Groenteveilingen. Landbouwtentoonstelling Wiertngen. De landbouwtentoonstelling te Wieringen werd j.1. Maandag, door het prachtigste zomerweer begunstigd, ge houden. Reeds vroeg in den morgen heerschte er een gezellige drukte, velen waren bezig hunne uitstallingen in gereedheid te brengen. Weldra zag men de driekleur uit vele woningen wapperen, en dit gaf aan allesdiiect een feestelijk aanzien. Te 8£ uur arriveerden do ver schillende inzendingen en het was ruim 9 uurbom, bom, bom, daar hooiden wij de slagen van de groote trom van de muziekvereeniging „Harmonie", als voor teeken dat de muziek begon, en ja, daar waren de vroolijke, opwekkonde marschen. Het afdeelingsbestuur, da keurmeesters, belangstellenden en een keur van Wieringer matjes" (jongedochters) volgden de muziek. In optocht gaat deze schare het dorp door alsbewijsdat de tentoonstelling is geopend. De drukte nam al meer toe, oud en jong, groot en klein, alles naar Hippolytushoefde postboot bracht zeer veel bewoners van den vasten wal aan, zoodat dit alles te zsmen een dichte drom van menschen vormde. Een ieder ging een kijkje nemen. In de openbare lagere school waren de veld- en tuinbouwproducten, boter, kaas, enz. tentoongesteld. Ook waren hier ter opluistering verschillende artikelen aanwezig, n.1. een prachtige uitstalkast van de firma Claas Honing en Zoon te Koog a/d Zaan met murwe lijnkoeken, raapkoeken, lijnolie, raapolie, lijnzaad, enz., en de uitstalling van den heer J. Wigbout Jz. als vertegenwoordiger van den heer T. Duyvis Jz. te Koog a/d Zaan, ook met lijnkoeken, olie enz. Een groote reuzenboerenkool van den heer b. Russelman enz., enz. Dit alles had veel bekijks en le verde, in het keurig, door de heeren W. Bruul, e. de Vries, M. Minnes, G. Rijkeboer, Jb. van Boven en 8. Kaan, met groen en vlaggen versierde lokaal een prach- tig gezicht op. Het allermeest werd bewondeid ue wandversiering van den heer M. Bosker, bestaande uit 40 verschillende land- en tuinbouwproducten te zamen vormende een „1907. De landbouw van Wieringen". Dat deze localiteit druk werd bezocht, moge blijken uit de mededeeling, dat ongeveer 900 bezoekers waren komen kijken. In het dorp was ook veel te zien, al dat mooie rund vee, de paarden, veulens, schapen, varkens, pluimvee enz., enz., trokken aller aandacht en bewondering. Onder het vele, dat er van uitstallingen te zien was, had veel bekijks de inzending van de heeren gebr. Lujjt, als vertegenwoordigers van den heer Ohmstede uit Alkmaar, met machinerieën, landbouw gereedschappen, rijwielen, naaimachines, enz., enz. De inzending van Visser's Landbofiwkantoor te Amsterdam bestaande uit wanmolen, graanmolen, ploegen, egge, Holsteinsche karns, enz., enz. De inzending van den heer W. Huybers met zadel- makers-artikelen. Kuipwerk van den heer J. Hegeman .Jr. Ploegen, schoffels, graven enz. van den heer C. P. Bakker. De groote schilderijen- en spiegels-uitstalling van de firma Wigbout enz. enz. En dat alles in de hoop van deze collectie flink te mogen verkoopen aan de verlotings commissie en aan particulieren. Des namiddags van 8 tot 5 uur gaf de Harmonie een goed geslaagd concert in de muziektent, waarvoor veel belangstelling was. De tentoonstelling is by uitstek goed geslaagd. Hierin vinde het afdeelingsbestuur zijnen besten dank voor de vele werkzaamheden, die de heeren zich hebben getroost. De regeling der tentoonstelling was in de puntjes. Hieronder volgt deuitslag der bekroningen; dit was al een zeer moeilijke taak voor dames en heeren keurmeesters en keurmeesteressen. Als keurmeesters fungeerden voor paarden, koeien, schapen, varkens en pluimvee de heeren K. A. Kaan en N. Kaan te Wieringer waard, P. Huyberts en J. Blaauboer te Anna Paulowna. Voor de veldgewassen de heeren S. J. Koorn en J. Rus en voor de tuinbouw-voortbrengselen en zuivelbereiding de dames Cavaljé-Royaards, Kooyman-Kooy en Kuut-Koorn, allen alhier. Aan deze dames en heeren zy dan ook voor hunne medewerking hartelyk dank gebracht. Tevens een woord van dank aan het bestuur van de landbouw- afdeeling, voor de vele werkzaamheden tot het welslagen der tentoonstelling verricht en tenslotte nog een woord van dank aan de muziekvereeniging „Harmonie", voor de bereidwilligheid waarmee zy den feestdag opluisterde, en aan allen die verder hebben meegewerkt. Bekroningen. IVyjarige stier, 3 inz., Ie pr. f 7.50, Jb. N. Keyzer, 2e pr. f 5.