Buitenlandscb Nieuws. Knlhorn. Zaterdag 18 Januari j.l. hield de afdeeling alhier van den Bond voor Staatspensionneering eene openbare ver gadering, waarin de heer Vocrbrood, lid van den ge meenteraad van Arnhem, als spreker optrad. De ruime zaal van den beer Jb. Smit was eivol, geen plaatsje onbezet. Met groote aandacht volgde de ver gadering den spreker, die eerst het wetsontwerp- Veegens behandelde. Hü noemde dit beter dan het Duitsche stelsel, al was het naar 't zelfde model geknipt. Dit ontwerp immers laai het ouderdomspensioen ingaan op 65-jarigen leeftijd, terwijl in Duit-chland ouderdomsinvaliditeit eerst met het Viste jaar intreedt. Naar 'tontwerp-Veegens zeilen weduwen van loontrekkenden, 65 jaar geworden, altijd een pensioen ontvangen van f2 minstens, waarvan bij de Duitsche wet geen sprake is. Om de onkosten dezer pensionneering te dekken, voert het ontwerp eene verplichte premiebetaling in, waarvoor de werklieden verdeeld worden in 5 klassen. Tot de laagste klasse behooren zij, die een weekloon verdienen van f4.61J. De premie bedraagt hier 20 cent per week. Loontrekkenden met een jaarloon boven f 1000 worden in de verzekering niet opgenomen. In elke klasse is de werkgever aansprakelijk voor de betaling der premies, waarvan hij de helfo stort uit eigen middelen. 16 percent der uitkeeringen zullen wor den gedragen door den Staat. De bezwaren tegen dit ontwerp pensionneering zijn echter talrijk. Het zorgt alleen voor loontrekkenden en sluit b.v. kleine venters en kleine bazen buiten, die in geen beter conditie verkeeren dan vele loontrekkenden verplichte premiebetaling, door minister Veegens in dit ontwerp gebracht, maakt een talrijk corps ambte- naten noodig, wier salarissen een groot deel der premies zullen verslinden een groot deel der lasten wordt op de schouders van patroons en werklieden gelegd en hoewel de wet den eersten verbiedt meer dan de helft der premies van het loon der laatsten te nemen, zouden er kunnen zijn die trachtten zich zelf te ontlasten ten koste van hun werk volk; de administratie der patroons, reeds vermeerderd door Zaterdagavond omstreeks 6 uur 10 minuten stadstijd met trein 3540 van de H. IJ. S. M., een goederentreiin voor den Haag bestemd, uit het station P., te Ilot- erdam. Na met den goederentrein den overweg aan den Beu- kelsdijk gepasseerd te zijn en even voorhij seinhuis BR in de richting Schiedam gekomen, is de trein, na door veilig signaal gereden te zijn, vermoedelijk tengevolge van verkeerden wisselstand, tgeen machinist Möhlmann, door den zwaren mist niet heeft kunnen zien, met vaart, nadat hij op verkeerd en doodloopcnd ppoor gekomen was, tegen een stootblok opgeioopen De hevige schok deed de machine ontsporen, de ten der kwam recht tegen de locomotief op te staan, de daarop volgende bagagewagen sloeg totaal aan splin ters en een paar volgende wagens kregen eveneens 1 - -1 wnofvns IVI O Vil wil to schade, de buffers drongen door de wagens. Terwijl dit gebeurde sloeg Möhlmann van de loco motief en werd aan een hand en het linkerbeen niet Terwijl dit gebeurde sloeg werd aan een ha.. rond. Minder gelukkig was de leerling-ma chinist S. Groot, die ook op de machine stond. Mij werd halverwege bedolven onder de steenkolen, die uit den recht overeind staanden tender vielen en kon niet weg komen. Terwijl hij zich m dien toestand bevond en tevergeefs om hulp schreeuwde, sprong het peil- glas en de heete stoom cfie ontsnapte brandde hem vreeselijk, vooral aan het rechterbeen, de lendenen en buik. Toch behield hij zijn bewustzijn, en toen er hulp kwam en men hem ontgraven had uit de steenkolen, die hem opgesloten hielden, is hij onder geleide van den inspecteur van politie, den heer J. A. C. de Jongh, spoedig met zijn agenten ter plaatse, per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Ook werd aan het hoofd verwond de remmer 0. Beumer, te Amsterdam, terwijl de remmer Schouten en de losremmer Kromer onbeduidende kwetsuren kre gen. Zij