Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. lang heeft hy sedert zyn kinderjaren zichzelf slechts één enkelen dag vacantie gegund. Nooit heeft deze man een borrel gekocht of zichzelf getracteerd op een ^plaatskaartje voor de een of andere publieke vermake lijkheid. Maar als iemand hem zoo'n kaartje gaf, of een borrel presenteerde, maakte Radleigh daar Wel de moeite waard. Blijkens opgave eener door het ministerie van buitenl. zaken der Vereenigde Staten ingestelde commissie zyn hem in de laatste 17 jaren 22840 menschen door ongelukken gaarne gebruik van in kolenmijnen om het leven gekomen, waarvan de helft In zijn geheele leven had de man nog niet één dollar in de laatste 6 jaren. In 1906 werden 6861 menschen verzuimd. Voorts heeft hy het een jaar of tachtig ge- getroffen, van wie er j daan met een dasmaar die kwam dan ook enkel voor den dag by zeer feestelijke gelegenheden. Scheren deed door ongelukken in de mynen 2061 het leven by inschoten. Kamp. Omtrent de vroesolyke ramp te Palermo hebben we in ons vorig no. reeds de voornaamste bijzonderheden gemeld. Zooals werd meegedeeld had de ramp plaats in een blok huizen, waarin zich een wapenfabriekje en tevens eenige hotels bevonden, waarin tal van uit Amerika terugkeerende landverhuizers intrek hadden genomen. De meeste bewoners van deze huizen zyn gedood of gruwelijk verminkt. Onder de slachtoffers bevinden zich ook eenige voorname inwoners van Palermo, die juist op het oogenblik van de ramp de pla>ts des onheils voorbijgingen. Een rijtuig werd met passagiers en koetsiers geheel en al vernield. De schrik onder de bevolking was buitengewoon groot, daar men eerst dacht aan een aardbeving. Soldaten en brandweer snelden te hulp en groote daden van moed werden by het reddingswerk bedreven. De ontploffing had plaats in de wapenfabriek, waar tal van ontplofbare stoffen, buiten weten der overheid, waren opgeslagen. De eige naar van het fabriekje behoort tot de slachtoffers. Kunstijsbaan. Berlijn heoft thans ook zijn Paleis de Glacé (Ijspaleis) en, getrouw aan de Duitscbe traditie, is het veel grooter dan de ijspaleizen van Brussel, Londen, Parys, Lyon en Nizza. De kunstijsbaan te Parijs is 800 vierkante meter groot, die van Berlijn meet 2000 kwadraat meter. Een rijkdom van electrisch licht stroomt'van uit den koepel neer op het spiegelgladde ijsvlak. De baan is omgeven door galerijen van 10 meter breedte, die in café's en restaurants verdeeld zyn. In de galerijen is het heerlyk warm. Hoe maakt men de kunstijsbanen? Er worden daar voor y's- en vries-machines gebezigd, zooals by brouwe ryen en andere koelinrichtingen in gebruik zyn. De werking berust op het feit, dat een gemakkelijk verdam pende vloeistof in een apparaat by zeer lage temporatuur tot verdamping gebracht wordt. Zooals by elke verdam ping is ook hier warmte noodig, welke het koude medium aan zyn omgeving ontneemt en in dit geval onbevriesbaar zoutwater is. Het verdampingsproces, dat in de machine voortdurend plaats heeft, brengt de zoutwater-temperatuur op eiken gewenschten graad onder nul, en men krygt dus op deze wyze door de s zout-oplossing een middel, om koude, zooveel en zoo groot als men wil, naar plaatsen, waar zy noodig is, te leiden. Het beschreven koude medium, dat een lage tempera tuur verwekt, gaat echter niet verloren, maar wordt in voortdurendonj kringloop altijd weer gebruikt, daar het door groote machines compressors geheeten opge zogen, gecomprimeerd en in de condensators weer in vloeibaren toestand gebracht wordt, zoodat het ver dampingsproces opnieuw kan beginnen. De voortgebrachte koude wordt in den vorm van koud zoutwater door pompen onder de ijsbaan gevoerd. Het water, bevriezend door de in de buizen circuleerende 1 zout-oplossing, wordt by elke temperatuur van de lucht in dien bevriezingstoestand