onder openbare contröle Hulpmeststoffen levert JOH. C. DE WIT INGEZONDEN. Uit en voor de pers. m superie tegen uiterst ure kwaliteiten scherpe prijzen, Gemengd Nieuws. Kantongerecht Schagen. Birmeuiandsch Nieuws, geeft Joh. C de Wit, Beemster, Plaatselijk Nieuws. Geachte Redactie! Nu er in de laatste dagen onder de burgerij zooveel gesproken wordt, en er in de raadszitting van 15 Octo- ber l.j. zoo weinig gesproken is, over de belangen van onze burgerij, in verband met de aan te leggen Land- bouwstraat, zoo verzoek ik UEd. beleefd een plaatsje voor dit schrijven in uwe courant te willen afstaan, om langs dezen weg ook mijne meening aan vóór-en tegenstanders bekend te maken; wellicht kan dit tot ernstig overden ken leiden, en kan ernstig overdenken in deze zijn nut hebben. Ik zeg, mijne meening, want iedereen kan dwalen, dus ook ik! Nu, mijne meenigdanis, dat de Landbouwstraat er op dit oogenblik niet noodig is; dat door het dempen en beharden van de gracht tot den heer Visser, de toe- en afvoerweg meer dan voldoende wordt, en dat onze plaats, zoolang wy geen voldoenden waterweg hebben, zeer wei nig voor uitbreiding vatbaar is. En verder, dat er voor eerst nog bouwterrein in overvloed is voor menschen, die in Schagen willen gaan bouwen en wonen. Verder is mijne meening, dat men door het aanleggen van de Landbouwstraat den stroom van voetgangers, zoo wel dagelijks, als van het marktbezoek, van en naar het station zal verleggen, en dat men daardoor aan vele neringdoendon schade zal berokkenen, en bovendien, dat men de gelegenheid aanbiedt aan vreemde onderne mers, om nieuwe zaken te stichten, en dat daardoor de bestaande zaken zullen gaan kwijnen. Verder is mijne meening, dat het stichten van de Landbouwstraat is het begin van de stichting van een j geheel nieuw centrum, dat vele «iet-eigenaren van hui- zen liever in de nieuwe, naar de eischen des tijds inge richte huizen zullen gaan wonen, en dat zooiets (althans in Schagen) geen andere gevolgen kan hebben, dan de 1 ontvolking der bestaande woningen. Met deze uitbreiding van wegen en bouwterrein voor oogen, meen ik, dat in de verre toekomst de thans, (ook op den besten stand staande woon- en winkelhuizen) wel eens veel in waarde zouden kunnen verliezen en meen ik met overtuiging te mogen uitrdfepen: arm oud Schagen Naar myn meening moesten wy hier eerst hebben een voldoend vaarwater naar het Noord-Holiandsch Kanaal, dan zouden wy, met gfJeden wil van de met kennis en for tuin gezegenden uit onze gemeente, kunnen krygeneenig fabriekswezen en dientengevolge meer bevolking en mocht het dan blyken, dat er werkelijk behoefte kwam aan nieuwe verkeerswegen en bouwterrein, welnu, ik twy- fel niet, of ook dan zou de gelegenheid en het geld er wel zyn, zoo goed als heden U", geachte Redactie, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, met de meeste hoogachting, UEds. Dienaar, A. niet toegepast. Zoo had de Conseil d'hygiène byv. voor geschreven, dat alle besmette huizen flink ontsmet moesten worden, maar niemand denkt er in de verste verte aan, het gegeven voorschrift ook in toepassing te brengen. Een zekere Costaki byv. had het ongeluk zyn dochter aan de gevreesde ziekte te verliezen. Sinds een maand reeds verzoekt hy, dat zyn woning ontsmet zal worden, maar overal klopt hy aan doovemansdeuren. En het noodlottig gevolg van deze nalatigheid is, dat ook zyn andere kinderen thans door de ziekte zyn aan getast. Beneden de menscheljjke waardigheid. Een ryk Amerikaan, ty'delyk te Heidelberg gevestigd, had onlangs twee werklieden er toe gebracht