Uitgevers: TRAPMAN êt Co. Zondag 16 Februari 1908, 52ste Jaargang. No. 4335 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. lnterc. Telephoon No 20. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Alieieci Nieux- OURANT. AlTtittnUc- Lalwllil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nvrnmtr lento at uit vur bladen Noord Amerika. De verkiezing van een president is in Noord-Ame- rika een gebeurtenis, waarmee men zich maanden en maanden bezig houdt. Op allerlei zaken heeft die ver kiezing een geduchten invloed en geen wonder is het dan ook, dat deze verkiezing niet alleen in Amerika, maar ook daarbuiten een groote belangstelling onder vindt. Ging de strijd daar steeds tusschen de Republikeinen en de Democraten, nu dreigt er een nieuwe partij te ontstaan n.1. de werkmanspartij. In de Republikeinsche partij is hoe langer hoe meer een neiging tot scheuring merkbaar. De eene helft volgt Roosevelt door dik en dun, ook in zijn uitdrukkelijk te kennen gegeven voornemen om tegen de trusts te velde te trekken; de andere is ,,reac- ti' nnair.*' Nog zonderlinger verward belooft nu de toe stand te worden wanneer Gompers, de voorzitter van den Amerikaanschen Arbeidersbond (Federation of La- bor) gevolg geeft aan het door de vakvereenigingen van 20 der grootste steden in de Vereenigde Staten tot hem gericht verzoek, om een Arbeiderscongres bijeen te doen komen, waarop het stellen van een eigen can- didaat voor het presidentschap en het samenstellen van een nationaal programma aan de orde gesteld zullen worden. Het heet, in het stuk aan Gompers, dat Roo sevelt, het Congres en de rechterlijke macht (die, ge lijk men weet, gekozen wordt in de Ver. Staten), werk tuigen zijn van het kapitalisme en dat daarom ide arbeiders onafhankelijk van de bestaande partijen den politieken strijd moeten aanvangen. Men kan benieuwd zijn wat Gompers hierop ant woorden zal. Komt Van dit plan iets, dan zal het in de eerste plaats de vraag zijn wat de democratische partij, die toch al hoe langer hoe minder gaat verschillen van de republikeinsche, doen zal. Tot dusverre zijn alle pogingen om meer dan twee politieke partijen in het leven te houden, steeds op niets uitgeloopen: Maar het kan ditmaal wel eens anders worden, althans in dit verkiezingsjaar. De algemeene toestand in dit rijk van den dollar is nog niet veel verbeterd. Van-een opleving van zaken kan nog in geen enkel opzicht worden gesproken. De «economische crisis woedt nog in alle hevig heid, en pessimisten voorspellen, dat een krachtige ver betering in afzienbaren tijd niet is te wachten. De toestand in de ijzer- en staalindustrie is trooste loos. De berichten over hervatting van werkzaamheden enz. zijn geheel valsch en onwaar. Hetzelfde kan gezegd worden van de berichten uit de branche van ppoor- wegmaterieel. Slechts wat reparatiewerk wordt verricht, maar van flinke bestellingen is nergens sprake. Alleen in twee takken der ijzer- en staalindustrie valt nogeenig leven op te merken, n.1. bij de draadfabricatie ©n dé productie van fijn blik. In de blikfabrieken, waar anders steeds in de eerste drie maanden van het jaar met volle kracht gewerkt wordt, arbeidt men thans slechts den halven tijd, en zulks niettegenstaande in vroeger jaren de industrie met 1.500.000 kisten fijn blik in voorraad begon, en er thans absoluut geen voorraad is. Is het wonder, dat het cijfer der werkloozen onrust barend klimt Scharen werkloozen treft men thans in alle groote steden aan; te New-York alleen raamt men hun aan tal op 