Groenteveilingen. Predikbeurten. Zondag 3 November 1907* Burgerlijke Stand. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. Nut Anna Paulowna. Dinsdag 29 October hield de vereeniging „Nut èh Ge- I noegen" te Anna Paulowna haar jaarvergadering in het lokaal van den heer G. J. Volder. Er waren 9 leden aanwezig. Door ontstentenis van den voorzitter, opende de vice-voorzitter de vergadering. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Als punt i van de 1 agenda kwam nu aan de orderekening en verant- j woording van den penningmeester,den heer G. Geevers. Op verzoek van den voorzitter belastten zich de hoeren C. Blom en W. Klein met het nazien van een en an der en bü monde van laatstgenoemde werd een gunstig rapport uitgebracht, dat den voorzitter aanleiding gaf, den heer Geevers te danken voor zijn accuraat beheer. I De ontvangsten hadden bedragen f 75,32 en de uitgaven f 78,67, zoodat een batig saldo in kas bleef. Tot be- stuuislid in de plaats van den heer Th. Jongejan werd Bavinck de feestrede en bood het album aan. W. Klein, die deze benoeming aannam, rv'4' •"•«•«M-oi-iit vrun hnworkinc. Ke Verschillenden corporatiën was verzocht om aan Dr. Kuyper een vriendelijk woord te zenden en deze waren nu in dit album verzameld. Aan dat verzoek is door 1061 corporatiën voldaan ook de medewerking van particulieren liet niet te wen- schen over. De corporaties, die hadden deelgenomen aan de samen stelling van den inhoud van het album, weiden in de gelegenheid gesteld bij de aanbieding ervan tegenwoor dig te zijn, en een kleine 400 hunner gaven bericht, dat zy de aanbieding wilden bijwonen. Deze waren daartoe Dinsdagmorgen vergaderd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Bjj de binnenkomst van Dr. Kuyper en familie werd hem door een zangkoor Neander's Lofzegging toegezon gen en hield daarna, zooals boven reeds gemeld, prof. gekozen de heer terwijl bjj acclamatie herkozen werd de heer G. Blom, die periodiek moest aftreden. Beiden lieten zich de keuze welgevallen. Hierin deelde de voorzitter mede, dat het 25 jaar was geleden, sinds „Nut en Genoegen" was opgericht.' Op voorstel van den heer K. L. van Gorkom werd met algemeene stemmen besloten, aan de eerste vergadering in November een feestelijk karakter te geven. Over de inrichting van dien avond werd druk gedebatteerd en men kwam ten slotte tot een goed resultaat waaraan nog geen ruchtbaarheid mag gegeven worden, maar dit is zeker, dat het bestuur met ijver deze zaak ter hand zal nemen, zoodat den le den een aangename avond wacht. Nadat bepaald werd, dat de bijeenkomst zal plaats hebben op Donderdag 21 November en de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering. Arrondissemcnts-Rechtbank tc Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. Pieter Cornelis T., St. Maarlen, kinderwettenzaak, we- derspannigheid, f 5 boete, bij niet-voldoening hiervan plaatsing ineen tuchtschool voor den tijd van 14 dagen. Jan Blokdijk, St. Maarten, wederspannigheid, f 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Bregje K., echtgenoote van Pieter G., Blokker (Ooster blokker), eenvoudige beleediging, f 2 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. Jacob de H., Avenhorn, diefstal, 8 maal gepleegd, zes weken gevangenisstraf. Jacob S., Enkhuizen, wederspannigheid, 14 dagen ge vangenisstraf. Dirk de Y. en Gerardus Jacobus H., Enkhuizen, mis handeling, ieder f 7 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. Isidore D., Amsterdam, mishandeling, f 10 boete, sub sidiair 10 dagen hechtenis. Klaas K. en Jan P., Schagen, wederspannigheid, de le f10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis, de 2e f7 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis. Dirk van L., Anna Paulowna, mishandeling, f 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. St. Maarten. Zondag werd bp gelegenheid der najaarskermis alhier, een fietskegelwedstrijd gehouden, waaraan door 24 per sonen werd deel genomen. De prijzen, die bestonden uit contanten, werden gewonnen als volgt: W. Homan te Warmenhuizen le prys f 6,— G. Zeeman te Scha- gerbrug 2e prijs f 4,— J. Schenk te Barsingerhorn 3e prijs f 2,—. Wieringen. Dit was een prachtstuk van bewerking. Eerst komen de politieke corporatiën: 425 antir.