Zondag 17 Nov. 1907. 5le Jaargang. No. 4309. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Uit en voor de pers. Gemecgd Nieuws. Uil Den Haag. in De Vredesconferentie heeft voor onzen burgemees ter althans dit fortuintje gebracht, dat hij nu een eer lijke reden bij de hand had, om, zooals de term hier luidt „voor familiezaken uit visschen" te gaan op een tijd, waarin de gemeenteraad zich heeft te kwijten van zijn wettelijken plicht om de raming vast te stellen van die uitgaven die de gemeente over het volgende jaar heeft te doen, en om de middelen aan te wijzen, die tot dokking van de uitgaven moeten dienen. Of het ook voor de gemeente een gelukkige omstandigheid ge noemd kan worden, dat de burgemeester tijdens ide begroolingsdebatlen afwezig was, mag met reden wor den betwijfeld. De positie, die de heer Sweerts in den raad inneemt, de groots bekwaamheid en de fijne; tact, waarmede hij de beraadslagingen weet te leiden, c o maken, dat hij noode op den voorzittersstoel gemist Dat alles scheen zoo van zelf te spreken, dat nic- wordt, vooral bij de behandeling van zoo belangrijke mand iets anders verwachttetotdat Maandag j.1. zaken als bij de begroeting ter sprake worden gebracht. met 8''0<)te meerderheid als vijfde wethouder uil de En dat klemde dit jaar temeer vooreerst, omdat ide ste.m"us kwam, de heer de Wilde, vinnig anti-revolutio- herhaaldelijk gebleken meeningsverschillen tusschen den na,!r' secrck>ris van dr. Kuyper, tijdens diens Minister raad en het college van burgemeester en wethouders s©haP en die als zoodanig den weinig vleienden bij- waren aangegroeid tot een verzet van de meerderheid naam van Neder landsclie Rampolla had, een waardig in den raad tegen het beleid van de meerderheid in pendant van ©en wethouder voor sociale gemeente- het college van dagelijksch bestuur, zoo krachtig ien 20 R?: principieel, dat een beslissende kamp van de vertegen- J' ie gehoopt hadden, dat ook hier de zware wa- woordigers van beide richtingen bij de begrooting on- Sen dcr twintigste eeuwsche gemeentepolitiek, die al vermijdelijk scheen; en in de tweede plaats, omdat de zo° 'an8,was 'blijven steken, eindelijk eens goed en reis- beruchte Juni-verkiezingen van dit jaar een aantal nieu- vaar(ng in het spoor gezet zou worden, zij hebben we elementen in den raad gebracht hadden, wier po- moeten toezien, dat de wagen met vereende krachten Dreyfus en Vnn Kol. Men schrijft uit Nedorland aan „Onze West" Hot bericht' dezer dagen omtrent het eervol ontslag plannen en pogingen zou kunnen verijdelen. Zoo kwam do Woningwet tot stand. En nu na vijf jaren is men m de residentie, in de derde en rijkste stad van ons tand neg huiverig om den bezem op te rapen, die tien jaar geleden, den Utreohtsehen raad uit de bandon werd geslagen. Maar goqals gezegd, het zou er nu idan toch van komen, van majoor Alfred Dreyfus, brengt mij iets in herinne- De overtuiging had post gevat, dat men niet langer ring wat ik niet lang geleden omtrent den voormaligen neelemaal werkeioos kon blijven. Edoch, wie geroe- bewoner van het Duivelseiland vernam. Pcn 1S' "e Woningwet tcn uitvoer te brengen, komt al- Men weet dat het Kamerlid Van Kol zeer geijverd ras tot de ontdekking, dat, welke verscheidenheid van heeft om gelden bijeen te brengen tot steun van déportés, ongerechtigheden met slechte woningtoestanden ten bannelingen van Fransch-Guyana, die, uil dit oord der nauwste samenhangt, het opruimen van krotten zonder verschrikking ontsnapt, tijdelijk vertoefden in Suriname, meer, geen panacee is tegen alle sociale kwalen. Wie f By wien zou mon eerder voor zulk een doel aanklop- zich daartoe bepaalt, doet niet veel meer, dan het ter- pen Jan by den ex-banneling Dreyfus, die uit eigen rein in' ojrda brengen, waarop Rij nu nog moet beginnen te ervaring