:i Donderdag 3 Oct. 1907. 5le Jaargang. No. 4296. TWEEDE BLAD. Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. Uit en voor de pers. Sin SCt"! t5enover .Burgerplicht" allereerst. Met hh enn a r w® ?u -zune driestheid van optreden brengt uy een a. u Wertheim nn en .ion e^hior i™„i He GEMEENTE SCHAGEX. (O) Voorbereidend Militair Onderricht. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het aanstaand winterseizoen het voorbereidend militair onderricht voor de jongelioden in deze gemeente woonachtig, te beginnen met Vrijdag don 4en October e.k., zal gegeven worden eiken Dinsdag en Vrijdag, des avonds van 8 tot 10 uur, in hot lokaal „Cérès". Vestigt er voorts de aandacht op, dat van het verder bijwonen van het onderricht kan worden uitgesloten de leerling, dio zich bij de oefeningen onordelijk gedraagt, die op eenige wijze voor het onderricht stoornis ver oorzaakt, of die meer dan 3 maal zonder geldige reden verzuimt de oefeningen bij te wonen. Schagen, den 25 September 1907. De lo. Burgemeester voornoomd: P. BUIS Jz. Loting voor de Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1908 voor deze gemeente zal plaats hebben in de „Cérès" op Maandag, den 14 October 1907, des namiddags te 1.30 uren. Aan de loting nemen deel de ingeschrevenen voor die lichting, wier inschrijving plaats had vóór den lsten September j.1., met inbegrip van hen, wier inschrijving voor die lichting na evenvermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Bedoelde ingeschrevenen worden mitsdien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwe zig to zijn. Bepalingen betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alpha bet .sche naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opge komen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen, dan geschiedt het trekken door den Burge meester of het Lid van den Gemeenteraad, bij de loting tegenwoordig; het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Gemeentesecretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotelingen cf door hun vader, moe der, voogd of curator kunnen tegen de wijze, waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij Ge deputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongeze geld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onderteekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door belanghebbende lotelingen, of door hun vader, moe der, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoek schrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeerd te zijn. Vrijstelling van den dienst. De loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstel ling van den dienst, geeft de redenen van vrijstelling op bjj de loting, na het trekken van zijn nommer. Is de loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is hij, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan het opgeven der redenen van vrij stelling ook geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Onverminderd de opgave bij de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden gevraagd bij den Militieraad, zulks op het tijdstip nader bij openbare ken nisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht: 1°. dat tot het bekomen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, hetzij een uitrek sel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst 20. dat tot het erlangen van vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienenden of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder 1°. bedoeld, alsmede een door den Burgemees ter af te geven getuigschrift, waaruit blijkt het getal zonen tot het gezin behoorende; 3°. dat een