by klaar lichten dag en op den openbaren weg paardenmest te eten en hun daarvoor een paar mark belooning gegeven. Dit bedryf wekte algemeene verontwaardiging. De Amerikaan is nu tot vyf dagen gevangenisstraf veroor-, j deeld en wordt na afloop daarvan uit Baden verwijderd.p De bladen verlangen ook straf voor de beide personen, die zich tot deze walgelijke „aardigheid" leenden. verwarming, trappen, vloeren en een cementdak, dat nooit lek kan worden,, inbegrepen. Reparaties kunnen niet voorkomen. De ijzeren vormen worden na een paar uur verwijderd. liet tekort der Rijksverzekeringsbank. Rijksverzekeringsbank heeft een tekort van vier I gehad. De met Cijfers, die verbazen. Londen is een groote stad, dat is allerwege bekent} en wordt ook allerwege geloofd, maar toch kunnen sommige cijfers eerst met recht een denkbeeld geven van den omvang en de beweging van deze wereldstad. Londen heeft, om maar eens enkele voorbeelden te noemen 1757 kerken en 872 zendingslokalen; 9425 scholen en 10.000 café's en bierhuizen. Op de scholen worden 750.000 kinderen door 20,000 onderwijzers en onderwij zeressen onderwezen. Op de 74,839 acres grond van klein-Londen met ruim 41/2 millioen inwoners, staan 572,0C0 huizen. En 300.000 personen bewonen daarvan een enkel vertrek. Londen heeft 29 gemeenten, dus ook 29 gemeente raden en evenveel burgemeesters, ofschoon men veelal den lord-mayor voor den burgervader der gansche stad houdt. Zyn gebied reikt echter niet verder dan Fleet- street en Bishopsgate van oost en west en de Theems en Oldstreet van zuid en noord. Zyn gemeente is het rykst, maar het minst bevolkt, met nog geen 30.000 inwoners, terwyl zij in 1801 er 128.129 had. Ieder jaar krijgt Londen er 100.000 inwoners bij. grootste gemeente is Islington, in het noorden, 350.000 inwoners. In het ruwe berekend, worden iedere twee minuten vyf kinderen in Londen geboren, terwijl iedere twee minuten drie personen sterven. Iedere vijf minuten hebben er twee huwelijken plaats. De gemiddelde leef tijd, waarop in Londen een man huwt, is 25 jaareen vrouw 21 jaar. De politie van de Metropolis heeft 700 vierkante mylen te bewaken. Zy bestaat uit twee korpsen, de Metropoli tan- en de City-politie. De eerste heeft 699.42 vierkante mylen te bewaken en bestaat uit een hoofdcommissaris, drie ondercommissarissen, 31 hoofdinspecteurs, 546 in specteurs, 2239 sergeanten en 14.394 constabels. De City- politie bestaat uit een hoofd- en ondercommissaris, 50 inspecteurs, 88 sergeants en 1003 constabels. Dat de politie hier niet op een oor heeft te liggen, blykt uit de volgende cijfersIn 1906 had zy 119.897 personen te arresteeren; zy vond en bracht naar huis terug 12.695 zoek geraakte personen; zy verhinderde 642 pogingen tot zelfmoord; zy bluschte 229 branden; vond 26.277 deuren en vensters des nachts open of onvoldoende gesloten; bracht 275 op den loop gegane paarden tot staan; nam 39.639 honden in beslag, waar van 5588 aan hun eigenaars terug werden gegeven, 23.912 naar hondentehuizen gezonden en 39 door haar gedood werden, terwijl zij 22.816 hondenbeten rappor- teerde Maar daarmede was haar taak nog niet geëindigd. Want zy had zich in het vorige jaar ook met vrij wat ongelukken op straat te bemoeien. Niet minder dan 212 menschen werden in die 12 maanden op straat ge dood en 14.060 door ongelukkón gewend, beide getallen zijn hooger dan die van 1905. Door hansoms werden 16 personen gedood, door motoromnibussen 25, door lichte en zware auto's 34 en door rijwielen drie. In 1906 reden in de straten van Londen 6648 hansoms, 3844 vierwielige