Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft ft Groenteveilingen. Binnenlandsch Nieuws. Een gemengde verzekering geeft: den verzorger een kapitaal, als door ouderdom zyn werkkracht is versleten de weduwe en den kinderen een kapitaal, als de vader eerder overlijdt. De tarieven van de NATIONALE zijn zeer billijk. Overtuigt u, door ze aan te vragen. loren, 't welk wel blijken zou uit de opbrengst der vermogensbelasting. Verder wees de heer Troelstra op de slechte conditie van den arbeidenden stand: enorme stijging der eer ste levensbehoeften en werkloosheid en dan maakt de regeering nog een ontwerp voor ouderdomsverze- kering met bijdragen van de arbeiders, die zij niet zullen kunnen betalen. Van bezuiniging op militaire en marine-uitgaven, als Iieloofd was, is niets gekomen; daarentegen wordt het blijvend gedeelte met 1 Dec.. vast gehouden tot zeer groote teleurstelling en schade van de belanghebben- Minister Voegens was hem erg tegengevallen; tot drie maal toe had deze particuliere belangen verdedigd te genover het Staatsbelang: bij den Bathpojder, de /.- Amerikalijn en de exploitatie der mijnen in Limburg. Diep verontwaardigd ontkende de heer VEEGENS dit, zeggende, dat hij met opgeheven hoofde in de Kamer dunt verschijnen, vast overtuigd dat hij uitsluitend het Staatsbelang behartigde. Hoewel ook wij het niet ge heel eens waren met 's Ministers inzichten hij de ge noemde zaken, twijfelen wij toch geen oogenblik aan de oprechtheid van Minister Vcegens in dezen; hij be greep het Staatsbelang anders dan zelfs sommige zij ner partijgenooten. De vraag blijft of hij mistaste. De heer VEEGENS kaatste den hem toegeworpen bal terug door te kennen te geven, dat men ook van den heer TROELSTRA zei, dat deze zijn eigen belangen behartigde door te pleiten voor Slaatspcnsion- neering vermoedelijk omdat de heer 1ROEL- STRA, Directeur eener Verzekering Maatschappij is. wat overigens de Minister verklaarde niet te gelooven. O. i. was het dan ook maar beter geweest, het insinueerend „on-dit" niet uit te spreken. Uit des heeren Trcelstra's rede is nog aan te stippen, dat hij tot de aanneming van hel blanco artikel' zou medewerken en dat nog wel na alle drukte, die de sociaaj democra ten er tegen gemaakt hebben; dat hij heftig te keer ging tegen de vrijheidsonderdrukking door de Kath. Kerk, die een gevaar is en wel aan de hand eener encycliek welke maatregelen van spioiinage voorschrijft teen dea anhangers van het modernisme in de kerk zeïf; dat ook een zelfde geest heerscht onder (som mige leiders der anti-revolutionnairen, die al wat anders denkt als zij onder de eigen broeders verklaart te zijn „bezeten door demonische machten;'' dat hij krachtig opkwam voor de volkomen vrijheid der ambtenaars- vereenigingen ook al zijn ze niet neutraal. De heer DRUCKER hield weder een keurige rede, zooals we dit van hem gewend zijn. Behalve zijn ad- haesiebetuiging in zake de ambtenaarsvereenigingen met het optreden van dit Kabinet, zijn verdediging van dit Kabinet, wat betreft zijn betoonde werkkracht en zui verheid van beginselen, wees hij er den heer Iroelstra op, dat deze tot den heer Heemskerk niet spreken mocht van terrorisme onder de anti-rev., waar dit in diens partij geducht voorkwam, al geschiedde het niet in 't geheim, getuige de vergadering, waar de minderheid zich neer te leggen had bij hetgeen de meerderheid decreteerde. Ook verwierp hij de bewering van den heer Heemskerk, dat