rabat. Slijters Schagen, Laan D 4 TRAPMAN Go. Mej. A. Lodewijks, Kleine Menschen, Echte Enkhuizer Almanakken. Scheurkalenders, 20 Cents. Groote voorraad liekeningboeken, Winkel -en Kantoorboeken, Agenda's, breed en smal Itekenin^papier, A'ota's, Quitanties Enveloppen. Alle Schrijfbehoeften. PUI MA K W A Lil EU. te NIEUWE NIEDORP. Vioollessen van den Heer SCflöüM Landbouwkalk in rersehilleede soortea. V. F. ML if 2001 Alkmaar. EEN KOP THEE. 386ste Staatsloterij. Heden overleed ten o; zen hu ze, na een langdurig, doch geduldig lij den, onze geliefde Zuster on Tante Grietje Schuitemaker, Wed J DE VRIES, in den ouderdom van ruim 81 jaar D. SCHUITEMAKRR- Wed J. Pluistkr F. K08 en Echtgenoote Winkel, 25 Dec 1907 Prijs f 1.en f 1.90. TRAPMAN Co., Laan, Schagen. *m* Heden overleed na een kort, d^ch smartelijk lijden, onze geliefde Zoon en Broeder Jacob Manneveld, in den ouderdom van 26 jaar en 10 meanden Uit aller naam, K. MANNEVELD. I MANNEVELÜ-Doorn Dirkshorn, 25 December 1907. gedurende diens ongesteldheid zal over nemen. Inlichtingen geeft Mevrouw VAN DEN BERGH-Planteijdt. Diep treure; de nog over het ver lies van mijn gelief Ie Zuster DIEU- WERTJE, trof mij nu weer een zware slag door het overlijden van mijn zoo innig geliefde Jacob Manneveld, in den ouderdom van 26 jaar en 10 maanden. Diep betreurd door zijn geliefde, MAARTJE JONGEJAN. Dirkshorn, 25 December 1907. 1. op Zondag 12 Jan. '08, VRIJ BAL. Schets naai het Zweedsch van KJOLMER SöDERBEIG. Het heet, dat men in Engeland een goed doel van /ijna anzien in de maatschappij kan regelen door bran dewijn en dergelijke dranken in het openbaar te drin ken. Nu, ieder land heeft zijn zeden. Mij verging het gisterenavond tamelijk slecht, omdat ik in een café een kop thee wilde drinkenJa, eigenlijk doet het er weinig toe wat dat voor een café was. De zaak is, dat ik tegenwoordig bezig ben de laatste hand te leggen aan een roman in twee doelenwaar in ik den humbug in de heele moderne samenleving ga ontsluieren. Alleen het laatste hoofdstuk ontbreekt nog en ik had mij juist voorgenomen dat gisteren te schrijven. Ik stond dus 's morgens klokke acht op, zette mij brandende van dichtkoors in hemdsmouwen aan mijn schrijftafel en begon„De Oclober-schemering spreidde zich aL dichter over de stad, terwijl de herfst regen Vei der was ik nog niet gekomen, toen mijn tele foon ging. Het was een van mijn vrienden, die geld wou leenen een kleinigheid, een paar honderd kro nen maar hij had ze dadelijk noodig. Ik kon na tuurlijk niet „neen" zeggen, en daar ik voor het oogen- blik niemand had om ze te brengen, moest ik zelf gaan. Ik ging dus en op den terugweg, juist voor mijn deur, ontmoette ik een ander van mijn vrienden, die bezig was in een rijtuig rond te rijden en een maat schappij op aandeelen te slichten, en die mij vroeg, of ik geen trek had om den post van directeur )der kas op mij té nemen. Ik wilde niet maar zoo terstond neen zeggen, dal zou onvriendelijk geleken hebben, daarom ging ik eerst met hem ontbijten, om dan ver der met hem de zaak te bespreken. En dus ontbeten wij eerst en daarna begonnen wij te redeneeren. Het werd zoo twee uur en wij waren bijna tot een bepaald resultaat gekomen, toen mijn dienstmeisje, dat op een onnaspeurbare wijze uitgevonden had, waar ik was, kwam binnenstuiven en vertelde dat mijn schoonmoeder op sterven lag. Mijn schoonmoeder woont op Kungshol- men, ik nam dus een rijtuig en reed er heen. Precies: mijn schoonmoeder lag inderdaad op sterven, maar zij stierf niet voor zes uur. Eindelijk kon