Donderdag 14 November 1907. 51ste Jazrgasg N 4308 BureauiüMiSSS, jLaaira, S9 4. In tere. TeSepfrooa Mo. 20. Uitgevers TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. Binnenlandseh Nieuws. SCHAGEfi AIkkei Niosws-, CODROT. AOerteitiE- LhIIiitIIiL Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij. inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uil twee bladen. De Berlijiischc „kindersteker:" Men herinnert zich de geruchtmakende daden van den Berlijnschen „kindersteker". Den 20sten Juli werden drie kinderen door steken met een been van een schaar gedood of gewond. Behalve dat been van de schaar, vond men een papiertje, dat de dader be schreven moest hebben. Men las er de volgende woorden op, die met een verdraaide hand geschreven waren: „Weiche, weiche, in fünf Minuten eine Leiche, Diesen ZetteI abgeben bei dor Polizei. Ich habe ein Kind in der Belforter Strasse, der Prenzlauer Alle und Heinsdorfer Strasse geraubt." Men meende toentertijd met iemand te doen te heb ben die niet wel by het hoofd was. Sommige des kundigen opperden echter de onderstelling dat de dader een lyder aan vallende ziekte was, die de misdryven in „schemertoestand" onder een onweerstaanbaren drang had begaan, omdat zedelijk verdorven misdadi gers zich anders plegen te gedragen. Deze laatste onderstelling is juist gebleken. Onder dringende ver denking van de bovengenoemde misdryven gepleegd te hebben, is nu Paul Minow, een drukkersgezel, opge spoord. Minow leidt aan vallende ziekte. Hy woonde dezen zomer nog to Berlijn by zijne moeder in, begin September kwam hy in het krankzinnigengesticht Herzberge. Hier sprak hy over de kindermoorden en daarbij over dingen en bijzonderheden die nog onbekend waren, maar juist schijnen te zyn. De politie nam hem in verhoor, bezichtigde de ver schillende plaatsen nog eens en kwam daarna tot de slotsom dat men in Minow den „kindersteker" in han den had gekregen. Op de pooien neer. In een Duitsch wetenschappelijk tijdschrift verklaart een onderzoeker, hoe het komt dat een kat, die valt, steeds op haar pooten terecht komt. Hy bond een touwtje aan eiken poot van een kat, vatte de touwtjes samen in de hand en liet toen de kat, die aldus met den kop omlaag hing, vallen. Hy zag hoe het dier onder het vallen met den staart snel een cirkel beschreef, daarbij zich zelf omkeerde en dus op de pooten neer kwam. Om dit nader te onderzoeken maakte hy van bordpapier een cylinder, met 4 pooten en een staart, welke laatste hy in eon cirkel omboog en met een veer in den cylinder vastzette. Toen deed hij met deze kunst- kat als met de echte en zorgde tevens dat by het los laten ook de veer opsprong, zoodat de staart een cirkel kon beschrijven. En inderdaad keerde toen ook dat bordpapieren stuk onder het vallen zich om en kwam op de pooten neer. Mijnongeluk. SAINT ETIENNE, 11 Nov. Ten gevolge van een schok is in de mijnschacht Kambaud een lift, die 7 mijn werkers bevatte, van een hoogte van 200 meter naar beneden gestort. Ontploffing. In de kalksteengroeve van Luziers is onvoorziens een mijn ontploft met 200 K.G. cheddiet, een nieuwe ont plofbare stof, die in de nabijgelegen electro-chemische fabriek van Chedde wordt vervaardigd en waarmede de eigenaar der groeve, de heer Tissot, in tegenwoordig heid van een architect en verschillende nieuwsgierigen een proef wilde nemen. De heer Tissof, de architect een landeigenaar, benevens diens zoon, werden in stuk ken gereten, de overige toeschouwens kwamen met den schrik vrij. Onbetrouwbaarheid van Schriftkundigen. Zooals bekend, is spelen schriftkundigen in sommige processen b.v. het Dreyfus-proces een beslis sende rol door hunne onder ©ede afgelegde verklarin gen. Onlangs echter is in Duitschland een fabrikant, die op zulk een verklaring veroordeeld was, vrijgesproken dooi de volhardende pogingen van zijn vrouw, om de on waarde van de deskundige getuigenissen aan te too- nen. Beklaagd van beleediging en benadeeling van een concurrent door