deze regeering zwak is. Zij is zwak door gebrek aan steun, zeer zeker, maar overigens zeer sterk door haar krachtig optreden allerwege. Nog voerde 't woord de heer KOLKMANj en verzeker de dat er in het cement dat de kerkelijke partijen bijeen houdt, geen scheur is en heeft voorts een be hoorlijke dosis afkeuring over de ingediende grond wetsherziening en het aanblijven van het Kabinet na de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Deze on verdachte conservatief, die hatelijk kan zijn pok, was ongemotiveerd fel tegen den heer de MeesterMinis ter van financiën toen deze gezegd had, dat de afgetre den Minister van marine had ingezien, beter dan de heer Kolkman, wat zijn eer medebracht. Dat was een grove beleediging. Natuurlijk antwoordde de Minister, dat hij daarvan niets begreep. Nog voeren algemeene beschouwingen de heeren SA- VORNIN LOHMAN en BORGESIUS benevens de heer TIJDEMAN. De eerste kon zich volstrekt niet begrij pen waarom het Kabinet bij de Staal-kwestie zijn ont slag aanbood en bleef zitten bij de verwerping der voorstellen, betreffende de Amsterdamsche stelling. Ook begreep de heer Lohman niet wat de sociaal-democra- ten met hun verdeeling in conservatief en democratisch bedoeldenwat is precies conservatief, wat democratisch Wij moeten ten slotte komen, meende hij, tot (den strijd tusschen soc.-democraten en de burgerpartijen en dan wil hij gaarne met de liberalen samenwerken, mits zij het bewustzijn hebben van de noodza kelijkheid eener christelijke maatschappij. De heer BOR GESIUS liet vooral uitkomen, dat de christelijke par tijen wel critiek oefenen, doch nooit aantoonden ld© practische waarde hunner thesis. Een kleine ruzie ont stond tusschen hem en den heer TALMA naar aanleiding van wat deze laatste bij de verkiezing te iFraneker zou hebben gezegd, n.1.dat de christelijke partijen de regeering gesteund hadden tegen de socialisten. De TALMA heette dat onwaar, beschouwde het als pen persoonlijk feit en deelde later mede wat hij dan wèl gezegd had. Het kwam hierop neer, dat hij den kiezers aangeraden had op den christelijken candidaat te stem men in het belang van het Kabinet, in plaats van op den soc.-dem. Hoe is nu zulk een raad te rijmen met de bewering der anti-rev. dat liberalen en soc.-democraten van éen familie zijn, vraagt de heer Borgesius zeer terecht. Verder toont spr. aan, dat de christelijke partijen, in bijna geen kwestie het eens zijn en sommeert hen een zaak te noemen, waarbij de Regeering de positief christelijke beginselen verzaakte. Do heer TIJDEMAN raadt aan groote voorzichtigheid met onze dubbeltjes. Er zijn zorgzame punten: de In dische financiën, de spoorwegovereenkomsten, het ver zekeringswezen en de gemeente-financiën. De grond wetsherziening is voor spr. het groote schrikbeeld; de regeering heeft bijna goen gebruik gemaakt van het advies der commissie van voorbereiding en heeft een voorstel aanhangig gemaakt, Waarmee zij bewezen heeft, geheel in het Vrijz.-democratische schuitje te willen varen. Uitbreiding van kiesrecht, of liever algemeen kiesrecht, want het blanco-artikel kan niet anders be- toekenen. had toch stellig gepaard moeten gaan met een recht van amendement toe te kennen aan de Eerste Kamer. De heer TYDEMAN en zijn partij kunnen dus niet verder met de regeering mede gaan en het uur van scheiden is geslagen. De regeering is te veel naar de vrijz.