getuigschrift als onder 20. bedoeld, ook moet worden overgelegd, indien vrijstelling wordt ge- wenscht wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van één of meer in hetzelfde jaar geboren broeders 4". dat het getuigschrift hierboven onder 2°. en 3°. bedoeld, door of vanwege de lotelingen aan den Burge meester kan worden aangevraagd op Woensdag, den 16 October 1907, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente secretarie 5°. dat de hiervoren genoemde bewijsstukken, noo- dig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders, ten minste veertien dagen vóór de opening der zitting van den Militieraad, alzoo vóór den 25sten November 1907, moeten worden ingeleverd bij den Bur gemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moe der of voogd, heeft zulks betrekking op minderjarigen en strekt de uitdrukking „vader" voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefentde uitdrukking „moeder" voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent, en de uitdrukking „voogd" voor het geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdruk king „curator" geldt den meerderjarige, die onder cura- teele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op ge wezen, dat na'atigheid in het doen opmaken en in het tijdig inleveren van de vereischte bewijsstukken ten govolge zal hebben, dat de lotelingen tot den dienst zul len worden aangewezen. Bij de loting zullen de lotelingen voorzien moeten zijn van hunne oproepingsbiljetten. Gedaan voor de tweede maal to Schagen, den SOsten September 1907. WVU1V1 Wb II auuuu^< jonge slimmn advocaatje heeft gebroken met de zoetelijk-öeferente manieren van de oudere generatie, i Hij zegt waar 't op staat en durft de puntjes op de i 's zetten. Koel-verstandelijk is zijn betoogtrant van begin tot eind. Onder de „vooruitstrevenden" is hij een van de kranigsten, knapsten, kundigsten. Men kiest hem voor den Gemeenteraad, en na zijn schitterend succes met de waterleiding-quaestie, waardoor hij Amsterdam een reusachtig kapitaal doet bezuinigen, staat 't vast, dat den een of anderen dag de heer Van den B. geroepen zal worden in het college van B. en W. der hoofdslad plaats te nemen. Intusschen zegeviert deze vrijzinnig-democraat bij de algemeene verkiezingen voor de Kamer. Hij is eene trede hooger gestegen op de ladder der politieke carrière... Hoe de wethoudersbenoeming kwam met wat er aan vast was wordt door „Politicus" geteekend. Dan, terugkomend op zpn spreekgaven, heet het. Deze man met de koude, eerzuchtige, schrandere, don kere oogen, schiint soms de woorden te knarsen. Hü gevoelt, beseft, de overgroote waarde er van. Hij legt er stempel op, alvorens zo zijn bleeke lippen ontvlieden. Z'n koude kalmte van zeggen beduidt bij hem: ik weet de macht mijner argumenten en ben verheven boven elke aandoening over verkeerd-begrijpen van de groote, onomstootelijke waarheden, die ik hier verkondig Een tikje van den doceerenden trant is in zijn manier niet te miskennen, maar hij is te glad, kent z'n luidjes te goed, om er niet overheen te doen het politoer van wat-heusche hoffelijkheid. Toch Schagerbrng. Zaterdagavond zijn de overgebleven prijzen der Zijper Verloting uit de hand verkocht, en hebben opge bracht Zweep lotno. 354 Graaf 923 Blauwe emmer 2757 Hooigraaf 4011 Big 6921 Teems 7099 Nog 14 dagen zijn deze bedragen f 2.20. f 1.50. f 2.-. f 2.