ik dus naar huis gaan en mijn roman ten einde schrijvenmaar kijk op do Jacobsmarkt stond ik van aangezicht let aangezicht met een derde van mijn vrienden, die het moe was om maatschappijen op aandeelen te slichten en liever schaak wilde spelen. Hij vroeg mij dus of ik trek had om whiskey te drinken en te schaken. „Mét alle genoegen," antwoordde ik zonder mij te bedenken, want ik had mijn roman glad vergeten, en toen ik er het volgende oogenblik weer aan dacht, had ik reeds ja gezegd en kon het niet terugnemen immers, dat zou een indruk van karakterloosheid gemaakt hebben. Wij gingen dus naar zijn huis en dronken whisky en schaakten tot klokke elf. Toen zei ik hem goeden nacht en ging naar huis met het onherroepe lijk voornemen om mijn roman ten einde te schrij ven en nu begint de geschiedenis. Luister nu Ik was ongeveer tieh minuten van huis. Halverwege merkte ik dat ik moe en een beetje slaperig was en maakte daaruit onwillekeurig op, dat het vermoedelijk met het schrijven niet goed zou gaan, als ik naar huis ging .en mij in dien toestand aan mijn schrijfta fel zette. „Hier een beetje rechts is een klein, uitstekend café- restaurant," zei ik tot mijzelf. „Als ik daar binnen ga ien een grooten kop sterke thee drink en dan naar huis ga en schrijf, zal het laatste hoofdstuk van mijn roman voortreffelijk worden." Ik ging dus naar binnen. In het café zat het Zweedsche volk als gewoonlijk en dronk punch. Eén enkel tafeltje was onbezet, en dat stond midden in de zaal. Daar nam ik plaats. „Kan ik een kop thee krijgen?" zei ik tot een kell- nerin. K- Het werd doodstil in de zaal. Rondom mij heen zat het Zweedsche volk met dikken buik en roode wangen en dronk pons, en met geregelde tusschenpoozen klon ken ze met elkaar en zeiden: „laten wy eens ad fun- dum drinken." Maar toen ik een kop thee vroeg, werd het doodstil in de zaal. „Een kop thee?" vroeg de kellnerin met iets weife- lends in baar stem. „Ja", antwoordde ik, „een kop thee!" „Alleon thee? Geen brood met boter? Of cognac en bier? Of pons?" „Neen, dank u", antwoordde ik vriendelijk. „Ik wil alleen eon kop thee hebben." „Best", zei de kellnerin. Men staarde my aan van alle kanten. Een minuut lang was er niemand, die ad fundum dronk. Men praatte over mij, in het ronde, en ik ving een en ander op van wat men zeide. „Dat is oen half-gare vreemdeling", zei er een. „Verduiveld, wat een huichelarij en schijnheiligheid heb je tegenwoordig toch 1" zei een ander. „Hy is bezopen en wil weer nuchter worden", zei een derde. „Hoe kan je nu nuchter willen worden, als je bezo-1 pen bent?" zei een vierde. De kellnerin kwam met myn thee. Ik betaalde dade- lijk en gaf haar eon kroon als fooi, anders had zij eens mogen denken dat ik thee dronk omdat mijn middelen niet veroorloofden pons te drinken. Maar het kwam niet zoover dat ik die thee uitdronk. Ik zat heel stil en vreedzaam en roerde myn thee om en trachtte door mijn geheele optreden mijn buren dui delijk te maken dat ik hun volstrekt geen kwaad wilde doen toen een oude studiemakker uit Upsala, dien ik in vijftien jaren niet had gezien, plotseling voor my stond en met strakken blik op mij en myn kop thee staarde. „Ben jij het werkelijk?" zei hy driftig. „En drink jy die vuiligheid daar?" „Ja", antwoordde ik verlegen. „Zoo, is het zóóver eindelijk met je gekomen! Het is verschrikkelijk!" Ik dacht dat hij schertste en trachtte in denzelfden toon te antwoorden. „Ik geloof dat je probeert geestig te zijn", antwoordde mijn oude kameraad. En nu eerst merkte ik dat hy zoo dronken