175.000. Kooplieden, fabrikanten en kleinhande laars ontslaan almeer personeel, en eenige van de grootste locomotieffabrieken bieden aan, buitenlandsche orders uit te voeren met een reductie van 25 pet., ten einde hun fabrieken maar aan den gang te kunnen houden. Op het oogenblik staan er bij de spoorwegen ongeveer 400.000 goederenwagens ongebruikt; wat wel bewijst, dat de uitwerking van de jongste crisis op handel, industrie en vervoer allergeduchtst is. Een jaar geleden kwam men honderduizend wagens te kort. Een ander bewijs van de bestaande depressie pn haa rgeweldigen omvang vindt men in de cijfers be treffende den invoer van weeldeartikelen; welke cij fers voor December (de cijfers over Januari zijn nog niet beschikbaar) een grooten achteruitgang aan wijzen. Zoo is b.v. de waarde van den invoer van dia manten over December 91 pet. minder, die van juwec- len 60 pet., automobielen 45 pet., zijde 40 pet. en die van wijnen 30 pet.. En het volgende spreekt Jiiet minder sterk: In officieele rapporten, ontvangen uit 35 groote steden, wordt bericht, dat in de voorgaande, maand 36 pet. blinder bestekken voor de uitvoering van bouwplannen zijn ingeleverd De landbouwersbond op Cuba heeft aan de regce- ring een crediet van een millioen dollars gevraagd voor het overbrengen van werkloozen uit de .Veree nigde Staten naar Cuba, waar op de suikerplantages groot gebrek aan werkkrachten heerscht. Maar zijn die werkloozen, thans in de groote centra opgehoopt, geschikt voor den arbeid ginds'? En hoe krijgt men ze er heen'? Er zijn al wat pogingen aangewend om den emigrantenstroom meer naar *t Westen der Unie te leiden: maar het groolcr deel pakte zich altijd samen in de Oostelijke Staten. De politieke hemel, voor zooveel het 't buitenland betreft, vertoont niets verontrustends. De oorlog met Japan is thans tenminste geen onderwerp van schrij verij in de verschillende bladen. Mecklenburg. Eigenaardig en niet weinig teekenend voor de ©n- aerwnjs-toeatanden daar, is het volgend verhaal uit Mecklenburg, dat de Voss. Ztg. weergeeft. „In een dorp in het kanton Teterof had zich een onderwijzer voor korten tijd uit de klasse verwijderd varken te verkoopen. Hij had het toezicht op de klasse opgedragen aan een der jongens. Tijdens zijn afwezigheid ontstond een vechtpartij, waarbij een der knapen zoodanig gewond werd, dat de hulp van den geneesheer moest worden ingeroepen. „De vader van den gewonden knaap eischte scha devergoeding en diende een aanklacht tegen den onder wijzer in. Bij de behandeling werd een advies voor gelezen van den school-inspecteur, den predikant uit het dorp, over de vraag of de onderwijzer gerechtigd was, de school te verlaten'? Dit advies luidde ontken nend. De schoolraad Ebeüng te Schwerin echter, wiens advies eveneens gevraagd was, gaf een gunstige ver klaring voor den onderwijzer. De rechtbank besliste: „De rechtbank sluit zich alm bij het advies van den schoolraad EbelingDe sa larissen der onderwijzers zijn zoo laag, dat het den onderwijzer onmogelijk is van zijn salaris alleen te leven en het onderhoud van zijn gezin te bekostigen De onderwijzers zijn gedwongen, zoo zij geen eigen vermogen bezitten, er iets bij te doenlandbouw, tuinbouw, bijen- of veeteelt." „Het vonnis overweegt dan verder, dat het onder wijs daaronder niet mag lijden, maar dat toch geval len zich kunnen voordoen, waarin de onderwijzer ge noodzaakt wordt voor korten tijd de klasse te ver laten." Ondanks deze gerechtelijke uitspraak, die niet voor de eerste maal de onvoldoende bezoldiging