Binnenlandsch Nieuws. Marktberichten. n Gemengd Nieuws. Op de ontwikkeling van den tuinbouw in streken, ge- g «ii n'uarauam. u.n nu. en (]e confeelors der gietstaanabrieken. Vereeniging van Oud eerlingen der Do landbouw is bij de fabricatie van het gietstaal Itijks- Landbouwwinterscliool zeer geïnteresseerd, wijl daarbij het Thomasslaküen als te behagen. afvalproduct verkregen wordt, dat in gemalen toestand Vrijdagmorgen werd in het lokaal Cérès de dertiende gewaardeerde kunstmeslsoort levert n.1 het slak- Algemeene Vergadering gehouden der vereeniging van Kenmoel. bit het ruwe giehjzei moel K -j1 oud-leerlingen der Kijkslandbouww interschool, alhier. phoru» verwijderd worden en daaivoo go draaibare ovens z.g. conveclors, waarin heete luclil Do voorzitter de heer J. Best Nz. opende te onge veer 10 uur met een opwekkend woord de vergadering. De heer G. Nobel, secretaris, las vervolgens de zeer uitgebreide en uitstekend gestelde notulen, die onver anderd werden goedgekeurd. Hierachter volgde een ver slag over een bezoek aan een tweetal lijnkoekenfabrie- ken, dat na de vorige vergaderingte ormerveer aan die inrichtingen was gebracht. Medegedeeld wordt, dal één lid had bedankt en dat de vereeniging thans 63 leden telt. Van den lieer C. Nobel, directeur der V\ interschool, was een schrijven ingekomen dat in den vervolge geen vacantie meer kon worden gegeven aan de leerlingen der school op den dag der Algemeene Vergadering. Daar hol hem evenwel gewenseht voorkwam, dat de leerlingen de vergadering bijwoonden, gal hij in over weging deze te bonden op den vrijen Maandag. Het bestuur zal met dezen wensch rekening houden. De hoer G. Nobel leest daarna het jaarverslag. Daar uit vermelden we dat 15 nieuwe leden toetraden. liet ontstaan van oen bond van verschillende ver- eenigingen enz. werd in uitzicht gesteld, zoo ook werd nog niet gewanhoopt aan de oprichting van een alge meen orgaan. De tweede druk der landbouwboekhouding is ver schenen. Er waren 400 uitgaande en 300 ingekomen stukken. De rekening en verantwoording der vereeniging wees een ontvangst aan van f199.49, een uitgaaf van f 203.87 Vb dus een nadeelig saldo van f 4.38i/2. Be rekening van liet station van Melkonderzoek wees oen nadeelig sal do aan van f 11.86, het reservefonds gaf een voordeelig saldo aan van i 11.53; en nu werd voorgesteld dit bedrag over te boekon op de rekening van het station zoodat die ongeveer sluit. De amortisalicrckening gaf wordt geblazen, om de onzuiverheden te verbranden. /eer hooge temperatuur heeft ook de waters lof- zuurstof blaasvlaui, waarmee wordt gesoldeerd, ialler- loi metalen door samensmelting der randen op elkaar. Zoo ontslaan o.a. de naadlooze mclktrajisportkannen. De hoogste temperaturen kan men voortbrengen in elcctrische ovens, zelfs tot 35U0 gr. G. toe! Zij worden verhit door gloeiende houtskoolstaven. In die ovens maakt men caliciinn-carbid en kalüstiKslof en doet ei' de zuur stof en stikstof der luehl in verbranden tot stikstof- oxyden, die gemakkelijk ie verbinden zijn met kalk lol kalksalpeter. Uitvoerig gaat inleider nu de bereidingswijze der kali-^ stikstof na en vertelt ons ten slotte hoe de Noorweeg- sehe salpetermaatschappij in 1905 is beginnen te wer ken met haar fabriek, en nu reeds een omzet heeft van 8,000000 k.G. Noorwegen heeft vele watervallen, die men zoo lang zamerhand allen in exploitatie wil brengen; zoodat na eenige jaren daar reeds meer dan lOo.OOOOOO k.G. kalksalpeter gemaakt kan worden. Veel moeilijkheden zullen evenwel nog moeten wor den overwonnen, want hel salpetervraagsiuk is nog lang niet opgelosi, doch we hopen, zoo eindigt spr., dat de synthese van salpeterzuur door verbranding van luehl in