HAflIIALl Lmurtniktriigliü Zondag 22 September 1907. 51ste Jaargang No. ^293 üsireaasJLa&ra» SI 4. Interc. Telephooa No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Buitenlatidsch Nieuws. Vertegenwoordigers der te Rotterdam. BiiiHenlaadscii Nieuws. SGBACË1 AUEEEtl lisais- DRAAIT, AiieriEiiiB- LufliivlliL Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADV ERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. per post f 3 60. Prijs per jaar f 3,Franco Afzonderlijke nummers 5 Ceut. AD VERTEN TIEN van 1 tot 5 regejs f 0.25 iedere regel meerö ct. Groote letters worden naar p!aatsruimt0 berekend. Dit num7ner bestaat uit vier bladen. op Kapitaal-verzekering, uit te betalen na overlijden, noodzakelijk voor den verzorger van een gezin, Gemengde verzekering, uit te betalen na een bepaald aantal jaren, of bij eerder overlijden spaart een kapitaal voor den ouden dag en dekt de risico van eerder overlijden. Verzekering op vasten termijn, uit te betalen na een bepaald aantal jaren, met staking van premiebetaling bij eerder overlijden het beste middel, om de toekomst der kinderen te verzorgen. Vraagt de tarieven bij de vertegenwoordigers der NA TIONALE Levensverzekeringbank te Botterdam. In de Marokkaansche kwestie is een verandering ge komen (en ten goede. De voor Casablanca gelegerde Marokkanen zijn naar het binnenland weg getrokken en er is opnieuw om een wapenstilstand verzocht. De Mooren hebben pan generaal Drude boden gezonden, meldend, dat zij be reid zijn hun onderwerping aan te bieden. Eerst werd er 24 uur wapenstilstand gesloten, die evenwel op ver zoek der Mooren is verlengd en het heeft allen schijn, dat bet verlangen der Mooren naar vrede ernstig js gemeend. De onderhandelingen 'niebben als gevolg gehad, dat generaal Drude de volgende voorwaarden heeft ge steld: Verbod tot het dragen van wapenen in een omtrek van 12 K.M. van Casablanca: ieder die in strijd met dit verbod handelt zal, onder verantwoordelijkheid dei- stammen, met een boete van 12 Doeros worden ge straft; zoo een nieuwe tegen de Europeanen gerichte opstand uitbreekt zullen de aanleggers ervan aan den Makhzen ter bestraffing worden uitgeleverd. De stammen moeten hunne wapenen bij generaal Drude inleveren. Elke persoon, die in hot bezit van oorlogscontrabande wordt gevonden, zal als krijgsge vangene worden behandeld. De moordenaars van 30 Juli, en de Kaïd Ulad Hari Uled el Hadjahman, die de voornaamste aanlegger van de .onlusten in Casablanca is, moeten aan de Fran- schen worden uitgeleverd. Iedere Is tam moet een gijzelaar stellen, die uit (de invloedrijkste leden van den stam gekozen wordt. De afgevaardigde der stammen, aan wie generaal Drude deze voorwaarden heeft voorgelegd, hebben een bedenktijd gevraagd om aan hunne stammen de voor waarden te kunnen mededeelen. Natuurlijk is men in Frankrijk zeer te vreden, en uit alles spreekt de indruk dat Frankrijk spoedig mees ter (van den toestand zal zijn, en de rust spoedig zal zijn hersteld. In de Fransche pers heeft men na lange aarzeling eindelijk de partij gekozen van den ouden sultan. Maar nu wordt vrees geuit, dat het samengaan der Franschcn met den, door een groot deel van zijne onderdanen niet meer erkenden, Sultan Abd-el-Azis, slechts kan strek ken om den toestand nog ingewikkelder te maken. Door zijn vertrek naar Rabat, mot het doel zich daar onder Fransche bescherming te stellen, heeft Abd- el-Azis zich in de oogen van vele Mooren tot een vasal van Frankrijk verlaagd. Nu verklaart de Fransche re geering wel, in Europa en in Marokko, dat zij. door met den Sultan te onderhandelen, haar eerbied wil toonen voor de bepalingen van de Acte van Algeciras. Maar de vraag is, of het voor Europa niet beter ware, als zonder de