— N. Hellingman. iy2-jarige 4 inz. le pr. f 5.— J W. Snooy, 2e pr. f 2.50 C. Kooyman. Melkkoe 13 inz. Ie pr. f 7.50, S. C. Bakker, 2e pr. f 4.- S. C. Bakker. Vette koe, 7 inz. Ie pr. f7.50, S. E. Bakker, 2e pr. f5.— G. Lont. Kalfvaars, 8 inz. Ie pr. 5.— D. J. Lont, 2e pr. f 2.50 J. Koorn Jz. Herfstkalver 1907, 11 inz. Ie pr. f 7.50, S. C. Bakker, 2e pr. f 5.— W. Kaan. Hokkeling 1906, 10 inz. Ie pr. f 5.— S. C. Bakker, 2e pr. f 2.50, S. Joh. Rotgans. Kalf 1907, 7 inz. Ie pr. f 4 S. S. Klein, 2e pr. f 2.— S. C. Bakker. Werkpaard 18 inz. Ie pr. f 8.— D. Jac. Mulder, 2e pr. f 6.— P. Lont Jz. Sr. en 3e pr. f 4 V. Heyblok. 2i/2-jarig paard 3 inz. Ie pr. f 7.50 J. N. Rotgans, 2e pr. f 4.— A. v. d. Welle. 1 Va- jarig paard 5 inz. Ie pr. f 5.— J. Hermans, 2e pr. f2.50 Jn. Bakker Sz. Veulen 5 inz. Ie pr. f 4.— A. v. d. Welle. 2e pr. f 2.— Jn. Hermans. Ket 5 inz. Ie pr. f 2.50 H. Duynker, 2e pr. f 1.50 Jn. Nieuwenburg. Beer (var ken), 3 inz. Ie pr. f 3.— J. Kieuwenburg, 2e pr. f 2.— J. H. Rus. Zeug met biggen, 3 inz. Ie pr. f 7.— J. Bos ker, 2e pr. f 5.— J. Nieuwenburg. Vet varken 6 inz. Ie pr. f 3.50, J. Hormans 2e pr. f 2.50 J. J. Koorn. Ge kruiste ram 1906, 8 inz. Ie pr. f 3.— S. Bakker Cz. 2e pr. P. F. Kuut. Ram 1907, 11 inz. Ie pr. f 2.50 A.v. d. Welle, 2e pr. f 1— D. Zomerdijk. Twee schapen 13 inz. Ie pr. f 3.— A. v. d. Welle, 2e pr. f 1.50 J. Bosker. Twee lammeren 1907, 2 inz. Ie pr. f 2 50 D. Lont Jz. 2e pr. f 1.— S. Rotgans Johz. Zes eenden met een woerd, 3 inz. Ie pr. f 2.— Jb. Mostert, 2e pr. f 1. - Jn. Kort. Zes kippen met een haan, 4 inz. Ie pr. f 2.— C. Kooyman, 2e pr. f 1.— C. Smit. Melkgevende geit 6 inz. Ie pr. f 2.— A. Kraan, 2e pr. f 1.— W. Kaan. Koppel konijnen, 8 inz. Ie pi. f2.— C. Bakker Cz., 2e pr. f 1.— Jb. Mostert. Halve H.L. witte tarwe, 3 inz., Ie pr. f 2, J Bosker, 2e pr. f 1, N J Poel. Halve H.L. winterrogge, 2 inz., Ie pr. f 2, Jb Mostert, 2e pr. f 1, N J Poel. Halve H.L. chevallier gerst, 2 inz., Ie pr. f 2, J Bosker, 2e pr. f 1, A v d Welle. Halve H.L. zomergerst, 1 inz.. Ie pr. f2, C Jb Kool. Halve H.L. haver, 4 inz., Ie pr. f 2, Jb Mos tert, 2e pr. f 1, A v d Welle. Eentiende H.L. groene erwten, 3 inz., Ie pr. f 2, D Jac Mulder. 2e pr. f 1, Jn Bosker. Eentiende H.L. grauwe erwten, 3 inz., Ie pr. f 2, A v d Welle, 2e pr. f 1, J Bosker. Halve H.L. paar- denboonen, 3 inz., Ie pr. f 2, A v d Welle, 2e pr. f 1, J Bosker. Halve H.L, karwyzaad, 2 inz., Ie pr. f 2, J Bosker, 2e pr. f 1, A v d Welle. Halve H.L. aardap pels, 11 inz., Ie pr. f 2, J Wigbout Jz, 2e pr. fl, S Rus selman. Halve H.L. mangel wortels, 1 inz., 2e pr. f 1, S Russelman. Halve H.L. suikerbieten, 4 inz., Ie pr. f2, R Wagemaker, 2e pr. f 1, J N Rotgans. De mooiste verzameling tafelappelen, 8 inz., Ie pr.fl, A J Reinders, 2e pr. f0.50, P C Dekker. Idem, stoof appelen, 4 inz., Ie pr. fl, Jb Mostert, 2e pr. f0.50, Jb Mostert. Idem, tafelperen, 28 inz., Ie pr. fl, S Bak ker Cz, 2e pr. f0.50, Jb Mostert. Idem, stoofperen, 12 inz., Ie pr. fl, P C Dekker, 2e pr. f0.50, S C Bakker. Idem,groenten, 5 inz., Ie pr. fl, A Kraan, 2e pr. f0.50, Jb Mostert. 