waren in den versplinterden wagen achter den tender en kwamen er bijzonder gelukkig af. Door dit déraillement was de weg naar Gouda over de ceintuurbaan versperd. Van Gouda komende 'trei nen ondervonden geen vertraging. De Amsterdanische speelholen, t Wordt bar in Amsterdam. Het aantal speelgelegen oogenblik dit vraagstuk tot oplossing te brengen, waar mede men ook op het terrein der internationale (po litiek kan komen, wordl van ineer dan eene izijde niel wenschelijk geachl. Ook omdat, vóór de Kamer hier formeel ingrijpt, vriendschappelijke besprekingen over de grenzen noodig kunnen zijn. Hel is mij niet toege staan hieromtrent meer te z ggen. Vasl slaat echter, ilat dit punt uitbreiding van grondwetsherziening ernstig in overweging is. Als tweede punt op het program staat de militaire kwestie. Hiervoor zal een Staatscommissie worden be noemd. Men verheelt zich ter rechterzijde echter vol- 111 1 .11-.. i-mldssin" 1! sireKi mei uv. iuva-u.ji»^j brengt omdat hiermede de door alie partijen gewensehte definitieve legerhcrvorming niet wordt bereikt. De be doeling is evenwel om door deze commissie voorna melijk de leger-administratie te doen onderzoeken. De kern der kwestie, in welke richting onzer leger- organisatia zich zal bewegen, zal niet door deze com missie worden bestudeerd. Witte Kruis, Anna l'aulowna. De afdeeling Anna Pauiowna van Het Witte Kruis hield Zaterdag 18 Januari hare jaarvergadering in Veer is urg. Er waren 28 leden aanwezig. Door ontstentenis vï/vi-vnorziffer. de hec1" Och amice, doe mij een pleizier Tk heb hier X. hij me gehad, een arme SU Hij moet 'vijftiglgulden hebben. Ik heb hem yijf-ei,tWjnti gegeven. Kun ili hem vorder Jielpenf. - weldoener z,| zijner vrienden Uö auLIJII11SL1 <Al)iü UOi ponvunuj aww» - de Ongevallenwet, zal beduidend toenemen, met name heden is niet meer te tellen en de politie weet er géén by de groote werkgevers; raad meer mee. Thans is 't vooral in sigarenwinkels duizenden arbeiders, met een dagloon van 60 a <0 ^at gespeeld wordt. Politie post daar wel voor de deur. cent, zullen verplicht zjjn van hunne armoede bjj te maar de winkeliers lachen daar wat om. dragen voor een ouderdomspensioen; Zoo'n coinediale toestand is van humor niet ontbloot, het aantal kinderen beneden 16 jaar, van wie arbeid zegt de 'fel. Terwijl een bierhuishoudster in de Scha- wordt opgedragen, zal toenemen, daar zjj zyn vrijgesteld pensteeg de vorige week werd veroordeeld tot f100 van premiebetaling. Oudere werkkrachten zullen hier- boete, wegens toelating van het „mijn-en-dijn"-spel in Sr1 ^un ar^6^ z'en verminderen. i haar huis en het proces tegen de hoeren uit de „Rue Na de pauze stelde de spreker aan de hand der statu- de Vondel" reeds vijf dagen van den kostbaren tijd der 11 -1J'f Anfmorn. I i.1 C* UW C 4 U\J UI/V» v. w V.V -( fen van den Bond zjjn denkbeelden tegenover 't ontwerp- Veegens. Pensioen voor allen zonder premiebetaling, de onkos ten te vinden uit bestaande of nog te heffen belastingen, had vele bestrijders gevonden, maar stuk voor stuk werden hunne bezwaren door spreker onder 'toog ge zien en weerlegd, waarna hjj allen opriep lid te worden en mee te strijden voor de opheffing der treurige com binatie van oud en arm, zooals de Bond zich haar voor stelt. Dat de heer Voorbro^d succes had bleek uit het groot aantal nieuwe leden, dat zich opgaf. De afdeeling Kol- horn telt er thans 165. De nummers, door de zangvereeniging uitgevoerd wa ren voor publiek en spreker eene aangename afwisse ling, door elk gewaardeerd. Winkel. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier Ds. J. M. Natzijl te Bergen. Schagerbrng. De zangvereeniging Euphonia gaf j.l. Zondag in het lokaal van de heer Tuinman een openbare uitvoering. Wat wij mochten hooren van deze zangvereeniging, die onder leiding staat van den heer Kroonenburg, gaf ons de overtuiging, dat Euphonia haar goeden naam hoog houdt. Verschillende liederen werden uitstekend gezongenen het succes dat behaald werd, was verdiend. Aan mej. A. Vrijburg een woord van lof voor haar uitstekend pianospel; deze begeleiding verhoogde de aantrekkelijkheid der zangnummers niet weinig. De Vienna. In ons vorig no. kon nog juist het bericht worden opgenomen van de stranding van de Vienna, de Har- wichboot. De boot is later met eigen kracht weer vlot gekomen en aan den Hoek van Holland binnengesloopen. Vermoiedelijk is de Vienna te ongeveer half zes vast- geloopen, want toen was het water 92 palm; daarna is het weggeloopen tot 89 palm, en toen er weer 92 palm stond, raakte het schip vlot. Het heeft geen noodseinen afgegeven. Maar toevallig waren twee loodsknechts op de Zuiderpier om 'tgas op te nemen. Zij kwamen te 10.30 met het bericht van wat er te doen was. Inmiddels kwam de Yarmouth binnen. Zij keerde di rect terug om assistentie. De sleepboot Gouwsee, van de firma Smit, en de stoomreddingboot gingen ook uit om te helpen. Zij zagen, dat de Vienna reeds met eigen sloe- pen ae passagiers op de Yarmouth overgebracht, wat met de kalme zee zonder gevaar ging. Daarna nam de reddingboot dit werk over. Toen alle passagiers op de Yarmouth waren, kwam de Vienna zander eenige hulp door het wassende wa ter vlot. Dit was des middags half één. Van den wal af kon men de Vienna maar een korten tijd izien zitten. Zij stoomde het eerst binnen. Tien minuten later volgde de Yarmouth met de passagiers. Woestelingen. Men schrijft uit Eindhoven: Het is gisternacht in de naburige gemeente Stratum zeer rumoerig geweest. Eenige personen wierpen eerst in een café de ruiten in, waarna zij dit bedrijf in de Langestraat (verder voortzetten en aLdaar bij een aantal particulieren de glazen vernielden. Het ergste evenwel moest nog komen. Hunne brood dronkenheid was door de voorafgegane heldendaden zoodanig aangewakkerd, dat zij hunnen zegetocht met een inval in een particulier woonhuis besloten. In deze woning hebben de onverlaten zich als woestelingen ge dragen. Niets bleef voor hun vernielzucht gespaard. Kopjes, schoteltjes, pannen, potten, alles ging aan gruize lementen. Zelfs trachtte een der helden de kachel van de plaats te trekken, met de bedoeling deze als slag- wapen te gebruiken. De gemeente-politie van Stratum was den gqheelen dag in de weer tot het vaststellen der daders, die bekend zijn, doch alle schuld blijven ontkennen. Aanvaring. Men meldt uit Vlissingen: Zaterdagmiddag te ongeveer kwart voor drie ts tusschen Neuzen en Borsele de Grieksche stoomboot Èpirus aan gevaren. De aanvaring geschiedde door de Red Star boot Finland, doch het is volstrekt njet te .zeggen, aan wie de aanvaring is te wijten. Deze was een ge volg van den dikken mist. De Èpirus werd zwaar beschadigd, daar een groot gat ontstond ter hoogte van de kolenbunkers. Het water stroomde met geweld naar binnen, en dadelijk was te zien, dat het schip wel zou zinken, te meer daar ter plaatse 17 vadem water staat. Ongeveer twee uur na de aanvaring was de Epirus dan ook gezonken. De bemanning van dit schip bestond uit ongeveer 25 personen. Met eigen boot en ook door de boot van de Hnland, wisten alle opvarenden zich te redden. 21 personen werden opgenomen aan boord van het daar in de nabijheid vertoevende Duitsche stoomschip Tan- nenfels en 4 op de Finland. De opvarenden konden slechts gedeeltelijk hun klee ding redden. Wij vernamen nog, dat thans niets meer van 'het gezonken schip is te zien, daar het, na eerst geleide lijk te zijn gezonken, is omgekanteld De Epirus was met 560Ö ton graan geladen; (het was 23 voet diep. Het schip kwam van Sulina. Spoorwegongeluk. De machinist H. W. F. Möhlmann, wonende in de Bankastraat en de machinist-leerling S. Groot, wonen de in de CeLebesstraat, beiden te Amsterdam, reden justitie in beslag neemt, viert de speelduivel in de achterkamer van het sigarenmagazijn „Blauwbrug" onlangs nog het slagveld, waarop honderden sigaren sneuvelden weder hooglij. Een sommatie aan den heer burgemeester per deurwaardersexploit, om