was als een kat. Onder omwegen vertelde hij my toen, dat hy eigen lijk van het eerste oogenblik onzer kennismaking my niet had kunnen uitstaan. Hy had dadelijk begrepen, dat ik een opsnyer was, of als ik wilde, dat hij zich duidelijker uitdrukte een vlerk. Hy had altijd naar een geschikte gelegenheid uitgezien, om mij dat eens te kunnen zoggen, en nu was het gezegd 1 Myn oude kameraad had zich onder het spreken al meer en meer opgewonden, eindelijk schreeuwde hij zóó, dat men het in de geheele zaal kon hooren. Allen luis terden in verrukking, en de oberkellner vertoonde zich in de deur. Het was een groote kerel met een rood, opgeblazen gezicht. „Wat is tiaar te doen?" zei hy met iets dreigends in zy'n stem en keek rond door de zaal. Toen wezen allen naar my en riepen in koor „Dat is die meneer daar, die daar zit en onbeschaamd is In het volgend oogenblik was ik op straat, en wat nyn roman betreft: ik denk er vandaag het slot van te schrijven. Dat kan wat worden Een hyper-moderne Jeanne d'Arc is te New-York opgestaan, mej. Alby, die in de armoedige oostelijke wyken dier stad een kruistocht preekt tegen het betalen van huur in deze nare tijden. Reeds telt haar leger 30.0C0 gezinnen van eiken landaaid en met 1 Januari begint het verzet tegen huisbazen. Dezen dreigen wel met uitzetting, maar de weigerachtige huurders met geweld. Fen grondwet voor China. Te Peking is een decreet verschenen tot geleidelijke invoering van het grondwettelijke stelsel. China zoo .wordt in de toelichting gezegd moet zy'n nationale be schaving en zedeleer behouden, ook wanneer men het voorbeeld der andere natiën volgt. Als eerste stap tot instelling van een volksvertegenwoordiging zullen te Peking een regeerir.gsraad (Ten-sjeng joean) en in de provinciën beraadslagende vergaderingen (Te ji-tsjoe) worden ingesteld. Indien de besluiten van laatstge noemde lichamen aannemelijk zijn, zullen zij door de gouverneurs voorgelegd kunnen worden aan den Ten- sjeng joean. Het decreet fcandelt ook over de beweging in de pro vinciën en verklaart, dat de uitspraak van elke meening in overeenstemming moet zijn met de wet. Een pers wet zal worden uitgewerkt. Ook zullen wettelijke voor schriften worden gemaakt op politieke vereenigingen, „ter bepaling van haar recht van bestaan." Over grondwettelijkheid wordt in het decreet veel ge sproken, maar van een grondwet ziet men nog niet veel. Een sterk staaltje Een sterk staaltje wordt gemeld uit de provinciestad Speyer in den Ryn-Paltz. Van het gymnasium aldaar is een leerling weggejaagd, omdat hy niet gebiecht heeft. De „Pfalz.-Presse" deelt mede dat dit gymnasium een katholieke instelling is, waar meerendeels toekomstige priesters worden opgeleid. De leeraren zijn streng clericaal en verklaarden in hun vergadering dat de weigering om te biechten een schending van de heilig heid des geloofs is. Wel verklaart de rector, die overi gens als een humaan man bekend staat, in de „Speyerer Ztg.", dat het ontslag niet gegeven is wegens de weigering om te biechten, maar de „Pf&lz. Presse" noemt deze verklaring „het loochenen van een bewezen feit." De „Speyerer Ztg." deelt daarby mede, dat een der leeraren, in de klasse het ontslag besprekend, verklaarde dat de onslagene zyn geloof had verloren en zijn mede scholieren niet beter konden doen dan hem uit hun herinnering te verdrijven. „En dat in de twintigste eeuw", zegt de „Nat. Ztg.", die onder de Duitsche bladen zeker niet de meest vrij zinnige is. Een verstandige_Koning. Volgens een bericht uit jStockholm heeft