kent de ontzetting van het verblijf in deze i bouwen. J strafkolonie, welke tot schande strekt van de Franscbe Dit is dan ook gebleken een goede zijde van do beschaving! Zoowel de heer Van Kol als zijn echtgenoote Woningwet té zijn, dat nu als van zelf de aandacht wendden zich schriftelijk tot Dreyfus om hulp. Hun meer gevestigd is op tal van wan-toestanden in ,'het brieven bleven onbeantwoord. Het toeval wilde echter, leven van den onderste lagen der bevolking en Jhet dat de heer Van Kol op een vacantiereis Dreyfus in is de zegen van onzen tijd, dat men, dat althans de Belgiö ontmoette. Hij maakte hiervan gebruik om mon- overheid, de noodzakelijkheid niet kan ontkomen om j deling het verzoek om hulp voor de voormalige lotge- zich deze wantoestanden aan te trekken en naar Ide j nooten van Dreyfus te herbalen. Nochtans zonder opheffing er van te trachten. En zoo mag het geen j resultaat. Dreyfu3 bleek zonder eenig medegevoel te houten of meerschuimen pijpen rookt. Zijn tegenwoordige gast, keizer Wilhelm II, is in ziju smaak het tegendeel van zijn oom. Hij rookt gewone en goedkoope tabak. De Keizer van Oostenrijk rookt sigaren, die bijzon der lang en bijzonder „groen" zijn. De smaak moet zeer slecht zijn, volgens menschen die wel eens de eer hebben genoten van keizer Iranz Joseph zulk eon sigaar te krijgen. Een brutaal stukje. Do Zurichsche politie staat op het oogenblik voor het geval van de ontvluchting of ontvoering eener min derjarige dochter, zoo brutaal volgehouden, dat men toch moeilijk een erger geval denken kan. Het gaat om een jonge Russin, Rcbecca Jewnin uit Bialystock, die tevens mooi en schatrijk heet doch die waarschijnlijk ook een zeer geëmancipeerde natuur is. Verscheidene personen uit het revolutionnaire Rus sische milieu in Zilrich zijn bij het geval betrokken. De heer en mevrouw Jewmin zijn uit Rusland naar Zürich gekomen om hun dochter uit dit revolution- nair milieu weg te nemen. Het meisje nam bijtijds de vlucht, en houdt zich nu, niettegenstaande de ijverigste onderzoekingen van politie cn particuliere detectives, verborgen. Zij koos zich in allo vormen rechlskun- verwondcring wekken, dut, nu met de toeneming der zjjn voor de tegenwoordige bewoners der strafkolonie - bevolking en do uitbreiding der gemeentezorg op ver- en niet bereid een penning te offeren tot verzachting d'gen bijstand in don persoon van dr. (jilonne Brust- sehillend gebied de werkzaamheden voor het gemeente- van hun lot. 6611 waardige dochter van haar strijdvaardige:] va- die destijds fatiana Leontieff voor het hof der ge zworenen verdedigde. Dr. Gilonne Briisllein heeft namens haar cliënte aan Keutjesmarkt. gemeente bestuur in kwadraat zijn toegenomen, vermeerdering van het aantal wethouders noodig was; en evenmin, dat de vijfde weth., dien de raad verlangde, al bij voorbaat en zonder tegenspraak door den burgemeester was ge signaleerd als een weihouder voor sociale aangelcgenhe- gingen om reeds nu hunne geschiktheid als volksver tegenwoordiger te bewijzen, niet altijd bevorderlijk zou den zijn aan het gemak Van hem, die de debatten moest leiden. Is het met die botsing tusschen B. en W. en den raad, dank zij diens Jan Salie-geest nog al met een sisser afgeloopen, het ambtelijk vuur van een der nieuwe leden laaide zóó hoog op, dat de vergadering in een groot tumult uit elkaar stoof, wat nog niet was „dagewesen." Intusschen mag betwijfeld worden, of deze voor de vroedschap der residentie minder pas sende manier om de debatten te beëindigen, geheel geweien moet worden aan de leiding van den oudsten weihouder, den heer Simons. De „Juni-gebeurtenissen" brachten ons o.a. ook een tweeden sociaal-democraat in den raad, in de persoon van den heer Hoejenbosch, een vurig jongmensch, wiens socialistische fanatisme den