Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. u R? belangrijkste «entra r»n Sen tuinbouw tn N - Holland zijn thans: 1° La n ge dijk en omgeving, of het z.g. „kooldistrict," waar vooral kool. uien. wortelen en vroege aardappelen worden geteeld 2o. De Streek en omgeving. Hoogkarspel Grootebroek, Bovenkarspet, Enkhuizen. Andijk, Venhui zen. Opperdoes en Medemblik. Hier teelt men hoofdzakelijk vroege aardappelen, bloemkool, Meirapen, slaboonen, roode bieten, tuir 1 den en vrachten. Als_men weet, dat er in Noord-Holland jaarlijks neer dan 700 H A. met groenten- en bloemenzaad "wordt beleeld. zal men inzien, dat ook dit van groot (be lang is. De beroemde firma Sluis en Groot te Enk huizen. heeft den handel in deze zaden voor het grootste deel in handen Het dorp Andijk, de geboorteplaats van den heer Sluis, heeft elk jaar ongeveer 175 H.A. tuinzaad. 3o. De Beemstet met een speciale teelt van groote boonen en augurken daartusschen. 4o. Kennemerland. Heiloo, Beverwijk, Velsen, W ijk aan Zee en Heemskerk. Hier is eene belangrijke cultuur van aardbeien erwten en slokboonen en duin aardappelen. 5o. Naaiden en Bussum in het Gooiland heb ben thans belangrijke boomkweekerijen evenals 6o. Aalsmeer, dat zich met succes tevens toe legt op bloemisterij en speciaal werk maakt van het in bloei „trekken" van seringen, lelietjes der dalen, tulpen en andere bolgewassen, rozen, sneeuwballen, deut- zia's. rhododendrons enz. Lezer, als ge in de wintermaanden voor de ramen van een Amsterdamseh bloemenmagazijn bewonderend staart op den rijken bloemenschat, die daar is geëta leerd, denk dan gerust, dat de kunst der Aalsmeerder kweekers, die bloemen vóór haar tijd ten leve wekte! 't Is een heerlijke kunst en... het geeft! Vóór de droogmaking der Haarlemmermeer oefenden vele Aalsmeerders het bedrijf van visscherman uit en thans 55 jaar later zijn het bloemisten geworden, geens zins tot schade van hun beurs, want Aalsmeer is een bloeiende plaats met een goede toekomst, als het maar eenmaal aan het spoorwegnet is aangesloten. Van historie-schrijven heeft Landman nu genoeg, daarom gaat hij thans over iets anders schrijven, zoo als u uit zijn volgenden brief wel zult bemerken. D. E. LANDMAN. Zitting van Dinsdag 7 Januari 1908. Diefstal met inbraak. Het was een oude bekende van de justitie, waarmee de eerste zitting in het pas aangebroken jaar werd geopend. De eerste van hoevelen in difc jaar Simon Admiraal is zijn naam, bakker zjjn beroep Alkmaar zijn woonplaats. Zullen we schetsen, hoe deze 28-jarige beklaagde, die vroeg zy'ne moeder verloor, als bakkersknecht van jongen tot volwassen man opgroeide? Hoé hjj reeds in de schoone jaren, die op den kinder tijd volgen en het mooiste tijdperk van het leven vor men verkeerde neigingen openbaarde 0, we kennen hem, dezen voorzeker beklagenswaardi- gen, maar toch ook lang niet schuldeloozen beklaagde, met zjjn zwak karakter dat hem zoo licht der verleiding ten prooi doet worden. 't Is wel minstens een tiental jaren geleden, dat hij in deze omgeving ten plattenlande nu dezen, dan genen bakker zijn troost en hulpe was. En inaerdaad .werken kón hij wel. 't Is, in die dagen althans, een flinke handige knecht geweest, maar „een beetje los. Deze eigenschap maakte Amsterdam, waar hij ver volgens heentrok, juist geen geschikte verblijfplaats voor hem. Doch lang bleef hij daar niet, want weldra kon men in het Hoornsche bevolkingsregister zijn naam zien aangeteekend. Inmiddels was onze vriend het vrij- gezellenleven toch mooi moede geworden en het ranke huwelijksbootje ingestapt. Nu, hij had wat ballast in den vorm van 'n kapi taaltje, dat, was 't wellicht ook al niet zoo heel groot, het huikje vooreerst althans voor „stranding" vrijwaarde. Zoo was hij dan kad'.tjes-producent in Hoorn, bakte dan de broodjes zoo gaar als de menschen ze maar wilden eten en begon als gehuwd man zijne levenstaak te vervullen. En waarlijk, handige vent als hjj is, had hij daar met de centen, waarover hjj toen had te be schikken, naar menschelijke berekening heel goed zy'n tolletje kunnen draaien. Doch en daar heb je het groote woord weer 1 het noodlot bracht hem op wegen, die voor hem niet de rechte waren en zijne degradatie kon op den duur niet uitblijven. Weldra stapte hj uit de bakkerszaak te Hoorn vandaan en koos Alkmaar tot zijn verblijfplaats. In den loop der tijden was de band, die het echtpaar samenhield nog nauwer geworden en Admiraal tot den rang van vader verheven. Maar 't was overigens vrij treurig gesteld met de middelen van den jeugdigen huisvader. En het werd dan ook hoe langer hoe ellendiger toestand, waarin 't huisgezin verkeerde, tot Simon zich in 1906 verlaagde tot het plegen van diefstal, waarvoor hy 8 maanden heeft moeten brommen. Helaas 1 de les heeft niet ge holpen. 't Was hetzelfde feit, waarvoor we andermaal dezen man zagen berechten. Laten we thans eens zien wat er gebeurd is. In het laatst van September zaten bij den Alkmaar- schen kastelein Du Crocq op de Laat eenige melkdrin- kende lieden; in de eerste plaats Simon, verder de ruim 50-jarige Willem Schermer, 'n stadgenoot van hem en nog een onbekend gebleven snuiter, een sigarenmaker naar men vermoedt, tijdelijk in de oude Victoriestad werkzaam. Schermer, onder den indruk, zat hoogelyk op te geven van de aardige mop centen, die hij bij zich had, in een sigarenkoker bjjeengestopt en maakte door al die drukte en beweging op Simon stellig en zeker den in druk, een aardige prooi te zijn. En zijne benarde omstandigheden brachten er Simon te eerder toe, om in allen ernst op middelen te zinnen, die hem zulk een schat geheel of gedeeltelijk in handen zouden kunnen spelen. Hij ging te ongeveer 11 uur het café verlaten en stelde zich, wetende waar Schermer woont, verdekt op, wachtende op wat komen zou. En jawel hoor, Schermer kwam aanhobbelen, sloot, binnen- gestrompeld zijnde, zijne huisdeur solide af en begaf zich ter ruste. Daar er meer dan koud water was gebruikt, laat het zich denken, dat Morpheus' armen hem spoedig liefderijk hielden omvangen en weldra snurkte hij den snurk des rechtvaardigen, dat het een aard had. Toen Simon meende te mogen veronderstellen, dat Schermer in ruste was, beproefde hjj de deur 's even. Vast 1 als 'n muurMaar wat nood, zijn spiedersoog valt op het zolderdeurtje, waardoor hij, met behulp van Scher- mer's ladder, spoedig binnen de veste is. De 'adder, hoe wel oud, werd zonder verwijl dienstbaar gemaakt, om door een openstaand zolderluikje, alras door den nachte lijken bezoeker ontdekt, neder te dalen in eene ruimte, gelijkvloers met de slaapkamer van Schermer. Daar de scheidende deuren slechts met wervels waren gesloten en de kamerdeur zelfs „aan stond, was het een karre- weitje van weinig bett-eke is v r den o idernemenden bezoeker, om de slaapkamer van sde-ruier bi uien te stap pen. Wel stommelde de in den duisiur rondtastende bij zijne excursie tegen sommige vuorworpen aan, maar dat hinderde niet. Ook was hij, van de ladder nederdalende, zoo ongeluk kig, door twee sporten van dat zwakke klimwerktuig heen te trappen, maar ook dat was niet in staat ge weest, zijn moed te doen verflauwen. Hij moest en zóu den schat hebben, dien Schermer straks pochte te bezit ten. En hij vond dien. Vier-honderd-negentig gulden in bankpapier, 't was géén kleinigheid 1 Toen Simon de spulletjes in handen had, was zijn werk af en ging hij zijne ega opzoeken. Schermer miste natuurlijk spoedig zijn