Plaatselijk Nieuws. Groenteveilingen. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. M arktberichten. Hinderwet. Door C. Peetoom, slager te Winkel, is vergunning ge vraagd voor de oprichting van een slagery. Waarland. Dezer dagen had 't vierjarig dochtertje van D. G. alhier het ongeluk door het open zolderluik naar bene den te vallen, waardoor het met een gekneusd armpje werd opgenomen. Sint .Maartensbrug. Beroepen by'de Ned.Herv. gemeente'Zuid-Zype (stand plaats Sint Maartensbrug) Ds. C. Met te Oudeschild Tessel. Subsidie. De Staatscourant vermeldt, dat o.m. aan de gemeente Potten f 1800 en aan Tessel f 4000 subsidie is toegestaan voor het Lager Onderwijs. Wicringen. Naar wy' vernemen zal op 14 November a.s. in het Gouvernementsgebouw te Haarlem publiek worden aan besteed het onderhoud der Havenwerken en gedeelte onderhoud van de Haven te Westerland, voor de jaren 1908- 1909 en 1910, waarvan de raming jaarlijks be draagt f730. Wieringen. Den lijsterstrikkers gaat het niet voor den wind. Er worden er heel weinig gevangen. De jagers hoi en dat spoedig de wind uit 'tOosten zal komen. Ook heerscht er gebrek aan bessen om de beestjes mee te verschalken. Wicringen. Door den heer S. Bruul werd dezer dagen in zyn pa lingfuiken een reuzenpaling gevangen. Do paling woog by'na 5 pond. Wicringen. Door schipper P. Halfweeg is op de Zuiderzee ten noorden van Wieringen in hot Vischjagersgaatje opge- visoht een steenen bijl met enkele haren er op. Bij microscopisch onderzoek bleek, dat deze haren hoogst waarschijnlijk van een mensch waren. Voor ongeveer drieduizend jaar waren deze bijlen bij onze voorouders in gebruik als wapens. In de provincie Drente heeft men meermalen zulk een bijl gevonden, doch in dezen omtrek had men er nooit van gehoord en behoort zy' tot de zeldzaamheden. Is lang goed gegaan. Ja, 't is lang goed gegaan, en ongestoord had de petroleummaatschappy „de Automaat" enkele jaren haar sub-depöt in een houten loods, ongeveer midden in een dicht bebouwde buurt, och 't is ook zoo lastig, voor zoo'n groote maatschappij, in zoo'n kleine gemeente de Hinderwet te moeten naleven. Maar reeds eenigen tyd is de aandacht van het ge meentebestuur er op gevestigd, en de My'. op hare plichten gewezen, terwy'1 op haar verzoek afwijzend is beschikt met het oog op brandgevaar. - Winkel. Het getal veehouders, waar mond- en klauwzeer heerscht, bedraagt thans 17, terwy'1 nog byna dagelijks aangifte wordt gedaan van nieuwe gevallen. Als een bijzonderheid deelen wy hierbij mede, dat door enkele jagers verscheidene kieviten geschoten zjjn, waarby verschijnselen van mond- en klauwzeer duidelijk zichtbaar waren. Wieringcrwaard. Najaarsvergadering van de Maatschappij van Onderl. Verwaarborging tegen verliezen van rundvee, gevestigd te Wieringerwaard, gehouden op 13 October 1907. Na het openen der vergadering door den voorzitter, den heer D. D. Sleutel,werden door den secretaris, den heer R. C. Blaauboer, de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door de commissie belast met het nazien der rekening dienst 1906/07, werd by' monde van den heer A. D. Sleutel rapport uitgebracht. Hieruit bleek, dat de ont vangsten hebben bedragen f 786.18$, de uitgaven f 782.97$, zoodat in kas is een batig saldo van f 3.20, dat op den volgenden dienst is overgebracht.Voorts, dat dereserve- kas bedraagt f 64.46$, welke som belegd is bij de Rijks postspaarbank. De rekening en bescheiden werden in de beste orde bevonden waarom tot het voorstel van goedkeuring der rekening werd besloten en den pen ningmeester, eveneens de heer Blaauboer, werd dank gebracht voor zy'n gehouden beheer. Hierna gaf de secretaris een verslag omtrent de werk zaamheden over het afgeloopen jaar. Het volgende werd er uit aangestipt: By de voorjaars-taxatie bedroeg het ledental 46, die gezamenlijk waren verzekerd met een verwaarborgde som van f98850.