koning Gustaaf in den ministerraad medegedeeld, dat hy niet van plan is zich te laten kronen. Naar Politiken uit Stockholm verneemt, wekt dit besluit van den koning van Zweden instemming oy de geheele pers. Verscheiden bladen vinden het vooral goed, dat er in dezen moeilijken tijd, nu Zweden ten gevolge van de tinancieele crisis zware slagen te ver duren heeft, niet zoo'n dure plechtigheid als een kro ning plaats heeft. Eenige bladen hopen, dat deze vrij zinnige daad van den koning door andere gevolgd zal worden, en de kastegeest uit Zweden zal verdwijnen. Een seintoestel. Aan de locomotieven in. Duitschland wordt een in richting aangebracht tot grootere verzekering der veilig heid bij mist. Dan komt het wel voor, dat de machinist den seinpaal niet kan onderscheiden en niet juist wetende waar hij staat, hem voorbij rijdt, ofschoon hij op onveilig staat. Het door Siemens en Halske vervaardigd toestel zal hem nu op de locomotief een sein geven, telkens als hij een kleine 100 meter van den seinpaal verwijderd is. Kan hij dan niet onderscheiden of deze al dan niet veilig wijst, dan moet hij den trein tot stilstand brengen en naar den paal gaan om den stand waar te nemen. Aan dit voorschrift is de vporkeur gegeven boven het aanbrengen van een sein rechtstreeks op de locomotief zelf, dat stilstaan gebiedt. Men vreest namelijk, dat alsdan enkel daarop gelet zal worden en het onmisbaar uitkij ken op den weg verslappen zou. Het vinden van een geschikt toestel is niet gemak kelijk geweest. Eerst heeft men proeven genomen met een vasten arm die naast het spoor zich verheft en door een stoot tegen een toestel op de locomotief, daar een klep doet vallen of een klok luiden als waarschuwing dat een seinpaal in de nabijheid is. Het bleek toen, dat door de kracht van een sneltrein, die soms een snélheid van 110 kilometer in het uur bereikt, een dikke stalen staaf 'geheel verbogen* wordt. Ten slotte is tot de volgende inrichting als afdoende besloten. Op een bepaalden afstand van eiken seinpaal worden naast het spoor twee evenwijdige ijzeren banden van eenige meters lengte dicht bij elkaar bevestigd. Aan de locomotief wordt dan een uitsteeksel aangebracht met een bezem van buigzaam koperdraad. Deze be zem strijkt bij het langsrijden tusschen beid ebanden en zoo ontstaat een goed contact zonder stooten, waar door op de locomotief electrisch een schel aan het luiden wordt gebracht en een witte schijf in een roode verandert. Dat duurt totdat de machinist door 't druk ken op een knop het contact verbreekt. Hij is door dit sein intusschen opmerkzaam gemaakt dat een seinpaal nabij is en, kan hij dien niet onderscheiden, dan moet hij den trein doen stilstaan en zich gaan vergewis sen hoe de stand is aan den seinpaal. Een eigenaardige Kerstmis. Drie Amerikaansche mijnwerkers, Bailey Brown ien Mc. Donald, hebben het Kerstfeest in een onaangename positie geviert, maar desniettegenstaande op 'n vroolijke wijze. Zij zitten sedert 4 December, tengevolge ieener instorting, opgesloten in een mijn te Ely in den staat Nevada, duizend voet onder den grond. Er is sedert het ongeluk nacht en dag aan hunne bevrijding ge werkt geworden, maar zoo groot is de hoeveelheid op te ruimen aarde en puin, dat zij gedoemd izijn nog twee drie weken van alle zonlicht verstoken te blijven. Zij schikten zich echter met bewonderenswaardige kalmte en opgewektheid in hun lot. Nadat zij door het tikken op een met den beganen grond verbonden pijp hadden te kennen gegeven, alle drie?nog goed en wel in 'leven te zijn, werd