1 K.G. boter, 8 inz., Ie pr. f2, S Joh Rot gans, 2e pr. fl, C Kooyman. Zes ronde witte kazen, 2 inz., Ie pr. f4, fabr. Nooit Gedacht, 2e pr. f2.50, fabr. Eendracht. Twee groene kazen, 1 inz., 2e pr. f0.50, Jb Mostert. Twee platte nagelkazen, 2 inz., Ie pr. fl, Jb Mostert, 2e pr. f0.50, C M Mulder. Twee vachten scha penwol, 2 inz., Ie pr. f2, A v d Welle, 2e pr. fl.00, J. Wigbout Jz. De mooiste verzameling bloemen, 1 inz., 1ste prys fl, Wed. J. Verham. Voor de mooiste ingezonden of aangebrachte versiering, bestaande uit land-of tuinbouw producten, 1 inz., 1ste prys f3, M. Bosker. De firma Klaas Honig en Zoon te Koog a/d Zaan stelde voor de boste met de door haar gefabriceerde lijnkoeken, merk „de Kroon", gevoederde runderen 4 prijzen beschikbaar, die werden behaald door: Jb. N. Keyzer 1ste prijs f7, D. J. Lont 2de prys f6, J. Koorn Jz. 3de prijs f4 en F. F. Kuut 4de prijs f8. Terwijl nog zyn toegekend de volgende bestuurspryzen: voor 2 lammeren f 1 aan J. J. Wigbout, voor 1 melkkoe f 2.50 aan D. S. Klein en aan L. Koelman voor ter op luistering ingezonden bloementempel fl. Wieringer Floralia, 23 September 1907. Het was te Hippolytushoef in de zaal van den heer H. Engel, dat er op bovengenoemden datum een tentoon stelling gehouden werd van de Wieringer vereeniging „Floralia.'' Zooals altijd, mocht zy zich ook ditmaal verheugen in de medewerking van het publiek. Een schat van bloemen, die de zaal van Engel vulde en haar een keurig aanzien gaf, verrukte elks oog. Geen won der dan ook, dat een buitengewoon groote menigte de tentoonstelling bezocht. Er was heel wat te zien. Be halve de planten, die ter opluistering gezonden waren, was er een aantal potplanten door schoolkinderen ge kweekt uit zaden, hun door de vereeniging gegeven was er een zeer groot aantal planten ter opkn eeking verstrekt aan de leden van Floralia. Allen hadden hun best gedaan om alles zoo uitstekend mogelijk in te leveren. Het was dan ook een zeer zware taak voor de jury, de prijzen toe te kennen. De jury was samengesteld uit de heerenBax, Wyn, Asjes, Hoekstra en Bruul. Hun komt in de eerste plaats een woord van dank toe, wijl zy, in medewerking van den heer Onnes als secretaris, alles hebben gedaan, trots concurrentie en tegenwerking, om deze bloemententoon stelling zoo goed te doen slagen. De namen der overwinnaars zynafd. maandroosjes, le prijs S. Koorn, 2e prijs P. Asjes, 3e prijs J. Harder. Afd. Asparagus, le prys M. Minnes, 2e prijs J. Hoekstra, 3e prys Joh. Takos. Afd. schoolkinderen: le prijs Pietertje de Haan, 2e prijs Bertje Kraan, 3e prys Maartje Bakker, terwyl een extra-prijsje werd toegekend aan Ritske Bax voor zyn ingezonden bloemenschip. Afd. planten ter opluistering: le prys Simon Minnes, 2e prys L. Berghuis, 3e prijs S. Rotgans Jzn., 4e prys Antonius Zomerdijk, 5e prys D. Duynker en 6e prys A. Klein. Pry'zen en premiën bestaan uit bloemen en planten. Zoo is deze tentoonstelling weder goed van stapol geloopen, en wanneer wij bedenken het vele, dat ons nog te wachten staateen Dinsdag 24 Sept. te houdon fiets-ringrydery, een voordrachtavond op Zondag 29 Sept. in het lokaal van den Imer Engel, dan mogen wij voor zeker dankbaar zijn, dit Floralia ons zooveel te zien en te genieten geeft. Haringbuizen, 22 Sept. '07. Hoeveel een goed stuk grond kan opbrengen blijkt uit de enorme hoeveelheid uien, die de heer K. Jonker te Haringhuizen teelde op een oppervlakte van ongeveer 30 M2., n.1. 5 H.L. Dat is per bunder ruim 1650 H.L. Landbouw Anna Paulowna. Maandag 23 September hield onze afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene verga- deringi n Veerburg. Ér waren 17 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer P. Kaan Dz., werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Inge komen waren de volgende stukken: 1. Eene circulaire van het kaas controles tation Noord Holland, gevestigd te Hoorn. 2. Eene mededeeling, dat de collectieve in zending van Noord-Holland op de tentoonstelling te 's-Gravenhage een eersten prijs had behaald. Hierna werd den heer N. Raap het woord gegeven, om inlichtin gen te geven over den cursus in landbouw. Aan de oproeping hadden 28 jongens gehoor gegeven. De Bur gemeester had het spreker zeer gemakkelijk gemaakt, door tot de jongens het woord te richten en hun aanstaanden onderwijzer bij hen in te leiden. Door denh eer Raap was een en ander medegedeeld aangaande de inrichting van den cursus. Verder deelde spreker mede, dat enkele leerlingen den vereisehten leeftijd nog niet hadden bereikt, maar dat dit voor hen, die er niet le ver af waren volgens den