Zondag 26 januari 1908 52ste Jaargang. No. 4329 EERSTE BLAD. INGEZONDEN. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Aimtsilit- k IHt bl8d verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij imencüng tot 's morgens 9 ure, worder A. I?V BRTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst i S'itRZONDFN STUKKEN één dag vroeger. iiaan. Interc. Telephoon Xo. 20. Uitgevers TRAPMö^ Co Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60 afzonderlijke nummers 6 Cent ADV FRTKNTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct rroota letters worden naar p'aatsruimte berekend. Dit nummer best-aai uit drie iiaden GEMEENTE SC HAGEN. Bekendmakingen. (o) De Burgemeester der gemeen'e Sihagec brelrgt l ij deze ter kennis vsn de ingejetenen dier gemeente, dit hetkohi» No. I der G'ordbela» tin?, (feest 19li8, op den ïls en deier door d n beer Di'fC eur de- Di ecte Be'aitingen teAnnerd-m i» eieonioir vekl<a d en op heden aan den heer Ontvanger der directe belaatii gen binnen deaeg-m-en e ter invordering ia ove gegeven leder ingeaetene, welke daarbij belang neeft, wo dt altoo vermaand op de voldoening van lijnen aanslag behoo ljjk acht te gever, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke nit nalatigheid nonden voort vloeien, te ontgaan. Schageo, den 23 Janna-i 19C8. Da Burgemeester voornoemt, H J POT. M. de R.! Verzoeke beleefd voor het volgende plaatsing: Met verbazing zal een ieder het verslag gelezen hebben, voorkomende in De Z ij per Courant van Donderdag j.1. over de uitvoering van Euphonia al daar op Zondag j.1.. De toen aanwezigen hebben ze ker niet gedacht, dat zij zoo aandachtig hebben zitten luisteren naar den zang, wat volgens het bewuste ver slag? bijna geen zang was. Doch las men' het nog eens over, en dacht er dieper over na, dan kwam men tot de slotsom: „Die man is niet waar!, het is pure onzin wat hij schrijft." De verslaggever van de Zijper Crt. schrijft: „Omstandigheden waren oorzaak, dat wij genood zaakt werden tot de pauze den zang aan te hooivn." Zoo M. de Verslagg. u was dus tegen uw wil, ver plicht dien zang tot de pauze toe aan te hoor en, dus u had de pé. in. Ook niet te verwonderen, dat een dergelijk veroordeelend verslag uw pen is ontvloeid: u was niet normaal. Tot de pauze toe, bleef u en geeft toch maar over de geheele uitvoering verslag?!?! Ja! Ja! Die zin: Weest trouw maar niemands knecht," had meer effect kunnen maken. Ik neem aan, ,dat het voor uw muzikaal gehoor aangenamer geweest was, als die zin vergezeld ware geworden van kanonnades van voetzoekers en rotjes. Neen maar! dat had nage trild bij de toehoorders. En de andere liederen had- Iden ook wel op deze wijze geaccompagneerd kunnen worden. Wat zou u dan genoten hebben, en u .was bepaald tot het einde toe gebleven. Alleen ware zang heeft op u geen invloed, want er is gezongen! er is mooi gezongen Ten slotte schrijft u: „De begeleiding van de piano was aan goede handen toevertrouwd. De pianiste daar voor een woord van lof." Mijn waarde Heer, ook de pianiste beging een fla tertje, weet u dal niet? Jammer! verduiveld jammer' of maakt het bij u verschil wie er voor het voetlicht treedt? Ik raad u aan, nimmer en nooit meer een verslag te geven van een zanguitvoering, want u hebt er geen goed gehoor voor. Dankend voor de plaatsing, Uw Dn. A. L. ZUIDSCHERWOUDE. Schagerbrug, Januari 1S08. Duitscliland. In Duitschland is het op dit oogenblik nog al roerig. Er worden te Berlijn betoogingen gehouden op straat ten gunste van algemeen stemrecht. Daarbij zijn on geregeldheden voorgevallen, zoodat politie en soldaten te hulp kwamen om de betoogers uiteen te drijven. Er weid met steenen gegooid en een paar schoten vielen er, maar verder geen ernstige dingen gelukkig. Woensdag heeft in den Rijksdag de interpellatie plaats gehad over het stemrecht in de Duitsche Bondsstaten. Ze ging uit van de socialisten, en men weet wat er de aanleiding toe was: de verklaring van Von Bülow over het kiesrecht voor den Pruisischen Landdag Zou dat was nu de groote vraag de Rijkskan selier de interpellatie beantwoorden? En indien niet, op wat manier zou hij er zich van afmaken? Uit zijn gisteren gehouden réde kan men Von Bülow's weige ring aldus motiveeren: Duitschland is een ander rechts gebied dan Pruisen, al dekt het een het ander ook voor een groot deel. Indien ik, als Rijkskanselier, door de interpellatie te beantwoorden, erkende, dat de Rijks dag eenig medezeggenschap heeft in Pruisische aangele genheden, dan zou ik medeplichtig zijn aan practisch machtsmisbruik van het Rijk tegenover een Bonds staat Rechts juichte cn links luisterde zwijgend toe. Maar er was nog méér aan den Rijkskanselier gevraagd. Dit namelijk, of hij het goedkeurt, dat er den 12en dezer te Berlijn troepen gereed gehouden werden om bij de kiesrechtbetooging in te grijpen. Ook hierop moest Von Bülow het antwoord weigeren, maar toch was zijn speech tamelijk lang, om een waarschuwing, die hij er aan vast knoopte, Men hoore maar: „De Berlijnsche politie heeft op 31 dezer, krachtens haar bevoegdheid die maatregelen genomen, welke noodig waren om wanordelijkheden op straat tegen te gaan In zooverre er in de kazernes troepen gereed werden gehouden, geschiedde dat uit naam van het militaire gezag. Ik moet dus de beantwoording van de inter pellatie weigeren. „Maar het is gisteren opnieuw tot een botsing tus- schen een hetoogende menigte en de politie gekomen, waarbij weder van de wapenen gebruik moest wordan gemaakt. Tegenover deze gebeurtenissen gevoel ik be hoefte, van deze plaats uit een woord van ernstigJ waarschuwing tot het land te richten (toejuichingen rechts; voortdurend lawaai bij de sociaal-democraten Het ligt niet in den Duitschen aard (lawaai Dij de socialisten) de politiek op straat te brengen (toejui chingen rechts. De partijen hebben het tumult op de straat niet noodig, om hun stemmen verstaanbaar te maken. De straat behoort aan liet vrije verkeer; deze wet en de openbare orde als iets hoogers te erken nen en te eerbiedigen, is de plicht van ieder burger. Eerbied voor de wet te vorderen en, zoo het moet zijn, af te dwingen, is zoowel bevoegdheid als plicht der overheid O») valsbeLuigiiigen rechts). „Het is een noodlottige dwaling, te gelooven, dat be toogingen van een op een dwaalspoor gebrachte volks massa (tegenspraak bij de socialisten) van een regeering, die haar plicht kent, iets zouden kunnen afdwingen (levendige bijvalsbetuigingen rechts). Dat zal in Duitsch land pooit en nergens voorkomen (herhaalde leven dige bijvalsbetuigingen rechts), „ik heb" zeide Von Bülow verder nog „de overtuiging, dat alle bur- beriijke p.tr,ij,n eensgezind zul e.i zijn in di veroordee ling en het beletten van deze gevaarlijke straatschen derij. De soeiaaI-democratische parlij heeft met de be tooging van 12 Januari ten hellenden weg betreden; ik waarschuw haar daarop niet voort to gaan. De verant woordelijkheid voor de gevolgen zou niet op de over heid, maar op de aanstienters en verleiders neerkomen. (Stormachtige bijvalsbetuigingen rechts) In liberaal-politieke kringen wint intusschen de be weging tegen Von Bülow, naar aanleiding van diens meergemelde verklaring omtrent het Pruisische kies recht, gestadig veld. Men hoort telkens weer van tegen gerichte moties, die door liberale vereenigingen zijn aangenomen. Ook de nationaal-liberalen verlangen, in plaats van het tegenwoordige stelsel, geheime en rechtstreeksche stemming en billijke indeeling van de kiesdistricten, om aan de steden meer invloed te geven. Hit schijnt ten minste het program te zijn, dat het centrale bestuur van de nationaal-nberale partij zal aanbevelen. Men wedt, dat de regiering zelfs de openbaarheid van de stemming wil handhaven, om, zoo 't dan heet, de uitoefening van een schrikbewind van de een of andere partij over de kiezers te verhinderen. De conservatieven