—. In dit jaar zy'n 3 beesten aan de My. overgegaan en werd hiervoor een schade-omslag geheven van resp. 15, 15 en 7 cent, dus tezamen over het geheele jaar voor 37 cent schade van iedere verwaarborgde honderd gulden. De Mij. heeft alzoo heel gunstig gewerkt en neemt dan ook in ledental toe. Verder werd beraadslaagd over de te nemen maatre gelen by de November-taxatie by eventueele gevallen van mond- en klauwzeer. Besloten wordt alle mogelijke 1besmettelijke ziekte zal het bestuur later Een gunstiger onthaal vond .het voorstel van den Voorzitter, om, gegeven de belangrijkheid van dezilver- uienteelt in polder Waarland en de gunstige financieels uitkomsten daarvan, het volgend jaar voor rekening der Vereeniging een paar proefvelden voor dit gewas aan te leggen, daar er verschillende soorten zaad bestaan en het op deze wijze mogelijk zou zy'n te constateeren, welke daarvan alhier het best op haar plaats is. Ver schillende bouwers boden zelfs aan, die proef voor eigen risico te nemen. Tenslotte werden zes perceelen aange wezen, waarop een vergelijkende proef zal genomen worden, n.1. by de heeren: T. de Jong, J. Borst, J. Bak ker, K. Volkers, W. Dekker en J. Krabrnan, terwijl een commissie van drie personen, bestaande uit de heeren K. Kuiper, A. Dekker en A. Bruin werd benoemd om de proef te controleeren en er te zijner tyd een gemoti veerd verslag van uit te brengen. By de rondvraag deelde de heer Bos mede, dat hem als lid van de commissie voor de richtige uitvoering Znid-Scliarwoude. Burgemeester en Wethouders hebben zich in verband met het heerschen van den typhus en het gebruiken van slootwater genoodzaakt gezien, algemeen bekend te ma ken, dat het gebruik van dit water, dat door typhus is besmet en bovendien door petroleum is verontreinigd, verboden is. Tevens wordt bekend gemaakt, dat door de gemeente kosteloos water wordt geleverd aan wie het vraagt. Bakkerij Koegras. De broodbakkery' met annex café met biljart aan de Kolksluis naby Het Zand, eigendom van den heer Klaas Dissel, Donderdag in de Cérès te Schagen door den Notaris O. L. van den Bergh in veiling gebracht, is opgehouden Wat liet Lager Onderwijs kost! De afzonderlijke afdeeling Lager Onderwy's heeft op de Staatsbegrooting voor 1908 het hooge eindcijfer van f 18.654.526, dat is 5V2 ton meer dan voor 1907 is toe gestaan en 33/4 millioen boven de werkelijke uitgaven lid van ue uumiuiooio der koopcontracten reeds een klacht van een koopman van jgo6. was geworden, over het slechte opzetten der door j)eze belangrijke stijging is hoofdzakelijk het gevolg hom gekochte uien, waardoor deze aan gevaar van (jer wet op het Lager onderwijs van 1905, door welker bederf onderhevig waren. Hy' voegde er evenwel aan uitvoering de Rijksbijdrage in de kosten van het Lager toe, dat, hoewel de klacht zijns inziens gegrond was, hy Onderwijs voor de openbare scholen [10.4 millioenl met -x i tr/m ™frAHnn aangezien de com- i^na i/2 millioen en voor de bijzondere (5.3 millioen) met byna 3 millioen zy'n gestegen. ïJWtJl