Rijkslandbouwleeraar geen onoverkomelijk bezwaar behoefde te zijn. Ook al vie len enkele leerlingen af, het overblijvende getal zou toch voldoende blijven, om den cursus op le rich ten. De afdeeling, die den onderwijzer eigenlijk aan stelde moest nu aan het Rijk en de Provincie sub sidie vragen. Het eerste gaf het eerste jaar f75 en vervolgens f 50, uitsluitend voor leermiddelen, terwijl het daaren boven f 1 per lesuur betaalde, waaraan de Provincie nog f0.25 toevoegde. Ook behoorde aan de gemeente een lo kaal enz. aangevraagd te worden. Voor sommige leerlin gen moest voor de toelating nog een onderzoek voor afgaan. (Dit laatste werd gezegd als antwoord op eene vraag van den hoer G. H. Geerligs.) Nog deelde spreker mede, (dat ook volgens het oordeel van den Rijksland bouwleeraar het wenscbelijk zou zijn en als een bewijs van groote instemming met den cursus kon worden aangezien, indien de afdeeling en de gemeente finan cieel steunden. In den beginne was er meer geld voor leermiddelen noodig, dan f 75. Met f 125 bijv. zou een goed begin te maken zijn. Om dit klaar te krijgen werd in de vergadering f 50 als voorschot gepresenteerd en dankbaar aanvaard, zoodat die zaak in orde kwam. Nu moest een reglement vastgesteld worden, maar de vergadering nam dat van het Rijk, zoodat men hier mede spoedig klaar kwam. Tot leden der commissie van toezicht werden gekozen de h.h. C. Wijdenes Spaans, G. II. Geerligs en J. Waiboer, die zich de keuze lieten welgevallen. De heer J. Waiboer bracht hierna als afge vaardigde naar de Algemeene vergadering verslag uit aan de hand van het „Landbouw-Weekblad,'' welk ver slag onder dankzegging van den voorzitter werd geac cepteerd De heer Raap besprak hierna de uitkomsten der Wil helm ina tarwe. Hij had in den oogsttijd veel gewassen ge zien, bracht in herinnering, wat op eene vroegere ver gadering was gezegd over kruisingsproducten en overal was het hem opgevallen, hier meer dan elders, dat door onnatuurlijkheid de Wilhelminatarwe niet constant bleek gebleven le zijn. Verder lichtte hij toe, dat er noodza kelijk achteruitgang van dit gewas moest volgen en wees op de eigenaardigheid, dat iedere streek gewas sen heeft en soorten, die er thuis behooren, waarna eene verklaring volgde van oorzaken der ontaarding en tevens eene voorspelling, dal het zaaizaad een volgend jaar weer minder goed zal voldoen. Hierna werden door hem aren vertoond, uit een veld Wilhelminatarwe ge zocht, en voor ieder was het duidelijk, hoeveel verkeerde aren er bij waren. Nam men nu zaad van den oogst van dat veld, dan zou, al was dit zaad op het oog mooi, de oogst toch stellig wel tegen kunnen vallen. Wil helminatarwe was een kruisingsprodukt van Zeeuwsche en eene Engelsche roode soortWelnu, onder de ge plukte aren waren vele, die de afkomst verraadden. Het was zeer moeilijk, zuiver zaaizaad te krijgen en spreker deed het volgende aan de hand. Er moest eene corporatie zijn, die met den heer Broekema in overleg trad, op wat wijze het zaaizaad in het groot zou zijn te krijgen. De voorz. deelde mede, dat hij reeds hier over had gesproken, maar dat er te W.ageningen te weinig grond tot de school behoorde, om voldoende te telen. Verder achtte hij het goed, dat in de ver gadering van Hollands Noorderkwartier hierover eens werd gesproken, dan werd er meerdere bekendheid aan gegeven. De heer Wijdenes Spaans geloofde, dat men hier zelf wel de hand aan den ploeg kon slaan. Hij her innerde, hoe aardappeltelers de raad was gegeven, de grootste stoelen voor poters te nemen. Welnu, kon den hier ook niet de zuivere aren worden uitgezocht. Zoo ja, dan was men geholpen, in allen gevalle toch" op een goeden weg. De heer Raap wees op de groote moeilijkheden, die aan de zaak verbonden zijn en wenschte de uitwerking aan de liefhebberij der leden over te laten. Bleek het winstgevend, dan zou er van zelf wel een zaakje uit geboren worden. De heer G. Brands .vertelde nog, hoe in Friesland door 10 5 12 boeren een bunder land was gehuurd, 0111 daarop ver schillende soorten