zullen naast de regeering, wel de eenigen zijn, die in het belang van hun overheerscliende positie, besten diging van den ouden toestand wenschen. Men kan zich er dus in Duitschland pp prepareei- ren, dat er een strijd zal ontbranden over tiet Jdes- recht, die aan de thans bestaande politieke verhou dingen da verbonden wel zeer spoedig een ander aanzien zal geven. I Japan. Uit dit rijk schreven we ook reeds in ons vorig overzicht, maar hetgeen de Londensche Tribune ons over het meer inwendige van de s taatshuishouding daar ver telt is van een geheel andoren geest. Het zijn de Jieerschende finantiëele 'moeilijkheden, waarmee de Japansche staatslieden te kampen hebben waarover het blad schrijft. „Japan aldus de tribune „houdt izich heel stil, ot schijnt van hier uit de verte beschouwd, dat te wezen. In werkelijkheid ondergaat het de straf, welke een moderne oorlog met zich brengt, ook al wordt die oorlog met succes gevoerd. Ook wij (Engelschen) heb ben naar onder te lijden gehad, onmiddellijk na onzen oorlog. De Japansche begrooling overdekt met een dun nen sluier van optimisme, de feiten, welke van vol doenden emstigen aard zijn om ook de meest besliste en stoïcijnsche vaderlanders te verontrusten. Sinds kort vóór den oorlog zijn de niet-productieve uitgaven driemaal zoo snel gestegen als de handel toenam; de belastingen zijn verdubbeld; de jaarlijksche uitgaven zijn meer dan verdubbeld. l>e leeningen en de uitgaven voor den dienst der leeningen zijn tot bijna het vier voudige gestegen. Gelukkig is besloten, *grooter leger en vlooluilgaven uit te stellen. Maar ook van eeniga productieve uitgaven, moest worden afgezien. En zelts nu nog kan de begrooting enkel sluitend worden go- maakt door het opvoeren van den toch reeds zoo zwaren belastingdruk, cn door gebruik te maken van niet-aangesproken fondsen, welke nog uit dan oorlog over waren. De bewonderenswaardige matiging, (door de Japansche staatslieden in den laatsten tijd betracht, kan worden opgevat als het bewijs dat zij van den nood een deugd hebben gemaakt." Het is misschien niet ongelukkig, dat de Japansche geeltjes geen duiten hebben; er is zoodoende meer kans op minder kromme sprongen en daar kan het algemeen alleen voordeel van hebben. kon het vuur niet meester worden. Huis en inboedel schijnen niet verzekerd te zijn. Oorzaak onbekend. Nader vernemen we van betrouwbare zijde, dat 'tdoor twee gezinnen bewoonde, Donderdagmiddag veibrande perceel aan den Wateringskant te N. Niedorp, aan den advocaat Mr Rahusen te Amsterdam bohooide. Bij de pogingen tot redding van vee, aangewend door den wak keren arbeider Jan Pleiter, die 14 schapen redde, bekwam deze ernstige brandwonden. Dr. Maats heeft den man moeten verbinden. Behalve de reeds vermelde dieren, verbrandden nogeenige konijnen, diverse landbouwwerk tuigen van den heer C. Wit Dz., en 16 wagens hooi. Al lieel brutaal! In den nacht van Donderdag op Vrijdag is van den heer Jb. Buren te Heer Hugowaard één van zijne 30 schapen in de weide geslacht, waarvan het vleesch is meegenomen. Alleen de huid, netjes toegevouwen, vond men 's morgens op het land. Oude Niedorp. In 1907 werd hier door de particulieren f125 opge bracht voor de Gezinsverpleging. Veenhuizcn. Onze kleine gemeente bracht het vorig jaar bijna f45 aan particuliere bijdragen voor de Gezinsverpleging op; wellicht zal dit jaar nog aanmerkelijk meer gegeven worden. De sympathie voor de zaak wordt steeds grooter Oude Niedorp. Donderdag 23 Jan. j.1. had de aigemeene vergadering van het Protestantsch Ondersteuningsfonds bij ziekte te Oude Niedorp" in de consistorie der Hervormde Kerk alhier plaats. Slechts negen leden en één begunstiger waren tegenwoordig. Uit het verslag over 1907, door het Bestuur uitge bracht, bleek, dat 't verloopen dienstjaar zeer gunstig was. De kas ging vooruit met f 160.95J en was op 1 Januari 1908 ryk f475, een mooie som, als men bedenkt, dat het fonds eerst sedert 4 Octoher 1904 be staat. De uitkeeringen bedroegen te zamen sUchts f45 75. Op 1 Januari 1908 waren er 32 mannelijke en 2 vrouwelijke leden. De boeren J. Glas en A. Bart werden als bestuursleden vervangen door de iieeien A. Myts en P. Koster en de heer D. Wonder ais lid van den Raad van Toezicht door den heer ri. B. Helleman. Men besloot 1300 te beleggen in Staatsschuldhoekjes. Kolliorii. Het aantal leerlingen der o. 1. school alhier, bedroeg op 15 Januari j.1. 