Plaatselijk Nieuws. schoten drie jongelieden toe, waarop de man vluchtte in de richting Schoten. De politie stelt een onderzoekin. Gelegenheid mankt den dief. Toen de heer M. te Hoorn Zaterdagavond ongeveer elf uur thuis kwam, verzuimde hy by het opensluiten dor huisdeur, de sleutels uit het slot te nemen. Hier van heeft een handige dief gebruik gemaakt, door met Toen kast in de 17-jarige buffetjuffrouw de R. iets uit een dat vertrek kwam halen, grepen zij haar eens klaps aan en sloten haar op in de kast. Daarop hebben zij het gordijn van het raam en van de deur laten zak ken en vervolgens het kasregister opengebroken, waarin zich f 15 en eenig kopergeld bevonden. Het zilvergeld namen zy' mede, het koper lieten zij liggen, terwijl zij de sleutels een visite af te leggen in het kantoor, waar zjch ™rder ,?°8 maakten van eemge pakken uit een cylinder bureau f267 aan geld werd gestolen, chocolaad uit de buffetkast. De jiffrouw slaagde er Do brandkast werd geforceerd, het slot gebroken, maar! en patste in, het slot va" hÜ,.i, 'ia niets daaruit ontvreemd. Toen men 's morgens beneden opgesloten, te verbreken en nep daarnahulpm;,doch de kwam, brandde het licht nog op het kantoor, terwijl de p^tschers waren reeds lwg verdwenen DeDuitschers sleutels in de gang werden teruggevonden. De politie 1 hadden gedorende dr^ weken dit melksalon bezocht doet onderzoek. Uitslag der gehouden te Boer de Cornelis Broks Adrianus Brd. Brugman Dirk 4 Groot Gerhardus Cornelis Wilhelmus 11 Hartog Jan Brd. 10 Kamp Anne Brd. 12 Koning Otto 3 Koomen Jan 16 Kos Arie L.G. 17 loting voor de IMationaie Militie, WINKEL den 28 October 1007 Gemeente Winkel. 17 lotelingen. 15 Lampers Cornelis te kl. 2 Meuleveld Pieter 4 Oudenaarde van Pieter L.G. 'tRiet van Cornelis Schoorl Hendrik Smak Albert Brd. Vader Hendrik L.G. - Witsmeer Dirk L.G. Gemeente Hoogwoud. 27 lotelingen. Bakker Herman 22 Koenis Ariën 4 Best Tjade Brd. 18 Koning Petrus 19 Boer de Johannes Brd. 15 Koorn Willem L.G. 17 Boon Rens 21 Langereis Albert 8 Breebaart Cornelis 9 Leyen Pieter 13 Cony'n Johannes Brd. 10 Met Jacob 26 Donker Cornelis 23 Meyers Murk 3 Godvliet Hendrikus 7 Mienis Cornelis 16 Gracht van der Johannes Molenaar Ariën L.G. 2 L.G. 12 Poland Pieter 5 Groot de Simon 24 Rood Ariën Brd. 11 Grootewal Willem Brd. 27 Schouten Hermanus 6 Ileggelaar Simon 25 Schrieken Jacob 1 Hoogland Dirk 20 Wagemaker Cornelis 14 Gemeente Nieuwe Niedorp. 20 Lotelingen. Fraij Jan L.G. 11 Prins Jan 19 Groot Henricus Jan L.G. 10 Rezelman Hendrik 20 Jes Jan Brd. 12 Roos Jan 14 Klerk Jacob 1 Speets Conelis 2 Kouwenhoven Wilhelm Stoop van der Jan 5 Brd. 18 Tesselaar Jan 3 I.eegwater Willem 15 Veldman Jacob 8 Meuleveld Jan 6 Vlaarkamp Pieter Brd. 17 Oord van der Simon 9 Warnaar Simon 13 Out Jacob 16 Wit Pieter 4 Peereboom Arie 7 8 Kuin Wilhelmus 14 6 Lange de Louweris L.G. 13 15 Meissen Jacob 23 4 Rood Petrus L.G. 9 5 Schoen Jacob Brd. 12 10 Schouten Ariën 17 19 Vlaar Pieter (24 Jan. 1889) 7 Brd. 22 18 VIaarPieter(22 Nov. 1889) 2 20 Vries de Jan 1 16 Wynker Cornelis Brd. 21 11 Zwagerman Jacob 3 Gemeente Oude Niedorp. 5 Lotelingen. Bakker Dirk 4 Leen Jacob Bruin Willem 1 Schiebroek Johannes Jong Jacob 2 Hendrikus Gemeente Spanbroek. 23 Lotelingen. Appelman Jan Appelman Johannes Brd. Boes Jan L.G. Bijman Johannes Commandeur Jan Dekker Cornelis L.G. Groot Klaas Groot de Adrianus Groskamp Petrus Klaver Johannes Koning Arien L.G. Koning Johannes L.G. Gemeente Opmeer. 