de toekomst de stikstofbron voor den landbouw mag worden. De hooge temperatuur der electrischc ovens zat redding uit den nood brengen. Daarna volgde oen bespreking van de conclusiën van het internationaal Zuivelcongres te 's-Gravenhage door den heer G. Nobel. Over de Ie afd.wetgeving en regtementeeriiig zegt inleider, dat het alle aanbeveling verdient om eenheid een voordeelig'saldo aan van f20. Al deze rekeningen de methodes van onderzoek van melk en hare pro- werden op voorstel van de commissie van onderzoek ^fu.? A® i goedgekeurd, alsmede de hierboven aangegeven over schrijving. De heer P. Jz. Eriks, deelt over fiet station van melk onderzoek mede, dat vanaf het tijdstip der oprichting 11000 monsters melk zijn onderzocht. Over den heer M. Ploeger sprak de verslaggever met grooten lof. Vanaf 1 Mei lot 31 Oef. werden 837 monsters onderzocht. Een. flinke stijging was waar te nemen daar vanaf 1 Nk>v.15 Dec. 250 monsters werdén onderzocht. Zes kaasfahrieken maakten van het station gebruik, waar van 3 geregeld; bovendien ook een 3-tal boerderijen. Op voorstel van hel bestuur werd besloten het bestuur uit te breiden tot 7 leden. Dit voorstel werd mei nage noeg algemeene stemmen aangenomen. Tot bestuursleden werden gekozen in de plaats van den heer G. Maters (niet herkiesbaar) en voor de 2 nieuwe Pijper- is aan de orde hel bestuursvoorstel om aan te gaan een feening van f200 op obligatiën van f5 rentende 5 pet. 's jaars, tot betaling van de uitgave 2e druk landbouwboekhouding. Dit voorstel werd aangenomen en op de vergadering werden reeds het aantal obliga tiën geplaatst. Hoorn werd aangewezen als de plaats voor de volgende vergadering. Na afloop dier vergadering zal een excur sie worden gehouden. Het bestuUr stelde voor om met het oog op ide plannen voor den bond van vereenigingen van oud leerlingen der rijkslandbouwwinterscholen in Nederland en de oprichting van een eigen orgaan geen afgevaar digden naar de vergaderingen der zustervereenigingen te zenden. Aangenomen. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van f 189. De heer De Gier, hield daarna eene lezing over De kunstmatige voortbrenging van lage en hooge tem peraturen en de toepassing ervan in aan den landbouw- verwante bedrijven. Het is een onloochenbaar feit, zegt spr,, dat deland- bouw en de daarmee verbonden fabrieken, met reuzen schreden zijn vooruitgegaan na hunne verbroedering met de natuurwetenschappen. Eerst is de landbouw vooruitgebracht door de schei kunde, maar grooten dank is zij verschuldigd aan de natuurkunde. Men lette alleen op den vooruitgang van den landbouw sinds de invoering van stoommachines en motoren en de daaraan verbonden verbetering der vervoermiddelen. Spr. wil zich daarmee evenwel niet inlaten, ïnaar alleen meedeelen, de voordeelen, die er in gelegen zijn in de toepassing der kunstmatig opgewekte lage en hooge temperaturen. Het oog heeft spreker hier op de electrische en andere zeer heete ovens, waaruit wij o.a. zeer waardevolle meststoffen krijgen, n.1. o.m. de kalkstikstof en kali-salpeter. Dit zijn meststoffen, die in de kringen der landbouwers meer en meer de aan dacht vragen, vooral nu het er met den beschikbaren voorraad stikstofh. kunstmest van jaar tot jaar cri- tieker gaat uitzien. Het is reeds te merken aan leen geregelde stijging der prijzen van chili en zwaveLzurc ammoniak. Nog 20 30 jaar en de ehilisalpetermijnen in Zuid- Amerika zullen zoo goed als uitgeput zijn, zonder dat er eenige kans bestaat op nieuwe uitgebreide vindplaat sen van het onmisbare zout, waarvan thans jaarlijks 1500 millioen kilo wordt in aen handel gebracht. Dan zal do landbouw staan voor een hedroevenden salpeternood, indien het aan de