HULPMESTSTOFFEN. W INTERHÖEDE J\. Lolden Thee en koffie Specialiteit in Lederwaren. kinderpakjes, ieeruo- en JoBgebeerei-Costums, P. van den Brul. Fijne sorteering. Scherp concurreerende Prijzen. NV. Het Landbouwkantoor „Noord-Holland Dronkenschap bestaat niet meer. ADVERTENTIEN. Firma Wed. J. HEDDES, Schagen. «1IIÏSTITDTË, Met Ai ZIE! de ETALAGE D A M E en KINDER- Beleefd aanbevelend, Schagen. Firma Wed. J. HEDDES, Des Zondags sliet gesloten. Een spreekwoord dat waar is: Van Roodeschool tot Sas van Gent zijn welbekend. Men neme een proef en cordeele dan. T a s s c li e n, Porteteuil les, Sigaren ko kers, Portemonnaies, Muzie ktasschen, Zakcouverts. ALKMAAR. TelegramadresBouwland. Telefoonnummer124. Men vrage onze Pryzen en Voorwaarden Gemakkelijke Bediening,Concurreerende Noteering. Kantoor aan den Steeweg. Lagezij de - Schagen. cr=? NIEUWSTE STALEN voor Kleeding op maat. Ch. H. Th. SCHMALZ. Aw?w w~* Zen grootmoeders. Men meldt uit Stavenisse: Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat hier dezer dagen een kind is geboren, dat niet minder dan zes grootmoeders heeft, n.1. twie (gewone) grootmoeders, twee overgrootmoeders en tweo bet-overgrootmoeders. Texel, 23 Sept. Het strand en de duinen aan den noördoosthoek van Texel namen de laatste jaren verbazend af. De polder Eierland liet ter beveiliging voor overstrooming bij even- tueele doorbraak, een in laagdijk aanleggon. Dezer dagen zijn vanwege waterstaat weer peilingen geschied. Naar wij vernemen heeft men kunnen con stateren, dat in den loop van dit jaar geen afneming heeft plaats gehad. De Landbouwtentoonstelling te Den Haag. De tentoonstelling is gesloten. Zy is een succes ge weest voor de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die daarmede op waardige wijze haar 60-jarig bestaan heeft herdacht. Tijdens den duur van de tentoonstelling was het weer bij uitstek gunstig, zoodat het bezoek zeer groot is ge weest en verre de verwachtingen heeft overtroffen. Er werd een totaal bedrag van ongeveer f 39.000 aan toegangsbewijzen ontvangen. Op den kwartjesdag passeerden ongeveer 15.000 betalende personen de toe gangshekken. Intusschen kan, de vrybiljetten in aan merking genomen, het bezoek op den sluitingsdag op 20.000 personen word. n gesteld. De 400.000ste. Men meldt uit Rotterdam Zaterdagmorgen werd de 400.000ste inwoner geboren- In nog geen negen maanden tijd nam dus de bevol. king toe met 9636 inwoners. De 400.000ste was dan ook aanvankelijk eerst ver wacht in de maand November, doch reeds heden kwam de rangeerder dor Staatsspoorwegen, Bom, als zoodanig de geboorte aangeven van zijn dochtertje Catharina Johanna. Er was bij hot bureau van het bevolkingsregister veel belangstelling, en de gelukkige vader werd door het ambtenaarspersoneel bij zyn binnentreden met ovaties ontvangen. Door den directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad werd hem een fraaie wieg ten geschenke aangeboden. Onze handel met België. In de maand 'Augustus was er van Belgische zijde veel vraag naar Ncderlandsch vee, voornamelijk fokvee, dat tegen hooge prijzen idoor Vlaamsche handelaars op onze veemarkten werd opgekocht ien dat deels langs de grens- kantoren, deels frauduleus naar België werd gevoerd. Daardoor bedroeg de invoer in de vorige maand ruim 700 stuks «neer dan in de maand Juli van dit jaar en overtreft ook 'verre den invoer in de maand Augus tus yan andere jaren. Ingevoerd werden 7029 runderen tegen 6201 in Augus tus 1906, 6290 in 1905 en 5614 in 1904. Van deze 7029 runderen, die een gezamenlijk gewicht hadden van 3,342,929 kilogram, kwamen er 5317 of ruim 75 pet. uit ons land, 1037 uit Frankrijk, 663 uit de Ver. Staten, 5 uit Duitschland en 7 uit andere landen. Had het mond- en klauwzeer onder ons rundvee niet tin zoo n sterke mate geheerscht, voorzeker zou de invoer uit ons land nog grooter geweest zijn. Nu steeg de invoer uit Frankrijk, die andere maanden 5 600 bedraagt, tot 1037 stuks, dus bijna het dubbele. Bijzonder veel vraag was, zooals wij boven reeds op merkten, naar fokvee. Ingevoerd werden 1953 Nederland- schc koeien en 943 vaarzen; terwijl