-democraten afgezakt. In zijn rede gaf de Minister te kennen, dat de heer TYDEMAN wel wat al te vlug met zijn opzegging was en oordeelde, hoopte het in ieder geval, dat de oud-liberalen tot overleg bereid waren. Dit scheen dan ook de bedoeling te zijn, tenminste later verklaarde de heer TYDEMAN, dat zijn partij de Regeering zou blij ven steunen, zoolang het kon. We hebben de antwoorden van den minister reeds telkens gegeven. Nog enkele punten moeten we aan- geven IIet is niet de schuld van de regeenng, dat met Dec. het blijvend gedeelte moet blijven Een wetsont werp, tot regeling dezer materie was in Juni ingediend; de Kamer heeft het niet behandeld. Om zijn politieke of godsdienstige gezindheid, zoo getuigt de Minister j wordt niemand bij benoemingen geweerd. Het blijkt, i dat een ontwerp tot regeling van de rechts-positie der ambtenaren in gevorderden staat van voorbereiding is. Bij de replieken vraagt de heer TROELSTRA den democratischen Katholieken en anti-rev., hoe zij over grondwetsherziening denken. Hun steun is meer dan noodig nu de groep TYDEMAN het laken heeft door gesneden en hun verantwoordelijkheid is groot; dat be- noorcn 7ii wel to bedenken. De heer DRUCKER con- £r met voldoening dat de heer TROELSTRA dan nu toch het blanco-artikel heeft aanvaard en vertrouwt ït hfml helpen de arbeiders te overtuigen dat met dit blanco-artikel Het algemeen kiesrecht het best veroverd wordt. Mocht het blanco-artikel vallen, dan zal zijn partij krachtig ijveren voor algemeen kies recht; dit als antwoord op een vraag van den heer Tydeman, die mot onbegrijpelijke belangstelling vroeg of de vrijz.-democraten met het blanco-artikel weder bij de verkiezing zullen optreden. Ook constateerde de heer Drucker, dat de heer Heemskerk niet heeft ont kend, dat het vorig Kabinet veel te laat met hervor mingsplannen kwam. De heer Kolkman werd zeer fijn tjes door hem op zijn plaats gezet naar aanleiding van diens ruwen uitval dat het ministerie haar,biezen had te pakken. Dat was over de grens der welvoegelijk- heid. De heer KOLKMAN erkende dit en maakte er een soort van excuus voor, zeggende, dat hij driftig was geweest door de vermeende beleediging Maar drift, zouden wij zeggen, siert den staatsman, leider zijner partij niet. Welk een moeilijke positie zouden de kerkelijken ingenomen hebben, indien eens het Kabinet aan des heeren Kolkman's wensch ge hoor had gegeven'/ Zeer krachtig kwam de heer Bor gesius wijzen op de valsehheid der antithese nadat hij reeds in zijn eerste rede aangetoond had, dat de Re geering geen enkele anti-christelijke handeling had ge pleegd. Deze Regeering heeft een nieuwe Zondagswet aangekondigd terwijl de vorige, die zulk een wet in haar eerste troonrede beloofde, nooit er mede ge komen is. Hetzelfde kan gezegd worden van subsidies aan het middelbaar bizonder onderwijs. In plaats daar voor dankbaar te zijn, vallen de christelijke heeren deze Regeering aan, die meer voor hen doel dan de eigen partij. Zeer veel succes had de heer BORGESIUS toen hij besprak de insinuatie van de heer Heemskerk, die be weerd had, dat spr. als rapporteur van de arbeidswet van Dr. Kuyper, het voorloopig verslag daarover had vertraagd. Hij beriep zich op Dr. DE VISSER, voorzitter der rapporteurs, die de bewering van zijn medestrij der HEEMSKERK volkomen onjuist noemde. Eindelijk nog wees de hoer Borgesius er op, dat we volstrekt onkundig zijn gebleven, omtrent de wenschen dei- kerkdijken, wat betreft grondwetsherziening. De hee ren behandelen de zaken in het geniep en de heer Heemskerk „laat zich niet uit zijn tent lokken." Zooals gezegdbizonder belangrijk waren deze alge meene beschouwingen niet en zij hebben ons weinig geleerd. Dit mag wel als vaststaand worden aangeno men, 'dat deze Regeering blijft tot aan de grondwets herziening. Dan komt de scheiding tusschen de lin- kergroepen en blijven alleen de regeering steunen: de unie-liberalen die zich niet uitspraken over alge meen kiesrecht (de vrijz.