TRAPMAN Co., RECLAMES. r Door plaatsgebrek OPRUIMING 11 ii wil'leil houten Welpijpen, ii o oT Ai c. ds wim ïiLtY, Dronkenschap bestaat niet meer. BRONGAS op 1 JANUARI 1118 (NIEUWJAARSDAG), Az. IJzeren GIERVATEN, A. SLOT, Oprechte Haarlemmerolie Ge meug d Nieuws. Schagen is dankbaar. ADVERTENTIEN. Nederland in Beeld, f 1.30. MOOI NEDERLAND, f 0.90. d Zij worden door mii od elke KM AILLEEREN L. GROENEWOUD, Zij worden door mij op elke diepte geleverd onder garantie. A. SLEUTEL, bij P. DE BOER, Echte oude Jewwr P. HOPPE J. C. de Vries te Schagen. zijn nog niet overtroffen. De Verspreiders arijn ook qIehkXrbem""" hou,eo Hollandsche Haring. Buitengewoon groot is de vangst van NIEUWE 0 40 2 3© 4 1 50 2 4 4 ÏO J. DIXSTAAL, Kolhorn. net COZA POEDER be zit de wonderbare eigenschap om tegenzin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) by den dronk aard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zon der zyn medeweten, en zonder dat het noo dig is dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft Aan verschillende dier dames komt een complimentje toe voor haar spel. Natuurlijk ontbrak er dit en dat, maar niet waar.voor de eerste maal en dan deze resulta ten, dan mag er gerust gesproken worden van succes. Willems was o. i. al heel goed,diep doordachten mooi uitgebeeld en ook Spilman, de rentenier, kon men moei lijk beter verlangen. Alles was zeer te loven. Tot nastuk 't leuke „Jochem Pezel, want ben je voor 'n ezel" van F. Reuter. Onbedaarlijk werd er gelachen bij 't hooren der verschillende dwaasheden, 't Leeuwen deel van het uitbundige succes komt wel toe aan den titelrol vervuiler, die met zijn onverstoorbaar flegma uit nemend don ezelachtigen luitenantsoppasser uitbeeldde. Het publiek kon, voorzoover 't niet aan het gezellige „bal na" wilde deelnomen, voldaan over de uitvoering, die door muziek van 's hoeren A. Olie's kapel gezellig werd afgewisseld, huiswaarts gaan. Gemeenteraad van Kenteren. De Wageningsche correspondent van het „Handelsbl." schrijft: Dezer dagen gewerd ons Je mededeeling, dat de Raads vergaderingen der gemeente Kesteren nooit of te nim mer door oen vertegenwoordiger van de pers werden bijgewoond. Aangezien nu deze gemeente de beide bloei ende dorpen Opheusden en Kesteren omvat, achtten wij het wel gowenscht eens acte de présence te geven. Tegen 10 uur, tijdstip waarop de vergadering heden, Dinsdag, een aanvang zou nemen, meldden wij ons ten (xomeentehuize van Opheusden en troffen daar den reeds bejaarden gemeente secretaris. „Wensch-te gij den burgemeestor te spreken?"! klonk de vraag. Nu, dat juist niet. Ik ben verslaggever en kwam de Raadsvergadering bijwonen. O! zoo! Verslaggever! Jao, heur 'ns, 'k geloof niet astattese daor hier an doen Wablief Jao, maor 'k zal 't den Raod zeggen, die motten't i dan ei ges maor witen Wij mompelden zoo iets van „rechten", doch besloten den braven grijsaard maar niet verder lastig te vallen met allerlei explicaties omtrent de „moderne" wettelijke voorschriften aangaande openbaarheid dor vergaderingen en vroegen den burgemeester te spreken. Laat ons aanstonds verklaren, dat het hoofd der gemeente, de heer H. A. van Steennis, ons zeer wel willend ontving en zich met de tegenwoordigheid van de pers hoogelijk ingenomen toonde. Wat de behandeling der agenda betreft, vermelden -wjy allereerst een adres der bakkers aan H. M. de Koningin, waarin wijziging der onlangs vastgestelde politieverordening werd verzocht. Ten einde te dienen van bericht en raad, was dit adres door Ged. Staten aan den Gemeenteraad toege zonden. Wat is het geval Bü de oude politieverordening waren de bakkers verplicht het aantal kilo's dat het brood woog, aan te geven door even zooveel streepjes in het brood. Opheusdensche bakkers zijn echter slim. Het publiek lette niet zoo bijzonder op die „stripkens" en zoo werden b.v„ de veel gevraagde 12-ponders gebakken met 5 streepjes. Wogen ze dan 11 pond, welnu de wetgever had niets te reclameeren. In de nieuwe verordening echter wordt, met een kleine speling, zoowel het geven van overwicht als