een luchtpijp in de mijn ge dreven, waardoor hun met luchtdruk dagelijks levens middelen werden bezorgd. Tevens werden zij telepho- nisch met den bovengrond verbonden. En op deze wijze konden zij een vroolijk Kerstfeest vieren, bij de muziek van een phonograaf. Zij ontvingen voor hun Kerstmaal een kalkoen, een plumpudding en een flesch whiskey en haastten zich te telephoneeren, dat gilles naar meer smaakte. Twee zijn ongehuwd, de derde heeft een jonge vrouw met kinderen, met wie hij gedurig per telefoon spreekt. De mannen spreken elkander moed in en duchten geien gevaar. Maar dit bestaat toch, want ofschoon met de grootste omzichtigheid aan de opruiming der aarde wordt gewerkt, is het mogelijk, dat daardoor de wan den hunner gevangenis instorten en hen levend begra ven. Een mooi Kerstgeschenk. Charles Ellsworthy, een schatry'k burger van de stad Hudson (Ohio), heeft aan de plaats zyner inwoning, by wyze van Kerstgeschenk, 500.000 dollars gegeven om daarvoor de waterleiding, de lichtfabrieken en deriolee- ring te verbeteren. Ontploffing. Te Torrente heeft ook een ontploffing plaats gehad in een clandestiene opslagplaats van ontplofbare stoffen. De opslagplaats is vernieldde belendende perceelen werden zwaar beschadigd. In de puinhoopen zyn twee lyken gevonden en een stervende gewonde, die kort na de bevrijding bezweek. Yele andere personen zyn ge wond. Een hoedenkwestie. Een bond van Duitsche vrouwen heeft een oproeping gericht tot de mannen, om niet meer op straat den hoed af te nemen, maar met een buiging te groeten, wat niet alleen bevorderlijk wezen zal voor de gezond heid, maar op zichzelf een verfijning van den groet kan genoemd worden. De bond wil door de leden een zichtbaar teeken laten dragen, dat blyk geeft van toe stemming met de nieuwe wyze van groeten. Het denkbeeld is niet nieuw, maar mist geen bekoor lijkheid. Ik zou er echter een amendement aan willen toevoegen De heeren houden op straat den hoed op de dames zetten den hoed af in den schouwburg en in de concert zaal De brand te Toiilon. Toulon wordt de stad der brandstichtingen. De brand van Maandag in de groote meubel- en spiritusbergplaat- senin de voorstad Mourillon was wel een der hevigste, die in den laatsfen tijd zyn voorgekomen. Geweldige hoeveelheden spiritus ontploften en in korten tyd sloe gen de vlammen uit over een oppervlakte van-125 by 40 meter. Drie man werden gewond. De Italiaan Jacques Randemi, die, verdacht den brand gesticht te hebben, na een hevige worsteling gegrepen werd, trachtte in de gevangenis zelfmoord te plegen, door zich een ader te openen. Nog tijdig bracht men hem naar het hospitaal. Een droevige zaak. Te München heeft een politieagent een student, die zich verweerde tegen zyn inhechtenisneming, doodge schoten. Volgens overeenstemmende verhalen van oog getuigen heeft het geval zich aldus toegedragen In den nacht van Vry'dag op Zaterdag liep de student met een kerstboompje in de handvroolyk zingend langs de straat. Een politieagent vermaande hem zich stil te houden, waarop de student antwoordde en voortliep. Spoedig begon hy weer te zingen. De agent liep hem met een kameraad na, elk greep hem by een arm en beiden trokken den zich verwerenden jongen man heen en weder. De student werd gestompt en gerukthyzelf sloeg en trapte van zich af. Eenige voorbijgangers rie pen den agenten toe, dat zy' den jongeling zouden los laten, opdat hjj kalm kon worden. In plaats dezen ver- standigen raad op te volgen, trok een der agenten zyn revolver en joeg den student boven den