3 Lotelingen. Helder Klaas L.G. 3 Woutman Willem Schenke Johann Heinrich Frederik 2 Wilhelm L.G. 1 De dienstbodenkwestie. Geen beschouwing ditmaal, doch een historisch feit In de vorige week gaf een Haagsche familie een feestje by' gelegenheid van de intrede der 100ste dienstbode. Het huisgezin bestond ruim 17 jaar. (Vad.) De wrekende hand. Een schoenleverancier te Haarlem had aan de buiten zede van zijn winkel een kastje opgehangen, waarin, achter glas, een lijst met de namen van wanbetalers. Het trok zeer de aandacht. Maar in den nacht van Zaterdag op Zondag is dit kastje afgerukt en door de spiegelruit in den winkel gegooid. De oudste landgenoote. Men schrijft aan „Het Vad." Donderdag is te Berkel en Rodenrijs by Rotterdam onze oudste landgenoote, de wed. F. Zwarts, in den ouderdom van 104 jaar en ruim 4 maanden overleden. Pieternella Rodenburg, wed. F. Zwarts, werd 11 Juni 1803 te Overschie geboren en kwam als dienstbode te Zoetermeer Zegwaart, waar zy' op 21-jarigen leeftijd met F. Zwarts in 't huwelijk trad63 jaar is zy met hem gehuwd geweest, uit welk huwelijk 8 kinderen geboren zyn, waarvan er thans nog drie leven, n.1. een 64-jarige dochter, by' wie de 104-jarige inwoonde; een 75-jarige dochter en, zooals zij zelf zeide, een „jongetje" van 80 jaar. Zy laat 190 klein- en achterkleinkinderen na, die allen in den omtrek wonen. Tot aan het einde was zy buitengewoon kras;slechts korten ty'd is zy ziek geweest. Vorstelijk Bezoek aan Amsterdam. Schoon de plannen voor het bezoek van het Duitsche Keizerpaar aan Amsterdam op 20 November a.s. nog voortdurend wijzigingen ondergaan en dus allerminst officieel vaststaan, meenen wij nu toch reeds te mogen melden dat het Keizerlijk jacht van IJmuiden naar hier niet alleen door Nederlandsche oorlogsschepen zal worden begeleid, maar dat ook drie groote, diep gaande Duitsche oorlogsbodems mee door het Noord zeekanaal naar hier zullen opstoomen, om te meren aan den kop van de Handelskade, waar, zooals men reeds weet, in het Gebouw voor Algemeene Diensten de plechtige ontvangst van de Hooge Bezoekers zal plaats vinden. De binnenplaats van datgebouw zal op gemeente- kosten tot een grootsche receptiehal worden herschapen. (Hdbld.) Dat gebeurt nogal eens. Te Brakel heeft Vrydag de schoenmaker P. S. zich zelf doodgeschoten. Hij wilde op jacht gaan en had het geweer op een mestkar gelegd. Toen hy' het eraf nam, bleef de trekker haken en kreeg hij de volle lading in den buik. Hy overleed spoedig aan de bekomen ver wondingen. (N. Brab.) Dat viel tegen. In den tuin der pastorie te Lonneker werd dezer dagen een hert gezien. Spoedig werd ijverig jacht ge maakt op het dier. Het wist echter te ontkomen, maar toen het bij de villa „IJzerhaar" over een heg poogde te springen, raakte het in het prikkeldraad verward en werd het door een paar wegwerkers gevangen, die, zeer in hun schik met hun 50 pond wildbraad, zich met den reebok huiswaarts spoedden. Ongelukkigerwijs echter hadden zy niet rekening ge houden met het bestaan der Jachtwet. Een rijksveld wachter herinnerde hen eraan, nam het dier in beslag en maakte proces-verbaal op tegen het bitter teleurge stelde tweetal. Itrutiinl. i n een der drukste straten te Rotterdam, den Coolsingel, heeft Zaterdagavond 11 uur een brutale diefstal met geweldpleging plaats gehad. In het molksalon der Nieuwe Rotterdamsche Melkinrichting, no. 31 aldaar, zaten in een zijvertrek twee als heeren gekleede Duitschers, andere bezoekers zich in dat vertrek en van ty'd tot tijd een praatje met de juffrouw ge maakt, blijkbaar om van een en ander op de hoogte te komen. Hun signalement is overal verspreid. Op avontuur uit. Men schrijft uit Enschedé: Zondagmiddag werd te Zutphen een 15-jarig jongmensch aangehouden, afkomstig uit Huntrop by Bochum, welke zich als zeeman wilde laten aanmonsteren en daartoe de reis naar Rotterdam wilde aanvaarden. Daar hy niet alleen zonder middelen van bestaan was, doch ook geen papieren bezat, werd hy teruggezonden naar den grenscommissaris te Enschedé. Het