gehouden. Vandaar dat zoo'n kunstijsbaan altijd glad, hard en zonder scheuren is. Een rustig optrekje. De familie woonde in Avignon, en papa, handelaar in zoethout, had het zóó goed gebolwerkt, dat men in den winter van het vorig jaar wel eens naar Parys kon gaan en er een paar maanden blijven. Meneer ging vooruit op zoek naar geschikte apparte menten, kalm en netjes. Na heel wat zoeken vond hy ze ook in den entresol van een hoekhuis met een mooi gezicht op een stille straat. De benedenverdieping werd ingenomen dooreen knap restaurant, wat heelemaal niet misstond. „Men maakt er 's avonds soms wat muziek gitaar of mandolfne, maar om twaalf uur is alles afge loopon", had de eigenares verzekerd. Alles stond den heer Florent, den koopman, goed aan hy huurde en ging vergenoegd terug, om te vertellen, hoe hy in het groote Parijs naar wensch geslaagd was. Ook op zijne sociëteit vertelde hy 't en noemde zyn nieuw adres. „Maar daar woont Hélène," zei een van de kennissen, een oud-Paryzenaar. „Hélène? Welke Hé lène?" „Wel, Hélène Desouar. Die houdt er een bar." Dat viel wel wat tegen, want een bar is heel wat an ders dan een net restaurant. Intusschen kwam de tijd om de appartementen te be trekken. Al heel gauw bemerkte men waarboven men was komen te wonen, 't was een „bar" van belang. Er werd muziek gemaakt, er werd gezongen, men danste er de mattchiche, gooide er glas- en aardewerk tot splin ters, joelde en schreeuwde er tot twee uren in den nacht. Dat was niet uit te houden. De heer Florent wilde van de huur ontslagen worden, en toen hy daarmede tevergeefs by de eigenares aankwam, liet hy een deur waarder komen, om de „storing van den huisvrede" wettiglyk te laten constateeren. Daaraan had men 't te danken, dat men onlangs op de terechtzitting van een der Parijsche rechtbanken den meer dan joligen avond in echten deurwaardersstijl beschreven hoorde. Hetgeen de man, met het horloge in de hand, op de bovenkamer hoorde, teekende hy als volgt op Van 11.45 tot 11.49 speelt het orkest een „valse lente". Eenige maten lang zingt eene vrouwensten die wals mede. Te 11.55 speelt het orkest een nieuwe wals tot 11.58. Als het orkest zwygt, zingt een vrouwenstem liedjes. Zoo speelt het orkest om de drie minuten door Om 12 uur speelt het orkest een stuk, dat door meer dere personen, mannen en vrouwen, meegezongen wordt; daarop schreeuwen verscheide stemmen „Ah! Ah!" waarop het stuk nog eens gespeeld en gezongen wordt Telkens hoort men het geluid van eene deur, die met kracht opengestooten wordt en dan dichtvalt. Te 12.25 worden de bezoekers steeds talrijker, de be stellingen worden uitgeschreeuwd en het orkest blijft spelen. Te 1.15 valse lente, gezongen door een man. Te 1.10 uitbarsting van het geroep „Ahl ahl ah!" Te 1.15 stoelen met geweld verschoven; doordringen de kreten als van vrouwen, die geknepen of gekitteld worden; geluid van gebroken glazen. Te 1.20 speelt het orkest weer een lied, met het refrein „Wy gaan nog niet naar huis! Wy gaan nog niet naar huis!" meegezongen door het gansche publiek onder het stampen met de hielen op den vloer. Te 1.25 begint een man te zingen „LePèrela Victoire". Te half 2 speelt het orkest de „Danse du ventro". Mannen en vrouwen schreeuwen en gillen Voor de deur staan chauffeurs en koetsiers luide te praten. Dit zaakje is natuurlijk nog lang niet afgeloopen. Er zal nog eerst eens door een paar advocaten van naam gepleit worden over de vraag of dit een net, stil optrekje is of niet. gooid, een paar bedden werden overhoop gehaald. Be halve dit, namen de inbrekers nog verschillende artikelen van waarde mede. De bewoner had wel onraad gehoord, doch durfde niet opstaan. De daders zyn nog onbekend. Zoo gaat hot goed. Men meldt uit Friesland: Door freule De Vos van Steenwyk is te Jubbega (Schoterland) op groote schaal begonnen met