het doen van valsche bestellingen, werd de fabrikant door de rechtbank in eersten aanleg te Berlijn tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat twee schriftkundigen de in deze zaak geschre ven brieven van hem afkomstig verklaarden. Zijn vrouw, die wist, dat dit vonnis onrechtvaardig was, bewees op de volgende wijze afdoend dat de kennis der graphologen niet vertrouwbaar was. Zij begaf zich daartoe naar een hunner met een brief van haar man en een van een geheel vreemde, ;uet de vraag te onderzoeken of beide stukken, van ééne hand waren. De deskundige vroeg haar eerst of zij zekere gronden had om dat te vermoeden. loen zij dat ontkend had, onderwierp de grapholoog beide stukken in haar bijzijn aan een microscopiesch onder zoek, dat vijf ot tien minuten duurde, en verklaarde daarna dat beide door dcnzelfden persoon geschre ven waren. Over dit resultaat was zij natuurlijk zeer ver rast. Denzelfden dag verzocht zij per brief den schrift- kenner beide stukken nog eens te onderzoeken. An dere brieven, waarom hij verzocht had, kon zij hem echter niet zenden. Binnen veertien dagen ontving zij toen een door hem beëedigde verklaring, dat beide brieven van denzelfden schrijver waren. Toen deed zij nog een poging. Op haar verzoek, bootste een harer vriendinnen het handschrift van den fabrikant na, en ging met dit en een echt schrijven naar denzeifddn deskundige. Binnen twee dagen kwam een gelijksoortige verkla ring als do eerste. De andere sehriftkenner werd op dezelfde wijze beproefd met hetzelfde resultaat. Met deze bewijzen van de onbetrouwbaarheid der betrokken deskundigen inhanden, werd nu getracht hel vonnis door een hoogere Rechtbank te doen herzien. Inderdaad volgde een vrijspraak op grond dat de onder code afgelegde schriftkundige verklaringen niet beslis send waren. Hel Berl. Tagebl." waaraan het bovenstaande ont leend is, verhaalt van nog een geval waarin de eer ste deskundige door zijn verklaring oorzaak was dat in een belccdigingsproces een onschuldige veroordeeld werd. Alleen omdat de werkelijk schuldige zichzelf aan meldde, kon dit onrechtvaardige vonnis herroepen wor- jk». Haring. Nog nooit, schrijft het Hand. v. Antw., heeft de haringvangst te Ostende zooveel opgebracht als ditjaar. Onophoudend varen er sloepen de haven binnen, boorde vol gevuld m9t haringen, die verkocht worden voor den spotprijs van 0.10 francs de mand. Nooit hebben de oude visschers zooveel van die visschen gezien; zij schryven dit toe aan den invloed van den mist, die op onze kusten heerscht. Men herinnert zich, dat ook aan de Engelsche kust wonderveel haring gevangen wordt. Hen goede vangst. Eenige Belgische heeren hebben de laatste 9 dagen gejaagd op het door hen gehuurde jachtterrein onder Boil (Weststellingwerf) en Elsloo (Ooststellingwerf). De eerste drie dagen schoten ze met 7 geweren: 188 hazen, 85 korhoenders en 34 patrijzen, de volgende drie met 4 geweren 96 hazen, 5 korhoenders en 26 patrijzen, en de I laatste drie dagen met 8 geweren: 73 hazen, 30 kor- hoenders en 26 patryzen, zoodat in die 9 dagen meer i dan 500 stuks wild bemachtigd werd. De mist was oor- 1 zaak dat er de laatste dagen naar evenredigheid min- der geschoten word dan in 't begin. Men schrijft ons van Oudcsluis: J.l. Zondagmiddag was het alhier een bu;tengewone drukte. De Harmonievereeniging hield n.1. (met het nieuwe vaandel voorop) een optocht door het dorp, waarby men eenige marschen liet hooren. Het doel was n.1. een ieder in de gelegenheid te stollen, het pas ge kregen cadeau, dat er keurig uitziet, te zien. Nu, daar werd dan ook wel gebruik van gemaakl, want al de inwoners, die konden loopen, waren wel op de been. Dammen. Zaterdagavond 16 November te 7 uur zal de heer De Haas uit Amsterdam in het lokaal van den heer A. Bult te 'tZand een simultaan-séance geven, waaraan jedere damliefhebber kan deelnemen. Dirkshorn. De uitslag van de ji. Zondag alhier gehouden stem- 6 bedrijven, getiteld ming voor leden van