-democraten en de soc.-demo craten. Het hangt dus nu maar af van de democraten onder de kerkelijken of de grondwetsherziening kans van slagen heeft. De coalitie voelt dat ook en is daar om zeer voorzichtig uit vrees van breuk in eigen kring. Vandaar de geheimzinnigheid óp de deputatenvergadering vandaar de vreugde der kerkelijken over de afscheiding der (oud-liberalen. Het blanco-artikel is aan den verliezenden kant. Gemeenfe Zij pc. Ingeschreven van 8—13 November 1907. GeborenAlida, d. v. Cornelis Bleeker en Johanna van Issem. Ohristina Cornelia, d. v. Hendrik Slikker en Maria Catharina Kooy. Getrouwd: Adrianus Bjjl, weduwn. van Aagje Broer- sen, landman, 31 jaar, -te Schoorl en Maartje Zomerdijk, jd., zonder beroep, 33 jaar, te Zype. Overleden: Aagje Muijs, overleden te Velsen, 67 jaar, gescheiden echtgenoote van Arie Schagen. Gemeente Hoogwoud. Ingeschreven van 1 tot 15 November 1907. Geboren Cornelis, z. v. Theodorus Sweep en Dieuwer- tje Bobeldyk. GetrouwdEverhardus Martinus Bouman, horloge maker, oud 28 jaar, wonende te Haarlem, onlangs te Arnhem en Anna Hekker, zonder beroep, oud 29 jaar, wonende alhier. Schagen, 17 Nov.,v.m. geen dienst. Idem, 17 Nov., 's avonds 6.30 uur, Ds. Van Loon. Wieringerwaard, 20 Nov., 's avonds 7 uur, Ds. Engel- kes (Collecte voor de vereeniging tot steun voor ver waarloosden en gevallenen. Lyfrenteniers leven lang, omdat zij zoo rustig leven. Een polis van lijfrente bij de NATIONALE geeft een veiligen en rustigen ouden dag. Vraagt de tarieven. Geslaagd. De heer K. Zeeman, vroeger alhier, thans te Amster dam, heeft met gunstig gevulg examen afgelegd voor de acte Aardrijkskunde Middelbaar Onderwijs. Kindermond. Een onzer vierjarige plaatsgenooten is wat nieuwsgie rig uitgevallen en vraagt dikwijls meer dan zeven oude ren wel kunnen beantwoorden. Toch is het aardig te hooren, met welke gedachten zoo'n kleine baas soms rondloopt. Woensdag hadden ze het thuis tegen het naar bed gaan over Sinterklaas gehad en over bidden. Donderdag dacht ons ventje nog over hetgeen hij ge hoord had na en kwam tot zijn vader met deze twee opmerkelijke vragen: Pa woont Klaas Vaak heel dicht bij Sinterklaas? Pa hoe is toch de achternaam van den goeden God Spiritisme De heer A. Bierman vond Donderdag een portefeuille met geldswaardige papieren. De eigenaar was weldra weder in het bezit er van. Merkwaardig is het, dat de heer S. Bierman voor eenige jaren eene portemonnaie met geld vond, die de zoon van den Portefeuilleman verloren had. Meerdere vondsten hebben vader en zoon Bierman nooit gedaan. Ons Marktfonds De ontvangsten van ons Marktfonds bedroegen in het 3e kw. f 1402.71 tegen eene uitgaaf van f963.09. Het saldo bedroeg alzoo f439.62. Er werden 883 stuks vee verzekerd, waarvan er 3 in de slachthuizen werden af gekeurd. Twee daarvan werden gekookt en 1 gezouten. Ziekenzorg. De lijst van Ziekenzorg, onderafdeeling van „Het Witte Kruis" alhier, bracht dit jaar f 152.80 op tegen