slaap een kogel door het hoofd, waarop deze morsdood neerviel. De Duitsche bladen, ook de Münchener couranten, zijn diep verontwaardigd over dit voorval. Wel vinden zy eenige verontschuldiging in de omstandigheid dat de agenten slechts gewapend zyn met sabel en revolver, waarvan de eerste in geval van nood vaak niet te ge bruiken is, maar zy wijzen er toch op dat deze omstan digheid hun nog niet het recht geeft in een geval als het onderhavige van hun vuurwapens gebruik te mnken, zoolang niet alle andere middelen om den rustverstoor der tot de orde terug te brengen, hebben gefaald. Deze verontwaardiging over het onbesuisd optreden van den agent wordt nog vergroot door het feit dat in het politierapport de daad wordt voorgesteld als een daad van noodweer onder bijvoeging dat de vermoorde student bekend stond als een drankzuchtige, die tot alles in staat is. Deze kenschetsing wyst de „Frankf. Ztg.zeer beslist terugzy verzekert op gezag van onverdachte getuigen, dat de vermoorde bekend stond als een vlytig en nauwgezet leerling, die vooral in den laatsten tijd hard werkte. Alle bladen dringen aan op een ernstig onderzoek in deze droevige zaak. Ratten. In Engeland vermenigvuldigen zich de ratten op on rustbarende wyze. Reeds zyn verschillende middelen beproefd om die gevaarlijke knaagdieren uit te roeien, tot dusverre echter met slechts gering succes. Vooral in de dokken zyn die dieren tot een ware plaag geworden, maar ook de slagers, de bakkers, de kruideniers en ande ren ondervinden er de grootste nadeelen van. Maar bo vendien leveren zy een groot gevaar op voor de volks gezondheid, zoodat men het wenschelyk heeft geacht, een vereeniging op te richten, die zich zal aangorden tot het uitroeien van ratten en die, naar het schijnt, zich reeds verzekerd heeft van de medewerking der regeering. In andere landen heeft men den strijd tegen dit on gedierte reeds met succes aangebonden, byv. in Dene marken, waar door de regeering voor iedere gedoode rat een premie van 5 ct. wordt betaald, wat ten gevolge heeft gehad, dat er in het afgeloopen jaar 100.000 wer den gedood. Dit heeft aan het land weliswaar een klein sommetje gekost, maar aan de bevolking zyn duizenden bespaard. Kerstmis. Met Kerstmis zorgden de Londensche armbesturen voor 126.000 armlastigen, van wie er 79.000 in de arm huizen zy'n en de overigen thuis onderstand kry'gen. Het geheele aantal is byna 3000 hooger dan verleden jaar en bijna zoo groot als in de slechte jaren 1904 en 1905, toen het aantal 127.600 en 127.000 was. Buiten, die twee jaren is het sedert 1870 nog niet zoo hoog geweest. In Poplar wonen de meeste armlastigen; 5 pet der bevolking behoort er toe. {oH NIEUWJAAR 1908. 3de KLASSE, 8d" TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 1600: 13814. f 400: 0386 Prijzen van t 46. 121 2661 138 870 402 8191 609 232 644 489 676 669 706 707 794 4048 1108 198 280 348 676 616 681 708 2014 729 5060 74 196 341 576 698 628 862 6768 880 889 930 7479 636 700 8278 692 643 654 932 9061 117 621 638 2632 781 776 10484 741 744 822 892 11002 118 116 612 11664 844 281 12491 787 879 899 13280 477 974 14076 651 15087 16088 189 462 762 17162 796 18257 797 889 960 984 19050 73 411 509 612 700 99 20810 469 542 649 951 Fouten 8e klasse, 2de trekking! 8487 m. z. 8787. VOORRADIG by gcdipl. .Muzlekonderwjjzpres te Haarlem, gaefc kennis, dat zij de - opvoering van Komedie in 4 Bedrijven, door ALBERT VAN WAASDIJK, bij den Heer KOOIMAN, ENTREE 40 Cent. AANVANG 8 uur ZAALOPENING 7 uur.

Schager Courant | 1907 | | pagina 3