121, waarvan 64 jongens en 57 meisjes. Kolliorn. In hare vergadering, gehouden op 21 Januari j 1., besloot de zangvareeniging, het zomerhalfjaar terepeieo- ren in de zaal van den beer P. Rompt, Let winterhalf jaar bij den heer Jb. Smit. Kolhorn. Zaterdag 8 Februari a.s. zullen eenige dorpsgenooten voor de afdeeling alhier van den Bond voor Staats- pensionneering opvooren„Het Parelsnoer". De toegang zal vrij zijn voor ieder. Verplicht program tegen 5 cent minstens. Als gewoonlijk wordt deze vergadering ge houden in de groots zaal van don heor Jb. Smit. Roodvonk. In Kolhorn heeft zich bij een der schoolgaande kinde ren een geval van roodvonk voorgedaan. Kolliorn. De feestavond der Sociëteit is gosteld op 15 Febr. a.s. Wicringen, 23 Januari 1908. Het foestavondje van de leerlingan der Zangscholen, onder leiding vau den hoer 0. Rijkeboer, op Woensdag j.1., behoort weder tot het verleden. Tal van gonoodig- den waren gekomen en werden welkom geheeten door den heer Rijkeboer, die dankte voor het vertrouwen der ouders in hem gesteld. De heer Rijkeboer hoopte, dat hij dat vertrouwen niet had beschaamd doch laten de ouders zelf getuigen, wanneer zy heden avond de resultaten hooren van zijn onderwijs. Hierna wenschte bij allen een recht gezelligen avond toe. Nu, het wss dan ook een recht gezellige avond en de resultaten van het ondervtys waren schitterend. De heer Rijkeboer en zijn jeugdige zangeressen en zangers hebben aan- zich spraak op aller dank. Een lijvig programma werd aangeboden; een twintigtal aardige lederen onder de Sint l»aukras. aandacht van het publiek gebracht, terwijl een klucht- Het bestuur der Ned. Herv. Kerk alhier heeft eene spel jong en oud eenige oogenblikken aangenaam bezig verkooping gehouden van hakhout en boomen; de 32 hield. Er werd boven verwachting gezongen, er werd Sint l'aukras. Voordo a.s. loting der Nationale Militie hebben alhier acht jongelingen aangegeven. perceelen brachten f 76 op. Sint Pankras. De Jiiakonie alhier heeft verhuring gehouden van zes perceelon bouwland, samen groot 68 snees, de geboden huursommen liepen van f 1.80 tot f 3.40 per anees. Sint Pankras. Donderdagavond werd in het lokaal van den heer P. Greeuw alhier, ten overstaan van den Nolaris P. J. C. van Toornenburgh te Alkmaar, eene openbare verkoo- flink gespeeld. De kleinen werden onthaald op keur van lekkernijen en na afloop van zang en tooneel werden in de zaal nog eenige kinderspelletjes gedaan, totdat het uur van scheiden daar was en allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. W leringen. De verplaatsing van den heer K. Brinkman, cantonnier by 's Rijks Waterstaat alhier, als sluiswachter naar Den Helder en van den heer C. Blom, sluiswachter van ping gehouden. Twee huizenen erven, benevens een per- pen Helder naar hit r, is op verzoek van laatstgenoemde ceel bouwterrein van den heer J. Veldhuis te Sint Pan- ingetrokken, cras, samen groot 35.62 A., brachten in hun geheel op Wieringcii. f 2215. Twee huizen en erven, met tuingrond, samen De heer Jb. Mostert word in de jl. Donderdagavond groot 9 A., van Mejuffrouw E. C. Romijn te Alkmaar, gehouden vergadering van het College van Kerkvoogden tx.iar>= en Notabelen herkozen als President-Kerkvoogd, welke herbenoeming door hem werd aangenomen. VVieriugen. Naar wy vernemen, zal voor rekening van den heer M. Gomes te Den Helder, aan den Koningsweg te Hip brachten te z.unen op t 1795. Beschrijvingsbrief Nnninlooze". Het Hoofdbestuur der Naamïooze Landbouw- en Han delsvereniging „Langedyk en Omstreken" heeft een vergadering gehouden tot het opmaken van den beschrij vingsbrief voor de algemeen© vergadering, welke 26 Februari te Warmenhuizen zal worden gehouden. Van de zeven afdeelingen waren elf voorstellen voor den beschrijvingsbrief ingekomen. Anna Pauluwna. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan school I mej. F. M. Riechelmann van Amsterdam. Nieuwe Niedorp. Wy vernemen, dat het bekende café „de Prins Maurits" weldra in andere handen zal overgaan. Nienwe Niedorp. Donderdagmiddag j.1. tusschen 12 en 1 uur brak er brand uit in een door twee gezinnen (nl. van de arbeiders Kossen en Middelkoop) bewoonde woning aan don Wateringskant. Het heele huis brandde tot den grond af. Elf schapen en 1 geit kwamen in de vlammen om. Er werd zoowat niets gered. De Moerbeekor brandspuit is naar de plaats des polytushoef, tegenover de Kaasfabriek „Nooit Gedacht' een nieuwe smederij worden gebouwd. Dit zal op ons betrekkelijk kleine eiland dan de zevende smederij zijn. Winkel. In de veiling gehouden ten overstaan van Notaris Backx den 23 Januari j 1., werd de herberg „Het Bonte Paard" met erf groot 4.63 aren, voor de som van f 1500 opgehouden, en een perceel bouwland sectie B. nos. 647 en 648 van Nieuwe Niedorp, voor de som van 1525 in koop toegewezen aan den heer Arie Slooves Pz. te Winkel. Ambachtsschool Alkmaar. De Ambachtsschool te Alkmaar heeft een uitbreiding gekregen, die ook onze jongelingschap uit den omtrek niet andors dan ten goede kan komen. Werd tot dusver onderwijs gegeven in do vakken timmeren, smeden, meubelmaken en schilderen, zoo zal dat straks ook het geval zyn in het metselen en ktaer- maken. Vanaf 1 Mei zal zoo wed het theon t'sche als onheil» geweest en heeft er nog dienst ge^diW, doch practische onderwijs in deze vakken beginnen. \oor meerdere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Lnljewinkel. Op hec verzoek om een hulpkantoor dor poetarysn alhier te vestigen is afwijzend beschikt. Lnljewinkel. Donderdagavond hield de vereeniging „Nut en Genoe gen" een gezellige bijeenkomst ten huize van den heer W. Fynheer. De heer Jb. Spaans droeg voor „Een kritiek oogenblik." Opgevoerd werden„In de wacht kamer" en „De gezonde patiënt" door de heeren C. Boekei, F. A. Boekestein, W. Fynheer, C. Koorn, G. Kuiper, C. Nobel, J. Nobel en H. Over, terwijl, behalve door eenige der genoemde heeren, bijdragen werden geleverd door de heeren K. Boekei en J. de Wever, j Niet het minst verdienstelijk maakten zich mej. B. Speets en de heer M. Fynheer met hunne muzikale bijdragen op viool en piano. Een talrijk opgekomen en dankbaar publiek luisterde en keek met aandacht en gaf door een krachtig applaus telkens olyken van ingenomenheid en waardeering met het gehoorde. - Nog een vergadering by den heer W. Kooiman in do Weere, waar de voorzitter, de heer K. Boekei, zal zorgen voor den hoofdschotel, en de Nutsavonden van dezen winter behooren weer tot het verledene. Wieringcrwaard. Door de byzonder dikke laag ryp op de takken gelyken al onze boomen wel treurwilgen of tieur- esschon. 'Ael een heel prachtig gezicht, maar zeker niet te hunnen voordeele. Enkele takken moesten het dan ook door den te zwaren last ontgelden en knapte;, af. Ook de telephoonlyn langs den Noorderdyk naar Wio- ringen is gebroken, waardoor we dus geen verbinding hebben met dat eiland. 