ontginning van heidegrond. Tal van arbeiders vinden daarmee werk brieven worden voor kennisgeving aange- hy zich de laatste twintig jaar ook al niet meer, en ook het tabakrooken had hy afgeschaft. Dat kostte hem vroeger dan ook elke week een paar cent. Radleigh ging prat op zyn reputatie als kampioen-vrek der Ver eenigde Staten. Toen vroeger eens van hem den millionnair was gelasterd, dat hy twee gulden vyf- tig had weggegeven voor een liefdadig doel, heeft hy daartegen onmiddellijk met klem goprotesteerd. Zyn meeste geld had deze man verdiend met voor- deelige grondspeculatiesen wat hy eenmaal had,hield hy vast. Zyn dorpsgenooten konden hem niet overtui gen van het weerzinwekkende zijner gierigheid. Radleigh antwoordde dan, dat hy een reclame voor het dorp was. Inderdaad kwam men van heinde en ver om den gie rigaard te zien; en Radleigh was vooral trotsch op het feit, dat hy dibwyls in geïllustreerde tijdschriften be schreven werd. Tot het eind zijner dagen bleef de vrek mot waren hartstocht aan het bijeenzamelen van oude knoopen, weggeworpen tramkaartjes, kapotte veters enz. tt*»-. v»-.-. u;,* j i~" den Zondagsrust. dir.-gen. der P, en T. is by dienstorder Door bepaald Voortaan is de eerste Kerstdag, indien deze op een werkdag valt, mede met betrekking tot het personeel voor den postdienst, als een Zondag te beschouwen, en zyn de directeuren gemachtigd tot het in dienst nemon van hulppersoneel voor vrijstellingen op dien dag. („Msb.") En nu is hij dood,; hy was ongehuwd en heeft wel geld nagelaten, maar geen familie. Notaris. By Koninklijk besluit is benoomd tot notaris binnen liet arrondissement's-Gravenhage, ter standplaats 's Gra- venhage, de heer J. C. Th. Groneman, cand.-not. aldaar. Ziektekiemen in brood. Herhaaldelijk heeft men in den laatsten tijd gewezen «w"» op de weinig hygiënische wyze, waarop broodbezorgers opgemaakt, stond de heer J. Visser, hun waar aan de cliëntèle ter hand stellen. Maar wei- heeft men gelet op gevaren, die het brood zelf zou Al deze nomen. Wordt nu gestemd over het voorstel, in de vorige zitting door den heer Dekker gedaan, om voor de straat verlichting in het dorp St. Maarten f 40 te geven inplaals van f26. De vorige maal was het drie vóór en drie tegen; nu waren er twee leden vóór, nl. de heeron Bruin en Kuiper, en drie tegen, de heerenDe Boor, Schoorl en Slot, zoodat het voorstel was vei worpen. Voorzitter deelt' mede, dat aan dranklocaliteiten en verloflokalen door de wet eischen worden gesteld, wat grootte (oppervlakte) der lokalen, en de hoogte bbtreft. Die eischen zyn volgens het Koninklijk besluit voor bestaande dranklokalen 20 M-. en 2.80 M., en voor niet- bestaande 25 M2. en 3 Mvoor verloflokalen 20 M2. en 2.65 M. Daar het de bedoeling van B. en W. is, het by komen van dergelijke gelegenheden zooveel mogelijk tegen te gaan, stellen zy den Raad voor, zooals do wet dat toelaat, om hoogere eischen te stellen, n.1. 60 M2. en 3 M. Voor bijzondere gevallen kan de Raad op voor dracht van B. en W., van dezen regel afwijken. Algemeen wordt deze maatregel toegejuicht en de desbetreffende verordening met algemeene stemmen aangenomen. Tot lid van de commissie tot woring van schoolver zuim wordt benoemd de heer A. Nottellman, met alge meene stemmen. Mede op de voordracht door B. on W. lok vee voor Japan. Opnieuw vertoeft te Leeuwarden een Japansche deputatie, door de Japansche regeering aangewezen, om in Friesland jong fokvee aan te koopen, hoofdzakelijk stieren en rieren. De heer K. N. Kuperus te Marssum koopt voor de deputatie aan, terwyl de heer G. v. d. Meulen de dieren op tuberculose onderzoekt. In Januari 1908 zal het gekochte naar Japan worden verzonden. (L. Ct.) Arm gezin 1 Vrijdagmiddag geraakte voor Nijmegen op de rivier de Waal, ter hoogte van het fort Kraijenhof, een schipper bekneld in een lus van den stalen tros, waar mede zyn vaartuig verbonden was aan een sleepboot- Het rechterbeen werd den man afgeknepen. De ongeluk, kige, die naar het Canisius-Ziekenhuis werd vervoerd. iet vrouw en 3 kinderen onverzorgd aan boord achter, Bedankt voor het beroep by de Ned. Hervormde Kerk te Den Helder, door ds. A. Hoving te Huizum. Van de heide. 