cabs, 96 motor-cabs, 2964 paardenomrii- bussen en 783 motoromnibmsen. Sedert het voorafgaande jaar verminderden de hansoms met 348 stuks, de four- wheelen met 91 en de paardenomnibussen met 520. Al de motorwagens namen daarentegen toe. In 1906 werden 12.467 vergunningen voor rijden aan cab-koetsiers uitgereikt, tegen 12.686 in 1905 en 13.543 1904. Er waren 1191 cab-koetsiers boven den ouderdom van 60 jaar, 167 omnibuskoetsiers en 23 busconducteurs. Voorts boven 70 223 cab-koetsiers, 16 omnibuskoetsiers en 4 omnibusconducteurs. Eindelijk 9 cabkoetsiers boven 80 jaar. De vergeetachtigheid der Londenaars is spreekwoor delijk. In 1906 werden in cabs en omnibussen niet min der dan 56.754 artikelen achtergelaten, waaronder 2861 jassen, 3033 mantels, 585 tooneelkykers, 3442 beurzen, 1257 stokken, 25.073 regenschermen en259 horloges, 25.882 achtergelaten artikelen met een waarde van 21.886 Pd.st. werden aan hunne eigenaars teruggeven, terwyl in 26.257 gevallen aan koetsiers en conducteurs een belooning werd gegeven, in het geheel 4213 Pd.st. bedragende. Wy zouden nog kunnen mededeelen, dat in 1906 2000 inbraken plaats hadden en 17 moorden werden geploegd. Maar voor ditmaal heeft de lezer genoeg aan al deze cijfers. Typliiis. Sedert twee maanden "woedt, volgens den berichtge ver van het Berl. Tagebl. te Konstantinopel, de typhus in die stad en toch geschiedt er niets om de ziekte te bestrijden. De voorbehoedsmaatregelen, door de regee ring gelast, worden niet alleen door de bevolking in den wind geslagen, maar ook door de overheid zelve tien dorp verwoest. Schrikwekkend is de verwoesting, die leen Bulgaarsche bende aangericht heeft in hel Grieksche dorp llakovan noordwestelijk van Monpstir. Van de honderd huizen bleven er maar een tiental onbeschadigd. Vijf man nen en twee vrouwen werden gedood. De meeste be woners zijn gevlucht. Een andere Bulgaarsche bende viel een troep Grieksche landlieden dan, die een voor raad rozijnen vervoerde. Er werden (er zes gedood. Beide feiten hebben in den nacht van 21 October plaats gehad. Noodweer. Zaterdag j.1. hoeft over geheel Portugal een vrcese- lijk noodweer gewoed, waarvan eerst thans bijzonder heden bekend worden, omdat alle verkeer met de bui tenwereld totaal stil stond. Vooral de noordelijke districten werden ontzettend geteisterd. In Coimbra volgde op de overstrooming een geweldige aardbeving. Op vele plaatsen staat het water 18 voet hoog. Huizen stortten in, weilanden werden vernield. Het vee verdronk bij honderden. Men vreest, dat van de steden Coimbra en Vagon, alsook van verscheiden dorpen, totaal niets zal overblijven. De brug over de Doero is weggesleurd. Talrijke personen kwamen in dc golven om. Men vreest een algemoenen hongers nood. Geen duur bier. Men weet dat de Münchensche brouwerijen op hel aan den slaat behoorende Hofbrauhaus na den prijs van het bier met 2 pf. den liter hebben verhoogd en dat de Beiersche hoofdstad daarover in rep en roer is. De brouwerijen blijven echter bij hun besluit eri verdedigen het met een beroep op de hoogere voort- brengingskosten, die een gevolg zijn van duurdere grond stoffen, loonsverhoogingen enz. De kazernes die het bier voor den halven prijs krij gen, hebben nu gedreigd, het bier van elders te laten komen, en onder de vakvereenigingen is een bewe ging gaande, om alle bier dat in prijs verhoogd is, in den ban te doen. Men 'rekent dat 10,000 werklieden hier gevolg aan zullen geven. Prachtige namen. In Juni van dit jaar heeft in Duitschland een be roepstelling plaats gehad. De uitkomsten hiervan zijn