Hoeveel is twee naai 2. >1. Meijer Zoon, HUUR, laplrul ti li Hl liHltlIi. PRIJSVERMINDERING vanwege het Winterseizoen, t, Schagen. 1SIT CJAKKER. Dames- en Kinderhoeden RÖNTM ETSEN RONT kudbouwkalk in verschillende soorten. W. F. STOEL ZOOI. Alkmaar. Geneesmiddelen, - - ïv S RECLAMES. ggog een overwinning. ADVERTENTIEN. J. ROTGANS, nieuwe Dames- en Kindermantels, Mantelcos- tuums, Costuumrokken, Japonstofïen en Pelterijen voor het Winterseizoen. van eenige zoolang de voorraad strekt. Schagen. Firma Wed. J. HEDDES. Des Zondags niet gesloten. Oiiderdonisverzekcring. By de Tweede Kamer is, zooals reeds gemeld, thans ingekomen het wetsontwerp tot wettelijke verplichting van werklieden, om zich en hunne weduwen te verze keren tegen geldelijke gevolgen van ouderdom. Voorgesteld wordt aan allen, wier inkomen uit arbeid niet meer dan f 1000 's jaars bedraagt, de verplichting tot ve, zekering van zich en zyn weduwe op te leggen en aan den verzekerde, die den leeftijd van 65 jaren bereikt en den wachttijd vervuld heeft, recht op ouder domsrente toe te kennen. De werklieden worden ingedeeld in 5 loonklassen Klasse 1 jaarl. loon beneden f 240 II van f 240-400 I III 400-600 IV 600- 800 V 800 en hooger. Bij kon. besluit worden voor elke gemeente aangewe zen de loonklassen, waartoe de verschillende categorieën van werklieden behooren, voor zoover de bepaling der loonklasse in deze niet op andere wijze is geregeld Door het Rijk wordt ten behoeve van de verzekering van het tegenwoordig geslacht de eerste 75 jaar in het ouderdomsfonds gestort een som van f 6.400.000 per jaar. Aanvangende met het 76e jaar na het tijdstip, waar op art. 1 in werking treedt, komen de administratie kosten ton laste van het Rijk. Over elke week wordt geheven een premie ten bedrage in loonklasse I van 20 cent. II 24 n xx n n v 48 De jaarrente kan hooger, niet lager dan f 104 zijn. Geen rente wordt aan de weduwe toegekend, indien het huwelijk gesloten werd, nadat haar echtgenoot zijn 60e levensjaar ingetreden was, en indien zij van tafel en bod gescheiden was. De weduwe heeft recht op een rente, indien zij by het overlijden van haar echtgenoot den leeftijd van 65 jaar bereikt heefl, of indien zy na dat overlijden dien leeftijd bereikt. De weduwenrente bedraagt f 104 por jaar. De uitvoering van do in deze wet geregelde verzeke ring is opgedragen aan een te 's-Gravenhage gevestigde Rijksinstelling, Ouderdomsrentebank genaamd, en aan de districtskassen, bedoeld in de Ziekteverzekeringswet 1907. De kantoren der posteryen zyn tevens de kantoren der Ouderdomsrentebank. Inbraak. Men meldt uit den Haag, (zie vorig no.): Het politie-onderzoek inzake een inbraak, in den nacht van 11 op 12 October gepleegd in de woning in de Franyois-Valentynstraat, heeft aan het licht gebracht, dat men hier niet te doen heeft met een inbreker, wiens doel was het plegen van diefstal. Gebleken is toch, dat de jongeman, die dien nacht, toen de bewo ners wakker werden, uit het huis vluchtte, een zenuw lijder is, die reeds vroeger in een inrichting is verpleegd geweest. Hü is thans weder in een gesticht voor zenuw lijders opgenomen. Richter. Donderdagmorgen is in de buitengewone strafzitting van de arrondissements-rechtbank te Alkmaar het, von nis uitgesproken in de zaak Richter. (Zie 3e blad.) De rechtbank heeft beslist dat het onderzoek van de eenzelvigheid van den persoon, die zich thans noemt Rudolph Cornelius Walthers, oud 28 jaar, geboren te Weenen, van beroep monteur, die te Haarlem gevangen genomen en thans hier gedetineerd is, heeft opgeleverd dat deze pers on dezelfde is als de persoon, die