Zondag 22 Dec. 1907. 51 e Jaargang. No. 4319. VIERDE BLAD. Dit en voor de pers. Binnenlandse!) Nieuws. Sciapr Cirit. „De dood der antirevolutionnnire partij". In een artikel onder dit opschrift pakt De Rotterdam mer uit tegen De Standaard. Wy staan, zegt het blad, in verontwaardiging over de Standaard-tactiek niet alleen in den lande. Bijna nooit wordt het antwoord van een aangevallene door de Standaard meegedeeld, en wordt er integondeel met hem gesold als een kat solt met een muis. En verder: De hoofdzaak is echter nog ernstiger dan deze jam merlijke Standaard-tactiek, waardoor al zoovele gemoe deren zijn vergald en zooveel christelijke broederzin is bedorven. De Standaard, die bijna nog nooit iets aan hare lezers heeft voorgelegd van wat Prof. Fabius schreef, heeft blijkbaar beslotenProf. Fabius zal dood. Hij zal dood, omdat hij niet wenscht, dat, zooals hij het uitdrukt, een gedeelte des volks, speciaal de arbei- dors, hoofd voor hoofd door den almachtigen Staat zul len worden gedwongen tot allerhande verzekering, en alzoo gesteld zullen worden onder veelvoudige Staats- curateele. Wel weet de Standaard, dat Prof. Fabius aanhoudend heeft uitgesproken, voortdurend en nog eens voortdurend, ook weer 1.1. Maandagavond in ons blad, dat Dr. Kuy- por er zelf op heeft gewezen, dat de Duitsch Bismarc- kiaansche verzekeringsdwang overeenigbaar was met de antirevolutionnaire beginselen, maar de Standaard brengt deze woorden van Prof. Fabius niet aan hare lezers onder de oogen, en van weerleggen was tot dusver ook geen sprake. Prof. Fabius moet dood. Terwijl hij jaren lang beslist buiten de Kamer was gehouden, ging de Standaard in haar nummer van 26 October j.1. verder, en zeide feitelijk ronduit, dat Prof. Fabius geen candidaat kon zijn van de georganiseerde antirevolutionnaire party. En nu, nadat alle indirecte middelen om hem „on schadelijk" te maken blijkbaar hebben gefaald, zal de Standaard het blad aantasten, waarin Prof. Fabius een hol vindt voor zijn voet. Straks zal wellicht de Standaard na eerst een even- tueelen Kamerzetel voor prof. Fabius onmogelijk te heb- bpn gemaakt, en voorts met het blad, waarin zijn ar tikelen geplaatst worden, te hebben afgerekend, verder gaan, en hem ook aantasten als Professor aan de Vrije Universiteit. Immers, als Prof. Fabius zijn „verderfelijke" leer niet in een blad mag schrijven, mag hjj daarmede stellig niet de hersenen zijner leerlingen vullen Mr. Troelstra zal dan kunnen uitroepen: ziet ge wel wat eene broeikas die Vrije Universiteit is, verre van wetenschappelijk, want wie eenigszins van de Standaard afwijkt moet er uit 1 Prettig vooruitzicht voor alle andere Professoren 1 Zoolang de Standaard de macht heeft, worden ze, als ze zich „niet koest houden", verwijderd, indien zij eene eigen meening gelieven te bezitten. Het optreden van de Standaard is verderfelijk voor het karakter van alle redacties van antirevolutionnaire bladen. Zij moeten, öf hun karakter vervalschen en voort durend naspreken wat de Standaard voorzegt, öf als redactie van een vry blad, dienende geen roomschen clerus tusschen God en de consciëntie, zich eigenlijk in den ban zien gedaan door de Standaard, als zij zelfs een stuk van een Professor aan de Vrije Universiteit plaatsen dat de Standaard niet aanstaat. Inderdaad, dat zou de dood worden voor onze pers en onze antirevolutionnaire partij Als er tenminste geen protest was Maar dat protest wordt gelukkig over het gansche land en vooral onder de vooraanstaande mannen gevonden. Het gist, zegt het blad, in de antirevolutionnaire kringen overal, vol afkeer is men over de door De Standaard gevolgde tactiek, ook al zwijgt bijna iedereen in het publiek, bevreesd voor onaangename bejegening. o- Aanvallen of getuigen. Telkens, bij de behandeling in