het Kiescollege van de Ned. Horv. Munster. Oem. is als volgt Aftredende ieden waren deh.h.R.Boon,L.Reuvers,C. Wink en J. Wink. Een vacature, ontstaan door het vertrek van den heer M. Kooy. i Herkozen zyn de h.h. R. Boon Rz. en L. Reuvers; gekozen is de heerJ. Pie, terwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen deh.h G. Wink en J. Wink. Voor de vacature moet herstemd worden tusschen deh.h.E.MeyerDrees enC. Kooy. De stemming was by zonder levendig, daar van zeke ren kant pogingen waren in 't werk gesteld om enkele der aftredende leden Ie vervangen door anderen, wat, zooals blykt, ten deele is gelukt. Brand te Sint Maartensvlofbrug. Maandagmorgen brandde naby St. Maartensvlotbrug het door den heer D. Grin bewoonde boerenhuis, ge naamd „„De kleine Plas", tot den grond toe af. Zoo snel nam de brand in omvang toe, dat niets gored is kunnen worden. Naar men zegt, was alles verzekerd. Arrondisscinents-Reclitbank tn Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. Cornelis K„ Heer Hugowaard, mishandeling, f7 boete, subs. 7 dagen hecht. Pieter D., Enkhuizen, wederspannigheid, 10 dagen ge vangenisstraf. Rens B., St. Maartensvlotbrug (Zype), kinderwetten- zaak, overtreding jachtwet, 2 geldboeten ieder van f 4, by niet-betaling 7 dagen tuchtschool. Jacob B., Wervershoof, eenvoudige beleediging, f 6 boete, subs. 4 dagen hecht. Jacobus Adrianus Z. en Petrus W., beiden te Heer Hugowaard, mishandeling en vernieling, de 1ste f 10 boete, subs. 10 dagen hecht., de 2de 21 dagen gev. Jan Bartholomeus van der M., Den Helder, weder spannigheid, f 12 boete, subs 12 dagen hecht. Pieter Sch., Bovenkarspel, vernieling, f 8 boete, subs. 8 dagen hecht. Pieter Sch., Hoorn, beleediging van een politie-agent, 14 dagen gev. Gerrit M. en Adrianus D., beiden te Den Helder, mis handeling, de 1ste 14 dagen gev., de 2e f10 boete, subs. 10 dagen hecht. Van de laadplaats te Broek op Langendijk, werden van Juni tot einde October 1906 verzonden 576 wagonladingen, terwyl in hetzelfde tydpork van 1907 werden verzonden 506 minder. Met den marktaanvoer had juist het omgekeerde plaats. Van Juni tot October 1906 werden aangevoerd 1.183.000 roode, 311.000 gele en 652.200 stuks witte kolen, alzoo te zamen 2.146.800 stuks sluitkool. In het zelfde tydperk 1907 werden aangevoerd 1.464.200 roode, 317.850 gele en 513.000 stuks witte kolen, dus een getal van 2.313.050 stuks sluitkool, alzoo een meerdère aan voer in 1907 van 166.250 stuks. Baad Zuld-Scharwotide. In de te Ztiid-Scharwondc gehouden raadsvergade ring, werden drie adressen behandeld in verband met de aldaar heerschende typhus. Het eene was ingezonden door het ziekenfonds „Helpt Elkander", waarby ver zocht werd by plaatselijke verordoning te willen ver bieden het gebruik van slootwater tot het reinigen van Het adres van „Helpt Elkander" werd ingewilligd met dien verstande, dat het door B. en W. eenigszins werd gewijzigd en aangevuld, zoodat voortaan verboden I zal zyn, by gemeentelijke politieverordening, dat bakke- ryen, slagerijen en in 't algemeen plaatsen, waar levens middelen worden gemaakt of bewaard, met slootwater worden gereinigd, en tevens hot gebruik van slootwater I voor het reinigen van vaten enz. van melkverkoopers j en particulieren, en het werpen van bloem- of sluitkool- bladeren en uienafval in de sloot. Voor het tonnen- sielsel sprak men zich in principe uit, doch daar de invoering er van slechts doel zou treffen, als daartoe door alle 4 de gemeenten werd overgegaan, alleen onder voorwaarde van aigemeene samenwerking. Aangezien men niet zeker is, dat zuiver water zal worden vor kregen by boring, en dit misschien groote kosten zou veroorzaken zonder practisch resultaat, besloot men een onderzoek in te stellen en dan verder naar omstandig heden te handelen. Nog kwam ter sprake het halen van water uit de duinen in ty'den van droogte. Dan wordt z.g.n. duinval verkocht. Daar verschillende leden meenden, dat wel eens duinval wordt verkocht, dat