lieve duiten, en de politie werd in het geval gemoeid, maar voldoend licht kwam er in de geheimzinnige zaak niet, voorshands. Echter, dank zij de schranderheid van den agent recher cheur P. Vellinga, werd Admiraal op het politiebureau toch tot bekentenis van den diefstal gebracht Eenmaal zoo ver, zat hij drommels gauw gedetineerd in het Huis van Bewaring. De O. v. J. achtte het bewijs geleverd, doch wilde nog wat stilstaan by de vraag, welke straf men Simon op zou leggen. Herhaaldelijk bezoekt Z.E.G. de gevangenen in hunne verblijfplaatsen om op de hoogte te komen van de ge voelens en eventueele goede voornemens, waarmede zij zijn bezield. Toen Simon in 1906 in de gevangenis zat, beviel het er hem absoluut niet en beweerde hij stellig, te zullen zorgen, dat hij er niet meer moest komen. De heer Officier verklaarde hem toen reeds, daaraan niet te gelooven endie sombere voorspelling is uit gekomen. Hier was een vrij zware straf zeker op haar plaats, naar de meening van den O. v. J., al kon in het schitteren met zijn geld door Schermer eene aanleiding voor beklaagde worden gezien tot 't plegen van den diefstal. Wegens diefstal bij nacht, met inklimming en ge pleegd, nadat nog geen 5 jaren waren verloopon 3inds zyn vorige veroordeeling voor een dergelijk feit, eischte de O. v. J. ten slotte 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Beklaagde had nog het een on ander af te dingen op de verklaringen zijner vrouw, die met de waarheid niet overeenkwamen naar zijne bes-chouwing. Vervolgens kreeg zijn veidodiger hc. woord, die zoo veel mogelijk aan 't bewijs tornde en eindigde met vrij spraak voor zjjn cliënt te verzoeken. Ken kloppartijtje. De 34-jarige Dirk Groen van Egmond aan Zee was Admiraal's opvolger op 'tbokkenbeuntjo omdat hjj zijn 9-jaren jongeren dorpsgenoot Jan Visser Ez. anders ook geen katje om met ongehandschoende klavieren aan te pakken en evenals hij visscher van beroep wat had afgerost en geschopt en getrapt. Het was 10 October 1907 en druk bij Joh. Half in de herberg, maar Jan Visser maakte 'tin Groen's zin al te druk door vrouw Groen zóó te beleedigen dat Dirk partij v°or zijn „alles" begon te trekken en in zijn drift Visser zóó toetakelde, dat de O. v. J. wel een maand gevangenisstraf tegen „Groentje" eischte. Ken verleidelijke portemonnaie. De 25-jarige Piet Bremer, die te Amsterdam het eerste levenslicht aanschouwde en te Den Helder los werkman is, was op 20 October j.1. daar 's avonds een beetje aan den zwier met Johan Guillame. een marinier, met wien hij den Dijkweg over laveerde tot eensklaps voor 't per ceel, bewoond door mejuffrouw C. van der Henne halt werd gehouden, want daar hoorden ze een klein kind schreeuwen en aangegrepen door een zeldzame bui van menschiievendheid toog het tweetal naar binnen om de kleine te sussen. De moeder was in een naburig bier huis, wat voor Piet de verleiding te groot maakte om een portemonnaie die hij op eene kast zag liggen met rust te laten. Stikum, zonder Guillame daarin ter hulp te requireeren hjj kon 't trouwens alleen ook wel af pakte hij die portemonnaie mee. Er zat een gulden in, in 'tzeer onaanzienlijke gezelschap van eenige halve centen, een „vierduit" en acht centen. Nou, de huisdeur was wel dicht maar niet afgesloten, dus het was gemakkelijk binnenstappen en ook 't ver trekken viel aan het cweetal, dat nog even in een on gesloten boet had gegluurd, niet zwaar. Mejuffrouw van der Henne, die haar lamp wat laag had gedraaid en bericht kreeg dat haar huis openstond, maakte dat ze er bij kwam, doch weldra moest ze er varen dat haar centen gevlogen waren. Waarheen?ja, dat moest de politie maar zien te weten te komen. En die wist het vrjj spoedig. Diefstal was hier