industrie vóór dien tijd niet gelukken mag de productie van kalkstikstof en kalksalpeter op te voeren tot de vereis chic, hoogte. Na deze inleiding wijst spr. er op, hoe het principe; der hedendaagsche koelmachines is; Groote koudepro- ductie door snelle verdamping van vloeibaar ge maakte gassen. Ammoniak en koolzuur zijn het meest geschikt en nu reeds worden» er machines gehouwd, die tot 300.000 calorieën koude per uur kunnen voort brengen en in staat zijn per uur 1800 K.G. ijs te vor men. De ammoniak-ijsmachinès worden het meest gebruikt en daarom wordt hiervan een beschrijving gegeven. Na de wijze van voortbrenging der lage tent[jeraturen uitvoerig te hel)hen toegelicht, komt spr. tol' de toe passingen die men er alzoo van maakt. Noodzakelijk is afkoeling in de zuivelbereiding, vooral voor de boterproductie. Ook in abattoirs werden koel machines opgesteld, zoo ook in bierbrouwerijen. Wordt nu oen beschrijving gegeven vun de koelpak- huizen; b.v. van de N, V. Vriesseve am- te Amster dam. z Dit koelpakhuis, waarin ©en amnyoniak-coimpressie- machine is opgesteld, beslaat uit een, groot aantal klei nere en grooter© vertrekken, waarin, allerlei goederen kunnen worden opgeborgen. Er zijn lokalen bijv. uit- -J uitend voor vleesch, voor boter, voor wild, voor eieren Versch vleesch wordt bewaard in een groot hJ'i door ijzeren traliedeureu. verdeeld in kleine cel- li.'Wekenlang blijft het vleesch er goed. Wild en ge- „gelte zijn er bevroren, zoo hord als een steen. Maan denlang kan men ze hier bewaren. Boter bewaart men er bij 12 gr. F. 8 maanden, of zelfs langer. Eieren du ren 3 r\ 4 maanden. Bloembollen legt mert er neer tot de bloeitijd komt. Bontartikelen blijven 'er 's zomers in (goeden staat bij 16 gr. F. Iu dit pakhuis worden nu voor de direclio van den landbouw, proeven genomen met fruit. De resultaten over 1906- 1907 waren zeer gunstig. Deze methode is niet nieuw, reeds in 1874 had de I< ranschman Charles Tellier oen koelin.Tichling, jmaar eerst later en in andere landen werd deze methode in 't groot in toepassing gebracht. In 11)05 bezat Ame rika 582 koolpakhuizen, toebehoorende .aan 300 maat schappijen met een kapitaal van 150 millioen gulden. In Amerika heeft men ook koelwagens, waarin van alles wordt vervoerd. De stoomschepen hebben thans uitstekende koelkamers. - van uniform beoordeelingsniateriaal. ilet loepassen van controle op de melk vanaf het melken tol aan den verkoop eii de consumptie verdient ongetwijfeld alle aanbeveling, hel is evenwel een moei lijke taak, die door de uitgenreidheid van het terrein en de veeiheid der bedrijven moeilijk uitvoerbaar is. Van uit de zuivelfabrieken kan ongetwijfeld veel goeds uitgaan en wijzen de teekenen er op, dat men meer en 'meer begint in te zien, dat een goede pieikver zorging en bedrijfscontröle zaken zijn, die als de grond slagen dér zuivelindustrie moeten worden beschouwd. De door het congres uitgesproken wenschelijkhéid om ten opzichte van den boterinvoer in de op het congres vertegenwoordigde landen, de toevoeging van latente kleunngsmiddelen voor alle vetten, waarmee boter ver- Iiw, maiers Vmei uermesoaar; en voor «e z n,lc"gdka» worden of een afdoend conströtestelsel ver re plaatsen, de hoeren: J. Blaauboer te Sehagen, C. P1"*1. ,le, stellen' °Pd,iU Soede waaiboigen voor dezu - r te Hoorn en G. Bruin te St. Maarten. ™lheld kunnen worden gegeven, aelrt inleider z^i nut tig en noodig. Hij constateert met vreugde dat het toe gepaste controlestelsel zulke prachtige resultaten ople vert en dat de deelname die vrijwillig is, zoo groot is, dat binnen niet tè langen tijd alle echte natuurboter voor export onder deze uitstekende en erkende controle staat. Dat ook ten