-kiesvereenigingen en 42 antir. propagandaclubs, daarna de antir. Kamerclub; achter de politieke organisaties volgen de sociale, als de Nederlandsche patroons-vereeniging Boaz, Patrimo nium enz. De Kleine Pers vertegenwoordigde de jour nalistiek en dan kwamen de onderwijs-organisaties, het hooger onderwijs en het bijzonder lager onderwijs en daarmee sluit het eerste deel van het album. Het tweede bevat de namen der bijdragers. Meer dan 15.000 namen uit ruim 600 plaatsen van ons land, en voorts uit Riga, Grand-Rapids, Shanghai, Batavia, Buitenzorg, Djocja, Keboenen, Medan, Poer- woredjo, de Sangir-eilanden, Sito Bondo, Soerabaja, Soe- rakarta, Temengoeng, Wonosabo en Paramaribo. Nog was Dr. Kuyper een eigenaardige hulde bereid, n.1. werd hem door Ds. Scharten aangeboden namens de kinderen van de bijzondere scholen een aantal boeken, waarin deze kleinen zelf hun namen hadden geschreven. Ruim 35.000 schreven hun namen in de boeken, die door een viertal knapen en een viertal meisjes werd,en wemarkt, kloppartijen voor. Met stukken hout en stce- nen werd naar de politie gegooid. Met de sabel werd do menigte uiteen gedreven. Bij dit allerkrankzinnigst tumult stak zéér gunstig I af do rust en regelmaat, die in het gebouw van de Spaarbank hcersehte. Een ieder was op zijn post. Bij groote kalmte heerschte er volmaakte orde. Het bestuur met den directeur mr. G. H. M. Del- prat bijeen had krachtige en afdoende maatregelen ge nomen. Toch voelde men zich diep gegriefd door het getoonde (wantrouwen van hel publiek, dal allerminst verdiend is. Geen enkele financieele actie is gedaan, die (hiertoe aanleiding geeft. Maandagochtend, zoo deelde men ons mede, werden in do Spaarbank de eerste verschijnselen geconstateerd. Een vrouw uit de Zandstraat vertelde in do hal van het gebouw allerlei praatjes over de mindere gegoed heid van de Spaarbank. Ook Zondag moet er in de Zand straat al over gesproken zijn. Gisterenavond was het aantal dergenen, die hun spaarpenningen opeischten al meer, zoodat het bestuur ©enigszins voorbereid was meerdere (terugbetaling op dezen avond. Deze terugbetaling geschiedde ondanks de enorme drukt© regelmatig. Aan alle opvragen van geld is vol daan. Zij die hun geld ontvangen hadden verlieten het gebouw aan de zijde der Eerste Lombardstraat nadat hen te voren in het gebouw de gelegenheid gegeven was hun geldswaarde weg le stoppen'met het oog op do velen die ook aan deze zijde de Spaar bank iielegerden. Op de acht bijkantoren in de verschillende wijken der stad gevestigd is hel eveneens zeer druk geweest. Ook daar zijn tot 9 jiur of zooveel later als er publiek binnengelaten was, alle opgevraagde bedragen reglemen tair uitbetaald. De bijkantoren zijn voortdurend met geld gefourneerd door het hoofdkantoor. Alle waarden zijn volkomen aanwezig, zoo verze kerde bestuur cn directie. Het aantal inleggers bedraagt men wel op godragen. Het totaal der scholen die deelnamen bedraagt 312 met 35.574 kinderen. Verder werd door een comité uit de Christel jjke onder wijzers in den lande, b\j monde van den heer H. J. Emous, aan Dr. Kuyper diens portret aangeboden, ge schilderd door H. J. Haverman. De receptie vond plaats in den bovenfoyer van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en ook daar werden den jubilaris eenige liederen toegezongen. Hier sprak de heer Van Alphen, de nestor der Tweede Kamer, om namens het centraal comité van antirevolutionnaire kiesvereonigingen dr. Kuyper, den tegenwoordigen hoog- gewaardeerden voorzitter van 't centraal comité, van ganscher harte geluk te wenschen met het voorrecht, door dezen dag hem en allen aanwezigen geschonken. Ook nog eenige andere heeren voerden het woord, waarna Kuyper bedankte in een schitterende rede, o. a. verklarende slechts voortgezet te hebben het werk van Groen van Prinsterer en dankzeggende God den Heere, die hem kracht schonk om dit alles te volbrengen. 