zich in 1904 opgaf ais Heinrich Wilhelm Julius Richter, des tijds 25 jaar, van beroep, schrijnwerker, geboren te Halle aan de SaaK die by vonnis van deze rechtbank van 13 September 19U4 wegens diefstal onder verzwarende om- standigh'oen werd veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf on die den 29sten November 1904 tijdens het ondergaan van die straf uit de gevangenis te Utrecht is g> vlucht. Richter nam deze uitspraak heel kalm op. De pieSIdeht doelde hem mede, dat hjj, indien hy be zwaar tegen dit vonnis had, binnen een termijn van veertien dagen bij het gerechtsof te Amsterdam in hoo ger beroep zou kunnen gaan. Daarop werd Richter weggevoerd en werd de buiten gewone zitting gesloten. Bellende] geesten. Hel volgende gebeurde zegt „Het Vad.", een dezer nachten in een apotheek te Rotterdam. Alidden in den nacht werd de vrouw van den apo theker wakker door een aanhoudend bellen. Ze riep 'r man en zei, dat hij moest gaan kijken, omdat er een recept was. Hij, boos over zijn gestoorde nachtrust, trok gauw wat kleeren aan ten slofte naar de voordeur, riep door de brievenbus „Ik ben d'r al man, hou maar op met bellen," om dat het ratelen maar steeds doorging. Toen, omdat de vent 't zeker niet gehoord had, rukte hij de deur met 'n vaart open en neet hem toe: „Schei toch Hij had willen vragen zijn kind niet wakker te ma ken, maar zoover kwam hij niet, want er was nie mand te zien, aan wien hij zyn verzoek kon aanbieden. Met 'n vreeselijk langen gaap sloot hij de deur weer en mompelde: „Dan staat er zeker een aan de achterdeur." Zoo gauw als zijn slaperige heenen het veroorloofden, strompelde hij naar 't andere deel van het huis. Daar was geen brievenbus om door te roepen, en 't was ook niet noodig, want kleine Hans was allang wakker. De deur open en: „Wat blieft En toen een hartig woordjewant er stond weer niemand. De deur vloog met een smak dicht. „Zeg, vrouw," schreeuwde hij aan de trap, „wie belt er hi godsnaam toch zoo; laan de voordeur is niemand. Leven we dan in een gekkenhuis-?" „Gut, man, ik weet 't 'niet; wat is dat raar. Roep es aan de assistente, misschien doet die 't in d'r slaap. De assistente, klaar wakker door al 't gebel, beweer de er niets van te begrijpen, maar kleedde zich vlug aan, om 't geval mee 'te helpen onderzoeken. Mevrouw stelde voor dadelijk de politie te telepho- neeren, maar mijnheer vond 't beter eerst het huis zelf door te zoeken. Als er gebeld werd, moest er toch iemand op 'n knopje drukken, en als hij aan alle aanwezige knopjes een bezoek bracht, wist hij waar de schuldige zich bevond. Mevrouw en de assistente togen, geaccompagneerd door het energieke belletje, mee op visite. Het resultaat was nihil. Behalve 't drietal, het kind en de meid, die hoogst ontsteld, zich van puren angst ;als een bal in de dekens had opgerold, was geen ander schepsel aanwezig van belangstellenden inlichtingen omtrent die zaak ge geven. In de volgende week zal nog eens een vergadering gehouden worden ter nadere bespreking. Veldwachter-houthakker. De „Arnh. Crt." schrijftEvenals in tal van andere plattelandsche gemeenten „geniet" 'n veldwachter te Mook een jaarwedde, die wel met 3 cijfers geschreven wordt, doch waarvan het cijfer der honderdtallen zoo laag gesteld is, dat alle bank-catastrophen en Ameri- kaansche beursevolutiën langs des veldwachters koude kleeren gaan. Daar echter een veldwachter een wezen is, dat niet genoeg heeft aan 't heidekruid, dat in zoo'n aanzienlijke 1 hoeveelheid by Mook te vinden is en zyn salaris hem niet veroorlooft veel af te zonderen tot vulling van zyn uniformjas, had de burgemeester