de Tweede Kamer, van de begrooting van Binnenlandsche Zaken, heeft de rechterzijde aanvallende manoeuvertjes uitgevoerd. Het is klein spelanders zouden de leden aan dien kant wel bijeen getrommeld zijn nu nemen van hun 49 man meestal geen 40 aan de stemmingen deel. Daardoor is het dan aan het ministerie mogelijk de bedreigde punten te behouden. De heele linkerzijde is het daarbij behulpzaam en zorgt (of is het slechts toeval altijd met een paar man meer dan rechts aan wezig te zijn. Men oordeele: Maandag amendement Aalberse om overneming van hoogere-burgerscholen door het Rijk te verijdelen, vei- worpen, links tegen rechts, met 42 tegen 81 stemmen (73.) Gisteren regeeringsvoorstel tot oprichting van nieuwe Rijkskweekschool aangenomen, links tegen rechts (behalve dr. De Visser) met 37 tegen 33 stemmen (70). Gisteren amendement Van Vuuren tot schrapping van subsidie aan volksleeszalen verworpen, links tegen rechts, met 40 tegen 38 stemmen (78). Aan de rechterzijde is men blijkbaar bang het ministerie een échec toe te brengen. Anders zou men wel zorgen de menschen bij elkaar te krijgen, waar de gelegenheid zich zoo telkens aanbiedt. Terecht schrijft „Dé Standaard Tirailleervuur, dat niet treffen kan, verzwakt elke oppositie. Het loopt uit op een schot met los kruit." Of wil men enkel „getuigen Maar dan is de keus van een aanleiding daartoe, vooral gisteren, toch al bijzonder ongelukkig geweest. Bedorven wittebroodsweken. Een logementhouder te Arnhem, die een paar weken geleden in het huwelijk getreden was, vond het moeilijk cm van een vrouw, die tot zijn eerste liefde behoorde, afscheid te nemen. Ook deze hield veel van hem en wilde hem nog eenmaal bezoeken, aldus deelde zy hem per brief mede. Ongelukkigerwijze valt de briet in handen der jeugdige ecbtgenoote; deze leest den brief, doch na gelezen te hebben wordt hy weder in het couvert gesloten en doet zy tegenover haar man alsof zy van het aanstaande bezoek niets woet. Op het afge sproken uur komt de vrouw zijner eerste liefde met den trein uit Dusseldorf aan. Van de ontmoeting en teedere omhelzing aan het station is de^ bedrogen echt- genoote getuige, doch nog bedwingt zij haar drift en het paar, dat van het station door de vrouw wordt gevolgd, verdwijnt in een hotel van minderen rang Op de hernieuwde kennismaking wordt een glaasje bier gedronken, doch nauwelijks zyn de glazen opgeheven en is elkaar een prosit toegewenscht, of de verontwaar digde echtgenoote stormt de gelagkamer binnen en deelt aan haar man en aan diens liefdesvriendin eenige klap- pen uit. Man en vrouw uitten eenige verwenschingen en de vrouw der eerste liefde loopt gedurende dien i woordentwist het hotel uit. Oude liefde roest evenwel niet. Nadat man en vrouw in hun eigen logement waren teruggekeerd, begon de twist opnieuw. Manlief, beu van het liefdelooze optreden van zijn echtgenoote, heeft genoeg van haar en heden zagen we den logement houder met de vrouw zijner eerste liefde met den trein naar hun vaderland (Duitschland) 'vertrekken. (Vad.) TT.j Nog goed afgeloopen. L ït Zutphen meldt men Familie gaat hedennamiddag een kijkje nemen op een bovenhuis aan de Markt alhier, waar over een paar dagen een jong gehuwd paar zich zal nestelen. Alles vindt me in de puntjes, alleen een luchie, een ver dacht gasluchie wordt geroken. Daarom wordt een gas fitter gehaald, die, erg practisch, met licht naar het lek gaat zoeken. Resultaateen hevige gasontploffing, waarbij gelukkig niemand letsel bekomen heeft, maar die heel wat schade aan ramen en meubels heeft ver oorzaakt. Ook by de overburen sprongen eenige ruiten. Onderscheiding. De heer Herman D. Emrik, lid van de firma Emrik en Binger te Haarlem, is door den Keizer van Duitsch land onderscheiden met de orde van den Rooden Adelaar 4de