't Anders zoet dommelend Drentsche dorpje Erica was in opschudding. Dames, vier dames hebben er eergiste ren in den laten avond een formeel gevecht geleverd. Eerst bleef 't by hatelijkheden, doch gaandeweg kwam 't van woorden tot daden. Drie vriendinnen hadden tegen haar aartsvijandin saamgespannen, een snoodelyk plan beraamd en dit in de nachtdonkerte ten uitvoer gebracht. Haarspelden, parapluie's en hoedenpennen werden als wapenen gebruikt. Doch, alsof dit nog niet voldoende ware, hadden de drie gezworen vriendinnen haar tegenstandster de kleeren van 't lyf gerukt en waren daarmee, toen de dorps veldwachter, tot de tanden gewapend en aangelokt door 1i- 1>- - - mg - kunnen bezitten. Oppervlakkig beschouwd, lykt het ook niet zeer waarschijnlijk, dat brood ziektekiemen zou kunnen bevatten. Immers, de temperatuur in den bak kersoven is zoo hoog, dat men wel mag verwachten, dat geen levend organisme het daar uithoudt. Intusschen wordt niet door het geheele deeg deze hooge tempera tuur bereikt. Onderzoekingen hebben geleerd dat het brood in den oven een temperatuur van ongeveer ICO gr. C. aanneemt, terwyl het deel, dat later de korst wordt, een temperatuur van 140 gr. O. bereikt. Nu de temperatuur van 100 gr. C. in het algemeen wel voldoende om ziektekiemen te doodenalleen sporen behouden nog hun levensvatbaarheid. Wanneer meel of deeg ziektekiemen bevatten-, zullen dit wel in de meeste gevallen tuberbacillen zyn. Deze zyn nu tegenover hooge temperatuur weinig resistent; zy vormen voor zooverre wy weten geen sporen en dus behoeven wij ons niet ongerust te maken over een mogelijk gehalte aan levensvatbare tuberbacillen in ons brood. Maar dr Roussel, (Parys) heeft ons uit die rust opgeschrikt. Aan de schrijftafel geconstrueerdo argumenten houden geen steek, wanneer het experiment het tegendeel bewijst. En Roussel kon aantoonon, dat tuberbacillen, aan het deeg toegevoegd, ook na het bakken van het brood hun levensvatbaarheid behouden. Hy kon ze uit het gebak kon brood weer kweeken en de op deze wijze verkregen tuberbacillen waren in staat marmotten tuberculeus te maken. Nu behoeft dit voor ons nog geen reden te zyn om met angst en vrees brood te gebruiken, maar het is, in verband met het veelvuldig voorkomen van tuber culose onder bakkers, toch weer een argument meer voor hen, die het hierheen willen leiden, dat eet- en drink waren uitsluitend door gezonde personen bereid, ver pakt en verkocht worden. („Moleschott".) Van een auto-ongeval en nog iets. Mijnheer is op reis, ver, héél ver weg, maar z'n auto is nog te Haarlem, en z'n chauffeur evenzoo. Als de haan niet thuis is, voelt de hen zich meester U.i !-• V het krijgsgeschreeuw, op 'f gevechtsterrein'Vemch7en, ^nhkJPenpaleis:.-'-200 sPeelde de chauffeur voor aan den haal gegaan. aut0"m ntl0er 1 De koene rustbewaarder bleef toen alleen achter hy de wee-klagende overwonnene, die in haar négligé stond te bibberen op den donkeren zandweg. De dorpsdienaar, die wel wat verlegen was met het ongewone geval, zocht dapper mee naar de ontbrekende kleedingstukken. Maar alle moeite was tevergeefs. Men vond niets en er bleef aan de toegetakelde schoons niet veel anders over, 't Hindert wat, de „baas" is door groote zeeën van ons Nederland gescheiden, en het gepuf der cylinders en 't getoeter van den hoorn zal daar zeker niet tot z'n ooren doordringen. Mogen we ook eens auto-en? zoo vroegen eenige vriendjes van den zich auto-m'nheer gevoelenden chauf feur. Aan de orde is nu