van aardappelen te telen. Aan den eigenaar werd natuurlijk de anders door hem daar van gehaalde oogst gegarandeerd. Hij vroeg, of zoo iets in verband met teling van zuivere Wilhelminatarwe hier ook niet gebeuren kon. Bij de rondvraag wees de heer Raap erop, hoe moei lijk het was voor iedere vergadering eene inleiding te krijgen en gaf in overweging, indien de leden ergens kwestie over hadden, of onderling eeno vraag niet goed konden beantwoorden, dit een en ander dan in de vergadering te brengen, mogelijk ontstond zoo vanzelf een nuttig debat, ien slotte dankte de voorzitter jde aanwezigen voor hunne opkomst en bracht in het bij zonder dank aan den Burgemeester voor hetgeen hij gedaan had, om den cursus in het leven te roepen Riema sluiting. Verregaande baldadigheid. Gistermorgen omstreeks 11£ uur werd door baldadige jongens aan het Bolwerk te Rotterdam brand gesticht in een wagen van de gemeentereiniging, beladen met 150 stroozakken of oude bedden uit het landverhuizers hotel. Het vuur nam zulk een uitbreiding aan, dat het paard in haast moest worden afgespannen, terwyl het blusschingswerk byna een uur vorderde. („Rotterd.") Fiets terecht. By den heer T. Rampen te Koegras, Callantsoog, is Maandagnacht of -avond eene nieuwe fiets op het erf gezet. Waarschijnlijk is deze fiets dezelfde, welke Zondag nacht van Schagerbrugger-kermis is gostolen. De politie doet onderzoek. Geen slootwater. Aan den Langedyk doen zich vele ziektegevallen voor, o.a. ook besmettelijke keelziekte en typhus. Wel licht dat dit zyn oorzaak heeft in gebrek aan goed drinkwater, dat er op vele plaatsen niet meer is. De geneesheeren wyzen op de noodzakelijkheid, het vaat werk niet met slootwater, zooals byna iedere huismoeder doet, maar met regenwater te reinigen, 't Is te hopen, dat aan dien wenk gehoor zal worden gegeven. Burgemeester Van Leeuwen. Amsterdam, 24 September. De afwezigheid van burge meester Van Leeuwen, die op 't oogenblik te Venetië vertoeft en een verlof voorloopig voor twee maanden heeft aangevraagd, dreigt voor onze gemeente van veel ernstiger beteekenis te wezen, dan vermoed werd. Do heer Van Leeuwen heeft zich totaal overwerkt en door zijn familie wordt er met allen ernst by hem op aan gedrongen, dat by zyn ambt als burgemeester der hoofd stad zal neerleggen. Verwacht wordt, dat mr. Van Leeuwen ditmaal aan dien aandrang zal toegeven. (N. v. N.) Ka merverk iezi ng Schiedam Wy hebben kort geleden gemeld, dat men voor dezen zetel, die open kwam door het bedanken van den Christe lijk-Historischen afgevaardigde Graaf Van Limburg Styrum, wilde candidaat stellen l)r. A. Kuyper, anti- revolutionnair. Hieraan zal nu geen gevolg worden gegeven, daar klaarblijkelijk voor deze candidatuur niet de algemeene samenwerking van de Rechtsche coalitie wa9 te ver krijgen. De Christelyk-Historischen wilden dezen zetel niet prysgeven en nu is j.1. Zaterdagavond ook in de Centrale Antirev. Kiesvoreeniging in het district Schie dam, na eene levendige gedachten wisseling, met 10 tegen 9 stemmen besloten, den ChristelykHistorische heer Jhr. Mr. D. J. de Geer candidaat te stellen. In dit be sluit hebben, naar de Antirev. „Rotterdammer" mede deelt, vele leden der Vlaardingsche Kiesvereeniging, die zoozeer voor Dr. Kuyper hadden geijverd, aanleiding gevonden om voor hun lidmaatschap te bedanken. En aan de „N. R. Ct." werd het volgende gemeld „Naar aanleiding van de eindbeslissing in de Zaterdag avond gehouden vergadering van de Centrale Antirev. Kiesvereeniging in het district Schiedam, waarby met één stem meerderheid werd besloten voor het lidmaat schap dor Tweede Kamer candidaat te stellen den heer jhr. mr. D. J. de Geer, heeft een deel der leden bezwaar gemaakt met dezen candidaat mede te gaan. Zy hebbon daarom besloten zich van deze candidatuur af te schei den en met een eigen candidaat uit te komen, waartoe gekozen is de heer A. W. F. Idenburg, gouverneur van Suriname. „Men was gisteren en heden in deze gemeente druk bezig de candidaatlyst voor den heer Idenburg by