tusschenkomst van den schijnheerseher met de stammen een overeenkomst werd aangegaan, zegt de Frankf. Ztg. De Paus heeft weer een nieuwe encycliek uitgevaar digd en wel gericht tegen het Modernisme, wat door hem wordt geacht te zijn een ernstig gevaar voor de kerk en de samenvatting van alle ketterijen, zoodat alle katholieken werden aangemaand dit Modernisme te bestrijden. Het begin van den strijd tegen het Modernisme dag- teekent van 1903, toen professor Schell te Würzburg uiteenzette, dat de katholieke dogma's evengoed vat baar zijn voor vooruitstrevende uitlegging als de Pro- testantsche dogma's. De werken van Schell werden in 1904 op den Index geplaatst, en deze geleerde zelf stierf kort daarna aan een „gebroken hart." Maar niet alleen in Duitschland trad dit moder nisme, op, in Italië vindt het veel aanhang onder de jongere geestelijken; en ook in Frankrijk en Enge land vindt het onder de geestelijkheid aanhangers en verdedigers. De uitgevaardigde Encycliek bespreekt de verschil lende richtingen, waarin het modernisme zich voor doet. Juist de veelzijdigheid der vormen, waar onder het modernisme optreedt, geeft den Paus aanleiding het te kenschetsen als „de vereeniging van alle ketterijen, die noodzakelijk (lei den -moet tot godloochening." De Paus beveelt de volgende bepalingen na te ko men: i lo. dat het onderwijs in de scholastieke philoso- fie en in de theologie aan alle seminaria en katholieke universiteiten in volkomen katholieken geest moet wor den gegeven 2o. dat de modernisten moeten worden ontslagen als leiders van het onderwijs in de seminaria en de katholieke universiteiten; 3o. dat de bisschoppen en de gedelegeerden van den II. Stoel moeten zorgen, dat de clerus en de geloovigen niet worden besmet door de modernistische pest; 4o. dat in ieder diocees voor het onderzoek van katholieke geschriften een college van censoren moet worden ingesteld, en dat aan geestelijken moet verboden worden zonder vergunning van hunne bis schoppen tijdschriften te leiden; 5o. dat aan geestelijken verboden moet wotxlen con gressen te houden, behalve in gevallen waarin geen gevaar voor modernisme, presbyterianisme en laï- pisme bestaat. In Frankrijk maakt deze nieuwe encycliek groot zien. De Temps noemt haar: een mooi ge baar, maar een onbezonnen gebaar, en zegt: wetenschap en verstand zulten zich aan deze Ency cliek niet storen, maar wel zal zij invloed uitoefe nen op het lot der kerk. De Paus toch verlangt voor de Kerk alles of niets. Op alle subtiele uitleggingen van de modernisten antwoordt de Paus met een heslist non possumus Maar de Temps vreest, dat velen, en niet de slecht ste katholieken, deze uiting van onverdraagzaamheid zullen betreuren, en het blad vraagt: „of het de beste zoon is, die vol eerbied toeziet als zijn moeder zich zelve (vernietigt?" De Fransche bisschoppen hebben hun eerste rap port aan den Paus gezonden over de resultaten van het eerste jaar der scheiding, (usschen kerk en staat, en dat rapport wordt door de Presse Associée gepubli ceerd. Zoo -die publicatie juist is, kan men begrijpen, dat dit (rapport in de omgeving van den Paus een slechten (indruk heeft gemaakt. De bisschoppen con- stateeren, dat de -opbrengst van den Pieterspenning overal zeer gering was, -en dat op vele plaatsen zelfs geen geld daarvoor ontvangen werd. In verschillende dio cesen werd opgemerkt, dat de aanmeldingen voor de opneming in seminaria zeer zijn afgenomen. Dit alles, zoo meldt de Presse Associée, heeft in het Vaticaan den indruk gewekt, dat de Fransche bisschoppen den geest in hunne diocesen slecht hebben gekend, of dat ,zij den Paus onjuiste berichten over dien geest hebben gezonden. En de nieuwe encycliek is niet geschikt verbetet- ring ite brengen, maar