klasse. Dit is een bewijs van des Keizers erkentelijkheid voor een geschenk van den heer Emrik, bestaande uit meer dan 30.000 prentbriefkaarten van Nederland, die in den loop der jaren door de firma zyn uitgegeven. Meer dan 9 jaar lang heeft de heer Emrik die verzameld en ze gerangschikt alphabetisch naar plaats en naar straat. Wat een ontzaglijk werk d t geweest is by de in die jaren steeds aangroeiende collectie, kan men zich denken. Niet alleen het zien van landschappen en aardige kijkjes komt hierbij in aanmerking, de Keizer zal ongetwijfeld ook behagen hebben gevonden in de verzameling van Nederlandsche architectuur en kleeder drachten, die Z. M. aldus in het bezit kreeg. Voordat de Keizer het geschenk aanvaardde, heeft hij een van de albums aan boord van de „Hohenzollern" te IJmuiden bekeken. Er zyn er in 't geheel 17, met den naam der provincie op eiken band en haar wapen uit de hand geschilderd. Valkkoog. Woensdagavond werd lot President-kerkvoogd her kozen de heer W. Govers. Winkel. In de vergadering van het Nutsdepartemont op Maan dag 13 Januari a.s. treedt op de heer C. P. T. Bigot van Amsterdam met dramatische, humoristische en komische voordrachten. Nieuwe Niedorp. Behalve de proef met stof bindende olie, verleden jaar genomen in een lokaal der Gemeentelijke bewaarschool te Hoorn, zal tot meerdere bekendheid van dit zoo uit stekend Stofwerend middel ook vanwege de Gezond heidscommissie, gezeteld te Hoorn, die proef herhaald worden op den vloer van een der lokalen der o. 1. school alhier, daartoe welwillend door het betrokken Gemeente bestuur beschikbaar gesteld. Toepassing van de daartoe aan te wenden „American dustless Oil" is even eenvoudig als de kosten gering zyn en heeft plaats in een minimum van tyd. De proef neming geschiedt in de a. s. Kerstvacantie. De aandacht der Gemeentebesturen in het district worde hierop gevestigd Winkel. Niet, zooals werd gemeld, zal de uitvoering der zang school op den 2en Kerstdag»worden gehouden, maar op Woensdag 25 December, lsten Kerstdag. Hoogwoud. -c, In de Woensdag gehouden vergadering van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, Departement Hoog woud, ten huize van den heer G. Oostwouder, is tot commissaris van de spaarbank v. h. Departement Hoog woud herkozen de heer C. Pijper, tot lid van de co nmissie van toezicht dier spaarbank, is in plaats van wijlen den heer M. H. Woutman gekozen de heer Joh. Pooi Rz. tot lid van het begrafenisfonds, in plaats van wijlen den heer M H. Woutman, gekozen de heer A. Rooker; tot leden van de floralia-vereeniging zyn herkozen, de heeren Joh. Pool Rz. en J. Bos. Uit het jaarverslag der floralia-vereeniging bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 182.11 en de uitgaven f 145.55, zoodat er een batig saldo was van f36.56. Kerstfeest, Anna Paulowna. Het programma van het Kerstfeest to Anna Paulow na, dat op den 2den Kerstdag in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente zal gehouden worden, luidt als volgt 1. Openingswoord van den predikant. 2. Kerkelijk Zangkoor onder leiding van den heer A. de Boer„Eere zy God 1" 3. Uitdeeling van versnaperingen. 4. Kinder koor onder leiding van den heer A. de Boer. 5. Publieke les. 6. Als no. 8. 7. Vertelling van Mevr. Ehrmann—Sto ker. 8. Kinderkoor. 9. Als no. 3 en 6. 10. Kerkelyk Zangkoor: „Kerstnacht". 11. Uitdeeling geschenken. 12. Kinderkoor. 13. Sinaasappelen. 