het benoemen van een armvoogd eveneens in de plaats van den heer Van Loouwen. De Raad gaat hiervoor eenige oogenblikken in comité. Na heropening der vergadering wordt met algemeene stemmen tot armvoogd benoemd de heer J. Strooper. B. en W. hebben de verkiezing voor de vacature-Van Leeuwen bepaald op Dinsdag 7 Januari, do stemming en herstemming zoo noodig op 15 en 25 Januari Tot leden van het stembureau werden benoomd do heeren Slot en Kuiper voor de stemming en do heeren Schoorl en De Boer voor de herstemming. De heer Bruin werd als plaatsvervanger aangewezen. De rondvraag: De heer Kuiper informeert, wie de opvolger is geworden by de brandspuit voor den heerJ. Schager te Groenveld, die de gemeente heeft verlaten. Voorzitter deelt inedede heer K. Appel Pz. te Groeneveld. De heer Kuiper vraagt nog, of het geen overweging zou verdienen;- dat er met de omliggende gemeenten een overkomst werd gesloten by brand in onze gemeente. Spr. bedoelt, dat, als er een ernstige brand in de ge meente St. Maarten uitbrak, dat dan een spuit van do Zype of Dirkshorn te hulp kan komen. Niet met do geheele bediening, maar met twee of drie man, die de spuit alleen brachten. <Er waren bepaald als er gevaar dreigde, gemeentenaren genoeg, die de bediening van die spuit op zich zouden willen nemen. Laat er op St. Maarten zelf eens brand komen, een ernstige brand, dan is één spuit, zegt spr., niet voldoende en kan die van St. Maartensbrug te hulp komen. Zoo ook te Groen veld, dan kan de hulp van Dirkshorn komen. Voorzitter is het tot op zekere hoogte met den heer Kuiper eens. Hulp zou in dergelijke gevallen zeer ge- wenscht zyn, maar spr. zou willen dat die hulp niet eerder kwam, of vanuit St. Maarten moest er eerst om worden gevraagd. Was dat niet het geval, dan kon men vanaf buiten de gemeente wel om elk brandje komen en dat was niet in het belang onzer gemeente. Dat evenwel een overeenkomst' bestond, dat hulp desgo- wenscht verleend zou worden, was wel goed. Dan zou men niet her- en derwaarts behoeven te gaan, eer men de spuit kreeg. De heer Schoorl kan zich eveneens met het idéé best vereenigen. Men kreeg zoodoende meer contact met elkander. Spr. zou moer hulp willen hebben dan twee drie man, dat zou onvoldoende zyn, maar byv. 8 of man. Spr. zou gaarne willen, dat B. en W. dit idéé van den heer Kuiper eens nader uitwerkten. Allen voor. Voorzitter sluit nu met den wensch. dan in meergenoemd négligé huiswaarts te gaan, onder heid' dat allon elkaar het volgend jaar in gezondheid zullen mogen weerzien, Wel ja! zoo besliste deze in genadige goedmoedig-' de vergadering. li*! bescherming van den ietwat verbluften veldwachter. Schooner optocht heeft het rustige Erica zelden gezien. Den volgenden morgen zagen de Ericanen tot hun niet geringe verbazing een aan flarden gereten vrouwenrok vrcolyk wapperen aan een der schepbakken van een 2>n vriendjes eens laten zien, hoe hard de kilometer- baggermachineelders werden nog meer toilet-attributen Zoo gebeurde het dan, dat men Vrijdagmiddag door de stad een auto zag rijden, bevolkt met menschen die anders nooit in zoo'n rykelui's ding zitten. 't Ging langs ons mooie Spaarne naar Spaarndam. De auto-m'nheer, z'n waardigheid als gastheer bewust, n vHonrHtao oono 1 r»fu3 j- opgevischt. De rechter zal zich met dit ongewone zaakje bemoeien. (N. Gron. Ct.) POLITI E. De Burgemeester van Anna Faulowna maakt bekend, dat in die gemeente aan den openbaren weg is gevon den een bankbiljet van tien gulden, waaromtrent nadere inlichtingen ter secretarie verkrijgbaar zyn. Inbraken. Tegenwoordig zyn inbraken aan de orde van den dag, of liever van den nacht. Zoo heeft ook weer een zeer brutale inbraak plaats gehad te Hilversum by den landbouwer Kooi. De dieven verschaften zich zelfs toegang tot het vertrek, waar man en vrouw sliepen. Zy hebben ongeveer 