-. f 2.60. f 1.40. disponibel voor de gevoelt men, door dat ncui uiou 1XIOOX 111 CL V Ullü vernis heen, wat èr in het gemoed van den kleinen lading gevaren worden. Naar regen wordt zeer verlangd, ambitieuzen en schranderen, vrijzinnig-democraat om- houders der loten, alsdan vervallen zij aan de commissie der verloting. Wieringerwaard. Uitslag van de gehouden aanbesteding van het uit diepen van plm. 1000 M. van de Walingswegvaart van den polder Wieringerwaard, gehouden op Zaterdag 28 September 1907, door Dijkgraaf en Heemraden: C. Keesman, Wieringerwaard ad. 85 ets. de Meter. J. Commandeur, Spanbroek 63 J. Meuleveld, Barsingerhom 62$ J. Boekei, Schagen 61 P. Zwaag, Wieringerwaard 60 J. Keijzer, Barsingerhorn 54$ Het werk is aan laatstgenoemde gegund. Watergebrek. In Friesland heerscht, vooral op de hoogere landen, groote droogte. Op enkele plaatsen moet het drink water voor het vee op wagens worden aangevoerd, een werk waaraan veel moeite, kosten en arbeidskrachten verbonden zjjn. Op verscheidene kanalen kan niet meer met volle zelfs 'n weerzinwekkenden smaak heeft. Doch dit was ook het geval, toen hier vroeger duinwater werd ge dronken. Dat men, nu de nood zoo hoog stijgt, zich dit uitste kend welwater aanschaft, bewijst 't feit, dat thans dui zenden emmers water uit deze pompen worden gehaald. Door 't gemeentebestuur is een man aangesteld, die 't water in een ruim een kubieken meter grooten filtreer pompt, waarna 't kristalheldere water door een kraan in de; emmers wordt opgevangen. Ik heb een en ander eenigszins breedvoerig beschre ven, om de aandacht van andere gemeenten op de goed geslaagde pogingen van ons gemeentebestuur te vestigen en ter navolging op te wekken. Waar men leest, dat o.a. te Enkhuizen gebrek aan drink- en waschwater heerscht en men zijn toevlucht zal gaan nemen tot 't aanvoeren hoe uitstekend ook. gaat Wie Als week de Citadel-kazerne de Tweede Kamer kent, zal beseffen, dat een figuur als Mr. v. d. Bergh er nooit „getapt" zal kunnen zijn: Hij zal dan ook wel eindigen met zijn krachten geheel voor de Amsterdamsche wethouderij te reservee ren. Men heeft hem noodig, want zoo knap, zoo slag vaardig, zoo kordaat, zoo schrander als hij, zijn er maar zeer weinigen. Men mag 't gelukkig achten, dat een financieel-onafhankelijk man als Mr. Van den B. genoeg eerzucht en ijver heeft om zich aan de publieke zaak te geven Veel kan nog van zijne werkkracht worden verwacht. Wat men, van publieke personen gewagend, gewoon is „bemind", of „echt-populair" te noemen, zal hij nooit worden. Daarvoor is Mr. Van den B. nu eenmaal te „verstandeljjk-koud"En onder de „vaste sterren" van het Binnenhof reken ik hem stellig niet! Hoe 'n bewoner van den Vleutenschen polder in Amsterdam geschoren werd. 'n Vleutensch provinciaal is 'n dagje in Amsterdam en amuseert zich „intens". Hij komt er niet al te dik wijls en voelt zich heelemaal anders worden in de groote- stadsherrie. Hjj is gewoon aan polderstilte, polderruimte en plattelandsche bedaardheid. Overdag geniet ie 't Rijksmuseum, eet daarna 'n paar maal lekker, laat zich trammen en rijdt's avondsin 'n aapie naar Carré.Heer lijk dat circus. Zooveel pretmenschen zie je in den pol der nog niet in 'n heele eeuw. 'n Plattelandsche ziel zwelt daar op als 'n luchtballon. Om half een 's nachts, 't is al Zondagmorgen, 't overkomt 'n mensch in den polder nooit, begint ie 'n hotel te zoeken. Heel Amster dam lijkt 'm 'n hotel toe en hij kijkt 'n beetje verwon derd als er in 't eerste hotel 't beste geen kamer meer vrij is- In 't tweede ook niet. In 't derde weer niet en zoo tot zes toe. Dat is óók vol, maar er is nog 'n pak- kamer, waar 'n bed in orde gemaakt kan worden. Allons, dam maar in de pakkamer. De pakkamer valt mee. Geschilderd plafond, kleed op den vloer, kleurige gordijnen, electrisch licht, 'n Pak kamer in den Vleutenschen polder zou er anders uit zien. 