14. Kerkelijk Zangkoor: „Boven de Sterren15. Sluiting door den predikant. Behalve aan ouders van leerlingen wordt geen vry'e toegang gegeven. Men kan zich by den koster der kerk of 's avonds aan de kerk voorzien van toegangsbewijzen a f0.10. Ingekomen is van de ingezetenen de som van f33.20, behalve een bedrag van f50.95, dat vroeger reeds was ingekomen. Op den lsten Kerstdag zal ook het kerkkoor zich laten hooren, evenals in de Godsdienstoefening op Oude jaarsavond. (Verbeterd bericht.) Treurig. Woensdagnamiddag omstreeks 1 uur had de 16-jarige Uleke Koopman, wonende aan de Weeshuisstraat te Dordrecht en als knecht dienende aan boord van het ijzeren aakschip Ambulant, schipper R. P. Meeuwsen, komende van Terneuzen met bestemming "naar Rotter dam, het ongeluk ter hoogte van Willemstad in het gangboord uit te glijden, met het ge\olg dat hy in het Hollandsch Diep viel. De schipper, die dat zag, terwijl hy aan het roer stond, snelde dadelijk te hulp en wist den drenkeling nog te grijpen, maar doordien zyn schip doorvoer en hy zelf overboord getrokken dreigde te worden, moest hy den jongen loslaten, waarop deze in de diepte verdween. Dadelijk sprong de schipper in zijne roeiboot, in de hoop dat de drenkeling nog boven zou komen, maar vergeefs. Na nog eeriigen tyd vruchteloos naar het lijk te hebben gevischt, bleef hem niets anders over dan met de vlag halfstok geheschen de reis voort te zetten. (Dordr. Ct.) Men schryft uit Hoogeveen aan de Ass. Ct. Gistermiddag gebeurde hier een hoogst ernstig onge luk. Ter hoogte van den smid S. Sieders, Noordeinde, kwam naar men ons meedeelt de Dedemsvaartsche tram aan uit het zuiden en een hondenkar van af de Varkensmarkt. Uitwijkende voor de laatste, greep de tram Femmigje Prins; deze geraakte er onder en werd aan hoofd en arm zoodanig gekwetst, dat de dood onmiddellijk intrad. Het slachtoffer woonde aan de Middenraal (gem. Westerbork) en was eerst ruim 20 jaar. Als uit „Milncliliausen." Zekere B. te Dinxperlo moest Maandagavond met zyn geit by de afsluitboomen nabij het station wachten. Daar staande kwam hy tot de ontdekking, dat by ver geten had geld mee te nemen. Een goed idéé meende hij nu te hobben, door de geit aan de afsluitboomen vast te binden en thuis geld te halen. Wie beschrijft echter 's mans verbazing, toen hy terugkeerende zijne geit hoog in de lucht zag bengelen. De man had niet aan een zoo spoedig ophalen der afsluitboomen gedacht en de niets kwaad vermoedende beambte had het dier onbewust opgeheschen. Nadat de boomen neergelaten waren, werd de geit bevrijd, doch bezweek weldra aan de gevolgen dezer bewerking. <A- Gt-) In de op Woensdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd besloten, voor de in 1908 op Tessel te houden groote tentoonstelling, drie gouden medailles beschikbaar te stellen, en voor f2000 in het Waarborg fonds deel te nemen. Tot onderwijzeres te De Waal werd benoemd mej. M. A. Visser te Amersfoort en tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Den Burg, mej. T. C. Keyser, aldaar. Tessel. De afd. „Tessel" van de Holl. Maatscbappy van Landbouw heeft overeenkomstig den wensch van het Hoofdbestuur besloten, de tentoonstelling, die aanvanke lijk was vastgesteld op 8-11 September, te doen houden op 9—13 September 1908. Het eere-lid maatschap van het tentoonstellings-comité is aangeboden aan de heeren: W. F. Hiddingh, burgemeester van Tessel; Van Tien hoven, Comm. der Koningin in Noord-Holland; Strick van Linschoten, burgemeester van Beverwijk, oud burgemeester van Tessel; De Joncheere, burgemeester van Hoorn, vroeger te Tessel; F. Keyser, oud-wethouder van Tessel en J. J. Ro per, oud-dykgraaf der 30 gemeensch. polders op Tessel. Dat is verbeterd. Eenigen tyd geleden deelden wy een verhaal mede uit Land en Volk over de wyze van begraven „van den arme", in de hoofdstad in zwang. De gemeente Amsterdam heeft, naar de Tel. verneemt, thans voor een jaar een contract aangegaan met een begrafenisvereenigiug aldaar, om onvermogenden te be graven. Dat zal dan voortaan geschieden met een be graaf- of lijkkoets, met één paard bespannen en gevolgd door twee aansprekers. Terug uit Amerika. In verband met