der onderwijzers in iMecklenburg laakt, blijft alles onver anderd. De regeering is daaraan geen schuld; zij heeft meermalen verbetering willen invoeren. Maar de rid derschap wil niet en in Mecklenburg is deze feu dale jnslelling nog altoos de baas. Itusland. Hoe kan Rusland worden gered? vraagt de (reac- tionjiaire Roesskoje Snamja: en het blad antwoordt op die vraag in een artikel, dat wenscht de lijfstraf fen weder in te voeren. „Voert de lichamelijke tuchtiging weer in," zegt het blad van den beruchten Dubrowin; „doet het spoedig en wel in overeenstemming met de mate van schuld en den oudetdom der beklaagden. Eerste graad: 25 rietslagen zonder beperking van rechten. Tweedegraad: 50 rietslagen met beperking van enkele rechten. Der de graad: 75 knoetslagen en verlies van alle bijzondere rechten. Vierde graad. 101) knoetslagen en verlies van alle rechten. Vijfde graadde doodstraf. „Wendt die straffen aan, zonder acht te geven op stand, geslacht of beroep en gij zult zien. dat in Rus land spoedig weer alles rustig wezen zal! „Verbanning is absoluut onnoodig. Als rechtbank moet een militaire krijgsraad optreden, uit drie of ficieren bestaande. Een hunner wordt benoemd door den gouverneur, de beide anderen aangewezen door het bestuur eener monarchistische vereeniging Duidelijker kan het niet. Als de rechters worden aangewezen door den Bond der Russische Mannen, en alle andersdenkenden worden afgeranseld en ge dood, zal in Rusland weldra een wonderbaarlijke een stemmigheid hcerschen. ue noesskoje onanija moet nog een stap verder gian: de eenige straf in Rusland uit gesproken voor alle vergrijpen door niet-leden van dc Zwarte Honderd gepleegd, moet zijn de doodstraf. Als vergrijp ook te rekenen het zich niet aansluiten ,bij den Bond van Russische Mannen. Dan gaat de „redding" van Rusland nog iets gau- Natuur ontwaakt! Heerlijke openbaring van nieuw leven en ontwikke ling brengt toch het vooijaar en die lente mede. Al moge volgens tijdrekening op 20 Maart het begin van de lente zijn aangekondigd, bi) aandachtige beschou wing kunnen wij reeds veel vroeger genieten van die levenwekkende kracht, waardoor weldra wij met be wondering ons zullen kunnen verlustigen in de ont wikkeling van bloem en plant. Ik geloof niet dat er één uiensch is bewust of onbe wust van dit hernieuwde leven, dit ontwaken van de natuur, die niet komt onder den indruk van deze god delijke openbaring. En toch, wanneer wij onze Noordelijke streek met hare welvarende dorpen eens doorkruisen, dan schijnt het wel of nog weinigen daarvoor voldoenden eerbied en liefde gevoelen. Er was een tijd toen vreemdelingen vertelden, dat boven Alkmaar een paard schrok, wanneer het een boom of heester zag. Zeker een parodie op hot feit, dat er zoo weinig lommerrijk geboomte langs wegen en op de erven van de'bewoners gevonden werd. Toch heeft dit gezegde nu geen recht van bestaan meer, omdat vooral polder- en gemeentebesturen en ook de inwoners het nut en genot, 't welk boomen en plan ten, bloemen en heesters zoo veelzijdig verschaffen, zijn gaan waardeeren, en reeds menige streek door schoone beplantingen van hofsteden, erven en wegen, eene gun stige uitzondering maakt. Het was dan ook zeker een goed werk van genoemde besturen om hierin voor te gaan, want niet alleen door d' eenen boom groeit de ander, maar ook en vooral één goed voorbeeld, doet navolgen. Het kan niet anders, of de boomon en het plantsoen tje van den Stationsweg te Schagen, zullen de bewoners van die streek opwekken, om verschillende