uit Frankrijk kwa men 777 koeien en 25 vaarzen. Kalveren en hokkelingen waren minder gezocht dan in de maand Juli van dit jaar. Gingen er toen uil ons land 1369 kalveren naar België, de vorige maand bedroeg dit aantal slechts 749. Uit ons land kwamen 881 stieren en 808 vette os sen. De ossen hadden een gezamenlijk gewicht van 406,085 kilogr. of gemiddeld ruim 503 kilogr.terwijl' de 276 uit de Vereenigde Staten aangevoerde ossen een gewicht hadden van 188,490 kilogr. of gemiddeld circa 502 kilogr. Naar vette varkens was weer veel vraag. Vlaamsche kooplieden kwamen zelfs naar het Noorden van ons land om varkens op te koopen. Volgens de door onzen minister van financiën verstrekte inlichtingen werden in de vorige maand 36,565 Nederlandsche varkens naar België gezonden tegen 39.888 in de maand Juli van dit jaar en 220 in de maand Augustus van 1906 en slechts ,94 in 1905. Ondanks het warme zomerweer, dat niet gunstig is voor de verzending van versch vleesch, gingen in de vorige maand uit o'ns land naar België 3742 kilogr. versch rundvleesch. Aan hammen, worsten, ossetong werden naar België gezonden 81,557 kilogram, terwijl wij in België kochten 16.415 kilogram. Aan gedood wild en gevogelte verzonden wij slechts 6018 kilogr., aan conserven daarentegen 27,733 kilogram. Van veel belang was in de vorige maand onze handel m kippen en ihanen. Vooral in onze zuidelijke provinciën \Neid door laamscdie poeliers al hel pluimgedierte op gekocht, dat te krijgen was. Verzonden werden uit ons land 28,367 kippen en hanen; alsmede 8844 kilogr. ander pluimgedierte als duiven, eenden en ganzen. egens de duurte van liet rund- en varkensvlecsch was in de vorige maand in ons land van Belgische zijde veel vraag naar schapen, en lammeren, en daar wij niet genoegzaam schapen, bestemd voor de slacht bank, konden leveren, werden er uit Argentinië en Uruguay heele scheepsladingen schapen naai- België ge zonden. De geheele invoer bedroeg 9076 schapen, tegen 6841 in de maand Juli van dit jaar. Daarvan kwamen er uit ons land 1945, uit Argentinië 4889, uit Uruguay 1750 en juit Duitschland slechts 294. Nog meer vraag was er naar Nederlandsche lam meren, De invoer overtreft verre dien van andere maan den van dit jaar. Bijna al de lammeren kwamen uit ons land. Broederlijke toon. Het wordt der vrijzinnige pers nogal eens verweten dat zij met niet genoeg eerbied over dominees spreekt. Ziehier hoe in de antirev. „Rotterdammer" van Zaterdag de eene (politieke) dominé den anderen te lyf gaat. Ds. R(udolph) haalt een stukje aan uit de, door een christelijk-socialistisch predikant geredigeerde „Blijde Wereld" en zegt dan daarbij Vooral dit laatste is al heel brutaal. Wanneer wij niet vermoedden, dat de dominé redacteur geheelonthouder was, zouden wij werkelijk moeten denken, dat hij dronken was, toen hy deze straattaal neerschreef. Collegialiter Een kloek moedertje. De heer W. F. G. L. Haanstra, thans wonende te 's-Hage, bracht dezer 'dagen, in zijn qualiteit van school opziener in het arrondissement „Woerden", een be zoek aan de familie Kraan, in de Bent. De wouw des huizes, vroeger ondeiwijzeres, thans een flinke boerin, heeft toen naar eerste kind lot de leerjaren kwam, besloten het niet naar school te zenden, maar het zelf te leeren. Niettegenstaande het gezin sterk ver meerderde en er nu reeds vijf kinderen onder de Leer plichtwet .vallen, is zij nooit van haar voornemen af geweken, maar heeft ze haar kleinen les gegeven tin alle vakken van het lager ónderwijs. Bij de veelomvattende werkzaamheden, waartoe (het boerenbedrijf de vrouw verplicht, nog zulk een taak te aanvaarden en te volvoeren, vereischt meer dan reu zenkrachten en vrouwenmond en we zouden durven zeggen, dat alleen groote liefde voor het onderwijs en voor het kind tot zoodanige opofferingen in staat stellen. Deze ontboezeming moest ons van het hart voor we in de leerkamer van vrouw Kraan binnentreden. Daar zien wij den heer schoolopziener aan de tafel zitten. Consciëntieus als hij is, ondervraagt hij de kinderen één voor één in de vakken lezen, Ned. taal en reke nen. Ook moest elk kind