81. Maarten. Tot onbezoldigd Ryksv ddwadat r werd aangesteld de hoer A. Tin, gom. veldwachter alhier. Begrafenisfonds lloogw oud Zondag had ten huize van den heer O. Scherm -r, do jaarlijksche vergadering plaat, van het bestuur van het Begrafenisfonds. Tegenwoordig alle bestuursleden. De voorz. opende de vergadering en wijdde eenige waardeerende woorden aan den overleden secrelaris- penningmeester, den heer M. H. \Voutman. Ter tafel werd gebracht de rekening over 1906, waar uit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f787.29 en de uitgaven f 681.871/2, zoodat in kas was f 106.61Vs- Deze som gevoegd bij f 715.81 op de spaarbank van hel Dept. Hoogwoud der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen geeft alzoo een bezit van f 852.42i/j, waar onder reeds begrepen zijn de winterophalingen. De re kening werd in orde bevonden en de waamem-enden penningmeester dank gebracht voor zijn goed beheer. Verder wordt medegedeeld, dat gedurende het af- geloopcn jaar 1907, 13 leden waren overleden, 7 had den bedankt en waren geroyeerd, terwijl 26 nieuwe leden waren t oegetreden, zoodat het ledental verminderde met 2 en thans bedraagt 764. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer M. de Jong en tot secretaris-penningmeester de heer A. Rooker. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. de vergadering. lloogvCoiul. Door Ged. St. dezer Provincie zijn onbewoonbaar verklaard de woningen van K. Rempt en C. Rik. De Raad dezer gemeente was niet genegen de woningen onbewoonbaar te verklaren, dientengevolge had de Ge zondheidscommissie gezeleld te Hoorn een beroep in gesteld bij Gcd. St. dezer provincie, met bovenga- rioemd gevolg. Hoogwoud. In de laatst gehouden vergadering* van de commis sie tot wering van schoolverzuim zijn tot voorz. en secr. respectievelijk herkozen de heeren H. van Ree en M. de Jong. Straatverlichting Hoogwoud. Door den Raad dezer gemeente was in de laatst gehouden vergadering besloten een drietal lantaarns te plaatsen langs den berm van den weg vanaf het Raad huis tot het tramstation. Deze week hebben de geplaatste lantaarnk voor het eerst gebrand. Ze voldeden uitste kend. Door het plaatsen van bovengenoemde lantaarns loopt men nu van af het tramstation tot het Noord- en Zuid-End in het licht, hetgeen een zeer prettigen in druk maakte. Het nienwe Ministerie. Van welingelichte en betrouwbare zijde vernemen wij, zegt de N. Crt. dat wél mr. Heemskerk zooais De Standaard heeft bericht de opdracht tot Kabi netsformatie heeft aanvaard en thans bezig is offi cieel de onderhandelingen over de vorming van het Kabinet cn de samenstelling van het regeeringspro- gramma tot een goed einde te brengen, doch dat alle geruchten omtrent het reeds kant en klaar zijn van een voltallig Ministerie, met welks benoeming echter opzettelijk zou worden getraineerd met het oog /op de behandeling van de Staatsbegrooting door de Eerste Kamer, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Inh et Centrum vinden wij bovenstaande mededee- lingcn bevestigd. Het blad bericht, dat de onderhande lingen van den Kabinetsformateur nog voortduren en dat het nog eenigen tijd kan aanloopen, alvorens (de heor Heemskerk met zijn taak gereed is. Daaraan voegt het blad toe, dat mr. Heemskerk zich eerst na lange aarzeling mei de formatie heeft belast. Volgens den schrijver der „Haagsche Brieven" in de Zaanl. Ct. zal dr. Kuyper niet in het Kabinet zitting nemen, maar in de plaats van den hoer Heemskerk in het district Sliedrecht Kamereandidaat gesteld wor den en daar vermoedelijk ook wel gekozen worden, daar Sliedrecht behoort tot wat men noemt do vaste rechtsche Kamerdistricten. Dr. Kuyper zou dan weder de leider der a.-r. partij in de Tweede Kamer warden. Hol N. v. d. D. verneemt, dat dc haar Miehiels van Verduynen bestemd is om als minister van buitenland- sche zaken op te treden in het nieuwe Kabinet. Naar de Tel. uit goede bron verneemt-, waren de volgende portefeuilles aanvaard in hel nieuwe ministerie Mr. Th. Heemskerk Jzn., formateur, Buitenlandsch© Zaken. Mr. E. R. H. Regout, Tweede-Kamerlid, (justitie. Mr. De Marez O yens, oud-minister, Financiën. Ds. A. S. Talma, Tweede-Kamerlid. Landbouw, Han del en Nijverheid. J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, commandant van het regiment grenadiers en jagers, Oorlog. De andere portefeuilles zijn nog niet definitief bezet.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1