's Middags was er particuliere receptie ten huize van den jubilaris. Den geheelen middag stroomde het bezoekers en brie ven, kaartjes of telegrammen van gelukwensch. Tal van bloemstukken werden den jubilaris gezonden, zoo dat zijne salons in een waren bloementuin waren her schapen. Onder de vele geschenken, aan dr. Kuyper T' - ongeveer 80,000. Nog zij vermeld dat te midden van deze door leu gen en laster voorbereide overrompeling van een dol zinnige menigte een kalm, bedaard mannetje zijn spaar duitjes kwam brengen in plaats van te halen. Zijn vertrouwen iin de spaarbank is rotsvast. Om twee uur was men nog bezig met de terugbe taling van opgevraagde gelden. Het het terugbetaalde bedroeg toen, zeer ruw geveer een half millioen. N. R. totale bedrag geschat. van on- Crt. De uitslag™ der Dinsdagnamiddag gehouden besteding aangeboden, verdienen vermelding een fraaie antieke -i ji-i_ l -ïx_„ «g 4taon t7aav. van het uitdiepen en schoonmaken der slooten van Polder Waard—Nieuwland is als volgt: a. langs de vorstkade des polders, aangenomen door den heer A. Muit voor 4 cent; b. de Zwinsloot, door den heer A. de Wit voor 8 cent; c. de sloot tusschen kavel 10 en 11 door de heeren Jb. Keijzer en D. Muit voor 7 cent d. de wegsloot door de heeren P. Pruimeboom, P. C. Bais en A. de Wit voor 7 cent; alles per strekkenden meter Zuid-Scharwoude. Bij een biljartwedstrijd, werd de le prijs behaald door D. Blom te Noord-Scharwoude en de 2de prijsdoor P. Hagenaar te Zuid-Scharwoude. Winkel, 28 Oct. 1907. Slaboonen f 0.271/2 a f 0.30 per 1000 st. Aardappelen f0.—afper 35 K.G. Wortelen fO.— a f0.— per zak. Peren f 0.65 a f 2.60 per mand. Snjjboonen f a f Uien f 1.50 a f 0.— per baal. Appelen f 1.50 a f3.05 p. mand. Nep f 1.30 a f 0.— per baal. Bieten f 0.— a f 0.—. Broek op Langendjjk. Dinsdag werd besteed voor Aardappelen graafjes ronde Wortelen Bloemkool, 1ste soort, 2de Reuzenbloemkool Roode kool Gele kool Witte kool Nep (kleine uien) Uien Rammenas f 0.50 a f 0.65 per 17* K.G. 0.40 - 0.50 -1.85 -2.50 100 bos. f o.— a f 0.— per 100 stuks. - 0.80 a f 1 5.— a 2.50 a 2.a 1.80 a 2.— a 0.80 a a 7.75 3.75 3.75 3.- 2.30 1.~ 0.— per 50 K.G. 1)1) 1) 1000 „Nieuw Leven", station Noord-Scharwoude, 26 Öct. Gewone uienf 0.70a f 0.90 p.50 K.G.gewone nepf 0.— a f0.— per 50 K.G. Roode kool, lste soort, f 2.75 a f 3.—, 2de soort f 1.90 a f 2.30. Gele kool f2.90 a f3.— per 100, 2de soort f 2.10 a f 2.30. Witte kool f 2.60 a f 2.80, 2de soort f 2.10 a f 2.20 per 100. 28 Oct. Gewone uien f 0.90af0.95p.50K.G. gewone nepf 1.80a fl.90 per 50 K.G., roode kool, lste soort, f 2.90 af3.— 2de soort f2.10 a f2.30. Gele kool f2.75 a f3.— p. 100, 2de soort f 2.20 a f 2.60. Witte kool f 2.90 a f 3.—, 2de soort f 1.80 a f 2.40. 29 Oct. Gewone uien f 0.90 a f 0.95 p. 50 K.G. Gewone nep f 0.— a f 0.—. Roode kool le soort f 3.— a f 3.50, 2de soort f 2.10 a f 2.80. Gele kool f 3.25 a f 3.50, 2de s. f 2.40 a f 2.70 per 100. Witte kool, lste soort, f 2.80 a f 3.—, 2de soort f 2.20 a f 2.60. Handel iets vlugger. Veiling van „Ons Belang". Maandag 28 Oct. Aangevoerd 7000 stuks kool. Roode kool, lste soort f 3.25 a f 2de - 1.20 a - Gele lste - 3.— a - 2de - 1.10 a - Gewone nep f 2.—. Uien f 0.75 per 50 K.Gi Dorp Noord-Scharwoude. 28 Oct. Reuzenbloemkool le srt. f3.— a f 5.50,2e f 0.50 afl.