bin nen zooveel tijd order te tegeven, tot intrekking van den politiepost, en klaar was Kees. Iets dergelijks ge beurde met een sigarenzaak-speelhuis in de Papen- burgsteeg. De agent bleef wel staan, maar vroeg niets jneer. Na deze nieuwe overwinning weder het oude verschijn sel. Als paddestoelen rijzen ze uit den grond, de niets dan ellende en verderf brengende vlotbruggen, 'waar op het z.g. „jeu national" wordt gespeeldeen bal opgeslooien, die niet dan door puur toeval (hasard) in oen kuil van deze of gene kleur terecht komt. Goed ingewijden weten u te vertellen van winsten voor de bank om van te duizelen, meestal uit de zakken van lieden, die het niet missen kunnen. De Franschman, die enkele jaren geleden het nobele „jeu national" hier ter stede introduceerde, en bin nen korten tijd met zijn vlotbrug in een dompig op kamertje in de Handboogstraat, men zegt, wel ander halve ton hed „gesleept", is ook weer verschenen, blijk baar in de hoop op herhaling van dat succes. Hij heeft zich onlangs hier „gevestigd", doch in de Reguliersstraat, omdat het bewuste opkamertje in de Handboogstraat „bezet" was door een concurrent. 'Ter oogverblindiifg der spelers, die zich wel eens afvragen, of de bank „goed is, wordt deze gerugsteund door voldoend ka pitaal in den vorm van een tweeden FranseJiman, den compagnon, die geen boe of bah zegt, maar onafgebro ken met zijn hondje speelt. Het krioelt er 's avonds van jongens, die naar har telust hun arme centjes zitten te vergokken en wie weet hoeveel rijke centjes van hun patroon er bij. Van een politiepost geen sprake. Ongeveer één uur middernacht spoedt het grootste deel der spelers zich van het „Ca sino francais" dezen weidschen naam voert bo venbedoelde inrichting naar het sigarenmagazijn „Blauwbrug," want rondom de verleidelijke „baraque" slaan diverse nachtvlinders uit ,,'t Wiener" haar bivak op en om 2 uur kan er bijna geen muis meer in de kamer, die de eigenaar van 't sigarenwinkeltje aan de ondernemers van de gokgelegenheid heeft verhuurd. 't Zou een kiekje in een illustratie waard zijn, ai die zenuwachtige nachtbraakgezichten rondom het bil jard, loerend waar de bal terechtkomt. In de entre-actes worden met veel kabaal allerlei op- 'en aanmerkingen gemaakt en een beetje geflirt. In de Handboogstraat wordt roulette gespeeld; alle deuren op knippen en grendels. Bij een zekeren Sametini in de Zwanenb urgerstraat wordt met dobbetsteenen gegooid; in de afgeloopan week verloor iemand daar over de f 1000 op één avond. Vóór ons ligt een kaartje met een adres op het Rembrandtplein, waar „le véritable jeu de poule" wordt gespeeld enz. enz. Maatregelen tegen deze speelkanker zijn zeer noodig. De Kabinetscrisis. In politieke kringen te 's-Gravenhage loopt het ge rucht, dat de rechterzijde gereed is gekomen met de vorming van een ministerie, maar dat met het jpu- bliceeren van het officieele benoemingsbericht zal wor den gewacht tot na aanneming van de begrooting dooi de Eerste Kamer. Vad. Volgqns den Haagschen Torenwachter van de Midb. Ct. zal dr. Kuyper buiten het rechtsehe kabinet blijven, omdat dit hem te veelgeld zou kosten. Deze kwestie, zegt Torenwachter, zit zoo: „Dr. Kuyper is ah, fêb gens contract met de firma Holkema en VVarendorff. ver plicht om het tweede deel van zijn werk Om de Oudé Wereldzee af te maken vóór 1 October a.s. Nu is wel, en dat is een feit, de mogelijkheid overwogen om ver andering in het contract te brengen, maar de uitgevers hebben hun medewerking hiertoe geweigerd. En wel om de zeer plausibele reden, dat (Et een schade van duizenden guldens voor hen zou beteek enen." Hoe nu op het oogenblik de stand van zaken is, daarover zegt Torenwachter uit zeer goede bron het volgende vernomen te hebben: „De leiders der rechterzijde zijn thans druk bezig om tot overeenstemming te komen ten opzichte van het program, waarmede een kabinet der rechterzijde zou kunnen optreden. Daarbij is het oog in de eerste plaats gericht op een