voorzitter nog menig onaan genaam oogenblik zal bezorgen. Stel daartegenover de onbedwingbare felheid van den in merg en been conservatieven wethouder Bevers en het laat zich hoo- ren, dat een formeele twist het gevolg moest zijn van do bedreiging van den heer Hoejenbosch, dat hij het trampersoneel tot staking zou aansporen indien bur gemeester en wethouders niet inderdaad en met den meesten spoed al het mogelijke zouden doen om aan de grieven van dat personeel tegemoet te komen. De bedreiging zelf was trouwens een merkwaardig staaltje van „klasse-bewustzijn" en j'moest een onaangenamen in druk maken, ook bij hen, die minder conservatief aan gelegd zijn dan de heer Bevers di ©dadelijk het sein gaf tot een algemeenen „opstand." Voor het overige bleef, zooals gezegd, ook nu weer de beslissing achterwege, die ons moet brengen op een keerpunt van den weg, waarlangs onze gemeente-poli tiek ziehUheeft te'bewegen,'Daar zit geen fut genoeg in de.n raad, om die richting klaar en Kloek aan te geven. Alle meeningsverschil verloopt in kleine twistjes over ondergeschikte punten. Toch scheen uit de disenssiën deze gedachte naar voren gekomen te zijn, dat inzon derheid ten aanzien van het volks-woningvraagstuk onze gemeente tot nog toe in hare zorg was te kort gescho ten. Al' meer dan vijf jaar had ide gemeente, wilde zij zich die zorg aantrekken, den ruggesteun, dien de Wo ningwet daartoe biedt, kunnen genieten en ziet, de eerste stap moet eigenlijk nog gedaan worden. Hoe aangevat, endwars over den weg gebracht is, waar hij nu weer even vast zit in den anderen berm. De keuze die men Maandag deed, heeft iets karakteristiek Haagsch. Als we hier een standbeeld voor een '17e eeuwschen wis- en natuurkundige noodig hebben, dra gen wij het ontwerpen daarvan op aan een man van spreekwoordelijke bekwaamheid op het gebied van Dit verhaal heb ik uit de beste bron, en wel van het Kamerlid Van Kol zeiven. Men schryft uit Brielle: Eon van de booge dagen uit het Brielsche land is nog altijd de zoogenaamde Keutjesmarkt gebleven, n.1. de tweede der drie varkensmarkten, welke op drie achter eenvolgende Maandagen van de maand November in Den Briel gehouden worden. Hoewel niet meer te ver gelijken by vroeger, stroomen nog steeds op dien dag tal van omwoners naar de stad, de ouderen 's morgens om zaken te doen en de herinneringen uit den ouden tijd nog eens op te halen, de jongeren in den namiddag om heel den vroeg vallenden avond door en tot laat in don nacht pret te maken. Dat er onder de pret door wel eons een kleine afrekening gehouden wordt, spreekt vanzelf en gaat meest in den algemeenen jool op. Maar Maandagnacht was het weer eens een groote afrekening. Tusschen burgers en militairen werd er hevig gevoch ten. 'In een café werd de boel stukgeslagen en kwamen de messen voor den dag. Een militair kreeg een glas in 't gezicht, Waardoor hij aan de oogen zoo ernstig ge wond is, dat men voor 't behoud ervan vreest. de ouders de condities gesteld, waarop het meisje be reid is uit haar schuilhoek Ie komen. Hebecca Wil studeeren; wil zich een eigen onafhankelijke positie gronden. Naar haar ouders, die zij veracht, wil zij niet meer terugkeeren. Men vraagt zich onwillekeurig af, hoe het dan eigen lijk in Zürich staat met het recht der ouders tegen over hun minderjarige kinderen. Naar verluidt heeft vader Jewnin het tafellaken tus schen hem en zijn ongehoorzame dochter voor altijd doorgesneden, cn is naar Rusland teruggekeerd. Er ont breekt nu nog maar aan, dat deze geëmancipeerde jonge dochter, die weigerde de in de wetten {vastge legde rechten der ouders te erkennen, diezelfde wet ten zou aanroepen om haar ouders zooals zij be reids Ihoeft voorgesteld tot hot uitkeeren van een jaargeld te dwingen. Treurig. Het godsdienstige leven van het