NiOBWS- Murttiiu- k LiiHiivIIiL KL IM 0 P. Donderdag 3 October 1907. 51ste Jasrga&g Ni 4296 EERSTE BLAD. INGEZONDEN. Binneiiïaïidsch Nieuws. FEUILLETON. BureassOCH1QKN, Laan, 4. Interc. Telephoon i\T«. 20. Uitgevers TRAPMAN Co. A/^ urnTf/ w* m SGHAGER COURANT. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.U VERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25 iedere regel meer5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Mijnheer de Redacteur 1 Ik stel er prijs op U mede te deelen, dat geheel on juist is hetgeen U in 't oog loopend gedrukt overneemt uit het verslag, dat. het Handelsblad geeft van de Am- sterdamsche raadszitting. De zaak zit zoo. Ik sprak over de mogelijkheid beide functies, (wethouderschap en lidmaatschap der Kamer,) te vereenigen. En toen zeide ik, dat zoodra in de prak tijk bleek, dat ze niet te vereenigen waren, ik oen eind zou maken aan de combinatie. En op de vraag, of ik beslissen zou althans over twee jaar, als de Kamer af treedt, antwoordde ik, dat ik niet eens zoo lang zou wachten, als de onvereenigbaarheid in de prakty'k bleek. Wat ik echter niet heb gezegd, is, dat dan myn daad zou bestaan in het bedanken voor het lidmaatschap der Kamer. En evenmin, dat het gemeentelijk belang zou gaan boven het belang, verbonden aan het lidmaatschap der Kamer. Integendeel heb ik zoo schriftelijk als mon deling doen uitkomen, dat het niet-bedanken voor den Kamerzetel vóór alles bij mij vaststond. U zult toestemmen, dat dit geheel iets anders is, dan hetgeen U leest in de onjuiste zinsnede, n.1. dat mijn „sympathie zoo geheel is hij het wethouderschap". En dus zal de conclusie, die daaruit trokt, ook veran derd moeten worden. Hoogachtend, Z. VAN DEN BERGH. Suikerbieten. Men meldt uit Friesland In Friesland is men met het delven van de suikerbie ten begonnen. De oogst valt niet mee: de knollen zijn over het geheel te klein. Door de langdurige droogte is de kleigrond steenhard, het rooien gaat moeilijk, 't is ondoenlijk de wortels heel uit den grond te krijgen. Slaapwandelen. Men meldt uit Leiden Zondagnamiddag viel een jongmensch, W. F. D., wo nende aan de Heerenstraat, alhier, die aan slaapwande len lijdt en in slapenden toestand was opgestaan, uit de openstaande slaapkamerdeuren op straat. Hij werd bewusteloos opgenomen en bleek een ernstige hoofdwond te hebben. Ken luchtballon. Men meldt uit Texel, dd. 29 Sept Hedenmorgen daalde aan do noordpunt van het eiland een luchtballon met vier Duitsche hoeren, die in Berlijn waren opgestegen, met het doel Engeland te bereiken. Doordat de wind zwak en minder goed van richting was, achtte men het te gewaagd, zich boven de Noord zee te begeven, waarom men nog juht bijtijds kon neerdalen. Kcne kattententoonstelling. Te Maastricht wordtin de Doroinicanerkerk een inter nationale katten-tentoonstelung gehouden, uitgeschreven door de Sporting Club aldaar en daaraan verbonden een onderlinge club-tentoonstelling van pluimvee en konijnen van de onderafdeeling V. P. N. 't Is voor het eerst, dat er een kattententoonstelling gehouden wordt en onbekend maakt onbemind, zoodat er niet zooveel exemplaren waren, als men wel had durven verwachten. Er waren ruim 80 katten aanwezig en 't waren werkelijk allemaal mooie dieren. Dat had hij goed bedisseld. Men schrijft uit Limburg: In de gemeente G. moest een onderwijzer benoemd worden. Op de voordracht had men twee jeugdige krachten en een onderwijzer van 60 jaar geplaatst, die in geen 30 jaren onderwijs had gegeven. De laatste werd met algemeene stemmen benoemd, terwijl zijn salaris aanvankelijk op f 550 bepaald verminderd werd met f 50 en hem een woning werd aangewezen die de ge meente niet kon verhuren en waarvoor hij f 100 'sjaars te vergoeden had. Die f 150 moest dienen om de jaarwedde van den burgemeester te verhoogen. De bur gemeester vond, dat hy de zaak goed bedisseld had. Sardiniache Dorps-roman VAN GRAZIA DELEDDA. o— 4 „Antwoord toch," ging Annesa voort hem met hare ten gere armen krachtig heen en weer schuddende. „Zeg ja. Wees niet bang voor mij, PauluIk trouw met Ganline, als jij dat wilt. Wij gaan Ver weg, ik en hij, en u zien Wij nooit 'weer. Ik ben geboren, om een onbestem- den weg te gaan. Het lot haat mij. Het heeft mij tot spot in de wereld geschopt, even als een beschon ken maskerade-ganger zijn masker op de straat werpt. Wie ben ik? Een prul, een ding, dat tot niets nut is. Bekommer je toch vooral niet om mij, Paulu." Paulu hoorde haar aan en zweeg. Zij verwekte zijn medelijden en prikkelde zijn trots. Eensklaps stiet hij haar terug en mopperde harde woorden. „Denk je, dat ik mij laat Verkoopen, Annesa? Maar wie weet, mis schien is het tijd, nu er aan te donken, omdat Or geen ander middel overblijft. Wie weet, het kan zijn, dat ik uwen raad opvolg." Ontzet keek het meisje hem aan. Hij stiet haar te rug, maar zij klemde zich vast aan hem; pas toen hij de laatste woorden had uitgesproken, liet zij de armen los en viel op den grond, gelijk een slinger plant, die van haar steunscl was beroofd. „Anna" riep hij ontsteld uit, „wat deert je?" Hij hoog zich over haar heen; hij dacht dat zij in onmacht Gezinsverpleging. Het hoofdbestuur der Gezinsverpleging heeft in zijne vergadering van 30 Sept. j.1. besloten met 1 Januari 1908 het aantal zusters van vijf op zeven te brengen. De twee nieuwe zullen gevestigd zyn in De Ryp en Anna Paulowna (of Wieringerwaard). In verband piet dit besluit zyn de kringen gewyzigd. De grootste verandering ontstaat in het noorden der classis. Daar heeft men voortaan de volgende kringen: Kring IV, Noord-Hugowaard, Veenhuizen, Oude Nie- dorp en Nieuwe Niedorp. Kring V, Winkel, Barsingerhorn, Kolhorn en Haring huizen. Kring VI, Schagen. Kring VII, Anna Paulowna en Wieringerwaard. Mond- en klauwzeer als mcnschelijke ziekte Naar aanleiding van een haar gestelde vraag, of er gevaar voor menschen bestaat by gebruik van melk van aan mond- en klauwzeer lydend vee afkomstig, ant woordde de redactie van Moleschot: Mond- en klauwzeer of Aphthae epizooticae is een koort sige, plotseling optredende, besmettelijke ziekte van het vee, welke ziekte ook overdraagbaar is op men schen. De incubatietijd, d. i. de tijd, die tusschen de besmetting en het optreden der eerste verschijnselen verloopt, bedraagt 5 a 10 dagen. By het optreden der ziekte voelt de aangetaste zich mat en moe, krygt een koude rilling err koorts tot 40 gr. toeer ontstaan roo- de vlekken op het slijmvlies van mond en lippen. Na 2 a 3 dagen treden kleine blaasjes op in den mond en in het gelaat, waarna de temperatuur daalt Deze kleine blaasjes bersten en er ontstaan zweertjes, welke, zonder litteekens na te laten, genezen.Verder is meestal aanwe zig erge neusverkoudheid, stank uit den mond, maag pijn, diarrhee en soms braken. Ook in de buurt der nagels kunnen de blaasjes optreden. De duur der ziekte bedraagt 1 a 2 weken. By vol wassenen is het verloop der ziekte meestal gunstig, by kinderen kan het leven er mede gemoeid zyn. Melk van aan deze ziekte lijdende dieren is, ook na gekookt te zyn, ongeschikt voor het gebruik. Wik- en Wcegloouen. De Verordening op het heffen van Wik- en Weegloonen der gemeente Alkmaar is laatstelijk, by Koninklijk besluit van 3 Januari 1907, no. 13, goedgekeurd tot 1 Januari 1908. B. en W. stellen thans den Raad voor de bedoelde verordening, alsmede de daarbij behoorende verordening op de invordering, onveranderd opnieuw vast te stellen. Heer Hugowaard. De uitslag van de onderhandsche aanbesteding voor het bouwen van een pakhuis voor Dr. A. C. G. Post is de volgende: De raming van timmerwerk f1020, met selwerk f 400 en schilderwerk f 90. Ingeschreven werd voor timmerwerk door A. Klaver f1270, P. Beers f1190, P. Mienes f1100, Wed. Roland f1090 en B. Kamp f948. Voor metselwerk door S. Hittema f399.50, M. de Vries f379 en J. Borst f365; voor schilderwerk door D. Dirk- maat f119, P- Scholton f119, C. Pascha f104 en A. Breed f98. Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers. Kind goed, al goed. Men schryft aan den vooravond der sluiting van het seizoen te Scheveningen: Do balans van de uitkomsten van het badseizoen 1907 is aldus ongeveer op te maken. Slecht zette hot seizoen zich in door de mislukking van de beide Pinksterdagen. Juni was als steeds de stille maand. Juli begon goede verwachtingen reeds den bodem in te slaan, want hoezeer meer leven bren gende, kwamen de passanten-toeristen niet uit. Augus-1 tus bracht opnieuw het bedenkelijkste weder voor een badplaats, regen en wind, snijdende noordenwinden, zelfs hagel. Geen weder zoo slecht, of alle woongelegen- heden loopen deze seizoen- of algemeene vacantiemaand vol. Aan dien kant geen klagen, maar voor het strand en ander buitenbedryf was het ongunstige weder een geduchte tegenvaller. Zeebaden, strandstoelen, de Pier, j de buitenzit-gelegonheden aan den Boulevard en het i Gever-Deynootplein, het terras voor de Kurzaal, waarop slechts 5 muziekuitvoeringen in open lucht, waarvan 2 in September plaats vonden, waren het kind van de rekening. Den binnenontspanningen ging het er niet slechter om, voor zoover het minder algemeen bezoek daarop van geringer invloed is. Daar kwam de mooie 1 maand September welke echter wel slechter voorkwam, maar het verzwakte buitenbedryf niet goed kon maken. Er liep echter door het geheele badseizoen reeds van den aanvang af een betere factor: de Vredesconferentie welke nog voortduurt, zal met het beste seizoen-einde> ten slotte kunnen doen zeggen: „Eind goed, al goed!" Raad Anna Paulowna. Vergadering van den R lad der gemeente Anna Paulowna, op Dinsdag 1 October 1907, des morgens ten 10 uur. Afwezig de heer Jb. Stammes met kennisgeving. Voorzitter de heer Wydenes Spaans, Burgemeester. Na opening der vergadering, volgt lezing en goedkeu ring der notulen. Voorz. deelt mede, dat de verord. op kinderarbeid nog niet door den Raad in behandeling genomen kan worden, omdat de afdeeling Anna Paulowna van het Ned. Onder wijzersgenootschap wat heeft getalmd met hare toelich ting en bovendien, doordat door B. en W. eveneens het advies was gevraagd aan de Plaatselijke Schoolcommis sie en aan de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Aan den heer Van Mullem wordt meegedeeld, dat zyn opmerking over de fout van f 110 in het gemeentever slag, op een abuis berustte en dit in orde was. Van de op het convocatiebiljet ter behandeling voor komende instructie kon den leden nog niet een afdruk worden gegeven, omdat het drukwerktuig nog niet was gekomen. Voorzitter deelt verdor mee, dat het indertijd uitge steld bezoek van zy'ne Excellentie den Commissaris der Koningin nu zal plaats hebben op Vrijdag 4 October, des middags te 3 uur. De laatste kasverificatie gaf een ontvangst aan van f39196.925, een uitgaaf van f36047.20, zoodat in kas moest zijn en is bevonden f3149.725. Aan achtorstallige inkomsten was nog te vorderen f706.78. De gemeenterekening was na eenige keeren met op merkingen te zjjn teruggezonden, nu goedgekeurd. Voorzitter deelt nog mode, dat er wijziging is geko men in het leerplan op de scholen en wel met betrek king tot den Donderdag. Voorgesteld was aan de onderwijzers, Donderdag morgen school te houden en 's middags te besteden voor hun vergaderingen. Dat vond zooveel instemming, dat de onderwijzers zelfs hun heeien Donderdag er aan hebben gegeven en voor hun vergaderingen wel een anderen dag zullen vinden. De heer Van Gorkom, die lid is van de afdeeling Schagen, zal op Donderdag 's middags schoolhouden, of Donderdags den geheelen dag vry, maar dan Zaterdags school. Daarna geeft voorzitter op een kaart aan, hoe de wyk- verdeeling voor het Armbestuur is vastgesteld. Is ingekomen een schrijven van de Propagandacomm. voorWyk verpleging met dank voorden verleenden steun. Dit