Uitmuit- Laiflioiwhlaii Donderdag 30 Januari 1908 52st.e Jaargang. No. 4330 lareao t •üsNI Laan. I! 4. In tere. Telepfooon Xn. 20. Uitgavsn TRAPM^k Co. EERSTE BLAD. BinnenJaiidsch iNieuws. Pit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worder. APV ËRTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijks nummers 5 Cent. ADV BRl'ENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer hm/aai uil itoee itnrien Wieringcn. Vergadering van de afdeeling Wieringen der Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis",gehouden op Maandag 27 Januari 1908 des avonds 7 uur in 't lo kaal van den heer C. C. Koorn. Aanwezig 64 leden. De voorzitter de heer Dr. Koops opent met een wel kom de vergadering. In de eerste plaats brengt hy zjjn dank aan de heerenJ. Annes, Ds. Reinders, Ds. Bax, Ds. Onnes, W. J. Bruul en J. Wigbout Jz., die allen hun best hadden gedaan het ledental te doen vermeerderen en verzocht hieina den secretaris, den heer L. Berghuis, de notulen der vorige vergadering te willen lezen, welke onveranderd onder dankzegging werden goedgekeurd. Aan de orde is rekening van den penningmeester den heer W. J. Bruul. De in de vorige vergadering be noemde commissie om deze rekening na te zien, bestaande uit de heeren Ds. Onnes, Ds. Bax en S. J. Muider, rap porteerde bij monde van den heer Onnes, dat alles in de beste orde was bevonden en stelde voor de rekening goed te keuren, onder dankzegging aan den penning meester voor het goede beheer. De ontvangsten waren f 605.465, de uitgaven f 383 39, alzoo een batig saldo groot f222.075. Met algemeene stemmen werd tot goedkeu ring besloten. Tot bestuurslid werd wegens periodieke aftreding her kozen de heer W. J. Bruul, die deze herbenoeming we der aannam. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris. Hieruit stippen wy aandat op 1 Januari 1907 het ledental bedroeg 283, hetwelk thans door de moeite van bovengenoemde heeren was geslegen tot 629, alzoo een groote vooruitgang; dat 62 keer gebruik werd gemaakt van de verschillende goederendat de yskist was gevuld en de ijsmachine defect was; dat zich een geval van pokken had voorgedaan en de wo ning op kosten van de gemeente was ontsmetdat zich een geval van typhus had voorgedaan en ook deze wo ning en goederen waren ontsmet, voor wiens rekening was tot heden toeonbekend; - dat aan onvermogende zieken, eieren, melk en vieesch waren verstrektdat 2 badkuipen voor volwassenen en 2 voor kinderen waren aangeschaftdat de pogingen, ir> 't werk gesteld tot ver krijging van gezinsverpleging, niet waren geslaagd, om reden men van oordeel was dat men de kosten welke f850 a f900 zouden bedragen, niet zou kunnen opbren gen dat de goederen der Afd., zijn verzekerd bij de brandass. Mpij. „Holland", agent de heer Peereboom, voor f600 a f5 premie per duizend gulden; dat van het hoofdbestuur aan subsidie was ontvangen f116; dat aan het hoofdbestuur van de contributie der leden was be taald f70, alzoo een voordeeltje van f46. Onder dank zegging aan den secretaris voor het uitstekende verslag, werd het goedgekeurd. Door den heer Ds. H. Bax werd hierna als afgevaar digde verslag uitgebracht van het verhandelde op de 49e algemeene vergadering, welke 10 Oct. 1907 in Am sterdam werd gehouden, welke vergadering op hem een hoogst aargenamen indruk had gemaakt. Aan de orde is verkiezing van een afgevaardigde voor het nazien van de rekening van het Hoofdbestuur, waar voor wordt gekozen de heer Ds. H. Bax, die deze be noeming aanneemt. Thans