van Mook iets anders bedacht om de schamele jaarwedde iets grooter te maken. Bjj Burgemeesterlijk besluit was nl. aan een der veldwachters toegestaan in een bosch, dat eigendom der gemeente is, die boomen te kappen, die volgens zyn, 's veldwachters oordeel, het verkeer belemmerden, of het bosch nadeel berokkenden. Zulke boomen mocht de veldwachter ten eigen bate gebruiken, na taxatie door hem zelf te verrichten! Onze veldwachter-houtkapper hakte er lustig op los, doch bleef zeer bescheiden in zyn optreden, want of schoon de vergunning van den burgervader hem feitelijk I 't recht gaf het heele bosch te vellen en te taxeeren, vermeldt de geschiedenis maar één miezerig, scheef, krom, halfdood dennetje, dat wederrechtelijk onder zijn sabel-, neen bijlslagen is gevallen. Eilaci, dit dennetje leefde en de bedoeling van den burgemeester was geweest, dat zyn veldwachter alleen doode boomen zou omhakken. Zwaar moest de over treder dan ook zijn euveldaad boeten. Hy werd een maand geschorst, proces-verbaal werd opgemaakt en in een begeleidend schrijven aan den officier van justitie verzocht de burgemeester, den veldwachter asjeblieft een boete van f2, zegge twee gulden op te leggen, om hem die kunsten eens voor al af te leeren. De behandeling dezer zaak voor de Rechtbank had een eenigszins ander verloop dan de Burgemeester zich gedacht zal hebben, want in plaats dat de daad van den veldwachter veroordeeld werd, gaf het O. M. den Burgemeester den raad die vergunning tot houtkappen l/TI i i uuiftouiDDOiDi vxoiJL j. CHOIVA uiu iwifiuuuiue uuu iivutn.a.uuoii Dan zouden ze ook maar the kamers gaan bezoeken. maar zoo spoedig mogelijk in te trekken, daar hy hier- ïe fieen knome bezaten. i-rr I die geen knopje bezaten. In alle vertrekken, keuken, kelders, laboratorium, enz. enz. werd licht opgestoken. Kordaat streek de assistente in de huiskamer een lucifer aan. I Plof! zei 't gaslicht, en meteen begon er iets te gloeien, net als een eindje touw. 't Hing boven het gaslicht en kronkelde zich verder als een slang om den gasarm naar beneden, eindigend in een dikte van hout: een electrisch knopje. „Mijnheer, mevrouw, kom gauw kijken, hier is 't, hier is 't," riep ze verheugd. Mijnheer kwam en gaf de juffrouw 'n pluimpje voor I haar vindingrijkheid. Het koord van den electrischen geleidraad was weg- gegloeid, Jdle ijzeren draden waren tegen elkaar geko men en vormden een voortdurend contact, dat het aanhoudende bellen veroorzaakte. Heel voorzichtig boog de heer des huizes de draden I van elkaar en de heele familie slaakte een zucht van i verlichting, toen eindelijk de belgeest zijn séance staakte. Conferentie-kosten. Aan de „Frankf. Ztg." wordt uit Den Haag bericht, dat de pas gesloten Vredesconferentie aan de deelne- mende $>taten te zamen ongeveer 7 millioen gulden gekost heeft, waarbij ruim 21/2 millioen voor telegram- i men. Men berekent dat voor feestmalen en dergelijke genoegens ruim 1 millioen is uitgegeven. De confe- j rentie heeft 127 dagen geduurd en er zijn in dien tijd 317 diners gegeven. De drukke 'Braziliaansche afge vaardigde Barbosa heeft zich ook in dit opzicht en door de uitvoerigheid zijner telegrammen onderschei den. Alleen voor bloemversieringen zou hij ongeveer f 5000 hebben besteed. Gas te Burgerbrug. Alhier worden pogingen aangewend tot tiet verkrijgen van Aoetyleengasverlichting. Woensdagavond 1.1. heeft de heer P. Nap te Oudkarspel op een vergadering mede vrijwel zyn bevoegdheid te buiten is gegaan. Voor 1 den veldwachter, die slechts gedaan heeft, wat hem I door de vergunning van den Burgemeester veroorloofd was, werd