Engelsche volk uit zich ^onis op vreemde manier. Twee meisjes, ikin- Hy werd naar Rotterdam vervoerd naar het deren nog, doen aan inwendige zending, bekeerenzon- oogly dersgesticht. Nog op andere wyze werden er won- kloosterbouw, die er allicht toe komt, den vereerden den toegebracht kortom, het werd een echte janboel 2 waarann Ainrmhib- Hrvrw rmh tl int nrttron ort nov nruitic voorvader (Christiaan Huyghens) zooals een prent in „Het Vaderland" spotte „als een heilige in een taber nakel" te plaatsen. En zoo scheen een man, wiens ver diensten als geestenbezweerder op deputatenvergaderin- gen niet licht ontkend zullen worden, ais van zelf aan gewezen voor wethouder der armoede. Zoo zijn onze manieren. D. H. B. Iets vrceselijks. De Zutphensche Courant schrijft: Dr. Kuyper heeft aan het slot der kiesrecht-comedier vergadering gebeden, „of het Hem, onzen God, be lieven mocht, alle demonische macht te bezweren, die er op uit mocht zijn om in onzen heiligen broederkring het zaad der verdeeldheid uit te strooien." Prof. Fabius, een dienaar van den demon. Welk ejen verkettering! Dat zoo iets naar dr. Kuyper's inzicht geoorloofd is, dat hij het oirbaar acht een politiek gebed in be sloten kring uit te spreken met de venijnige bedoeling wederstrevige elementen in een hatelijk daglicht te stel len, dat had men mogen denken, maar niet kunnen verwachten, dat hij den moed zou hebben zoo open lijk daarin zijn glorie te vinden. Schriftuurlijk tracht hij te bewijzen, dat hij volkomen in zijn recht was, en dat die anderen slechts werktuigen zijn in handen van den demon, den duivel, den Booze woorden van welke ieder rechtgeaard anii-revolutionnair kippenvel krijgen moet zoodra ilij ze hoort. Op zijn wijs heeft prof Fabius het vrije woord, dat in onze maatschappij gelukkig nog altijd geëerd en ge- x eerbiedigd wordt gebezigd om critiek te voeren op de vreemd kan het toch loopen in ide wereld. Als men weet huidige strooming in de anti-rev. partij. Naar zijn in- voor hoe ontelbaar veel wethouders en raadsleden zicht, naar zijn opvatting van het anti-rev. beginsel, om van anderen niet te spreken in den lande nu naar zijn overtuiging van wat het belang eener partij nog de Woningwet een nachtmerrie is, kan men nau welijks meer gelooven, dat de naaste aanleiding tot het in het leven roepen van zoo'n wet, niet gelegen is in te weinig, maar in te veel zorg bij de gemeente besturen voor het groote belang der volkshuisvesting. En Idie al te groote zorg al weer, was geen plantje uit de broeikast van den «en qf anderen gemeenteraad, waarin socialen, radicalen, liberalen of hoe al die an dere alen verder mogen heeten, de eerste partij speelden. Neen, het was in 't bolwerk der bedachtzaamheid, in Utrecht, waar de vroedschap het dorst bestaan, om naar den bezem te grijpen tot het opruimen van den poel van vuiligheid, die het gevolg is van het bestaan van een groot aantal met menschen volgeladen krotten mid den in een groote stad. Hoe dankbaar waren toen de duizenden huisjesmelkers den nog bedachtzamer minister van Houten, die het land wist te behoeden voor de gevolgen van leen zoo gevaarlijken stap als do Utreoht- sche gemeenteraad deed. Die raad toch had de over gevoeligheid gehad in zijne verordening in het belang der apenbare gezondheid te bepalen: Indien een ge bouw of een gedeelte van een gebouw zoo overbe volkt is dat de bestendiging gevaarlijk is voor de open bare gezondheid, kunnen Burgemeester en Wethouders na do Gezondheidscommissie te hebben gehoord, den hoofdbewoner gelasten binnen eene maand na de dag- teekening der aanschrijving van Burgemeester en Wet houders aan dien toestand een einde te maken" en even verder: „Indien een huis, dat tot bewoning wordt ge bruikt, in hooge mate besmet is met ongedierte, zijn Burgemeester en