—Bloemkool f0.— a f0.—Nep f 0.—a f 0.—Uien f 0.— a f 0.—. Drielingen f 0.— a f 0. Roode kool f 1.50 a f3.—. Witte kool f2.— a f 3.25. Gele kool f 2.—a f 3.—. Aanvoer stuks. 29 Oct. Bloemkool lesrt.fO.—a f0.—, Reuzenbloemkool le s. f 4. - a f 6.50, 2e f 0.50 a f 1.20. Gele kool f 2.50 a f 8.-. Roode kool f0.85 a f3.—. Nep f0.— a f0.—UienfO.— a f0.—Witte kool f2.50 a f3.—. Aanvoer stuks. 30 Oct. Bloemkool le srt. f 0.— a f 0.—,Reuzenbloemkool les. f5 af 7.75,2e f0.50 a f0.80. Witte kool f2.- a f3.50. Nep f0.a f0.Uien 0.a 0.Roode Kool fl.50 a f3.50. Gele kool f 2.— a Dr. A. Kuyp> ram Ki Hierover wordt uit Den Haag het volgende 3.75 per 100 stuks. 3. n n 3.25 2.80 f 3.25. Aanvoer lier. stuks. Dinsdag vierde Dr. Abram Kuyper zijn 70sten ver jaardag, meegedeeld In het begin dezes jaars is van verschillende zijden de wensch vernomen, om ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van Dr. A. Kuyper uiting te geven aan wat leeft in veler hart; dankbaarheid te toonen voor den arbeid, dien Dr. Kuyper heeft verricht; hem hulde te brengen voor zijn groote talenten op zeer verschillend gebied. Teneinde die uiting zooveel mogelijk algemeen te doen zijn, zijn comités saamgesteld uit mannen, die gerekend mogen worden verschillende volksgroepen te vertegenwoordigen, en waarin bijna iedere arbeid, waar aan Dr. Kuyper zijn krachten heeft gewijd, vertegen woordigt. Namens dit comité voerde Prof. dr. H. Bavinck, voor zitter van het centraal comité van antirevolutionnaire kiesvereonigingen, het woord en overhandigde aan den jubilaris een album op standaard. kast, een zilveren jardinière, met inscriptie(Den Voor zitter van den Ministerraad 1901—1905, geschonken door de oud-ministers, leden van zijn kabinet; een groote medaille met zijn beeltenis, van de firma Begeer; een fraai gecalligrapheerd huldeblijk van den Bond van Gereformeerde Jongelingsvereenigingeneen kast van den heer Rud. Lehmann, consul-generaal van Grieken land; twee tegeltableaux, voorstellende huizen, door dr. Kuyper vroeger te Amsterdam bewoond, van den heer Jacques Deen, Des avonds te halfacht werd den jubilaris een diner in Hötel „de Twee Steden" aangeboden. Zuid-Scharwoude. Voor het herhalingsonder wijs hebben zich 9 jongens en 9 meisjes aangemeld De uren, waarop het gegeven zal worden, zijn gewijzigd nl. van 6—8 inplaats van 5V2—7V2, met het oog op werkzaamheden bij deri koolbouw. Zuid-Scharwoude. Nog 7 gevallen van typhus zijn de vorige week bij den Burgemeester aangegeven. Hiertegenover staat echter, dat enkele personen, die door typhus waren aan getast, zoover zijn hersteld, dat sommige woningen ont smet zijn geworden. Van de aanbieding van zuiver drinkwater wordt nog niet veel gebruik gemaakt. Bur gemeester en Wethouders maken dan ook bekend, dat overtreding van het gebod, slootwater te gebruiken, zal gestraft worden met eene geldboete van ten hoogste f25 of 6 dagen hechtenis. Zuid-Scharwoude. Bij den heer N. van Kleef is een kolf wedstrijd ge- houden, waaraan door een groot aantal kolvers werd deelgenomen. De uitslag was de volgende le serieA. Kist le prijs met 121 punten, P. Hage naar 2e prijs met 115 punten en W. Kraakman 3e prijs met 111 punten. C. Wagenaar serieprijs met 48 punten. 2e serie: J. Kraakman le prijs met 142 punten, R. Slot te Broek op Langendijk 2e prijs met 126 punten en PI. Kaaij 3e prijs met 84 punten. Serieprijs G. Tesse- laar met 37 punten. 