfutseldEn terwijl de Officier sprak, zag ik, hoe het arme vrouwtje worstelde met al haar macht, legen de tranen die opwelden... De tranen van groote, hevige, echte, vlijmende smartzooals slechts gevoelen kan de vrouw in laten herfst van haar leven, die inecr dan haar geldjc beweent den dood van haar eenige, lieve, zoete illusie van liefde-passie, die een zotternij, een klucht bleek En op de publieke tribune zat onder de belang stellende toehoorders juffer Trees' vroegere collega, Hein Allerlei sensatiën las ik op zijn aangezichtleed vermaak vooral, spotlust, wraak-bevrediging Booze passiën waren hetEn toen dc beklaagde even op- k«ïek naar de regionen van de openbare tribune en de oogen dier twee mannen elkair ontmoetten toen misschien was 't een gedachte, welke Hein onrecht deed maar sterk leefde toen in mij de indruk, dat het Hein. en niemand anders was geweest, die den stuwen avonturier met de rossige knevels op het levens pad van arme, bedrogen juffer Trees had gestuurd. MAïTRE CORBEAU. Spoorwegramp. Woensdag is er een sneltrein ontspoord op de lyn Rehfeld—Straussberg by Berlyn. Het spoorwegongeluk is aan misdadig opzet te wyten. Over een lengte van vyftien meter waren de lasschen en de schroeven der spoorstaven losgemaakt. Het ge rucht gaat dat de aanslag gepleegd is door anarchisten, die vermoeden dat in den trein een Russische «hoog- waardigheidsbekleeder zou reizen. Inderdaad waren in den trein reizigers uit Fetersburg. Het misdryf kan niet gepleegd zijn door een enkel persoon, daarvoor moost te veel werk worden verricht. De daders moeten bekend zijn geweest met spoorweg bouw. De eetwagen en twee andere wagons zyn verbrand. De Justitie heeft oen belooning van 2000 mark uitge loofd voor aanwijzingen, die ertoe kunnen leiden de daders te vinden. De eetwagen en een wagon tweede klasse daarachter zyn geheel verbrand. Te verwonderen is, by den om vang van het ongeluk, dat niemand zwaar is gewond. Alle gekwetsten zyn in den omtrek van Berlijn woon achtig. Deze ontsporing herinnert aan een soortgelijk misda- dadig opzi t kort geleden by Küstrin. Ook daar waren over eenigen afstand de staven losgewerkt; toen werd echter het boos bedrijf intijds opgemerkt en kot: een onheil voorkomen worden. Thans is de toeleg gelukt. De omstandigheden wijzen voldoende aan, dat de ontsporing by Straussberg niet aan een ongelukkig toeval te wyten kan zijn. Do lyn was nog kort geleden vernieuwd en nageziende regel maat waarmede over een afstand van vijftien meter alle schroeven zijn losgemaakt en uitgehaald, moet hot ge volg zyn van het werk van schurken, die zich niet heb ben ontzien om het leven van honderden te wagen, ten einde hun wraak aan één persoon te koelen. De geheele trein op de beide achterste wagens ra is ontspoord; de locomotief is omgevallen en.ligt dwars over de spoorstaven, vier wagons staan op de voorzijden naast de lijn, een wagen is achterover gekanteld. Do vensters der wagons zijn verbrijzeld, banken en stoelen losgeraakt en dooreengeworpen. De postwagen is deer lijk beschadigd, vermoedelijk zullen heel wat stukken verloren zjjn gegaan. De eetwagen en twee personen wagens zyn een prooi der vlammen geworden. Een gasreservoir ontplofte, echter werd daardoor niemand gewond. Het is by dit ongeluk een merkwaardig geluk, dat de verwondingen door de reizigers opgeloopen, zoo gering zyn. Allo gekwetsten zyn er, vermoedelijk althans, met vleeschwonden afgekomen. Van de daders is, hoewel dadelijk met ijver een on derzoek werd ingesteld, nog geen spoor gevonden. Het weer. Hel was Woensdag December-weer in Londen. Er woei een kille wind en de thermometer wees 48 graden Fahrenheit. Menigeen trok een jas aan en liet thuis de kachel aanmaken. Nu reeds het najaar? adviezen, prijscouranten, brochures, enz., K i - a I i s Treurig. Een allertreurigst geval wordt uit Leeds gemeld. Bij een jongen geneesheer Hirsl, voor zes weken getrouwd en kort geleden van zijn huwelijksreis wedergekeerd, schelde Zaterdagochtend te zes uur eert in zijn geest vermogens gekrenkt persoon aan, Harrison genaamd, die hem den vorigen dag geraadpleegd had. Daar de dienstboden nog niet op waren,, deed de hoer llirsl zelf open en werd onmiddellijk door 't hart geschoten; waarop de dader zichzelven een kogel door hel hoofd joeg. Uit een brief van Harrison aan een vriend blijkt, dat hij zich inbeeldde aan doodelijke toevallen 1c zullen lijden, omdat de dokter hem op de knieën ge slagen had, weshalve deze „straf verdiende." De onge lukkige zou dienzelfden dag naar <M:n gesticht zijn over gebracht. Hij had den geheelen nacht rondgezworven. Dr. Hirst was 28 jaar oud.

Schager Courant | 1907 | | pagina 10