Wethouders bevoegd, den eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder te gelasten binnen eene maand na de dagrekening van hunne aanschrijving het huis te doen zuiveren," Men ziet het: er kon niet worden ingegrepen, dan wanneer het huis zoo overbevolkt is, dat do Ijestendi- waaraan eindolyk door het flink optreden der politie een einde werd gemaakt. E.cn oude klok. Men meldt uit Haarlem De gemeente Haarlem was in het bezit van eenige deelen eener oude klok vermoedelijk uit de 17e eeuw en gedurende een paar jaren trok de Raad f500 uit tot herstel. Het werk werd opgedragen aan den heer Ad- dicks te Amsterdam, het beeldhouwwerk aan de firma Cuypers te Roermond en thans zyn de verschillende deelen vereenigd in de hal van het Stadhuis. Het geheel heeft den vorm van een staand horloge en bevat een uurwerk met datum- en dagaanwyzing en is zoo geregeld, dat het mechaniek eerst in het jaar 210 zal moeten worden verzet. Het speelwerk moet zeer mooi zijn en daar verschei dene klokken waren verloren geraakt, moest de heer Addicks er 37 in Engeland laten maken. De storm. Men meldt van den Hoek van Holland Door het ruwe stormweer waarschijnlijk losgewerkt, zijn vier lijken hier aangespoeld, allen vermoedelijk van do „Berlin". Donderdagmorgen zyn nog vyf lijken gevonden die naar de begraafplaats zijn overgebracht, zoodat thans negen lijken gevonden zyn. Een vroolijke dag. By een vechtpartij tusschen burgers en militairen in een koffiehuis te Brielle, ter gelegenheid van de najaars veemarkt, is zoo schandelijk huisgehouden dat byna daars. Ze hebben in de provincie veel toeloop gehad en ''beginnen a.s. Zondag te Londen. Hat eene kind, 13 jaar oud, predikt, het andere zingt. De 13-jarige predikster zegt, dat zij al 500 zondaars door haar bid den en prediking op den heilsweg gebracht heeft. Als het paar in een bijeenkomst gesproken, gebeden (en gezongen heeft, gaat liet onder het gehoor rond ien roept de zondaars ter bekeering. Sprekende cijfers. Sedert de afkondiging van de grondwet in Rusland (30 üctober 1905) zijn daar 271/ doodvonnissen ge veld, waarvan 1144 door den krijgsraad. Daarvan wer den er 1780 voltrokken. De verdere gerechtelijke statistiek geeft ook aanzien lijke cijfers, 3208 menschen werden te samen tot 29,523 jaren gevangenisstraf veroordeeld, 005 tot levenslangen dwangarbeid. Naar Siberië werden bovendien 502 personen voor het leven verbannen; 11,180 personen werden tot 13,162 jaren gevangenis- en vestingstraf veroordeeld. Ongeveer 80 pet. dezer veroordeelden zijn gevonnist wegens het deelnemen aan „oproerige bewegingen der massa"; IOi/j pet. werden wegens diefstal vervolgd. Elf honderd veertien uilgevers cn redacteurs van bla den zijn voor liet gerecht gedaagd. De Russische regeering verbood 978 dagbladen en tijdschriften, en legide aan 174 bladen der oppositie 144.000 gulden boete op. Op bet ©ogenblik bevinden zich nog 6000 menschen in jde gevangenissen te Petersburg. Een held. üierie en nouuuiano - - ten de vernietiging dier bepalingen op grond, dat „al moge bewijsbaar zijn, dat cfe gezondheid der bewoners onder overbevolking en besmetting met ongedierte lijdt, een en ander in elk geval behoort tot hunne bijzondere gezondheidszorg en hieromtrent, noch bij de gemeen tc- wet, noch bij eenige andere wet, eenige bevoegdheid aan de gemeentebesturen is toegekend," met andere woordenals die menschen er aardigheid in hebben om in vuil en ongedierte hun leven 1c slijten,- dan moeten ze dat maar zelf weten en hoeft de gemeente er zich niet moe te bemoeien. De Minister bewees met het uitlokken van dit vernietigingsbesluit voor de zooveel- sto maal, dat hij geen notie had van hetgeen men on der sociale rechtvaardigheid verstaat. Maar toen in ver- band met dit besluit in bil yan plaatsen aller-ellendigste