niet het doel geweest en in verband met de beschouwing, die men van het geval moet hebben, wilde de heer Officier dan ook geen gevangenisstraf voorschrijven. Een boete van f15 of 12 dagen hechtenis ter vervanging van de boete leek Mr. Cnopius voldoende. Piet verzette zich tegen de politie. Piet Bakker van Bergen was na afloop van eene too- neeluitvoering in de herberg van C. Bruin aldaar onver standig genoeg om de politie erg te bemoeilijken bij 't uit de herberg zetten van zijn kameraad Franciscus Dekker, die 't wat al te bont maakte. Wegens het gepleegde verzet eischte de O. v. J. tegen Piet f7 boete of 7 dagen hechtenis. Gestolen noten. C. Kuis en T. J. Brouwor van Schermerhorn hadden het booze plan opgevat bij Gert Gleijnis, hun buurman, die tusschen hen in woont, noten te stelen. In den laten avond van den 23sten October j.1. moest de groote slag geslagen worden. Slagvaardig togen ze dan op het doel hunner wenschen af. Maar om de vurig begeerde noten te begaan, was een stok noodig. Vergeefs zoe ken 1 Hal in de boet zou er wel een zijn te vinden. Wel was de boetvóórdeur vast, maar het varkensdeurtje achter, was na verwijdering van een „bonk hout" zooals juffrouw Gleijnis 'tzonder schroom noemde, toeganke lijk. Daar kropen de beide broeders in den Heere door en begonnen vervolgens in de boet naar hartelust huis te houden. Ze voerden de varkens met meel en andere spulletjes, die ze zeer smakelijk toebereidden, zoodat de zwjjnen- kudde inderdaad vrat als varkens. Ook de noten- boomen kregen een beste beurt en 's morgens daarop lag de boet vol „neutedoppe". Vrouw Gleijnis babbelde er vrooljjk op los, maar haar man was voor den Pre sident absoluut niet te beschreeuwen, zoodat de con- gierge, wien de vraag den den Praesus eerst werd voorgezegd, dikwijls tot groote hilariteit van 't publiek, met de hand voor Gleijnis' linkeroor, zijne woorden tot diens door een dikke batterij van de buitenwereld afge scheidene gehoororganen moest trachten door te laten dringen. NuTukten de heeren in en het werd tijd ook Gees .Wu niKten ue juwiou m va* - deed echter aangifte van dé mishandeling en had de ge noegdoening, dat deswege tegen Meilink, wiens strafblad onrustbarende afmetingen begint aan te nemen, maanden gevangenisstraf werd geëischt. wel 2 Geachte Redacteur! Verzoeke beleefd, plaatsing voor het volgende, in ant woord op het ingezondene van den heer J. Wessel, im presario „Het Nieuwe Tooneel" Reeds dadelijk wil ik beginnen met den heer Wessel de verzekering te geven, dat ik geen woord terug zal nemen van mijn in allen deele getrouw verslag van de op den 2den Kerstdag ten lokale van den heer Bück- mann gegeven voorstelling. Dat een deel van het publiek hooge verwachtingen heeft gekoesterd is mogelijk, maar dien verwachtingen is dan toch ook danig de bodem ingeslagen, want het geen door „Hot Nieuwe Tooneel" is gepresteerd was vèr beneden het middelmatige en blijf ik noemen ergerlijk en zedenkwetsend. Als bewys, dat ik in die meening niet alleen sta, diene lo. dat reeds voor de opvoering van „De Tante van Charley" de zaal verlaten werd door eenige personen, die blijkbaar reeds meer dan genoeg hadden van de door „H. N. T." opgedischte onsmakelijke gerechten en den hoofdschotel van het walgelijk menu overlieten aan anderen, die nog steeds hoopten op meer degelijken kost. 2o. dat het publiek van zijne sterke afkeuring meer malen op niet onduidelijke wijze blijk gaf en daardoor werkelijk getoond heeft, dat het nog niet ontvankelijk is voor 't een en ander, voorkomende in „De Tante van Charley", nog niet bedorven door gezelschappen als „H. N. T. en den wansmaak van hedendaagsche humoristen en zijn antipathie jegens z.g. pikante, moderne coupletten"1 (veelal schuine, gemeene prullen) niet onder stoelen of banken steekt. Verslaggever van de „Schager Courant" voor Oudkarspel. De Crisis. Over de ministerieele crisis allerlei geruchten. De Telegraaf wist een paar dagen geleden te melden dat de heer mr. Th. Heemskerk, die zich, in opdracht van H. M. de Koningin, bezig houdt met de samenstel ling van een nieuw Kabinet, daarmee reeds voor een groot deel geslaagd was. Naar het blad toch uit goede bron vernam, zijn reeds de volgende portefeuilles verdeeld Mr. Th. Heemskerk, Tweede Kamerlid en kabinets formateur: Binnenlandsche Zaken. Mr. J. A. Loeff, Tweede Kamerlid: Justitie. Mr. J. C. de Marez OyensFinanciën. Ds. A. S. Talma, Tweede KamerlidLandbouw, Nij verheid en Handel. Voorts bestaat, naar wy vernemen, het plan om Oor log en Marine te combineeren in een Kabinet voor Landsverdediging. Zooals men weet, was mr. Loeff in het kabinet-Kuyper ook minister van Justitie, terwijl mr. De Marez Oyens toen aan het hoofd stond van het departement Water- staat, Handel en Nijverheid. „Het Huisgezin" meent dat dr. Kuyper buiten de ka binetsformatie moet blijven. Het schrijft: „Indien dr. Kuyper thans buiten de kabinetsformatie blijft en dit op eenigszins demonstratieve wijze toont, wil dit niet zeggen, zooals men links met eenige Scha- denfreude wel eens te verstaan geeft, dat dr. Kuyper heeft „afgedaan." „Maar het is niet meer dan natuurlijk en redelijk, dat, indien door het vertrouwen der Kroon rechts tot het bewind wordt geroepen het ministerie worde gevormd door en genoemd naar het eminente hoofd der huidige oppositie in de kamer. „Dezelfde redenen, die er in 1905 voor pleitten, dat toen de heer Borgesius, de leider der oppositie tegen het ministerie-Kuyper, in het door hem gevormde kabi net had plaats genomen, pleiten er thans voor, dat dr. Kuyper, die sedert 1905 buiten den parlementairen strijd heeft gestaan, ook thans buiten een ministerie uit de rechterzijde blijft." De Haagsche correspondent'van De Tijd schrijft: „Van de crisis is er weinig nieuws. Wel mag men als vaststaande aannemen, dat de heer Heemskerk in derdaad op zoek is naar een nieuw negental, maar in gezaghebbende kringen neemt men als even vaststaande aan, dat zyn poging niet gelukken zal. Een politiek rechts Kabinet zou zich zoo vernamen wij niet willen leenen tot een op zien komen spelen. En dat voor waarschijnlijk korten tyd. Kamerontbinding met, als waarschijnlijk resultaat, een versterking der rechter zijde en der sociaal-democratie, zou slechts zuivering in de politieke atmosfeeer kunnen brengen. Maar Kamerontbinding zonder dat er een conflict tusschen een eventueel nieuw kabinet willen de leiders van rechts ook niet aan. „Het schijnt in strijd met de parlementaire eischen, zeker althans is het tot nog toe geen gewoont geweest. Zoo verwacht men dan vrij algemeen, dat de heer Heemskerk zijn poging zal opgeven en dat men het nog eens zal trachten te probeeren met een kleurloos zaken- J-- --Ja fb een zou zyn en de Kamer u.*vuiivua aa&.oii" kabinet, waarin dan enkele der tegenwoordige ministers Omtrent het afgesloten zyn van net en en u zuuen pjaats nemen. Ook daarvoor worden reeds na- op men ter ruste gaat in Schermernorn, moest g [nQn genoemdj maar ik zal die evenmin publicesren als de vijf namen van bekende personen, die zich reeds moeten bereid verklaard hebben, om in een eventueel ministerie-Heemskerk zitting te nemen. Afwachten blijft de boodschap. Ten slotte nog de mededeeling, dat dit wachten wel eens van tamelijk langen duur „Het Volk" deelt mede vernomen te hebben, dat de heer Heemskerk pogingen doet een zaken-ministerie te vormen. De Haagsche fpcorrespondent van het Handelsblad meldt redenen te hebben aan te