onderwicht verboden. En daartegen nu hadden de verbolgen bakkers gerequestreerd bij H. M. de Koningin. In het bijzonder werd de aandacht van H. M. gevestigd op de schreeuwende onrechtvaardigheid, dat ze geen overwicht mogen geven 1 De Raad echter, wèl wetende waar het om gaat, besloot vooralsnog te adviseeren tot ongewijzigde hand having van de verordening. is de temperatuur boven de 50 graden gerezen, of bijna te constateeren, den ganschen lieven dag niets uitvoert, even hoog als op vele dagen in den laatsten zomer. De gemiddelde temperatuur is vijf dagen lang ruim 10 gra den hooger geweest, dan het gemiddelde van die dagen over vijftig jaren bedroeg. In vele Londensche parken bloeien de rozen en an dere bloemen alsof het reeds lente was, terwijl alle boomen en struiken vol knoppen zitten. Een zachte Kerstmis is met dat al niets ongewoons in de laatste twintig jaren. Op de laatste 23 Kerstmissen heeft het in Engeland maar ééns zwaar gesneeuwd en heeft men daar maar tweemaal schaatsen kunnen rijden. Daarentegen was te St.-Petersburg de temperatuur Zaterdag j.1. 13 graden onder het nulpunt van Fahren- heit. Op het ijs in de Newa zijn hulpsporen gelegd waar over een paardentram zich voortbeweegt. Spelden in <le Fransche administratie. De gouverneur van Martinique, die een tochtig bu reau heeft, verlangde wat spelden om zijn wapperende papieren bijeen te houden. Zijn secretaris-generaal kreeg opdracht een doosje spelden te koopen in het winkeltje- om-den-hoek. Doch deze ambtenaar weigerde, omdat volgens voorschrift „geen uitgave toegestaan is, welke niet dadelijk in verband staat met de koloniale begroo ting, en zonder toestemming van de centrale administra tie." Deze laatste huist in Parijs. Daarop werd het volgend telegram naar Parijs gezonden„Ministerie van koloniën, Parijs. Verzoeke onmiddellijk de coodige spelden te verschaffen." In Parijs vormde dit telegram een punt van ampele bespreking. De minister las het telegram en ontbood zijn secretaris-generaalSamen spraken zij over de speldenaanvraag. Gevolg: doorzen ding naar den afdeelingsohef voor „inlichtingen over de belangrijkheid van te maken onkosten." Waren er spelden noodig? En dringend? Waarvoor had de gou verneur van Martinique spelden noodig op zijn eiland? Aan de afdeeling „politieke mededeelingen" werd om inlichtingen verzocht over den levenswandel van den gouverneur. Het uitvoerig rapport luidde gunstig. Daaruit kon afgeleid worden, dat er niets verkeerds stak achter dien speldennood. De verschillende stuk ken werden nu aan de „commissie van aankoopen" doorgezonden. Deze vergaderde eenige malen. Daarna werd bij meerderheid van stemmen verworpen, bij open bare inschrijving de spelden aan te besteden, doch aan bevolen ze uit de eerste hand te koopen. Zoo kwamen de stukken bij den minister terug. Doch die was al maandenlang de zaak vergeten. Hij was bovendien dezen dag door de Kamer wat uit zijn humeur gebracht, dus verlangde hij wèl openbare aanbesteding. Daarop ging alles weer denzelfden weg terug, kwam opnieuw bjj den minister. Die zette toen zyn paraaf. De aanbesteding heeft nu plaats gehad, en dezer da gen zullen de spelden naar Martinique worden gezon den. iloch het dossier is inmiddels aangegroeid tot 2427 folio bladen, onderling verbonden door een even groot aantal spelden. Wellicht zijn op Martinique in den tusschentijd vau veertien maanden de staatsstukken al zóó uit elkaar gewaaid, dat de gouverneur zelf in het winkeltje-om- den-hoek is aangeloopen. Winter Vijf dagen achtereen zegt een Londënsch blad Rudyard Kipling en de lintei houder. De bekende Engeische romanschrijver, dichter en Nobelpiijswiriner Rudyard Kipling, die het vorige jaar de meeste staten van Amerika bezocht, ten einde zijn kennis van land en volkeren te vermeerderen, hield zich een paar dagen geleden in een klein plaatsje in Canada op, waar hij in een hotel logeerde, dat zijn gids hem had aanbevolen. Op den dag voor zijn vertrek, zoo vertelt het „Toe ristenblad", liet hij den hotelhouder komen, en richtte met een ernstig gezicht de volgende