is aan de orde de begrooting voor 1908. Vóór hiertoe wordt overgegaan, wordt eerst nog gesproken over de aanschaffing van een brancard en om in beginsel te besluiten om over te gaan tot het oprichten van een eigen magazijn. Voorzitter licht beide punten toe, waaruit blijkt dat een brancard en eigen magazijn beide hoog noodig zijn. Ka het voor en het tegen te hebben besproken, werden beide punten met algemeene stemmen aangenomen. Tevens zegt voorzitter zich aanbevolen te houden voor het ontvangen van inlichtingen, als do leden soms bouwterrein of huizen weten, welke te koop zijn, en dit te willen opgeven. De heer A. J. van Kelckhoven zegt een geschikt perceel te weten namelijk het café van den heer J. P. Poppen, hetwelk te koop is. Hierna werd de begrooting punt voor punt behandeld, en vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 944.07J. Rondvraag: De heer J. Jongkind vroeg inlichtingen omtrent de betaling der outsmettingskosten van de bij hem verrichte ontsmetting; tot heden toe had hij hiervan niets vernomen en ook geen nota er van ontvangen. Voorzitter zegt, dat de ontsmetting geschiedt voor reke ning van den betrokken persoon; is deze armlastig, dan bemoeit zich „Het Witte Kruis" er mee of de gemeente, doch daar Jongkind niet tot de armlastigen behoort, zal hjj het zelf moeten bekostigen, waar Jongkind zich meê tevreden verklaart. De heer Joh. Bais vroeg of f60, uitgetrokken op de begrooting voor 't verspreiden vaD brochure's, niet wat veel was; de meeste leden leggen dergelijke brochures (over tuberculose) vermoedelijk aan den kant en lezen ze toch niet. Voorz. dacht van niet, en hoopt dat er een druk ge bruik van zal worden gemaakt; f60 is toch maar f0.10 per lid. De heer Ds. Bax zegt, dat 't hem zou spijten als 't niet door ging, dergelijke lectuur is zeer nuttig. Hjj zelf, die van tijd tot tijd het tijdschrift „Het Groene en Witte Kruis" leest, doet dit altijd gaarne en vindt er veel goeds in. De heer Bais zegt het nut er van niet te bestrijden, maar meent, dat de boekjes toch niet worden gelezen. Voorzitter hoopt van wel. De post blijft behouden. De heer Van Kalsbeek vraagt, of het drukwerk voor de afdeeling van 't eiland komt. Voorz. Ja, zooveel mogelijk wel. De heer N. J. Poel zegt voor een eventuëel te stich ten magazijn een geschikt terrein te hebben. Hij wil dit gaarne het bestuur nader toelichten. De heer M. Jb. Mostert verzocht Voorzitter de verga dering te willen mededeeien, wat er zooal tot de werk zaamheden behoort van den bode, omdat misschien velen dit nog niet weten. Voorzitter geeft hieraan welwillend gevolg. De heer D. Lont Jr. zag gaarne, dat de heer N. J. Poel het door hem beoogde terreintje voor een gebouw bekend maakte. Voorz. vraagt dit den heer Poel, doch deze deed dit liever later eerst aan 't bestuur. j)e heer C. Rjjkeboer vroeg, of 't niet beter zou zyn dat Voorzitter de brochure ovor tuberculose op een alge meene vergadering behandelde, hy achtte dit veel beter. Hoe meer bekendheid dos te beter, en och, het lezen eener brochure schiet er wel eens over. Voorzitter antwoordt: do heer Bais vermoedde, dat de brochure niet gelezen zou worden. En ik vermoed dat een rede van mjj niet gehoord zal worden. Onlangs aeed ik het nog, slechts voor een 25 personen. Ik wil het heel graag doen, maar niet voor een 25 personen. De heer ds. Bax meent, dat het den vorigen keer reeds een succes is geweest. De heer P. Kaan zegt: Dan de brochureèneen lezing. Voorzitter gevoelt or veel voor