UO ikiavuo -w toch niet handelend kon optreden, aangezien de com missie nog niet geconstituéerd was, doordat Koophan del tot heden in gebreke gebleven was van haar kant commissieleden te benoemen. De heer Bos knoopte daaraan nog eenige practische wenken vast voor het degelijk opzetten dor uien, waarvoor hy by' monde van den voorzitter den dank der vergadering ontving, ter wijl tevens werd besloten, dat men zich onverwijld tot 't Bestuur van „Nieuw Leven" zou wenden om er geza menlijk by „Koophandel" op aan te dringen, dat harer zijds ten spoedigste drie leden worden aangewezen, opdat eventuöele klachten voortaan behandeld kunnen worden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met den wensch, dat de tyd van malaise op Geen spreker van het gebied van den groentehandel, dien wy nu beleven, andere wijze zal weldra weer voor een beteren zal plaats maken. ee!} av.°ndfiyeenkomi Barsingcrliorii. löt Ujyilci u umiivon Een ontzaglijke tegenstelling met een halve eeuw ge leden, toen (1850) nog geen 2 ton voor het Lager Onder wy's van Rijkswege werd uitgegeven Kolhwrn. Het Departement der My. tot Nut van 't Algemeen alhier hield Woensdag-j.1. eene vergadering. De afgevaardigde ter algemeene vergadering bracht verslag uit, naar aanleiding waarvan werd besloten te gelegenor tyd hot verworpen voorstel om subsidie mogelijk te maken voor ligtinten, zoowel voor den dag als voor den nacht, weder in te dienen. Geen spreker van het H. B. zal worden uitgenoodigd. up andere wijze zal een spreker worden gevraagd voor een avondbijeenkomst van leden en introducées. In beginsel werd besloten een volksavond te organi- seeren met aantrekkelijk programma. Op Woensdag j.1. zijn op den nationalen kolfwedstry'd Op de agenda der Nov.-vergadering zal het voorstel 1tv. WflDiarmnnftinifir wor(jen geplaatst, het aantal vergaderingen belangrijk in te krimpen. Vogelbescherming. In de Levende Natuur van October schrijft Jac. P. Thysse over het Vogelbeschermerswerk voor October en Alkmaar, 25 Oct. Tarwe Rogge Blauwmaanzaad Gerst Chev. Haver Paardeboonen Bruine boonen Witte boonen Citroonboonen Rood mosterdzaad Geel mosterdzaad Vale Erwten Grauwe Erwten Groene erwten Karwyzaad Aangev. 3884 mudden 7.50 7.25 17.— 6.— 3.70 7.10 12.— 17.— 18.- 16.- 13.50 9.— 14.50 9.— 20.25 9.12$ 8.10 6.85 4.30 7.25 15.- 19.- 17! 1?!— 21.— 16.50 ui w ü\J,£iO 'd Kaas. Aangevoerd 360 Stapels, wegende 170.000 K.G. Pabriekskaas Kleine f 31.—, Comm. f Middelb. f 0. Boerenkaas: Kleine f31.50,Comm. f 31.50.Middelb.f 31.50, up woensuag j.i. xjjo vy te Nieuwe Niedorp door den heer Jb. Westerman alhier gemaakt 159 punten in de 15 slagen. Heer Hugowaard. Uit alle afdeelingen van den Bond van Ned. Ond. werd de afdeeling Heer Hugowaard en Omstreken by' loting aangewezen om de rekening van dien Bond over November: Tn daarvoor noodiee commissie In dezen van mond- en klauwzeer. .003101.011 „„.v... voorzorgen tegen overbrenging dezer besmettelijke ziekte te nemen. Over de wijze waarop, zal het bestuur later beslissen. Met den wensch, dat deze Maatschappij steeds in bloei zal mogen toenemen en menig veehouder nu by déze gunstige werking met de Herfst-taxatie lust zal gevoelen, deze nuttige vereeniging door toetreding te willen steu nen, sloot de voorzitter de vergadering. Groentenvereeniging Waarland. Vergadering der Groentenvereeniging „Waarland en Omstreken", op Woensdag 23 Oct. j.1., in het lokaal van den heer T. de Jong aldaar. Voorzitter: de heer Plaatsman. Aanwezig ruim 20 leden. Na opening der vergadering en voorlezing van de notulen der vorige bijeenkomst, die onveranderd werden goedgekeurd, kwam de uitgebreide agenda aan de orde. Van het Ministerie van Landbouw kwamen verschil lende statistieken in, welke als reeds in de nieuwsbladen verschenen, voor kennisgeving werden aangenomen. Mededeeling werd gedaan van de verschillende verga deringen, door 't Bestuur in opdracht der vereeniging bijgewoond ter zake van de Koopcontracten en de stich ting van een Noordermarktbond. Wat het Bestuur in dezen verricht had, werd door de vergadering goedge keurd. De Secretaris deelde mede, dat by hem dispo nibel zijn Koopcontracten, voor 't geval daaraan by het sluiten van een koop behoefte bestaat. Vervolgens ge schiedde mededeeling van de gunstige financieele uit komst van het bloembollen-proefveld en werd geconsta teerd, dat tengevolge daarvan dit jaar reeds door ver schillende bouwers ongeveer 1 H.A. met bloembollen is bezet. In verband met de vele vergaderingen door 't Bestuur in den laatsten tyd bijgewoond, in 't belang der ver eeniging, werd besloten den bestuursleden en afgevaar- digden voortaan een billijke vergoeding voor verterings- kosten toe te kennen. Alsnu kwam aan de orde de coöperatieve aanschaffing j van zilveruienzaad, waartoe in een vorige vergadering was besloten. De Voorzitter had daaromtrent eenige voorwaarden opgesteld, welke hij de vergadering in 1 overweging gaf. 't Bleek evenwel, dat de meeste leden zich reeds, evenals vorige jaren, onderhands van zaad hadden voorzien voor het volgend jaar, zoodat een in- schryving weinig reden van bestaan meer zou hebben. 1 Betaling a contant en de vrees by inschrijving minder- waardig zaad te zullen ontvangen, hadden velen huiverig gemaakt in dezen coöperatief te handelen, 't Gevolg van een en ander was dan ook, dat ten slotte van een inschrijving werd afgezien. Ook in zake gemeenschappelijke aanschaffing van kunstmest, zooals reeds eenige jaren aaneen heeft plaats gehad, was de uitkomst even ongunstig. Er werd ge constateerd, dat men zich in het klein even voordeelig, ja, nog voordeeliger by de handelaars kan voorzien/dan by inschrijving in hot groot. Hoe vreemd men dit'ook vond, werd het toch met afdoende bewijzen gestaafd zoodat men dan ook een aanbesteding in het vervolg' onnoodig achtte. o O dit jaar na te zien. In de daarvoor noodige commissie werden gekozenMej. N. Buurs en de heer J. du Burck te Zuid-Scharwoude en K. Dikstaal te Oudkarspel. Zuid-Scharwoude. Alhier werden bij J. Br. 6 konijnen vermist. Een er van werd op een afstand van het hok gevonden, reeds dood. De andere 5 zijn tot nu toe niet opgespoord. Men denkt hierbij aan de roofzucht van een of ander dier. Kolhorn. De nieuwe onderwijzerswoning alhier, gebouwd onder opzicht van den heer Dubbelman, gemeente-opzichter, werd Woensdag j.1. afgeschouwd. Zoowel in- als uitwendig maakt zy' een zeer goed figuur. Kolhorn. Donderdag 24 October namen de gymnastieklessen alhier onder leiding van den heer M. van Zwieten de Blom een aanvang. De cursus mag zich verheugen in veler belangstelling. Verkiezing I'rov. Stalen van N.-Ilolland. By' de Woensdag te Haarlem gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten van N.-H. (vacature mr. W. A. 't Hooft) werden uitgebracht 4405 stemmen, waarvan 34 van onwaarde. Hiervan verkregen de arts H. van den Berg (r.