aanplantin gen te doen, welke nog zoo veel zouden kunnen bijdragen, tot verfraaiing van die plaats en omgeving, afgescheiden van het nut en voordeel, 't welk boomen en planten zoo veelzijdig meebrengen. Wij zullen dan ook maar hopen, dat Besturen en allen die daarop invloed kunnen uitoefenen, en waar daarvoor nog zoo vele wegen en terreinen braak liggen, dit zullen willen bevorderen. Ook Barsingerhorn bleef niet achter met wegen te beplanten, en daarmee een goed voorbeeld te geven, hoewel tot mijn leed vezen dient gezegd, dat de ver zorging van de boomen daar in flagranten strijd is, met 't doel, waarvoor ze geplant zullen zijn. Spruit dit voort uit onbekendheid met een rationeele behandeling en snoeiwijze, dit mag toch van een be stuur van een polder of gemeonte niet worden verwacht, en toch zullen de boomen daar nog jaren getuigen van het wandalisme tegen de natuur gepleegd, en zullen deze boomen verkankeren of een kwijnend leven voortslepen, omdat een onbevoegde hand misvorming en uittering heeft aangeDracht. Neen 1 dan zal de vreemdeling zijn oogen afwenden van uw geboomte en laten gaan over de prachtige, goed onderhouden weilanden, die uw schilderachtig gelegen dorp omzoomen en afleiding vinden in de monumentale lijnen van uw mooi raad huis. En nu den West-Frieschen dijk overgestoken, om als goed voorbeeld in de Wieringerwaard te zien, hoe bij eene zorgvuldige behandeling, boomen zich kunnen ont wikkelen, trots vlak terrein en Noordelijke storm- en zeewinden, en waar in een betrekkelijk kort aantal jaren, zwaar en lommerrijk geboomte langs wegen en op erven, dezen polder in den zomer eene aantrekkelijk heid geeft, welke door velen zal worden gewaardeerd. Toch laten ook enkele wegen daar u zien, boe men wèl en hoe men niet moet snoeien, en schijnt het wel of daar verschillende snoeiwjjzen zijn beproefd. Hoewel geen deskundige, komt het mü steeds ge- wenscht voor van een boom den kop of hoofdtak te beschermen en een regelmatigen groei en ontwikkeling van de neven- of zijtakkon te bevorderen. Wanneer ik mij nu bepaal tot deze drie plaatsen, met 't bespreken van de beplantingen langs de wegen, dan waardeer ik niet minder het vele schoone, dat wij op andere plaatsen kunnen zien, en is dan met deze op merkingen alleen de bedoeling geweest, om meerdere belangstelling te kweeken voor eene goede behandeling van de boomen, waarvoor zoo gemakkelijk advies, o.a. bij de Hoide-Maatschappü, kan worden verkregen, en tevens aan te moedigen tot meerdere beplantingen langs de wegen, want inderdaad, het blijkt meer en meer, dat zelfs aan do erven van de bewoners is te zien, het goede of slechte voorbeeld, 't welk in deze door Besturen wordt gegeven. De streek waar ik woon, heb ik lief gekregen, en mede te werken om aan onze kinderen en betrekkingen na te laten een gezond en vriendelijk oord, waar boo men en planten zoo veel toe kunnen bijdragen, en waar uit degenen die na ons komen, kunnen zien en loeren, dat het ideaal van ons leven is geweest te zorgen ook voor hun toekomst, daarvoor vraag ik aller ympathie en modewerking. Eene vriend van boomen, planten, bloemen Ingezonden. en heesters. Zeek 't maar uit! De man die zijn eigen grootvader werd, vertelt van zijn familie-relaties „Ik ben getrouwd met een weduwe, dio uit haar eerste huwelijk een volwassen dochter heeft. Mijn vader wordt bekoord door die dochter en huwt haar. Mijn vader wordt daardoor myri schoonzoon, terwijl mijn stiefmoeder er mijn schoonmoeder door wordt. Ons huwelijk wordt later gezegend met de geboorte van een zoon, die dus de zoon is van de moeder van de vrouw van mijn vader, en b' h.