vrijspraak gerequireerd. Volle gevangenis. Wegens gebrek aan plaats in de gevangenis te Roer- mond werden 4 gevangenen uit de gevangenis aldaar naar die te Zutphen overgebracht. Hardvochtig. Dinsdag werd te Ottersum een twee-jarig kind van iien landbouwer J. door een tilbury overreden. Een der wielen ging den kleine over het hoofd. De inzittende, oen bekende Pruisische boer, aldus de „V. Ct.", reed i doodkalm door, zonder naar het overreden wicht om te 1 zien. Toegeschoten buren namen intusschen den armen kleine op. In beslag genomen. j Men meldt uit Zwolle Wegens het aan boord hebben en vervoeren van vee, 1 afkomstig uit een afgesloten kring (mond-en klauwzeer), is hier gisteren door de justitie de nachtboot op Amster dam in beslag genomen. Politie was ter bewaking aanwezig. De gewone goederen worden gelost, doch de boot kon gisteravond niet vertrekken. Gezegende ouderdom. Te Berkel is de oudste landgenoote, de wed. Zwart, na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 104 jaar overleden. Een curiositeit. Als een zeldzaamheid zy gemeld, dat by de gehouden loting voor de Nationale Militie in de gemeente Schoten een der lotelingen, wiens geboortedatum op het aangif tebiljet eenige correctie behoefde, op een desbetreffende vraag noch naam, noch voornaam wist van zyn moeder, de vrouw die hem 19 jaar lang had opgevoed. Een der heeren meende, dat het jongemensch lootte vry de „dienst" voor meerbedoelden loteling wel eenig nut kon afgeworpen hebben (O. Haarl. Ct.) Zich zeiven opgegeten. Het „Utr. Dagbl." schrijft: Indertijd is te Utrecht op de paardenmarkt een hit achtergebleven, die in het buitengewone geval verkeer de geen eigenaar te hebben. En een eigenaar kwam ook later niet opdagen. Verschillende oproepingen wer den gedaan, maar het bleef alles te vergeefs. Men kon het dier moeilijk in het wild laten rondloopen en daarom werd het voorloopig achter den schouwburg op stal gezet. Dagen en Weken gingen voorbij, maar in de positie van den hit Kwam geen verandering. Op het oogenblik staat de vondeling reeds elf weken lang te vegeteeren zonder een slag werk te doen. Zoo'n leven tje is wel vol te houden, 't Is een lust om naar het dier te zien. Een dikte van comme ga. En nog altijd laat het zich de noodige porties hooi en andere lek kernijen behoorlijk smaken. Wij hebben echter een treurige tijding voor het kleine bruintje Het zal niet zoo lang meer duren, of het is geaaan met het luilekkerlandsleventje. Deze of de volgende week zal het verkocht worden en de op brengst dient om de kosten te dekken. Het tijdperk van nietsdoen en toch eten is voorbij. De hit verkeert namelijk in de zeldzame omstandigheid,, dat hij zichzelf opgegeten heeft, d. w. z. zijn intren- sieke waarde. Het onderhoud geschiedde natuurlijk op kosten van den eigenaar. Eiken dag gaat er van de waarde 75 cent af. De prijs, die het dier vermoedelijk zal opbrengen, is nu zoo wat opgegeten en dus blijft er niets anders over, dan het maar weer aan de markt te brengen. Ziedaar de geschiedenis van een hit zonder eige naar. „Stoppen" van partggenooten. Een inzender in „Het Schoolblad" verhaalt het vol gende staaltje van misbruik der wet door het bestuur eener Christelijke school, ten einde een noodlijdend partijgenoot een pensioentje uit 's Rijks kas te verschaf fen. In Augustus 1906 kwam te P. een stokoud man, die een halve eeuw geleden daar had gewerkt als onder wijzer. Jaren, misschien 40, was hij de school reeds uit. Zijn omstandigheden waren niet rooskleurig. Maar na de inwerkingtreding van de wet-Kuvper, daagde er licht. Een zeer Christelijk man kwam hem helpen. De 