opzichte van de kaasindustrie, in verband met den eerlijken handel, maatregelen moeten worden genomen om de zuiverheid van het product te garan deeren, is spr.'s vaste overtuiging. Dat de kaascontröLe niet meer vlucht neemt, is gele gen in de tegenkanting van den handel, die geen ,of praótisch onuitvoerbare maatregelen wil, het niet ge noegzaam ruime inzicht der producenten, die te veel letlen op het directe voordeel en daarbij de toekomstige nadeelen van de gevolgde manier over het hoofd zien, terwijl daarnevens geen genoegzame samenwerking bc- Alaal om de zaak op min kostbare wijze ten uitvoer te brengen. Bij de 2e afdeelïng hygiëne zegt inleider het volko men juist te achten, dat het veeartsenij-scheikundig en bacteriologisch toezicht zoo algemeen mogelijk wordt. Om velerlei redenen verdient het gebruik van rauwe melk de voorkeur boven het gebruik van gekookt© melk, omdat door het koken de hoedanig heid der melk belangrijk wordt veranderd, maar bovenal zoirge men dan voor het verkrij gen van goedverzorgde melk, van gezonde en goedgevoede koeien. De kwestie der tuberculose wordt in de praktijk veel te veel verwaarloosd, snellere afmaking van kli nisch herkenbaar tuberculose dieren, is zeer gewenseht. Het aanfokken van tuberculosevrije kalveren levert een nuttig tarbeidsveld. Maar zoover- zijn we nog niet en daarom is ,het van het congres juist gezien, om in de gevailen, dat men geen zekerheid heeft om beslist zuivere melk te krijgen, er naar te streven dat de melk voorloopig zorg vuldig gekookt wordt. Bij de onderaf deeling van dit hoofdstuk: veeartsenij- kundige vraagstukken, noemt inleider een stal voor het vee een noodzakelijk kwaad, op welk gebied nog veel is te verbeteren. Het congres verklaarde de stallen met verhoogde staan- en ligplaats voor de beste. Er moet meer gestreefd worden naar frissche lucht en meer lucht. Men brenge ook den mest uit den stal na het melken, idian zal de lucht nrinder verontreinigd zijn. De melk moet spoedig uit den stal. 7SUitwedstrijden en daarnevens ernstige studiën voor plannen van goede stallen werden aanbevolen. Zeer gewenseht is eene aparte stal voor ziek vee. Bij de 3e afdeeling industrie, zegt inleider, dat het gebruik van reinculturen voor boter wel noodzakelijk is, maar men lette daarbij vooral ook op een goede melkverzorging. Want in de le plaats moet toch de grond stof goed zijn, wil men een goed product krijgen. Men gebruike bovendien reinculturen, die aan de hoogste eischon voldoen en de betrekking daarvan van als be trouwbaar aangewezen laboratoriums is zeer gewenseht. Het nemen van goede voorzorgsmaatregelen bij het vervoeren der melk voor het pasteuriseeren wordt zeer aanbevolen. Spr. wijst er nog op, hoe de provincie Noord-Hol land haar boter in eigen omgeving afzet en zoekt daar weder een reden in, dat de boterbereiding hier ten achter komt bij andere provincies. Ook een reden daarvoor is, de bereiding op boerderijen, zoodat deze minder systematisch is, en het product zoodoende niet uniform van kwaliteit. Blfjlt ons afzetgebied voor de boter binnen de gren zen onzer provincie, dan betwijfelt inleider het, of er spoedig kwaliteitsverbetering zal komen. Inlpider eindigt ten slotte zijn zeer leerrijk overzicht met de verklaring, dat congressen als dit, zeer nuttig zijn. Kundige mannen uit verschillende landen komen bijeen, wisselen van gedachten over een belangrijke zaak als de zuivelindustrie. Men trekt conclusiën naar aanleiding van de resultaten in den loop der tijden verknrgen en daze conclusiën liggen belangrijk boven het puil der algemeene ontwikkeling. Zij moeten aange ven een met zorg gekozen na le streven doel en geven aidus leiding aan de breede massa van