nooit de duinen heeft gezien en er in dit geval dus wel de hand wordt gelicht met „dit zuivere water", besloot men ook het verkoopen van onzuiver water te verbieden. Wieringen. Dinsdag 12 November 1907 is het telephoonkantoor Wieringen voor den interlocalen telephoondienst open- Wieringen. Voor de lessen van het herhalingsonderwys, te geven aan de O. L. school te Hippolytushoof, hebben zich 7 leerlingen aangemeld en voor die der O. L. school te Oosterland 9 leerlingen, terwijl te Westerland geen enkele aangifte was gedaan. Wieringen. De uitvoeringen, te geven door de muziekvereeniging „Harmonie",zyn bepaald als volgt: op Zaterdag 23Nov. a.s. voor de ongehuwde en Zondag 24 Nov. a.s. voor de gehuwde kunstlievende leden. Behalve de muziek nummers, zal nog worden opgevoerd een drama in De Nachtraaf", van J. W. van Wieringen. Maandagavond trad in 't lokaal van den hoer D. Lont, voor eon vrij groot publiek, als spreker op de heer Ds. A. J. Werner van Stompetoren, die een lezing hield over Gezinsverpleging. Door zyn gloedvolle rede opge wekt, besloten de aanwezigen uit hun midden een commissie te benoemen, met de opdracht om pogingen in het werk te stellen tot de plaatsing van een pleeg zuster. De commissie bestaat uit de heeren: Ds. M. Onnes, Ds. A. J. Reindors, Ds. H. Bax, L. Berghuis en N. J. Poel, terwyl de heer dokter Koops zich tovons beschik baar stelde met raad en daad bijstand te verleenen. Wieringen. Zondagmorgen na afloop der Godsdienstoefening zyn tot ouderling en diaken der Herv. Kerk van Hippoly tus- hoef en Westerland herkozon de heeren S. Minnes en P. J. Mulder, die beiden deze hernoeming hebben aan vaard. Winkel. Torugkeerende van do dezor dagen gehouden veemarkt te Hoorn, ontdekte de veedry ver J. K. alhier, dat hjj een kalf meer had medegebracht, dan tot zyn koppel behoorde. Niet wetende, waar by er mede naar toe moest, heeft hy het ter beschikking van den Burge meester gesteld. Tongblaar te Winkel. De veeziekte mond- 6n klauwzeer begint te vermin deren; reeds by 10 van ae 25 veehouders die aangifte gedaan hadden, is het vee hersteld. By één veehouder is er vee afgemaakt moeten worden. Winkel. De IJsclub alhier zal aanstaanden Vrijdagavond ver gaderen ten huizo van den heer C. Kieft, ter behandeling van don beschrijvingsbrief voor de vergadering van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier", op 8 December aanstaande te Schagen. Als bestuursleden dadelijk herkiesbaar zyn aan de beurt van aftreding, de heeren T. Beumkes, J. Brug man en P. Strijker. Winkel. Naar wij nader vernemen, is de heer II. A. Avenarius, klerk tei telegrafie alhier, niet geslaagd voor de Engel wagons, alzoo dit jaar 70 wagons j sche taal, zooals in het vorig nummer werd vermeld doch voor het postradicaal. Winkel. Wegens periodieke aftreding van den heer A. Nobel, zal op Maandag 18 November aanstaande, ten huize van den heer W. Kooyman, verkiezing worden gehouden van een Molenmeester van den Weerepolder. De herstemming zal zoo noodig op denzelfden dag geschieden. Sneck. De antir.-kiesvereeniging „Wymbritseradeel" heeft dr. A. Kuyper candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het over lijden van 't Kamerlid mr. H. Okma Dc Drank. Te Roozendaal is in een moddersloot naby de styfsei- fabriek het lyk gevonden van den 63-jarigon kolen- vaton, emmers, schotels enz., voor melkverkoop bestemd,1T tot het bereiden van voedsel en tot het reinigen van bandelaar A. d. J. De^man lag er voorovei in en bleek werkplaatsen en materieel, die tot bereiding van levens- j drank is aan dit onge- middelen dienen. De twee andere waren van de afdee T,rc,orn ling Langedyk van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis." Vooreerst werd hierbij gevraagd om in veroeniging met de andere Langedyker dorpen het z.g.n. tonnenstelsel in te voeren, dit naar aanleiding van de veelvuldig voorxomende typhus gevallen, die zeer zeker verbreid worden door het komen der faecaliën uit de privaten in het