77-jarige werd aangesteld als onderwijzer aan de Chr. schooi te D. op een salaris van f 900. j De dienstjaren zouden worden •'ingekort en een goed 1 pensioen was verzekerd. Of er voor zijn betrekking meer Liefhebbers waren is mij onbekend; zeker weet ik, dat met hem geen gesprek was te voeren, dan door 1 een flinke spreekbuis, die hij bij zich droeg. Wel was hij ook wat uit de methodiek maar geschiedenis, bij- belsche vooral, en lezen kon 'hij nog best onderwijzen! Zijn doofheid? Och, welke onderwijzer hoorde ook al- i tijd de leerlingen achter in de klasse. Of het eerlijk was? Nu ja, zoo iets igebeurdebij het Openbaar Onderwijs zoo veel! Gelachen werd er om zijne verschijning, maar de man kreeg zijn staat van dienst in orde en vertrok weer naai- D. (Waar men volgens hem niet moest we- i ten, dat hij jaarlijks een .bijdrage kreeg uit het O. F. van j 't N. O. G.Verkeerd gezelschap Dezer dagen las ik in de courant, dat den heer te D. een pensioen was toegelegd van 480 gulden. In een bijschrift zegt de redactie van „Het School blad," dat het haar met ide publicatie van het boven staande niet te doen was om den ouden man te be moeilijken, maar omdat het noodig is, dat dergelijke feiten wereldkundig worden gemaakt. Iemand te hel pen is een schoone taak, maar men doe dat met eerlijke middelen. En een schoolklasse op te offeren aan zulken leider, dat is eenvoudig schandelijk. Dan had men den stakker maar uit eigen beurs moeten helpen, wat j ook Christelijker ware, dan hem langs zulken weg te endosseeren aan de „staatsruif." Alleszins is het dus te wenschen, dat tegen dergelijk misbruik voortaan met kracht gewaakt worde En meteen blijkt weer uit !dit treurig feit, hoe noodig het is, dat ook het Rijksschooltoezicht in de benoeming van het personeel der bijzondere school worden ge kend. Onzen vertegenwoordiger werden de volgende feiten medegedeeld, welke voor het algemeen welzijn gepubliceerd wor den. De heer J. Gons, wonende Turfhaven 24 te Hoorn, meldt ons: Voor het ge bruik uwer Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb ik gedurende vier-en twintig jaar ontzettend veel geleden aan een nierziekte. Ik had bijna voortdurend een vlijmende pijn in den rug en zjjdende urine was veelal troebel en vuil en liet veel bezinksel achter. Ook had ik veel last van neusbloedingen en duizelingen veeltijds was ik erg vermoeid, loom en afgemat en bij de minste beweging had ik zware zweetingen. Ik heb jaren onder behandeling gestaan van welbekende specialiteiten, maar steeds werd ik onge neeslijk verklaard. Tot mijn geluk hoorde ik spreken van Uwe goede Pillen, welke alom geprezen werden. Ik begon deze dadelijk in te nemen, en kon reeds vijf dagen later een groote verbetering be speuren. Ik gevoelde mij zeer gelukkig en ging door met uw middeleiken dag nam de beterschap toe, de pijn verdween en mijn geheele gestel frischte op. Of schoon ik thans nog niet geheel beter ben, zal ik nog eenige dagen met uw geneesmiddel doorgaan, in het vaste ver trouwen, dan eene algeheele genezing tot stand te brengen. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. De ziekte der nieren wordt aangeduid door een doöe pijn en zwakheid in den rug. De zieke kan nauwelijks loopen. De wreede pijn verlaat hem niet gedurende den dag. 's Nachts is het hetzelfde, ter wijl hij met smart in zijn bed woelt en tracht in te slapen, nimmer rustende op den rug, die 's morgens bij het opstaan pijnlijker dan ooit schijnt. Verzeker U, dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, de zelfde die de heer Gons gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Schagen verkrijgbaar bg den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel k f 1.75 voor één, of f 10.