ver scheidene partygenooten aan te bieden." Dëafdeeling Langedijk van den Alg. Ned. Geh. öiith. Bond heeft besloten in den komenden winter in de vier Langedyker dorpen een vergadering te houden met in troductie. Voorts zullen twee cursusvergaderingen wor den gehouden, waarin bekende sprekers zullen optreden met onderwerpen over de geheel-onthouding. Verder zal in iedere huishoudelijke vergadering door een der leden een onderwerp worden ingeleid, dat ten doel heeft de inwendige propaganda te versterken. Het aantal leden bedraagt niet ver van de 300. Het is de grootste afd. van den geheelen Bond. Verbetering. In het raadsverslag der gemeente Wieringen, voorko mende in onze courant van j.1. Zondag, staat vermeld, dat de heer Kuut, op het verzoek van den voorzitter om mede te helpen de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer Koops, te onderzoeken, had ge zegd „daar heb ik geen zin in. Ik kan er toch zeker wel vry van." Dit gezegde had moeten zyn„Mag ik er vry van VoorzitterJa, natuurlyk. Winkel, 23 Sept. 1907. Bloemkool f 0.— a f0.— per 100. Snyboonen f 0.— a 0.—Slaboonen f 0.35 a f 0.55 per 1000. Komkom mers f2.50 a f3.per 100. Uien fO.-— a f0.— per baal. Peren f 1.30 a f 2.55 per mand. Kaas f 0.— per stuk Boter f 0.— per pond. Appelen f 1.20 a f 1.65 p. mand' Broek op Langendijk. Dinsdag werd besteod voor: Aardappelen graafjes f0.45 a f0.70 per 17j K.G. ronde -0.40 -0.45 Wortelen -1.70 - 3.40 100 bos. Bloemkool, 1ste soort, f 4.— a f 7.50 por 100 stuks. 2de 2.- a f 3.- Reuzenbloemkool - 5.— a - 8.— Roodo kool 2.50 a - 4.75 per 100 stuks. Gele kool - 2 50 a - 5.— Witte kool - 3.50 a - 7.- Nep (kleine uien) - 1.30 a - 1.70 per 50 K.G. Uien - 1.10 a - 1.30 Veiling van „Ons Belang". Zaterdag 20 Sept. Aangevoerd 2400 stuks kool. Roode kool, 1ste soort f 3.50 a f 3.75 per 100 stuks. 2de 2.90 a - 3.25 Gele 1ste - a - 2de - -. - a - Gele nep f per 50 K.G. 23 Sept. Aangevoerd 2900 stuks kool. Roode kool, 1ste soort f 4.— a f 4.25 per 100 stuks. 2de 2.80 a - 3.76 Gele 1ste - 3.75 a - „Nieuw Leven", station Noord-Scharwoude, 21 Sept. 1907. baal zilveruien, 33 baal gewone nep. 7 baal uien. 3700 stuks kool. Zilvernep 1ste soort f 0.— a f 0.—, 2de soort f 0.— a f 0.—, drielingen f 0.— af 0.—, gewonen >pf 1.50 af 1.60 per 50 K.G. Roode kool, 1ste soort, f 3.50 a f 3.76, 2de soort f3.— a f3.25. Gele kool f4.— a f4.50 per 100, 2de soort f3.- a f3.75. Gewone uien fl.— a f 1.15 per 50 K.G. 23 Sept. 83 baal uien, 32 baal gewone nep, 6760 stuks kool. Zilvernep 1ste soort f 0.— a f 0.--, 2de soort f 0.— a f 0.—, drielingen f 0.— a f 0.-, gewone nep f 1.50 a f 1.75 per 50 K.G., roode kool, 1ste soort, f 4.25 af 4.50, 2de soort f3.25 a f3.75. Gele kool f 4.25 a f4.50 p. 100, 2de soort f 3.25 a f 3.75. Gewone uien f 1.— a f 1.30 per 50 K.G. 24 Sept. baal zilveruien, 15£ baal gewone nep, 6 baal uien, 6200 stuks kool. Zilveruien 1ste soort f 0.— a f 0.—, 2de soort f 0.— a f 0.—, drielingen f 0.— a f0.—Gewone nep f 1.50 a f 1.60. Gewone uien f 1.— a f 1.20 per 50 K.G. Roode kool le soort f 3 50 a f 3.75, 2de soort f3.— a f3.25. Gele kool f 4.— a f 4.25, 2de s. f 3.— a f 3.75 per 100. Dorp Noord-Schar wonde. 23 Sept. Bloemkool le srt. f4.— a f6.75,2e f 1.60a f2.50. Reuzenbloemkool f4.50 a f7.—. Nep f 1.50 af 1.80.Uien f 0.— a f 0.—. Drielingen f 0.— a f 0. Roode kool f3.— a f 4.—. Aanvoer 12000 stuks. 24 Sept. Bloemkool lesrt. f4.—a f 6.75, 2ef 1.80af 2. 60 Reuzenbloemkool f 5.— a f8.75. Gele kool f 0.—a f 0.— Roode kool fO.— a f0.—Nep f 1.40 a fl.60. UienfÓ a fO'—Aanvoer 14500 stuks. 25 Sept. Bloemkool le srt. f 5.50 a f 7.75,2e 1 2.— a f 2 50 Reuzenbloemkool f5.50 a f9.50. Gele kool f0 a f 0 NeP f0-— a fO.—Uien 0.- a 0.—. Roode Kool fó.