oplossing der kiesrecht-kwestie, ook in verband met de mogelijkheid van een conflict met de Kamer. In dat geval zou het zittend kabinet tot ontbin ding moeten adviseeren en is het dus een absolute vereischte, dat er eerst eenstemmigheid aan de rechter zijde bestaat omtrent de oplossing van het kiesrecht- vraagstuk. Vandaar de jongste vergadering der Roomsch- katholieke Kamerclub, waar, zooals volkomen terecht door de bladen der rechterzijde is gezegd, met geen woord over de crisis is gesproken; vandaar de herhaalde i conferenties met de heeren Kolkman, Kuyper, Heems kerk en Talma, welke conferenties in hoofdzaak ook dienden om de vereisdhte eenheid op dat punt te ver krijgen. Een dezer dagen zal ook met den heer Lohman over hetzelfde onderwerp worden beraadslaagd. erder ligt in het voornemen der confereeren.de lei ders om de grondwetsherziening niet tot de kiesrecht paragrafen te beperken, maar haar ook uit te strekken tot andere hoofdstukken. 2 oo werd nog genoemd de troonopvolging. Het js echter de vraag of H. M. aan dit verlangen haar goed keuring zal willen hechten. Aan de rechterzijde zou men daartoe overgaan, maar de bezwaren, hierbij te overwinnen, moeten niet gering zijn. Om juist op dit van den voorzitter, opende de vioe-voorzitter, K F. Ehrmann de bijeenkomst. Na lezing en goedkeuring der notulen werd rekening en verantwoording gedaan door den lieer R. Dekker. Er was ontvangen f634,21'/s en uitgegeven f615,10. Bij monde van den heer Jl>. Waiboer, die met de heeren Jb. Bakker en J. H. ter Burg de stukken had nagezien, werd een zeer gunstig rapport uitgebracht, dat den voorzitter aanleiding gaf, den penningmeester voor zijn accuraat beheer te dan ken. Hierna werd de begrooting voor 1908 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 510.11 Va He hoer K. A. Kaan vroeg, waarom de post voor verplegings- kosten zoo hoog was. Voorzitter lichtte nader toe, dat een groot deel van dit bedrag terugkwam en als zoodanig ook genoteerd was( in ide ontvangsten. De heer K. A. Kaan wees er op, dat we nu eene pleegzuster hebben voor dc gezinsverpleging en dit moest toch van invloed zijn op de uitgaven, daarvoor vroeger uitgetrokken. Na in lichting van den voorzitter, legde de heer Kaan zich bij diens verklaring neer. Tot bestuurslid werd herkozen de heer K. L. van Gorkom, die zich de keuze liet welgevallen. De secretaris bracht higrna zijn jaarverslag uit. Er waren geene besmettelijke ziekten in het afge- loopen jaar voorgekomen. 145 maal was van het ma terieel gebruik gemaakt en 35 maal was er ijs verstrekt. Daar de ijskist defect was geraakt, had het bestuur eene nieuwe laten maken. 2 maal was eene verpleegster door de afdeeling aangesteld en in verband hiermede bracht de secretaris dank aan den heer D. Schenk en echtgenoot voor de welwillendheid de verpleegster tijdelijk te huisvesten. Éénmaal was eene woning ont smet en éénmaal had men van den oven te Alkmaar ge bruik gemaakt. Het ledental was gedaald van 332 tot 328, maar door verspreiding eener circulaire was het aantal leden weer zeer beduidend toegenomen. Het 'jaar 1907 was bepaald een vruchtbaar jaar geweest. De voorzitter bracht hulde aan dit degelijk verslag, deelde nog mede, dat te Hilversum een ontsmettingsoven was opgericht en sloot, daar de rondvraag niets opleverde, de verga dering onder d/ankzegging aan de leden voor de op komst. liet Kiesrechtvraagstuk. De Tijd, verneemt uit goede bron, dat de herhaalde conferenties van R.-K. en A. -R. Kamerleden hebben geleid tot overeenstemming in zake een gemeenschap pelijk standpunt der beide rechtsehe Kamerfracties ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk. Met de Chr.