Grepen uil Land- en Tuinbouw. Uit en voor de pers. Zondag 16 Feb. 1908. 52e Jaargang. No, 4335. VIERDE BLAD. Van de Boerderij. Biunenlandsch Nieuws. voorheen uitsluitend gehouden om haar zeer kostbare, fijne wol, die gebruikt wordt voor de fijnste lakens en andere wollen stoffen. Sinds de wolprijzen zooveel gedaald zijn en de ge legenheid van vervoer van schapevleesch over groote afetanden steeds beter wordt, legt men zich in deze Janden met succes toe op het kruisen dezer merinos met andere rassen, om aldus een kruisingsproduct te bekomen, dat wol van voldoende kwaliteit oplevert en tevens een bruikbaar slachtschaap is. Het is vooral van dit streven der groote schapen- fokkers elders, dat de Engelschen profiteeren door mas sa's ra ritmen voor zeer hooge prijzen naar hunne Ko loniën en naar andere landen te verhopen. Bij het nagaan van de bijzonderheden der Engelsche schapenfokkerijen springt het steeds in het oog, hoe bijzonder hoog zij zeldzaam schoone rammen schatten en met welk een zorg zij ook de fokschapen uitkiezen om de kudde steeds te doen vooruitgaan. Van bijna elk ras bestaat eene fokkersvereeniging en een zorg vuldig bijgehouden 6tamboek. Enkele grepen uit de handelwijzen der Engelsche schapenhouders zal ik in een volgend schetsje mee- deelen. D. E. LANDMAN. Het nieuwe Ministerie. De Christen-Democraat (Staalman) schrijft: Mr. Heemskerk, de leider van de anti-rev. Kamer club, heeft een stel Ministers aan Hare Majesteit ter benoeming voorgelegd, dat in zijn geheel niet anders is te qualifioeeren dan als een politiek allegaartje. Te midden van bekende anti-rev. en Roomschen zien we de namen van mr. van Swinderen, bekend pis VL Engelsche Schapen (Shortwooln en Mountains). In een groot deal van Zuid- en Zuidwest-Engeland, waar de bodem duinachtig is en kalkrijk, houdt men de daar geheel thuisbehoorende kortwollige schapen als Southdovvns.HampshireckowTis. Oxfondshiredowns, Shrop- shiredowns, Suffolksdowns, Dorset Horns en New Reiie- lands. Onder de „shortwools" (kortwolligen neemt het Southdownras ongeveer dezelfde plaats in als het Leices terschaap onder de langwolligen. want alle kort wollige rassen zijn verbeterd door kruising met puike Southdownrammcn. Evenals de Leioesters wordt dit ras in vele streken door de nieuwere rassen overtroffen; maar in zijn eigenlijke bakermat Sussex, Kent en Sur- rey komt het nog veel voor en de Southdownrammen liberaal met een heel licht chr. historisch tintje'", zoo- worden nog gezocht voor kruisingen ter verkrijging l als een der dagbladen hem teekent; van den vic-e- van beste slachtdieren, want geen ras in Engeland is admiraal Wentholt als een pur sang liberaal, zitting meer het geliefkoosde schaap voo rden slager dan het Southdown, welks fijn vleesch het duurst betaald wordt. De volbloed Southdowns zijn wel goed gebouwd, doch niet groot, zij hebben grijze of bruine gespikkelde kop en pooten en zijn nogal teer voor streken met ruwachtig klimaat. Evenals de andere schapen dezer groep, leenen zij zich bijzonder voor „close folding" (d.i. voedering in met hekken omsloten kleine ruimten waarbij zij al naar het jaargetijde, klaver, wikken, kool. turnips. mangels, rapen. koek. graan en stroo en hooi ontvangen en betrekkelijk weinig gras eten. Aldus kan men op weinig land veel schapen houden. De voornaamste plaats onder de shortwools beklee- den thans de Hampshiredowns. Het meest treft men ze aan in Hampshire en Wiltshire, waar het ras door kruising van het daar inheemsche schaap in het begin der vorige eeuw is ontstaan. 