1000 medegenomen, en veel gouden en zilveren voor werpen. Men vond alle deuren gesloten. Van de daders geen spoor. (Resb.) De grootste snelheid.rrrtt. glibberig, en o wee daar te Amsterdam heeft weer een inbraak plaats aan den Omval, in het fabriekskautoor Ook gehad der cacaofabriek van de firma J. E. Blooker. Door het stukslaan van een kelderraam verschaften de ongewenschte gasten zich toegang tot een ruimte onder het kantoor gelegen, vanwaar zy gemakkelijk langs een trap naar boven konden komen. Zy stuitten toen op de gesloten kantoordeur, doch wisten daar wel raad mede. Eenige flinke trappen en de paneelen gaven Van Leeuwen voor dit lidmaatschap' "heoft Wa^kTvfnd mee De opening was weldra ruim genoeg om den ik op z-„ piaats maar dat dit he£ güV0, js van'voor inbrekers doortocht te geven, waarop zy yveng aan het hem zulke treurige omstandigheden, betreur ik ten zeer- ste. Ik hoop dan ook van harte voor den heer Van Leeuwen, dat spoedig betere dagen mogen aanbreken, Hen waarin l-iii Ar» /-Hf l vreter wel kon jagen daar vloog de machine 1 De weg was echter i slipte de auto. Geschreeuw der inzittenden: help 1 help 1 Zouden ze het Spaarne invliegen Neen, een boom ont- fermde zich over de in duizend angsten zittenden. en bracht de op hol zijnde auto met een harden slag tot staan. Zonder ongelukken liep 't echter niet af. Een der gasten werd uit de auto geslingerd, en bezeerde zich nogal ernstig aan het hoofd. Nu loopt onze amateur automobilist met een verband I om het hoofd. niets doend, dan auto's verwenschen. Hy gaat nooit meer in zoo'n ding zitten 1 (H. D.) Raad Sint Maarten. Vergadering op Maandag 23 December 1907, des mor gens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. 2 Vacatures. Voorzitter de heer A. Klerk, Burgemeester. By de opening der vergadering zegt de Voorz. Ik open de vergadering en heet U allen welkom, maar vóór ik overga tot het lezen der notulen, wil ik een tweetal gebeurtenissen der laatste dagen herdenken. In de 1ste plaats, het bedanken voor het lidmaatschap van den Raad door den hoer Van Leeuwen. Dat de heer zoeken togen in kasten en lessenaars. Alle lessenaars 8te werden opengebroken doch zonder veel resultaat voor de langvingerigo bende. De dieven waren ochter zoo gelukkig in een kastje den sleutel te vinden van de de deur konden openen. De buit viel echter niet mede. Wel werd een bedrag van f 500 a 600 aan specie en bankpapier gevonden, doch het is den inbrekers waarschijnlijk te doen geweest om nog een grooteren slag te slaan. Men onderstelt dat hun bekend was de gewoonte der firma Blooker om op Vrijdagavond van het hoofdkantoor aan het Achter- Oosteinde naar het fabriekskantoor te brengen de noo- dige specie voor de uitbetaling van het loon aan de arbeiders der cacaofabriek, een bedrag van eenige dui zenden guldens. Door een toevallige omstandigheid was deze overbrenging ditmaal achterwege gebleven, zoodat slechts het geld van de loopende kas in de brandkluis aanwezig was, Toen de dieven hun slag hadden geslagen, hebben zy in een ledig geldbakje hun gebruikelijk „souvenir" ge deponeerd met een briefje erby, waarin zy dank zeggen voor het geld en de firma een „tot weerziens" toeroe pen. Dit briefje was onderteekend „het trio", dezelfde naam die ook elders op soortgelijke briefjes werd aan getroffen. De diefstal werd eerst ontdekt, toen om zes uur het Verheffend gezicht. kantoorpersoneel aan den arbeid zou gaan. Men zag Er is Donderdag in de vergaderzaal van het Huis vanzich genoodzaakt de kluis, waarvan de sleutel verdwe- Afgevaardigden der Vereenigde Staten een tweegevecht i nen was, te laten opensteken. Het bakje waarvan wij met de vuist geleverd. Het ging tusschen Williams, j boven melding maakten, stond in de gesloten kluis, oud 50 jaar, en Dearmond, oud 63 jaar, beiden afge-j De politie van