jonge mensch was in 't bezit van tatoueergereed- schap en een aantal fleschjes met gekleurden inkt. By het verwisselen van trein in Hengelo wist hy een dezer fleschjes geheel leeg te drinken, blijkbaar uit vrees voor terugkeer naar het ouderlijk huis. By' aankomst te Enschedé werd hem echter een braakmiddel toege diend, dat met succes werd bekroond, zoodat de inkt géén nadeelige gevolgen voor hem had. Hy is nog dien eigenavond naar Duitschland vervoerd. Speelhuizen te Amsterdam. Men schryft aan het Vad.: Het is de politie thans ernst met het uitroeien der speelhuizen te Amsterdam. De volgende zeer zeker afdoende maatregelen zyn genomen en reeds met succes in werking gesteld. De politie heeft voor elk huis, dat slechts eenigszins onder verdenking staat een huis van hazard te zyn, een politiepost geplaatst. Ieder bezoeker, die binnen wil gaan, wordt nu aangehouden en verzocht mede naar het bureau te gaan om zyn identiteit te bewijzen. Het spreekt vanzelf, dat de ambtenaar, met dit onderzoek belast, zich niet al te bar haast, zoodat het meermalen een a anderhalf uur duurt voor de spe ler zyn speelhuis ongestoord kan binnen treden. Dat den meesten de lust tot het afleggen van zulk een be zoek in den regel voor dien tijd reeds vergaan is, valt licht in het oog. Op herhaling van een dergelijk bezoek behoeft de speelhuishouder althans niet te rekenen. Dat dit stelsel zyn uitwerking dan ook niet mist bleek ons uit een bezoek van een der meest beruchte „gok huishouders", die ons dit verhaal kwam doen en vragen of daar niets tegen te doen was. Da's treurig. Te Amersfoort moesi een nog jonge onge huwde vrouw, die daar kermis was komen houden en in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, naar het politie-bureau worden geleid en daar in een der cellen worden opgesloten. Haar vy'f-jarig zoontje werd door de agenten met groote zorg in een der ver trekken voor nachtverblyvers naar bed gebracht; af en toe ging er een eens kijken of de jongen wel rustig sliep. Toen er weer een kwam, klaagde de kleine man over dorst. Een flesch melk werd voor hem gehaald. „Ik heb liever bier", zeide toen de dreumes, die nu ook vertelde, dat hy dikwyls jenever met water dronk (Hbl.) Barsingerhorn. De heer Jb. Westerman, lid van de kolfclub „Over de helft" te Nieuwe Niedorp, heeft in den nationalen kolf- wedstryd aldaar den len prys behaald. gedeelte tot Rotgans en nog f500 voor reiniging van het groote riool, totaal geraamd f 10.000. Demping met zand zal, volgens het onderzoek van B. en W., f1600 meer kosten. De heer Bypost vraagt, wat de bedoeling is met den aanleg van plantsoen. Voorz. deelt mede, dat hier en daar een perkje komt en daar behekking omheen. De heer Asjes heeft in de vorige vergadering vernomen, dat de kosten van de Kath. Kerk tot Rotgans f 3000 zouden bedragen en nu hoorde hy van f4000. Er blykt uit de besprekingen en inlichtingen, dat de f 1000 verhooging voor de demping van hot gedeelte sloot van de Kath. Kerk tot Rotgans noodig is voor een brandput by de Kath. Kerk, omdat in die omge ving in geval van brand geen water ter blussching aan wezig zou zyn. De brandput zou kosten f650, voor aanpassing aan de bestrating Ged. gracht en van Lage- zyde aldaar f350, te zarnen f1000 meer. Voor de geheele demping van Kath. Kerk tot Visser zouden 2 brandputten noodig zyn, 1 by de Kath. Kerk dan en nog 1 by Rotgans. Dit alles is dan echter in de raming van f 10.000 inbegrepen. Op de vraag van den heer Roggeveen, op welke wyze de putten ingericht zullen worden, en hoe van water voorzien, licht Voorzitter in, dat er een put gemaakt zal worden vry'diep en mot een rechtstreeksche buizenloiding door de Van Thynsteeg en door het land van den heer S. Keet (waarvoor deze heer