't Was vooral Mr. Humphrey van Oak Ash, die de Hampshire's heeft veredeld. Omstreeks 1840 gebruikte hij hiervoor de beste Southdownrammen van Mr. Webb. den grooten fok kei' en verbeteraar der Southdowns. Reeds vroeger in 1829 had een ander in Hampshire, Mr. Twynan, het inheemsche ras verbeterd met Cots- wold-rammen, wat echter niet zoo belangrijk was, als de kruisingen met de Southdowns. Men kan gerust aannemen, dat de Hampshiredowns sinds meer dan 60 jaren zuiver in het ras zijn gefokt en in Engeland beschouwt men ze daarom al lang als volkomen zelfstandig. Omstreeks 1850 noemde men ze meestal West Coun try downs, terwijl de tegenwoordige naam dateert van de groote tentoonstelling te Salesbury in 1857, waar ze voor het eerst als erkend ras werden ingeschreven onder hun huidigeo naam. Het Hampshireaownschaap is het zwaarste der kort wolligen en wordt in gewicht alleen overtroffen door de Lincolns en soms door de Cotswolds. Zij behoo- ren fraai zwarte pooten en kop te hebben, terwijl deze op voorhoofd en wangen goed bewold moet zijn, waar door ze er „snoezig" uitzien vanwege het contrast der zwarte snoetjes, ooren en oogen tegen het blanke wol mutsje. Zij behooren een langen gespierden hals ite hebben en dragen den kop meer opgericht, dan de Lincolns met hunne horizontale nekken. Hampshiredown-rammen worden gaarne gekocht om er volbloed Lincoln- en Cotswold-ooien mee te kruisen, teneinde gewilde slachtlammeren en -schapen te be komen. In 1889 werd er te Londen een „flock-book (stam boek) voor dit ras opgericht, wat den handel met het buitenland sterk ten goede is gekomen. De Oxfordshiredowns zijn het nauwst ver want aan de Hampshires. De grondslag van dit iras werd gelegd door Mr. Samuel Druoe of Eynsham, die in 1833 ooien van het vroegere Hampshireras kruiste met een Cotswold-ram. Zij bleven langen tijd bekend als „Down-Cotswolds," doch werden sinds 186- onder den tegenwoordigen naam als speciaal ras er kend. Haar wol is niet zoo kort als die der Hampshire- vinden! En dubbsl benieuwd zijn wij daarom welk oordeel in de Calvinistische organen, de vurige verde digers van de antithese-politiek, over het nieuwe Mi nisterie zullen uitspreken. Zij zullen natuurlijk hunne teleurstelling zooveel mo gelijk verbergen, enkele zelfs blijven voortgaan onder christelijk-historische vlag, die zij niet mogen voeren, beweren, dat wat mr. Heems kerk deed, goed is gedaan, maar wij kunnen ons zeer goed voorstellen dat zoowel de groote man zelf als zij in hun binnenkamer alles behalve juichen over den loop dien de crisis heeft genomen. En wat zullen de christelijk histanschen wel peg gen? Wat de personen aangaat, komt de Middelburgsche Courant vooral de benoeming van den heer 'lulma bedenkelijk voor. Het blad besluit Of elk der ministers nu de aangewezen persoon is voor een goede vervulling der taak die zij op zich na men, weten wij niet. En welke beginselen zij op financieel en sociaal eco nomisch gebied zullen belijden, wij zien het met be langstelling tegemoet. Eenige verwachting, dat zij in onzen geest zullen zijn, durven wij niet koesteren. Maar zoolang het kabinet zich op zuiver practisch gebied beweegt en maatregelen voorstelt, die ook in onze oogen het algemeen ten goede zullen komen, zul len wij het zooveel mogelijk steunen. Totdat de tijd gekomen zal zijn, in 1909 of allicht vroeger, waarin wij geroepen zullen worden voor onze eigen beginselen weer op te komen en daaraan de da den van het kabinet te toetsen. JVCUU. naai wui 0 tul^I nuic downs. Zij zijn meer gesierd door een kuif, dan door een ook om de oogen heenloopen.de wolkap, zoóals deze en nog meer de Shropshire s bezitten. De Oxfords worden door Amerika en de Engelsche Koloniën veel