—' a f 0.Aanvoer stuks. Landbouw feesten. Alkmaar, 24 September 1907. Reeds vroeg in den morgen maakte Alkmaar zich gereed voor hel feest van de tweedaagsche tentoonstel ling, die de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche .Maatschappij van Landbouw ook nu weder met lofwaar- digen ijver en dank zij den steun van gemeente ten particulieren, heeft voorbereid. Het was nog zeer vroeg toen reeds zeer vele rappe handen in bedrijvige bewe ging waren, om aan het tentoonstellingsterrein een fees telijks anzien te geven en den exposanten de plaat sen aan te wijzen voor hunne inzendingen. Bij zulke gelegenheden, waarbij immer blijk van een fermen geest en goeden wil, kan er in korten tijd altijd veel tol stand worden gebracht. De onderlinge wedijver bij het maken het organiseeren en het rangschikken der inzendingen! speciaal waar hel betreft bloemen groenten, fruit enz! prikkelt tot voorbeeldigen ijver. Nadat de driekleur was ontplooid v»n de gemeentegebouwen, duurde het niet lang of allerwege werden vlaggen uitgestoken, die door een frisch windje bewogen, lustig klapperden tegen de aanvankelijk morgen-grauwe, later in-blauwe lucht. Hel weer is voorbeeldig schoon. Het kon voor hel wen- schen niet beter zijn. De 'heerlijke herfstzon toovert alles en overal vroolijkheid en opgewektheid. Het spreekt vanzelf, dat in de eerste plaats die levendigheid zich vertoont op het feestterrein, waarvoor aangewezen is de Nieuwesloot, het plein van de waag en de graan- en zaadmarkt. Van heinde en verre koml hel uitgezochte vee langzamerhand de poorten van de stad binnen, hetzij aan de hand geleid, hetzij per as, terwijl op de zaadmarkt handkarren en wagens af en aan rijden manden, korven, zakken enz. van hier en daar wor den aangedragen en hoe meer het uur van de opening der tentoonstelling nadert, hoe meer het tentoonstel lingsterrein in zijne bonte verscheidenheid, zijne vol tooiing nadert, zich meer en meer bekorende aan het oog van den bezoeker. Te tien uur werd de aantrekkelijkheid niet weinig verhoogd door een concert, dat onder leiding van den directeur van het stedelijk muziekkorps, den heer J. M. Otto, zich van eene verhevenheid achter hel kof fiehuis „Het klompje Goudsliet hooren. ïntus- schen is de regelingscommissie nog steeds en zijn de leden der jury reeds druk in de weer. Zoo zoetjes aan wordt het elf uur en beginnen ve len zich van het terrein te begeven naar het gebouw van de waag, waar men zich schaart in een wijden, ruimen cirkel. In dien cirkel nemen plaats het bestuur jvan de afdeeling, de leden van de verschillende co-mmissiën en het bestuur dezer gemeente, vertegenwoordigd dooi den heer G. Rippin'g, Burgemeester, den hoer ,1. de Wit Dz., oudsten wethouder en den heer Donath, ge meentesecretaris. Zoodra heeft niet de toren van de waag het uur van elven verkondigd of de muziek wordt het zwijgen op gelegd en de voorzitter der afdeeling, de heer Jhr. Mr. P. van 1-oroest, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal treedt naar voren, om onder den luifel de .tentoonstelling te openen. Spr. begint met er op le wijzen, dat de talrijke vlaggen van torens en huizen, de tonen van muziek en het geloei van het rund vee, «Ue zoovele aanwijzingen zijn, dat wij ons be vinden binnen de feestvierende stad Alkmaar. Hem is ook weder de vereerende taak opgedragen den aan wezigen hier het welkom toe te roepen. E11 bij dat welkom wil hij gaarne een hartelijk woord van dank voegen aan allen, die deze tentoonstelling met hunne inzendingen hebben opgeluisterd of nog zullen opluis teren. De omstandigheden in aanmerking genomen, mag deze expositie wel geslaagd heeten. Wel is waar zijn de tinzendingen voor rundvee ditmaal niet zoo talrijk, als wij hier gewend zijn, hoofdzakelijk zoo niet geheel het gevolg van de „tongblaar," maar de kwaliteit van het thans aangebodjene is des te beter. Is het hier op hel waagplein goed, op de graan- en zaadmarkt is het in alle opzichten gunstig. Daar vinden wij de on langs in den Haag bekroonde tuinbouwvereeniging, die ook hier met het beste is uitgestald, zoo verleidelijk dat men de begeerte zou krijgen om vegetariër te wor den. Spr. brengt dan den dank der afdeeling aan het bestuur der gemeente Alkmaar voor den financieelen en anderen steun, waar het anders de afdeeling met hare zwakke krachten niet gegeven zou