3e serieJ. Schrijver le prijs met 69 punten, P. Mo lenaar 2e prijs met 90 punten en A. van Diepen 3e prijs met 62 punten. Serieprijs K. Bekker Hz. te Noord- Scharwoude met 29 punten. Winners, zonder plaats achter den naam, woneh te Zuid-Scharwoude. Kamerverkiezing in 't district Sneek. In het kiesdistrict Sneek, waar door het overlijden van mr. Okma een nieuw lid der Tweede Kamer moet gekozen worden, wordt dr. A. Kuyper als candidaat ge noemd. Sneek is een zeker district voor de rechtsche partijen, als de christelijk-historischen met deanti-revo- lutionnairen en katholieken meegaan. Een Stormloop. Sedert 1879 heeft in Rotterdam geen bankinstelling ondervonden wat Dinsdagavond is geschied met de Spaarbank. Zij, behoorende tot de krachtigste banken in ons land, de grootste na de Rijkspostspaarbank, omtrent welker organisatie en controle buitenlanders uit Oostenrijk en Italië haar bezochten, heeft Dins-" dagavond een „stormloopt te doorstaan gehad. Het begon omstreeks halfvijf. Daarna nam de toe loop gestadig toe en ontaardde in een paniek. Het pu bliek, door leugen en laster, die in niets zijn grond" heeft of kan vinden, opgehitst, ontaardde in een woeste aan krankzinnigheid grenzende menigte. De een zweepte den andere voortdurend op. Te midden van die mensehen-zee was vóór het grootsche gebouw van de spaarbank recht tegenover ae Prinsenkerk, gelijk een oase, een stuk van ae straat vrij gehouden door een sterke macht van politie-agen- teii, bereden en te voet, en huzaren. Daar regelde de waarnemend hoofdcommissaris van politie, bijgestaan door den commissaris, en tal van inspecteurs den toe lom) van menschen. Zij werden opgesteld in dichte rijen. Krankzinnigen leken het allen. Met hun spaarbankboekjes in de han den, drongen zij maar steeds op, moordgeroep weer klonk, vrouwen vielen flauw, het zweet liep van de ver wrongen gezichten der verdwaasde mannen en vrouwen van lederen leeftijd. Geen vrees voor de paarden der NEDERLANDSEN HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Herman. (Avondmaal.) Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. De Boer. (Doop.) Barsingerhorn, geen dienst. Wieringerwaard, geen dienst. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Idem 31 Oct. 's av. 7 uur. Ds. Engelkes. (Collecte voor de Vereeniging voor Vrjjz. Hervormden in N,-Holland.) Zuid-Zijpe, n.m. 1.30 u., Ds. v. Loon, St. Maartensbrug (Doop.) Winkel, Ds. Schermerhorn. Harenkarspel, voorm. 9.30 uur, Ds. Damsté, Kerkeb. Idem, nam. 7 uur, Ds. Damsté, Dirkshorn. Idem, 31 Oct., 'sav. 7 uur, Dirkshorn, Ds. Damsté. Anna Paulowna, geen dienst. Idem, 1 Nov., n.m. 7u., de heer Van Woerden, Colport. der Evang. Mij., in verband met de Kerkhervorming. Collecte voor gen. Mjj. Uitvoering v. h. Zangkoor. Oude Niedorp, voorm. 9 30 uur, Ds. Kanis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn c.a., v.m. 10 u., Ds. Kooiman, Barsingerh. Nieuwe Niedorp, Ds. I laars. Noord- en Zuid-Zij pe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis. Wieringen, Ds. Onnes, Hipp. geven werd, om binnen ordebewaarders deed hen 'n stap wijken, zij lieten zich dringen tegen de muren op, op de voeten trappen, pal bleven zij staan tot weer gelegenheid een groep van dezen schrikaanjagenden troep het gebouw te laten en hun geld te halen. En in zoo'n oogenblik waren het furies. Men liep elkander onder den voet vrouw noch kind werd ontzien, ieder re| zich om het hek te bereiken. Het dierlijke in mensch toonde zich in alle opzichten. En bij dit hek gekomen, liet men zich liever slaan en trappen dan het los te laten voor men binnen de hal was. Het was meer dan erg zoo als de paniek die heden, grootendeels uit ide mindere klasse had aangegrepen. Herhaaldelijk vielen er bovendien, vooral op de Nieu- repte dem krijgen. Zoo hebben zeker meer dan 10 personen een uur gemarteld. Ten slotte heeft men het met tou- wen voor en achter, al trekkende weten te laden. Toegelaten. Tot de lessen aan de Industrie- en Huishoudschool te Alkmaar is onder meer toegelaten Ada Mujjs alhier. Arm gebroken. Op de Nes gebeurde het Zondag j.1., dat bij het spelen een 6-jarig zoontje van den heer D. de Ridder van het hek afviel en zijn arm brak. Het arme kereltje werd spoedig naar den