gevraagd. De Shropshire-schapen zijn ontstaan door krui sing van het M o r f e-s c h a a p, een woudras uit Shrop- ®hire, Worcestershire en omgeving met Southdowns. Zij zijn zeer gewild voor kruisingen in Schotland pn vooral in Ierland ter verkrijging van vette lammeren. De naam „downs" is voor dit ras in onbruik geraakt. De reeds lang bestaande „Shropshire sheep society" houdt zorgvuldig het stamboek van dit ras bij. Het Suffolk Down schaap, dat vooral in Zuid- t-ngeland voorkomt gelijkt veel op de Hampshiredowns, doch zij onderscheiden zich ervan door de bijzonder zwarte onbewolde koppen en pooten. Ook dit ras is ongeveer 100 jaar geleden verbeterd door gebruik te maken van Southdowns. De Dorset Horns zijn kortwollige, gehoornde schapen met blanke koppen en pooten, die meer door selectie, dan door kruising verbeterd zijn. Zij zijn bij zonder geschikt om in September lammeren te brengen, die in December zeer gezocht zijn voor de slachtbank. Dit ras schijnt voor bepaalde streken een goede toe komst te hebben. Het bergachtige ruwe Schotland heeft in zijne Hoog landen en op zijne eilanden eigenaardige schapenras sen bekend als ,,Mountain Breeds d.i. Bergrassen. Deze kleine dieren, hebben lange, grove wol en kunnen le ven in ruwe klimaten, waar andere rassen niet tegen bestand zijn. De beide meest bekende dezer Bergras sen zijn het „Black-faced" schaap en het „Cheviot" schaap, waarvan het eerste het sterkst is. Het Black facedschaap heeft meestal een zwartbonten kop en pooten; terwijl de rammen groote horens dragen. De cheviots zijn hoornloos en blank van kop en poo ten, haar wol is korter en fijner dan die der andere bergrassen; Zij zijn lang van romp, doch evenals alle herschapen voor wat licht. Tot de Mountains behoo ren verder nog het Herdwick-ras, het Lonk-ras, het Limestone-ras, het Dartmoor schaap, het Exmoorschaap, het Welsh-schaap, het Glamorganshire-schaap, het Rad nor-schaap, het North-Wales ras en het Clun Forest- schaap. De meeste dezer kleine dieren zijn gehoornd, pl- thans de rammen en de voorhand is licht gebouwd. Zij worden in groote kudden gehoed door flegmatieke Schotsche herders, die trouw geholpen worden door de beroemde Schotsche herdershonden. Het ruwe klimaat - oorzaak, dat de der arme berg- en heidestreken is lammeren dezer rassen eerst in April geboren wor den. Deze en de andere schapen worden op hetere gronden later geweid of door „turnips" voedering el ders vetgemest. Wijl deze rassen voor ons zonder betee- kenis zijn, meenen we goed te doen ze niet verder te beschrijven, doch het bij deze vluchtige aanduiding te kunnen laten. Zij naderen meer tot de Drentsche en Veluwsehe heideschapen en wellicht zijn sommige wel geschikt om deze dieren te verbeteren. Op ééne zaak willen wij nog de aandacht vestigen n.I. op den naam kortwollige schapen. Engelsche scha- penkeimers gebiuiken dezen naam liever niet, doch spreken van „Middle-woolled sheep," wijl de naam kort wollig eigenlijk alleen gegeven mag worden aan de merino-schapen van Spanje, Zuid-Duitschland, Hongarije, Australië enz. Deze kleine dieren werden nemend in het kabinet De Meester; van den luite nant-generaal Sabron, van wicn nog niemand wist te ontdekken tot welke partij hij behoorde, alzoo neutraal of ,te wel slap vrijzinnig. En naast dit vrijzinnig drietal, de hoeren Kolkman, Nelissen en Bevers als Roomschen en mr. Heems kerk, Talma en Idenburg als anti-revolutionnairen. Dit kabinet geformeerd door den Christelijken Coa litie-man mr. Heemskerk. Inderdaad het kost moeite zijn oogen te gelooven. En toch het staat er. Het besluit tot benoeming dezer wonderlijke combinatie