alles wordt voor kennisgeving aangenomen. De gemeentebegrooting wordt aangeboden in ontvangst en uitgaaf op f 27681.52. Dat is ongeveer f1500 hooger dan vorig jaar; wat zijn oorzaak vindt in het feit, dat ook de aanvangspost hooger begint. Het cyfer van on voorziene uitgaven is maar op f 789 geraamd, wat een teruggang is van f 1400, ofschoon B. en W. toch nog f 500 hebben geraamd voor extra bijdragen door het rijk in de kosten van het lager onderwijs. Met betrekking tot de telefonische aansluiting van den Polder deelt Voorzitter mede, dat dat bestuur daar be zwaar tegen heeft. De aansluiting brengt een uitgaaf mee van f25 per jaar voor 5 jaar, maar sluit de ge meente aan met de secretarie, dan zyn er vier aan sluitingen en is er dus kans, van spoedigtr te worden ge holpen, aldusVoorziiter. Met algemeene stemmen wordt tot aansluiting besloten. De heer Bakker doet de vraag, of die personen, die zich voorloopig hebben opgegeven voor aansluiting, ook verplicht zyn als de telefoon komt, aansluitig te nemen. Voorzitter antwoordt daarop beslist bevestigend. Het herhalingsonderwys wordt, zoo zegt Voorzitter, op alle 3 scholen gegeven en het meeste animo daarvoor is in Breezand. Daar komen zoowel kindoren ais man nen van het onderwys profiteeren. En daar deze leer lingen onmogelyk by elkaar gevoegd kunnen, doordat hun kennis te ver uit elkaar loopt, wordt voorgesteld in Breezand nog een extra-onderwyzer te nemen. Aan den Commissaris der Kdhingin zal gevraagd wor den om het aantal lesuren met nog 96 te mogen uit breiden. Wordt dat toegestaan, dan ontvangt men ver goeding van 96 X 30 cent en komen de kosten voorde gemeente voor dien extra-onderwijzer op f 28.80. Allen voor. Op voordracht van B. en W. worden voor dit herha lingsonderwys benoemd: School 1 Van Gorkom, mej. Hartog. School II Lunshof, de Jong, mej. Zelvelder. School III Raap. mej. Atema. Zij gaf geen antwoord. „Ziet ge," zeide hij verwijtend en spottend tegelijk. Dan tilde hij haar op en streelde haar gelaat alsof zij een kind was. „Nu zie je zelf, hoe dwfaas je bent, met zoo iets te zeggen. Als jij het niet waart, ik zou niet weten, wat ik zou doen. „Zwijg, zwijg," (antwoordde zij snikkend. „Wat ik gezegd heb, was tot uw bestwil. Ik ben uw dienstmaagd en mag niets anders zijn. Ik moet zwijgen en u op mijn knieën aanhoorengij hebt gelijk, Paulu, ik ben dwaasik ben dwaasik ben waanzinnig. Dik wijls heb ik zulke zonderlinge gedachten! Ik zou ae wereld willen doorkruisen, barrevoets,bedelend,om 't geluk, te zoeken voor jou voor jou! Beknor me niet, Paulu, mijn trouwe man, beknor mij nietJij hebt me eens gezegd, dat ik ben als het klimop. Als het klimop, dat zich hecht aan den muur en dien niet eerder loslaat, dan als het verdortverdroogt „Ofals de muur instort," mompelde de man op zijn smartelijken, spottenden toon. „Genoeg, laten wij er niet meer over spreken,. Caderina Mailde kan een of anderen ouden varkenshoeder trouwen, wan neer zij geen ander kan vindenIk neem mijn kleine Anna en... doch genoeg! Nu haal ik Ballore Spanu af. Ilij is een schatrijk man. Wie weel, misschien leent hij mij wel het geld, om ons niet onze have te laten ver koopen. Ik zal liet vragen. Geef mij nog een kus en wees opgeruimd." Zij slak hem de bevende lippen toe, die vochtig van tranen waren, en een oogenblik vergaten beiden hun leed; toen gnig hij heen en zij ging op den drempel der deur zitten. Zij was niet moede, en zij dacht er met ontzetting aan zich weer te moeten opsluiten in die kamer, waaruit zij nu het gekreun van den zieke vernam. Maar in hare onrust, iu haar verdriet mengde zich ook de zoete bedwelming: zij voelde nog den kus van Paulu's lippen, en zij zag nog zijn gezicht voor zich dit gezicht, dal rij altijd voor zich had, j altijd, en dat bij eiken voetstap, haar als haar scha duw voorging. Sedert vele jaren leefde zij met dit beeld der verbeelding, dat alleen verdrongen werd als Paulu persoonlijk