-k.) 2169 en mr. J. W. Losecaat Vermeer 2202, zoodat laatstgenoemde is gekozen. Broek op Lungendjjk. De heer A. Slot, burgemeester alhier, is gekozen tot hoofdingeland van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestnier-Ambacht. Winkel, 23 Oct. 1907. Slaboonen f 0.55 a f 0.70 per 1000 sts. Aardappelen f0.90af—per 35 K.G. Wortelen f0.30 a f0.35 per zak. Peren f 1.10 af 3.— per mand. Snyboonen f—af— Uien f 0.85 a f 0.90 per baal. Appelen f 0.80 a f2.75 p. mand. Nep f 1.15 a f 1.20 per baal. Bibten f 0.80 a f 0.85. 25 October 1907. Slaboonen f 0.80 a f0.90,snyboonen f—a per 1000, eieren f per 100, nep f 1.20 a f 1.25 per baal, peren f 1.10 af2.—per mand, bloemkool f a f per 100, appelen f 0.60 a f 2.55 per mand, nep f 1.20 a f 1.25 per baal, uien f 1.06 a f 1.10 per baal, aardappelen f 0.85 a f 0.95 per 35 K.G. Kaas f 90.a f per 100. Broek op Langendjjk. Vrydag werd besteed voor: Aardappelen graafjes ronde Wortelen Bloemkool, 1ste soort, 2de Reuzenbloemkool Roode kool Gele kool Witte kool Nep (kleine uien) Uien Rammenas f 0.55 a f 0.65 per 17$ K.G. 0.35 - 0.45 1, -1.35 -2.70 100 bos. f 0.80 a f 1.20 per 100 stuks. - 0.70 a f 0.90 5.50 3.25 2.40 2.30 1.05 0.— per 50 K.G. n i) n 1000 3.50 a 1.90 a 180 a 1.70 a 1.80 a 0.90 a llllliiniii.n -10. a „Nieuw Leven", station Noord-Scharwoude, 23 Oct. Gewone uienf 0.90a f 0.95 p.50 K.G.gewonenepf 1.40 a f 1.50 per 50 K.G. Roode kool, 1ste soort, f 2.90 a f 3.—, 2de soort f2.— a f 2.50. Gele kool f2.50 a f2.75 per 100, 2de soort f 2.— a f 2.25. Witte kool f 2.50 a f 2.75, 2de soort f 2.— a f 2.30 per 100. 24 Oct. Gewone uien f 0.90 a f 0.95 p. 50 K.G. gewone nep f 1.20 a fl.30 per 50 K.G., roode kool, lste soort, f 2.70 af8.—, 2de soort f2.— a f2.60. Gele kool f 3.— a f3.25 p. 100, 2de soort f 2.30 a f 2.80. Witte kool f 0.— a f 0.—, 2de soort f 2.— a f 2.60. 25 Oct. Gewone uien f 0.85 a f 0.90 p. 50 K.G. f 1.70 a f 1.90. Roode kool le soort f 2de soort f 2.20 a f 2.70. Gele kool f 2.80 a f 3.—, 2dé s. f 2.20 a f 2.60 per 100. Witte kool, lste soort, 1 2.70 a f 2.90, 2de soort f 2.10 a f 2.50. Veiling van „Ons Belang". Woensdag 23 Oct. Aangevoerd 6000 stuks kool. Roode kool, lste soort f 2.80 a f 2de - 1.10 a Gele lste 3.— a - 2de - 1.30 a - Gewone nep f 1.35. Uien f 0.85 per 50 K.G. 25 Oct. Aangevoerd 6000 stuks kool. Roode kool, lste soort f 2.70 a f 2.80 per 100 stuks. 2de 1.10 a - 2.60 Gele lste - 2.50 a 2.70 2de - 1.20 a - 2.40 Gewone nep f 1.75. Uien f 0.90 per 50 K.G. Anna Faulnwna, 25 Oct. Aardappelen, groote, 90 zak, f 0.80 a f 1.25, kleine, zak, f a f 0.65 per zak. Bloemkool, 100, le soort f 2.50 a f 3.—, roode kool f a f per 100. Snyboonen stuks f 1.20 a f per 1000. Worte len f 0.—a f0.—, Andijvie, 845 krop, f0.50 a f0.70perl00. Dorp Noord-8charw oude. 24 Oct. Reuzenbloemkool le srt. f 3.— a f 5.—, 2e f 0.50 afl.—Bloemkool f0.— a f0.—Nep f 1.50af0.—.Uien f 0.— a f 0.—. Drielingen f 0.— a f 0. Roode kool f 1.50 a f2.50. Witte kool fl.50 a f2.60. Gele kool f 1.50a f2.80. Aanvoer stuks. 25 Oct. Bloemkool le srt.f 0.— a f 0.—, Reuzenbloemkool le s. f 2.50 a f 5.50, 2e f 0.50 a f 0.80. Gele kool f 2. a f 3. n o f 9. sn Nat> 1 1.50 a f0.—Uien f 0.