zal dc scheuring nog grooter maken. Ook op dit gebied wacht den eersten tijd veel strijd. Schagen: C. H. N. TATES, W. H. ROGGEVEEN. Sclioorldam P. J. LAURMAN. Anna I'anlownaG. BRANDS. Siarsingerhorii N. DUBBELMAN, K. SCHOORL. BenningbrockA. OUDHEUSDEN. Hoogwoud: A. ROOKER. llippolytushoefT. VISSER. Nieuwe NiedorpF. C. R. KOELEMEIJ, J. PEERE BOOM. öterlcekJ. ZIJP. Petten J. CONSTANT Cz. WarinenliiiizeiiA. MIENES Pz. Winkel: A. VOLGER. Zijpe: E. HOLTERMAN. Moord en poging tot zelfmoord. In den afgeloopen nacht is in een laantje in de nabij heid van Lelden, onder Zoeterwoude, een meisje, de 20 jarige Elisabeth Aalbertsberg, doorgeschoten door den 24-jarigen schilder Albertus Stammers, gehuwd en vader van drie kinderen. Deze beide lieden leefden reeds een jaar lang in ver holen betrekking. Dit wist do man een tijdlang verbor gen te houden voor zijn vrouw, maar er waren nu om standigheden, die een ontdekking ten gevolge zouden hebben. Dinsdag schafte hij zich een revolver klein kaliber aan en ging met haar in een zylaanfje van het zoogenaamde Zwartebrugje wandelen. Daar werden ze Woensdagmorgen door een landbouwer, die zijn koeien ging melken, gevonden. De boer begaf zich naar de Leidsche politie, die met oen brigadier der ryksveldwacht en een rijksveldwach ter zich er heen begaf, terwijl de burgemeester van Zoe terwoude, de heer Van öilse, ook spoedig ter plaatse van de misdaad was. Het lijk van het meisje lat naast den man, die met oen bebloed gezicht versuft er naast zat. Het meisje was in den linker slaap getroffen. Dr. Kortman consta teerde den dood. De dader heeft, nadat hij tnar had getroffen, een schot op zichzelf gelost. De kogel zac nog in het verhemelte. Levensgevaarlijk schijnt echter de wonde niet. Vermoe delijk heeft hij vier schoten op het meisje gelost en het vijfde schot op zichzelf. Er zat nog een kogel op de re volver en vier leege hulzen. Toen onze berichtgever den dader vroeg, waarom hij dien laatston kogel ook niet op zAhzelf had afgeschoten, gaf hij te kennen dat hij daartoe to verslagen was geweest. HU zeide ook slechts één kogel op het meisje te hebben gelost en wat er m«t de andere is gebeurd, niet te weten. Blijkbaar heeft cr echter een worsteling plaats gehad tusschen beide personen en de wonde deed ook vermoe den dat meer dan één kogel het musje heeft getroffen. Het lijk is ter schouwing naar het Academisch Zieken huis vervoerd; ook de dader, die alles bekenten die zegt de daad met voorbedachten rade te hebben gepleegd, terwijl het meisje er niets -van wist, werd ervoorloopig onderzocht. Daarna is hij gevoerd naar het Raadhuis te Zoeterwoude, waar de justitie uit Den Haag wordt verwacht. ZeUer voor de directe belastingen: De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft benoemdtot zetter voor 's Ryks directe belastingen te Callantsoog den heer Jan Rademaker, ter vervanging van den heer Dirk Buik. Wettige huwelijken. Men meldt uit Friesland In de heidedorpen in Friesland wonen tal van vaders en moeders, die niet wettig gehuwd zyn. In het belang der kinderen is dezen ouders op het wenschelU'ke gewe zen alsnog een wettig huwelijk te sluiten. By verschil lende ouders valt dit in goede aarde; zy hebben zich reeds laten „aanteekenen". Onder hen zyn er, met 5 of meer kinderen gezegend. Winkel. Onzo vroegere plaatsgenoot P. Lindeboom, thans werk zaam in het Rijks-Krankzinnigen-Gesticht te Medein blik, is benoemd tot brievenbesteller te Amsterdam. IVutsvereeniging Wieringen. J.l. Dinsdagavond vergaderde ten lokale van den heer Koorn onze plaatselyke Nutsvereeniging „Eensgezind heid". Na opening door den Voorzitter, den heer Ds. Bax, werden door den Secretaris, den heer C. Rykeboer, de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hiorna