-Hist. Kamerfractie duurt de onderhandeling nog voort. I'seudo-Straat muzikanten Uit Muiden schrijft men aan „Het N. v. d. D." Vandaag kregen wij in ons stadje een gezelschap van zeven muzikanten te hooren, die op straat uitvoerin gen gaven. Het eigenaardige van het geval was, dat het geen muzikanten van beroep waren, maar werkloo zen van de stoomtimmei fabriek der firma Van Wijngaar den te Weesp. Om «enigszins in de behoeften van hunne geziimen te voorzien, hebben deze wakkere werklie den, leden van de muziekvereeniging „Jubal" aan die fabriek, dit middel aangegrepen en men zal begrijpen, dat de giften wel iets rijker vloeiden dan gewoonlijk aan Straatmuzikanten ten deel valt. "Nu gOOjT stüur hem dan maar bij nnj. verschijn!, onfvungt f2.), en dc vroeger of latei' vernomen, dat geen hem ooit voor dien persoon heeft aangezocht, 't dividu zelfs niet eens kent. De Manghehlrende, of een kornuit, heeft veilig en vlug de tolcphoon hanteerd Het transport van Jhr. De lieer Maandagmiddag 1.41 spoortijd aldus lezen wc in Hef Volk arriveerde te Den Haag als 2c klasse-reiziger Staatsspoor jhr. De Geer, de voormalige directeur van de Heil. Hypotheekbank, om zijn straftijd te Sche. veningen te ondergaan. Voorafgegaan door een witkiel die zijn handkoffer droeg, stapte de Hoogwelgeboren Heer ongeboeid bet perron over, gevolgd door een veldwachter in klein tenue. Hij Ingaf zich naar de wachtkamer le klasse, om te wachten tot het bestelde rijtuig voorkwam, dat op aanwijzing van den tweeden veldwachter slil hield voor den hoofdingang van het stationsgebouw. Na eenige minuten begaf hij zich door de vestibule naar zijn rij tuig, waarin de bagage reeds door den witkiel was ge deponeerd. De vcrbimiing Terschelling— llarlingeii v.v. Onlangs is op Terschelling een vergadering van in gezetenen gehouden, om te spreken over de wijze, waarop de firma Bosman voorziet in het personen- en goederenvervoer tusschen Terschelling en Harlingen. Een motie werd aangenomen, om de firma Bosman te verzoeken ook bij ijsgang te zorgen voor goeden en ongevaarlijken overtocht; voorts den Gemeenteraad te verzoeken, nader over de misstanden beklag uit te brengen bij den directeur-generaal der posterijen. De aanleiding van deze vergadering is te zoeken in de wat ruimte en reddingsmiddelen betreft onvol doende uitrusting van het sleepbootje „Voorwaarts," waardoor 2 Januari j.l. eenige reizigers verplicht werden van particuliere reisgelegenheid gebruik te maken. Een slimmerd. Een Parijsch winkelier schroef aan een van zijn klan ten het volgende „Ik kan u de stof van het ingestoten staal leveren tegen 9 francs per Meter. Ingeval ik niets van u hoor, zal ik maar rekenen, dat u ter slechts 8 francs voor wilt betalen, en om geen tijd te verliezen, wil ik u melden, dat ik met laatstgenoemden prijs accoord ga." Middenstandsbond Een blijde tjjdiug. Men schrijft uit Friesland: Zoodra de vorst uit den grond is, zal in de heide streken bij Drachtster Compagnie door 150 arbeiders aangevangen worden niet de ontginning van woeste gron den. Voor de arbeiders een blijde tijding. Een der Twentsche correspondenten schrijft aan de Tel.: Een wonderdokter. Sedert eenige maanden in te Borne gevestigd een dokter, vroeger officier van gezondheid in Nederl.- Indië, die geheel 'Twente in beweging brengt door zijn won derbaarlijke genezingen. Patiënten, die onder behan deling zijn geweest, zelfs van bekwame professoren en tjie tevergeefs genezing hebben gezocht vinden bij hem baat. Er gaat dan ook goen morgen voorbij, of het kleine dorpje Borne, in Overijsels achterhoek, trekt vele vreem delingen tot zich. Half verbrand. Men meldt uit Haarlem Zondagmorgen bemerkte men rook, komend uit de roef van een schuit. Bij onderzoek bleek, dat in bewuste- loozen toestand daarin lag de 30-jarige schoorsteen veger Potsen. Zijn beenen waren nagenoeg verkooLd, kolen vuur lagen tnaast een omgevallen pot. De ongeluk kige is nog ademend naar het gasthuis overgebracht. Men vermoedt, dat de man in ae schuit nachtverblijf zocht en tegen de kou een pol met gloeiende kolen heeft meegenomen, die hij later bedwelmd door den damp, omwierp. Texel. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de notarisplaats, te Texel opengevallen door het overlijden van den heer C. A. de Boer, niet zal worden vervuld. Door een stier gedood. Toen Zaterdagmiddag de 47-jarige veedrijver Focco Bronsema te Groningen uit een veewagen een stier zou lossen, werd hij door het woeste dier in den onderbuik gestoken, waardoor een gapende wonde ont stond. De ongelukkige werd naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht, waar hij spoedig overleed. lJsoiigeluk. Een viertal jongens, dat zich Zaterdagmiddag onhet ik in het kanaal .W JAPAN. Met Japan wordt tegenwoordig geducht rekening Ke- houden. Sterk en energiek als het volk is, vol lust tot avonturen, en door den laatsten oorlog met Rusland vol moed en geloof in eigen kracht, is h^t gevaarlijk. Green wonder dan ook dat de andere mogendheden het oog steeds gericht nouden op dit Oostersche rijk. Een Amerikaansch blad de New-York Herald publi ceert een eenigszins verontrustend telegram, j.l. Zaterdag ontvangen uit Manilla. Naar luid van deze depeche is men in de hoofdstad der Filippijnen allesbehalve gerust over den loop, dien de gebeurtenissen in het Verre Oosten zullen kunnen nemen, nu te Tokio een nieuw, en waarschijnlijk oorlogszuchtiger gestemd ministerie zal optreden. Verscheiden groote firma's te Manilla vreet.cn voor de mogelijkheid van het uitbreken van moeilijkheden, waarin de Filippijnen zouden kunnen worden betrokken. De waarschuwing, dat er wat op til zou kunnen zjjn, is te Manilla ontvangen via Madrid. Ook in ashington en zelfs te Petersburg is men weer zenuwachtig. Te Washiugton schijnt op een of andere wijze in regeerings- en diplomatieke kringen do opvatting te hebben postgevat, dat er van Franscho zijde geheimzinnige invloeden aan t^t werk zijn, om te stoken tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Hoe deze opvatting geloof kan verdieneTi, en wat Frankrijk zou kunnon winnen bij een groeten oorlog van dorden in het vei re Oosten, blijft een raadsel. Te Petersburg is men in sommige kringen al even min op zijn gemak. Het Nowoje Wremja verklaart te weten, dat de Russische regeering zich ernstig bezorgd maakt over den toestand in het Verre Oosten. Met ongerustheid wacht men aan de Newa op den terugkeer van den voormaligen minister van financiën Sjipof die door zijn regeering naar Tapan en China is gestuurd om over die rijken een uitvoerig rapport op te stellen. Men vreest in Petersburg vooral voor onaangename verrassingen van don kant van China. De vaststelling der gedragslijn van de Russische regeering ten opzichte van Ver-Oostersche vraagstukken en de benoeming van een nieuwen Russische» gezant te Peking wachten op het rapport van Sjipof. fn een schrijven uit Tokio aan de „Vossische Zeitung*' wordt de verhouding tusschen China, Japan en Rusland als volgt geschetst: 'Do Japansch-Russische vijandschap schijnt voor een» entente-cordiale plaats te hebben gemaakt, waarbü aan Rusland in Mongolië, aan Japan in Mantsjoorije de vrije band wordt gelaten. Rusland zou ook gaarne teg-n billijken prijs zich van het hem toegewezen deel van den Mantsjoerjjschen spoorweg willen ontdoen, dat alleen waarde had voor het land als een deel der ver binding met Port Arthur. De quaestie is maar er een kooper voor te vinden. Japan heeft van de Zuid- Mantsjoerijsche spoorwegleening slechts 56 kunnen plaatsen, zoodat aan aankoop van het noordelijk deel van dien spoorweg voor dit land niet valt te denken,, terwijl voor China Noord-Mantsjoerije, besloten tusschen, Mongolië, waar do Russen zich langzamerhand inburg>~- ren, en Zuid-Mantsjoei'ije, waar de Japanners den baas spelen, als het ware een afgezonderd eiland is. Omtrent Mongolië worden groote verwachtingen ge koesterd en de vreedzame aanhechting, welke zich hier voor Rusland schijnt af te spelen, ligt meer in den geest der Russische traditiën in Azië dan een herovering der aan Japan verloren gewesten, waarvoor het Russische volk zulf toch weinig gevoelde. De schrijver eikent, dat er verschillende punten vam wrijving tusschen China en Japan bestaan, doch