nemen, dat dit bericht in hoofdzaak juist is, dat het echter beter zou zyn te spreken van pogingen tot vorming van een gemengd- politiek kabinet eên en ander worden gehoord. „Och, vraagt u even aan uw man, u kunt zeker wel goed met hem praten, hoe laat men by u gewoonlijk gaat slapen" vroeg de E.A. heer Mr. De Savornin Lohman als waarnemend Presi dent ten slotte aan vrouw Gleijnis, die lachende haar man de blijde boodschap overbracht. „Menheer vraagt, hoe laat of we née bed gaan binne" klonk het helder aan Gert's oor. „Oónauom'nuur of 8 gaan we gewoonlijk", meent Gert. „Nó, meist 9 uur oor menheer, 9 uur moet je maar rekenen", oordeelt Syt, Gert's wederhelft ten slotte. „Meheer" weet genoeg. De O. v. J. wjjt 't aan het uitbazuinen van deze historie den beklaagden zelf, dat ze 't nu zoover zien gebracht, dat er een strafzaak van gemaakt is. En wegens 't wederrechtelijk op besloten erf en in be sloten lokaal doordringen en vertoeven werd met toe passing van art. 138 Wetb. van Strafr, tegen elk der jonge heeren f10 boete of 5 dagen hechtenis geëischt. Het slotnuuiuier. Jaap Meilink uit Broekerhaven besloot waardiglijk het geheel. Jaap was den 12den October van het vorige jaar al op weg naar huis, nadat hy wat in Enkhuizen had loo- pen scharrelen met Piet Duin en Klaas Peerdeman, doch werd door zijne vrienden weer overgehaald, Enkhuizen op te zoeken en welsp-ciaal den- Visscher-sdyk, waar de schoone Gesina Lang.-dyk in No. 24 woont. Piet Duin zou op audiëntie gaan, doch de heerscheres in het Visschersdyasclie kasteel No. 24 kreeg het niet tegenstaande de te voren gemaakte afmraak heel gauw met Duin aan den stok. Waarschynlyx had „Gees van nitmaimn van w - rooie Diet", zooals men haar in de wandeling zeer vlei- q„vnrnn, inu™ liïïn! /ie'Ileem8li8rfc- De"heer De end noemt, wel veel moed, daar de tegenwoordigheid buiten de combinatie. Donderdag werd in welonderrichte kringen verzekerd dat het Kamerlid mr. Heemskerk, die op 30 December, naar aanleiding van de crisis, een onderhoud met de Koningin had, zich nog deze week opnieuw naar de Koningin zal begeven. nog niet te doen. Door de politie te Aerdenhout zyn een zestal lood dieven aangehouden in het bezit van ongeveer 200 kilo lood, gestolen van de villa van den heei" Enschede aldaar. Dirkshorn: De heer J. P- alhier, had deze week het ongeluk te Langedyk met zyn kettekar tegen een ander rytuig te rijden, tengevolge waarvan hy viel en germmen tyd bewusteloos is gebleven. De schok moet nogal hevig zjjn geweest. Veenhnizen. Alhier zyn een 40-tal eenden, aan twee eigenaren toebehoorende, vermist geworden al sinds 9 weken. Een der eigenaren zag toevallig by iemand in een oendenhok een znner beestjes en toen beide bestolenen later in dat hok een onderzoek instelden, bleken alle 40 ont vreemde diertjes daar heel rustig te vertoeven. De beide landlieden, bly met hunno ontdekking deden een en ander ter kennisse van de politie komen die tracht den schuldige of de schuldigen op te sporen Oude Niedorp. J In den loop dezer week is s nachts alhier in t land van den heor W. Druif een schaap gestolen, dat daar in den kost was en toebehoorde aan de Gebr. Jan enJb. Koojj van Nieuwe Niedorp. Het beest heeft men brutaalweg geslacht en medegenomen, behalve de pooten en de huid die in 't land zyn blyvon liggen. De politie doet onderzoek. Mislukte boring (e Sint Maarten. Bij de kaasfabriek „De Tijdgeest" alhier, is de boring naar goed bruikbaar water mislukt. De heer Sleutel, van Dirkshorn heeft geboord tot een diepte van 325 vo«t of 100 M., maar steeds tevergeefs. Verscheidene malen werd water ontdekt, maar het bevatte steeds vele zoutdeelen. Koiliorn. De opbrengst der Kersttijduitvoering ten bate van het