— In dezen tijd meent hy kunnen de vogels zich nog al tamelyk goed redden. De nood komt pas als de vorst invalt. Het beste wat wy in deze maanden kunnen doen, is het verzamelen van voedsel voor den winter, niet alleen van droge vruchten zooals hazel noten, eikels en beukenootjes, maar ook van bessen alslijsterbessen, meidoornappeltjes, vruchten van duindoorn, wilde sneeuwbal, vlier, liguster, kardinaals hoedje en rozen. Al deze vruchten kunnen gedroogd worden en de vogels zyn er in den winter dan heel ge lukkig mee. Verleden jaar hadden wy voor kamerver siering in onze serre een paar groote takken gezet van 't kardinaalshoedje vol met de prachtige vruchten. Die zyn natuurlijk mettertijd verdroogd, maar we hebben ze maanden lang laten staan. En nu kwamen in de Kerstvacantie de roodborstjes in huis om de verdroogde zaadjes uit die takken te pluizen. Ze waren er dol op en lieten er niet een van over. Het drogen van al deze vruchten gaat gemakkelijk genoeg door ze eenvoudig op een luchtige en droge plek uit te spreiden. Let er van den winter eens op, welke het meest in den smaak vallen. In hetzelfde tijdschrift verhaalt C. G. P. Morak iets over makheid van dieren. Hy schrijft Ik dwaalde in gedachten door de bosschen rond Apel doorn, toen plotseling myn aandacht werd getrokken door een krassend geluid en opziend zag ik een eekhoorn zich snel langs een boom op ongeveer vyf meter af stand naar beneden laten glijden. Ik stond stil, getroffen door de zonderlinge wijze, waarop het diertje telkens stil hield, naar my' keek en dan weer zacht brommend zyn weg naar beneden voort zette. Aan den voet van den boom gekomen bleef het stil zitten, staarde my aan en doorliep vervolgens brom mend den afstand tusschen my' en den boom op een wy'ze, die den indruk maakte, als kwam het vol vreugde en vertrouwen naar my toe. Ik bleef doodstil staan; vlak voor my bleef het stil zitten en staarde my met zyne groote, nog eenigszins doffe oogen strak aan, en terwijl ik nog overlegde wat te doen, sprong het op myn schoenen en klom tegen mijn broekspijp op tot halverwege de knietoen keerde het, blijkbaar tevreden met deze kennismaking, met kleine sprongen naar den boom terug. Nu kreeg ik lust het te vangen en snelde naar den boom, maar op echte eekhoorn-manier klom het, altyd aan den anderen kant als waar ik mij bevond, naar boventoch greep ik het en nu bleek het geen vertrouwen meer te stellen in den mensch, want met een doordringend gepiep beet het me geducht in de vingers en verbeidde met geslo ten oogen toen zy'n lot. 1 Bij nadere beschouwing bleek het nog een zeer jong exemplaar te zy'n, nog vochtig van 't nest, met ineen geschrompelde ooren, maar volkomen behaard. Ik zette het diertje weer op een boom en bliksemsnel schoot het naar boven, de menschenhand ontvluchtend, waarin het, na de uitgestane angsten, wel zal zorgen niet weer te geraken. Is dit geen aardig voorbeeld van het feit, dat een dier, voor 't eerst een mensch ziend, daarvoor in 't ge heel geen angst gevoelt Of vergis ik me soms hierin Ook eene loting-quaestie. By den burgemeester der gemeente Wamel (Gelder, land) is eene klacht ingediend door een loteling, v. IJ. geheoten, omdat men hem heeft doen loten by de letter I, en hy het, naar zyne opvatting, eerst had behoeven te doen toen de letter IJ aan de beurt kwam. De al- phabetische orde zou dus, volgens hem, hierdoor ver broken zy'n. Gedeputeerde Staten zullen in dit taalkundig mee- ningsverschil uitspraak hebben te doen. Marktbericht. Het verloop van de markt was Donderdag niet gun stig. In het begin ging het nog alwie toen in de ge legenheid was zaken te doen,zal zich niet beklaagd hebben. Toen later de aanvoer kwam, werd de handel al meer trekkend en gingen de prijzen terug. Wij hoorden van eene koe, waarvoor