toestemming geeft) naar de Langesloot. Die buizenleiding zal gelegd worden beneden den waterspiegelen, waardoor het gewaarborgd is, dat de put steeds zooveel water zal bevatten ter hoogte van den waterspiegel, en altijd terstond toevoer zal krijgen van helder water. De put kan ook nimmer leeg raken, ook niet als de brandspuit erop staat en veel verbruikt. B. qn W. wildon, vooral voor het geval van brand, op het punt van watervoorziening een afdoenden maatregel ne- itnen en zoodoende wordt deze wyze voorgesteld. Het water toch achter de Nieuwe Laagzyde is van nul en geener waarde. By de R.-C. Kerk zal op den put de pomp gezet wor den, die nog van de Gracht disponibel is. De omwoners hebben dan ook steeds helder schrobwater te hunner beschikking. De heer Buis licht nog toe, dat de leiding zal loopen naar den put by Rotgans en dan daaruit naar den put by de R.-K. Kerk. De heer Roggeveen vestigt nu de aandacht op Nor- tonputten, met het oog op mindere kosten. Hier hadden B. en W. wel ook aan gedacht, maar schuld onze geldleeningen worden steeds hooger. Hy wijst op de Landbouwstraat voor de twee trams is eertijds 40.000 gulden noodig en zoodoende krijgen we een groote schuld. Spr. wijst hierop, opdat wij niet zoo licht zullen heenstappen over 't leenen van geld. Voorzitter meent, dat wij genoodzaakt zijn sommige toestanden te .verbeteren. We staan nu hier voor do keuzegedeeltelijke demping of geheele demping, en die verdero demping zal betrekkelijk niet zoo heel veel meer kosten dan gedeeltelijke. De aflossing blijft dezelfde alleen meerdere rente, doch we besparen onderhoud schoeiïngen en brug, kosten baggeren en dat zyn uit gaven, die ieder jaar weer komen, die kosten strekken in mindering van de meerdore rente. Voorzitter meent, dat het tweede gedeelte later toch komt, en het werk dan meerdere kosten en moeilijkheden zal brengen. De heer Meurs zegt een beslist voorstander te zyn van de geheele demping, maar telkens wordt nu de lichtzyde genoemd van besparing van kosten doch men vergete niet, dat het gedempte gedeolte ook zyn ondeihoud zal eischen aan plantsoen, bestrating enz., dus de hoogere rente krygen we wel heelemaal. Niettemin vindt spr. het een eisch, dat die stinkboel verdwijnt. Op de vraag van Voorz., verklaart de heer Roggevoen het voorstel-Bypostgeheele demping, te onder steunen. Niemand verklaart zich tegen dadelyke behandeling Overgaande tot stemming, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De geldleening die voor de gedeeltelijke demping bepaald op f 3000.— met een jaarlyksche aflossing 500.en door hot maken van een brandput ver hoogd moest worden op f4000.-, moet nu door geheele demping gebracht worden op f 10000.-. af te lossen in 2C jaar. De heer Feisser meent dat het aanbeveling verdient, evenals by de provinciale leeningen, het bedrag dat voor aflossing en rente moet worden betaald gelijkelijk te verdoelen. Doet men het zooals wordt voorgesteld, dan betaalt men het le jaar f 500.— aflos- en f 450.— rente is f 950.—, het laatste jaar f 500 aflossing en f 22.50 rente. Spr. wil van het le 5e jaar f 400 6e 10e jaar f 500; 11e 15e jaar f 600; en de laatste 4 jaar f700 aflossen. Dan worden in die jarenverdeeling de som men die moeten worden betaald f 850, f 860, f 847.50 en f 812.50. Dat is dus zooveel mogelijk gelijk. Men ontlast de eersto jaren en verdeelt de lasten gelijkelijk. Na eenige discussie wordt van deze gedachte geen voorstel gemaakt. Men juichte het idéé algemeen toe, was van f deze putten achten zy niet afdoende. De put zal'bij go-maar meer voor grootere "leeningen, aïs 't verschil groo' woon verbruik wel vol blijven, maar als de brandspuit ter was. Nu was dat ongeveer f 100,— per jaar, maar terwijl geen bevonden. Raadsvergadering Behagen. Openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, j.1. Dinsdag, voorm. 