nog niet bekend, maar enkele bijzonderheden over de verkregen resultaten worden toch al reeds openbaar gemaakt. Zoo blijkt uit een voorloopig overzicht, dat er in Duitschland niet minder dan 15,016 verschillen de beroepen bestaan, d. w. z. op de lijsten zijn zoo veel beroepen ingevuld. De Duitscher houdt van nauw keurige classificatie en niét minder Imooie titels en zoo vindt men onder „de opgegeven beroepen er van de meest zonderlinge benaming. Men lacht wel eens en maakt wel eens grapjes over de ellenlange Duitsche titels, maar een blik op de lijsten der beroepstelling toont, dat deze grappen toch volstrekt niet overdre ven zijn. Daar leest men bijv. van een „Kreiskommu- nalkassenkalkulator," van een „Staatsschuldenzahlungs- kassenkontroleur," van een „Eisenbahnbetriebstelegra- pheninspektionsassistenten". Een merkwaardig beroep is ongetwijfeld dat van „Spritzenschlauchiiberzugmacher," „Brillenglaswascher", NVasserstraszenmarkierier." En zoo zouden uit de lijsten nog tal van beroepen zijn op te delven, welke toonen dat de arbeidsevrdeeling in onze moderne maatschappij hoe langer hoe verder gaat en welke tevens toonen, dat onze oostelijke bu ren ongeëvenaard zijn in hunne kunst nieuwe namen voor nieuwe en oude beroepen te bedenken, Voor- lie den die zich in de uitspraak van het Duitsch willen oefenen, leveren de voorloopige uitkomstén Ider beroeps telling al een heerlijk materiaal. Aardbeving. Het is in Italië boos weer geweest. Een hevige aard-; bevingh eeft schrik en ontsteltenis gebracht. In Cala-; brie is heel wat verwoesting het jgevolg er van geweest. Det elegrammen vermelden dat de aardbeving het zelfde verloop had als in 1905. Te Monteleone, Roeoella, Jonica, Reggio en andere plaatsen hadden verschrik kelijke tooneelen plaats. Te Geraci stortte een monumentale toren in; de ka thedraal werd ernstig beschadigd. Te Brancaleone is de halve stad verwoest. Een hevige stortregen maakt den toestand nog ger; door den regen storten de gescheurde en bescha digde huizen in. Fcrrüzano schijnt verwoest. Speciale treinen brengen 1 lp. De ontstelde bevolking van Medina bracht den nacht in de open lucht |door. Te Sinopoli werd een geheel (huisgezin bedolven onder oen ingestort huis. Volgens een telegram uit Reggio di Calabria aan de Tribuna zouden 100 personen in de gemeente Fer- ruzana zijn omgekomen. Ferruzana is geheel en al verwoest200 personen zijn omgekomen, onder de puinhoopen liggen nog. lal ■van gekwetsten. Te Zopardo zijn een man en een kind bij dé aard-, beving om het leven gekomen, een groot aantal personen zijn gewond. In de gemeente Santillario zijn vele hui zen ingestort, vijf personen gedood en een groot aantal gekwetst. Troepen en ingenieurs zijn naar de plaatsen van het onheil gezonden. De bijna volslagen verwoés- ting van Ferruzzano wordt bevestigd, een aantal in woners zijn gedood. Berichten uit Calabrië deelen mede, dat-de kathedraal te Geraoe, een oud eerwaardig gebouw, met kunst werken versierd, ingestort is. De Koning heeft minis ter Giölitti in audiëntie ontvangen; deze stelde den vorst in kennis met de laatste tijdingen. Edison's nieuwste uitvinding. De grijze Mr. Edison moet, inaar uit New-York gemeld wordl, een uitvinding hebben gedaan door hem zelf genoemd een „waardig besluit van zijn levenswerk." Hij heeft een verbeterde soort cement uitgevonden die in ijzeren ivormen gegoten wordt en het moge lijk maakt, binnen 24 .uur een huis van drie verdie pingen te doen verrijzen, dat het voordeel biedt, absoluut vuurvast en zoo goed als onverwoestbaar te zijn. Een huis van