slootwater, mede op grond hiervan, dat in de gemeente Winkel sedert het invoeren van het tonnenstelsel geen besmettelijke ziekten meer zyn voor- gokomen. Tweedons werd verzocht over te gaan tot het doen boren van een Nortonpijpwel, daar de typhus zich nog steeds voordoet ondanks de uitgebreide voorzorgs maatregelen daartegen, en dat de oorzaak hiervan in hoofdzaak moet gezocht worden in de betreurenswaar dige gewoonte der ingezetenen, voor het reinigen van hun vaatwerk het besmette slootwater te gebruiken. Alsdan zou het bezwaar zijn opgeheven, dat wel eens wordt geopperd, alsof er jgeen regenwater of ander zuiver water is. val weer niet vreemd. Doodgevallen. By het opruimen van oen telefoontoren, aan het begin van den Harssenhoekweg te 's-Gravenhage, is de ijzeren ketting, waarmede de toren bevestigd was, om neerge laten te worden, gebroken, tengevolge waarvan het ijzeren gevaarte topzwaar wordende, op de straat is ge vallen. Eon gemeentewerkman van het telefoonbedrijf, die boven in den toren zat, viel er uit, kreeg op de straat het gevaarte nog boven op zich en werd er dood onder uitgehaald. Ook een jongen die had staan kjjken, kwam in aanraking mot den houten bok, welke bij het neerhalen gebezigd wordt, en kreeg min of meer ernstige kwetsuren. De werkman is 28 jaar. Een meisje verdwenen. In „Hot Volk" kwam dezer dagen een verhaal voor uit Zwolle van een verdwenen 15-jarig meisjo, welker opsporing door de ouders wordt gevraagd. Zü diende by een familie die sedert ook die stad verlaten heeft. Het meisje heeft een brief aan haar grootmoeder te Kampen geschreven, waarin zy mededeelt naar Amster dam te zyn vertrokken, doch de waarheid daarvan kan moeilijk gecontroleerd worden en er blykt ook geenszins uit of de verdwijning inderdaad zonder haar eigen mede werking heeft plaats gevonden. Zeker geven allerlei bijkomstige omstandigheden grond voor het vermoeden, dat hier ernstige feiten hebben plaats gevonden, maar het zyn slechts vermoedens en geruchten. De ouders weten alleen, wat zy van anderen hoorden. De vader vermoedt dat het meisje ergens in Duitsch land, het vaderland der familie by wie ze diende, ver borgen wordt gehouden en vertrouwt dat zyn kind wel weer in Zwolle zal terugkeeren, als een gebeurtenis heeft plaats gehad, die men in verband brengt met haar verdwijnen. Nog een volksstemming. De Nat. Chr. Geh. Ontb. Vereen, zal de Dinxperloo- proef herhalen. Ditmaal is Steen wijk aan de beurt. De genoemde vereeniging heeft daar de hulp van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond en van het Kruisverbond inge roepen, en de drie vereenigingen zullen gezamenlijk de zaak aanvatten. In de week van 22—27 November wordt te Steenwy k een volksstemming gehouden, waarbij allen meerderjari gen (mannen en vrouwen) de vraag wordt voorgelegd, hoe zy denken over den verkoop van alcoholhoudende dranken. De stembiljetten, die aan de huizen worden bezorgd, zijn ia den vorm van stembriefjes bij Kamer verkiezingen men behoeit slechts een hokje zwart te maken by een der vier mogelijkheden: a. vrye drank verkoop. b. de toestand, zooals die nu is, c. verminde ring van 't aantal drank- en bierhuizen, d. algeheel ver bod van den verkoop van bedwelmende dranken. Oude Niedorp. Veigadering van den Raad, gehouden op Dinsdag den 12don November j.l., 's voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer A. Wonder Pz., Burgemeester. Afwezig de heer Cs. Hille, met kennisgeving van ver hindering wegens ongesteldheid. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen, bracht Voorz. in behandeling: le een schrij ven van de Protestantsche Armvoogdy alhier, waarby gevoegd was de begrooting van die administratie voor 1908. Die begrooting werd door den Raad goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 2185.70. Tevens werd in dat schryven mededeeling gedaan, dat voor 1908 volgens rooster de heer J. Nagelhout aan de beurt was om af to treden als bestuurslid. 