verschillende crisissen in de nijver heidscentra van Amerika, ten gevolge waarvan in vele streken de werkloosheid schrikbarende afmetingen heeft aangenomen, komen er zeer velen uit de Vereenigde Staten terug. Dezer dagen was de toevoer van repa- trieerenden naar Duitschland zóó buitengewoon groot, dat de Staatsspoor extra-treinen deed loopen van Rot terdam naar de grenzen. Zoo passeerden Zondag jl. twee extra-treinen Utrecht met pl.m. 800 personen, Dinsdag wederom twee extra-treinen met 1200 terug keerende Duitschers. (U. D.) Onderscheidingen Landbouwtentoonstelling. Uit Den Haag wordt d.a. 18 Dec. gemeld: By de plechtige uitreiking der prijzen, behaald op de dezen zomer gehouden landbouwtentoonstelling, werd het lidmaatschap van verdienste der Hollandsche Maat schappij van Landbouw aangeboden aan den minister Veegens, den directeur-generaal van Landbouw, Lovink en den inspecteur by het Landbouwonderwijs, Löhnis. Medegedeeld werd, dat de Fransche regeering tot com mandeur in de orde van verdienste voor Landbouw be noemd hadbaron Coilot d'Escury Hontenisse, voorzit ter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbonden F. E. Posthumus, den secretaris, tot officier in dezefde orde. Steil in de leer Aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Leerdam werd aangeboden een stuk bouwgrond en een som van f6000 voor het bouwen van een school, uitgaande van genoemd college. De gift van f6000 werd echter gege ven onder voorwaarde, dat op de te stichten school ook nevens de psalmen, gezangen zouden worden geleerd. De kerkeraad is op die voorwaarde niet ingegaan en heeft de beide giften van de hand gewezen. Lijstcrvaiigsten. Er wordt gemeld, dat dit jaar de vangsten van de lijsterstrikkers in verschillende streken niet zijnmedege- vallen, want hoewel het uithangen der strikken met de verleidelijk blinkende roode lijsterbessen tot Januari is toegestaan, wordt de maand October de beste geacht, omdat dan de meeste dezer zangers, die in verscheiden- hoid voorkomen, op den trek zijn. Meermalen is gewezen op het wreede van deze vangsten, op de schade die landbouw en veeteelt er door berokkend wordt, maar tot heden bleef dit protestoeren een roepen in de woes tijn. Ongetwijfeld zou het voor vele vangers een schade post vormen, wanneer dit verboden werd, maar welk rechtgeaard mensch zou het niet toejuichen, wanneer het belet werd dat zoo'n lal van heerlijke zangers op wreedaardige wyze aan de natuur worden onttrok ken Arme zanglyster( Turdis mucicus),) beflyster, koperwiek, kramsvogel furdispilarus) enz., die vallen in de handen van de lijsterstrikkers. Van ouds schijnt echter het vinken en strikken groote liefhebbers gevonden te hebben, want wy vonden o. m. vermeld uit mr. Jacob van Lennep's beschrijving van het leven van zijn grootvader „Onder de vogelaryen, die langs don Hollandschen duinkant in eere zyn, bekleedt het vinken een voor name plaats. Hoe algemeen men reeds van oudsher daar mede op had, bewy'st de omstandigheid, dat gedurende de eerste weken van October, die doorgaands de meeste kans op een goede vangst opleveren, alle pleit- en rechtzaken plachten stil te staan, ja zelfs de lessen aan de Ilooge School te Leyden, en aan het Athenaeum te Amsterdam, ofschoon pas in September be gonnen, mot 1 October weder voor 14 dagen gestaakt werden, ten einde professoren noch studenten het ver maak van het vinken zouden missen. Het was, zoo ik my wel herinner, eerst mot 1816, na de invoering der nieuwe bepalingen, omtrent het Hooger Onderwijs, dat de zoogenaamde vinke vacantie werd afgeschaft." Provinciale II iiisvlijt-Ten toonstelling. In het volgend jaar wordt te Zaandam eene Provin ciale Huisvlyt-Tentoonstelling gehouden, welke èn door de expositie en door de inzendingen zeer belangrijk be looft te