woningtoestanden aan den dag kwanjen cn toen o.a. bleek, dat b.v. Amsterdam niet afdoende Ijet kwaad zou kunnen uitroeien, omdat toestanden in 4e aangrenzende gemeenten zouden boderven, wat Amsterdanj zelve niet moeite had tot stand gebracht, toen werd het in de kringen, waaruit onze wetgevers voortkomen duidelijk, dat bestrijding van de treurige woningtoestanden, waar uit vuilheid, luiheid, onzedelijkheid, drankmisbruik, epi- j Neen, het demonische zien wij alleen in de demieën en zoovele andere volksgebreken en rampen 1 demonische manier, waarop dr. Kuyper zijn positie als giftig© paddestoelen opgroeiden, alleen mogelijk was, zoopt te handhaven tegenover mannen, die het a.-rev. door een krachtige wet, die den noodzakelijker! steun beginsel geweld zien aandoen door zijn leiding en zijn zou verleenen aan pogingen, die de gemeentebesturen verkettering van andersdenkenden, hier en daar toonden te willen doen en welke wet, dat - wist men toen ook al wel, de andere gemeentebestu ren tot werkzaamheid op dit gebied zou moeten dwin- van zelfstandig denkende mannen eischt, is hij opgeko men met al zijn vuur, kracht en overredingstalent te gen) 't opdringen laan deputaten van 'n kiesrecht-stelsel, te gen het marionetten-spel, op die Deputatenvergadering Vertoond. Openhartig heeft hij, onbevreesd voor de ge volgen, het aangedurfd zijn meening te plaatsen .te genover di evan den leider; principieel afkecrig van een zoo ruime kiesrecht-uitbreiding als het gezinshoof den-kiesrecht eventueel brengen zou, heeft hij het ge waagd den nimbus van heiligheid te ver storen, waarin die vergadering heette gehuld te zijn. Als zijn politieke tegenstanders juis ter inzicht hebben gekregen in de beteekenis der aangenomen stellingen, dan is dat te danken aan prof. Fabius' openhartige critiek. En nu is 't in 't minst geen dankbaarheid, die er ons toe leidt, hem tegen over dr. Kuyper in bescherming te nemen, neen, het is puur uit afkeer van dr. Kuyper's onwaardige strijdmiddelen, dat we opkomen tegen diens manier om een partijganger, die het waagt des leiders be leid openlijk af te keuren, met minachting in een hóek te slingeren als een stuk „oude plunje." Prof. Fabius, een werktuig in handen van den Booze! Wat moeten de mannen-broeders nu wel diepe min achting krijgen voor den man, die toch nog altijd ge roepen is hun zonen aan de vrije universiteit te onder wijzen in de toepassing der anti-rev. beginselen op het gebied van|h©t recht. Moeten ze zich -niet angstig afvragen af zulk een man wel gehandhaafd mag worden? Of niet de macht der menschen moet gebezigd worden om hem uit te bannen, van zijn ambt te ontzetten, om zoo den1 demon te houden buiten den heiligen broederkring," om te beletten dat hij nog weer eens zijn verderfelijken invloed zal bezigen op de „heer lijke en bezielende" Deputatenvergaderingen? Prof. Fabius hoort iniet meer tot de onzen zoo moe ten en zullen d© volgzame leiders gaan denken. Hij is immers bezeten door een demonische macht; willig laat hij zich daardoor leiden, en zaait verdeeldheid en verbittering in ons midden, verstoort de eenheid in onze partij, in onze deputaten-vergadering, „dusver de zenuw onzer kracht, onze eere en onze roem." En verder: Ja, dr. Kuyper kont zijn volgelingen. Hij weet, hoe hij, :zielfs in den gebede, zich plaatsen mag op den stoel van den alleen tot beoordeelen en veroordcelen bevoegden rechter. Of hij daarbij misbruik maakt van het gebed, voor talloos vele Christenen te heilig om het zoo te bezoedelen, of hij daarmee menschen mis leidt, of hij zijn democratische gevoelens van weleer 8' heeft ingeruild vcor de woorden van den demagoog la dat deert hem niet. Hij meent, dat hij 't doen mag, en dus doet hij het. Want hecrschon is zijn levensdoel, gebieden is zijn lust. Wie hem