't Ledikant is 'n ijzeren piepding. Dat is ie beter gewend, maar hij slaapt er in als 'n os tot negen uur. Aan 't ontbijt voelt ie zich heviglijk ongeschoren en in formeert bij den Ober naar 'n barbier. In Amsterdam kan je alles krijgen op vijf passen afstands en de Ober duidde hem dus 'n barbier uit 'n huis of wat verder op. In den Vleutenschen polder wordt 'n mensch gescho ren in den barbier z'n keuken of in 'n kleermakerij of in 'n schoenmakerswerkplaats en de heele bewerking kost je drie centen. Met je zakdoek veeg je de zeep van je gezicht en heb je soms 'n klein jaapje opgeloopen, dan houdt je den zakdoek er tegen totdat je thuis ben. Gewoonlijk is de afstand voldoende om 't bloeden tegen te gaan. De barbierderij waar de ongeschoren provinciaal bin nentrad, als-of-ie zich minstens zevenmaal iedere week in Amsterdam scheren liet, imponeerde hem toch wel 'n beetje, 't Was geen scheer winkeltje, maar 'n heele etage. Z'n plattelandsche voeten betrapten onhoorbaar 'n linoleum van stemmige kleur en hij zag 'n reeks spiegels met marmeren waschtafels er voor vol blin kende scheer-, kap- en waschvoorwerpen. En hij werd verwelkomd met 'n gedempt, hoogst respectueus „mor- ge m'nheer" van twee groote-stadsscheergezellen in witte kleederen, 'n blonde dikke en 'n zwarte dunne. De zwarte barbierheer noodigde den plattelandsheer in 'n lekkeren scheerstoel, informeerde heel menschlievend of het hoofd des provinciaals wel in 'n gemakkelijke hou ding tegen den scheerstoel rustte in den polder interesseert dat 'n barbier natuurlijk een lor en be gon hem met zachten kwast te bezeepen. Toen voelde plattelandsheer den lichten druk van koele weeke vin gertoppen op z'n facie en 't mes gleed door de stoppels. Op 't platteland wil 't nog wel eens haken. 'n Plattelandsche barbier babbelt (welk scheormensch ^w^^uwu» serie in houdt z'n mond over den stand van de aardappels, een Christelijke stad. Hier beviel het haar zoo goed dat z'n bol op over den stand I ze besloten ar +Q KI li trnn *- *- - - Een zonderlinge kok! bijzonderheid mag worden vermeld, dat deze soep, voor de menage der soldaten in de irne te 's-Hertogenbosch bestemd, is afge keurd, omdat de kok bjj de bereiding ervan het vleesch en de rijst had vergeten. Holletjes te 's-Hage. De anarchistische propagandist Samson had de laatste Zaterdagavonden de gemoederen van een aantal markt- bezoekers ontstemd door het houden van anti-kerkelijke toespraken op een door hem afgehuurde plaats op de Prinsengracht. Zaterdagavond kwam die ontstemming tot uiting, toen eenige jongelui aan Samson het spreken onmoge- j lijk trachtten te maken door schreeuwen en opdringen. De marktmeester mengde zich in het opstootje en zegde Samson aan, zijn standplaats te verlaten, terwijl hij voortaan geen standplaats meer op de markt zou krij-1 gen. Inmiddels was het rumoer en het gedrang nog j toegenomen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag handelend op te treden en de menigte met de blanke sabel uiteen te jagen. Een korporaal van het Indische j leger, die de politie wilde adsisteeren en eveneens zjjn sabel trok, kwam later, toen de politie was afgetrok ken, in het nauw: burgers wilden hem te lijf en riepen hem scheldwoorden toe. Ten slotte daagden eenige agenten op, die den koloniaal, in het belang van zijn eigen veiligheid, meenamen naar h(t bureau aan de Riviervischmarkt. Gemeentewapens en de jacht. Het lustige weidwerk staat nog bij velen te recht hoog aangeschreven, maar ongetwijfeld is er eenmaal een tijd geweest in ons vaderland, dat het jachtver maak, naast allerlei ridderspelen, als de hoogste sport werd aangerekend. De heraldiek