f 166.75 in 1906. Enphonia. Het concert van de gemengde zangvereeniging Eupho- nia, dat bepaald was op Zondag 24 November a.s., is uitgesteld door ongesteldheid van den directeur, den heer L. A. Schouten. Markt-overzicht. November heeft in deze week met het bekende ge volg van plasregens en windvlagen zjjn intocht gedaan. Veel vee is daardoor reeds op stal gezet, wat voor de markten eene snelle vermindering van aanvoer betee- kent. Nog een paar afnemende markten en de handel in stalvee is afgeloopen. Over 't algemeen waren de prijzen in dezen herfst hoog, zoodat de invloed van de tongblaar niet sterk werd gevoeld. De vrees, dat bij een grooten afzet, de prijzen terug zouden loopen, is niet bewaarheid. Vette koeien waren Donderdag vrij goed in prijs. Wij noteerden 6 stuks Van boven de f 300. Daarvan behoor den er drie aan den heer K. Jonker te Barsingerhorn, die met f330 ook den hoogsten prijs maakte. Gelde koeien waren trekkend, kalfkoeien prijshoudend duur.J Vette schapen waren iets gedrukt. Er waren er 'ter markt, die den prijs niet konden bedingen, dien zij meen den dat hen toekwam. Dat ging toen maar weer naar het land. De heer W. Metzelaar te Oudesluis ontving voor „het neusje van den zalm" f36. Vette varkens liepen terug. Voor 2 cent kon men uit zoeken. Boter schommelt op en neer. Met 5 cent ver laging kwam zij weer op den prijs van voor 14 dagen. Zy staat thans 10 cent beneden den prijs van voor 3 dagen. Eieren kwamen op 8 cent. Op de Markt. Donderdag kwam opnieuw op onze markt een geval van tongblaar voor. Het was thans bij een kalf. De noodige maatregelen werden genomen om het aangetaste dier af te zonderen. v Op de Hoornsche markt* werden verleden Maandag aldaar door een koopman twee gelde koeien gekocht. Na aftrek van alle kosten werd op beide beesten Don derdag op onze markt eene zuivere winst van f46 ge maakt. 3 Paarden f 60.- a 120.- Veulens n a 4 Stieren n 90.— a 180.- 80 Gelde Koeien (mag.) n 120 - a 225.- 35 Vette Koeien n 180.— a 320.- 36 Kalfkoeien 150.— a 230.— 81 Vaarzen n 80.— a 150.— 64 Graskalveren n 40.— a 75.— 20 Nuchtere Kalveren 9.— a 21.- Schapen (magere) a 330 Schapen (vette) 26.- a 36. - 477 Overhouders 18.— a 24.- Lammeren a 6 Bokken en Geiten 3.- a 10.- 50 Varkens(vettep.K.G. 11 —.44 a -.45 15 Idem (magere) n 11.- a 13.- 90 Biggen 5.— a 8.- 150 Konynen -.75 a 1.25 150 Kippen n —.50 a 1.50 80 Eenden -.80 a 1.- Duiven a 600 Kilgr. Boter 1.30 a L40 200 Kaas -.70 a .80 500 Kipeieren per 100 D 7.- a 8.- Ilourn, 14 Nov. Aangevoerd 135 stapels kaas,wegonde 39646 K.G. Kleine 31.—, Commissie f 32.— Middelb. f31.— Fabriekskaas f— Alkmaar, 15 Nov. Aangev. 2840 mudden. Tarwe f 7.50 a 8.75 Rogge 6.75 a 0.— Kanariezaad 6.50 a Gerst Chev. 4.75 a 5.50 Haver 3.75 a 4.10 Paardeboonen Bruine boonen Witte boonen Citroenboonen Duivenboonen Rood mosterdzaad Geel mosterdzaad Vale Erwten Grauwe Erwten Groene erwten Blauwmaanzaad 6.60 a 9.— a 17.- a 13.- a 8.15 a 16.- a 12.- a 12.25 a 13.- a Q Q 1&50 a 7.40 13.- 20.— 20.- 17.— lö!- 24.— 15.- Kaas. Aangevoerd 377 Stapels, wegende 135.000 K.G. Fabriekskaas Kleine f 31.50, Comm.f .Middelb. f Boerenkaas: Kleine f 30.50,Comm. f32.—.Middel b.f 32.