toespraak tot den zwijgend toehoorenden man „Mijnheer 1 Ik heb al heel wat in de wereld rondge reisd, en heb in veel hotels gewoond, maar 't heugt me niet. dat ik ooit zoo belabberd ben behandeld ge worden als in uw inrichting. Uw kamers zijn smerig en slecht verlicht. Uw eten is ellendig en onverteerbaar, de bediening beroerd. Overigens is in dit alles niets verwonderlijks, daar u, zooals ik het ongenoegen had en Gods water maar over Gods akker laat loopen. De hotelhouder verdween, al zwijgend. Toen hij ech ter den volgenden dag met vroom gezicht de rekening kwam aanbieden, stond daarop als laatste post. „Voor onbeschaamdheid 3 dollar". Eerst zette Kipling een verbluft gezicht, maar toen begon hy te lachen en betaalde. De waard had zijn gast uitmuntend getaxeerd. De reis oin de wereld in 203 minuten. Een Kopenhaagsch blad heeft aezer dagen een aardige proef genomen. Twee telegrammen, elk van vijf woorden, werden tegelijkertijd verzonden oni een reis rond de wereld te maken, 't een naar het Oosten, 't ander naar het Westen, over Shanghai, New-York, Londen en vice-versa. Het telegram Shanghai—New-York—Londen kwam het eerst te Kopenhagen terug, na drie uur en 23 minuten onderweg geweest te zijn. Daar het een gewone proefneming gold, had men 't telegraaf bestuur niet vooraf gewaarschuwd. Brand te Tonlon. TOULON, 23 Dec. Er is brand uitgebroken in een j groote bergplaats van meubels en spiritualiën, die aan zienlijke voorraden alcohol bevatte, bestemd voor de uitrusting der marine. De brand brak uit in het entrepot Scaglia, en sloeg weldra over naar een naburig entrepot en naar een aangrenzend café-restaurant, dat geheel vernield werd. De brand verwoestte twee entrepots en een café restaurant. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Vele personen, die aan het reddingswerk deelnamen, vierden gewond, van wie drie vrij ernstig. Een caisson-ongeluk. PARIJS, 24 Dec. Op lijn no. 4 van den Metropolitain i had een ongeluk plaats ter hoogte van de Rue Lutèce. 1 De wand van een grooten caisson, dien men deed zakken, week uit tengevolge van een ontploffing der samenge perste lucht. De in den caisson aanwezige werklieden werden tegen den wand geslingerd en deels door de gevormde opening in een anderen caisson, die als regenbak diende. Vijf arbeiders verdronken. Hierover wordt nader gemeld Sinds een maand is men in de rue Lutèce bezig een grooten caisson te plaatsen. Naast dit gevaarte bevonden zich twee kamers met samengeperste lucht waar de werklieden „geschut" worden alvorens af te dalen in den caisson om den bodem verder uit te graven. Dit graven moet met buitenwone voorzichtigheid overal gelijk geschieden. Een hoogteverschil van enkele centi meters aan verschillende kanten kan een ramp ver oorzaken. Om vijf uur Maandagavond ontdekte een der werklie den een scheur aan de zuidoostzijde van den caisson. Men begon terstond die scheur te dichten, waarmede de mannen ongeveer een half uur bezig geweest zullen zijn, toen een vreeselijk gekraak klonk; de wand scheurde en een geweldige massa water, zand en kiezel spoot door de opening. De 88 arbeiders die in den caisson werkten werden door elkaar geworpen, maar ontsnapten door de vlucht aan het vreeseljjke lot der vijf ongelukkigen, die aan de scheur werkten. De stroom overweldigde hen, rolde, wierp en sleepte hen tegen een stalen wand, waarbij zy deels onder die half vaste, half vloeibare moddermassa bedolven, deels tegen het beschot verpletterd werden. Aanstonds werd hulp gehaald; de brandweer snelde ter plaatse, maar het was laat in den avond voor de vyf slachtoffers deels huisvaders. in welhaast onherkenbaren staat naar boven waren gebracht. Hoe het onheil werd veroorzaakt is, is nog niet opgehel derd. Volgens sommige werklieden was aan de zuid- oostzijde te diep gegraven, volgens anderen waren bij het dichten der scheur te zwakke bouten gebruikt. Aardverschuiving. Uit Mauriac wordt aan den „Petit Parisien" geseind, dat ten gevolge van de hevige regens er by Combrieu een aardverschuiving op groote schaal heeft plaats ge had. De groote weg