in zoo menig gemeente wapen wijst dit ten duidelijkste aan en daaromtrent vonden wjj vermeld, dat in vele Noord-Brabantsche gemeenten in het wapen drie jachthoorns voorkomen en wel Eindhoven, Heeze, Leende, Aalst, Moergestel, Budel en Zesgehuchten, en dat in deze omgeving men het jachtvermaak in eere houdt, bewijst wel het feit, dat alhier in den omtrek de eenige- Hollandsche valke nier woont, en wel te Valkenswaard, de heer K. Th. Mollen, die om dezen tijd van het jaar zjjn vangsten begint, om de liefhebbers der jacht van „vêer met vêer" te gerieven in Engeland, België, Hongarije enz. waar het vluchtbedrijf nu de laatste jaren weer begonnen is te herleven. Bmallingerland en Hindeloopen hebben een hinde, Putten in Gelderland een twaalfender, Bruinesse een laveiende zesender, Vollenhove een tienender als schildhouder, Ruurloo een windhond, Winterswijk een dito. Heerjansdam twee jachthonden, Gaasterland en Haskerland een haas en Opsterland eveneens een haas, vervolgd door een hond, Brandwijck heeft een afgewor pen gewei van een veertienender, Lexmond heeft een zwijnskop, Zegveld twee jachthoorns met dubbele win ding, IJselmonde een hermelijn, Diepenheim berenklau wen, Oterleek en Schermerhoin een otter, Oud- en Nieuw- Yossemeer, Dantumadeel en Moercappelle eveneens, terwijl ook nog gemeenten voorkomen met jachtvogels 0. a. Jisp, Soerendonk en Heinkenszaud. van duinwater, dat, wegens 't vervoer in tonnen (soms ook in drank-okshoofden) of in groote platte schuiten, waarin 't kostbare water soms een drie- a viertal dagen vertoeft, schadelijk voor de gezondheid wordt, daar ho pen we, dat vele gemeenten 't loffelijke voorbeeld van Purmerend zullen volgen en hare ingezetenen op deze wijze van heerlijk en zuiver drinkwater zullen voorzien^ De bevolking van Rotterdam en Amsterdam. Zooals wij hebben medegedeeld, is het inwonertal van Rotterdam op 21 September tot 400.000 gestegen; een gebeurtenis, waaraan de „N. R. Ct." eenige beschou wingen vastknoopt. „Voor de hand ligt het om daarbij in de eerste plaats te denken aan de economische, gevolgen welke deze snelle aangroei der bevolking medebrengt. Het meer malen gebruikte beeld, dat Rotterdam overeenkomst heeft met een jongen, die gestadig uit zijn kleeren groeit, blijft toch immer teekenend om de gelijkenis aan te duiden tusschen het echtpaar, dat met trots zijn flinken telg ziet opwassen, doch ook met zorg vanwege de klimmende eischen voor zijn lichamelijke en geestelijke opvoeding, en een nauwgezet gemeentebestuur, dat zich gesteld ziet over een stad, die geleidelijk het karakter van een wereldstad, met al de daarmede gepaard gaande materieele eischen en moreele verplichtingen, gaat aannemen." Tot heden zijn acht volkstellingen gehouden, de eerste op 1 Januari 1830 en de laatste op 31 December 1899. Op de hieronder volgende tijdstippen dier tellingen had Rotterdam op 1 Januari 1830 72.294 inwoners 1 Januari 1840 78.098 19 November 1849 90.073 31 December 1859 106.122 1 December 1869 116.232 31 December 1879 148.102 31 December 1889 201.258 31 December 1899 318.507 Met immer grooter sprongen is dus het bevolkingscij fer gestegen. Hierbij is intusschen in het oog te houden, dat in 1886 Delftshaven met 13.651 en in 1895 Kralin gen en Charlois met 33.286 inwoners aan Rotterdam zijn toegevoegd. In tien jaren tijds, tusschen twee volkstellingen, 1879 en 1889,is het zielental met ruim 50.000 en inde volgende tien jarige periode met ruim 100.000 vermeerderd, waaronder dan de bevolking der geannexeerde gemeenten Kralin gen en Charlois. En thans, nu ons nog ruim twee jaren van de volgende tienjaarlijksche volkstelling