Watergraafsmeer, telephonisch met het vaardigden voor Mississippi, maar geen vrienden, I gebeurde in kennis gesteld, deed een uitvoerig en nauw- Dearmond beschuldigde den ander van oneerlijkheden j gezet onderzoek, doch tot dusver heeft men geen aan- in het vergeven van baantjes. Williams antwoordde wijzing, in welke richting de brutale gasten moeten ge- met een stomp op den neus van Dearmond. Deze liet zocht worden. Daar slechts klein bankpapier en munt- zich evenmin onbetuigd, en weldra rolden de twee biljetten in kas waren, heeft men de nummers niet achtbaren over den vloer. Toen andere wetgevers hen genoteerd. Het vermoeden bestaat dat de inbrekers op de hoogte zyn goweest van de gewoonten in de fabriek. Men is geneigd hen te zoeken onder ontslagen arbeiders, doch evengoed kunnen zy op andere wijze hun inlichtingen ingewonnen. dan waarin hy op" dit oogenblik verkeert bdeaddeurÜftnde6n SS, Waar7a" Z" Z°nd6r "'"S6 m°eit9 i 4' P^ker^ï^nestor ran S Raaï Twee" over den vloer. Toen scheidden, bloedden zy beiden overvloedig. Eon naar jaren geleden hebben twee senatoren, Tillman en Me Lauren, met elkaar geplukhaard. Sedert had het ConL gres zoo'n schandaal niet meer beleefd. Zijn geld bad hein. In een dorpje dicht by Boston is onlangs een merk waardig. of wil men ellendig, man overleden, die het als vrek tot een zeldzame hoogte had gebracht. Het was zekere Benjamin Radleigh, die in zijn 90-jarig leven 8 millioen gulden had by eengespaard. Zyn gansche leven hebben Te Dongen (N.-Br.) hebben inbrekors ergerlijk huisge houden by W. v. D., koffiehuisbouder. Hot goheolo huis werd als 't ware overhoop gehaald. Vaten bier liet inen eeg loopen, ilessohen drank worden over don vloer go- en-dertig jaar lang is' de heer Dekker lid van dat college geweest, en heeft hy de gemeente naar zyn beste krach-1 ten gediend. Hy was geen opposant, geen man van het1 woord, maar ik ben er zeker van, dat hy de belangen der gemeente heeft behartigd ten genoegen der kiezers, die steeds weer opnieuw zyn mandaat hebben ver nieuwd. Wij i verliezen in den overledene een goed vriend en waarclig medelid, dien wy steeds als zoodanig ons zullen blijven herinneren. De notulen worden daarna gelezen en onveranderd gqedgekeurd. Raad Heer Ilngowaard. Vergadering van den Raad, gehouden op Zaterdag 21 December 1907, namiddags 2 uur. Voorzitter de heer P. Wonder Az., Burgemeester. Allen present. Opening en daarna lezing en goedkeuring der notulen. - Ingekomen en voor kennisgeving aangenomen, eene missive, waarbij van Ged. Staten goedgekeurd is terug gekomen de begrooting voor 1908. Slechts 3 inschrijvingsbiljetten voor de levering vau schoolbehoeften zijn ingekomen en na eenige bespreking geeft de Raad er de voorkeur aan, die levering maar niet by inschrijving te doen geschieden. Het zal daar mee dus op den ouden voet doorgaan. Twee inschrijvingsbiljetten voor het koopen on uitrooien der boomen (6 stuks) bij het raadhuis, zijn ingeko men. De heer A. Groot schrijft in voor f 10 in totaal, de heer J. Met voor f 18.60. Dezen laatsten wordt het koopje gegund. Hij zal nu zelf de boomen uitrooien en wegvoeren en eventueele daarby veroorzaakte schado zal hy gehouden zyn te vergoeden. Dan is nog ingekomen een schrijven van den rijks ontvanger d.d.2 December j.I., dat hy aan den gemeente ontvanger f 933.38 heeft uitbetaald. Op 's Voorzitter's voorstel voor kennisgeving aangenomen Volgt een ingekomen schrijven van den heer Brug man, onderwijzer, waarin deze opmerkt, dat, aan zijn schrijven, om als verslaggever de vergaderingen by te wonen, een uitlegging is gegeven, die niet in zyne be doeling kon liggen en die hem, by het lezen van hot raadsverslag, ten hoogste heeft verwonderd. Om lij uur toch, zegt de heer B., gaat zyne school uit, wat hem om 12 uur veroorloven zou, ter raadsver gadering present te zyn