drie verdiepingen zal, volgens de nieuwe bouwmethode 200 pond (f24Q0) kosten, liet biedt vol doende ruimte voor drie gezinnen. Edison uitte zich als volgt over zijn jongste geesteskind: „Het belang rijkste van het patent zijn de ijzeren gietvormen. Het voor de huizen, is geheel en al een nieuwe bestaande uit één deel cement, drie dee- en vijf deelen gemalen steen. In 't gehecle huis vindt men slechts langs den vloer een randje hout, ten einde klecden of zeilen te kunnen beves tigen. Giet men het cement in den vorm tot het mengsel overstroomt, dan kan men binnen 12 uur een huis bouwen. Na zes dagen is het gestold en zóó hard, dat het beslist onverwoestbaar zal blijken. De gietvormen zijn van gietijzer. In den prijs van *200 p.st. zijn buizen voor De millioen. Het Chr.-Historisch blad „de Nederlander" is van oordeel, dat deze vier millioen niet op de patroons kun nen verhaald worden. Het anti-rev. blad „De Rotterdammer" is het in dezen met „De- Nederlander" eens. Zy meent, dat dit ook practisoh droevige gevolgen zou hebben en motiveert dit volgenderwyze I Er loopen thans honderden werklieden leeg, omdat I de patroons geen werk voor hen hebben. De werkeloosheid is dus reeds nu, vóór den winter, zeer groot. Wanneer de lasten van de misrekening van den Staat als assuradour nu nog gelegd worden op de werk gevers, dan wordt het bedryf voor hen in deze bange tyden nog moeilijker, en zullen daarvan nog meer arbeiders de dupe worden. Zoowel theoretisch als practisch ware dan ook eofl speciale wet, die suppletoire premiebetaling zou opleg gen, zeer te veroordeelen. Het is intusschen voor den Staat als assuradeur een buitenkansje, dat hy de vier millioen gulden kan doen bijpassen door de belastingbetalers. Gold het niet de „Rijksverzekeringsbank", maar eene particuliere onderneming, dan zou zulk eene zonder twijfel failiet moeten slaan. Want gewone patroons en gewone ondernemingen hebben den uitweg, dat zy hun verlies op een ander kunnen verhalen, natuurlijk niet. en op GEMAKKELIJKE VOORWAARDEN, - d. w. z. werken vroeger Ouderdomsverzekering. De Chr.-Historische Nederlander schrijft: De Regeering heeft het ontwerp-ouderdomsverzekering ingediend. Reeds in het begin van het derde jaar. Vroeger dus dan het vorig Kabinet, maar toch vry laat, als men bedenktlo. dat het met de gegevens van het vorig ontwerp zyn nut kon doen; en bovenal 2o. dat het thans ingediend ontwerp zeer „onvoldragen" is (zooals minis ter Veegens 't zou uitdrukken, wanneer 't niet zyn geesteskind gold), wegens het ontbreken van de invali diteitsverzekering. En juist deze laatste is feitelijk de hoofdzaak en be hoort in de voorhoede te staan. Waar 't op aankomt, is niet, of iemand een zekeren leeftijd bereikt heeft, maar of iemand „oud wordt", of zyn krachten verbruikt zyn 011 hy niet meer kan. Dit is natuurlijk in het ééne vak veel het geval dan in het andere, en by den éénen persoon veel vroeger dan by den anderen. De invaliditeits verzekering doet deze schakeeringen tot haar recht ko men; de ouderdomsverzekering nivelleert. De eerste grondt zich op de werkelijkheid; de laatste op een fictie. Tot zekere hoogte kan een fictie in deze toegelaatbaar worden geacht. Wanneer de invaliditeitsverzekering voor op staat, kan men, ter vermijding van administratieven omslag, aan een bepaalden leeftijd toegekomen, er toe overgaan bewijs van invaliditeit niet meer te vorderen en, by wettelijk vermoeden, allen van dien leeftijd in valide verklaren. Dit is dan de ouderdomsverzekering, als sluitstuk op de invaliditeitsverzekering. In dat stelsel