personen op de bedrijven werkzaam. Eri al mag de vooruitgang dan niet vlug zijn, spr. eer Ir |ouwt toch in do meerdere ontwikkeling der land- bou\ vers, en de noodzakelijkheid om in de concurrentie op ile wereldmarkt met een bruikbaar product voor den dag te komeai, waardoor de prikkel tot volkomener strevbn wordt bevorderd en dat geeft hem do overtui ging, idat mem voorwaarts gaat. Bij monde van den heer G. Nobel wordt alsnu uit gebracht het rapport van Ivct onderzoek Rundvoefokver- oenigivigen (In ons volgend Zondagnummer zal dit rap port l orden opgenomen). Dit onderzoek is geschied door oen ciommissie bestaande uit de hoeren H. Koster Kz., voorzitter, P. J. Eriks, A. I). Groneman. G. Maters en G. N obel, secretaris-rapporteur. Na eenige bespreking wordt besloten dit rapport in brochurevorm tc laten drukkojn en te doen verspreiden. De heer H. S. Eriks leidde daarna in het onderwerp: bet nut en de werking eener Raffeisenbank. Spreker betreurt, dat deze nuttige instellingen niet meer steun en belangstelling van de landbouwers ondervinden. Dit is toeli de eenige manier, waarop men goedkoop en so- liede geld kan krijgen, inleider schetst de lotgeval len en de ontmoetingen van oen boer die een bedrag van f300 noodig heeft. Een duur procent, dalend (en rijzend met den koers der beurs, overgeleverd aan den een of anderen kassier, terwijl de Rafteissenbank 4y2 pel. in rekening had gebracht. Is ©en landbouwer, ijverig en fatsoenlijk dan helpt de Raffeisenbank. Latere of eerdere aflossing dan over een is gekomen, is geen bezwaar en brengt geen last of onkosten mee. Het oprichten van boerenleenbanken wordt alleszins aanbevolen, omdat de winst behouden blijft en men on derling elkaar helpt en steunt, en de dure hulp van buiten niet noodig is. Met verschillende voorbeelden uit de praktijk bewijst inleider hoe menigmaal een Raffeisenbank een uit komst kan worden genoemd. Er beslaan reeds ,150 Raffeisenbanken. Het innerlijk wezen der Raffeisenbanken wordt jtiu uitvoerig meegedeeld, waarbij de goedkoope werking zoel- op den voorgrond I reedt. De contr ole wordt uitgeoefend door de centrale 'bank te Utrecht, welke op haar beurt weer onder controle der regeering staal. Ook de werking van deze cen trale bank wordt uitvoerig aangegeven. inleider deelt ten slotte nog mede, dat te Petten bij de bank werd verwerkt in liet le jaar f 25000, liet 2o jaar f 28000 en het 3e jaar dat nog niet geheel is af- geloopen, reeds f 50000. Het bestuur vroeg en verkreeg machtiging om voor deze nuttige zaak propaganda te maken. Voorzitter deelde mede, dat in de laatste dagen in verschillende plaatsen Raffeisenbanken waren opgericht. De heer .1. Best Nz. leidt nu het punt: de N.-Holland- selre varkensfokvereeniging in. Spr. putte in hoofdzaak zijn mededeelingen uit de statuten dier vereeniging. Daar nog maar korten tijd geleden over- deze zaak een uitvoerig verslag in ons blad heeft gestaan, ineenen we daarnaar te kunnen verwijzen. Er werd besloten om iu het einde van Mei of be gin J uni een driedaagsche excursie te maken naar Over ijssel. Daar zal op voorstel van den heer C. Nobel, worden bezocht het plaatsje Lonneker, waar men zich op het gebied der coöperatie nogal onderscheidt. Spr. vond het zeer leerzaam om daar eens een kijkje te ne men en zich eens op de hoogte te stellen van de wijze van werken daar op dit gebied. De opmerking werd gemaakt dat de stemmingen voor leden van bestuur op de vergadering zooveel tijd vor derden De hoer C. Besl deed nog het idéé aan de hand, dat de leden aan den secretaris te voren namen zouden opgeven Van leden, die zij geschikt achtten voor lid van het bestuur. De opgegeven namen zouden dan een aanbeveling vormen, waaruit