2e. Eon schryven van mejuffrouw C. Hofmeester, onderwijzeres te Zijdewind, houdende het verzoek om tegen primo Januari a.s. eervol ontslag uit hare betrek king te mogen erlangen, aangezien zy als onderwijzeres is benoemd te Heiloo. Allen vóór, om 't gevraagde ontslag op den bepaalden datum te verleenen. Werd besloten eene nieuwe op roeping te doen in de „Vacature" en in de „Katholieke onderwijzer". Na eenige bespreking bleef de jaarwedde bepaald op f550. Hiermede was de agenda goöindigd. By de rondvraag kwam de heer Llgthart nog eens terug op de verlichting by de spoorhalte te Zijdewind. Nu de donkere dagen weer in aantocht zyn, zag spreker daar gaarne een paar lantaarns geplaatst. De Voorz. belooft den heer Ligthart, dat B. en W. op een donkeren avond daar ter plaatse den toestand eens zullen opne men. Niemand meer het woord verlangende, sluit Voorz onder dank de vergadering. Laat jo wegen Een dor plattelandscorrespondenten schrijft Geboren en opgevoed in een streek, waar naast een onwrikbaar geloof het meest verstokt bijgeloof nog on der zekere klasse heerscht, zou het wel de moeite loonen tal van staaltjes te melder, over dat bijgeloof, indien het niet zoo diep treurig was. Nog zeer kort geleden werd een ingezetene van toovery verdacht en het is niet te zeggen hoe de betrokkene, die een achtenswaardige be trekking bekleedt, daar onder leed. De tijden zyn voor bij, dat Burgemeester en Schepenen van Oudewater het recht hadden een brevet uit te reiken van niet schuldig te zijn aan toovery, want anders zou werkelijk de toe voeging: „Laat je wegen I" nog recht van bestaan krij gen en dat in onz6 twintigste eeuw. Het bewijs dat zoo'n brevet een gewichtig stuk was, blykt uit het volgende afschrift dat ons onder de oogen kwam en dat wel de meeite waard is gelezen te worden „Wy Burgoineesteren, Schepen ende Raden der Stede Oudewater in Holland, doen cond ende certifieren mits desen, ter requisitie van Aalt jen Brouwers, huysvrouw van Frans Franssen, geboortigh uyt de Heerlickheid Borculo, vlecke Eybergen, out so sy seyde, tussen de vyf en zes en veertigh jaren, blont van haer, tamelyck lanck van persoon en blauw van oogen, dat op huyden voor ons gecompareert zyn de Heeren Frederik Kersse- boom ende Cornelis van der Maren, Schepenen dezer stede, mitsgaders Cornelia Joris, geschwore bedienaresse dezor stede wage, dewelleke ter instantie ende nader versoeck van de voornoemde Aaltjen Brouwers, ver- ciaarden waar ende waarachtig te zyn, dat voornoemde Cornelia Joris, de genoemde Aaltjen Brouwers op haar speciaal en ernstigh versoeck in presentie ende tegen woordigheid van voornoemde schepen,en waogmeesteresse en andere notabele personen, naedat by Niefje Gerrits, Wed. van Aert Abrams, ordinaris vroetvrouw alhier, publiqulyck verclaart was, dat de meergemelte Aaltjen Brouwers, blootshoofts, schoenen en kousen uytgetogen, gekleet met een onderrockjen over haar hembt, geenige wichten of zwaerte by haer hadde, met de ordinaris ba- lance in de waegh alhier gewogen heeft. Een hondert pont soodanige oprechte Troyaynsche gewichte, als men ordinaris in dezor stede wage is ge- bruyekende, sulkx dat wy by desen eertiticeeren, dat de Voorsz. gewigte met de natuerlycke proportie hares lichaoms wel is accorderende. En alsoo sy daer van versochte onse opene brive van certificatie om deselve haar te dienen daer en soo sulex behoort, hebben wy haer 't zelve niet konnen nog willen weygeren, sonder bedrogb, ende tot meerder vorseeckeringo deses, hebben wy deselve met het stedezegel endo onderteakeninge van onsen secretaris becrachtight op den XXVen Sep- temb. XVIC vier en negentigh." Zoo'n certificaat spreekt boekdeelen van iyden, ver driet en ellende, want ook toen behoorden reeds de heksenprocessen tot het verloden, want brandstapel en pijnbank waren daarvoor afgeschaft, maar... die volks mond. Tvvoe honderd jaren geledon; hot zou den meest verstok ton lofredenaar op den goeden, ouden tyd tpt

Schager Courant | 1907 | | pagina 1