scheiden, is tcch al weder zonder noemenswaardige annexatiën, een vermeerdering, die niet ver van 100.000 zielen blijft, te boeken. Veilig mag dus aangenomen worden, dat de aanstaande volkstelling van 31 December 1909 weder een grooteren sprong zal aanwijzen. Nog sterker valt deze aanwas in het oog, als wjj verhoudingsgetallen nemen en deze vergelijken met die van de twee gemeenten, waarbij Rotterdam op grond van zijn bevolkingscijfer behoort gerangschikt te wor den, n.1. van Amsterdam en 's-GravenhacrA Jan. 1 1 19 Nóv. 31 Dec. 31 Deze cijfers over de zeven telling. 1830 1840 1849 1859 1869 1879 1889 1899 kunnen laatste en 's-Gravenhage. Amster- Rotter- 's-Graven- dam. dam. hage 100.— 100.— 100.— 104.44 108.03 113.46 110.71 124.59 128.74 120.23 146.79 139.60 130.80 160.78 160.91 156.65 204.86 202.23 201.65 279.22 279.49 252.44 440.57 367.21 nog vervolgd worden met die jaren sedert de jongste volks- Landbouw. Blijkens een door de Friesche Coöperatieve Zuivelexport- Vereeniging, gevestigd te Leeuwarden, opgemaakt, aan elk der Maandag j.1. daar vertoefd hebbende leden van het te 's-Gravenhage gehouden Internationaal Zuivelcon- gres aangeboden album, was in 1899 haar verzending van boter naar Duitschland, Engeland, Frankrijk, België, Oost- en West Indië begonnen met 364.875 K.G. en was dit cijfer in 1903 gestegen tot 3,187.281 K.G. In 1907 rekende men, dat 3$ millioen K. G. zou worden bereikt. Een vergelijking. In The Banner zoo schrijft de Heraut komt een niet onaardige parabel voor, die ook voor onze kerken wel tot leering mag strekken. Vier spinnen, zoo verhaalt ze, besloten een reis te doen om iets van de wereld te leeren kennen. Op hun tocht kwamen ze ook bij een schoongebouwde kerk in Afln niiKicl-Alllly/N TTi11 31 31 31 31 31 81 31 Dec. 1900 1901 1902 1903 1904 1905 1906 Rotter dam. 459.49 471.76 483.41 494.47 512.34 524.27 539.27 's-Graven- 378.24 388.61 396.54 409.59 417.89 431.43 443.82 maar 't komt hem nooit in z n doi op over aen stana i ze besloten er te blijven en ieder zocht een geschikt van iemands hoofdhaar 'n boom op te zetten. Van aard- plekje om daar haar webbe te spinnen. Na enkele dagen appels heeft ie verstand, maar z'n haarkundigheid ligt j kwamen ze bij elkaar, om haar ervaringen mee te nog in de luren. De Amsterdamsche scheerheer bleek deelen. evenwel 'n specialiteit in haarkundigheid te zijn en I Met mij ging het slecht, zei de eerste spin. Ik weefde maakte al scherende doch niet gekscherende eenige mijn net in een hoek van den preekstoel. Maar gisteren opmerkingen over den haardos des plattelanders. Soms kwam de koster met een stoffer en veegde het weg. leek het 'n professoraal betoog, zeer geleerd, maar de Met mij ging het niet beter, zei de tweede spin. hnnfdtonn was niet, nArlant. rWh moor Trlaiomt-moHolil- v,i„~ i-v- De lo. Burgemeester, P. BUIS Jz. De Secretaris, ROGGEVEEN. Het politieke portret van Mr. ZADOK v. <1. BERGH teokenend in de Opi\ Haarl. Ct., herinnert „Politicus" aan de pedanterie van een v. Kerkwijk, een De Kanter, een Harte van Tecklenburg, allen onderling verschillend. De soort en aard van overtuigd-zijn van eigen voortreffe lijkheid, die iemand als Mr. v. d. Bergh eigen is, is nog weer gansch anders. Dat is een carrière I Op jeugdigen leeftijd is h(j reeds onder de leden van de Amsterdamsche balie een der „primi inter pares". Men gevoelt, eerlang zal men met dezen kleinen, tongeren man van teere, bleeke ge laatstrekken en schrandere, koude oogen rekening heb ben te houden. „Politicus" teekent, hoe de profetie wordt vervuld. In hoofdtoon was niet pedant, doch meer vleiend-medelij dend met 'n tikje overreding. Pientere