om dan op een vol gende algemeene vergadering hieiover te spreken. De heer Rjjkeboer gaf in overweging alle leden op te wekken naar die vergadering op te gaan. De heer Ds. Bax dankt het bestuur en in 't bijzon- dor den voorzitter voor het vele goede, dat zij voor „'t Witte Kruis" doen. De laatste, die het woord vroeg, was de heer Jb. Kaptein, die ook iets in 't midden wilde brengen. Hjj had hiermee gewacht tot 't laatst, omdat hetgeen hjj had te zeggen, niet tot den werkkring van „Het Witte Kruis" behoorde. Spreker hield namelijk een kleine rede over het bestaande Visschersfonds, waarvan hjj voor zitter is, en wekte allen, die konden, op, lid of donateur van het Visscuersfonds to worden. Voorzitter hoopte dat de aanwezige leden de woorden van den heer Kaptein ter harte zouden nemen en sloot hierna de vergadering. Gemeenteraad Hoogwoud. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Maandag 27 Januari 1908, v.m. 11J uur. Voorzitter de heer J. Breobaart, Dz. Burgemeester-Secre taris. Afwezig de heer Hartog, met kennisgeving van ver hindering. Opening door voorzitter, die zegt: „Ik heet u allen welkom in hot nieuw aangebroken jaar en kan niet nalaten, een blik op het afgoloopen jaar te werpen. Over hot algemeen is dat gunstig geweest voor de gemeente, 't Is waar, in hevige mate heeft het mond- en klauw zeer hier geheerscht onder het vee, doch niet veel offers werden geëischt en ik hoop, dat we verder daarvan verschoond mogen blijven. Op hot afgeloopen jaar kan verder met genoegen worden gewezen. Aan de gemeento werken is nogal het een en ander verbeterd. Ik wil niet ver gaan bjj deze beschouwingen. Het gemeentehuis b.v. is van binnen en buiten terdege verbeterd en een sie raad der gemeente nu. „Ik hoop,dat 1968 voor U en Uwe gezinnen voordeelig moge zijn, alsook voor de ingezetenen. Ik hoop, dat we gezamenlijk de gemeentebelangen weer met evenveel1 jjver en toewijding mogen behartigen als het vorige jaar. En met dezen wensch open ik de vergadering." De notulen worden nu gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen zegt voorzitter, dat sinds 22 Januari j.1. de lantaarns, tot wier plaatsing is besloten door den Raad, reeds dienst deden met de laat ste nevelachtige avonden, en oat er schoolplein-grint is besteld, waarvan de levering echter doorvorst en gladde wegen is vertraagd geworden. Nochtans zal dit gauw geschieden. Van Ged. Staten i3 ingekomen goedkeuring op hetbo- sluit betreffende onvoorziene uitgaven. Eveneens goedgekeurd is daar-van daan teruggekomen een suppletoir kohier voor den Hoofdeljjken Omslag, bedragende f 46.14J. Een en andor voor Kennisgeving aangenomen. Volgt verslag Commissie wering van Schoolvorzuim. Die Commissie had in 1907 een gemakkelijke taak en vergaderde slechts 3 maalin Januari voor jaarverslag en bestuursregelingin fuaart om don hoer H. Boot er op te wijzen, dat hjj zjjn zooa te vroeg van de school had genomen en dat 't ventje wederom naar de school moest gaan, en later nog eens, om den heer J. Burger- onder handen te nemen, wiens stamhouder niet trouw genoeg ter schole ging. Een ander schrijven derzelfde Commissie geeft aan, dart de heer H. van Ree tot voorz. en de heer M. de Jong tot secretaris is benoemd. De jongste kasverificatie, op 24 December van 't vorige jaar gehouden, gaf conform boeken en bescheiden f 854.29 kassaldo aan. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten met een brief van den Voorz. van dat college is terug ontvangen het reglement van orde voor vergaderingen van den gemeenteraad, vergezeld van een drietal opmerkingen, die echter naar voorzit ters inzicht niet veel moeilijkheden zullen opleveren. Na voorlezing der opmerkingen van de Ged. Staten worden met algemeene stemmen deze wenken overge. nomen. In werking treding 1 Februari a.s. Het volgende onderwerp behelst een minder verkwik kelijke zaak onbewoonbaarverklaring woningen (van Rik en Rempt,) eene zaak, waarover, zooals voorzitter releveert, al heel wat woorden zjjn gevallen. Eindelijk is ten opzichte dezer boide perceeien beslissing van Ged. Staten gekomen, (naar wie de Gezondheidscommissie van Hoorn zich in deze zaak om voorziening heeft ge wend,) dat de perceeien onbewoonbaar zjjn en wordt het Dageljjksch Bestuur aangezegd, de onbewoonbaar verklaring te doen plaats hebben niet bepaling dat ont ruiming uiterlijk zes maanden na heden moet hebben plaats gevonden. B. en W. nu brengen een en ander 1 ter kennise van den Raad, tar beraadslaging. „Moede pelgrim waarheen?" zou je onwillekeurig zeggen tegen den aartsvaderlijk er uitzienden Rempt, na 't aanhooren der discussiën, waarbij men voer Rik nogal gauw raad weet. Ze moeten er beiden uit, daar is geen pardon 1 En binnen 6 maanden Voor Rik viel dan het oog op de woning te Aarts woud vroeger door F. Ott bewoond. Huur f0.50 weke lijks. Rik is nu toch bereid zjjn landelijke villa, aan onderdeelen van een eens trotsch de baren doorklievend vaartuig ontleend, te verlaten en het verblijf van den ex-schilder Ott te betrekken, als de Raad goed spreekt voor de huur. En die wil dat doen. Rik vroeg dan, of de afbraak zijner woning aan hem of aan den Raad ten goede komt. Voorzitter vond niet goed, dat voordeellje door den Raad te laten genieten en zou de opbrengst der afbraak aan Rik zeiven willen gunnen. De Raad is van 't zelfde gevoelen. In zooverre met Rik dus klaar. Maar Rempt? Willen we dien niet op straat zetten, dan moeten we zien een woning te buren, vindt Voorz, want anders moet voor hem een nieuwe woning ver rijzen, waarvan bouwkosten allicht f 1000 zijn. En jaarlijksche rente, aflossing enz. wordt nog een baduidend bedrag dan. - Zaak-Rempt wordt aangehouden tot volgende vergade- ng. Do heer Vijn verondersteltom er tegen in te gaan -- je kunt het wol probeeren maar het zal je niet geven. „Néé, dat zou 'n wassen neus wezen hoor, meent 'n ander. Van den opzichter Vlaming alhier is in opdracht van B. en W. inlichting ingewonnen van een huis van den heer Burger, dat eenige gebreken heeft. Nu staat de woning leeg. Voorz. is ter oore gekomen, dat ze met Mei zal worden betrokken. Hy vindt hst nu een geschikt oogenblik om te voorko men, dat 't perceel in zulk een verregaand onvoldoen den toestand wordt betrokken. Want 't is toch feitelijk een krot. Spr. stelt voor, advies dor Gezondheidscommissie te vragen. Als die adviseert: onbewoonbaar, dan zal eventueel onbewoonbaarverklaring van raadswege kunnen volgen. De heer Vlaming heeft ock nog een ander perceel onderzocht, maar diP is overigens met rust gelaten. Don desbetreffenden man is aanschrijving daarover gedaan door de Gezondheidscommissie, die alreeds rap port had uitgebracht, hetwelk vrijwel met Vlaming'3 schrijven overeenkomt! De heer Kooy gaat er vrijwel zeker in, dat Burger's ledigstaande woning zal worden afgekeurd. De heer Vel denkt, dat Burger er toch nog ai wat aan heelt laten doen. De vorige spreker stemt met dat oordeel in, want. vroeger was het perceel in qu .estie in veel slechteron staat. Voorzitter