weerstreeft, wordt bestreden, zoo fel als maar kan, wordt ver dacht gemaakt, wordt op misleidende wijze overgege ven aan de verachting der partijgenooten. liet demonische in dit peelc geval is niet te zoeken wy vernemen moet dr. De Haas aldaar hebben meege deeld dat ook het andere oog waarschynlyk verloren is. Nog meer personen werden verwond. Door een trein verrast. Dinsdagavond heeft onder Heemstede, aan een parti culieren overweg by de Munterslaan, een ongeluk plaats gehad. De arbeider J. Willemse van Haarlem werd door zyn zoon op een handkar over den overweg gere den, waar juist een goederentrein gepasseerd was. Zy zagen den uit een andere richting komenden personen trein te laat, waardoor de handwagon door den trein werd gegrepen. Willemse werd er uit geslingerd en brak een arm en een been, terwyl hy ook een hoofd wond bekwam. Zyn zoon kwam er ongedeerd af. Wil lemse is in de Mariastichting te Haarlom opgenomen. Naar omstandigheden is zyn toestand redelijk goed. Van eene Koe. Als eene bijzonderheid mag zeker worden vermeld, dat eene koe, j.1. Maandag op de markt te Hoorn ge kocht door den kastelein C. Kooiman van N.-Niedorp, van den veehouder R. Rezelman, woonachtig aan de Langereis, na dien avond in de wei achter deBeton- fabriek te zyn gebracht, alles trotseerende, tot zelfs slooten toe,'sDinsdag-morgens de lange wandeling van uit die wei naar zynvorigen baas, den heer Rezelman aan de Langereis, zonder ongelukken bleek volbracht te hebben, 't Trouwe dier kon zeker niet wennen. Een ra in p. Te Grosswardein is Dinsdag een in aanbouw zijnd huis ingestort. Elf dooden werden onder het puin van- in1 de macijt \yeïko ,,er nigteloos ap pit is om eiken daan gehaald, men vreest echter dat nog'n groot aantal krin<», die voor Jezus als zijn iKoning roept, te verdeelen j arbeiders bedolven zijn. Van de 7 zwaar gewonden en door die verdeeldheid over dien kring te hecrschen." j zijn er Rvee overleden. - - - In Mexico geraakte onlangs een goederentrein ,op alle stoelen en tafels worden vernield. Er werd met het station Naeosarie in brand. De machinist wist, dat flosschen en glazen geworpen, waarby een stuk glas zoo j er twee wagens met dynamiet in den trein waren maar ongelukkig terechtkwam, dat een militair in het gezicht j begreep, dat het te laat was de wagens af te koppelen verwond werd. De geneesheer constateerde dat hy een uij nep den beambten toe snel den trein te veria oog zou verliezen, waarop by Dinsdagmorgen naar Rot- ten, en reed toen met groote vaart (de stad uit Na eenige terdarn naar een ooglydersgesticht is gebracht. Naar minuten had de ontploffing plaats. De locomotief de w" ™rnArn"n ',v riQ 1 trein, en allen, die er op waren, werden in stukken geslagen. Een acht meter diep gat wijst de plaats der ontploffing aan. Een inktwerper. Londen wil voor (Amsterdam niet onderdoen, het heeft thans ook het „genoegen" een inktwerper te bezitten. De laatste dagen kwamen er bij de politie telkens klach ten in, dat (dames, die in Bond Street een der deftigste winkelstraten gewinkeld hadden, thuis gekomen tot de ontdekking waren gekomen dat heur japonnen met inktvlekken waren bezoedeld. Dergelijke klachten wer den ook ingebracht door hoeren, dia zich in dezelfde straat bewogen hadden en lichte demi-saisons hadden gedragen. De Londensche inktwerper schijnt het dus ook op de hoeren' voorzien te hebben. Tot dusverre heeft de politie hem niet kunnen snappen. Treurig. Te Parijs heeft een heele familie, vader, moeder, en twee kinderen, zelfmoord gepleegd. Het was een zeer gelukkig gezin. Hij was agent van politie. Se dert een paar maanden was hij echter buiten dienst, wegens ziekte. Hij was longlijder en had de hoop op gegeven, weer beter te worden, en daarop met pijn vrouw afgesproken, zich van het leven te berooven. Zij hebben toen alles in orde gemaakt voor den zelf moord. 