gelooft. dat laatstgenoemd land de handen meer dan vol heeft., zoo met den toestand in Korea als dien in Mantsjoerije,. om aan een oorlog met China te kunnen denken, dien sommigen zich voor Japan droomon als het middel om, na een natuurlijk succesvollen krijg, door een behoorlijke. v«rl°SVeigr?'ng aan, het noodige geld te komen. Men nonrtt fe°ok™01- een oorlog met China geld noodig zou hébben, dat er niet is, terwijl Engel ind. zeker zulk een oorlog niet zou wenschen. Tanon OB1 Japan zou er veeleer op uit zfin, om zich dooc. «e.oi verzoenend optreden de sympathieën te herwinnen, dm het door zijne aggressieve pers in zoo hooge mate heeft moeten verbeuren. Van dit verzoenend optreden blijkt intusschen niet veel, nu al dadelijk van Japansche zijde gedreigd wordt met geweld, indien China, in zake spoorwegaanleg in Mantsjoerije niet aan den Japanschen wensch voldoet, een bedreiging, waaraan blijkens de laatste berichten eenige kracht werd bijgezet, door uitzending van artille rie naar de Pescadores Van verschillende zijden, zoo in Duitsche als Engel- sche bladen, wordt gewag gemaakt van een steeds meer gespannen verhouding tusschen China en Japan. I)c aanleiding daartoe wordt hoofdzakelijk gezocht ie den door de Chlneesche regeering voorgenomen aanleg der- Sinminting— Ankunen-lijn, waartegen de Japansche re geering zieh verzet, als in strijd met het verdrag van Peking. Die lijn zou toch evenwijdig loopen aaii de Japansche Zuid-Mandsjoerije-lijn en deze een, wet toe te laten concurrentie aandoen. Intusschen he^lt de Chi- neesche regeering reeds een contract gesloten met ecu Engelsche firma voor den aaideg der eerste sectie van bedoelde lijn. Daar komt niets van ia, zegt Japan, dat dreigt den arbeid, wanneer daarmee een begin wordt gemaakt, met oeweid zullen beletten. Sir Jor- aan den noodigen aan- ing laten ontbreken, oin landgenooten te laten ontgaan. lt Yvrvrrtar» I ^..^//l uaatSQCC DCi*. wordt gemaakt, met geweld te zullen beletten. Sir Je dan zal het daarentegen niet aan den tnwH»" drang bij de 'Chineesene regeering laten c lit faveurtje niet aan zijn landgenooten te Iet zaakje kan interessant worden en n icht aan de Berliner Lokal .\nzeiger, dat op het eerste >og wel wat onwaarschiinliii/ i—.J- ijs m het kanaal te Den Helder ,,a«6uv-, z. door. Met veel moeite werden er drie gered; de vierde, een knaap van negen jaar, zoontje van den heer J. But, werd drie kwartier later levenloos opgehaald. Oplichting per telefoon. In „De Nieuwe Courant" vertelt de predikant A. Junod te 's-Gravenhage het volgende: p*An Vuxtni/l'Jol -0-., V4AX1. 11AH WI'SIC oog wei wat onwaarschijnlijk leek, daar hierin sprake was van den zedelijken sleun der Vereenigde Staten, waarop Japan bij zijn nieuwe aanspraken zou kunnen rekenen, wat meer waarschijnlijk. Zoo'n beetje stoken tusschen de vrindjes h'elpt mogelijk den band losser maken. In tegenstelling met de door China tegenover Japan in de bestaande geschilpunten aangenomen houding, ziet men de Chlneesche regeering in verschillende op zichten aan de cischen van Engeland toegeven. Zoo moet zij, naar aan de „Frankfurter Zeitung wordt ge meld, er in hebben toegestemd, dat ng uitge,r"x~v" op om iuc-gesiema, dat een van Hong kong uitgeloopen eskader torpedobooten en vernielers op de Wesl-Rivier elk Chineesoh schip zal aanhouden, te zien of zich zeern/w»»-» _~1W. zeeroovers aan- boord bevinden. Dit zal weer koren op den molen der Jong-Chineezen wezen en moer kracht bijzetten aan de anti-dvnastieke beweging, die zich toch reeds aardig begint té roeren. Uit Peking wordt nu bepaaldelijk bewag gemaakt van de vrees voor het uitbreken van een algemeenen op- o- .uigcuue: i 'stand in de provincie Tsekiang, waarheen, reeds troe- Een bemiddeld en van reputatie weldadig man wordt pen werden gezonden, zoogenaamd om opstootjes, door opgebeld quasi door een zijner vrienden of kennissen, zoutsmokkelaars veroorzaakt, den kop in te drukken,

Schager Courant | 1908 | | pagina 6