acht het een plicht van het Dagelyksch Bestuur, om den raad op zulke toestanden te wijzen. Besloten wordt, om aan de Gezondheidscommissie advies te vragen. Voorzitter wil verder over de verlichting nog wat spreken. Reeds zeide de heer Vel, dat, als er eenmaal met verlichting Is begonnen, de menschon graag meer verlichting verlangen. Nu is uit de gemeente Winkel gekomen eene aan vrage over straatverlichting. Door Winkel's raad is blijkens zyn schrijven den lVden December j.1., bjj de brug een lantaarn geplaatst, waarvan Winkel zich voorneemt, bediening en onder houd voor zijne rekening te nemen. Alleen willen ze aan Hoogwoud's raad vragen, of die bijdragen wil in de oprichtingskosten en vergunning wil geven tct plaatsing aan den berm van den weg. Voorz. zegt Winkel te hebben beduid, dat die ver gunningsaanvrage tot 't bestuur van de Vier Noorder Koggen moet worden gelicht. Daar hoort de Langereis (waar de lantaarn dan zal komen te staan) onder. Kos ten bt-dragen f22., B. en W. hebben de zaak besproken en zijn van mee ning dat 't eene uitgaaf in eens zal zjjn zonder meer. Ze stellen den raad voor de heift en in elk geval hoogstens f 11, (ook als 't meer dan f 22 moest kosten) in de oprichtingskosten te betalen. De Raad vinat zulks goed. Volgt salarisregeling onderwijzers, ingevolge wijziging van art. 26 'der wet op het lager onderwijs. Voorzitter wil 't oordeel van den Raad over de uit komsten der regeling echter eerst vernemen, voor ver der door te gaan in deze. Als voorloopige regeling neemt de Raad, conform het voorstel van B. en W., de volgende salarisregeiing aan, zonder noemenswaardige discussie. Uitkomsten daarvan zijfi als volgt: Salarissen van onderwijzers: Met minder dan 5 dienstjaren thans f 500, zal worden f 600. Met 5 en meer dan 5 doch minder dan 10 dienst jaren thans f 600, zal worden f 650. Met 10 en meer dan 10 doch minder dan 15 dienstjaron thans f 675, zal worden f 700. Met 15 en meer dan 15, doch minder dan 20 dienstjaren thans f 750, zal worden f 775. Bij 20 en meer dienstjaren f 850. Er is een gehuwd onderwijzer, die voor huishuur f50 vergoeding krijgt. Conform B en W.'s voorstel besluit de Raad dit be drag op f 100 te brengen. Salarissen van Hoofden der Scholen Met minder dan 5 dienstjaren thans f850, zal worden f 900. Met 5 en meer dan doch minder dan 10 dienst jaren thans f 900, zal worden f 950. Met 10 en meer dan 10, doch minder dan 15 dienstjaren thans f 950, zal worden f 1000 Mot 15 en meer dan 15, doch minder dan 20 dienstjaren thans f 1000, zal worden f 1050. Met 20 en meer dan 20 dienstjaren thans f 1050, zal worden f 1100. Met 25 en meer dan 25, doch minder dan 35 dienstjaren zal worden f 1200. Met 35 en meer dan 35 dienstjaren f 1400. Huishuur wil men brengen op f 250 's jaars. Zal nader met Ged. Staten worden geregeld. Salarissen school aan de Langereis (gemeenschappi lijk inet N. Niedorp). Salaris Hoofd van die schoolmet minder dan 5 dienstjaren f900; met 5 en meer dan 5 doch minder dan 10 dienstjaren f950; met 10 en meer dan 10 doch minder dan 15 dienstjaren f 1UOO; rmt 15 en me6r dan 15 doch minder dan 20 dienstjaren f 1050; boven 20 dionstjaren f1100. Salaris onderwijzer, als die eventueel aan deze school mocht komon: met minder dan 5 dienstjaren f690; met 5 en meer dan 5 doch minder dan 10 dienstjaren f 650; met 10 en meer dan 10 doch minder dan 15 dienstjaren f700; met 15 en meer dan 15 doch minder dan 20 dienstjaren f775; met 20 en meer dienstjaren f850 Salaris