-.lve mijn zoon ook mijn oom is, omdat hij de broer is van riiyt schoon moeder. De vrouw van mijn vader wordt vervolgen-, mo<.dor van een jongen, die derhalve mijn halfbroer en tevens mijn kleinzoon wordt, omdat hij de zoon is van do dochter van mijn vrouw. En waar ik de halfbroer van dat kleinkind mijner vrouw ben, wordt mijn vrouw dus tevens mijn grootmoeder, en ik haar k einkirid; terwijl, aangezien men den man zijner grootmoeder dequaliteit van grootvader toekent, ik dus mijn eigen grootvader word." (Vad.) Mormonen in Nederland. In de laatste dagen zijn in Nederland verscheiden Mormonen-zendelingen aangekomen, die zich van uit New-York naar Hamburg hadden ingescheept. Toen ze merkten dat hun het verblijf in Duitschland verboden was, richtten ze hun schreden naar gastvrijer oorden ze trachten thans in ons land zieltjes te winnen voor hun leer. Wieringen. De heer G. A. de Groot, pastoor alhier, is als zoodanig benoemd te Hazerswoude, terwijl in zijn plaats is be noemd de heer J. C. C. M. Krook, pastoor te 's Graven- hage. Wieringen. Op Dinsdag 18 Febr. a.s., des avonds 7} uur, zal op de bovenzaal der Nederl. Herv. Kerk te Hippoiytushoef als spreker voor onze afdeeling van den Ned. Prot.bond optreden de heer S. C. Kylstra, Ned. Herv. predikant te Oterleek, met het onderwerp„De invloed van Constantjjn den Groote op het Christendom." Aangezien er dezen avond vrije toegang is, wekken wij allen op, deze lezing te gaan bijwonen. W leringen. Woensdagmorgen 11 uur werd door B. en W. ten Raadhuize publiek aanbesteeda. de levering van leer middelen enz. voor de 0. L. scholen waarvoor 4 in schrijvingsbiljetten waren ingekomen: 1. de heer H. J. P. Egner, Helder voor f473.30; 2. J. Egelman alhier voor f388.15; 3. de heer P. de Lange, Deventer, voor f368.35 en 4. de heer W. C. Meilink, Zutphen, voor f 337.85. Gegund aan den heer P. de Lange te Deventer. Verder de levering van benoodigheden voor de nuttige handwerken voor de 0. L. scholen, ingekomen 4 in- schiijvingsbiljetten van: 1. de heer G. Stegeman, Arn hem voor f 189.78; 2. mej. de wed. W. Stoutenbeok te Beverwijk vcor f 172.85; 3. de heer L. Rumpff, Heider voor f 165.52 en 4. de heer J. Egelman alhier voor f 151.52. Gegund aan den heer J. Egelman alhier. Raadsvergadering te Wieringen gehouden op Donderdag 13 Februari 1908, des n.m. 2 uur. Afwezig de hoerenV. Heijblok en P. S. Kunt. Voorzitter de heer Cavaljé, Burgemeester. Na opening door den voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer Bruul, gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven Van mej. M. P. Lanooij, waarin zij haar dank betuigde voor de toegezegde ver- hooging harer jaarwedde. Ter inzage wordt aangeboden de maandstaat der zee gras-exploitatie over Januari 1908. Wordt gelezen een adres van den heer H. J. Pool hoofd der school te Westerland, met verzoek om aar de schoolbibliotheek aldaar eene subsidie groot f 10 te willen verleenen. B. en Wi. stellen voor om even als het voor Oosterland ten Hippoiytushoef is toegestaan, aan de schoolbibliotheek te Westerland f 10 subsidie te verleenen. Met algemeene stemmen aangenomen Voorz. stelt aan de orde de in de vorige vergade ring behandelde lantaarnkwestie van de vereeniging Oosterland's belang, n.1. om aldaar (Oosterland) vijf lantaarns te plaatsen, waarover de stemmen toen staak ten. In verband met Idit verzoek was er nog een tweede adres van die vereeniging ingekomen, waarin te ken nen wordt gegeven, dal de vereeniging een lantaarn voor eigen rekening wil laten plaatsen aan't einde van het Schepelspaadje bij den heer Heijblok; dat de kaas- fabriek de Eendracht een lantaarn voor eigen rekening bij de fabriek wil laten plaatsen en nu wordt verzocht van gemeentewege een lantaarn te willen plaatsen bij de school en vervolgens het onderhoud dezer drie lan taarns vanaf 1 November 1908 voor rekening van de gemeente le nemen. B. en W. stellen voor alle drie lantaarns voor re kening der gemeente te plaatsen. 