is door Hare Majesteit onder teekend. Het moet den coalitie-christenen al zonderling te moede zijn, wanneer zij alzoo de predikers van de antithese thans zien samenzitten in de regeering des lantls met niet minder dan drie vrijzinnigen. Maar is nu de hoogheid en de heiligheid van de antithese zoo zullen ze vragen'? En menige eenvoudige onder hen, zal, als steeds ge- loovend in (de onfeilbaarheid van Heemskerk en Tal- ma en Idenburg,t och de vraag stellen: hoe is dat nu mannen broeders, gij hebt ons geleerd dat te steu nen op een vrijzinnige, zonde is voor God, hoe kunt gij dan nu met diezelfde vrijzinnigen te zamen nog wel minister zijn? Maar pok er zullen er zijn onder de phristelijke- coalitie mannen, aan wie thans door deze daad van anti-revolutionnaire en roomsche staatslieden van naam, de oogen opengaan voor den leugen der antithese. Waar blijft nu de beteekenis van het in de verkie zingsdagen zoo luid uitgeschald: voor den Christus? Waar is de ernst van den vloek dezer heeren over hen, die weigerden mee te gaan om alzoo het chris tenvolk te misleiden? Talma, d egeweldige antitheseprediker, die rood van „heiligen toorn" geaccompagneerd door het bijtend-sar casme van Kolkman, den banvloek slingerde over hen, die buiten een christelijke coalitie recht zochten en IMi- scherm ing voor de kleine luyden des lands, 'die zelfde Talma met Kolkman aanzittend naast zijn vrijzinnige ambtgenooten, beraadslagend hoe naar den ëisch van Gods Woord, land en volk moeten worden geregeerd en bestuurd. Weggevaagd is nu opeens de leugenachtige coalitie- antithese en het christenvolk behoeft niet meer te ge looven de dwaasheid, dat alleen in het etiquet roomsch of anti-revolutionnair of chr. historisch noodzakelijk de waarborg ligt voor een sociaal-rechtvaardige regeering des lands. De christelijke luyden zien het nu voor hun oogen ?ebeuren, dat Heemskerk hun tweede afgod, aan Hare [ajesteit komt voorstellen, „ongeloovigen" te benoe men in de regeering des lands. De beruchte antithese reclame ligt in puin. En al was dit dan alleen het gevolg van het aftre den van het kabinet-De Meester, dan kunnen de vrij zinnigen over dit, hun succes, meer dan volkomen te vreden zijn. De Provinciale Groninger Courant schrijft o.m. Het ligt voor de hand, dat men in het feit wan het optreden de „neutrale" drie heeren een neiging tot verzoenlijkheid en gemoedelijkheid ziet, dat men weer gaat spreken van een zakenkabinet of juister nog van een on-politiek kabinet, dat men de antithese ziet verdwijnen, en met haar het teveel aan „politiek," dat men in Nederland in den laatsten tijd heeft kunnen op merken. Doch dan denkt men weer aan Talma, Kolkman, Heemskerk en ineens verandert het tooneel en wij zitten weer midden in de politiek. Waar is de oplossing, waar het houvast, waar het etiket'? Het ministerie zal welsprekender zijn dan het vorige, meent het Centrum. Het ministerie zal vermakelijker zijn dan het vorige, een ander blad, dat van de hee ren Heemskerk, Kolkman, De Marees van Swinderen, Wentholt en Nelissen veel geest en veel opgewektheid verwacht. Het welsprekend-geestige ministerie. Uitstekend. Elk fenre is goed behalve het vervelende. Maar het eti- et? Het antwoord zal vermoedelijk luiden: christelijk, christelijk in poltiieken zin, het zal zijn een politiek kabinet. Natuurlijk zal men de politieke zaken niet op de spits drijven, als het Ministerie-Kuyper heeft gedaan, natuurlijk zal men met beleid en "gematigdheid op treden, natuurlijk zal men met den aard aer coalitie en met de linkerzijde moeten rekenen. Doch men zal homogeen, politiek kabinet zijn ien willen zijn. Maar de