onderwijzeres: met minder dan 5 dienstjaren f500; met 5 en meer dan 5 doch minder dan 10 dienst jaren f600; met 10 en meer dan 10 doch minder dan 15 dienstjaron f675; mot 15 en meer dan 15 doch min der dan 20 dienstjaren f750; met 20 en meer dienst jaren f825. Mocht N. Niedorp's Raad andere idééën hebben, dan zal nadere overweging over dit punt moeten geschieden. Dat zal de tijd leeren. Onderling overleg zal moeten plaats vinden. Evenals vorige jaren vraagt de heer Halbot tsma, onderwijzer, eene gratificatie voor studie groot fltO. B. en W. hebben daarover beraadslaagd en w;-ren er niet voor die gratificatie te verleenen, indien de Raad mocht aannemen f600 als aanvangssalatis. Dan zou er geen motief tot die gratificatie zijn. Bepaald wordt, afwijzend te beschikken. Besteding verdere herstelling ar.n het raadhuis. B, en W. stellen voor, den heer Vlaming,onzen bouw- opzichter, een bestek te laten opmaken voor verdere herstelling aan het raadhuis. De stoep voor hot raadhuis en ook de straat daar, alsmede de muren van 't gebouw moeten nog terdege onder handen worden genomen, wat met een benoodigd nieuw privaat bij het raadhuis ongeveer f 650 zal kosten. Dat bei'rag is er in de begrooting althans voor afgeno men. Voorz. denkt 't volle bedrag niet noodig te heb ben de heer Vijn denkt dat 't niet toe kan, wie zou gelijk hebben Enfin, goedgevonden, Vlaming met 't opmaken van bestek en voorwaarden voor dit zaakje te belasten. B. en W. zorgen zooveel mogelijk de rekeningen, die worden aangeboden, te betalen. Doch daar is geld voor noodig. Als er te weinig ronde schijven voorradig zjjn moet geldleening volgen. Ze stellen dan ook voor, eene tijde lijke geldleening van f 1000.— aan te gaan, indien noo dig. Is 't niet noodzakelijk, dan niet. Maar heeft men goedkeuring op een daartoe strekkend besluit, dan is de bevoegdheid er. Leening zal dan te gen 5 pCt. hoogstens per jaar worden aangegaan. Rente en aflossing uit gewone en zoo noodig uit buitengewone inkomsten der gemeenten te voldoen. Met algemeen goeavinden door den raad daartoe besloten. Op den post onvoorziene uitgaven wordt nog eventjes 'n aanval gedaan. Echter niet hevig, 't Is maar een kwestie van zes guldens en een kwartje, welk bedrag de Wed. T. Leek aanvraagt voor restitutie van hare vergunning, 'ioeu- gevonden dat geld te beta en uit den post onvoorziene uitgaven. Rondvraag: volgens het nieuwe reglement van orde bij den heer Kooij te beginnen (en de wethouder* 't laatst,) nu nog, als van ouds, 't eerst tot den heer Van Diepen gericht, echter zonder ander resultaat dan dat hij niets heeft te berde te brengen. De heer Kooij welzoo pas is hij langs den Boekei- weg, voor een paar dagen terug ter weerszijden nog z< o prachtig in winterdos' met boomen, ovirh.den mei ryp of ijzel hierheen gewandelu eu wat trof zijn oo. Ettelijke takken, straks nog zoo heerlijk prijkende, et penseel eens schilders al even waardig als de pen van den dichter, lagen of hingen daar machteloos neerge- knakt Frappant beeld van vergankelijkheid. Op gevaar af, niet vroeg ter vergadering te zijn, kon de heer Kooij niet nalaten aan den toestand der boomen zijne aan dacht onderweg to wijden. Hy zou er vóór zijn dat er op doeltreffende wijze in dezen toestand werd voorzien. Voorz. belooft zulks. Trouwens, men is al bezig er meeechter niet in die wijk nog. Dan zouden de heeren Kooy en Vyn wel willen, dat er voor gezorgd werd, dat er ni>t te veel hout aan de nog jeugdige (iepon)-boomen zit,' om te veel windvang