deed de Penningmeester, de heer J. Hoekstra, rekening en verantwoording, welke door een commissie, bestaande uit de heeren Berghuis en De Vries, werd onderzocht, in orde bevonden en door de vergadering met algemeene stemmen goedgekeurd. De ontvangsten waren f 11057}, de uitgaven f 50.91, alzoo batig saldo groot f 59.66}. I Tot bestuursleden werden herkozen de heeren R. L. H. Koops en C. Rykeboer. Besloten werd dit seizoen vier by eenkomsten te houdon en hiervoor de medewer king te verzoeken van de zangvereoniging „Oefening Kweekt Kunst" en de muziekvereeniging „Harmonie", ieder tegen f 10 vergoeding. Tot nieuwe leden werden toegelaten de heeren B. H. Kraan en K. Minnes. Voor 't uitgeven der boeken der leesbibliotheek in de school werden benoemd de heeren J. Hoekstra, C. C. Koorn, Ds. Onnes, Ds. Bax, N. J. Poel, S. Mostert, J. Wigbout en W. Bruul. I De eerstvolgende bijeenkomst werd bepaald op Dins- dag 22 October a.s. By de rondvraag vindt de heer Hoekstra, dat de zang- vereeniging en de muziekvereeniging de haar toegekende f 10 gemakkelyk verdienon, gemakkelijker dan de heer P. Bruul zyn f10 bodeloon, en stelt daarom voor dit j honorarium met f 5 te verhoogen, hetgeen wordt goed- gekeurd. De heer Ds. Bax stelde voor, dan ook het salaris van den secretaris met f5 te verhoogen. De secretaris, de heer Rykeboer antwoordde, dat hy ruirn- schoots werd beloond en voor verhooging niet in aan merking wenschte te komen. Hierna sloot Voorzitter de vergadering. Wieringer waard. „Eene voordracht betreffende den aanleg van een ge deelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer zal weldra aan uw oordeel worden onderworpen." j Dit gedeelte uit de Troonrede is met recht door de i redactie in het vorigo nummer met groote letter gedrukt, j 't Betreft toch een plan, welks aanneming en uitvoering I van overwegend belang is voor onze geheele omgeving. Nu weteu we wel, dat er nog verbazend veel moet gebeuren, eer de eerste zinkstukken voor den dijk der Wieringermeer worden neergelaten, maar niet te ont kennen is, dat het plan nooit zoo ver gevorderd is ge- I weest als thans. Als nu dit ministerie maar aanblyft en ais de Kamers er in hoofdzaak maar mee ingenomen zyn en aisenz. Ja, dan komt'het reeds tientallen jaren besproken werk tot stand. En de gevolgen van die droogmaking? Aanwinst van eenige honderden bunders vruchtbaren grondvermindering van lasten voor de aangrenzende 'polders wegens geringere onderhoudskosten voordyken; verbinding van Wieringen met het vasteland en meer voordeeien. j Waartegenover staat het ontnemen der broodwinning i van eenige visschers, en ook nog in de eerste jaren van de droogmaking moeraskoortsen. Maar misschien j is dan de wetenschap op dat gebied zoo vooruitgegaan j en zyr. de sociale wetten van zoo weldadigen invloed geworden, dat hiervoor niet zooveel vrees bohoeft te bestaan. Al met al zullen zeker verreweg de meesten in den omtrek het vóór van die droogmaking als veel zwaarder beschouwen dan het tegen. Een prachtige verzekering is de Ideaal-polis by de NATIONALE, IV e duw Kinder- en Oudendagver zekering in één polis. Een 25-jarige betaalt 25 jaar lang f 361. Na afloop van dien termyn ontvangt hy f 10.000. Was hy voor dien tyd overleden, dan was de premiebetaling dadelyk gestaakt. Zyn vrouw of kinderen had den jaarlijks 10 f1000 ontvangen. Na afloop van 't 25-jarig tyd- vak was bovendien nog de f 10.000 uitgekeerd. Alkmaar, 20 September 1907. Heden, den laatsten dag van het te 's-Gravenhage— Scheveningen gehouden derde Internationaal Zuivelcon- gres, viel deze gemeente de eer te beurt een bezoek to ontvangen van de deelnemers aan een der excursies, aan het gemelde congres verbonden. Met den trein van 8.40 