drie heeren voor oorlog, marine en buiten- landsche zaken? Wij vermoeden, aat zij geroepen zijn een nieuwe rol op politiek gebied te spelen: die van onpolitieke ministers der Koningin. Al geruimen tijd hangt deze splitsing tusschen politieke ministers in de lucht, en dat niet in Nederland alleen. Naarmate de bestuurstaak gecompliceerder wordt, komt de nei ging op den voorgrond om enkele portefeuilles te ont trekken aan den invloed der politieke schommelingen. Voor buitenlandsche zaken vindt het blad dit goed. Doch voor de militaire departementen? Maar de onpolitieke militaire ministers, zal dat insti tuut veel bewondering wekken, nu vooral, nu een po litieke actie het vorige ministerie juist over de be grooting van oorlog heeft doen struikelen? Het mag betwijfeld worden. De oplossing is zeker geestig en gevat, een Heemskerk waardig: „Links ier uit, omdat oorlog niet deugt; en dan oorlog (metma rine en buitenlandsche zaken en niet waterstaat!) neu traal verklaard!" Doch zal deze oplossing algemeen aanvaard worden? Drie roomsch-katholieken' drie anti-revolutionnairen, en drie, die in elk geval niet tot de rechterzijde be hooren verzucht de Middelburgsche Courant: En als men nu nagaat, dat de heer Heemskerk blij kens zijne levenswijze, zijne levensopvatting, zich geen streng Calvinist toont en slechts de heer Talma een vurig aanhanger van dr. Kuyper is, dan meenen wij. dat diens partij geen reden tot dankbaarheid zal heb ben over de samenstelling van het nieuwe kabinet, waarin dr. Kuyper ontbreekt en „paganistische facto ren aanwezig zijn; terwijl de eigenlijke, echte Chris telijk historisch en daarin geen plaats hebben kunnen 'ïussthentjjdsche verkiezingen. De T(jd zegt dat, naar „reeds vroeger is gemeld" voor den Tweede-Kamerzetel van mr. Heemskerk voor Slie- drecht thans de keuze zou vallen op dr. Kuyper. Vroeger is echter óók reeds gemeld, dat dr. Kuyper zich die keuze niet zou laten welgevallen. De Neder lander heeft gisteravond medegedeeld, dat dr. Kuyper in de gelegenheid is gesteld de taak tot vorming van een Kabinet van mr. Heemskerk over te nemen. Het ia zeer wel mogelijk dat soortgelijke motieven als dr. Kuyper bewogen hebben van die gelegenheid geen ge bruik te maken, hem evenzeer een zetel voor Sliedrecht in de tegenwoordige Kamer doen afwijzen. Voor den Kamerzetel in het district Rheden (vacature- Kolkman) zal, meldt De Tijd, thans vermoedelijk aller eerst in aanmerking komen jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, hoofdredacteur van De Residentiebode, te Den Haag. Voorts verneemt het blad uit goede bron, dat voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer, in de plaats van mr. Bevers, vooral in aanmerking komen het lid der Tweede Kamer jhr. Van den Bercb van Heemstede. Naast dezen worden ook nog genoemd de oud-gouverneur van Curaijao, mr. Barge, kolonel Van Voorst tot Voorst en het oud-lid der Tweede Kamer, Van der Kun. Wij doen hierbij opmerken, dat het Kamerlid Van den Berch van Heemstede ook bjj de jongste verkiezing voor de Eerste Kamer in Noord-Brabant candidaat was en in de Statenvergadering een aantal stemmen op hem werden uitgebracht. Hij heeft toen echter de nederlaag geleden tegen den heer L. Raaymakers. TIETJERKSTERADEEL, 11 Februari. De afdeeling van de S. D. A. P. te Bergum heeft, naar Hot Volk meldt, tot voorloopige candidaten voor de Tweede Ka mer in het district Tietjerksteradeel gesteldds. A. v. d. Heide, te Britswerdmr. M. Mendels, te Utrecht en W. H. Vliegen, te Amsterdam. Een dienstorder? Van een door Land en Volk bekend gemaakte dienst- brder van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie en waarover, zooals dat blad berichtte, de heer Ketelaar een vraag tot den minister van water staat zou richten, is bij het vak niets bekend. Noch in de z.g. „groentjes", noch in de autographische circulaires is tot heden zulk een dienstorder aan de ambtenaren bekend gemaakt. En een andere wijze van bekendmaking van algemeene dienstorders bestaat bjj de posterijen en telegraphie niet. Uit nadere mededeelingen is aan het Vad. gebleken, dat wel in een bepaald geval een wenk is gegeven, om dat een postkantoor door sterk aan politiek doende ambtenaren werd beschuldigd heele pakken strooibil jetten van politieke tegenstanders te hebben opgehouden, zoodat deze biljetten hun doel misten. De klacht, onderzocht zijnde, bleek ongegronder had een trein vertraging plaats gehad, waaraan de Post uiter aard volkomen onschuldig was. De nu afgetreden mi nister Kraus zou evenwel in overleg met den directeur- generaal gemeend hebben, dat de betrokkenen er op dienden te worden gewezen, dat ook de mogelijkheid van zulke verdenking beter vermeden ware. Zittingsduur der Tweede Kamer. Bij geruchte vernamen wij, dat, indien het nieuwe kabinet tot het indienen van Grondwetsherzienings ont werpen overgaat, het dan ook zal voorstellen den tijd, waarvoor de leden der Tweede Kamer worden gekozen, van vier op zes jaren te brengen. ;C.) De toestand van den veestapel. Volgens de door de directie van den landbouw uit gegeven statistiek der ziekten over de maand Januari is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer reeds gedaald tot 1170, waarvan in Zuid-Holland 562, in Noord-Holland 224, in Utrecht 118, in Gelderland 142, in Friesland 102 en in Overjjsel 22 gevallen voorkomen. Zeeland, Groningen, Drente en Limburg zijn geheel vrij. Van de overige ziekten zijn de enkele gevallen niet noemenswaard. Oude Niedorp. In de vergadering van het R. K. Ziekenfonds St. Martinus te 't Veld werden in de vergadering van 12 Februari tot bestuursleden gekozen de heeren W. Zut, Joh. Put, S. Tesselaar en J. Rigter. Een christelijke school. Te Krabbendam gemeente Warmenhuizen wordt eene christelijke school opgericht. Smidscursus. De cursus in Hoefbeslag, vanwege de afd. Hoorn van den Smedenbond is tot stand gekomen. Daar het onder wijs gegeven zal worden in 4 groepen van 4 en het aantal aangiften 21 bedroeg was het toelatingsexamen vergelijkend. Toegelaten werdenP. H. Vlotman, Hoorn; G. van Arnhem, Hauwert; P. Visser, Winkel; A. Floris, Spier dijk; P. Leijen, Schellinkhout: J. Hoekstra, Abbekerk; C. Renooi, Ham; S. de Groot, Scharwoude; B. Houtman, Stompetoren; B. Lenting, Spierdijk; B. W. Stam, Zwaag; F. van Herwerden, Tessel; F. Veul, Oosterblokker; P. Veld, Bovencarspel; G. Vrooljjk Hem; K. Huigeng, Hoorn. De cursus is 2-jarig. Het onderwijs is opgedragen aan de heeren H. Kruit, Beemster en F. M. de Leur, Hoorn onaer toezicht van den heer C. Nobel, Directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. De ouduiinister van oorlog bedreigd. In de Woensdag 19 dezer te houden zitting van de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden zal worden behandeld een zaak tegen den 81 jarigen lossen werk Diid-Minister Rink. Naar De Rotterd. verneemt, zal mr. P. Rink. oud minister van Binnenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage blijven wonen en zich aldaar als practiseerend advocaat vestigen. Nog een postzegelinbraak. Men meldt uit Amsterdam Er valt een tweede inbraak te vermelden, nóg bru taler dan die welke bij de postzegelfirma Rootlieb ge pleegd werd. Evenals bij de laatste hadden de hee ren t ook hier op de postzegelverzameling voorzien. Zij