—] Alkmaar, 15 Nov. 1907. Niet officifel geboren. Een gemeente-ambtenaar uit Arnhem, die met 1 Januari a.s. den dienst met pensioen gaat verlaten, kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat hij niet officieel geboren was. Bij zijn pensioenaanvrage moet hij een geboorte- extract overleggen, doch in de gemeente R. nabij Drie- bergen, in de provincie Utrecht, alwaar hy voor 64jaar volgens zijn zeggen, geboren is, kan men geen geboorte extract afgeven, omdat zijn naam in de geboorteregister» niet voorkomt. Een moeilijk geval voor den man, want alleen uit een militair paspoort, dat hh nog in zijn bezit heeft, blijkt, dat hij te R. geboren is. Had hij dit papier niet meer in zijn bezit, dan zou de man zelf moeten betwijfelen of hij wel geboren is. Men doet allo moeite dit zaakje op te heldoren. (Vad.) Verdronken. Van W. Terschelling meldt aan de „L. C.": Woensdagavond te kwart voor elf is op de loodskotter „Terschelling I" de loods A. Ruig door een stortzee over boord geslagen en verdronken. Ruig stond aan het roer. Twee manuen, in zijn nabijheid, wisten zich vast te houden, maar Ruig sloeg over boord. Direct werd het vaartuig, ondanks de hooge zeeën, gewend en alle pogingen in het werk gesteld den drenkeling to redden Men heeft echter niets meer van hem gezien. Ruig was 42 jaar oud on laat een vrouw met 6 jonge kinde ren achter. Het raadselachtig geval te Dordrecht. Het raadselachtig geval, waarvan wy in ons derde blad melding maken, heeft zich reeds opgelost. De dienstbode Marie van D. is nog eergisterenavond 10 uur per vigelante naar de woning harer ouders aan den Weeskinderendyk overgebracht, waar zy tot rust is gekomen. Gisterochtend is zy weer naar haar dienst kunnen terugkeeren, maar naar het schijnt nog geheel onder den indruk van de dingen van gisteren, want toen zy omstreeks 11 uur een heer met donker uiterlijk zag aankomen, liep zy eensklaps op dezen toe en wees hem aan een surveilleerend politie-agent aan ais haar aanrander. De agent verzocht den vreemdeling toen met hem naar het hoofdbureau te gaan, waaraan deze zonder veel bezwaar voldeed. Hy verklaarde daar, op zyn huwelijks reis naar Brussel te zijn en eerst gisteravond half 10 met zjjne vrouw hier te zyn aangekomen, waar hij in trek had genomen in hotel Ponsen. Des middags iz uur hoopte hy zyne reis te kunnon voortzetten, w; at van nu natuurlijk niets kon komen. Deze mededeelingen bleken volkomen juist en het meisje werd toen opnieuw in verhoor genomen, waarby zy na eenig aarzelen bekende het geheele verhaal, ook dat van hare aanranding 14 dagen geleden, te hebben verzonnen en ook zelf de dreigbrieven te hebben ge schreven. Waarom zy dat deed, kon zy niet verklaren. In elk geval blykt zy echter iemand te zijn van een hoogst zenuwachtig temperament, zoodat het in haar belang noodig zal zyn, haar onder geneeskundige behandeling te stellen, uit vrees voor erger. („1). C.) Winkel, 13 Nov. 1907. Slaboonen f 0.a f 0.— per 1000 st. Aardappelen f0.— a f0.— per 35 K.G. Andijvie f 0.— per 100 bos. Peren f 1.— af 1.40 per mand. Snyboonen f a f— Uien fl.— a f 1.25 per 100. Appelen f0.90a f2.15 p. mand. Kool f 1.50 a f 4.50 per 100. Nep f 0.— a f 0.-. Wor telen fO.25 a f0.30 per baal. 15 Nov. Appelen f 1.25 a f 1.75 per mand. Peren f0.65 a f2.25 per mand. Kool fl.75 a f3.50 per 100. Wortelen f 0.30 a fO.35 per zak. Bieten fO.25 a f0.30 per 100. Rapen f 2.— per 100. Kaas f 0.90 per stuk. Boter f 0.65 per pond. Broek op Langemljjk. Vrijdag werd besteed voor: 2 Paarden 11 Koeien 35 Magere Schapen 27 Nuchtere Kalveren 66 Magere Varkens 192 Biggen Kipeieren per lOf Kop Boter 50.-- a 190.— a 18.- a 8.— a 15.- a 5.— a 7.50 a 0.65 a 80.— 250.— 22.- 27.- 24.— 10.50 8.