met meer óórdeel en kennis kon worden gekozen. Dit idéé werd aange nomen met 24 tegen 12 stemmen. Do rondvraag leverde verder niet veel belangrijks op, de Vragenbus bleek ledig, zoodal de voorzitter; met een hartelijk woord kon sluiten. De vergadering werd door 33 leden en 31 gasten bijgewoond. Polder Sehagen. Uitslag der aanbesteding van oliën en vetten G. Dorbeck, reuzel 75 cent, raapolie 42y2 cent, petro- leum 8V2 cent. J. Rotgans, reuzel 74 cent, raapolie 42 cent, petroleum 8V2 cent. J. Groot, reuzel 72 cent, raap- j olie 42 cent, petroleum 9 cent. Gegund aan den heer j J. Groot. De verkozen Hoofdingelanden van den polder en de j banne Sehagen, de heeren Joh. Govers en A. Schenk, werden den 21sten na onderzoek en goedkeuring hunner geloofsbrieven als bestuursleden toegelaten. tilasverzekering. Het bestuur der Schager Winkeliers vereeniging had een algemeene vergadering uitgeschreven op Vnjdag- avond in Cérès teil einde na onderlinge bespreking over te gaan tot het oprichten van een plaatselijke onderlinge glasverzekering maatschappij. De heer R Raat Dz. opende met een hartelijk woord de (vergadering en deelde mede, dat een 35-tal zich had opgegeven 0111 tot de eventueeie glasverzekering maatschappij toe te treden. Dit getal klom staande de j vergadering tot 40. Met het oog op dit cijfer, dat nog wel niet aan alle wenschen voldeed, maar loeli zeer bevredigend mocht worden genoemd, adviseerde het bestuur tot de op richting. Do bedoeling was, te verzekeren, voorloopig alleen puiglas, zoowel spiegelglas, dubbel-dik als gewoon glas en Spiegels in de étalages. De ioopende verzekeringen worden door de nieuwe maatschappij overgenomen, in dien zin, dat voor den verzekerde de premie werd betaald en van deze al leen geïnd w'erd de premie, waarvoor deze in de nieu we maatschappij was aangeslagen. Nadere berekeningen hadden aangewezen, dat ideze premie, althans voorloopig reeds 15 pet, lager zou zijn. De berekening van de premie van verzekering ge schiedt als volgt: a. Tot zoolang het saldo kasgeld het door deel-' hebbers bij oprichting vast te stellen minimum (f 500) niet bereikt heeft, zal de jaarpremie naar vaste tarieven, bij oprichting vast te stellen, geheven worden, en bij het begin van elk boekjaar betaald moeten worden. b. Wanneer bedoeld kasgeld het minimum bereikt heeft, zal de werkelijk geleden schade eerst na hel omkomen van liet boekjaar worden aangeslagen pro- cenlsgewijze iu tientallen opwaarts afgerond, berekend naar bovenbedoeld vast tarief. Voorzitter deelt verder mee, dat het waarborgfonds in aandeelen van f 10 volteekend is lot een bedrag van f 500. Deze aandeelen zullen alleen dan worden opgevraagd ais ze noodig zijn en renten dan 4 pet. Opgegeven ter verzekering waren 28 voor spiegelglas en 12 voor gewoon glas. Er werd met algemeene (17) stemmen tot oprichting van de glasverzekering maatschappij besloten en de bedoeling was reeds 1 Januari a.s. in werking te tre den. Daarna werden de statuten behandeld en passeerden er ruim 40 artikelen de revue. Op een paar kleine onderdeden na, werden deze onveranderd goedgekeurd en zal daarop do koninklijke goedkeuring worden aan gevraagd. Het bestuur bestaat uit: 1 Directeur-Boekhouder, 1 president-commissaris en 3 commissarissen. De direc teur-boekhouder kan uit of buiten de deelhebbers wor den gekozen, de president-commissaris moet bestuurs lid der Winkcliersvereeniging zijn, 1 commissaris moet zijn glaslevcrancier en 2 commissarissen moeien zijn deelhebbers. Hot boekjaar loopt van 1 Januari tot uit. December. Tot directeur-boekhouder werd gekozen de hoor D. Overtoom Sz., tot president-commissaris de heer P. Raat Dz., tot commissaris-glaslêverander de heer