kwamen tal van heeren en dames aan het station alhier aan, om dadelyk plaats te nemen in ge reedstaande rytuigen, die de congressisten moesten bi en- gen naar de kaasfabriek „Prins Hendrik" en de daar onmiddellijk by gelegen boerderij van den heer Groot, beide staande aan den Wostdyk. Het bedryf in de fabriek, van het type waarvan een groot deel der kaas- fabrieken in deze provincie zijn, werd met de meeste j belangstelling in oogenschouw genomen, evenals de boerderij zelf. Daarna werd de terugtocht naar Alkmaar ondernomen, teneinde een bezoek te brengen aan de alom bekende kaasmarkt. Dat de bezoekers deze markt hoogst interessant vonden, behoeft niemand te verwon deren, die de markt in hare bonte bedryvigheid kent. Met de meeste aandacht werden de kaasdragers met hunne witte pakjes en gekleurde hoeden, de berries met kaas, het dragen, het wegen, het vervoer daarna j naar schepen en pakhuizen, evenals het pand der waag i bezichtigd. Enkelen lieten zich door den president-1 waagmeester omtrent het wegen, de tarra enz., en de aan de waag en de markt door alle tyden heen bewaard gebleven gebruiken inlichten. 1 Hoogst voldaan vertrok het gezelschap weder met den trein van 11.43 naar Den Haag. Varkcnsfokvcreeniging. De Commissie uit „Hollands Noorderkwartier" ter op richting eener Varken«fokvereeniging, bestaande uit do heeren C. Nobel te Schagen, H. J. Avis teMidwoud, W. C. Duin te Wogmeer en J. Zoilemaker te Hauwert, heeft de besturen der tot heden reeds tot stand gekomen af- deelingen opgeroepen tot eene vergadering om de hoofd- vereeniging cp te richten. De vergadering wordt a.s. Woensdag te Alkmaar gehouden in het Café Central, Te Anna Paulowna geraakte Vrijdagmorgen 20 September in een onbewaakt oogenblik het 2-jarig zoontje van den heer C. S. te Breezand te water, waaruit het knaapje na eenige oogenblikken levenloos werd opge haald. j Aangenomen door Ds. Scholte te Eenigenburg, het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Loppersum. Kolhorn. Tot directeur van het Harmoniecorps „do Eendracht" is met oen jaar proeftyd aangewezen de heer J. Porte- gys alhier. De heer J. Ploeger, brugwachter te St. Maartene- vlotbrug, is als zoodanig benoemd aan de draaibrug over den mond der Rypervaart te SpUkerboor. Een misselijke aardigheid. j Mej. de Wed. Swarthof te Schagerbrug was den laat sten kermisdag het slachtoffer van eene zeer afkeurens waardige handeling. Terwyl hare danszaal vol dans- lustige jongelui was, heeft een der aanwezigen, waar- schynlyk een danser, een groote hoeveelheid pepar op den vloer gestrooid. Het gevolg was een scherpe, brandende atmosfeer, en een niezen en hoesten zonder einde. Tot groote schade van de eigenares verlieten velen hare localiteit. Voorzitter der Tweede Kamer. De Koningin heeft onmiddellijk na de ontvangst der i Kamercommissie tot voorzitter der Tweede Kamer be noemd den eersto op de voordrachtjhr. mr. J. Röell. Kamerverkiezing Schiedam. In een gecombineerde vergadering van de afd. Schie dam en Vlaardingen van de S. D. A. P. is de heer dr. J. van Leeuwen, leeraar aan de H. B. S. te Schiedam, met alge meene stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Uit Vlaardingen meldt men aan de N. R. Ct. In de Donderdagavond gehouden vergadering van d« Christen-democratische kiesvereeniging alhier werd be sloten, zich als afdeeiing aan te sluiten aan de Chris ten-democratische partij, en werd tot voorloopig can- - didaat voor de Tweede Kamer in het district Schiedam gesteld ide heer A. P. Staalman, in Den Helder. Kamerverkiezing Eraneker. Bij de gehouden verkiezing van een lid van de Twee- do Kamer der Staten-Generaal (vacature-P. L. Tak), zijn candidaat gesteld de heeren: W. P. G. Helsdingen soc.