schoolfeestfonds bedroeg ongeveer 19 gulden. Deonkosten zullen weinig minder zyn. Gevoelen de inwoners van ons' dorp werkelijk iets voor den jaarlijkschen feestdag der schooljeugd, waarnaar hunne kinderen weken van te voren reikhalzend uitzien, dan mogen zij Zondag as. wel in groot getal de uitvoering van „Liefdadigheid" by den heer P. Rempt komen bijwonen. Kolhorn. Op Zaterdag 18 Januari as houdt de afdeeling alhier van den Bond van Staatsponsionneeiing by den heer Jb. Smit eene openbare vergadering. Spreker is de heer A. Voorbrood, lid van den gemeenteraad te Arnhem, met het onderwerp: „Het, Wetsontwerp Veegens." De zangvereeniging zal dien avond voor eenige af wisseling zorgen. Niemand verzuime den heer Voorbrood te komen hooren. Kolhorn. Voor de leden van het Departement alhier der My. tot Nut van het Algemeen treedt Donderdag 16 Januari a.s. de heer E. Kluijver van Winkel, als spreker op. Ieder lid heeft rocht van introductie h 25 cents de persoon. lïef„Trio" te Utrecht. Het „Utr. Dgbl." deelt mede, dat het Amsterdamsche „Trio" ook een bezoek bracht aan Utrecht, althans de beide gebroeders Roos, waarby nog een goede slag geslagen is. In den morgen van den 21en December kwamen bei den by den logementhouder Wolffenbuttel in de Elizi- bethstraat te Utrecht aan, met de bedoeling om logies te verkrijgen. De oudste voerde het woord en verzocht eenTkamer met twee bedden in gereedheid te willen maken, opdat zy zich dadelijk ter ruste zouden kunnen leggen. Als voorwendsel daarvoor werd aangevoerd, dat zy zoo juist van Hamburg waren aangekomen en ver moeid waren van de lange reis. Natuurlijk werd een verkeerde naam opgegeven. Beiden waren in splinternieuwe pakken gestoken en een hunner droeg bovendien een overjas. Gelyk later gebleken is, hebben zy zich deze kleedingstukken aan geschaft by den heer M. in de Lijnmarkt, alwaar zij zich tegelijkertijd verkleed hebben. Zy zagen er fatsoenlijk gekleed uit en de heer W. kroeg den indruk met een paar aangekleede boerenjongens te doen te hebben. Hoewel voorgegeven werd dadelijk naar bed te gaan, begaf de jongste zich in stede daarvan opnieuw op pad en wel naar Amsterdam. Hy keerde niet terug en na tot den volgenden dag te hebben gewacht en zelfs een brief te gebben geschreven, volgde de oudste het voor beeld en ging den ander achterna. Hoewel hy des nachts derhalve in het logement vertoefd had, werd niets bij zonders opgemerkt. Het ergste zou echter nog komen. In den middag van den 25en, d. i. op den len Kerst dag keerden beiden terug. Zy maakten het zich recht op hun gemak, verkochten des avonds kwinkslagen in het café, luisterden naar de muziek en de voordrachten, speelden een party biljart, uit niets viel op te maken dat men hier met een paar niots ontziende boosdoeners te doen had. Des avonds begaven zy zich op gewonen tyd naar bed en stonden den volgenden morgen den 2eii Kerstdag laat op. In den loop van den middag van dezen dag zyn zy daarop aan den „arbeid" gegaan. Het trok de aandacht en vooral by de vrouw van W. wekte dit argwaan, dat beiden zich weinig in de ge lagkamer ophielden en voortdurend boven aan 't schar- reien waren. De juffrouw gaf zelfs eenige malen uiting aan haar argwaan. Ten slotte deelden zy mede even weg te gaan om straks terug te zullen keeren, maar men heeft ze-nier meer gezien. De juffrouw zou ze trouwens ook niet meer binnengelaten hebben, gelijk zy ons plechtig verklaarde. Toen zy heengegaan waren, kwam pas goed aan het licht, wat boven uitgevoerd was. Verschillende kasten waren opengebroken, sloten geforceerd, zonder dat bet hun evenwel gelukte veel van hun gading te vinden. Op het meidenkamertje werd een vliegenkaetje opengo* broken en daaruit een portemonnaie met f 23 50 weg genomen. De portemonnaie moet later in het Merwede- kanaal weggeworpen zyn. Overigens werd in het huis van W. niets van waard» vermist, hoewel er een goede slag te slaan weeat Toen het r. uyiuuuers troffen zij echtrf- hier niet aan en ten slotte schijnen zij maar heen- an te zijn. zonder iets van waarde te bebbC Het „N. v. d. D." verneemt dat mr. Th. Heemskerk .