kan en moet de leeftijdsgrens natuur lijk hoog gesteld worden. Voert men daarentegen de ouderdomsverzekering af zonderlijk in, dan wordt vanzelf een lagere grens geno men, waarboven nog menigeen zeer goed tot werken in staat is en die toch anderzijds voor anderen niet laag genoeg is. Op deze wijze neemt de fictie gemakkelijk de afmetingen van een dwaasheid aan. Het zal daarom zaak zyn, bij het ingediend ontwerp te onderzoeken, of dit niet beter wachten blyft totdat de beide soorten verzekeringen die toch feitelijk „in hun tweeheid één" zijn.— in éénen greep zyn te regelen. Donderdags te Schagen in het C'aféW.ROGGEVEEN Cz Vrijdags te Alkmaar op de Zaad- en Kaasmarkt, Zaterdags te Hoorn in „De Witte Engel", Uitspraken 24 October 1907. J. L., Winkel, spoorwegwet, f2 of 2 d K. B., Scha- gerbrug, drankwet, fl of 1 d. S. K., Barsingerhorn, in staat van dronkenschap orde verstoren, f5 of 3 d. J. B., Rijpje, Tuitjenhorn, dito, f5 of 3 d. A. G. Pz., Kerkebuurt, dito, f 4 of 3 d. C. K., Schagen a. d. Nes, motor regl., f2 of 2 d. J. C. G., Groetpolder Winkel, leerpl.wet, f6 of 4 d. J. de 0., Schagerbrug Zijpe, motor regl., f2 of 2 d. L. R., Krom- ler" fmetocht Anna Paulowna, dito, f2 of 2 d. S. K., Helder, Prov. regl., 3 maal fl en 1 maal f0 50 of 1 d. voor elke boete. D. B., Wieringerwaard, dronkenschap, fl of ld. P. M., Groetpolder, baldadigheid, f6 of 3 d. J. R., zonder bekende woon- of verblijfplaats, dronken schap, 1 week hechtenis. H. K., Warmonhuizen, dito, f5 of 3 d. J. de G., Zype Oudesluis, spoorwet, f3 of 2 d. G. K., Zype Oudesluis, dito, f3 of 2 d. E. M., Zijpe Oudesluis, dito, f3 of 2 d. C. B., Oostpolder Anna Paulowna, motor regl., f2 of 1 d. H. R., Zype St. Maar tensbrug, Pol. overt., 2 maal f0.75 of 1 dag voor elke boete. P. A., St. Maartensbrug, motor regl., fl of 1 d. Kt-S., Spanbroek, dito, fl of 1 d. A. v. S., Schagerbrug Zype, dito, fl of 1 d. D. de H., Kolksluis Zype, dito, •f2 of 1 d. J. B., Anna Paulowna Molenvaart, dito, f2 of 1 d. W. E., Zijpe Burgerbrug, dito, f2 of 1 d. G. B., Zy'pe Jacob Klaassensluis, dito, f2 of 1 d. A. B. T., Zype 'tZand, Prov. regl., 3 maal f2 of 1 dag voor elke boete. A. de W., Wieringerwaard a. d. Tweewegen, dito, 2 maal fl of 1 dag voor elke boete. D. B., Haarlem, visschery, fl of 1 d. J. B. Kz., Zijdewind, in staat van dronkenschap orde verstoren, f5 of 3 d. P. B., Schagen, dronkenschap, f 4 of 2 d. bij den heer K. Wit op Tolken thans zoet water gevon den. De wel, die op eene hoogte van 1.55 M. onder A. P. staat, geeft 75 liter water per minuut. Onze Kaasmarkt. Uit den Bond van Zuivelfabrieken en de Vereeniging Algemeen Belang alhier zyn eenige heeren aangewezen, j die zich hebben vereenigd tot een commissie, welke I pogingen zal aanwenden om onze kaasmarkt tot wat meerderen bloei te brengen. Woensdag j.1. heeft alhier reeds een vergadering plaats Als resultaat dier vergadering kan worden mee- I gedeeld, dat door deze oommissie by verschillende kaas- fabrieken in onze omgeving zal worden aangeklopt met de vraag, of men genegen is met al de kaas dier fabrie ken of met een gedeelte, beslist de Schager kaasmarkt te bezoeken tot 1 Mei a.s. De commissie zal dan alle pogingen aanwenden, dat genoeg kooplieden onze markt bezoeken om die kaas te koopen. Zoowel van den kant der kaasfabrieken als van hee ren kaashandelaren ondervond de commissie reeds flinke medewerkihg, zoodat er alle kans is dat deze po ging tot een goed resultaat zal leiden. Anna Paulowna. Met ingang van 1 November is tot brievenbesteller benoemd de heer W. Muntjewerf, aldaar. Wieringerwaard. Bleef tot heden deze gemeente verschoond van tong- blaar, thans heeft zich het eerste geval voorgedaan op do plaats van den heer J. M. Koelman. Alkmaar. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad toe gezonden hun voorstel, om met het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van burgerlijke ambtenaren aau te gaan eene 4 geldleening, groot f 230000, tegen den koers van 98j teneinde uit de opbrengst te bestryden de kosten, verbonden aan het oprichten van een ge meente-slachthuis, waartoe bereids twee tydelyke lee ningen van f16800 en f14000 gesloten zyn, die dan meteen zullen worden gedelgd. Voorgesteld wordt om het bedrag der leening, die aangegaan wordt onder ver band met de inkomsten der gemeente, af te lossen in 75 jaren, aanvangende in 1908, elk jaar f3100 en in het jaar 1982 het restant of f600, telkens op den 1 No vember, terwyl de rentebetaling halfjaarlijks zal plaats hebben op 1 April en 1 November. De voor deze leening af te geven schuldbekentenis zal tpn allen tijde ten koste der gemeente wisselbaar zyn tegen obligaties aan toon der, elk van f1000. De storting zal plaats hebben op nader door B. en W. in overleg met den directeur van het Pensioenfonds te bepalen tijdstippen. Een by het voorstel ovorgelegden staat van aflossing wy'st aan, dat de gemeente Alkmaar in de jaren 1908—1910 zal hebben af te lossen f42100, in 1911 f41100, in de jaren 1912— 1917 f40100 enz., waarin wordt bijgedragen door de gasfabriek in de jaren 1908—1913 telkens f16000, in 1914 f11163, in 1915—1918 f8000 enz., terwijl het be dryf van het gemeente-slachthuis de aflossing der leening van f230000 zal moeten bijdragen. Bijgeloof. Uit Oudenbosch meldt men Dat men op het platteland nog bygeloovig is, weet iedereen, maar dat men zelfs in een plaats als Ouden bosch nog aan bijgeloof doet, wisten we niet. Woensdag was het hier loting voor de nationale militie. Eenige lotelingen hadden van iemand lintjes en medaljes gehad, welke zy moesten omhangen of in hun zak steken„dan zouden ze er zeker uitloten." Doch men moest er vast op vertrouwenHet toeval heeft echter gewild dat diegenen welke zoo iets om hun hals of in hun zak hadden, er ingeloot zyn. Het bezoek van den Duitschen Keizer aan Amsterdam. Z. M. de Keizer en H. M. de Keizerin van Duitsch land zullen Woensdag 20 November a.s. Amsterdam bezoeken. Te elf uur voormiddags komen de Hooge Gasten met de „Hohenzollern" voor 's Rijks hoofdstad aan, en des avonds na het Gala-diner zullen Zy weer vertrekken, hoogstwaarschijnlijk rechtstreeks naar Duitschland terug. Het voorloopig program bestaat uit een rijtoer, na de lunch ten Paleizè, en een bezoek aan het Rijks museum. Toorts vernemen wy, dat de Keizer streng incognito reist; totdat Z. M. te Amsterdam vasten voet aan wal zal hebben gezet. Samenstelling van Liinonaden. Uit het reeds genoemde verslag van den Amsterd. Gezondh. Dienst blykt, dat van 40 onderzochte monsters slechts 6 geen alcohol bevatten. Er wordt zelfs sinaas appellimonade verkocht, die byna 5 pCt. alcohol bevat, d.i. dus een hooger percentage dan van bier. De zooge naamde alcoholvrije likeuren bevatten zelfs nog 0.06-1.2 pCt. alcohol. Een der zoogen. „sinaasappellikeuren zon der alcohol" bevat zoer weinig alcohol, teerkleurstoffon en niet minder dan 1032 milligram salicylzuur per liter, een probaat middel om zich een bedorven maag te bezorgen. Wy waarschuwen onze lezers, vooral met bet oog op hun kinderen, voor den alcohol in de (ook alcohol vrij genoemde) limonaden en likeuren. („Moleschot".) Wieringen. De heer Jacob