2 kunnen er dan door OoskTlands belang en de kaasfabriek worden betaald, en de verlichting van gemeentewege te doen ingaan 1 Januari 1909. De heer Peereboom zegt: Ik keur de wijze, waar op „Oosterland's belang" langs een omweg streeft, lan taarns geplaatst te krijgen niet goed. Dat zij verlichting willen appreciëer ik, maar niet langs omwegen; |dan was het veel beter alle drie voor eigen rekening te plaat sen. f 25, meer of mindler is dan niet zoo slim, maar het onderhoud is belangrijker. De heer Koops zegtDe heer Peereboom heeft in dezen groot gelijk en ik vind 't ook niet mooi, om ons langs een omweg bij den neus te willen nemen. Voorzitter licht in, dat het jaarlijksch onderhoud van drie lantaarns' ongeveer f30 bedraagt. De heer Hermans oordeelt, dat 2 lantaarns, één bij 't Schepelspaadje en één bij de school genoeg is. Met de kaasfabriek hebben wij niets te maken. De hee rKoorn: Neen met de fabriek hebben iwij niet van noode. De heer PeereboomJa, maar als wij met Oosterland beginnen, krijgen wij bepaald meer buurlen. Voorzitter: Daar is veel voor te zeggen. De heer Hermans meent, dat in zulk een geval Oos terland er meer recht op heeft; daar zijn 2 onderwij- zei's, 1 onderwijzeres en een predikant, die nogal vaak zoo 's avonds met elkaar converseeren. De heer Koorn, den zandkuil te Wcslerland een zeer gevaarlijke plaats noemende, zou een lantaarn aldaar dan ook zee rwenschelijk achten. De heer PeereboomZeker was 't daar wenschelijk, je zal er nog wat van beleven; want geeft men 't den een, dan is men verplicht ook den andar te geven. I>e heer Koops vraagt: Is dit van don heer Peereboom wel juist gezien, om een ieder die vraagt, te geven? Ik meen van niet. Hun die later komen vragen, behoe ven wij direct niet te geven, maar we zullen hun aanvraag grondig onderzoeken, of t noodig is. of niel. De hee r Peereboom't Zou toch een onbillijkheid wezen, als men '1 den oen geeft en den ander ,niet. Men ziel hel reeds met d esubsidiën aan de school bibliotheken verstrekt: begint men mei één, dan moe ten ook de andere het hebben, hetwelk nu roeds een bedrag van f 35 is De heer Obreen: En veel nut stichten wij daarmee. Dc heer Koops: Als we bijv. met een paar gulden goed kunnen doen, nul kunnen stichten, of dingen kun nen voorkomen, die later meer geld zouden kunnen kosten, waarom moeten we het dan laten? 't Is beter dan nu geven, dan later den put dempen als 't kalf verdronken is. Hierna brengt voorzitter in stemming het voorstel van B. en W„ d. w. z. 3 lantaarns te plaatsen voor rekening der gemeente, waarvan dan 2 worden be taald door Oosterland's belang en de kaasfabriek, en het onderhoud hiervan te nemen voor rekening der gemeente met ingang van 1 Januari 1909. Afwijzend werd er op beschikt, miet 4 tegen 1 stem. Tegen de heeren: Koorn, Hermans, Peereboom <en Koops; vóór de heer Obreen. Hierna werd het in de vorige vergadering gedane voorstel van den heer Koops, waarover toen de stem ming staakten na een wijziging weder in stemming gebracht n.m. om voor gemeenterekening te plaatsen 2 lantaarns, één bij de school en een aan 't einde van Schepelspaadje bij den heer Heijblok, (dus niet bij de brievenbus), met ingang 1 Jan. 1909. Dit voorstel werd thans aangenomen, mol 4 tegen I stem, voor de hee ren: Obreen, Koorn, Hermans, en Koops tegen de heer Peereboom. Namens B. en Wj., brengt voorzitter ter tafel Ide voordracht voor een onderwijzer aan de O. L. School te Oosterland, weike .bestaat uit de heeren1. P. D. Jon kers te Haren, 2. \Y. Wierda te Olderwijk. 