bij haar was. j Annesa was geen onwetend meisje. Zij had de volks school tot de vierde klas medegemaakt en daarna vele boeken gelezen, alle boeken, welke Paulu bezat. En hij was de beste, miaar ook de meest verleidelijke leer meester geweest. Hij had haar alles geleerd, wat hij zelf wist of meende te weten. Hij had haar de ster renbeelden gewezen, haar den oorsprong van den mensch en het geheim van donder en bliksem verklaard; hij had haar gevoelsleven verscherpt door de liefdesge schiedenissen, welke hij haar te lezen gaf, en ten slotte had hij haar er van overtuigd, dat er geen God was. Onder hare zaken, welke haar het liefst waren, had zij twee of drie romans bewaard, die zij in haar prilste jeugd had gelezen. Ze waren geel geworden van ouderdom en de bladen Waren verkreukeld, evenals de gebedenboeken, die bij het eene geslacht na het andere in gebruik zijn geweest. Zij kende die liefdesge schiedenissen bijna van buiten, als legenden. Toenmaals in haar eerste jeugd, was de familie De- cherchi rijk en machtig geweest. Knechten on meiden, bedelaars, arme kinderen, praatgrage gasten uit na burige dorpen, paarden, honden, biggen en tamme schapen, brachten leven in huis. Een forellenvisschcr j kwam dagelijks en bracht zijn vangst; geschenken kwa men, geschenken gingen; verscheidene gasten bleven vier, vijf dagen en de tafel was altijd gedekt. En terwij! de plaats steeds vol bedelaars was, verscholen zich in de keuken, de zich schamende armen, dat wil zeggen, dezulken, die alleen in het geheim bedelden, en Donna Rachele was blijde aan hen barmharligheid te kunnen betoonen. Zij Annesa werd toenmaals als een juffrouw bediend, wend behandeld alsof zij de werkelijke doch- Icr dus huizes was, rij droeg de sleutels in haar zak Ged. Staten hadden aanmerkingen op de Bouw- ea Woningverordening aangaande het bepleisteren der bedsteden. Daar deze verordening, krachtens het ver- loopen van den termyn door Ged. Staten was vastge steld en door de Koningin was goedgekeurd, stelden Ged. Staten voor dat de Raad de verordening na de ge noemde wyziging opnieuw zou vaststellen. Voorzitter oordeelde het beter dat, wilde de Raad een verordening zooals gewonscht was, deze opnieuw door den Raad werd behandeld en aan Ged. Staten opgezonden. In den a.s. winter zal dat gebeuren. Door Ged. Staten waren een paar aanmerkingen ge maakt op de verordeningen op de tooneelvertooningen en op de invordering van de belasting daarvan, waaraan da Raad tegemoetkomt. De heeren J. Zwart en P. Nbuvel vragen in eenadre» openhouding hunner zaken tot een later sluitingsuur, omdat menschen met de late avondtreinen meekomend, nu hunne rijtuigen niet kunnen stallen, en ook personen, die anderen met rijtuigen van die treinen halen, van hunne lokalen geen gebruik kunnen maken. Dit bezwaar wordt ingezien en er zal daarom aan tege moet worden gekomen door een later sluitingsuur toe te staan aan die lokaalhouders, die op een afstand van 500 M van het station af wonen. Op voorstel van den heer De Mazure ook die lokaalhouders, die zoo al geen stal ling voor rijtuigen, er dan toch één hebbon voor rijwielen. Tot den heer Van Mullem, die bang is dat van dezen maatregel misbruik gemaakt zal worden, zegt voorzit ter, dat het zijne bedoeling is, dat van dezen maat regel gebruik zal worden gemaakt, maar geen misbruik. Mocht dat later by dezen of genen voorkomen, dan zal deze extra-vergunning spoedig zyn ingetrokken. De instructie voor den keurmeester op het geslacht was naar de Gezondheidscommissie te Schagen om advies geweest, die zich met die verordening kon ver eenigen. De Commissie gaf evenwel in overweging, dat haar indertyd reeds geopperd plan van één keurmeester voor verschillende gemeenten, met onderkeurmeesters op elke plaats, werd gevolgd. Daarvoor bedroogen de kosten voor Anna Paulowna f142, zegt Voorzitter, en nu f 25, ofschoon dit bedrag wel zal moeten worden verhoogd. Algemeen