worden. Ieder, die in Noordholland woont en iets bezit op gebied van knutsel-, schilder-, teeken-, timmer-, cartonnage-, houtsnij-arbeid of op dat der fraaie handwerken, versieringskunst enz., voor eigen genoegen en ter ontspanning vervaardigd of getuigende van hand vaardigheid en arbeidzaamheid, kan inzenden en daar van ten spoedigste opgave doen aan den Secretaris van het Tentoonstellingscomité, den heer G. J. Blees Kz., te Zaaudam, aan welk adres verder alle gewenschte inlich tingen verkregen kunnen worden. Ook wat door vroe gere geslachten is vervaardigd, is welkom en zal in een historische afdeeling bijeen gebracht woiden. Natuurhistorische Ten toonstelling. Door de Natuurhistorische Vereeniging „Fauna en Flora", onderafdeeling van de afdeeling Zaandam van den Volksbond, te Zaandam, wordt tegen de a.s. Paasch- dagen eene Provinciale Natuurhistorische Tentoonstelling voorbereid. Alléén leden van de vereeniging mogen mede dingen in de rubrieken Hoenders, Post- en Sierduiven en Konijnen. Uit de geheele provincie Noordholland kun nen, door leden, zoowel als niet-leden, ingezonden wor den Natuurhistorische verzamelingen (kever-, vlinder verzamelingen, enz.), vogels, aquaria, terraria, herbariums, enz. Ook de reclame-afdeeling is provinciaal. Als prijzen zyn medailles en diploma's beschikbaar gesteld. Leden der vereeniging, aan de Zaanstreek woonachtig, kunnen hunne opgaven inzenden by den 2den Secretaris, den heer A. Verboom, N. Bloemgracht 3b. Inlichtingen am hen, die buiten de Zaanstreek wonen, en voornemens zyn op deze tentoonstelling in te zenden, worden ver schaft door den heer G. J. Blees Kz., Westzijde 166, Zaandam. Onderlinge Varkensverzekcring-.ll»atschappij. In de week van 15 December 1907 tot 21 December 1907 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt: 7 tot 9-weeksche biggen f 4.50 a f 8.50. Varkens van 25 tot 50 Kilogram - 0.40 per K.G. 50 75 - 0.42 75 100 - 0.43 100 125 -0.44 n 125 150 -0.45 150 175 -0.47 Zeugen- G.42 Inbraken. Uit Amsterdam worden steeds nieuwe inbraken ge meld. Zoo werd Woensdagnacht ingebroken in de druk kerij van den heer R. Los in de Nicolaas Berchem- Straat. De brandkast werd van haar plaats gehaald en midden in het kantoor op den kop gezet, daarna heeft men getracht den bodem der kast open te breken, doch dat mislukte. Uit een schrijfbureau werd f 4 aan specie ontvreemd. Dit geld vormde met wat postzegels eenige sigaren en een paar glacé-handschoenen den gc- heelcn buit van de dieven. Dezen, daarmee blijkbaar niet tevredeM hebben hun misnoegen te kennen gegeven, door alles te vernielen. In denzelfden nacht" werd ingebroken in de druk kerij van den heer Douwes, Albert Cuypstraat 203. Ook daar werd alles doorzocht, doch niets meegeno men, om de eenvoudige reden dat daar niets van waarde was. De derde inbraak, in denzelfden nacht gepleegd, had plaats op het Rokin no. 79 bij de firma L. Lierens en Co. in oud papier. Daar werden ontvreemd (een groote spiegel, eenig geld en een partijtje sigaren. Men vermoedt dat hier de diefstal door bekenden is gepleegd. Kind verbrand. Woensdagmiddag verliet een vrouw aan het Leven daal te Leiden voor een poosje haar woning, vijf kin deren onverzorgd thuis latend. Toen zij thuis kwam, was de kleinste doordat de kleertjes bij de kachel vlam hadden gevat, deerlijk verbrand. In zorgelijken toestand werd het in de nabijgelegen wijkverpleging opgenomen. Noorder Marktbond. Donderdagavond vergaderden te Noord-Scharwoude de besturen der vereenigingen, die zich in beginsel hadden aangesloten by den Noorder Marktbond. De vergadering werd geopend en geleid door den Voorzitter van de voorloopige Commissie tot samenstelling van Ontwerp- Statuten, den heer Brugman, terwijl de heer Plaatsman als Secretaris fungeerde. Vertegenwoordigd waren „Land- i bouwbelang" van Noord-Scharwoude, „Eendracht" van Oudkarspel, Nieuw Leven" van Heer Hugowaard en „Waarland en Omstreken". Van de afdoellngen Haren karspel er. St. Maarten der N. L.