J. Streek en tot commissarissen-deelhebbers de heeren J. Rotgans en .1. Merz. I11 beginsel werd nog bepaald, dat de directeur-boek houder een salaris zou genieten; de hoe-grootheid daarvan zou later worden bepaald. Voor nog niel-aangesloteneii bestaat nog alle gelegen heid zich aan te melden. Bij monde van den heer M. Visser werd den heer Raat dank en hulde gebracht, voor de zeer vele be moeiingen, die hij zich voor die tol standkoming van deze nuttige zaak had getroost. (Applaus.) Do hoer Raat dankte voor deze woorden cn hoopte dat ook deze zaak weer zou mogen leiden tot net vooruitbrengen van den middenstand. Steeds en overal komt men op voor de rechten van den werkman, maar ook do handeldrijvende cn industriëeie middenstand heeft krachtigen steun noodig. En dat wordt ook in gezien van verschillende kanten, gelukkig ook door onzo regcering. Maar de drijfkracht tot dien vooruitgang moet komen uil den middenstand zelf. Men heeft zich verzet tegen coöperatie, maar ingezien, dat dit verkeerd was. Zelf de coöperatie diana tig gemaakt aan ei«en vooruitgang. Zooals nu ook hier op kleine sehunl sa mengewerkt en zelt gecoöpereerd. Door do coöpera- I tic tegen de coöperatie, dat is de leus waaronder we allen voorwaarts moeien om voor onze belangen te strijden. Sint Maartensbrug. Woensdagavond j.1. hield do vereeniging Nut en Ge- 1 noegen haar eerste bijeenkomst in dezen winter voor loden en geïntroduceerden, in de kolibaan van den heer W. Swarthof. Zooals te verwachten was ontbrak het ook nu weer niot aan belangstelling. Uo zaal was meer Jan vol, te vol haast, zouden we zeggen. Voordiogenen, aan wie men duidelijk kon opmerken, dat zij niet onder de belangstellenden gerekend konden worden, had er nu juist zoo'n prachtige gelegenheid ge weest hun plaats te ruimen aan anderen. We houden ons intusschon gaarne aanbevolen voor een volgende ge legenheid en hopen tevens, dat zij dezen kleinen wonk ter harte zullen nemen. Te ongeveer halfacht opende de voorzitter, do hoer A. Olie, met een woord van welkom aan do aanwezigen de vergaderingen verzocht den secretaris, den heer Jb. Lan- gorveld, de notulen der vorige vergadering te lezen, welke, behoudens een kleine opmerking, onder dankzeg ging werden goedgekeurd. Daarna werd eon aanvang gemaakt met de verschil lende werkzaamheden van het zeer afwisselend program. Achtereenvolgens kregen wij te hooren, een lozing van den hoer Van der Ploeg, gotitold„Do twee Jantjes"; een drietal zangstukjes van een dameskoor, onder leiding van don hoer J. Voorthujjsen, n.1.: .„Dekleinste", „De Alpenherder" en „Het lied uit de Arme Sauiuel"; een tooneelstukje in één bedrijf van de rederijkers kamer „Onderneming", getiteld „Kerstnacht" en een voordracht van don heer P. Swarthof en mej. Swarthof- Jansen, getiteld: „Het Staphorster paartje"; daarna pauze. Vervolgens werd ten tooneele gebracht„Valédo en hare maagden" door een aantal dames, onder leiding van den heer Jb. Langervold. „Het Dorpsmeisje" dooi den heer P. Swarthof, „De Dorpskomiek" door den heer W. Blaauw; „De Boerin op de Kostschool", door do damos M. Appel, J. Appel en N. Langerveld; „Net als kleine kinderen", door den heer C. Speelman en daarna weer een drietal zangnummers door bovengenoemd dameskoor, getiteld: „Het avondklokje", „Beter te geven dan te ontvangen" en „Hymne". Tot slot een blijspel in één bedrijf door do rederijkerskamer „Onderneming", getiteld: „De droom van ean Kleermaker." Aan stof ook ditmaal geen gebrek. Omreden het wel licht niet geoorloofd is en wij dit ook beter achten, geen eritiek op een en ander uit te oefenen, zuilen we dit achterwege laten. Alleen kunnen we zeggen dat oen ieder, die iets ten beste gaf, een daverend applaus ten deel viel. Door het overvol program werd het gewone sluitings uur verre overschreden en sloot de Voorzitter te ruim middernacht, met een woord van dank aan allen die iets ten beste gaven, de vergadering. Heer Uugowaard. Naar men ons verzekerd worden hier thans ernstige pogingen in het werk gesteld voor de stichting eener R.