„.ming van een kabinet uit de rech terzijde. De lyst van ministers zal aan H. M. de Ko ningin worden voorgelegd, nadat de anti-revolutionnaire en katholieke Kamerclubs eerst nog over de samenstel ling zijn gehoord. Van de ministers, die het kabinet- Kuyper vormden, zal enkel de heer De Marez Oyens deel uitmaken van het mininterio-x^jM van haren „waakhond", die naar den naam van Dirk Dam luistert (al 38 jaren telt) en op den vloer lag te slapen. Deze werd in den twist gemengd en Duin brul de zoo jammerlijk om hulp en riep zelfs „moord", zoo dat Jaap Meilink, onversaagd als altjjd, er op los trok en bulderde, dat hij de ramen aan gruizelementen zou trappen, als Gees niet drommels gauw de deur open deed. Weldra ging dan ook de deur open en Piet en Gees kwamen te voorschijnde laatste met een mes in haar hand. Ze sloeg er mee naar Jaap, maar die gaf Ij aar met een fleschje, waarin misschien nog wat „lek kers" zat voor „straks", een geweldigen slag op het hoofd, zoodat dat gebarsten neervielhet fleschje wel Waaghalzen. Hoewel de tocht met vele gevaren gepaard ging, heeft schipper De Waard met nog twee Markers den tocht naar Monnikendam ondernomen. Zy kwamen per schaats en reden tot aan de enkels toe in *t water. Inbraak te Haarlem. In het bestelgoederenkantoor der Hollandsche Spoor te Haarlem is Woensdagnacht ingebroken. Verschillende kasten zijn geopend, uit een daarvan wordt een portemonnaie met geld vermisL De dieven hebben ver- „mi v. \j. K.oorn. behalve volgens ter verzending gereed liggende pakketten ge-1 zangnummers zal nog worden opgevoerd een klucb1"* opend en daaruit ontvreemd sigaren, worst, chocolade in één bedrijf getiteld „Meester .1^» «n «n« Kweö en andere kleine artikelen. De juiste opgave daarvan is j ling" door W. Mets Tz. was g0- tweetal niet in alle opzichten succes h «L zyn zij op rooftocht gegaan en hebben een bezoek afg» legd bij den slager Van G., die naast de deur woont- Over de daken kwamen zy hier op zolder Dinnen e" haalden alles overhoop. Veel bijzonders ook hier niet aan en ten gegaan te zijn, zonder kunnen medenemen. Later in de gelagkamer teruggekeerd, hadden zy n0jJ de brutaliteit voor het buffet het van de dienstmeid geroofde geld broederlijk te verdoelen. Prov. Staten van Noord-llolland. In den loop dezes jaars zullen de volgende heere" onafgebroken 25 jaar zitting hebben gehad in de Provin ciale Staten van Noord-Holland: mr. W. baron Röe" voor Amsterdam (VI), H. J. Calkoen voor Edam 611 mr. Th. Heemskerk voor Weesp. Ue werkloosheid te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men: Van 1 tot 8 Januari zyn by den penningmeester va" de commissie uit de burgerij ton behoeve der werklef zen giften ingekomen tot een b9drag van f18.600, ulJ' makende met de reeds vroeger opgegeven bedragen ingekomen toezeggingen een totaal van pl.m. f125.00"- W U-ringen. Het door deze gemeente te dragen aantal manschap pen voor de nationale militie lichting 1908 is bep"a' op 7, waarvan 2 voor de korte en 5 voor de vollen'» oeleningen. Wieringen. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het fe°str avondj^jroor de leerlingen der zangschool van den nee' Rykeboer plaats hebben op Dinsdag 21 Januari a.sw de bovenzaal van den heer C. C. Koorn. Behalve worden opgevoerd een klucht"" „Meester Jeroen en zijn Kwe

Schager Courant | 1908 | | pagina 10