om acht uur 265 gld. tevergeefs ge boden werd, en die om 10 uur voor 255 gulden verkocht, werd. Ter illustratie is dit zeker voldoende. - Van vette koeien was er niet veel kwaliteit. De eerste kwa liteit kon 36 a 37 ct.gelden. De hoogste markt werd uitbetaald aan den heer A. Wonder Pz., te Oude Niedorp, die 282.50 gld. ontving. De koe ging naar Haarlem. Een stier van den heer P. Sevenhuisen van Warmenhuizen ging voor 350 gld. naar Amsterdam. De aanvoer van vette schapen was niet groot, wat meestal het geval by vol lamark ten is. De heer J. Buis alhier bracht het tot 33,50 gld. Varkens bly'ven traag, doch in dit opzicht maakt onze markt geene uitzondering. De boterpry's bleef onver anderd, eieren ging iets vooruit. Noorderstoointrain. In de heden gehouden vergadering van het Dagelyksch Bestuur en Hoofdingelanden van de Banne en den Pol der Schagen is voor de Noorderstoomtram een subsidie toegestaan van f 60' 0, n.1. f3000 aandeelen-kapitaal en f3000 renteloos voorschot. Wat een overwinning 111 Gemeente Schagen. Ingeschreven van 24—26 October 1907. Geboren, Ondertrouwd, Gehuwd Geene. Overleden: Hendricus Oud, zoon van Klaas Oud en van Thaaeus Klaver. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 18—23 Oct. 1907. Geboren: Aafje, d. V. Jacob Tromp en Geertje Duif. Piet, z. v. Adrianus Antonius de Wit en Anthonia Ca- tharina de Wit. Ondertrouwd 27 /ixvxoi uxuunu Jan Leyen, korporaal-ziekenverpleger, jr., te Helder en Simontje de Jongh, zonder beroep, 24 jr., te Zype, eerder te Barsingerhorn. OverledenArejaantje Schrijver, 82 jr., weduwe van Pieter Sneekes. Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 18 25 October. GeborenAdrianus Cornelis, z. v. Cornelis Raap en Tryntje Bood. Getrouwd: Pieter Heyblok, 23 jaar te Helder en Pie- tertje van Eeten, 17 jaar alhier. OverledenGeene. Gèwone nep 2.90 a f 3.- 3.— per 100 stuks. 2.70 n 3.25 2.90 M Schagen, 24 October 1907. 12 Paarden Veulens 3 Stieren 400 Gelde Koeien (mag.) f 80.- 180.— 50 a 140.'- a 28o!— 120.— a 240.— 200.— a 280.— 160.— a 260.— 80.- a 160.- 40. 9.- 17.- 25.- 17*. van besloot wanneer vanwege werd opengesteld. Vette Koeien 50 Kalfkoeien 70 Vaarzen 150 Graskalveren 20 Nuchtere Kalveren 60 Schapen (magere) 280 Schapen (vette) Rammen 150 Lammeren Bokken en Geiten 25 Varkensfvettep.K.O. 20 Idem (magere) 80 Biggen 100 Konijnen 200 Kippen 80 Eenden Duiven 400 Kilgr. Boter 200 Kaas 3000 Kipeieren per 100 Hoorn, 24 Oct. Aangevoerd 179 stapels kaas, wegende 57924 K.G. Kleine 31.50, Commissie f 31.50, Middelb. f 30.— Fabriekskaas f29.—. Alkmaar, 26 Oct. 1907. Paarden Koelen Magere Schapen 45 Nuchtere Kalveren 53 Magere Varkens Biggen Kipeieren per 100 Kop Boter Arm Itiisland. Aan een door de Retsj gepubliceerde statistiek ont- leenen we de volgende cijfers In de maand September zijn 1207 personen gedood bij botsingen met de politie alsmede bij aanvallen van roovers. Gewond werden 131 personen. Er hadden 165 roofaanvallen plaats, waarbij tot een gezamenlijk be drag van 500.000 roebel gestolen werd. De krijgsraden hebben 64 doodvonnissen geveld, waarvan 34 voltrokken zijn. De bladen werden in 26 gevallen met boeten gestraft. Verder tal van gevallen van boerenonlusten in verschillende gouvernementen. Aardbeving in Italië In het 4e blad worden eenige bijzonderheden meege deeld over de ramp, die Italië heeft getroffen door een aardbeving in Calabrië. Pas twee jaar geleden heeft dit Schiereiland door een dergelijke ramp