zijn bedrevenheid in de schrijf kunst 'toonen, maar vooral de oudste dochter werd terdeeg aan den tand gevoeld. Nu, wouw Kraan was er niet bang voor, want de zaakjes zitten er in en het schrijven gaat zeer goed en netjes. De schoolopziener was tevreden over de resultaten van het gegeven on derwijs en roemde de moeder, die zoo flink haar dub bele taak verricht. Als het voorjaar weer in 't land komt, hoopt de heer Haanstra zijn bezoek te her halen om te zien, of de oudste dochter van de lijst der leerplichtige kinderen kan worden afgevoerd. Inbraak. Bij deni heer W. Schermer, aan den Nieuwlander- singel te Alkmaar, is Zondagnacht ingebroken en f 450 aan bankpapier gestolen. De politie doet onderzoek. De moeite waard. Te Zaandijk is tegen 1200 personen proces-verbaal opgemaakt, wegens het hebben van -een fiets zonder deze bij den fiscus te hebben aangegeven. Door onvoorzichtigheid gewond. Het 14-jarig zoontje van den heer Valk te Naarden vermaakte zich Zondagmiddag in het „Bosch van Bre- dius" met het schieten met een revolver van klein kaliber. Door onvoorzichtigheid bij het spannen ,van den haan ging het schot onverwachts af en drong de kogeli n de idij ter hoogte van de lies. Een paar jonge lui. die per fiets passeerden, reden naar Naarden om geneeskundige hulp te halen, waarna dr. Le Coultre in het bosch het eerste verband legde. De toestand baart voorloopig geen zorg, hoewel de kogel nog niet verwijderd is. Verkoop bjj executie. Een eigenaardig geval deed zich Zaterdagmiddag voor, bij e.en verkoop bij executie, te Zaandam, voor pen belastingschuld van f 4.16 (inkomstenbelasting). Dit be drag was schuldig zekere Ch. L. Rust, glazenwasschers- baas, wonende Prins Hendrikstraat 16. Rust beweert te hoog te zijn aangeslagen en weigerde derhalve de betaling. Wetende, dat daarop verkoop van meubilair zou volgen, heeft hij avond aan avond besteed, om al wat maar eenigszins vastgelegd kon worden, met spij kers of krammen of beugels aan wand of vloer te be vestigen. „Ik was aangesteld als bewaarder van mijn eigen boeltje," aldus moet hij gezegd hebben, „en wijl mijn arbeid buitenshuis ligt, was ik bang voor diefstal en daarom heb ik alles bevestigd." Zoo zaten o.a. de stoelen met 8 duims draadnagels aan den grond vastgetimmerd en kon men de kasten niet van haar plaats krijgen, omdat de achterschotten op gelijke wijze aan den wand vast zaten. Wat op den vloer lag, aan kleeden en zeilen was als doorregend met mattenkrammeljes, enz. De helpers van den deurwaarder konden alzoo eerst een uurtje breken en losscheuren, alvorens tot den verkoop kon worden overgegaan. Dat zij dit niet op zachtzinnige wijze deden, laat zich denken en wat dus ten verkoop werd aangeboden, had veel van zijn waarde verloren De kasten misten achterdeelen, de stoelen hadden beschadigde pooten en de zeilen schenen met snelvuur beschoten. Rust sloeg van uit de deur zijner woning met een glimlach op het gelaat en een sigaar in den mond, die breekpartij gade en wisselde af en toe blikken en woorden met het saamgestroomde publiek, dat eens deels plezier in het geval had, anderdeels er schande van sprak, dat zoo willekeurig met iemands eigendom werd omgegaan. De huisbaas zal echter zeker over een dergelijke han deling van zijn huurder wel het minst te spreken zijn. Eindelijk kon de verkoop beginnen. Een kast ging voor een dubbeltje, twee schilderijen voor 30 cent, b stoelen voor een gulden. De verdere artikelen besom- den maar heel weinig meer en de geheele opbrengst was pas even f 5, een bedrag dus, volstrekt niet 'vo- doende om de belastingschuld en de onkosten te be strijden. Doch het recht had zijn loop gehad. Jongens-inbrekers. Een dezer dagen kwam des avonds te 7 uur onge- 1 veer een bewoner van de Zwanestraat te Groningen in zijn aan de andere zijde van het Soephuisstraatje gelegen werkplaats, waar hij tot zijn groote ontstelte- nis een zeldzame wanorde vond, blijkbaar veroorzaakt door inbrekers. De lessenaar was opengebroken en een gulden daaruit weggenomen. Onder de tafel uit stak I een kinderlaars. Doch wie schetst de verbazing van den -eigenaar, toen hij