-en H.-Vereenigirg was een schrijven ingekomen, dat men zich voorloopig van aansluiting onthield. Ook de heeren burgemeesters van Oude Niedorp en Oudkarspel hadden kennis gegeven, niet ter vergadering tegenwoordig te kunnen zijn. Van de overige H.H. burgemeesters en van de leden van hot permanente comité, die ook een uitnoodiging hadden ontvangen de vergadering met hun tegenwoordigheid' te willen vereeren, was alleen de heer Brinkman, bur gemeester van Noord-Scharwoude, aanwezig. De Voorzitters der verschillende vereenigrngen gavon verslag van de bespreking der Ontwerp Statuten in de daartoe gehouden vergadering-.-n. Daaruit bleek, dat „Nieuw Leven" en „Waarland" ze onveranderd hadden aanvaard, terwyl „Landbouwbelang" en „Eendracht" op enkele artikelen eenige wijziging voorstelden. Zoo werd op voorstel van „Landbouwbelang" besloten aan Art. 3, alinea b., luidende „het verbeteren van toegangswegen naar het marktterrein, zoowel te land als te water," toe te voegen de woordenzooveel mogelijk te bevorderen. Ook stelde deze vereeniging voor, aan Art. 10, waar omtrent het teferendum gesproken wordt, de bepaling toe te voegen: dat dit ook schriftelijk kan geschieden. Daarover ontspon zich een breedvoerige discussie, n.1. omtrent het al of niet wenschelyke vaneen schriftelijk referendum, wat ten slotte tot het voorstel leidde, om aan het Art. toe te voegen de oepalingIn sommige gevallen kan door het bestuur ook een schriftelijk refe rendum worden gehouden. Daar evenwel omtrent dit voorstel de stemmen staakten, werd het geacht verwor pen te zyn. Nog gaf „Landbouwbelang" in overweging, de bepaling in de statuten op te nemen, dat in som mige izaken naar het Huishoudelijk Reglement werd verwezen. „Nieuw Leven" en „Waarland" hadden tegen deze opname evenwel bedenking uit vrees, dat dit een i Koninklijke goedkeuring der statuten in den weg zou staan en achtten het daarom rationeeler omgekeerd te werk te gaan, bij welk gevoelen de vergadering zich neerlegde. Door „Eendracht" werd voorgesteld het woord referendum door een ander te vervangen. Nadat de Voorzitter evenwel de beteekenis duidelijk had uiteen gezet en het bleek, dat moeilijk een ander gepast woord was te vinden, werd het woord referendum gehandhaafd. Ook betoogde „Eendracht", dat het beter zou zyn, alleen van Tuinbouwvereenigingen te spreken en niet, zooals aan het hoofd der Ontwerp-Statuten vermeld stond: Land- en Tuinbouwvereenigingen. Ofschoon daarop niet werd ingegaan, omdat ook do mogelijkheid bestond, dat een landbouwvereeniging zich wenscht aan te sluiten en elke vereeniging vry .was in het kiezen van een naam, werd toch goedgevonden, niet van Land- en Tuinbouwers, maar omgekeerd, van Tuin en Landbouwersvereenigingen te spreken. Na deze geringe wijzigingen werden de Ontwerp-Sta- u- ten in zyn geheel door de verschillende vereenigingen goedgekeurd en tot de Statuten van den Noordermarkt- bond verklaard, een feit, waarmee de vergadering dooi den Voorzitter geluk gewenscht word. Alsnu rees de vraagmoet nu al dadelijk de Koninklijke Goedkeuring- op de Statuten gevraagd worden, of zal daarmee nog gewacht worden De vraag leidde tot het voorstel van Waarland, om, nu de zaak eenmaal zoo ver gevorderd was, ook spijkers met koppen te slaan, en tot de benoe ming van een bestuur over te gaan. Goedvonden werd, dat de verschillende vereenigingen in haar jaarvergaderingen, die in 't begin van 't vol gend jaar gehouden worden, elk twee bestuursleden zullen kiezen, opdat dit bestuur dan de zaken van de voorloopige commissie kan overnemen en een Huishou delijk Reglement zal