geleden. Het zijn hoofdzakelijk de drie regeeringsdistricten Cantazaro, Cosenza en Reggio, die door de aardbeving geteisterd werden. De vreeselykste scènes speelden zich overal af. Te Cantazaro, de hoofdstad van Calabrië, snelde de bevolking, slechts met het allernoodzakelijkste bekleed, gillend en schreeuwend naar buiten. De arrestanten in de stedelijke gevangenis wilden de deuren hunner cellen openbreken en konden slechts, met de grootste moeite, tot kalmte gebracht worden. De telegraafkantoren waren overvol, omdat een ieder van vrienden of famielileden, in de buurt woonachtig, beriohten wilde hebben; en door de telkens uit andere plaatsen ontvangen mededeelingen werden de gemoederen steeds meer verontrust. Stormen en stortregens maakten den toestand van hen, die buiten overnachtten, ondraaglijk. Vroeg in den morgen reeds kwamen treinen met soldaten en artsen. Men begon toen ook onmiddellijk de puinhoopen weg te ruimen. De stad Brancaleone is voor de helft verwoest, de andere helft staat op instorten, ofschoon men veel moeite doet nog te redden wat er te redden is. De stad Ferruzzano, die in 1905 gespaard bleef, is totaal verwoest. Men telt 800 dooden en vele gekwets ten liggen nog onder de puinhoopen. Te Medina bracht de ontstelde bevolking den nacht in de open lucht door. Hevige reg'ens en storm vergezelden de aardbeving, zoodat de pogingen om te redden zeer werden belem merd. Vele beschadigde woningen stortten daardoor Zoo spoedig mogelijk werden per extra-trein docto- ingenieurs, soldaten gezonden naar de plaatsen die getroffen zy'n, om hulp te bieden en de orde te hand haven. in. ren, a a a a a a a -.42 a 12.- a 5.— a -.50 a —.60 a -.60 a a 1.40 a -.70 a 5.50 a 85.- 21.- 22.- 83.50 23!- -.47 14.- 9.- 1.25 1.50 1.— 1.50 i -.80 6.- 4 61 115 212 120- 60.- 14.- 8.— a 14.- A 4.50 a 5.50 a 0.65 a a 160.— a 260.- a 25.- a 20.- 17.— 8.— 6.50 0.70 XXCk V OU. De koning van Italië ontving gistermorgen den mi nister-president Giolitü om het laatste nieuws uit Ca labrië to hooren, De Paus 'was door het bericht van de ramp zeer ontroerd; vooral de vernieling van de kathe draal te Geraoe maakte zeer veel indruk op hem. Hij gaf onmiddellijk zijn voornemen te*kennen, geld voor do slachtoffers te zenden. Uit de genoemde plaatsen blijkt dus dat de ramp geheel Calabrië hoeft getroffen. Zoowel plaatsen aan de kust zooals Palmi en Geraoe, als in het binnen land, zooals de hoofdstad Catanzaro en Cosenza on dervonden den invloed van de aardbeving. Zoover uit I do laatste berichten kan worden nagegaan strekte de aardschok zich uit over een lengte van meer dan 150 kilometer. Latere telegrammen melden: Het dorp Zoparto is verwoest, Ier zijn een groot aan tal slachtoffers, maar het juiste aantal is nog onbekend. De Tribuna ontvangt een telegram uit Reggio in Ca labrië, meldende dat volgens de laatste berichten uit Ferruzzano het aantal slachtoffers 300 bedraagt. Van andere zijde wordt weer bericht: Behalve de 300 lijken, die te Ferruzzano gevonden werden, zijn onder de puinhoopen 400 gewonden ont dekt. Te Brancaleone zijn gisteren vele huizen inge stort, waarbij een aantal personen onder het puin be dolven werden. Een carabiniere werd gedood door het omvallen van een muur. Belangrijke schade is veroor zaakt. To Bianconovo hadden herhaalde schokken plaats, waardoor twoe personen gedood en 7 gewond werden. Giolitti, stelde 100.000 Lire ter beschikking van den

Schager Courant | 1907 | | pagina 2