is versperd. Men vreest voor nog andere aardverschuivingen in die streek. Baas boven baas. Als mijn man me kwaad gemaakt heeft, maak ik ,'s middags niet zijn lievelingskostjes klaar. En als de mijne me kwaad maakt, kook ik juist zijn lievelingskostjes, maar laat ze allemaal aanbranden! Wanneer bij ons De Italiaanscho Kamer heeft de vorige week een wetsontwerp aangenomen, waarbij de nachtarbeid voor de bakkers wordt afgeschaft. De regeering verklaarde onder luid applaus van de Kamer, dat het hare bedoeling is de wet zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden, zoodat zy het ont werp nog denzelfden dag by den Senaat zou indienen. Gered. Een telegram uit Palermo aan den „Berl. Lók. Anz. meldt, dat daar ter stede op de plaats, waar eenige dagen geleden de vreeselyke ontploffing plaats had ge had, een meisje van drie jaar en een jongetje van vier onder het puin vandaan werden gehaald. Merkwaardi gerwijze leefden de kindertjes nog en hadden zelfs zoo weinig geleden, dat zy, naar het ziekenhuis gebracht, kort daarop als hersteld weggezonden konden worden. De gezondheid der Tsaritsa. De gezondheid van de Tsaritsa laat reeds eenigentyd te wenschen over. Naar thans medegedeeld wordt, lijdt Tsaritsa Alexandraaan een chronische nerveuse depres sie, een gevolg van de omstandigheden waaronder in Rusland de keizerlijke familie leeft. De vrees voor aan slagen op haar echtgenoot, maar vooral op haar drie jarig zoontje moet het zenuwstelsel der Tsaritsa'zoo aangepakt hebben, dat een speciale behandeling door een zenuwspecialiteit noodig is. Naar het heet zal de Tsa- j ritsa Petersburg voor eenige maanden verlaten. Een kostbaar been. j Het Hooggerechtshof van New-York heeft dezer dagen een vennootschap tot tram-exploitatie veroordeeld tot j 50.000 francs schadevergoeding aan een jongen van tien jaar, die door een tram was aangereden en zoodanig gewond, dat een been moest afgezet worden. De advocaten van de gedaagde party achtten, dat de schadevergoeding veel te hoog gesteld was voor een been van een nog zoo jeugdig persoonde rechter die 'tHof presideerde, besliste echter, dat juist omdat 'thet been betrof van een jong king, de schadevergoe ding zoo hoog moest zijn. Hoe Hark Twain boeken koopt. Mark Twain, de bekende humorist, trad onlangs te Washington een boekwinkel binnen en vroeg naar den prys van een geëtaleerd werk. „Vier dollars" luidde het antwoord. „Mooi, doch ik ben journalist, en kry'g als zoodanig toch zeker eenig rabat." „Natuurlijk." „Verder schrijf ik voor verschillende „magazines", ik geloof dat deze functie het boek ook iets goedkooper voor me maakt." „Zeer juist, meneer." „En dan kijk eens hier. Ik heb zelf ook 'nstuk of wat werken de wereld ingeschopt. De boekhande laars houden hiermede gewoonlijk rekening, wanneer ze my den prys van een werk noemen." „Dat zullen wy ook doen." „Ten slotte heb ik ook nog aandeelen in uw zaak, dat geeft me toch zeker eenig rabat „Natuurlijk." „Zeg, eens beste vriend, misschien hebt ge wel eens van me gehoord. Ik ben Mark Twain, wat dunkt u, zou ik op mijn naam niet ook 'n kleine korting kunnen krijgen j „Dat zal wel gaan." „AD rightl Vertel me dan nu maar eens, wat ik je betalen moet. „Nothing at all, sir," luidde het antwoord. Integen deel, u hebt van onze firma nog 80 cents te vorderen." Rcnzenbrand. By een brand in de opslagplaats van de Pure-Oil- Company te Ludwigshafen is voor 300.000 tot 400.000 mk. schade aangericht. -o Hoe kunnen wij andera dan dankbaar zijn voor de openhartige verklaring gelijk de onderstaande, door personen uit onze omgeving gegeven voor ons welzijn Want dit woord uit Urk zal een hulp zijn voor velen onzer te Schagen. De heer R. Oost, Scheepstimmerman te Urk, meldt ons Sedert geruimen tijd heb ik geleden aan een vlijmende pijn in de lendenen, gepaard met een ver moeid gevoel, dat zich vooral 's morgens bij het ops'aan in hevige mate openbaarde, scheen mjj (oe, dat mjjn bsenen dienst zouden weigeren Ik had PnclttalGitcf Het hun DUIl uitjiJöfc veel last van benauwdheden en zweetin- i 1 1'_!A'-A/vlir.r» dagen