dokter vervoerd. Een binnenbrandIje, Zondagmiddag ontstond er een begin van brand in onze Bewaarschool, doordat een petroleumstel omviel Mejuffrouw V. had de tegenwoordigheid van geest den brand te blusschen. Zoo meende men althans, maar later bleek, dat het vuur in den schoorsteen voedsel had gevonden en was meerdere hulp noodig voor blus- sching, om zoodoende erger te voorkomen. Concert Enplionia. Op het concert van de Gemengde Zangv. „Euphonia" alhier, dat in de komende maand gegeven wordt, zal de heer G. Hop, violist te Alkmaar, zjjne medewerking verleenen, om aan het programma afwisseling te geven. I Jaarvergadering Ijsbond. Wij vernemen, dat het nieuwe bondslied van boven-, genoemden bond, op de jaarvergadering 8 December a.s. in het Noordhollandsch Koffiehuis te houden, zal gezon gen worden door vele dames en heeren van „Euphonia" alhier. De heer L. A. Schouten heeft zich bereid ver klaard, het lied met het koor in te studeeren. Aktie Landbonwstraat. Zooals we reeds in een onzer vorige nummers mee deelden, zou door de zaakeigenaren van Molenstraat en een gedeelte van de Gedempte Gracht een aktie op touw worden gezet, om zoo mogelijk het besluit, door onzen Raad genomen om de Landbouwstraat door te trekken, door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd te krijgen. Zondag werd een schrijven om een particuliere audiëntio aan dei Commissaris der Koningin aan te vragen, verzon den en heden, Woensdag, heeft deze audiëntie reeds plaats gehad. Een tweetal heeren hebben een adres met toe lichting, door alle winkeliers in bedoeld gedeelte onzer gemeente onderteekend, met verschillende bescheiden aangeboden en hunne bezwaren mondeling toegelicht. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 8 stapels kaas, waarvar 8 stapels kleine kaas, hoogste prijs f 29.—, 0 stapels commissie f 0 stapel middelbare f—Aan gewicht 3022 K.G. Gemeente Zij pc. Ingeschreven van 23—25 Oct. 1907. Overleden: Anna, 8 mnd. d. v. Dirk van der Fluiten Aaltje Bakker. Purmereud, 29 October. Aangevoerd 501 runderen, waaronder 388 vette, 60 a 74 cent per kilo, prijsh. matig, 113 melke-en gelde-f 130 a 280 per stuk, prh. m. 9 stieren, 103 vette kalveren 65 a 85 ct. per kilo, handel matig 180 nuchtere id. f 10.— a 24.— per stuk, handel matig, 28 paarden, 1793 scha pen f 25.— a 36.—, prijsh. vlug, 520 lammeren f 18. a 26, prijsh. vlug, 417 vette varkens 43 a 47 cent per kilo, handel matig, 81 magere dito f 18.— a 24.— per stuk handel matig, 352 biggen f 6.— a 9.— per stuk, stug, 743 ganzen f 2.50 a 3.—, 105 zwanen f 5 a6, 960 mand appelen fl.50 a 4, 1100 mand peren f 1.— a5. Kaas. 168 Kleine f32.—, 6 middelb. f 29.50, 0 Goud- sche f a aangev. 174 stapels, handel matig. 1248 K.G. boter f 1.35 a 1.45, - kipeieren f 6.50 a 7.25 eendeieren f 0.— a f0.— per 100. Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging. Zaterdag hield de Vrijzinnig-Democratische Kiesver- eeniging alhier eene ledenvergadering in de Cérès. In gekomen was eene circulaire van het Algemeen Nedorl. Werkliedenverbond, welke 23 vragen b'etreffende den tienurigen werkdag en den arbeid van kinderen beneden 14 jaar inhield. Aan de vereeniging was de beantwoording dier vragen verzocht. Eene commissie uit het bestuur, bestaande uit de heeren A. Brak, C. Zijdewind en P. Boekei heeft deze vragenlijst met groote nauwgezetheid beantwoord. Hare conclusie was, dat bjj den landbouwarbeid de tienurige werkdag ingevoerd kon worden. Verder meende zij, dat kinderen beneden 14 jaar op de school thuis hoorden. Naar aanleiding van een schrijven van het. hoofdbestuur werd besloten met de kleine geschrif ten van den Bond propaganda voor het vrijzinnig be ginsel te maken. Elk lid zal daarvoor 2 geschriften ontvangen om daarvan een aan anderen uit te reiken. Als bestuurslid voor de vacature H. Feisser