kunnen ontwerpen. Tot zoolang werd de voorloopige commissie diligent verklaard. Nadat door den Voorzitter eenige mededeelingen zyn ge daan omtrent de werkzaamheden van het permanente Comité en hy daaraan heeft toegevoegd, dat Nieuw Lo ven heeft besloten aan de Gemeente- en Polderbesturen van Heer Hugowaard en Oude Niedorp een adres te richten ter ondersteuning van het Spoor- en Marktplan, doet Waarland het voorstel, dat ook de andere vereenigingen in hare gemeenten op gelijke wyze zullen handelen. Wat Noord-Scharwoude en Oudkarspel betreft, blijkt zulks reeds geschied te zyn, zoodat alleen voor Waarland over blijft in gelijken geest te handelen, wat dezerzijds gaarne werd goedgevonden. Zal men zich ook tot Nieuwe Nie dorp wenden? werd gevraagd. Na het voor en tegen daarvan te hebben overwogen, werd besloten een Com missie van drie personen te benoemen, om Gemeente- en Polderbestuur van Nieuwe Niedorp persoonlijk omtrent de zaak in te lichten en er zoo mogelijk gunstig voor te stemmen. Tot ledondier Commissie wordon benoemd de heeren Brugman, Butter en Vroegop. Nadat niemand verder het woord verlangde, werd deze belangrijke vergadering met een opgewekt woord, waar bij den Noordermarktbond alle mogelijke succes word toegewenscht, door den Voorzitter gesloten. „Nieuw Leven". Algem. Vergadering van „Nieuw Loven", op Woensdag 18 dezer, ten huize van den heer Hofdijk te lieer Hugo- waard. Aanwezig ongeveer 30 personen. De Voorz. heet dezen welkom, inzonderheid de lodon van Terdiek, die zich een tamelijk verre reis hebben getroost voor bijwoning der verg.; vele leden uit Heer Hugowaard mogen daaraan wel eens een voorbeeld nemen. Met kennisgeving is de Secretaris afwezig, zoodat geen notulen worden gelezen. Na eonige bespreking wordt puut 1 der agendaVoor- stel tot wijziging van art. 5 van het reglement op den ondeihandschen handel met algemeene stemmen ver- worpen. Aan de leden wordt op het hart gedrukt de bepalingen van het reglement stipt na te komen en ande ren daarvan te helpen overtuigen. Het bestuur is een parig van oordeel, dat verkoop op schriftelijk contract heel goed als regel zal zyn in te voeren; over het algemeen hebben de handelaars er niet op tegen. Het Ontwerp-Statuten voor den op te richten Markt- bond komt vervolgens in behandeling. Aangezien de Voorz. de behandeling er van heeft bijgewoond in de vergadering dor Zustervereeniging „Landbouwbelang" en naar aanleiding daarvan reeds by de voorlezing der artt. gewenschte toelichting verschaft en de gemaakte opmerkingen ter sprake brengt, loopt de besproking tamelyk vlug af. Tenslotte verklaart zich de verg éénstemmig vóór dit ontwerp in zijn geheel, terwyl ze aan het bestuur machtiging verleent tot hot acceptoeren van geringe wijzigingen, welke in de gecombineerde verg van besturen op 19 dezer te Noord-Scharwoude to houden, mochten wordon aangebracht. Vervolgens wordt aan de orde gesteld punt 3 dei- agenda Adresseoring aan Polder- en Gemeentebesturen om steun aan het spoorplan te willen verleenen. Door den Voorz. wordt dit punt ingeleid, waarbij wordt gewezen op het optreden der permanente comm. voor het spoorplan. Het bestuur acht het wonscheiijk, dat aan de besturen van de polders en de gemeentenUm-r- Hugowaard en Oude Niedorp door de vereeniging wordt geadresseerd Nadat ook de verg. zich daar vóór ver klaard heeft, wordt een adres voorgelezen, waar in gewezen wordt op de belangen van de landbouwers in die betrokken polders on gemeenten by genoemd spoor plan en ten krachtigste wordt aangedrongen om don ge vraagden stoun te verleenen. By besluit der verg. met algem. stemmen, wordt aan het bestuur opgedragen, in dien geest te adresseeren aan genoemde besturen. Door het bestuur wordt aan de verg. een voorstel

Schager Courant | 1907 | | pagina 13