nemen, toe en heb, HU gen, die zonder aanleiding p'o selicg opkwamen en daar ik veel hinder had van het zuur, h«d ik sedert lang mijn eetlust varloro Wegens zwakte had ik mijn werk geheel moo'en neerleggen en ik begon mij ernstig ongerust te maken over mjjne ziekte, toen men mij aanrandde Foster's Rugpijn Nieren Pill n eens te probeeren. Hoo groot waren mijn vreugde en verwondering, toen ik reeds na vier een groote verlichting waar kon Met den dag nam mijn beterschap thans weet ik niet, hoe ik het want ik kan niets meer van de vroegere pijn bemerken. Ik gevoel mij veel sterker en opgeruimder en zou wel ieder ni r'ijder dit heilzame geneesmid del willen aanbevelen. Ik ondergeteekende, vorklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. Hebt gij ooit getwijfeld, dat Uw nieren de oorzaak Uwer ziekto waren f Hebt go pijn in den rug, in het hoofd of in de leden Lijdt gij aan rheumatiek, zwakte van hot hart of waterzucht F I« uw urine-loozing te weioig of te veelvuldig, en is uw water vermengd rmet steen of bezinksel Gevoelt gij U immer vermoeid, terneergeslagen en prikkelbaar P Denk er eens over na. Verzeker U, dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen gcefr, dezelfde die de heer Oost gehad beeft. W{j waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Poster voor komt. Ze zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één, of f 10.—voor zes dooven. ELKS DAG geeft een kiekje. Ver zameld uit alle oorden van ons schoone Nederland, verschaffen zij een heel jaar genot in huis ELKE WEEK geeft een plaatje in kleurendruk. De kiekjes hebben de grootte van een Ansichtkaart en kunnen verza- i meld worden in A 1 b u m s, die tevens verkrijgbaar zijn. EEN SCHAT van de mooiste beelden uit ons Vaderland krijgt men op deze wijze in zijn bezit. Voorradig bij L.1AN SCHAGEN. van een partij oude en bijna nieuwe beveelt zieh beleefd aan tot het aanleggen van en het maken van w.o. Eerste Klas merken. Speciaal ingericht tot het van Rijwielen, Kachels en Onderdeelen. Alle reparatiën worden net en billijk in orde gemaakt. Groote voorraad BANDEN, LAN TAARNS, ONDERDEELEN enz. V raag Frezen. H.H.Smeden en Rijwielhandelaars rabat Beleefd aanbevelend, Bondsrij wiel hersteller, Winkel. Mr. Timmerman, DIRKSHORN. Complete Meabileering. Verkrijgbaar bij Let op cachet en kurkbrand - ALKMAAR. - Achter de Visch- markt 60 61. met regelmatigen be sproeier, te openen vanaf de zitplaat s KOLIIORN. Per vaatje van 5© stuks IOO 20© om in te leggen Volle Haring H Modellen en Ziclitzendingen franco. Te koop: prima KLAV£RHQOI, WIT HOOI en STROO ALLES GEPERST, bij Ook VERKRIJGBAAR bij en BESTEL LINGEN aan G. IIOOIJ, bestelhuis, Heilagen. Ter voorkoming var misleiding doel ik U mode. dat de éénige Fabriek van sinds ruim 210 jaren gevestigd is van den Koster der R.-K. Kerk te Sappe- meer, is verkrijgbaar h 35 Cent bij R. REZELMAN, Molenstraat te Schagen. nurinniT Radicale genezing binnen vier dagen. Uil!lil^ROllllOiU, JaM» URUvEN* Men waohte zich voor elke namaak Reiziger» of Vertegenwoor diger» worden niet uitgezonden eenige wettige erfgenaam des Uitvinders. Verkrijgbaar bijG. DORBECK, P. JONGEJAN Mzn., J. GROOT Tzn. en J. ROTGANS te Schapen. Een monster van het merkwaardige Coza Poe der wordt gratis toege zonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedsel, zonder dat het noodig is, dat de dronkaard er iets van af weet. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, dui zenden personen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rech ten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onschade lijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is verkrijgbaar in alle apotheken en in het volgende depót te SCHAGENR. REZELMAN. Onze depothouders reiken het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag naar doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U direct naar Londen. 62, Chancery Lane, ncery I, Londen. 354. Engeland Wacht u voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoe- iddel tegen dronkenschap.

Schager Courant | 1907 | | pagina 11