brachten daartoe een nachtelijke visitie ten huize van dr. G. Poolman, in de Van Breestraat (een stille buitenwijk der stad.) Daarbij hebben 'de heeren een nieuwe methode toegepast om ongestoord hun gang te kunnen gaan. zonder te worden lastig gevallen door de gealarmeerde bewoners. Althans midden in den nacht werd mevrouw Poolman wakker door een zeer sterke gaslucht, die dermate bedwelmend werkte, dat zij noch haar man zich konden oprichten en in een toestand van verdooving geraakten, waaruit ze eerst s ochtends ontwaakten Toen loste zich echter het raadsel aanvankelijk had men de gaslucht aan een lek toegeschreven op. In de tuinkamer, die als huiskamer gebruikt wordt, vond men de duidelijke spo ren van inbraak. De boekenkast was opengebroken en twee kostbare postzegelalbums, ter waarde van f 1800 waren verdwenen. Dat 't juist hierom te doen was, riet te constateeren uit het feit, dat er overigens wei nig vermist werd. Een kan cognac en een dito bran dewijn, benevens een zilveren koffiekan hadden de die ven nog maar meegenomen, doch een collectie kost baar oud porcelein lieten ze onaangeroerd, smetenden boel alleen wat door elkander. Dat het middel van bedwelming goed gewerkt heeft, blijkt ook nog uit den toestand waarin de twee hon den, een das en een herdershond gevonden werden. Met groote moeite mocht het slechts gelukken de le vensgeesten bij deze bewakers weer op te wekken. De anders zoo waakzame dieren hadden geen kik gege ven. Mevr. Poolman deed nog een voor haar périhle ontdekking, haar kostbare nieuwe hoed was door de heeren inbrekers in elkaar getrapt. Als bedwelmings middel hadden de heeren zien van het mei sterke gas pitten voorziene fornuis bediend. Mevrouw Poolman herinnert zich nu, den avond te voren een paar individuen in den tuin te hebben zien zwerven. Waar we persoonlijk met de situatie van de benedenhuizen in die straat op de hoogte zijn, achten wij die mogelijkheid zeer gering, tenzij de inbrekers door een huis van den Willemsparkweg zijn binnen gekomen. Van buitenaf bestaat er tot de tuinen absoluut geen toegang. In ieder geval heeft men hier zeer waar schijnlijk te doen met kerels, die op de hoogte waren gebracht van de situatie van het huis des heeren Pool man, De politie is natuurlijk druk in de weer om zich deze „noviteiten" in handen te spelen. Goud. In het dorpje Neeritter bij Roermond hebben gis teren een paar werklieden, die bezig waren met het uit roeien van hout, een aarden kruik gevonden, inhoudende 116 stuks gouden munten, meest alle gedagteekend uit dé 15e en 16e eeuw. Werkloosheid. De commissie uit de burgerij te Amsterdam ten be hoeve van de werkloozen aldaar heeft tol nog toe een bedrag van bijna f 179,000 ontvangen. Dat kan nogal Naar de „Ass. Ct." verneemt zijn in het gehucht Orvelte, dat ergens op de Drentsche hei moet liggen, niet minder dan 13 pérsonen gedagvaard wegens huis vredebreuk, en de ouders van 4 minderjarigen voor hetzelfde feit. Akelige nauwkeurigheid. In het laatst van December kreeg een onderwijzer alhier een oproeping, om zich ten stadhuize te vervoe gen,, kamer zooveel. Zoodra hij gelegenheid had, nam hij een „pasje" de man woont in een der buitenwijken tramde naar het Prinsenhof en spoedde zich naar de bewuste afdeeling. Aan een der klerken reikte hij zijne oproeping over en weldra daagde er iemand op, met een dik boek onder den arm en een glimlach om de lippen. Meneer, zeid edeze, ik heb u de blijde mededee- ling te doen, dat u van het Rijk der Nederlanden een dubbeltje ontvangt. Een glans van geluk verscheen natuurlijk op het gelaat van den aangesprokene. En mag ik vragen, stotterde