's Avonds ging de familie naar de post om een brief op de bus te doen ter waarschuwing van den commissaris van politie. Toen de commissaris den vol genden morgen in huis kwam, vond hij de deur van de slaapkamer gesloten en in do slaapkamer lag het uiteinde van een kaoetsjoek gasslang, die door een gat in do deur naar binnen was geleid en geplaatst was aan een open gaskraan buiten het vertrek. De vrouw heeft een brief ach tergelaten waarin slaat, dat zij hun kinderen in den dood hadden meegenomen in de over tuiging, dat deze dood gelukkiger zouden zijn dan le vend- Zij waren zeven jaar gebouwd, de twee kinderen waren vijf en anderhalf jaar. Dc mist in Engeland. Over den mist, die Zaterdag het spoorwegongeluk te Willesden veroorzaakte, cn dc reis van den Duitschen keizer vertraagde, wordt het volgende gemeld Tc Londen kampte men als gewoonlijk tegen deze November-plaag. Zakenmenschen kwamen op alle mo gelijke en onmogelijke uren op hun kantoor, omdat zij zoolang in den trein moesten zitten, als voldoende is om het halve rijk door te reizen. Op hun terugreis ondervonden zij denzelfden tegenspoed. De treinendienst was volkomen in de war. De Zuidkust van Engeland was Zaterdag nog begunstigd met zonneschijn wisselende tusschen 5 uur te Southsea en 7—9 uur te Brighton. Maar op de Westkust mistte het voortdurend. Te Shoe- buryncss kon een 'schietoefening op schijven in zes niet worden gehouden. Te Leigh-on-Sea kwamen twee elec- trischo trammen in botsing. Zeven reizigers werden daarbij gewond. Zaterdagavond was op den Theemsmond de mist zoo dik, dat de scheepvaart volkomen gestremd was. Een aantal Engelsche oorlogsschepen, die een oefening op de Noordzee moesten houden, konden hiel vertrekken. Andere schepen, die verwacht werden, kwamen niet tli u is Alleen de booten van de Maalschappij „Zeeland" heb ben Zaterdag hun reis als naar gewoonte volbracht. Brand. Woensdagochtend brak er brand uit in een hotel, dat vooral door handelsreizigers werd bezocht, te New Haven (Gonnecticut.) Men zegt, dat een zorgeloos roo- ker een cigaret weggeworpen en zoo den brand gesticht heeft. De gasten vluchtten of werden gered in nachtge waad. Vier Japansche studenten onderscheidden zich bij het redden. Vijf bedienden van het hotel stikten, een ander brak zijn hals toen hij trachtte langs een touw op straat neer 'te glijden en vier anderen werden zwaar gewond. De gasten brachten er allen het leven yf. Te veel cn te weinig water. Terwijl berichten uit Zuid-Frankrijk gewagen van nieu we stortvloeden en nieuwen watersnood, doet zich in Duilschland watersnood op onaangename wijze gevoe len. Wij gewaagden reeds van de stopzetting van hel bedrijf in verschillende mijnen in den Harz, -wegens gebrek aan water, ook elders dreigt een dergelijke ca- amiteit, terwijl het water in de rivieren ook voortdurend daalt. In de Elbe en op den Rijn ondervindt do scheep vaart er grooten last van. In Sleeswijk-Holstein begint het mensch en dier aan drinkwater te ontbreken. gen, opdat niet hunne nalatigheid anderer j -M- Vorstelijke rookers. Do Koning van Engeland staat bekend als een der fijnste kenners van tabak en sigaren. Hoewel hij niet j Zij waren de eenige, die binnenkwamen, meer zooveel rookt, als toen hij nog Prins van Wales j Laier op den avond werd de mist nog dikker. Een i was, is hij, als het mogelijk was, nog kieskeuriger ge- Spaansch schip kwam te Dover aan met zware bescha- I worden. Sigaretten heeft hij nooit gerookt. Ook van diging, wegens aanvaring door een onbekend schip, een pijp is hij een liefhebber. Steeds heeft hij .«een j te Southainpton lagen alle werken slil door den dijk- kcurig mengsel tabak bij zich, dat hij uit prachtige !ken mist is m

Schager Courant | 1907 | | pagina 9