- 0.75 Zal men zyn huis en zyn vee verzekeren en zyn werkkracht, het kostbaarste bezit, onverzekerd laten. Sluit een levensverzekering by de NATIONALE. Aardappelen graafjes ronde Wortelen Bloemkool, 1ste soort, 2de Reuzenbloemkool Roode kool Gele kool Witte kool Nep (kleine uien) Uien Rammenas f 0.40 a f 0.60 per 174 K.G. -0.35 -0.45 0.- -0— löb bos. f 0.— a f 0.— per 100 stuks. - 2.— - 0.- - 1 - 0.— Veiling van „Ons Belang". Aangevoerd 9000 stuks kool. Roode kool, 1ste soort f 3.25 a f - 1.— a - 9.- a - 3.- a - 2 - a a a a a f 1.40 11.50 4.25 3.25 2.50 - 0.- 0.— - 0.- Kleinere Gele 2de 2.75 a 1.80 a 3.50 a 3.- a 1.40 a per 50 K.G. ft ft n 1000 -„ Woensdag 13 Nov. 3.50 per 100 stuks. 3.- 2.- 3.75 3.25 1.80 Gemeente Schagen. Ingeschreven van 14- 16 November 1907. OverledenMaria Josephina Bernardina Keet, oud 9 maanden, d. v. Eduard Jean Baptist Keet en van Henriëtte Suzanna Rekers te Amsterdam. Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 8—15 November 1907. Geboren Johannes, z. v. Hendrik van Doorn en Neeltje van IJzendoorn. Ondertrouwd en getrouwd Geene. OverledenAagje Glas, 58 jaar, weduwe van Pieter Wey. Het Veefonds, Anna Paulowna. In het lokaal van den heer G. Borst te Breezand (Anna Paulowna), had Woensdag 13 November eene vergadering plaats van de vereeniging „Het Veefonds." Aanwezig waren 32 leden. Na opening van den Voorz., den heer A. de Graaf, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. In de eerste plaats werd mededeeling gedaan aan- gaande den toestand van bedoeld fonds. Aan contri- J butie was ontvangen f 1726,42 en aan verkoop van ge- storven vee f 380,—, alzoo te zamen f 2106,32. Aan verschillende zaken was uitgegeven f 360,63 en aan de leden uitbetaald voor gestorven vee f 1406,62, te zamen f 1767,25. Het saldo bedroeg alzoo f 339,17, maar daar nog f 32,50 kon geïnd worden, was het zuivere saldo f 371,67. Het ledental bedroeg op het oogenblik 92 en er waren 500 stuks vee verzekerd tot een bedrag van f 90,000. Verder deelde de voorzitter mede, dat het afgeloopen jaar zeer gunstig was geweest. Gedurende de 15 maanden van het bestaan van het fonds waren er 12 koeien voor rekening van het fonds gekomen. Met nadruk werd den leden onder het oog gebracht, dat zy in het belang van het fonds moesten trachten leden te werven, want hoe meer eendrachtige samen- werking, tot des te hooger bloei werd het fonds gebracht. 1 In de 15 maanden was 2 contributie betaald, maar 1 over het komende halfjaar zou 1 geheven worden, tefwyl Veehouders, die nu lid wenschten te worden, (daar er eene aardige reserve was) een inleggeld van 1 J moesten betalen. Hierna kwam aan de orde verkiezing van 2bestuurs- j leden wegens periodieke aftreding van de heeren A. de Graaf en P. List. Beiden werden met algemeene stem- i men herkozen en namen de benoeming aan. Tot schat- ters werden herkozen de heeren A. Brands en J. Hoog-1 vorst, die beiden aannamen, waarna de heeren H. van Haaften, P. Nieuwland en Jb. van Stipriaan werden gekozen tot leden der commissie voor het nazien der rekening. Ten slotte kwam een voorstel in behande ling, om in het fonds ook op te nemen verzekering van vee, dat door brand den eigenaar ontviel. Hierover werd heel wat gedebatteerdmaar er werd geene meer derheid voor gevonden. Het einde was, dat met 17 stemmen voor en 14 tegen besloten werd, dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter onder dankzegging aan de leden voor hunne