is men voor een eigen keurmeester en wordt de instructie vastgesteld. Is ingekomen een adres van de afdeeling Anna Paulowna van de Holl. Maatsch. van Landbouw om een verlicht en verwarmd schoollokaal in school I voor het houden van een landbouwwintercursus. Met algemeene stemmen aangenomen. By de rondvraag brengt Voorzitter ter sprake de bruggetjes over de Molenvaart, indertyd door den heer Ehrmann opgenoemd. Het bruggetje by den heer Van der Goes is in orde, dat van den heer P. v. Ryn niet. Dezen eigenaar heeft Voorzitter den raad gegeven zich tot het polderbestuur te wenden en daarmee eens te onderhandelen,, of dat bestuur niet genegen was het onderhoud op zich te nemen. Dit zou Van Ryn doen, lukte dat niet, dan zou hy de brug afbreken. Het plaatsen van meer lantaarns, daar waren B. on W. niet voor. De gemeente had geen kom, de ry tuigen hadden zelf licht en er waren 's avonds zoo weinig voet gangers, dat dit werkelyk de moeite niet was, in aan merking genomen de groote kosten. De heer Ehrmann wyst op het pad van den Dyk naar de Benedenbuurt. Het eischte daar reparatie en een lantaarn was daar geen weelde. Spr. wyst ook nog op de veete, die er tegenwoordig heersebt tusschen de voerlieden aan het station. Deze maken het door hun onderlinge geschillenden reizigers lastig. Ook worden verschillende tarieven geheven. Is er concurrentie, dan gaat het voor weinig, maar later wordt dat maar weer op eon ander verhaald. Volgens de politieverordening kan dien voerlieden een vaste plaats worden aangewezen en ook een vast tarief worden ge steld. Voorzitter, die klachten had gehad, had den voer lieden reeds een pen op den neus gezet, maar zal ook verdere maatregelen nemen, als de toestand niet ver betert. Hierna sluiting. Winkel. Onder begunstiging van heorlyk weer is hier in de keurig versierde kolfbaan van den heer A. Wit do bloe mententoonstelling van Floralia gehouden. De zaal was vol met een schat van bloemen en bloemwerken, het zag er recht feestelijk uit. Er waren 169 inzendingen, de jury had voorwaar geen gemakkelijke taak. Deze bestond uit de heeren: A. Egmond,W.Melchior, J. Koomen Hz., C. Koomen Jz., J. Porte, Abm. Sloos, H. Avenarius, T. Beumkes en N. Loder. cn opende zelfs de cassette, waarin Don Simone zijn geld bewaarde. Hoe goed wist zij dat nog. Hoe dikwijls heeft zij er al niet spijt over gevoeld, dat zij toentertijd maar niet een flinke som ter zijde had gelegd, waarmede zij nu hare in armoede geraakte weldoeners had kun nen helpen. Zij had deelgenomen aan alle gebeurtenissen van dit huis, in hetwelk het noodlot haar had binnen gewaaid evenals de Maartsche wind, het zaad op het ruime veld stuift, naast den afstervenden hoorn en zij was opgegroeid als het klimop, hetwelk zich aan den ouden stam hecht en zich mee laat sleuren door denzelfden wervelwind, welke den ouden boom ontwortelt. Zoo op den deurdrempel zittende, een schaduw in de schaduw, had Anjicsa |Zich laten omspinnen van hare herinneringen, en deze herinneringen waren treu rig; zij hadden een onbestemden, zwaarmoedigen ach tergrond, evenals de nachtelijke hemel, die daar voor haar over dit slapend gebergte neerhing. Slechts af en toe wierp oen blijde herinnering eenig lichtschijnsel op dit donker» veld der verbeelding maakte zich van den donkeren achtergrond los evenals verschietende sterren, die, hare gelukkige hoogte moede, zich van den hemel schijnen los te maken, om neet- te dalen op de aarde, waar men leefj en waar me» sterft. Ja, eens, toen Paulu uit Nuoro was tcnigg.-kemen, had zij hem niet meer herkend, zoo groot en knap was hij in een jaar geworden. En in die vacanlie- dagen, terwijl er juist een onweder woedde, verklaar de hij haar, en verklaarde het l>eter dan de onderwijzeres in (do derde klasse der lagere school het gedaan zou heb ben, waarom de lucht dreunt, wanneer de bliksem haar doorklieft. (Wordt eervoigd.) gtmi

Schager Courant | 1907 | | pagina 1