Amsterdammer, scherende menschenkenner 1 Hij bezeepte, beschoor, bevinaigerde en bewreef met La Hyaline Antiseptique des plattelanders kleurig ge zicht en praatte 'n redevoering over haarwortels en roos, die de poriën verstikte; over 't nadeel van koud water en de humbug van haarmiddeltjes, „allemaal geparfu meerd schoon water, mijnheer"over het infectueuse der kaalhoofdigheid en over de nadeelen van 'n slecht geventileerde hoofdhuid en hield toen plotseling 'n toilet spiegel boven en achter do kruin des geschoren provin ciaals. Deze zag nu, weemoedig stemmende aanblik voor 'n jongmensch van eenigszins gevorderden leeftijd, in den spiegel voor hem z'n blank-doorschemerend ach terhoofd. En de witgejaste scheerheer besprenkelde dit achterhoofd uit 'n flesch met 'n welriekende vlooistof en verkocht intusschen aan den plattelander het eenige onfeilbare middel tegen haarzwakte en roos. Het univer seel middel, m'nheer, aanbevolen door geneeskundigen, en met garantie, 't Werd metoen toegepast. Met 'n borstel tje, spiksplinternieuw, de behandeling was daar antisep tisch, zette hij de plattelandsche kruin in de was, smeerde den knevel, ook al in decadentie, en vergat zelfs niet met 'n vettige veeg de borstelige wenkbrauwen van het verjongende fluïdum te doortrekken. Verjeugdigd, dat voelde-n-ie goed, ging de plattelander naar de kassa, waar de blonde dikke reeds het fleschje had ingepakt en vernam daar, dat-ie te betalen had twee kwartjes voor scheren en hoofdbehandeling en drie gulden vijftig voor de rest. Samenviel- gulden. De blonde vroeg daarna nog heel ernstig of 't-ie-'t m'nheer-thuis- zou-laten bezorgen. I Plattelander zalft zich nu met iets dat op paardevet lijkt, hoewel 't beter ruikt. Hij doet 't om de drie dagen, ofschoon 't voorschrift van den zwarte luiddeom den anderen dag. 't Borsteltje was ook in 't pakje. Zeker'n geschenk van de firma aan hun plattelandschen Zon dagsklant. Voor vier gulden kan deze zich in den polder 183 keer laten scheren en dan houdt-ie nog 'n cent over. spin. Ik hing mijn webbe op aan een dik boek bij de voorlezers- bank, f maar een man met een lang zwart kleed kwam en vernielde mijn werk Hetzelfde de doopvont. Gisteren moest een kind ge doopt worden en mijn webbe werd stukgescheurd. 1 Ik was wijzer dan gij allen, zei de vierde. Ik spande mijn webbe uit over de opening van de bus, die bij de deur geplaatst is, om de contributies van het predikants- tractement te ontvangen. Vele lieden gingen voorbij, maar niet één-vond het zelfs de moeite waard om naar mijn werk te zien. Het is nog ongedeerd, en ge kunt er staat op maken, dat het nog lang zoo blijven zal. I Oudcarspel. De heer A. Endema komt als no. 3 voor op de voor dracht van onderwijzer aan de vierde gemeenteschool te Alkmaar. Watergebrek en overvloed van water. De correspondent van de Tel. te Purmerend schrijft: Sedert weken heerscht ook hier gebrek aan drink water, wel te verstaan echter aan regenwater, dat hier, zoowei als in alle plaatsen van Noord-Holland, die niet in het bezit van een waterleiding zijn, gefil treerd of ongefiltreerd wordt gedronken. En toch zij we hier in het bezit van overvloed van goed drinkwater. Eenige jaren geleden besloot ons gemeentebestuur een proef te nemen, met het slaan van een Norton-wel op 't Doeleplein, ten einde op deze wijze in de telkens terugkeerende behoefte aan drinkwater te voorzien. De poging slaagde naar wensch. Op een diepte van onge veer 50 M. (175 voet) verkreeg men helder water, dat, ten overvloede gefiltreerd, na scheikundig onderzoek, bleek volkomen bactorievrij te zijn en uitstekend geschikt voor allo huiselijke doeleinden. Eenigen tijd daarna liet het gemeentebestuur een tweede Norton-wel slaan in den Doelentuin, met het zelfde gunstige gevolg. Amster dam. 257.26 262.26 266.21 270.08 272.49 275.55 278.80 wv.ti 1 - Men ziet dus: in steeds klimmende mate is de bevol king van Rotterdam toegenomen. 