—voor zes doozen. Hè, wat een eenvoudige vraag, zult gij zeggendat weet een kind dat twee dagen op school gaat, reeds; wij geven zulks volkomen toe, doch hebben die vraag gesteld, omdat wjj meenen dat gij die een zeer moeilijk vraagstuk zoudt vinden, want wanneer wij u veel een voudiger vragen doen, haalt gij de schou ders op en weet ons niet te antwoorden. We zullen het u bewijzen. Wanneer uwe kennissen of vrienden u vragenbestaat er nu geen enkel ge neesmiddel dat je van je asthma, van je borst- of longaandoening, van je bron chitis kan genezen, dan antwoordt gij voor mijn kwaal bestaat geen genees middel, en toch is de oplossing van die vraag even eenvoudig als de vraag hoeveel is 2 X 2. Iedere week plaatsen wij in deze courant getuigschriften van personen, die door de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo van verouderde borst- of longziekten genezen zijn, gij leest het iedere week en toch, wanneer men u de eenvoudige vraag steltWeet gij geen geneesmiddel voor uw kwaal, dan antwoordt gij: Ik weet het niet. Waarom antwoordt gij aldus? wij zullen het u zeggen. Niet uit onwetend heid, maar omdat gij ongeloovig zijtgij gelooft niet aan de wonderbaarlijk ge nezende eigenschappen der Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, en waarom niet P Ook dit antwoord willen wij u geven Gij hebt u nog nooit de moeite getroost eens bij een genezene te informeeren, gij handelt daardoor MISDADIG jegenB u zeiven en jegens uwe familie, want wanneer gij slechts de moeite wilt doen, even bij een genezene inliohtingen in te winnen, zult gij door het naar waarheid vertelde verhaal uwe vroegere ongeloo- vige gedachten aan het wankelen bren gen, daardoor gebruiker der Abdijsiroop worden en zeker genezen, zooals reeds duizenden vóór u genazen. Wij kunnen niet meer doen dan u opmerkzaam e maken op de wonderbaarlijke genees kracht der Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, wij kannen u niet dwingen om dat goede geneesmiddel te koopen en wij kunnen niet met een lepel bij u staan om het u in te geven I Konden wij dat, wij zouden het voorzeker doen en het aantal borst-, long- en asthmalijders zou jaarlijks met enkele milioenen menschen verminderen. Wij kunnen niet meer doen dan met kracht aan te dringen Gebruik Abdijsiroop en gij zult genezen! Weigert gij naar goeden raad te luis teren, dan blijft gij voortsukkelen en dan is het uw eigen schuld. Weet dus, wat u te doen staat. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo versterkt de luchtpijpen en longen, zij geneest, waar alle andere middelen faalden. Aarzel niet meer! als gij hoest, als gij benauwd zijt, als gij aan keel of longen lijdt, tegen den kinkhoest uwer kinderen: Uwe hulp is de beroemde Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo. Prijs per flacon f 1.- f 2.en f 3.75. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers. b|j ondergeteekende verkrijgbaar. Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Maagpillen. Zalf. Pinkpillen. Urbunaspillen. Scott's Emulsion Levertraan. Levertraan, gewone. Abdijsiroop. Sanguinose. Staalpastilles. Aambeienzalf. Migrainin Pastilles Witte en bruine Cascara-tabletten. Kloosterbalsem. Kiespijntinctuur A-Pin. Japha. Druivenborsthoning. Nervin. Anker Pain-Expeller. Echte bruine en witte Haarlemmer Olie. Tandpoeder. Maagdruppels, enz. Aanbevelend, Uw Dienaar, Sohagen. Berichten de ontvangst van de R IJ WI E L E N, Firma Wed. J. Heddes. Beleefd aanbevelend,

Schager Courant | 1907 | | pagina 15