en dan zou ook niet het ver zoek zijn, steeds op Woensdag, maar by' voorkeur op dion dag raadsvergadering te zien houden. Den Zaterdagmiddag heeft de heer B. natuurlijk ook vry. Een en ander wordt bosloter: door het uitsprekon van 's adressanten hoop, dat na deze toelichting met zyno belangen rekening zal worden gehouden. Voorzitter verklaart, wél goed te hebben begrepen, wat de heer Brugman bedoelde, doch wenscht het schrij ven nu verder maar voor kennisgoving aan te nemon. De Raad wil zich in deze geen verplichting opleggen, wil Voorzitter by vergadering, die op Woensdag- Wél V.1V TTUOllOUilg- middag valt, den heer Brugman daarvan kennis geven. Voorzitter heeft door den heer A. Groot de werkzaam heden, die van gemeentewege te Veenhuizen te verrich ten zijn, laten opnemen. Daar is vry wat te doen aan hek, privaat, en waterplaats, toren, lijkenhuis, brand spuithuis, school en schoolhuis, enz. Timmerwerk, zoo wel als behang- en schilderwerk. Doch het volgend jaar zal men zien, wat er in deze geschiedt. T\r.i* MWUU gvevuiouUi Medegedeeld wordt, dat goedgekeurd terugontvangen Drie teekeiiingen voor een ijzeren hek by school no. 2 zynde gemeenterekening, begrooting, verordening op worden daarna heffing en invordering van de belasting op de de nemng en openbare vermakelijkheden, het suppl. kohier Hoofde- lyken Omslag. De laatste kasverificatie wees aan, dat in kas was en moest zijn by den gemeente-ontvanger fl629.95B. De verzekering van den veldwachter Tin was gesloten by de Hollandsche Sociëteit te Amsterdam voor een premie van f 14.43. De leverantie der schoolbehoeften was gegund aan de firma Trapman Co. te Schagen voor f 154; de heer v. Leverink te Schagerbrug had ingeschreven voor i ar in verband hiermee een bestek J, f 161.65. Tot schatter der lokalen waarin de klein handel in sterkenjdrank wordt uitgeoefend, was benoemd rio hexav Tin. Van Leeuwen had een brief ingezonden ontslag nam als lid van den Raad en ont- als lid van de commissie tot wering van en als armvoogd. Met algemeene de beide laatste functies eervol de heer De heer waarin hy slag vroeg schoolverzuim stemmen werd uit ontslag gegeven. Van den heer Kuit, oud-gemeenteveldwachter, was een schrijven ingekomen, waarin hij in eenige hartelijke woorden afscheid nam van den Raad, tevens uitspre kende alle goede wenschen voor zijn opvolger en voor don bloei van do goiuoonte. Van den veldwachter Tin whh oen brief ingekomen met dank voor de gratificatie van don Uaad ontvanoon voor eerste uitrusting. ingezien, waaruit eene keuze wordt go- daan, voor het maken van een zoodanig hek, in plaats van bet 35 Meter lange, nu het schoolplein begrenzende houten hek. De smeden in het dorp zullen worden uitgenoodigd tot prijsopgave van zoo'n hek. Ook zal die bij den fabri kant worden gevraagd, daar de Raad algemoen heeft goedgevonden, tot plaatsing van een ijzeren hek over te gaan. De heer A. Groot zal maken. By de rondvraag informeert de heer Plevier naar den toestand van het schoolhoofd, den heer Huizenga, wiens klasse door zyn ongesteldheid al 5 weken stilstaat. Voorzitter zegt, dat de Districts-schoolopziener or al is geweest; de hoogste klasse genoot al in geen 4 weken onderwijs. De dokter had voor meester Huizonga verlof gevraagdeen dag of 3 zou wel voldoende zyn. Toen Voorzitter door den Districts-schoolopziener hier over hoorde spreken, schreef hy zonder verwy'1 den Ar- rondissements-schoolopziener, van wien nog geen ant woord is ingekomen. Wanneer de toestand te lang aanhoudt, zal men raad schaffen. Hierna sluiting. Cnllantsuog. Zaterdag 1.1. was het 25 jaar geledon, dat de heer Johf. Vis, H. d. S. te Callantsoog, de betrekking aan vaardde als Secretaris van den polder Callantsoog. By die Kolegonhoid werd hem door het Bostuur een iraule stoel uangobodon.

Schager Courant | 1907 | | pagina 6