bevond dat in die laars pen jongens voet stak en dat een kind zich onder de tafel verborgen hield, terwijl leen tweede jongen in een hoekje zat. Beide knapen waren op het bouwterrein van het agentschap der Geldersche Credietvereeniging aan de Vischmarkt binnengeslopen, hadden zich vervolgens toe gang verschaft tot het achterperceel van een winkel, waar zij een doos met knijpertjes wegnamen. De knij- j pertjes hadden zij verdeeld en daarna hadden zij den i lessenaar opengebroken. De eene jongen had er pen gulden uitgenomen, dien hij door een gat in den zak j weder had verloren. De andere knaap had niets durven 1 nemen. Toen was de eigenaar gekomen en had ze aan de politie overgeleverd. De jongens waren 10 jaar oud. Lenigen tijd geleden hebben een paar oudere kna- j pen aan het Stationsplein in den nacht in de kiosk in- gebroken. Toen ze binnen waren hebben ze het beste wat er S te 'vinden was, o.a. een groote partij chocolade, mee- genomen. Waarschijnlijk werden ook deze jeugdige inbrekers in hun werk gestoord. Na onderzoek had de i politie ze heel gauw in handen. Door de "rechtbank j zijn ze tot 4 maand tuchtschool veroordeeld. Pr. Gron. Ct. Brutale inbraak te Haarlem. Zondagavond waren de bewoners van perceel 5 in da aVIarinnesteeg te Haarlem om 9.30 uur uitgegaan 1 en toen zij tegen 10.30 terugkeerden, vonden zij .in i hun woning alles overhoop gehaald. De dieven waren de voordeur binnengekomen, blijk- i haar met een valschen sleutel, want van braak aan de deur iwas niets te bekennen. Zij hadden de lamp aangestoken en alle kasten on dersteboven gehaald en het beddegoed uit de bedstede en meegenomen een bedrag aan geld, goud en zilveren voorwerpen, waaronder een knipje dat meer dan hon derd jaar aan de familie is geweest. Zij zijn weggegaan aan de achterzijde, door een stoel tegen een muur te plaatsen, waardoor zij in een poort kwamen. Men meent te weten wie de daders zijn. daar den geheelen dag twee der dertig beruchte personen, die hier irond loopen, in de steeg zijn gezien. f 10.000.— weg. Men meldt uit Boskoop: Alhier was Zaterdagavond aangekomen een aange- teekende brief van de Nederlandsche Bank met een bedrag van 10 mille aan bankpapier, en door één der postbeambten gesloten in de brandkast ten postkantore. 's Morgens echter was het stuk verdwenen. De .brief was bestemd voor het agentschap van de Ned. Bank te Boskoop. Behalve de brief met f 10.000, wordt er uit de kas van Jiet postkantoor ook nog een bedrag van f 108 vermist. Bij twee beambten is Zaterdag huisvisitatie ge- dan, (wM niets opleverde. Dat deed-ie er om. Een reiziger met een der treinen aan het Centraal station te Utrecht aangekomen, werd schijnbaar bewus teloos het bureau van den stationschef binnengedra gen. Een dokter, die ontboden werd. kon aan den man niets abnormaals ontdekken, maar deed hem voorzich tigheidshalve per brancard naar het ziekenhuis brengen, waar de taan nog altijd bewusteloos bleef. Hier bleek ech ter, dat men het met een simulant te doen had, die slechts bewusteloosheid voorwendde. Hij werd ook aan stonds ontslagen en onder politiegeleide naar het hoofd bureau gebracht; bij fouilleering bleek de man hoege naamd niets bij zich te hebben, geen geld, geen hor- loge, geen zakdoek, zelfs geen spoorkaartje. Hij deelde mede naar Amsterdam te willen reizen, waar hij door de zorgen der politie weer naar toe is gegaan. Hoe de man in den trein is gekomen, blijft een raadsel; hij was afkomstig uit Arnhem. U. D. Nieuwe Ridders. Bij Kon. besl. van 20 dezer zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw, S. C. Korteweg, lid en secretaris-penningmeester yan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en secre taris der permanente commissie voor de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling 1907, te 's-Gra- venhage, en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, F. E. Pos- thuma, secretaris van den Federatieven Nederlandschen Zuivelbond en tweede-secretaris van de hiervoren ver melde maatschappij en permanente commissie te 's-Gra- venhage. Wethouder ad interim. Naar De Tijd verneemt, zou de vorige