10 uur. Afwezig de heer W. Yader Dz. Na opening worden door den Secretaris,^ den heer A. C. Roggeveen, de notulen gelezen en goedgekeurd met dankzegging voor de juiste weergeving van het verhandelde op de vorige vergadering. Op het adres der Afd. Schagen van den Smedenbond, vragende om een der schoollokalen te mogen gebruiken met verwarming en zoo noodig licht, voor het houden van een. cursus in vakteekenen, wordt na eenige bespre king goedgunstig beschikt. De goedkeuring van Ged. Staten is op dit besluit echter noodig. Het adres van den heer Jb. Stammes e.a., allen eige naren van perceelen naar de Bierkade alhier, waarby gevraagd wordt, om de brug aldaar over te nemen in eigendom en onderhoud ten name van de Gemeente, wordt gerenvoyeerd aan het college van B. en W., opdat dit college het adres nog nader kan onderzoeken. In eene volgende vergadering komt het adres dan weder aan de orde. Nog is ingekomen een verzoek van de Gascommissie, om eene vaste gasleiding te mogen leggen langs de brug van den heer W. Roggeveen Cz. over de Laansloot, ter vervanging van den nu bestaanden zinker. Voorzitter licht toe, dat de heer Roggeveen hiertegen geen bezwaar had en B. en W. stellen voor, gunstig te beschikken, met het oog op de belangryke kosten, die het leggen van een nieuwen 4-duims zinker zal mede brengen. De tegenwoordige leiding wordt te klein, nu aan de overzyde meer gebouwd wordt. Het gevolg van dit besluit zal zyn, dat de brug steeds dicht moet bly ven en grootere schuiten er niet meer onderdoor kunnen. Maar dat bezwaar is wel opgeheven, nu de Laansloot tot dicht by de brug gedempt is en het toch al heel weinig uitmaakt, of de schuiten vóór de brug aanleggen of er achter. Kleine schuiten kunnen toch steeds onder de brug door. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna stelt Voorzitter voor, om de kosten van erf- scheiding tusschen de perceelen van den heer Meurs en van de Gemeente (dokterswoning) aan de Laan, te be talen uit den postonderhoud huizen. Die kosten zyn geraamd op f 200.— De scheiding wordt gemaakt als volgt: achter de perceelen een hou ten schuttingdaarna wordt de keuken van den héét' Meurs de scheiding; vandaar tot aan de voorstraat yzeren hek. De heer Bypost vindt dat veel geld. Voorzitter zegt, dat het toch op de goedkoopste wyze is ondernomen. Op de vraag van den heer Roggeveen blykt, dat de totale kosten f 200.— zyn, waarvan dus de heer Meurs en de Gemeente elk de helft betalen, f 100. De raad keurt hierna het voorstel goed. Demping sloot Nieuwe LaagzQde. Het nu volgende punt der convocatie luidt„Voorstel tot verhooging der geldleening voor demping van het water langs de Nieuwe Laagzyde." Alvorens tot, dit punt over te gaan, wenscht de Voorz. gevolg te geven aan de opdraoht van den Raad in vorige vergadering gedaan, n.1. om, naar aanleiding van het voorstel van den heer Bypost: „verdere dem-; ping der sloot van Rotgans tot Visser", een onderzoek l in te stellen naar de meerdere kosten daarvan. De mededeeling van de resultaten van dit onderzoek laat. Voorz. voorafgaan, omdat dit in het nauwste verband kan komen met het onderwerp van het convocatie biljet. B. en W. is dan gebleken, dat de dempingskosten van het gedeelte van Rotgans tot Visser bedragen f 5500.—, als volgti de lengte is 110 M., gemiddelde breedte 8 M., gemid delde diepte 2.45 M., dus er is noodig 2166 M3. grond,plus 560 M3. voor aanvulling der bermen, totaal 2706 M3. grond, a f 1.— de M3., is f 2706.— 110 Meter riool af 4.50.— is f 495.— voor brandput, metselwerk schoeiing enz. te zamen f 544.—. Beharding met grint en puin f 908.—; plantsoen f 247.bestrating enz. f 600.