-Kath. Kerk. Al jaren biedt de kerk in de kom dei- gemeente geen voldoonde ruimte. De tweede R.-Kath Kerk zal dan haar plaats vinden in het Noordelijk deel der gemeente. Schaden, 19 December 1907 2 Paarden 3 Stieren 8 Gelde Koeien (mag.) 55 Vette Koeien 14 Kalfkoeien 15 Nuchtere Kalveren 729 Schapen (vetto) 1730 Overhouders 45 Varkens(vettep. K.( Idem (magere) 50 Biggen 100 Konijnen 150 Kippen 80 Eenden 1000 Kilgr. Boter 200 Kaas 1000 Kipeieren per 100 Fabriekskaas f Alkmaar, 20 Dec. Tarwe Rogge Kanariezaaó Gerst Chev. Haver Paardeboonon Bruine boonen Witte boonen Citroenboonen Duivenboonen Rood mosterdzaad Vale Erwten Grauwe Erwten Groene erwten f 80.- a 120.- 150.— a 265.— 140.- a 185.-" 180. - a 300.- 1 160.— a 250.- n 9.- a 21.— n 23.- a 32.— 17.- a 24.— n .44 a -.46 a n 4.— a 9!- n -.75 a 1.75 n 75 a 1.75 n —.80 a 1.20 n 1.— a 1.10 n -.70 a -.80 5.25 a 5.75 151 stapels kaas, wegende Aangev. 1836 mudden. f 7.- a 7.25 a 0.- 6.25 3.50 7. 8.- 13.- 14.- a 0.- 10.75 12.— 10.25 8.60 0.- 680 4.25 7.50 11.50 17.— 15.— 14.- 23.- 18.- Kaas. Aangevoerd 240 Stapels, wogondo 120.000 K.G. Fabriekskaas Kleine!30.-, Comm.f .Middolb f Boerenkaas: Kleine f 30.—,Oomm. 30.—.Middelb.f 32.— Alkmaar, 21 Dec. 1907, 3 Paarden 6 Koeien 179 Magere Schapen 26 Nuchtere Kalveren 37 Magere Varkons 220 Biggen Kipoioren per ICf Kop Boter 75. - a 125.— 180. - a 250.— 18.- 8.- 15.'-- 5- 6.- 0 55 24.- 22.- 20.- 9.- 6.50 0.6? Itaiiip te l'alerino. PALERMO, 19 Dec. Er heeft een ontploffing plaats gohad in een wapenmagazijn, in de straat Lattarini gran de, waar oen bewaarplaats van kruit en dynamiet was gevestig Het huis stortte in; door den schok werden alle ruiten in de stad in een omtrek van 500 M. verbrij zeld. Een talrijke menigte trok naar de plaats van het on heil; troepen tn brandweerlieden snelden toe. Vijf-en- twintig personen werden gedood en ongeveer honderd gekwetst. Tot dusverre zijn onder de puinkoopen 10 dooden en 60 gewonden vandaan gehaald. Men gelooft, dat er nog meer personen bedolven liggen, omdat boven hot inge storte magazijn oen hotel werd gehouden, waar land verhuizers logeerden. Later telegram Reeds zijn 43 dooden onder het puin vandaan gehaald. Ongeveer 100 personen zijn gekwetst. Mynoiitploffing. PITTSBURG, 10 Dec. Er heeft oen hevige ontplof fing plaats gehad in de Daro-mijn te Jacobscreek, toebe hoorende aan de Pittsburg coal Compatiy. De mijn staat in brand. De vice-prosident van de maatschappij hooft medege deeld, dat waarschijnlijk 160 man in do mijn waren op het oogenblik van de ontploffing. Men vermoedt, dat allen omgekomen zjjn. De meeste arbeiders moeten Hongaren zijn. Volgens de laatste berichten zou het aantal bedolve- nen 250 bedragen. Hot reddingswork wordt door den brand in de mijn zeer bemoeilijkt. Zware rookwolken beletten het binnendringen in de schachten. Aan don in gang der mijn verdringen zich in wanhoop honderden vrouwen en kinderen. In verband met deze ramp is het bolangwokkend mede te doelen, dat de commissie belast met een onder zoek naar de ongelukken in de kolenmijnen der Unie, tot de slotsom is gekomen, dat in de laatste zeventien jaren niet minder dan 22.840 menschen in de kolenmij nen om het leven kwamen. De helft van deze onge- luksgevallen kwam in de laatste zes jaren voor. In daarbüom!' 6861 men8chen «en ongeluk2061 kwamen

Schager Courant | 1907 | | pagina 2