hij, waaraan ik dat buitenkansje te danken heb?" U heeft in 1899 een dubbeltje te veel aan het pensioenfonds bijgedragen. Wil u maar even teekenen; en tegelijk schoof de spreker den opgewonden op voeder der jeugd het boek toe. Met een gevoel van voldoening over zooveel eerlijkheid zette de laatste zijn naam en wachtte. Ja. ziet u, vervolgde de bureauman, de Minis ter van Financiën zal Ihet u toekomend bedrag opsturen aan den Rijksbetaalmeester te Utrecht. Of het vandaar u per postwissel gezonden zal worden, of dat u het ten kantore moet afhalen, is mij onbekend. Doch u zult er bepaald nader van hooren. De gelukkige is nog steeds wachtende. Wat zou dat dubbeltje aan het Rijk wel kosten? Onder den biooten hemel. Zooals indertijd bericht werd, waren op de Veluwe gen vader en zoon, üie de nachten van dezen strengen winter doorbrachten in een soort stolp, gemaakt van een paar staken en zakken. Thans behoeft de politie hun primitieve woningen niet meer af te breken. Ze zijn het zomerseizoen reeds begonnen en overnach ten thans onder den biooten hemel. Het Vad. Mond- en Klauwzeer. Naar ons wordt bericht, heeft de Pruisische minis ter van landbouw bevolen, dat wegens het mond- en klauwzeer in Holland, alle vee, dat tegen he tverbod in, Pruisen wordt ingevoerd, terstond afgemaakt zal wor den. N. v. d. D. Oude Vader. Men meldt uit Helmond d.d. 11 Febr. aan de 's Hert. Courant Alhier deed heden de landbouwer V., oud 71 jaren, aangifte ten stadhuize, dat zijn vrouw was bevallen van 2 zonen. Kippendict'stal in 't groot. Aan den Maasdijk, onder s Gravenzaude, zijn bij 3 tuinders gisterennacht 300 kippen gestolen. De daders zijn per schuit gekomen; men heeft hun spoor tot aan een nabijliggend kanaal kunnen nagaan. Het Vad. Wleringen. Te beginnen met 1 Maart a.s. zullen de drie op ons eiland gevestigde hulptelephoonkantoren op zon- en feestdagen geopend zijn des namiddags van 12.30 tot 1.80 uur. (Greenwichtijd.) Naweeën Houd- en Klauwzeer. Men schrijft uit de Bommelerwaard am de „Msb." Het verbod van veevervoer wegens vroegere geva'len van mond- en klauwzeer in deze streek begint den landbouwers en veehouders niet alleen veel last, maar belangrijke nadoelen te veroorzaken. Daarbij komt, dat weldra de tijd is genaderd, waarop het stalvee moet man de P., die eenigen tijd geleden door de Leeuwar- gemarkt en de „dikke" varkens verkocht moeten wor- der gemeente-politie werd aangehouden en, na verhoor i den. Het vervoer naar de markten, vooral naar 's-Herto- voor den rechter-commissaris, in het huis vaD bewaring genbosch, is echter verboden. werd opgesloten. Hij heeft in December den oud-minister Daardoor is een smokkelhandel ontstaan langs den van oorlog W. F. ridder van Rappard, met moord be- j Maaskanlveel vee uit Beneden Bommelerwaard wordt dr6igd. zoo uitgevoerd via Waalwijk. En deze smokkelhandel Hij zond uit Amsterdam een brief aan genoemden zal zich merkelijk uitbreiden als er geen verandering Yan Rappard, waarin hij schreef, dat, wanneer komt in dezen ongewenschten toestand. heer Yan Rappard, waarin p p de minister hem geen toestemming gaf om voor Indiö dienst te mogen nemen, hij in Den Haag zou komen en wraak nemen. Beklaagde kon niet bij het Ned.-Indisch leger dienst nemen, tengevolge van een vrijheidsstraf, door hem wegens een misdrijf ondergaan. Door verschillende gemeenten in de Bommelerwaard, in Maas en Waal e. a. is een adres aan den Min. van Landbouw gericht met verzoek tot intrekking van het verbod in zake vervoer van vee, daar geen ziekte gevallen meer voorkomen en de veehouders groot gelde lijk nadeel ondervinden.

Schager Courant | 1908 | | pagina 13