opkomst, de vergadering. Lnnilboiiwbcgrooting. De memorie van antwoord over de Landbouwbegroo- ting vermeldt, dat te Hoorn een controle wordt ingesteld voor opsporing van vervalsching van veevoeder; dat het reinigingsstelsel voor afvalwater zal worden uit gebreiddat ruimschoots-serum-proefnemingen tegen mond- en klauwzeer zullen worden genomen en dat de subsidie tot steun van veefokvereenigingen in 1909 weer zal worden verhoogd. Wonderlijke kool. Een tuinier te Texel heeft een wonderlijke kool ge teeld. De geheele plant heeft een kegelvorm en onder aan den stam zyn meer dan 80 goed gevormde kooltjes, zoo groot als en kleiner dan een vuist, gegroeid. Men aal trachten er oen „kiekje" van te nemen. lste 2de Kleinere Gewone nep f 1.—. Uien f 0.95 per 50 k!g. 15 Nov. Aangevoerd 8000 stuks kool. Roode kool, lste soort f 2.75 a f 3.— per 100 stuks. Kleinere Gele Kleinere 2de lste 2de 2.70 1.60 3.25 2.90 1.70 2.40 a 1.20 a 3.- a 2.60 a 1.10 a Gewone nep f 0.—. Uien f 1.10 per 50 K.G. „Nieuw Leven", station Noord-Scharwoude, 13Nov. Gewone uienf 1.— a f 1.15 p.50 K.G.gewone nepf 0. - a f0.— per 50 K.G. Roode kool, lste soort, f 3.50 a f 3.75, 2de soort f8.— a f 3.25, kleinere fl.10 a fl.90. Gele kool f 3.25 a f 3.50 per 100, 2de soort f 2.50 a f 3.—, kleinere fl.30 a f2.—. Witte kool f 2.20 a f 2.75, 2de soort f 1.10 a f 1.90, kleinere f0.60 a fl.— per 100. 14 Nov. Ge*vone uien f 1.—a f 1.15 p. 50 K.G. gewone nepfO.—a f0.— per 50 K.G., roode kool, lste soort, f 3.50 af3.75, 2de soort f 3.— a f 3.25, kleinere f 0.90 a f 1.80. Gele kool f 3.50 a f 4.— p. 100, 2de soort f3.— a f kleinere f 1.10 a f 1.70. Witte kool f 2.80 a f 3.—, soort f 2.10 a f 2.60, kleinere f 1.— a f 1.60. 15 Nov. Gewone uien f 1.— a f 1.15 p. 50 K.G. Gewone f 0.— a f 0.—Roode kool le soort f 3.25 a f 2de soort f 2.75 a f 8.—, kleinere f 1.20 a f 1.80. kool f 3.75 a f 4.—, 2de s. f 3.—, a f 3.50, kleinere f 1.— a f 1.60 per 100. Witte kool, lste soort, f 2.70 a f 3.—, 2de soort f 2.10 a f 2.50, kleinere f L— a f 1.50. Dorp Noord-Scharwoude. 14 Nov. Reuzenbloemkool lesrt. f 8.— a ff2.—2e fl.— af 1.50. Bloemkool f0.— a f0.—Nep f0.—afO.—Uien f 0.— a f 0.—. Drielingen f 0.— a f 0. Roode kool f2.50 a f4.—, Witte kool fl.50 a f 2.80 Gele kool f 2. a f 3.75. Aanvoer stuks. 15 Nov. Bloemkool le srt.f 0.— a f 0.—. Reuzenbloemkool le s. f9.- a f 12.50,2e f 1.- a f 1.50. Gele kool f2.- a f3.75. Roode kool f 2.— a f 4.—. Nep f 0.— a f 0.—. Uien f 0.— a f0.—Witte kool fl.50 a f3. Aanvoer stuks. 16 Nov. Bloemkool le srt. f0.—af 0.—,Reuzenbloemkool les.f8 afll— ,2e f 1.—af0.—Gele koolf2.— a f3.50. Nep f0.— a f0.— Uien f 0.—a f 0.—Roode Kool f2 a f8.75. Witte kool f 1.20 a f 2.60. Aanvoer stuks. 3.25, 2de nep 3.75, Gele Op welke wyze kan men het beste zorgen voor wie ons lief zyn? Door een polis by de NATIONALE. Dat middel is beter en doeltreffender zelfs dan een beschikking by uitersten wil. Vraagt inlichtingen. Pensioniieering. Men meldt uit Weesp De firma C. J. van Houten en Zoon, alhier, trof tegen 1 Jan 1908 een regeling, waarby hare werklieden op 65-jarigen leeftijd worden gepensionneerd. Zy ontvangon de eersto 2 jaar 75 pet. van hun verdiend loon, daarna wordt 't geregeld naar 't aantal dienstjaren en 't loon. Do werklieden dragen tot deze pensionneering niet by- Reeds is een 15-tal werklieden aangeschreven, dat zt) tegen 1 Jan. a.s. in 't genot van pensioen gesteld zullen worden.

Schager Courant | 1907 | | pagina 2