Bakker Jacobuszoon te Den Oever heeft een aan hem behoorende oud-porseleinkast met het daarin bevindende oudporselein verkocht voor de kapitale som van f600. Wieringen. De heer L. Bergwerff, onderwijzer aan de O. L. School te Oosterland alhier, is als zoodanig benoemd- te Den Helder. adviezen, prijscouranten, brochures, enz., gratis. materiaal compositie, len zand Wieringen. J.1. Dinsdagavond hield onze plaatselijke nutsvoreeni- ging „Eensgezindheid" op de bovenzaal van den heer Koorn haar eerste bijeenkomst, welke door den Voorzit ter, den heer ds. H. Bax, met een welkomstwoord werd geopend. Als nieuwe leden werden toegelaten de heeren: C. P. Mulder, C. C. Bakker, Jn. Russelman, J. Poel en C. P. Bakker. De voordracht werd gehouden door den heer L. Spaander met „Rooken en Snuiven". Bijdragen werden geleverd door de heeren Ds. Bax met „De Vis- schersweeuw", van Tollens; „De Wonderpet" van Huy- gens en „De Mulder" van Stedum. De heer C. Rykeboor gaf „Een Vlaamsche Kiezer" door Justus van Maurik de heer J. Wigbout Jz. „De geheime Weldoener" en de heer L. Berghuis „Wat Sjoert ons vertelde". De pauzen werden aangevuld met enkele zangnum mertjes van de zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst". Voordrachten, bijdragen en zang vielen by het in vry grooten getale opgekomen publiek zeer in den smaak. ,T „j 'j T' 1, 1. j. Na afloop dankte de Voorzitter allen, die tot het wei- Naar ons werd piedegedeeld, heeft het Mannenkoor s]ag6n dezer bijeenkomst hadden meegewerkt, en sloot Euterpe zich voor zyne a.s. uitvoering de medewerking bijeenkomst verzekerd van den heer S. Swaap, gediplomeerd solo- violist aan het Conservatorium te Amsterdam. De heer Wieringcii. Swaap mocht zich bij zijn optreden in verschillende de j 1. Donderdagavond gehouden vergadering van gunstige beoordeelingen verheugen. vee" en, Paai'denfonds „Helpt Elkander", deelde de ...li Voorzitter, de heer S. Koorn, mede, dat de heeren M. oenager IJsclub. Jb. Mostert als mede-directeur en S. S. Mulder als De algemeene vergadering dezer vereeniging zal ge- commissaris hadden bedankt Besloten werd geen twee- houden worden op Maandag ^8 October, des avonds den ,jjrecteur te benoemen en de directie alleen op te 8 uur precies, in het lokaal Cérès. dragon aan den heer O. J. Bosker. De agenda vermeldt o.m.Xot commissaris (vacature-Mulder) werd gekozen de Jaarverslag. heer Jac. Doves, die deze benoeming aannam. De reke- Rekening van den Penningmeester. njDg en verantwoording was als volgt: afd. rundvee Verkiezing Secretaris en een bestuurslid. ontvansten f853.965, uitgaven f865.068, nadeelig saldo Verkiezing afgevaardigde en plaatsvervanger, vergade- f 11.10, afd. paarden ontvangsten f309.665, uitgaven ring van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. f298.538, batig saldo f 11.13. Tot commissie van onder- Beschryvingsbnef Lisbond Hollands Noorderkwartier. Zoejf werden benoemd de heeren S. Jb. Mostert en Bespreking Kon. goedkeuring statuten. j), j. Mulder, die van hun bevinding later rapport zullen Bespreking ysschaaf. uitbrengen. Zoet water. 1 De directeur, de heer Boeker, deelde mede, dat volgens Heeft men in de kom onzer gemeente tot tweemalen de rekening in 't afgeloopen boekjaar waren overleden 9 runderen en 2 paarden. Na nog enkele punten van huishoudelyken aard te hebben besproken, sloot Voorzitter de vergadering. in toe tevergeefs naar zoet water geboord, het blykt dat in andere deelen der gemeente deze wellen wel te vin den z(jn. Zoo heeft de heer A. Sleutel van Dirkshorn

Schager Courant | 1907 | | pagina 14