's-Gravenhage, tijdens de volkstellingen van 1840 en 1849 vóór, bij de daarop volgende vier tellingen beurtelings achter en vóór, is sedert de tweede in den wedloop gebleven en verder behield Rotterdam de leiding. In Amsterdam is de aan was geringer geworden en in den loop van dit jaar is zelfs de bevolking achteruitgegaan. In Amsterdam lijkt het verschijnsel, dat meer personen vertrekken dan inkomen, blijkens de cijfers der laatst verloopen drie jaren, van langoren duur te worden, zoodat de hoofdstad de toeneming harer bevolking moet krijgen van het verschil tusschen het getal geboorten en het kleiner getal sterfgevallen. En zelfs is dit geboorte-overschot niet meer in staat om het verschil te dekken, dat ontstaat doordat het aantal vertrekken- den grooter is dan dat der zich in de gemeente geves- tigden; zoodat, gelijk wij reeds vermeld hebben, de bevolking in Amsterdam sedert 1 Januari van dit jaar in aantal iets achteruitgegaan is. Arme kleine. Zaterdagmorgen is op het spoorwegterrein aan het Dok te Dordrecht een ongeluk gebeurd. De 8-jarige Wilhelmina Schaap, was daar met haar 5-jarig broertje bezig met het sprokkelen van houtjes tusschen de goede renloods en het goederenstation, waar twee goederen treinen op de rails stonden. Op het oogenblik, dat het uvu VVg011Ull&; Uüli 1181 T, ..I meisje onder een dier treinen was gekropen, werd deze overkwam mq, zei de derde. Ik spon myn jn beweging gebracht, met het noodlottig gevolg, dat de webbe over de doopvont. Uisteren moest een kind ca. wjejen baar over de beide beenen gingen en zoo goed als geheel werden afgesneden. Het kind werd terstond door een arbeider opgenomen en in de loods gedragen, waar weldra de geneesheer der politie, dr. W. F. Jong, verscheen, die haar de noodige hulp verleende. Kort daarop werd het ongelukkige meisje per brancard van het politiebureau naar het Ziekenhuis gebracht, waar de beide verbrijzelde beentjes zijn afgezet. Haar toestand was Zaterdagmiddag vrij redelijk. Eervol ontslag. De heer W. Mets Tz. heeft op verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag bekomen als gezagvoerder- postconducteur tusschen Oudeschild en Helder. Een lange reeks van jaren vervulde de heer Mets met de grootste nauwgezetheid bovenstaande betrekking, Wanneer de postboot bijna nooit eene reis oversloeg, was dit zeer zeker een gevolg van de goede zeeman schap van kapitein Mets, die het ruwste weder durfde trotseeren om de gemeenschap met den vasten wal te onderhouden. Bij gelegenheid van zijn 25-jarige dienstvervulling bij de tegenwoordige maatschappij is hem hulde bewezen door verscheidene Texelaren. Waternood. Maandag kwam op het eiland Urk een schip aan, geladen met water uit den IJsel, om in de behoefte aan waschwater te voorzien. Ook aan drinkwater bestaat daar nijpend gebrek. Bijna alle regenbakken zijn leeg; een paar groote van kerk en school zullen het spoedig een paar groote van zijn Callantsoog. Op Zondag hield de afdeeling Helder der S. D. A. P. een openbare vergadering op Callantsoog met A. G. A. Verstege als spreker. Het zaaltje van Van den Berg Het spreekt van zelf, dat dit water voor hen, die aan was stampvol met een 70-tal arbeiders. De eertijds be- regenwater gewoon zijn, een eigenaardigen, voor velen staande volkskiesvereeniging zal weer worden opgericht.

Schager Courant | 1907 | | pagina 5