3. F. Witte te Lochem. De heer P. D. Jonkers wordt met alge meene stemmen benoemd. Rondvraag: De heer Hermans gaf in overweging de bermen (graszoden) langs den weg vanaf den .Oever tot de Haukes eens flink te laten afsteken en hier voor bij den wegwerker een arbeider voor dit werk te nemen. De overige leden achten dit ook goed, zoodat voorzitter zegl er nota van te zullen nemen. Niemand meer het woord verlangende sluit voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad in comité ter behan deling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1908. Na heropening wordt het kohier met alge meene stemmen vastgesteld en sluit voorzitter de ver gadering. Nieuwe sfooinbuot voor Texel. Men schrijft ons van Texel. In de afgeloopen week is op de werf „Hubertina" van de firma Jacobs te Haarlem, de kiel gelegd van een stoomboot, die dienst zal doen tusschen Texel en het Nieuwodiep en in de vaart zal worden gebracht door de Texelaren zeiven, gesteund door Ilcldersche belanghebbenden. Reeds lang bestonden er vele klachten over den stcombootdienst geëxploiteerd door de firma Bosman (tegenwoordig firma Alkmaar Packet). De passagiers vrachten waren te hoog, evenzoo de vracht voor goe deren. Klagen hierover bij de directie had in den re gel niet het minste resultaat, maai- vooral was men algemeen ontevreden over de enorme willekeur in 't bere kenen der vrachttarieven. Veel werd ook geklaagd over heongerief voor de passagiers van het vervoer van vee, daar de booten van den heer Bosman absoluut ongeschikt waren voor een gelijktijdig vervoer van pas sagiers, vrachtgoederen en vee en wal de deur dicht deed. was hel feil, behalve dat er steeds te (weinig reddingmateriaal aan boord was, dat de booten, die in den dienst moeslen voorzien, verre van zeewaardig waren. Terwijl de „Ada van Holland de beste der booten, reeds in 1878 is gebouwd en dus 30 jaar oud is, was dit vooral het geval met het stoomschip „Kam pioen," dat in den zomer dienst doet en waarmee men volgens het cordael van der zake kundige men- schen, dikwijls met levensgevaar den overtocht idced Het officieele rapport van expertise, op last van hoo- gcr hand verleden jaar over dit schip uitgebracht, is dan ook verre van gunstig te noemen. Om een einde te maken aan dezen ongewenschten toestand, veree- nigden zich eenige Texelaren om mei da firma Bos man te onderhandelen en te trachten verbetering in den dienst te krijgen. Maar hpewel de directeur Mr. J. P. Bosman alle klachten als gegrond moest toe geven, was het resullaat van de conferentie met hem voor de Texelaren alles behalve bevredigend. In arren moede besloten daarom de personen, die het :nutte- 'ooze van verdere simensprekingen met de firma Bos- nan ingezien hadden, zelf de hand aan den ploeg ie slaan en te trachten een eigen stoonabootvcor .te verkrijgen. En dit - duik zij vooral de energie van di' Vi'ugemaker te Texel— slaagde boven wensch. Mep wis! in de vergaderingen, die in den afjcloop.n

Schager Courant | 1908 | | pagina 1