week in den gemeenteraad bij de verkiezing van een wethouder de meerderheid gezind zijn geweest te stemmen op den heer Delprat, oud-ingenieur. Daar deze zich evenwel in Indië bevindt en men in de onmogelijkheid verkeerde om binnen 24 uur van hem antwoord te bekomen, inge val hij gekozen zou zijn, heeft de heer Van den Bcrgh de benoeming aangenomen. Mij kan dan, indien de heer Delprat terugkomt en blijk geeft het wethouderschap te willen aanvaarden, zijn nieuwe functie neerleggen. Wieringen. Een buitengewone drukte heerschte er j.1. Zondag te Hippolytushoef, en wat was hiervan de oorzaak? Het was toch geen kermis en toch, de draaimolen van den heer Schoenmaker uit Alkmaar draaide en speelde er lustig op los, een massa volks lokkende. Ja zelfs een viertal kramen hadden hunne uitstallingen keurig ge reed en toch was het geen kermis. Maar Maandag en Dinsdag waren de dagen, waarop deze inrichtingen wa ren afgekomen n.1. de landbouwtentoonstelling met ver loting en Floralia. Aan den vooravond (den Zondag) der tentoonstelling begon de feestviering al druk, want des avonds gaf de zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst" een openbare uitvoering in het lokaal Mm den heer Koorn. Al spoedig waren de kaartjes uitverkocht, de 'zaal was stampvol. Het was dan ook de eerste maal dat de zangvereeniging in het open baar optrad onder leiding van haren directeur, den heer C. Rijkeboer. Een tiental zangnummertjes stonden op het programma. Het best hiervan beviel ons „Eere zij God" van Fr. Silcher, „Boven de Sterren" van F. Abt en „Goeden nacht van F. Möhring. De zang klonk vrij goed, alleen de bassen waren te zwak. Aan de soliste mej. Geertje Lont Dd., mag een extra pluimpje niet worden onthouden, zij zong de solo in „Goeden nacht" uitstekend. Ter afwisseling werden de pauzen aangevuld Jnet voordrachten door den heer G. Joh. van der Lee van Den Helder. Ook deze vielen goed in den smaak, „Oefening kweekt Kunst" kan dan ook met voldoe ning op deze eerste uitvoering terugzien alsmede haar directeur, want het is voorwaar een zeer moeilijke taak om met ongeveer 60 zangeressen en zangers den zang zoo te leiden, dat na het korte bestaan van anderhalf jaar, waarbij nog veel teleurstellingen kwamen, een open bare -uitvoering te geven. Ten slotte nog een bedankje aan diegenen, die met zoo vaardige hand den koepel van den heer Koorn zoo keurig hadden versierd. lien monster van het merkwaardige Coza Poe der wordt gratis toege zonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedselzonder dat het noodig is, dat de dronkaard er iets van af weet Het COZA POEDER be zit de wonderbare eigenschap om tegenzin tot het drinken van sterken drank (bier, wyn, absint enz.) by den dronk aard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zon der zyn medeweten, en zonder dat het noo dig is dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hy zyne redding te danken heeft Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, dui zenden personen van schaamte en oneer gered, en deze peroonen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rech ten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verion gd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onschade lijk te zyn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is verkrijgbaar in alle apotheken en in de volgende depóts te 8CHAGENJ. ROTGANS; R. REZELMAN Onze depóthouders reiken het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag naar doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U direct naar Londen. Wacht u voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. óp* e4. Koffers, Albums, Levert o. o. e. alle soorten HULPMESTSTOFFEN en TURFSTROOISEL De Directie, G. W. MELCHER8. H. v. TWUIVER. I. Tl. SCHMALZ, STEEDS VOORRADIGeen prachtige keuze der nieuwste alsmede nit de bekende Magazijnen der Firma Tevens de De eerste Coupeur der Firma is eiken Donderdag aanwezig voor maatnemen en passen. Ook aan huis te ontbieden. Prima Conpe, Afwerking en Fournituren soliede. Uiterst b i 11 ij k e, maar vaste prijzen. Aanbevelend,

Schager Courant | 1907 | | pagina 7