te voorkomen. Voorz. vindt zulks anders leelyk. Die lange staken met pluimen er op langs den wegl De heer Kooij heeft daarvoor echter een troostrede: later, dan worden ze mooier I De heer Vel zegt, dat Jan Koeten van Aartswoud hem vroeg of hij meer leverantie van de gemeente mocht hebben, van papier-artikelen. Kreeg hjj alle leverantie, dan zou hy 5 pCt. korting toekennen. Dat zou voordeel voor de gemeente zijn 1 Burgemeester betwyfelt dit. Als Koeten zelf drukkerij had, was 't een ander geval, 't Is dan ook niet, dat we het dien man niet gunnen; hy heeft zijne waren van de firma Taconis (Spanbroek), dus uit de tweede hand kiygt men het dan. Wat de Banne betreft, heeft Koeten de leverantie. De heer Vjjn vindt dat, als Koeten ons net zoo goed koop bedient als andere adressen, hindert 'tniet. Hy betrekt van Taconis en als dat de waren niet duurder maakt en Koeten heeft er z'n percenten van, dan hin dert 't niet. Voorzitter wil 'twel in gedachten houden, dankt voor opkomst en medewerking c"e hamer valt af geloopen Vele kieiafjes maken een groot. 'n Groot millioenen-tekort is mede het gevolg van de som der optelling van vele duizenden kleine, noo- deloos kostbare, verkeerde handelingen. We geven hier een staaltje van slechte toepassing der Ongevallenwet, juist zooals 't ons werd medegedeeld. 'n Werkman bekwan\ 3 December j.1. een lichte brand wonde aan een zijner beenen. De man deed hiervan naar bchcoren aangifte en verklaarde dat hij het staken van zijn arbeid onnoodig achtte. Inderdaad werkte hij nog gedurende twee dagen ongestoord voort. Toen kwam echter de verklaring van z'n geneesheer, dat de getrof fene" voor een paar weken ongeschikt tot werken was. Bij het onderzoek van t geval door den agent der 11. V. B. vernam de patroon intusschen 't volgende: Van 6 December af bleef de werkman thuis. Im mers hij was ongeschikt tot arbeiden verklaard. Tot en met 15 December.... nam hij rust? Geenszins. Z'n broer, een scheepsjager, had 'n klap van het paard gehad. De paarden op stal laten staan, dat ging niet aan. En daarom heeft onze patiënt gedurende dien tijd het werk voor z'n broeder maar gedaan. De geneesheer wist daar niets van af, kon daar bezwaarlijk iets van af weten, omdat hij pas den 15e, dus ongeveer twee we ken na het ongeval, voor 't eerst weer eens naar den toestand van z'n patiënt informeerde. En.... toen kon de man natuurlijk dadelijk weer z'n werk hervatten Alweer mis. Toen kwam de verkla ring, dat hij nog niet geschikt was tot het hervatten zij ner werkzaamheden. Is het hier medegedeelde juist en er bestaat niet de minste reden om hieraan te twijfelen dan zal ieder lezer moeten erkennen dat de Ongevallenwet hier weder eens op onverantwoordelijke wijze is misbruikt. Alle dusdanige gevallen verklaren zoo duidelijk, waar om de Ongevallenwet zoo'n financiëele tegenvaller is. En het ergerlijke is, dat tegen zulk misbruik niets te doen valttotdat over X jaar een wet op de ziekteverzekering zal zijn in werking getreden. Risicobank. Treurig. Een huisbezoeker van de commissie uit de burgerij tot steun van w'crkloozen te Amsterdam trof in een gangetje in de Rozenstraat een heel treurig gezin aan. Een jonge, (krachtig eman, vrouw en 8 kinderen onder de 10 jaar zoo goed als naakt, slechts enkele lompen en blooto voetjes. Op een houtvuur stond een pot met aard- appelenschillen en op den grond de overblijfselen van een,., kat! Van weg" het comité is dadelijk hulp ge-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1