— tezamen f 5500.—. Voor de geheele demping, van de Katholieke Kerk tot Visser, zyn de kosten dus f5500 plus f4000 van 't erop staat, zou deze den put kunnen leeghalen. Ook de heer Bypost ontraadt dit ten sterkste en zou de verantwoording in gevallen van brand niet op zich willen nemen. De heer Feisser heeft nog een idéé om eene leiding te maken als B. en W. zich dachten, maar evengoed voor den put bjj de Kath. Kerk een nortonput te slaan. In de loiding naar de Langesloot dan een schuif. Spoe dig zou dan wel blyken, of de nortonput voldoende was, bleek het van niet, dan kon de schuif weggenomen worden. Er wordt opgemerkt, dat dit dubbele kosten mede- i brengt, waarop de heer Feisser antwoordt, dat hy de proef wou nemen om een kansje te beproeven, of we op niet te groote diepte geen zoet water zouden treffen, zooals nu op Tolke. Dit idéé vindt echter geen byval en de putten van B. en W. worden alleszins afdoende geacht. Ook blyken twee putten noodig te zyn, wat de heer Bypost aanvan kelijk niet noodzakelijk oordeelde. Na deze bespreking van de brandputten komt het eigenlijke onderwerp ter sprake. Den heer Roggeveen komt het voor hoewel het een groot bedrag eischt en men, in aanmerking genomen dit en de kosten van de Landbouwstraat, er bijna voor terug zou deinzen, dat het werk toch moet geschie den. Want het zou wel blyken, dat by demping van het eerste deel, de vervuiling van het doode eind daar sterk toenam, ondanks het baggeren. Daar komt by, dat by het sluiten van ééne algeheels leening, de aflossing kan bly ven f 500 en zal nu alléén eene hoogere rente betaald moeten worden, hetgeen na eenige jaren echter ook voorbij zal zijn. Omdat geheele demping eene rationeele oplossing geeft, kan spr. mee gaan met het voorstel vanB. en W. Echter wil spr. nog eene opmerking maken over het dempen met zand. Spr. heeft gehoord, dat er 2700 M3. grond noodig zou zyn; hoogere kosten f1600, of 60 cent per M3. De grond kost f 1, dus zand f 1.60 per M3., terwijl volgens het bericht van de Holl. Spoor het zand kan worden aangevoerd voor f 0.75 per M3., en dus als dit alles zoo is dan wordt voor het vervoer van de veelading naar het terrein f 0.85 per M3. gerekend en dit komt spr. te hoog voor. Voorz. licht in dat de heer Roggeveen 1 factor ver geet, n.1. dat de Holl. My. voor den wagon moet hebben f 5.50 Hierover ontspint zich vry wat discussie, waarvan het resultaat is, dat eene dubbeie aanbesteding zou kunnen worden gehouden, n.1. dempen met zand en dempen met aarde. B. en W. zyn volstrekt niet tegen zand ze waren er alleen tegen met het oog op de kosten. Naar hunne ondervinding met de Laansloot bedraagt het verschil 40 cent per M3 of voor de hier benoodigde 4000 M3 totaal f 1600,—. De Raad heeft deze som er ook niet voor over, maar aangezien het wel kon zijn, dat de Aannemer in zeer gunstige conditie verkeerde en het kostenverschil dan zeer gering zou zyn, wordt het idéé van eene dubbele aanbesteding goedgekeurd, waarna altijd nog beslist kan worden. De aannemer zal op aandrang van den heer Rogge veen ook heelemaal vrü zyn, waar hy den grond vandaan wil halen, en dus niet juist gebonden zyn aan den Oudendijk. Ook zegt de heer Buis nog, dat B. en W. eventuéel toestemming zullen geven tot het leggen van rails, om daarover den grond met wagentjes te vervoeren, hetgeen aanmerkelijk goedkooper schijnt te zijn en ook voor komen zal het vervuilen en stuk ry'den der wegen en straten. Ook zou er niet op Donderdag gereden mogen worden. De heer Buis merkt den heer Roggeveen nog op, dat het geen voorstel was van B. en W., alleen een mededeeling aan den Raad. De heer Feisser sluit zich aan by hetgeen door den heer Roggeveen terecht is opgemerkt, n.1. over de jaarlyksche