-dem. te Arnhem; J. van der Molen Tz. antir. te Leeuwarden; dr. A. van Raalte vrijz.-dem. ,te Dord recht. De is temming zal plaats hebben op Woensdag 2 October a.s. Landbouw tentoonstelling te 's Gravcnhage. Wat een boffer met het weer heeft de Iloiiandsche Maatschappij van Landbouw, wat betreft het houden hare tentoonstelling. Steeds een prachtig feestzonne- tje pn nog geen druppel regen. Uit alle provinciën en ook uit verschillende lan den .komen de bezoekers binnen, en alles loopt volop naar wensch. Met de bezoeken van H. M. Ide Koningin en den Prins op j.l. Dinsdag en van H. M. de Koningin-Moeder- op Donderdag was de stroom der bezoekers nog groo- ter dan gewoonlijk. Aan H. M. de Koningin en ook aan H. M. (de Koningin-Moeder heeft de jonge juffrouw A. J. M. Zijp te Wieringerwaard, namens het- Hoofdbestuur een bou- queta angeboden. H.I1. M.M. namen de bouquetten met eenige (vriendelijke woorden in ontvangst. De heer Loopuijt van Schiedam ontving als dijk graaf van den polder Het Koegras van H. M. de Ko ningin-Moeder een groote zilveren medaille als blijk van waardeering voor zijn werk. De Bond van Zuivelfabrieken in Noord-IIolland ge vestigd te Schagen kreeg met de Edammer kaas een zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder, Kobus de Vaandelviiuler. Wij lezen in de Tel. De navolgende bijzonderheden omtrent het verloren vaandel van het vierde regiment worden ons uit ver trouwbare bron medegedeeld Het bewuste vaandel is Zaterdag 14 September ge vonden door Kobus Van der Vlist, op den .Ouden Utreditschen weg, achter de terreinen der Ulrecht- sche Waterleiding-maatschappij, nabij het station Soes- lerberg, van de Ned. Cenlraal-Spoor. Kobus, die overdag werkzaam is in dienst van Jhr. Rulgers van Rozenburg, hechtte blijkbaar weinig waarde aan zijn vondst, want hij bergde het op en deelde Zondag zijnen broer mede, dat hij een vaandel ge vonden had, en dat bij gelegenheid wel eens aan den een of anderen militair zou geven. Zijn broer's vrouw echter, die beter de waarde van de vondst beyeep, ried hem zulks niet te doen en het bij haar te bren gen „zij zou er dan werk van maken." Maandagavond werd het vaandel door hem daar gebracht. Dc broer, die in de nabijheid van de uit spanning „Het Huis ter Halve woont, ging daarheen en deelde nu een paar onderofficieren van het 10e re giment zijne vondst mede. Dezen gaven den raad het goed te bewaren en hebben er blijkbaar dadelijk werk van gemaakt, want Dinsdagmorgen acht uur was reeds een luitenant, na eerst aan (dv Waterleiding-Maat schappij, waar de broer van Kobus als stotter werk zaam is, te hebben geïnformeerd, waar vrouw Van der Vlist woonde, ten haren huize en nam het vaan del in ontvangst. Kobus van dca- Vlist kreeg een goede belooning en per fiets werd het vaandel naar de kamp van Zeist ver voerd, vanwaar het met den meesten spoed naar Den Haag is overgebracht. Man benydt de ambtenaars, omdat zyzelf en hunne weduwen pensioen kunnen ontvangen. Wie een Ideaalpolis sluit by de ATIO.VALE, schept zichzelf, zyne vrouw on zyn kinderen oen veel mooiere zekerheid Mond- en Klauwzeer. Het adres van veehandelaars en veehouders in Fries land aan den Minister van Landbouw gericht, om in trekking der maatregelen van Rijkswege genomen te gen de uitbreiding van het mond- en klauwzeer, zal door een tegen-adres gevolgd worden. Deze veehou ders wenschen geen doorzieking, nu de ziekte zich in Friesland sporadisch vertoont. Neemt men geen maat regelen tegen de uitbreiding dan zal spoedig de ziekte epidemisch heerschen. België en Frankrijk zullen de grenzen sluiten en de venprijzen zullen hard dalen, i'uist in een tijd, waarin menig boer vee moet ver- ;oopen om de pacht te betalen op 12 November.

Schager Courant | 1907 | | pagina 1