zijn telken jare eene tentoonstelling op zoo uitgebreide schaal te houden. Dat de tentoonstelling ook nu weer zoo geregeld van stapel is geloopen, is niet spr.'s schuld. Zelf heeft hij aan een en ander geen aandeel gehad, maar alles heeft gerust op de schouders van den vice-voorzitler, den heer D. J. Govers, wien hij voor zijne uitnemende leiding in het bijzonder dank betuigt. Hij was de overal en alom tegenwoordige. Wij vieren thans weer een land- bouwfeest, zooals wij slechts zelden le zien krijgen. E11 zoo spr. een wensch zou mogen uiten, zou het deze zijn, dat de „tongblaar" spoedig mag geweken zijn, tot bloei van den landbouw en tot verhooging van de welvaart van de gemeente Alkmaar. Hiermede ver- klaarde spr. de tentoonstelling voor te zijn geopend. Toejuichingen). Het tentoongestelde werd vervolgens in oogenschouw genomen. Op den eersten dag bepaalt de tentoonstelling zich tot vet rundvee, stieren, melk- en fokvee, rundvee met melkstaten, varkens en groenten (akker- en tuinbouw- pioducten). Het rundvee is geplaatst op het waagplein, de varkens op de Korte Nieuwesloot en de groenten op de Zaadmarkt, terwijl het Hof en de Nieuwesloot zijn ingenomen door voorwerpen, ter opluistering inge zonden. Onder de laatste neemt de heer Ohmstede wel de voornaamste plaats in met zijne inzending landbouw werktuigen, en is ook het Landbouwhuis alhier goed vertegenwoordigd. Verder vinden wij hier velerlei in zendingen in rijtuigen, rijwielen, zadelmakerswerk, naai machines, kuipersartikelen, mandenwerk, bijenkasten, een veeverloskunde-toeslel, zelfs een gcmeubileerden sa- Onder de inzendingen rundvee neemt de rijke Bedil ster een zeer voorname plaats in. De meeste exempla ren komen uit het Noorden, slechts enkele zijn uit het Zuiden aangevoerd. De tentoonstelling mag in deze afdeeling volkomen geslaagd heeten. Inderdaad is het geëxposeerde wij hoorden het herhaaldelijk van vaklui verzekeren van uitnemende kwaliteit. Ongeacht in welke afdee ling, overal treffen wij prachtexemplaren aan. Een vreemdeling moet wel dadelijk den indruk krijgen, dal hij hier op zoo'n dag is te midden van een streek, waai de landbouw en veeteelt hoofdbronnen van bestaan zijn, waar de veehouder zich bijzonder toelegt op de veredeling van het rundvee. Men moet die dieren daar zien staan, sommige met witte dekken over, in hel ruime stroo, helder en glad, een ware lust voor de oogen. De Beemster leverde ditmaal vermoedelijk door het mond- en klauwzeer, dat zich steeds meer in de omgeving openbaart alleen rundvee met melk staten. Het aantal inzendingen bedroeg slechts vier. Ook in varkens waren de inzendingen niet bijzonder groot, maar wat er was, werd algemeen geroemd. Groenten en fruit zijn er in groote verscheidenheid. Ook hier ziet men, wat er door veredeling te bereiken valt. Excelsior-druiven, prachtig blauw, in groote en zware trossen, appelen en peren, zeldzaam groot e" fijn, diverse soorten kool, wortelen, snij- en spercie- boonen, uien, komkommers en augurken, aardappelen enz., men zou haast niet weten, waaraan de voorkeur te geven. Vooral in kool schijnen elk jaar de exemplaren forscher en grooter te worden. Ook in bloemen treffen wij mooie inzendingen aan. Een collectie geraniums munt uit door kleurenpracht, grootte en rijkdom van bloei. Hetzelfde kan gezegd worden van onderscheidene variëteiten chrysanten. I11 het midden van de graan markt zijn smaakvol een tweetal bloemperken aan- gelgd, die met de ter zijde en aan den kant ge' plaatste oranje- en andere boomen het geheel het aan zien van oen tuin geven. De afdeeling Alkmaar mag met voldoening op haren arbeid terug zien. Gil <'e bekroningen vermelden we Uit de bekroningslyst vermelden wy Melkvee van zuiver inlandsch ras. Melkkoeien, gebo ren in 1904 (twinters), gekalfd hebbende vóór 1 Me; 1907. Eerste prys P. Maats, Barsingerhorn, eervolle ven melding P. Sevenhuysen, Warmenhuizen. ™e!k7™r,rz<^' geboren in 1905, gekalfd hebbende vóór pr?8edeMlfde ClaÜ' Harl"Kbuizen, tweede

Schager Courant | 1907 | | pagina 2