kósten. Alleen zal het meer jaren duren, maar aange zien het een zaak is, die zoowel de tegenwoordige burgerij, als de latere ten goede komt, meent spr., dat we niet te veel ten laste brengen van de toekomst. Daar komt by, dat de demping kan geven eene compensatie voor de bewoners van de Molenstraat, welke vreezen eene verplaatsing van den passaat door de Landbouw straat. Als wy' den stank verplaatsen van achter de huizen, tot vóór de huizen, dan kon dat een reden te meer zyn om door de Landbouwstraaat te gaan. En dan nog: het verkeer door de Molenstraat is al wat druk; wy kunnen dan den passaat splitsen door te gebruiken den weg langs de Nieuwe Laagzyde. De heer Roggeveen had gedacht of het niet mogelijk was, om, waar dikwijls het verkeer door de Molenstraat te benauwd is, den vee-afvoer van de Markt naar de veelading enz. te leiden langs de Nieuwe Laagzyde, hiermede doen wy den bewoners der Molenstraat een grooten dienst. Voorzitter belooft hieraan te zuilen denken. De heer Bypost meent, dat de demping van het laatste gedeelte mettertijd toch komt, 't is een quaestie van uitstellen. Die uitgaaf komt toch, nu vraagt 't eene was. als er b.v voor de trammen f 40000 moe'st worden ge leend, werd het uitstekend gevonden. De heeren Buis en Meurs oordeelden bovendien, dat voor kleinere lee ningen als deze, een spoedige aflossing gewenscht was, met het oog op de ontlasting van de toekomst. Steeds kwamen er nieuwe eischen en behoeften en dan was het noodig. dat in den tijd dat er afgelost kon worden, ook zooveel mogelijk werd betaald. Komt nu in behandeling de Gemeen te-begroeting. By den post jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie f860, wordt gelezen een adres van den ambtenaar W. Wortel, die f200 verhooging van salaris vraagt, waarvan f 100 voor het bezit van zyn diploma van gemeente-secretaris. B. en W. stellen voor f 100 ver hooging te geven omdat dat alleszins billijk is, met betrekking tot hetgeen deze ambtenaar presteert. Allen voor. By den post jaarwedde gemeente-opzichter f590, stelt de commissie tot het nazien der begrooting, bestaande uit de ^heeren Meurs, Bypost en Roggeveen, voor, den heer Keesman geen f 50 verhooging van jaarwedde te geven, zooals B. en W. dat wilden. De commissie is van oordeel, dat de benoeming van den heer Keesman nog dateert van zeer recenten datum en dat de drukte zijner werkzaamheden niet steeds zoo groot zal zijn als dit jaar. Mocht dat evenwel zoo blijven, dan wil de commissie volgend jaar de verhooging van jaarwedde in ernstige overweging nemen. B. en W. willen de jaarwedde met f50 verhoogen, omdat zy meenen, dat het, gelet op de drukke werk zaamheden van den opzichter, dezen toekomt. De heer Meurs meent dat er alle kans is, dat het in de toekomst niet zoo druk zal blijven. Spr. hoopt van harte, dal er evenveel gebouwd zal worden in de vol gende jaren als nu, maar hy betwijfelt het sterk. Voorz. beweert, dat het niet alleen gaat over het vele bouwen, maar dat de gewone werkzaamheden van den opzichter van dien aard zyn, dat verhooging van jaar wedde alleszins billijk is. Zyn werkkring is zeer druk, en de man is zeer ijverig en alleszins te roemen. De heer Buis deelt nog mede, dat B. en W. eerst nog hadden gedacht over een verhooging van f 100.omdat de heer Keesman dat alleszins verdiende, maar met het oog op de financiën der gemeente hebben B. en W. het maar op f50 gelaten. B. en W., zegt spr., zyn over den opzichter zeer tevreden, en vooral met het oog op de vele drukte die voor hem nog voor de deur staat, is een verhooging van f50 alleszins billijk. Een jaarwedde van f350 voor het werk, dat er voor wordt verricht, is toch verre van hoog. De heer Meurs zegt, dat by de commissie de gedachte niet voorzat dat