werd de heer C. Nobel gekozen. Punt 3 van het convocatiebiljetpropaganda voor den a.s. winter omvatte een drietal punten. a. Optreden spreker Hoofdbestuur. Het hoofdbestuur was verzocht op een nader te be palen dag in November naar hier een spreker van naam nrïm zenden. Als onderwerp wasOuderdomspensioenee- ring, in overweging gegeven. Tot heden is het ant woord van het Hoofdbestuur nog niet ontvangen. b. Oprichting vereeniging Jong-Vrijzinnigen. Omtrent de wenschelijkheid daarvan waren de mee ningen verschillend. Men kwam overeen, om eerst een onderzoek in te stellen, in hoeverre zulk eene vereeni ging op sympathie kan rekenen. Mocht het bestuur voldoende bljjken van belangstelling ontvangen, dan zal een der zake bekwaam persoon het, doel en de wer king in eene openbare bijeenkomst toelichten en uiteen zetten. c. Bespreking oprichting Centrale Vrjjz.-Dem. Kies- vereeniging. Besloten werd, zich met de kiesvereeniging te Alkmaar in verbinding te stellen. Gezamenlijk zou men dan kun nen trachten, tot eene organisatie in het district te konien. Nadat bij de rondvraag niemand meer iets in 't mid den had te brengen, herdacht de voorz., de heer P. Boekei, het succes der Vereeniging bij de provinciale verkiezingen in den afgeloopen zomer. Hij hoopte, dat bij de krachtige samenwerking, die tusschen de verschil lende kiesvereenigingen was verkregen, ook de toekomst blijk zal geven, dat het vrijzinnig beginsel in dit district een hecht bolwerk bezit. De verkiezing bestuurslid vacature H. Feisser gaf voorz. aanleiding, een woord van warmen lof toe te brengen aan den heer Feisser. Daarna werd de vergadering gesloten. Koppiger dan een ezel. Men zegt wel eens„Zoo koppig als een ezel." Er zfin evenwel paarden, die in geenen deele voor hunne familieleden behoeven onder te doen. Wjj zagen er Dinsdag een, die zeker koppiger was, dan twee ezels bjj elkaar. Het dier stond op de voelading en moest per spoor vorzonden worden. Maar wat men ook deed, goedschiks noch kwaadschiks was het in den wagen te GEMEENTE SCHAGEN. Reinhouden van straten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schsgen, Gezien artikel 22 der politie-verordening voor die gemeente, brengen ter kennis van de hoofdbewoners der gebonwen, de eigenaars, vruchtgebruikers ot beheerders van onbewoonde- of onbebouwde perceeleu in de kom der gemeente, dat zjj de loopstraat vóór en langs die gebonwen o£ perceelen moeten doen schrobben en znlks geschied zal moeten zijn voor Maandag, dan 4 November a.s., des namiddags te 4 uur. Nalatigheid in het voldoen aan deze afkondiging is strafbaar met een geldboete van ten hoogste f 26.of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, den 30 October 1907. Burgemeester on Wethouders, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN.H. J. POT. IJsclnb Stolpen. Dinsdagavond vergaderde in 't café „de blauwe Koe» van den heer H. Schrieken te Stolpen, de IJsclnb aldaar. Aan de orde was benoeming bestnnr. Met b;jna algemeene stemmen werd het onde bestnnr herkozen, n.1. de heeren P. Sljjkerman, Voorz, G. 81jjkerman, Secretaris, W. Klok, Penningmeester, Joh. Muller, J. A. de Wit en D. Bakker, Commissariseen. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Ijsbond „Hol lands Noorderkwartier», werd gekozen de heer W. Klok, tot plaats vervanger de heer J. C. Kossen. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er een batig saldo was van 136.47 en dat het ledental pl.m. 30 bedraagt. Besloten werd aan te schaffen een ljjn, dreg en ladder, welke ia voornoemd eafé gestationneerd sulles worden. Raadsvergadering te Wieringerwaard, gehouden den 29 October 1907. Afwezig de heer J. L. T. Groneman, volgens kennisgeving Voorzitter: de heer K. Koster Hi., Burgemeester. Na opening der vergadering volgt voorlezing en goedkeuring der notulen. De Voorzitter deelt mede, dat bjj de op 28 Sept. j.1. gehouden verificatie de gemeente.outvanger, overeenkomstig zijne boeken, in kas had een bedrag van f 2164 26. Met betrekking tot het bekende adres van het Bestnnr der ge. meente Enkhnizen achten B. en W. zich te weinig op de hoogte om het vóór. of nadeel van de knilnetvisscherjj te beoordeelen. Zg stellen daarom voor, geen adhaesie te betuigen. De he6r Waiboer zegt, zich met het voorstel te kunnen vereeni gen. temeer omdat de zaak nog in onderzoek bljjkt te zjjo- Ook de andere heeren hebben hieromtrent een en ander gelezen. Wordt besloten aan het verzoek geen gevolg te geven. De Voorzitter deelt mede, dat de Propaganda-Commissie voor Gezinsverpleging geslaagd is in haar pogingen en tot de aanstelling van een verpleegster kan overgaan. De ingezetenen hebben getoond sympathie te gevoelen voor de taak. Het benoodigde bedrag is bijna volteekend. Aangezien volgens nadere becjjfering ongeveer f 900.in plaats van f800. noodig blijkt te zijn. stellen B. en W. voor tot woderopzeggings toe een jaarljjksche bijdrege van f 60 te verleenen. De raad van Anna Panlowna stond f 100. toe. Op de vraag van den heer Kaan. Of de bijdrage wel noodig is, antwoordt Voorzitter, dat met bijvoeging van de 60.rnim f900.beschikbaar zal zjjn. Mocht dat iets te vee! wezen, dan komt het ten goede voor de verpleging elders. Later zal mis- aehien de opbrengst in andere kringen noodig kunnen zijn, om een mogelijk teko't in dezen kring te dekken. Spreker vindt om die reden goed. dat de vereeniging werkt over de geheels elassis Alkmaar. De heer Waiboer heeft zich de vraag gesteldkunnen de heeren DoctO'en niet voorzien in een klein te kort? De Verpleegster is wel voor de ljjdende menschheid, maar met dat al zal de dok er er veel gemak van hebben b.v. bjj beenbreuk zorgt de dokter voor het verband en de verpleegster voor verdere verpleging. De Voorzitter twijfelt er niet aan, dat ais znlks gebenrt, ook de rekening der particulieren ontlast zal worden. En worden dan minder visites gemaakt. De beer Zjjp acht dienstig, dat de verpleging geheel afgescheiden wordt van de practijk der geneesheerenNatunrljjk zal de verpleeg ster veelal moeteD optreden op advies van den dokter het gezag echter behoort volledig nit te gaan van het Bestnnr der Gezinsver- 'oorzitter is overtuigd, dat de zaak in dien geest is geregeld. De verpleegster zal niet worden de assistente van de doctoren en daarom zon het niet goed zjjn van hen een hoogere bijdrage te verlangen dan van particulieren. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten (50. toe te staan. In comité worden de snppletoire kohieren voor den Hoof del jj ken omslag en de Hondenbelasteng opgemaakt. Bjj de rondvraag zegt de heer Zjjp, dat thans 2 gevallen van mond- en kiaawzeer in deze gemeente zijn voorgekomen. De gemeente is lang gevrjjwaard gebleven hoogstwaarschijnlijk omdat de meeste belsnghebbenden de besmetteljjke plaateen vermeden en geen vee kochten op markten. Vtn belang achtte spreker hel door toepassing van de wettelijke bepalingen te traohten de besmetting tot deze 2 gevallen te localiseeren. Bjj een der veehouders had hjj op het erf, waarover allen zich van den pnblieken weg naar de woning moeten begeven, een aan getaste koe zien loopen. Dit oordeelt spreker ongewensebt. Ter voorkoming van verdere besmetting acht hjj zoo mogeljjk een verbod noodig. De Toorz. verklaart het hiermede eens te zjjn en zegt een onder zoek toe. Niets meer aan de orde, volgt sluiting der vergadering. Raadsvergadering W lering;©». Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, j Vergadering van den Raad der gemeente l gehouden op Dinsdag 29 October 1907, des na I 2 uur. Afwezig de heer P. J. Koorn. Voorzitter de heer V. Heijblok, wethouder. imiddags

Schager Courant | 1907 | | pagina 2