het salaris van f350 te hoog was, maar men vond het eigenaardig, dat een ambtenaar, die vorig jaar op een salaris van f300 was benoemd, een volgend jaar reeds weer verhooging toekwam. Waarom dan direct niet een hooger salaris bepaald, dan heeft men toch ook de kans op meer sollicitanten Was dat salaris blijkbaar vorig jaar voldoende, waarom dan nu na 1 jaar direct verhooging Voorz. zegt, toen by de benoeming reeds de gedachte te hebben gekoesterd, dat een verhooging van salaris gewenscht was. De heer Buis herinnert, hoe vorig jaar by de benoe ming erover is gesproken, dat men, met het oog op de Bouw- en Woningwet, meer een architect wenschte. Maar dan zou men wel van f 300 op f 800 moeten ko men. Men is op het oude bedrag gebleven, en het is toch gelukt een goed opzichter te krygen; en nu men over dien opzichter tevreden is, moet ook een beter salaris volgen. De heer Meurs wil direct beter salarieeren, dan heeft men kans ook een beter ambtenaar te krijgen. Dat de heer Keesman nu ook goed is, is een gelukje, maar by een lager salaris, heeft men de kans een minder goed ambtenaar te krygen. De heer Bypost is het met den heer Meurs eens, dat een betere salarieering direct by de oproeping beter is. Men moet bovendien niet vergeten, dat Keesman deze betrekking nog uitoefent naast eigen drukke zaak. Wanneer dus het ambt van gemeente-opzichter zoo afge- razend druk is, als B. en W. dat willen doen voorko men, kan Keesman er onmogelijk al dat andere werk bij doen. Hy is gemeente opzichter, marktmeester, opz.chter van don polder, zelf heeft hy een drukke zaak, bewijs te over, dat het werk van de gemeente niet zijn gansche persoon in beslag neemt. Het mag waar zyn, dat hy dan hier, dan daar noodig is, maar dit baantje van gemeente opzichter eischt niet allen ty'd en bovendien niet al zijne verantwoordelijkheid. Voorzitter meent, dat, omdat de heer Keesman zelf een zaak heeft, de gemeente daarvan niet mag profi- teeren. Spr. waarschuwt er voor, dat men de drukte van den gemeente-opzichter niet te klein moet achten. De heer Buis meent, dat de heer Bypost niet kan beoordeelen het werk van den gemeente-opzichter en dat voor een tractement van f350 die ambtenaar toch Die uitgaaf komt toch, nu hoogere rente van f6000 a 4J waar we kunnen af-niet geheel in beslag mag worden genomen, trekken de kosten van baggeren en andere onderhouds- De heer Bypost wyst er op, dat de Voorzitter zyn kosten, zoodat eigenlijk deze demping ons op minder j bedoeling niet begrijpt. Spr. wil niet profiteeren van het dan f 6000 komt te staan, ongeacht nog de verfraaiing j feit, dat de hoer Keesman een eigen zaak heeft, maar der gemeente. voert dat alleen aan als een bewy's, dat de heer Kees- Den heer Bypost verheugt de loop der discussies, man niet geheel door zijn betrekking als gemeente- temeer daar er geen enkele stem tegen de geheele dem-opzichter in beslag wordt genomen. De heer Buis be- ping wordt gehoord. En omdat er nu niet is een voor- weert wel, dat spr. geen begrip heeft van de werkzaam- stel alleen op de vorige vergadering van mij heden van den heer Keesman, spr. zal zich dat verwijt daarom wil spr. zyn idéé van toen handhaven en nu nogmaals voorstellen om tot geheele demping over te gaan. De heer Asjes juicht in alle opzichten het werk toe en zal er zyn stem niet aan onthouden. Maar ver- keeren wij thans nog in 't geval van weinig gemeente- laten aanleunen, maar de feiten zijn toch daar, om te constateeren dat wat Spr. zegt, de waarheid is. De heer Asjes vraagt, of de heer Bypost wel weet, dat de heer Keesman veel van zyn eigen werk aan anderen moet overlaten. Zyn teekonwerk, boekhouden moeten an deren voor hem doen, hy heeft een meesterknecht, die

Schager Courant | 1907 | | pagina 6